Jump to content

BlackBerry OS 6.0


vdouros
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

να ρωτησω κατι (χαζο ισως) , οταν το γυρναω σε 2G δεν βγαζει τα βατομουρα αυτο σημαινει οτι δεν δουλευει το BIS?

 

Όπως τα λέει ο egoeimai. Στο 3G θα βλέπεις βατόμουρα (=ΒIS), σε 2G (GPRS/EDGE) θα βλέπεις κεφαλαία, οπότε και θα δουλεύει.

 

Αν βλέπεις GSM δεν έχεις κάλυψη δεδομένων.

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 169
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Έχω μόλις αγοράσει το 9700 από COSMOTE και έχω ενεργοποιήσει BIS , υπάρχει κάποιος οδηγός (για εντελος νέους με blackberry) για εγκατάσταση της 6.0 ?

Να την προτίμησω σε σχέση με την 5.0 ? Μου κανει εντύπωση που δεν δίνετε επίσημα από την RIM.

Link to comment
Share on other sites

Επίσημα έχει δοθεί η 6.0 για το 9700. Απλώς δεν την έχει δώσει ακόμα ελληνικός πάροχος, όμως το να την πάρεις από κάποιον ξένο πάροχο δεν έχει κάποια διαφορά.

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

Επίσημα έχει δοθεί η 6.0 για το 9700. Απλώς δεν την έχει δώσει ακόμα ελληνικός πάροχος, όμως το να την πάρεις από κάποιον ξένο πάροχο δεν έχει κάποια διαφορά.

Όταν όμως η εφαρμογή που το συνοδεύει στην επιλογή για update δεν μου εμφανίζει την 6.0 … που την βρίσκω (και πως θα κάνω το update, εκτός εφαρμογής) ?

Link to comment
Share on other sites

Την τελευταία έκδοση θα τη βρεις εδώ.

 

Την κατεβάζεις, κάνεις εγκατάσταση στον υπολογισή σου και μετά πηγαίνεις στο program files/common files/research in motion/app loader και σβήνεις το vendor.xml.

 

Στη συνέχεια πολύ πιθανό να σου "δείξει" ότι υπάρχει νέα έκδοση ο desktop manager αν τον τρέξεις. Αν δε συμβεί, τότε τρέξε το Loader.exe από τον ίδιο φάκελο που ήσουν πριν.

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κανένα σχόλιο σχετικά με την 6.0 στο 9700? Δουλεύει καλά? Ειχαν ακουστεί διάφορα σχετικά με το memory leak.
PIN:
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ φίλε μου,

 

Επειδή βλέπω ότι το Link είναι από Voda θα έχω πρόβλημα (μιας κι εγώ είμαι με Cosmote) ?

 

ειμαι ακριβως στην ιδια περιπτωση και εχω και εγω αυτη την απορια

επισης, μηπως εχει μεσα κοκκινα εικονιδια της vodafone ή αλλα προγραμματα;

 

με την εγγυηση παιζει κατι;

 

στο site της cosmote εχει δυο εκδοσεις μεταγενεστερες απο τη δικη μου αλλα το desktop manager μου λεει πως εχω την τελευταια

 

να αναβαθμισω σε νεοτερη ή να περιμενω;

Link to comment
Share on other sites

Οι διάφορες εκδόσεις στα blackberry δε συμπεριφέρονται όπως στα υπόλοιπα κινητά. Δεν πρόκειται να αλλάξει το branding του τηλεφώνου σε καμία περίπτωση (αν είναι voda, θα μείνει voda), ούτε υπάρχει κάποιο άλλο πρόβλημα ούτε και θα εμφανιστούν εικονίδια/προγράμματα. Γι'αυτό και πολλές φορές θα δείτε ότι την ίδια έκδοση τη δίνουν περισσότεροι του ενός πάροχοι (με την ίδια ακριβώς ονομασία) - στην ουσία δεν προσθέτει κάτι ο πάροχος, απλά βάζει τη "σφραγίδα" του ώστε να "φανεί" η αναβάθμιση μέσω του desktop manager στους χρήστες του. Το αρχείο vendor.xml το σβήνουμε γι'αυτόν ακριβώς το λόγο, οπότε και προχωράει κανονικά η εγκατάσταση.

 

Γενικά καλό είναι να βάζουμε τη νεότερη έκδοση που υπάρχει (ανεξαρτήτως παρόχου προφανώς), εκτός από ελάχιστες περιπτώσεις που έχει τύχει μια νεότερη να είναι κάπως χειρότερη από την προηγούμενη.

