Jump to content

[Επίσημο] Nokia N8-00 (Pre-Release)


Itchrist86
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

τρεχάτεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε, εδώ μέσα κάποιος φίλος το πουλάει στα 450 €

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πλέον δεν είμαι απογοητευμένος γιατί το πούλησα και ούτε πρόκειται να το ξαναπάρω.

 

Δικαίωμα σου φίλε μου αλλα δε κατάλαβα τι δοκίμασες σε δυο μέρες, ούτε τη μπαταρία δε πρόλαβες να στρώσεις, ούτε συνήθισες στην αφή, ούτε έδωσες την ευκαιρία να διορθωθούν με το πρώτο update τυχόν bugs που υπάρχουν σε όλα τα πράγματα που έχουν κυκλοφορήσει μέχρι σήμερα. Ακόμα και λειτουργικά συστήματα τα οποία δοκιμάζονται απο εκατομμύρια χρήστες για μήνες πριν κυκλοφορήσουν έχουν προβλήματα. Το Ν8 είναι μια συσκευή που θα βελτιώνεται συνεχώς όπως άλλωστε ολη η σειρά Σ^3, σε σημείο που μετά απο καιρό θα έχεις ένα διαφορετικό τηλέφωνο. Η βελτίωση δε γίνεται μέσα σε εργαστήρια αλλα απο το feedback των χρηστών (βλ. αλλαγή συμπεριφοράς home screen).

 

Επίσης υπάρχουν και οι χρήστες ποιό φτηνών συσκευών, όπως εγω με το 5800, που τι να λέμε τώρα για σύγκριση κάμερας 5800 με Ν8, δεν ερχόμαστε ολοι απο 5~6 high end κινητά. Φυσικά εσύ το έχεις δουλέψει και εγω οχι, όταν το πάρω στα χέρια θα έχω εικόνα αν και είμαι απο τώρα συνειδητοποιημένος οτι θα έχω ένα κινητό καλύτερο απο το 5800 αλλα δε θα περιμένω να ψήνει και καφέ.

Link to comment
Share on other sites

Μιας και πιάσατε τη συζήτηση για την κάμερα ρε παιδιά...

Λοιπόν...

Πρώτον,

1) Υπάρχει συμπίεση. Όταν λέμε ποσοστό συμπίεσης στη φωτογραφία εννοούμε ΑΠΩΛΕΣΤΙΚΗ συμπίεση με κάποιο αλγόριθμο. Δε σημαίνει huffman αλλά συμπίεση πάνω σε jpeg :wacko: δηλαδή ήδη συμπιεσμένη εικόνα. Το λάθος της ΝΟΚΙΑ είναι ότι με τόσο καλό αισθητήρα δεν έβαλε την επιλογή raw ή tiff ώστε να βγάζουμε καθημερινές φωτογραφίες με συμπίεση και λίγο πιο καλές ασυμπίεστες. Πιστεύω ότι σε επόμενη έκδοση θα προστεθούν κάποιες επιλογές ποιότητας. ήδη συζητιέται αρκετά

2) μιλάμε για το πρώτο firmware guys... hardware το Ν8 έχει πάνω ό,τι καλύτερο κυκλοφορεί αυτή τη στιγμή. Ποτέ δε κοιτάς ΜΡ αλλά φακό. Από εκεί και πέρα σε κάθε firmware θα βλέπουμε όλο και καλύτερη ποιότητα,εφόσον έχουμε παρέμβαση αλγορίθμου στη φωτογραφία. Επιπλέον,η επιλογή ISO είναι καθοριστική για τα χρώματα και το χρωματικό θόρυβο που εισάγεται... Και αυτή γίνεται σε επίπεδο software.

 

Δεύτερον,

Η αναμονή βελτιώνεται σε κάθε firmware που βγαίνει,είναι γνωστό. Αν ξεκινήσαμε με 2 μέρες αναμονή με αρκετή χρήση σίγουρα θα φτάσουμε τις 3 μέρες με πολύ χρήση.

