Jump to content

BlackBerry OS 6.0


vdouros
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα. Οι ρυθμίσεις που περιγράφεις είναι αυτές των MMS. Πρέπει να πας στις επιλογές για τα SMS text και να ενεργοποιήσεις το delivery report.

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 169
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα. Οι ρυθμίσεις που περιγράφεις είναι αυτές των MMS. Πρέπει να πας στις επιλογές για τα SMS text και να ενεργοποιήσεις το delivery report.

 

Δυστυχώς η μόνη ρύθμιση για delivery είναι στο MMS text αλλα και στο help ως τρόπο να ενεργοποιήσεις το delivery report σου λεει να κάνει τικ το πέδιο στα MMS :S

Link to comment
Share on other sites

Όχι, αυτό δεν ισχύει. Η ρύθμιση για τα MMS είναι ξεχωριστή. Έχεις επιλογές για SMS απλά δεν έχει πεδίο "delivery report", έτσι;

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

H περίπτωση μου θυμίζει cosmote-blackberry-αντικατάσταση sim που είχαμε αντιμετωπίσει όταν πρωτοβγήκε το os 5.0

Κάποτε ήμουν moderator. Τώρα απλώς μεγάλωσα 😎

Link to comment
Share on other sites

Όχι, αυτό δεν ισχύει. Η ρύθμιση για τα MMS είναι ξεχωριστή. Έχεις επιλογές για SMS απλά δεν έχει πεδίο "delivery report", έτσι;

 

Ναι εχει κανονικα επιλογες για ΣΜΣ αλλα δεν εχει τετοιο πεδιο. Για ποια περιπτωση μιλατε παιδια μιας και οντως εχω ΚΟΣΜΟΤΕ..? :)

Link to comment
Share on other sites

Έχει τύχει κάποιες φορές να είναι μη συμβατή η sim και να μην εμφανίζονται επιλογές όπως αυτή της αναφοράς sms. Σε αυτές τις περιπτώσεις, το πρόβλημα λύθηκε με αντικατάσταση sim.

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και χρονια πολλα!

 

Η ασυμβατοτητα ΣΙΜ εκτος απο το θεμα με τις αναφορες εχει και καποιο αλλο θεμα. Ρωταω αν ξερετε εμπειρικα γιατι αν ειναι μονο αυτο ενταξει δεν καιγομαι και τοσο πολυ..αλλα αν απο την εμπειρια σας γνωριζετε οτι παιζει να μου παρουσιασει και αλλο θεματακι παρομοιο..τοτε να κοιταξω αντικατασταση.

 

Η αληθεια ειναι οτι ειναι αρκετα παλια η ΣΙΜ οποτε ισως να ειναι και αυτο.

Link to comment
Share on other sites

Να σου παρουσιάσει ξαφνικά πρόβλημα δεν πρόκειται. Το πρόβλημα συνήθως είναι η έλλειψη κάποιων υπηρεσιών GSM όπως η αναφορά μηνύματος.

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

Τα οποία έχουν εμφανιστεί σε χρήστες cosmote. Καλό θα είναι να προβείς σε μία αντικατάσταση :)

Κάποτε ήμουν moderator. Τώρα απλώς μεγάλωσα 😎

Link to comment
Share on other sites

μια ερώτηση...

εμένα όταν ζητάω στον bb desktop την έκδοση OS 6 γιατί δεν μου την εμφανίζει και εμφανίζει την 5 ως τελευταία?

 

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Μετά απο το .656 κ αφου μια δεν χτυπαγε το κουδουνι, μια κολλαγε ο browser κτλ κτλ αποφασισα προχθες να βαλω το πολυσυζητημενο 6 ( .380)

 

Μια χαρα το τηλ αν κ εχασα περιπου 20 mb μνημης...

 

Λοιπον, το ΒΒ Desktop βλέπει μονο τα 3rd party apps ( uninstall κ install κ το OS και το Desktop 3 φορες, σβησιμο κανονικα το Vendor 2 φορες ) κ μπορω να τα δω ολα μονο μεσω του AppLoader το θεμα ειναι οτι ουτε εκει δεν βλεπω υποστιριξη στα ελληνικα (Language and Input Support),το Input με ενδιαφερει ουσιαστικα,

μηπως λοιπον καποιος καλος ανθρωπος ξερει αν υπαρχει καποιο Application Loader File για να εχω ελληνικα, η μηπως βαζωντας παλιοτερη εκδοση OS η Desktop θα μπορεσω να τα κανω εγατασταση?

 

Ευχαριστω εκ των προτερων.

Edited by neuras
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλή χρονιά σε όλους! Ρε παιδιά έχω το 9700 και έχω λυσσάξει να βάλω το Ο.S. 6 και ψάχνω απεγνωσμένα αλλά δεν θέλω να βάλω leaked version και πάνω στο ψάξιμο βρήκα αυτό από επίσημο site της BB...

