Jump to content

BlackBerry OS 6.0


vdouros
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδία βγηκε το νεο βιντεο για το BlackBerry 6! Οτι και να πω λιγα ειναι.

Δείτε το εδώ

 

Περιμένω σχολιά σας. Εγώ παντως εχω πάθει πλάκα!

Edited by vdouros
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 169
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλά! Δεν έχει δα και τρομακτικές διαφορές... :) Εγώ περίμενα περισσότερα πράγματα. Ας δούμε ταχύτητες browser, youtube και τα σχετικά....και μετά συζητάμε :)

Όταν δεν έχεις γνώση... Δεν δικαιούσαι να έχεις γνώμη...

 

(Πλάτων πριν από 2400 χρόνια)

Link to comment
Share on other sites

στο σημείο 0:37 δείχνει πως έχει ένα νέο youtube app - οπότε πιστεύω πως θα υπάρχει διαφορά, όπως επίσης στο 1:40 δείχνει το browser και με tabbed browsing. Αν θεωρήσουμε πως το 6.0 θα έχει και το νέο WebKit - νομίζω πως υπάρχουν αρκετές αλλαγές.

 

Πάντως, σίγουρα πρέπει να περιμένουμε το οfficial release η κανένα leak.

Link to comment
Share on other sites

στο σημείο 0:37 δείχνει πως έχει ένα νέο youtube app - οπότε πιστεύω πως θα υπάρχει διαφορά, όπως επίσης στο 1:40 δείχνει το browser και με tabbed browsing. Αν θεωρήσουμε πως το 6.0 θα έχει και το νέο WebKit - νομίζω πως υπάρχουν αρκετές αλλαγές.

 

Καλά! Αν δεν τα δουλέψω εγώ σε κινητό ιδιώτη και στην Ελλάδα δεν τα πιστεύω :)

Εδώ στην Ελλάδα υπάρχουν άπειρα παραδείγματα ότι δεν δουλεύουν εφαρμογές που δουλεύουν στο εξωτερικό... Δυστυχώς είμαστε Ουγκάντα ακόμα και δεν μας παίρνουν στα σοβαρά... Βλέπε xbox live, youtube bb, iphone apps, app world και άλλα πολλά... :)

Οπότε κάτσε να βγει και να το βάλουμε στα κινητάκια μας (εάν μπαίνει) και μετά βλέπουμε...

Όταν δεν έχεις γνώση... Δεν δικαιούσαι να έχεις γνώμη...

 

(Πλάτων πριν από 2400 χρόνια)

Link to comment
Share on other sites

O σκελετός του UI είναι σχεδόν ίδιος. Έχει γίνει ένα καλό facelift στα εικονίδια και παρατήρησα ότι αντί για "short menu" πλέον υπάρχει ένα μενού με επιλογές και εικονίδια. Λιγότερο σταρτιάτικο δηλαδή, περισσότερο fun.

Επίσης, μετακινούνται "οθονιές" δεξιά αριστερά και βγαίνει ένα μενού σα scroll από πάνω και κάτω, όπως στα Android.

Περιμένω να δώ και τον νέο browser, καθώς εκεί πιστεύω ότι πονάνε όλα τα ΒΒ, καθώς και την υποστήριξη(?) flash, π.χ. σε youtube κτλ...

 

Πάντως για όσους έχουμε δουλέψει ΒΒ, καταλαβαίνουμε αμέσως τις διαφορές, είναι εμφανείς !:D

"There's a story still unread"
Link to comment
Share on other sites

Εμφανείς όπως το πες μόνο.. Δυστυχώς... :( Γιατί τι να το κάνω να μου βάλει εφέ και εικονίδια στα μενού όταν δεν μπορώ να σερφάρω σαν τον άνθρωπο.. Αυτά που μου δείχνει τα βάζω και με ένα ωραίο θεματάκι!!

 

Την ουσία περιμένω να δω, κ όπως είπες browsing, flash & youtube ;)

Link to comment
Share on other sites

Εμφανείς όπως το πες μόνο.. Δυστυχώς... :( Γιατί τι να το κάνω να μου βάλει εφέ και εικονίδια στα μενού όταν δεν μπορώ να σερφάρω σαν τον άνθρωπο.. Αυτά που μου δείχνει τα βάζω και με ένα ωραίο θεματάκι!!