 

ΜΗ ΤΡΕΛΑΙΝΕΣΤΕ ΚΑΙ ΜΗ ΒΙΑΖΕΣΤΕ ΝΑ ΒΓΑΛΕΤΕ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ. Πως ήταν το 5800 όταν το αγοράσατε; Πως ήταν το Ν97; Πως ήταν το Ν95; Θυμάστε; :O

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Δικαίωμα σου φίλε μου αλλα δε κατάλαβα τι δοκίμασες σε δυο μέρες, ούτε τη μπαταρία δε πρόλαβες να στρώσεις, ούτε συνήθισες στην αφή, ούτε έδωσες την ευκαιρία να διορθωθούν με το πρώτο update τυχόν bugs που υπάρχουν σε όλα τα πράγματα που έχουν κυκλοφορήσει μέχρι σήμερα. Ακόμα και λειτουργικά συστήματα τα οποία δοκιμάζονται απο εκατομμύρια χρήστες για μήνες πριν κυκλοφορήσουν έχουν προβλήματα. Το Ν8 είναι μια συσκευή που θα βελτιώνεται συνεχώς όπως άλλωστε ολη η σειρά Σ^3, σε σημείο που μετά απο καιρό θα έχεις ένα διαφορετικό τηλέφωνο. Η βελτίωση δε γίνεται μέσα σε εργαστήρια αλλα απο το feedback των χρηστών (βλ. αλλαγή συμπεριφοράς home screen).

 

Επίσης υπάρχουν και οι χρήστες ποιό φτηνών συσκευών, όπως εγω με το 5800, που τι να λέμε τώρα για σύγκριση κάμερας 5800 με Ν8, δεν ερχόμαστε ολοι απο 5~6 high end κινητά. Φυσικά εσύ το έχεις δουλέψει και εγω οχι, όταν το πάρω στα χέρια θα έχω εικόνα αν και είμαι απο τώρα συνειδητοποιημένος οτι θα έχω ένα κινητό καλύτερο απο το 5800 αλλα δε θα περιμένω να ψήνει και καφέ.

Το πρώτο update ήρθε μέσω wifi στην συσκευή μέσα σε 10 λέπτα αυτόματα μετά το unboxing του(αφορούσε ενημέρωση εφαρμογών τηλεφώνου,το γνωστό μεγέθους 3ΜΒ και κάτι),έγινε και θα ακολουθήσουν πάρα πολλά ακόμα και το κινητό θα γίνει σαφέστατα πολύ καλύτερο αλλά μετά από τόσους μήνες αναμονής και αναβολών κλπ. δεν θα έπρεπε να είναι πιο έτοιμο.....τόσο παράλογο είναι αυτό που λέω?

Την ιστορία του 5800 την ξέρω επίσης πολύ καλά,το κινητάκι μεταμορφώθηκε κυριολεκτικά σε ένα πολύ καλύτερο με τις αναβαθμίσεις αλλά δεν μπορούμε να λέμε πως δίνοντας πιο πολλά χρήματα πλέον για ένα νέο πολύ καλύτερο 5800(το Ν8) θα περιμένουμε πάλι την ίδια βασανιστικά άργή διαδικασία του "αντε να δούμε πότε θα βγει η αναβάθμιση...κλπ."....εγώ υποθετικά διέβλεπα κάποια τέτοια ιστορία την οποία μετά από τόσα χρόνια ενασχόλησης με τα Symbian(τα οποία μου αρέσουν πάρα πολύ) σκεφτηκα να μην ακολουθήσω με το Ν8 και έτσι το πούλησα σε γνωστό μου.

Θα περιμένω πλέον το C6-01 και με επιφύλαξη μάλλον αυτό θα πάρω έχοντας ξεγράψει την έννοια κάμερα κινητού γιατί τελικά με μια ψηφιακή των 50 € βγάζεις πάρα πολύ καλύτερες φωτογραφίες απ΄οτι με το πολυαναμενόμενο Ν8 αλλά δεν μπορείς να πάρεις τηλέφωνο,δεν μπορείς να ασχοληθείς με εφαρμογές,δεν μπορείς να έχεις Symbian,το μόνο σίγουρο είναι αυτό.;)

Επιπροσθέτως αντιλαμβανόμενος και τον διακαή πόθο της προσμονής όλων για την επίσημη διάθεση του "ελληνικού" Ν8(:lol::ninja:) θα πρότεινα να μην δίνετε σημασία σε αυτά που έγραψα,να μην δίνετε σημασία στις φωτογραφίες που ανέβασα,να μην διαβάζετε τα links στο discussions europe nokia και τελικά με την συνδρομή κάποιου mod να αφαιρεθούν και όλα τα σχετικά posts μου ως off topic.....και έτσι όλα θα είναι όπως πριν,όλοι τρισευτυχισμένοι και μέσα στο πέπλο της άγνοιας θα περιμένουν το θάυματουργο Ν8.....ή μήπως όχι?....αναρωτιέμαι.......:worry:...ο χρόνος θα δείξει.

