Jump to content

Nokia N900 (Απορίες / Ερωτήσεις / Προβλήματα)


stendor
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

To χεις δουλέψει εσύ αξίζει? Επίσης δεν είδα να αναφέρει πουθενά αν εχει ελληνικούς χάρτες η αν η φωνητική καθοδήγηση είναι και στα ελληνικά....

 

sorry , δικο μου λαθος. εννοουσα μοντα για τους μαμα χαρτες ovi

 

απλα ξεχασα να το γραψω στην προταση μου.

 

σχετικα με το gloud gps, οχι δεν εχει φωνητικη αλλα οι χαρτες ειναι κομπλε

δοκιμασε το

 

καλησπερα σκεφτομαι να το παρω σε μεταχειρα, HELP μπορει καποιος να μου πει σε τι πρεπει να δωσω προσοχη?αν εχει κανει οβερκλοκιν πχ μπορω να το τσεκαρω απο καπου?(λεει οτι δεν το εχει πειραξει γενικα σαν κιν. )

Τωρα οταν το παρω θα ψαχτω στα διαφορα καλουδια που μπορει να προσφερει

ευχαριστω

 

(λογο του οτι ειμαι σχετικα καινουριος ελπιζω να ειμαι στο σωστο θεμα ) :)

 

1) Mπαινοντας στο xterminal , γινεσαι root και μετα γραφεις kernel-config show.

θα σου βγαλει τις συχνοτητες που τρεχει η cpu καθως και σχετικες επιπλεον πληροφοριες.

 

Σου στελνω για παραδειγμα φωτο απο το δικο μου. δες τις συχνοτητες. το εχω 550mhz minimum - 900 maximum

αν ηταν μαμα θα εγραφε 250mhz - 600mhz

 

http://i193.photobucket.com/albums/z196/hellasisgreece/Screenshot-20111026-202715.png

 

------------------------------------------

 

2) Aλλος τροπος, ειναι να ανοιξεις το προγραμματακι *Conky (που πιθανως μπορει να εχει ηδη εγκατεστημενο). εκει θα κοιταξεις πιο kernel εχει περασμενο.

αν γραφει Linux Omap 1 ειναι μαμα

 

Aν γαφει Linux Power κλπ κλπ, ειναι με αλλαγμενο kernel (αρα και Overclocked)

 

-----------------------------------------

 

3) Αλλος τροπος ειναι απλα, να τον ρωτησεις.

 

------------------------------------------

 

Aν και δεν ειναι απαραιτητο να εχει κανει καποιος O/C

βεβαια οταν αγοραζεις μτχ Ν900 μπορει και να τυχει. αλλα δεν ειναι απαραιτητα κακο

 

Aν θελει ο αλλος πριν σε συναντησει, του τραβαει ενα flash αρισμα , το φερνει στα ισα του και δεν καταλαβαινεις τιποτα. γινεται οπως οταν βγηκε απο το εργοστατιο,

 

 

υγ: Μη χαλιεσαι, και O/C να ειναι το Ν900, το flashaρουμε και το κανουμε "μαμα"

αν και, ενας απο τους λογους που αγοραζει καποιος Ν900 ειναι να το ψαχουλεψει και λιγο το θεμα.

 

με overclock το Ν900 αναγεννιεται (απο αποδοση)

 

*screenshot του conky απο google:

 

http://talk.maemo.org/attachment.php?attachmentid=13286&stc=1&d=1282776676

Edited by thePRODIGY

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

και επειδη ειμαι λιγο ασχετος το xterminal που θα το βρω ?σε φαση καπου στις εφαρμογες ... ελπιζω να μην ειπα κοτσανα
Link to comment
Share on other sites

Οχι σωστα το λες ρε, στις εφαρμογες ειναι.

 

να το:

 

http://i193.photobucket.com/albums/z196/hellasisgreece/Screenshot_terminal.png

 

το ανοιγεις, γραφεις sudo gainroot και μετα kernel-config show

 

Ξαναλεω, δεν πειραζει και να εχει παρει oc το Ν900, το ρισκο υπαρχει αλλα ειναι μικρο αντι να σου χαλασει στα 5 χρονια (θεωρητικα) μπορει να σου χαλασει στα 3 **...