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

Οι διάφορες εκδόσεις στα blackberry δε συμπεριφέρονται όπως στα υπόλοιπα κινητά. Δεν πρόκειται να αλλάξει το branding του τηλεφώνου σε καμία περίπτωση (αν είναι voda, θα μείνει voda), ούτε υπάρχει κάποιο άλλο πρόβλημα ούτε και θα εμφανιστούν εικονίδια/προγράμματα. Γι'αυτό και πολλές φορές θα δείτε ότι την ίδια έκδοση τη δίνουν περισσότεροι του ενός πάροχοι (με την ίδια ακριβώς ονομασία) - στην ουσία δεν προσθέτει κάτι ο πάροχος, απλά βάζει τη "σφραγίδα" του ώστε να "φανεί" η αναβάθμιση μέσω του desktop manager στους χρήστες του. Το αρχείο vendor.xml το σβήνουμε γι'αυτόν ακριβώς το λόγο, οπότε και προχωράει κανονικά η εγκατάσταση.

 

Γενικά καλό είναι να βάζουμε τη νεότερη έκδοση που υπάρχει (ανεξαρτήτως παρόχου προφανώς), εκτός από ελάχιστες περιπτώσεις που έχει τύχει μια νεότερη να είναι κάπως χειρότερη από την προηγούμενη.

 

αρα λοιπον εδω που η δικια μου ειναι η τελευταια (5.0.0.633), να βαλω τη νεοτερη δηλ. 5.0.0.994 ή την 6 της vodafone που εδωσες παραπανω;

 

edit:

τελικα με το τελευταιο OS 6 που εβαλα, υπαρχει προβλημα με τα sms

οταν γραψουμε ενα sms και πατησουμε αποστολη, εξαφανιζεται !

κριμα, επιστροφη στο 5

Edited by thief
Απαγορεύονται τα συνεχόμενα μηνύματα - παρακαλώ να χρησιμοποιείς την "τροποποίηση" κάτω από το αρχικό μήνυμα
Link to comment
Share on other sites

Γενικά οι 6άρες δεν έχουν "στρώσει" αρκετά ακόμα. Όλο και κάποιο προβληματάκι έχουν, αν και αυτό με τα sms δεν το έχω ξαναδεί. Προσωπικά δεν έχω 9700 και δε γνωρίζω, αλλά μπορείς να κοιτάς στο θέμα του 9700 για απόψεις σχετικά με τις διάφορες εκδόσεις. Ο κανόνας αυτή τη στιγμή είναι ότι μια 5αρα σίγουρα θα δουλεύει, ενώ μια 6άρα είναι λίγο λόττο. Σιγά σιγά θα βελτιωθεί όμως.

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

Γενικά οι 6άρες δεν έχουν "στρώσει" αρκετά ακόμα. Όλο και κάποιο προβληματάκι έχουν, αν και αυτό με τα sms δεν το έχω ξαναδεί. Προσωπικά δεν έχω 9700 και δε γνωρίζω, αλλά μπορείς να κοιτάς στο θέμα του 9700 για απόψεις σχετικά με τις διάφορες εκδόσεις. Ο κανόνας αυτή τη στιγμή είναι ότι μια 5αρα σίγουρα θα δουλεύει, ενώ μια 6άρα είναι λίγο λόττο. Σιγά σιγά θα βελτιωθεί όμως.

Οντως υπάρχει πρόβλημα με τα Ελληνικά στα SMS. Δεν τα δέχεται. Ετσι αναγκάζομαι και γράφω σε greeklish...

 

αρα λοιπον εδω που η δικια μου ειναι η τελευταια (5.0.0.633), να βαλω τη νεοτερη δηλ. 5.0.0.994 ή την 6 της vodafone που εδωσες παραπανω;

 

edit:

τελικα με το τελευταιο OS 6 που εβαλα, υπαρχει προβλημα με τα sms

οταν γραψουμε ενα sms και πατησουμε αποστολη, εξαφανιζεται !

κριμα, επιστροφη στο 5

 

Νομίζω ότι το πρόβλημα οφείλεται στο γεγονός ότι γράφεις στα ελληνικά. Με τα αγγλικά δεν υπάρχει πρόβλημα.

Edited by thief
Απαγορεύονται τα συνεχόμενα μηνύματα - παρακαλώ να χρησιμοποιείς την "τροποποίηση" κάτω από το αρχικό μήνυμα
PIN:
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά στο OS6 το πρόβλημα με τα ελληνικά sms υπάρχει μόνο σε κάποιες εκδόσεις που έχουν κυκλοφορήσει, όχι σε όλες. Δοκιμάστε κάποια παλαιότερη.

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά στο OS6 το πρόβλημα με τα ελληνικά sms υπάρχει μόνο σε κάποιες εκδόσεις που έχουν κυκλοφορήσει, όχι σε όλες. Δοκιμάστε κάποια παλαιότερη.