 

https://www.blackberry.com/Downloads/browseSoftware.do

 

Έχει κανείς καμιά ιδέα???

 

ΣΩΣΤΟ URL : https://www.blackberry.com/Downloads/entry.do?code=15CF76466B97264765356FCC56D801D1

Edited by ba04091
ΛΑΘΟΣ URL
Link to comment
Share on other sites

Μετά απο το .656 κ αφου μια δεν χτυπαγε το κουδουνι, μια κολλαγε ο browser κτλ κτλ αποφασισα προχθες να βαλω το πολυσυζητημενο 6 ( .380)

 

Μια χαρα το τηλ αν κ εχασα περιπου 20 mb μνημης...

 

Λοιπον, το ΒΒ Desktop βλέπει μονο τα 3rd party apps ( uninstall κ install κ το OS και το Desktop 3 φορες, σβησιμο κανονικα το Vendor 2 φορες ) κ μπορω να τα δω ολα μονο μεσω του AppLoader το θεμα ειναι οτι ουτε εκει δεν βλεπω υποστιριξη στα ελληνικα (Language and Input Support),το Input με ενδιαφερει ουσιαστικα,

μηπως λοιπον καποιος καλος ανθρωπος ξερει αν υπαρχει καποιο Application Loader File για να εχω ελληνικα, η μηπως βαζωντας παλιοτερη εκδοση OS η Desktop θα μπορεσω να τα κανω εγατασταση?

 

Ευχαριστω εκ των προτερων.

 

Βλεπεις μονο τα 3rd party, επειδη εκανες εγκατασταση την .380 στο pc σου, χωρις να εχεις κανεις πρωτα remove την προηγουμενη εκδοση που ειχες. Κανε remove την παλαια απο το control panel - add remove programs και μετα τρεχοντας το application loader file της 380, θα φτιαξουν ολα πιστευω

 

Ελπιζω βεβαια να χρησιμοποιησες την multilanguage εκδοση της .380 Αυτο το καταλαβαινεις απο το κεφαλαιο Μ που υπαρχει στην ονομασια

Link to comment
Share on other sites

Εχω χρησιμοποιησει την εκδοση για περιπου 10 μερες.

 

οποτε λοιπον εχουμε:

 

1.Τραγική μπαταρια. με 10 λεπτα ομιλια στο τηλεφωνο και κανοντας χρηση εφαρμογων οπως το twitter και το whatsapp διαρκει περιπου 12 ωρες. Οποτε βγαινω απο το σπιτι πλεον παίρνω και τον φορτιστή μου μαζι.

 

2. Aρκετες φορές κολλάει για λίγο. δηλαδη πας χαλαρος να παρεις ενα τηλεφωνο αλλα δεν ξεκλειδωνει.

 

3. το wifi του νομιζω ειναι πολυ καλυτερο .

 

4. οταν το εγκαθιστας αρχικα σου εχει σαν επιλεγμενο μεγεθος γραμματοσειρας το 9. δεν ειναι καθολου χρηστικο γιατι ειναι υπερβολικα μεγαλο για την οθονη του 9700. εχω βαλει το μεγεθος στο 8 και ετσι εχει γινει λειτουργικο.

 

5. οταν πατας το κουμπι με τα μουρα που παλιοτερα σε εβαζε στο μενου πλεον δεν γινεται τπτ. πρεπει να περασει καιρος για να το συνηθισεις.

 

6.Πολυ καλή αλλάγη κατα τη γνώμη μου είναι η δυνατότηα που σου δίνει να κάνεις αλλάγη χρήσης των πλάγιων κουμπιών.

 

7. ο browser κάνει παράλογο ζουμ. προσπάθησε ανεπιτυχώς να αντιγράψει τον opera.

 

Ψιλοφέιλ δηλαδή η πρώτη official. Tην κρατάω βέβαια γτ βαριέμαι να επανεγκαθιστώ την παλιότερη

Link to comment
Share on other sites

Εχω χρησιμοποιησει την εκδοση για περιπου 10 μερες.

 

οποτε λοιπον εχουμε:

 

1.Τραγική μπαταρια. με 10 λεπτα ομιλια στο τηλεφωνο και κανοντας χρηση εφαρμογων οπως το twitter και το whatsapp διαρκει περιπου 12 ωρες. Οποτε βγαινω απο το σπιτι πλεον παίρνω και τον φορτιστή μου μαζι.

 

2. Aρκετες φορές κολλάει για λίγο. δηλαδη πας χαλαρος να παρεις ενα τηλεφωνο αλλα δεν ξεκλειδωνει.

 

3. το wifi του νομιζω ειναι πολυ καλυτερο .

 

4. οταν το εγκαθιστας αρχικα σου εχει σαν επιλεγμενο μεγεθος γραμματοσειρας το 9. δεν ειναι καθολου χρηστικο γιατι ειναι υπερβολικα μεγαλο για την οθονη του 9700. εχω βαλει το μεγεθος στο 8 και ετσι εχει γινει λειτουργικο.