 

Εγω προτεινω να ρωτησεις.

Αν πει "ναι το εχω πειραξει", πες του να σου κανει flashαρισμα και να στο παραδωσει "παρθενο".

 

 

οc = overclocking

 

** τυχαια νουμερα

Edited by thePRODIGY

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

ωραιος θα τα τσεκαρω αυριο που θα βρεθω με το παιδι.και απο παρασκευη αρχιζω το σκαλισμα :)
Link to comment
Share on other sites

ΕΕΕΕΕεεεεεεε!

αντε ρε ωραιος!

 

Ν900, τοσο καιρο στο εκθειαζω, τελικα σε έψησα!!

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

ωραιος θα τα τσεκαρω αυριο που θα βρεθω με το παιδι.και απο παρασκευη αρχιζω το σκαλισμα :)

 

Μόλις το αγόρασες και το πουλάς στο Insomnia: http://www.insomnia.gr/classifieds/mobile/nokia/33052-n900/ ή κάνω λάθος;

Τί δεν σου άρεσε στο κινητό;

Nikomas
Link to comment
Share on other sites

Μόλις το αγόρασες και το πουλάς στο Insomnia: http://www.insomnia.gr/classifieds/mobile/nokia/33052-n900/ ή κάνω λάθος;

Τί δεν σου άρεσε στο κινητό;

 

απλα το κιν δεν ειναι για μενα.... το εψαξα λιγο αλλα δεν το εχω... ειπα μηπως αν το παρω μου αρεσει η φαση αλλα ξενερωσα γρηγορα. τα λαθη πληρωνονται. το κιν ειναι αψογο το ειδε και ενα φιλαρακι που ασχολειται περησοτερο.εχει πολλλλλαααα πραγματα τα οποια δεν ειναι οτι μου μοιαζουν κινεζικα απλα δεν με εξταρουν να τα ψαξω

Link to comment
Share on other sites

menu-->settings-->πατάς τη λέξη settings ψηλά στο μέσο του πάνω ορίζοντα της οθόνης-->clear device!

 

Αφού το κάνεις, γράψε μας και εδώ τι έγινε (τι διέγραψε, αω το άδειασε εντελώς κοκ) γιατί προφανώς δεν το έχω χρησιμοποιήσει.

 

Πόσο θα το πουλήσεις αν επιτρέπεται?

Τελικά έκανα στο clear device (αφού ζήτησε κωδικο). Το θέμα είναι ότι χάθηκαν και εγκατεστημένα (και πληρωμένα) προγράμματα όπως το sygic και το documents on the go. Μπορώ να τα επαναφέρω;

Link to comment
Share on other sites

Τελικά έκανα στο clear device (αφού ζήτησε κωδικο). Το θέμα είναι ότι χάθηκαν και εγκατεστημένα (και πληρωμένα) προγράμματα όπως το sygic και το documents on the go. Μπορώ να τα επαναφέρω;
Αν ηταν οντως πληρωμενα τοτε απλα θα βαλεις τους κωδικους τους και θα δουλεψουν παλι. Δεν υπαρχει τροπος επαναφορας.

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει μια εφαρμογή (έλληνα developer) με όνομα sms160 που υποτίθεται διορθώνει το θέμα με τα μηνύματα στα Ελληνικά.

Το εγκατέστησε κάποιος?

Δουλεύει?

Προσπάθησα να το εγκαταστήσω, αλλά δεν εγκαταστάθηκε σωστά (έτσι μου έδειξε ο manager).

Καμιά βοήθεια?

Γιάννης! :)
Link to comment
Share on other sites

Δεν δουλευει´Ηταν μεχρι καποια εκδοση fw. Μετα στην pr 1.3 επαψε να λειτουργει.