 

Την ουσία περιμένω να δω, κ όπως είπες browsing, flash & youtube ;)

 

Έτσι. Εγώ μόλις το είδα ψιλό απογοητεύτηκα γιατί περίμενα μεγάλες αλλαγές (βλέπε iphone multitasking που είναι τεράστια διαφορά με το προηγούμενο os). Όχι ότι με χαλάει αυτό που έχει τώρα αλλά όταν μιλάς για νέο OS και το κάνεις θέμα πρέπει τουλάχιστον να παρουσιάσεις 2-3 σημαντικές προσθήκες και δυστυχώς πέρα από κάτι effect δεν είδα τίποτα άλλο.

Σημαντικό για εμένα θα είναι το browsing γρηγορότερο Χ3, full support flash, αλλαγές στα εικονίδια κατά βούληση, themes χωρίς να φοβάσαι τα memory leaks & φυσικά όσο το δυνατόν καλύτερη διαχείριση της μπαταρίας....

Όταν δεν έχεις γνώση... Δεν δικαιούσαι να έχεις γνώμη...

 

(Πλάτων πριν από 2400 χρόνια)

Link to comment
Share on other sites

Απο post στο GreekBerry.com

 

"Οι bbleaks από έγκυρες πηγές δημοσίευσαν ποιες από τις λεγόμενες «παλιές» συσκευές θα υποστηρίξουν το νέο αυτό λογισμικό.

 

Η συσκευές που θα υποστηρίζουν το 6.0 είναι:

 

• Bold 9650

• Pearl 9100 and 9105

• Bold 9700

• Storm2 9520 and 9550"

 

Δυστιχώς δεν βλέπω εδώ τιποτα εδώ για το storm 1, bold 9000 and curve 8900... :(

Link to comment
Share on other sites

Δυστιχώς δεν βλέπω εδώ τιποτα εδώ για το storm 1, bold 9000 and curve 8900... :(

 

Στα χνάρια του jobs που το OS4 FULL είναι μόνο για το 3GS.... Κρίμα...δεν το περίμενα από την RIM

Όταν δεν έχεις γνώση... Δεν δικαιούσαι να έχεις γνώμη...

 

(Πλάτων πριν από 2400 χρόνια)

Link to comment
Share on other sites

τι να πω μακάρι να είναι μονο φήμες.....

 

Δείτε εδώ τα post που βρήκα στο GreekBerry και στο BBleaks για όσους ενδιαφέρονται:

GreekBerry post

BBleaks post

Edited by vdouros
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Απο post στο GreekBerry.com

 

"Οι bbleaks από έγκυρες πηγές δημοσίευσαν ποιες από τις λεγόμενες «παλιές» συσκευές θα υποστηρίξουν το νέο αυτό λογισμικό.

 

Η συσκευές που θα υποστηρίζουν το 6.0 είναι:

 

• Bold 9650

• Pearl 9100 and 9105

• Bold 9700

• Storm2 9520 and 9550"

 

Δυστιχώς δεν βλέπω εδώ τιποτα εδώ για το storm 1, bold 9000 and curve 8900... :(

 

Απογοητευτικό το ότι δεν προβλέπεται για 9500.... κρίμα κ έλεγα να μην αλλάξω το κιν μου αν βελτιωνόταν ο browser...

Link to comment
Share on other sites

Απογοητευτικό το ότι δεν προβλέπεται για 9500.... κρίμα κ έλεγα να μην αλλάξω το κιν μου αν βελτιωνόταν ο browser...

 

Γιατί το 9000? :mad::mad:

Όταν δεν έχεις γνώση... Δεν δικαιούσαι να έχεις γνώμη...

 

(Πλάτων πριν από 2400 χρόνια)

Link to comment
Share on other sites

Καλά! Δεν έχει δα και τρομακτικές διαφορές... :) Εγώ περίμενα περισσότερα πράγματα. Ας δούμε ταχύτητες browser, youtube και τα σχετικά....και μετά συζητάμε :)

 

Σε κάλυψη 3G μια χαρά ταχύτητα εχει και ο browser αλλά και το youtube... Στο Storm τουλάχιστον είμαι ευχαριστημένος... Ιδιαίτερα μετά το OS 5 το κινητό απλά πετάει...

Link to comment
Share on other sites

Σε κάλυψη 3G μια χαρά ταχύτητα εχει και ο browser αλλά και το youtube... Στο Storm τουλάχιστον είμαι ευχαριστημένος... Ιδιαίτερα μετά το OS 5 το κινητό απλά πετάει...

 

Εεε μάλλον δεν έχεις δει άλλους browsers :) Όσο για το youtube δεν παίζει στους υπόλοιπους. Εμένα cosmote που είμαι, μου βγάζει ακόμη το γνωστό error

Όταν δεν έχεις γνώση... Δεν δικαιούσαι να έχεις γνώμη...