 

5. οταν πατας το κουμπι με τα μουρα που παλιοτερα σε εβαζε στο μενου πλεον δεν γινεται τπτ. πρεπει να περασει καιρος για να το συνηθισεις.

 

6.Πολυ καλή αλλάγη κατα τη γνώμη μου είναι η δυνατότηα που σου δίνει να κάνεις αλλάγη χρήσης των πλάγιων κουμπιών.

 

7. ο browser κάνει παράλογο ζουμ. προσπάθησε ανεπιτυχώς να αντιγράψει τον opera.

 

Ψιλοφέιλ δηλαδή η πρώτη official. Tην κρατάω βέβαια γτ βαριέμαι να επανεγκαθιστώ την παλιότερη

 

Φίλε μου καλησπερα! Έβαλες την βερσιον που ανέφερα εγώ παραπάνω ή σου εμφάνισε το bb manager το O.S. 6??? Γιατί εγώ δεν το δοκίμασα το παραπάνω λινκ και το bb manager μου βγάζει απλά ένα upgrade της 5...

Link to comment
Share on other sites

εβάλα τη βέρσιον απο το παρακάτω λινκ: http://blackberryexperts.net/news/blackberry-9700-600380-os-official-mobilicity-canada

 

Ανέφερα τη προσωπική μου εμπειρία. αν θελήσεις να τη βάλεις είναι επιλογή σου.

Link to comment
Share on other sites

εβάλα τη βέρσιον απο το παρακάτω λινκ: http://blackberryexperts.net/news/blackberry-9700-600380-os-official-mobilicity-canada

 

Ανέφερα τη προσωπική μου εμπειρία. αν θελήσεις να τη βάλεις είναι επιλογή σου.

 

Και καλά έκανες φίλε μου. Απλά ήθελα να διευκρινίσω αν χρησιμοποίησες την official απο το λινκ που έιχα παραθέσει.

 

https://www.blackberry.com/Downloads...356FCC56D801D1

 

Δεν ρισκάρω προσωπικά να βάλω την έξι ακόμα γιατί κάπου με αγχώνει και βαριέμαι φορματ μπακαπ και τούμπαλιν. Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εγω παντως περασα leaked 6.0.0.448 και ΟΛΑ δουλευουν ΤΕΛΕΙΑ. Εκτος οτι ειναι πιο ομορφο ειναι και ποιο βολικο σαν μενου και τα σχετικα! Επισημα θα βγει στην Αμερικη αλλα δεν θυμαμαι σε ποια εταιρια! Απο μπαταρια που ηταν ο κυριος λογος που δεν πηγαινα στην 6, δεν εχω δει ΚΑΜΙΑ διαφορα και τρεχω τα ΑΚΡΙΒΩΣ ιδια προγραμματα.

 

ΥΓ. μικρυνα το OS για να μην εχω αχρηστα πραγματα, και στο 5 και στη 6 υτο εκανα!

Link to comment
Share on other sites

(εδώ) και περιπου 5 ωρες δουλευω την λικντ.παιδια μου φαινεται (πολύ) σταθερη και γρηγορη. Παντα σε 9700.εχω (όμως) μια χαζη απορια. Το BIS της vodafone το οποιο εχω τρεχει κανονικα η τωρα χρεωνομαι τα κερατα μου? Παντως τα βατομουρακια τα βλεπω διπλα στο 3G.
Link to comment
Share on other sites

Αφού βλέπεις βατόμουρα, λειτουργεί.

 

να ρωτησω κατι (χαζο ισως) , οταν το γυρναω σε 2G δεν βγαζει τα βατομουρα αυτο σημαινει οτι δεν δουλευει το BIS?

All it takes is a swipe...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους! Λοιπόν! Δουλεύω δύο μέρες την 6.0.0.448 εδώ και δύο μέρες! Δεν ξέρω αν είναι πολύ, λίγο ή εντελώς αμελητέο! Έχω λοιπόν να παραθέσω τα εξής.

Έχει βελτιωθεί κατά πολύ η ταχύτητα στο 3G. Υποστηρίζεται σε ορισμένα sites κατά 100% το javascript από τον BB browser ενώ πριν σε πολλά δεν έπαιζε μπάλα. Μπορώ να πω ότι έχω δει και μία μικρή διαφορά στο σήμα!

 

Γενικά δεν έχω βρει ακόμα κάποιο αρνητικό ακόμα και στην ταχύτητα και μπορώ να πω ότι κάνω μεγάλη χρήση σχεδόν όλων των υπηρεσιών.

 

Τέλος και για να μην σας κουράσω το App World δουλεύει κανονικά! Έχω κατεβάσει και free apps και επί πληρωμή!

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω κατι (χαζο ισως) , οταν το γυρναω σε 2G δεν βγαζει τα βατομουρα αυτο σημαινει οτι δεν δουλευει το BIS?

 

Όχι, το BIS λειτουργεί σε 2G/3G :)

"There's a story still unread"
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...