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

Παιδες μια βοηθεια σας παρακαλω , εχτες ειχα βαλει Nitdroid στη memory card οπως λεει ο αναποσπαστος, τελος παντων κατι εκανα λαθος και το εκανα flash , μετα εκανα restore απο το ενα απο τα δυο back-up που ειχα αλλα τελικα δεν ηταν το σωστο για τα contacts μου, το δευτερο back-up που εχω ειναι μονο contαcts. Η ερωτηση μου τωρα ειναι και ελπιζω να μην ειναι ηλιθια, αν κανω restore λογο του οτι εβαλα Android επιτυχως θα το ενοχλησει ????? Edited by Andreasole
From N9
Link to comment
Share on other sites

Παιδες μια βοηθεια σας παρακαλω , εχτες ειχα βαλει Nitdroid στη memory card οπως λεει ο αναποσπαστος, τελος παντων κατι εκανα λαθος και το εκανα flash , μετα εκανα restore απο το ενα απο τα δυο back-up που ειχα αλλα τελικα δεν ηταν το σωστο για τα contacts μου, το δευτερο back-up που εχω ειναι μονο contαcts. Η ερωτηση μου τωρα ειναι και ελπιζω να μην ειναι ηλιθια, αν κανω restore λογο του οτι εβαλα Android επιτυχως θα το ενοχλησει ?????

 

Οι επαφές είναι στην εσωτερική μνήμη ενώ το android στην εξωτερική. Maemo και Android αποτελούν δυο διαφορετικά και αυτόνομα λειτουργικά συστήματα, άρα ότι αλλαγή κάνεις στο ένα δεν επηρεάζει το άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα ! Με ενδιαφέρει η συσκευη θα την πάρω πολυ φτηνά απο eBay ! Ισχύει ότι με αυτο το κινητο μπορείς να κανείς απίστευτες μοντες όπως να του περάσεις ανδροιδ ; Το έχει κανει κανενασ ;Ευχαριστω προκαταβολικά !
nokia 3310 - nokia 5130 - sharp gx 25 - k750i - nokia e66 - nokia 5800 - motorola milestone - htc desire-iphone 3gs - ideos x5 - lg optimus black - lg optimus 2x - iphone 4 16gb - galaxy s2 - 4s - s3 - iphone5 - lg g2 - lumia 1020 - note 2 - note 3 - 5s - iphone 6 (asus fonepad 3g 8gb) - lg v10 black - s7 edge
Link to comment
Share on other sites

Ισχύει, μπορείς να κάνεις πάρα πολλά πράγματα. Και ναι μπορείς να του περάσεις και android, μόνο που θα στερηθείς εκεί κάποια πράγματα όπως κλήσεις και χρήση κάμερας. Είναι ένα linux laptop με 3,5" οθόνη αφής που έχει και τηλεφωνικές λειτουργίες. Καλή αγορά...

 

(περιμένω με αγωνία να δω αν φτιάχνεται ή όχι το δικό μου... :cry:)

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα ! Μια ερωτηση επειδη ψαχνομαι να το αγορασω το gps του σε τι χρονο λοκαρει? Γιατι το χρησιμοποιω συχνα σε smartphones κ το χρειαζομαι! Ρωταω γιατι δεν εχω καλη εμπειρια οσον αφορα την λειτουργια αυτη σε κινητα της νοκια ( Ν95 10 λεπτα , Ε66 τα ιδια)

Ευχαριστω!

nokia 3310 - nokia 5130 - sharp gx 25 - k750i - nokia e66 - nokia 5800 - motorola milestone - htc desire-iphone 3gs - ideos x5 - lg optimus black - lg optimus 2x - iphone 4 16gb - galaxy s2 - 4s - s3 - iphone5 - lg g2 - lumia 1020 - note 2 - note 3 - 5s - iphone 6 (asus fonepad 3g 8gb) - lg v10 black - s7 edge
Link to comment
Share on other sites

το GPS κλειδωνει δορυφορο μεσα σε μισο με ενα λεπτο

 

ειναι πραγματικα κορυφαιος ο δεκτης του

 

 

ΑΛΛΑ... δεν εχει δωρεαν καθοδηγηση με φωνητικες λειτουργιες απο τη μανα του.

 

καλυτερα ψαξου σε κατι αλλο απο Νοκια (Ε7, Ν8, Ε6-00, Χ7, C6-01, C7 κλπ) αν θες πληρες λειτουργικο συστημα GPS

 

Παιδιά καλημέρα ! Με ενδιαφέρει η συσκευη θα την πάρω πολυ φτηνά απο eBay ! Ισχύει ότι με αυτο το κινητο μπορείς να κανείς απίστευτες μοντες όπως να του περάσεις ανδροιδ ; Το έχει κανει κανενασ ;Ευχαριστω προκαταβολικά !