 

(Πλάτων πριν από 2400 χρόνια)

Link to comment
Share on other sites

Σε κάλυψη 3G μια χαρά ταχύτητα εχει και ο browser αλλά και το youtube... Στο Storm τουλάχιστον είμαι ευχαριστημένος... Ιδιαίτερα μετά το OS 5 το κινητό απλά πετάει...

 

εεε... δεν πετάει κιόλας μην τα παραλέμε..... αν πετάει αυτό τότε οι browsers των X10 ,iphone ,desire κτλ τί κάνουν???? διαπλανητικά ταξίδια ????:lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Ναι παιδιά, αν ήταν να καταλογίσω ένα μειονέκτημα στο αγαπημένο μου ΒΒ, πρώτο στη λίστα (με διαφορά) θα ήταν ο browser. Browser, κυρίως σε ότι αφορά την ταχύτητά του. Κι έχω δουλέψει αρκετούς browser σε κινητά.

 

Ελπίζω, το OS 6.0 να έχει να επιδείξει έναν ανταγωνιστικό browser :)

"There's a story still unread"
Link to comment
Share on other sites

Οι browsers των αλλων smarthphones ειναι full webkit, για αυτο ειναι πολυ γρηγοροι

 

O browser που θα εχει το 6.0 λειτουργικο θα ειναι webkit enabled και οχι καθαρος webkit

 

H RIM αποφασισε να μην φτιαξει εξ αρχης ενα webkit browser. Αυτο που αποφασισε ειναι να φτιαξει μια webkit βαση και να την ενσωματωσει στο OS 6.0

 

Δηλαδη διαλεξε μια λυση ετσι ωστε να ειναι το συστημα της γρηγορο οσον αφορα web εφαρμογες ( Push notifications), αλλα σιγουρα o browser δεν θα ειναι αυτο που περιμενουνε οσοι εχουνε στο μυαλο τους Apple, Android e.t.c

Link to comment
Share on other sites

Αυτο με το 9000 παλι τη ******* ειναι? Δηλαδη καποιος που πηρε κινητο πριν απο λιγους μηνες που του στοιχισε ο κουκος αηδονι θα στερηθει ενος τοσο βασικου update? Και γιατι δλδ 9700 ειναι συμβατο? Για λιγα μεγκαπιξελ παραπανω στην φωτογραφικη και αντι για τρακμπολ που εχει το τατσπαντ....Κατα τα αλλα ειναι ολοιδια τα κινητα...Κι ελεγα πως η ΡΙΜ με βαση τα τηλεφωνα της που ειναι τρομερα ειναι σοβαρη εταιρια.

 

ΥΓ Ξερει κανεις κανα καλο site για κολπα στο 9000? Ξεκλειδωμα του app world και τετοια.?

Link to comment
Share on other sites

Αυτο με το 9000 παλι τη ******* ειναι? Δηλαδη καποιος που πηρε κινητο πριν απο λιγους μηνες που του στοιχισε ο κουκος αηδονι θα στερηθει ενος τοσο βασικου update? Και γιατι δλδ 9700 ειναι συμβατο? Για λιγα μεγκαπιξελ παραπανω στην φωτογραφικη και αντι για τρακμπολ που εχει το τατσπαντ....Κατα τα αλλα ειναι ολοιδια τα κινητα...

 

Η βασική διαφορά είναι στην εσωτερική ram που στο 9700 έχει την διπλάσια 256mb αντί των λίγων 128mb του bold. Εάν παίζει θέμα θα παίζει εδώ...

Όταν δεν έχεις γνώση... Δεν δικαιούσαι να έχεις γνώμη...

 

(Πλάτων πριν από 2400 χρόνια)

Link to comment
Share on other sites

Οι browsers των αλλων smarthphones ειναι full webkit, για αυτο ειναι πολυ γρηγοροι

 

O browser που θα εχει το 6.0 λειτουργικο θα ειναι webkit enabled και οχι καθαρος webkit

 

H RIM αποφασισε να μην φτιαξει εξ αρχης ενα webkit browser. Αυτο που αποφασισε ειναι να φτιαξει μια webkit βαση και να την ενσωματωσει στο OS 6.0

 

Δηλαδη διαλεξε μια λυση ετσι ωστε να ειναι το συστημα της γρηγορο οσον αφορα web εφαρμογες ( Push notifications), αλλα σιγουρα o browser δεν θα ειναι αυτο που περιμενουνε οσοι εχουνε στο μυαλο τους Apple, Android e.t.c

 

θα δείξει στην πράξη...αν δεν λειτουργεί γρήγορα θα είναι κρίμα για το πολυαναμενόμενο 6 OS

"There's a story still unread"
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...