 

μιλαμε για την .448 σωστα;

εγω δοκιμασα αυτην απο την 3 UK και οχι αυτην της vodafone

εσυ ποια εννοεις ακριβως;

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω 9700 και δε θυμάμαι να σου πω με σιγουριά. Ρώτα στο επίσημο του 9700 καλύτερα...

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας και απο μένα,,,

μόλις παρέλαβα το λευκό 9800 και εκεί που είμαι στο διάβασμα των sites για να περάσω καινούργιο λειτουργικό μιας και έχω το v6.0.0.246 , έπεσα πάνω σ 'αυτό.

Απο VODAFONE HELLAS

http://www.vodafone.gr/portal/client/cms/viewCmsPage.action?pageId=5853

 

Software For BlackBerry® Torch™ 9800 smartphone

 

BlackBerry Handheld Software v6.0.0.1165 (Multilanguage)

 

Package Version: 6.0.0.1165

Consisting of:

 

* Applications: 6.0.0.337

* Software Platform: 6.4.0.142

* File name: 9800M_PBr6.0.0_rel1165_PL6.4.0.142_A6.0.0.337_Vodafone_Greece.exe

* File size: 167.91MB

 

Τι λέει ρε παιδιά, είναι οτι πιο καινούργιο κυκλοφορεί; ή υπάρχει άλλο πιο καινούργιο;

Link to comment
Share on other sites

Είναι σχετικά φρέσκο. Το νεότερο αυτή τη στιγμή είναι της Three UK (6.0.0.448).

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

Πρόβλημα παιδιά.......

 

κατέβασα και εγκατέστησα τη καινούργια εκδοση λειτουργικού που εγραψα πρίν απο την Vodafone Hellas.

Αφού εσβησα το Vendor αρχείο, συνδεσα το τηλέφωνο και απο τον Desktop Manager μου έβγαλε μηνυμα ότι βρέθηκε καινουργιο λειτουργικό. Αν θέλω να το εγκαταστήσω.

Πατάω ΝΑΙ και ξεκινάει. Μου πετάει το παράθυρο "Ενημέρωση Λογισμικό εφαρμογής" με τις προειδοποιήσεις να μην διακόψω την διαδικασία.

Ξεκινάει λοιπόν με το μηνυμα" Διαγραφή εφαρμογών" και μου βγάζει στο Torch λευκή οθόνη με το 507.

Μεχρι εδώ καλά......

Εχει όμως τώρα κοντά στις 2μιση με 3 ώρες σ'αυτή τη κατάσταση

Τί γίνεται τώρα; Τι ενέργεια πρέπει να κάνω;

Link to comment
Share on other sites

To 507 δεν είναι σφάλμα για να σε αγχώνει συνήθως. Βάλε το BBSAK και, αφού συνδεθεί με το κινητό (αν δε το βλέπει κάνε ένα restart στον υπολογιστή και μην ανοίξεις μετά τον desktop manager αλλά μόνο το BBSAK), πάτα load OS.

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι έχετε ενημερωθεί πως η έκδοση 6 του BB Messenger έχει διαρρεύσει και είναι συμβατή μόνο σε OS6..

 

Κατεβάστε από εδώ

 

Προσοχή: Πρέπει να τρέχετε OS6 και πριν την εγκατάσταση να κάνετε uninstall την προηγούμενη έκδοση του BBM

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς ζητάει κωδικό, παρότι έκανα uninstall την προηγούμενη έκδοση :(
"There's a story still unread"
Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο.. Η μόνη λύση που βρίσκω είναι wipe του τηλεφώνου και ξανά εγκατάσταση:

 

The trick is to wipe your phone (backup everything as needed first) Ive included a file at the bottom which you will need to drag into your install directory overwriting the alx's and java in the java folder. The reason this works is that no data is currently installed to the phone after a wipe and in theory gets confused and basically doesnt ask for a code. MAKE SURE you open the apps up BEFORE you restore your data to the phone!.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους! 8ελω να κανω μια ερωτηση αλλα δεν ξερω αν ειναι σωστο να την κανω εδω!

θελω να βαλω το ος6 αλλα δεν ξερω αν κανω bαckup τις εφαρμογες απο το desktop manager η το bbsak οι εφαρμογες ου ειχα κανει ενεργοποιηση θα θελουν παλι ενεργοποιηση? η θα δουλευουν οπως τωρα χωρις να κανω τιποτα??

Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι εννοείς εφαρμογές που έχεις αγοράσει... Οι πιο πολλές θα γίνουν activate ΟΚ αφού θα έχεις το ίδιο PIN. Κάποιες ίσως χρειαστούν άλλη διαδικασία αλλά σε καμία περίπτωση δεν θα είναι τίποτα περίπλοκο & δεν θα έχεις πρόβλημα..
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...