 

και οχι μονο...

 

...μπορει να γινει η απολυτη παιχνιδομηχανη σου (WEB OS, DS, gba, game gear, genesis, snes, nes, N64, PSX,MAME κλπ), το κορυφαιο music phone σου, το στικακι μνημης σου (32 gb εσωτερικη + 32 gb καρτα)

 

H ιντερνετ ταμπλετα σου,

 

ο linux υπολογιστης σου με το τερματικο του και ολα τα κομφορ (overclocking, custom kernel, patches κλπ)

 

μπορεις να βαλεις μεχρι και 4 λειτουργικα ταυτοχρονα στην ιδια συσκευη (quad boot)

Edited by thePRODIGY

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα ! Δεν έχει το n900 ovi maps ? δεν υπάρχει δηλ πλήρες προγράμμα gps για το κίνητακι ;
nokia 3310 - nokia 5130 - sharp gx 25 - k750i - nokia e66 - nokia 5800 - motorola milestone - htc desire-iphone 3gs - ideos x5 - lg optimus black - lg optimus 2x - iphone 4 16gb - galaxy s2 - 4s - s3 - iphone5 - lg g2 - lumia 1020 - note 2 - note 3 - 5s - iphone 6 (asus fonepad 3g 8gb) - lg v10 black - s7 edge
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα ! Δεν έχει το n900 ovi maps ? δεν υπάρχει δηλ πλήρες προγράμμα gps για το κίνητακι ;
Εχει Ovi maps χωρις φωνητικη καθοδηγηση. Για φωνητικη καθοδηγηση μονο με το sygic που αυτο σταματησε να υποστηριζεται σε ανανεωσεις εδω και μερικους μηνες.

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

Εχει Ovi maps χωρις φωνητικη καθοδηγηση. Για φωνητικη καθοδηγηση μονο με το sygic που αυτο σταματησε να υποστηριζεται σε ανανεωσεις εδω και μερικους μηνες.

 

υπαρχει ενα τροπος για να το κανεις σαν του S^3 (με καθοδηγηση και ολα), αλλα πρεπει να ειναι χρονοβορος

 

τον εχουν ανεβαει στο maemo.org

 

λογικα θα εχεις πετυχει καπου

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να ρωτήσω κάτι...

 

1) Στο sygic για n900 έχουμε Nafteq και Teleatlas maps πια είναι η διαφορά τους;

 

2) Επίσης ξέρει κανείς πως να προσθέσω στο Xchat το GRnet server όπως στο mirc;

 

3) Το ";" πως στο καλό το περνάω όταν γράφω μήνυμα... (έχω Ελληνικά)

Edited by hackertom
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να ρωτήσω κάτι...

 

 

 

3) Το ";" πως στο καλό το περνάω όταν γράφω μήνυμα... (έχω Ελληνικά)

 

 

Τέρμα πάνω, δεξιά, στο πληκτρολόγιο, έχει το P.

Δίπλα του έχει τα: , ; =

Πατάς shift (πάνω βελάκι) και το συγκεκριμένο πλήκτρο και προκύπτει το ;

Γιάννης! :)
Link to comment
Share on other sites

Τέρμα πάνω, δεξιά, στο πληκτρολόγιο, έχει το P.

Δίπλα του έχει τα: , ; =

Πατάς shift (πάνω βελάκι) και το συγκεκριμένο πλήκτρο και προκύπτει το ;

 

Φίλε σε ευχαριστώ πολύ ξέρω είναι απλά αλλά δεν έβγαλα άκρη

αν ξέρεις και για την "." χωρίς να κάνω εναλαγή απο Ελληνικά σε Αγγλικά;

Link to comment
Share on other sites

Φίλε σε ευχαριστώ πολύ ξέρω είναι απλά αλλά δεν έβγαλα άκρη

αν ξέρεις και για την "." χωρίς να κάνω εναλαγή απο Ελληνικά σε Αγγλικά;

 

To Q :) οταν εισαι σε ελληνικα

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

To Q :) οταν εισαι σε ελληνικα

 

Ευχαριστώ πολύ παιδιά μόλις λίγες μέρες έχω το τηλ. και προσπαθώ να βγάλω άκρη... :-)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...