Link to comment
Share on other sites

rostropol,δε θεωρώ προσωπικά ότι λες κάτι που δεν ισχύει αλλά νομίζω ότι βιάστηκες να βγάλεις συμπεράσματα.

Συνήθως δίνουμε περιθώριο 1-2 updates στο κινητό για να μπορέσει η ΝΟΚΙΑ να ανταπεξέλθει στα feedback που παίρνει από τους πελάτες,γιατί ΝΑΙ,η ΝΟΚΙΑ ακούει...

Το ότι γράφονται όλα αυτά στο forum της ΝΟΚΙΑ δε σημαίνει ότι το κινητό δεν έχει την ικανότητα να βγάλει φωτογραφίες άψογες. Απλά η ΝΟΚΙΑ θεώρησε ότι με το να βγαίνει φωτογραφία 4ΜΒ χωρίς ουσιαστικά ο χρήστης να αντιλαμβάνεται διαφορά με τη φωτογραφία 1.5ΜΒ στην οθόνη του κινητού είναι καλύτερο για τους περισσότερους χρήστες. Όμως δε σκέπτηκε και τους υπόλοιπους χρήστες οι οποίοι περιμένουν κάτι...παραπάνω από ένα φωτογραφικό κινητό.

Θα μπορούσε να είχε σετ ρυθμίσεων όπως "καθημερινή λήψη","υψηλή ποιότητα","χαμηλή ποιότητα" και να ρυθμίζεται έτσι ο αλγόριθμος συμπίεσης. Με λίγη φασαρία στο discussions θα μπει η λειτουργία.

Όπως και τα 25 vs 30 fps...το μάτι δεν αντιλαμβάνεται τα 30FPS ουσιαστικά αλλά μπορούν να δώσουν τα 30 μία άλλη ποιότητα στο video όταν πρόκειται να επεξεργαστεί. Η ΝΟΚΙΑ πάλι θεώρησε ότι τα 25 φτάνουν... θα γίνει προσθήκη τέτοιας ρύθμισης στο μέλλον ώστε να επιλέγονται τα FPS,να είστε σίγουροι...;)

 

Μιλάμε για το πρώτο firmware,ΧΑΛΑΡΩΣΤΕ...

 

 

τέλος,ένας καλός φακός θέλει και ένα καλό χειριστή - άνευ παρεξηγήσεως αυτό,κι εγώ ερασιτεχνικά ασχολούμαι με τη φωτογραφία με την Panasonic FZ18 μου,αλλά πιστέψτε με,ο φακός στα δικά μου τα χέρια κάνει αρκετά περισσότερα πράγματα απ'ό,τι στα χέρια της αδελφής μου -

Ο φακός από μόνος του μη περιμένετε να κάνει θαύματα...

Διαβάστε λίγο το παρακάτω!

http://conversations.nokia.com/2010/11/05/interview-with-damian-dinning-nokia-n8-imaging/?cid=nokiacom-fw-scl-sm_post-acq-20-twitter-us-na-TPM000099&ttfl=tw

Edited by mixtri

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή δεν μπορώ να το καταλάβω ρε συ rostropol, τόσα χρόνια παίρνεις και δοκιμάζεις κινητά της Nokia, περίμενες να αλλάξει πότε η τακτική της περί αναβαθμίσεων; Ή μήπως δεν ξέρουμε όλοι ότι κάποιοι ανάγκασαν τη Nokia να ανακοινώσει πρόωρα το κινητό, το οποίο θα μπορούσε να έρθει κάλλιστα στις αρχές του 2011 πανέτοιμο; Και τι λέει άραγε η λέξη πανέτοιμο; Αφού ξέρουμε ότι η Nokia συνεχίζει και αναβαθμίζει τα τηλέφωνά της μέχρι και 2-3 χρόνια μετά την πρώτη κυκλοφορία τους. Μήπως θα θέλαμε τίποτα από Samsung για να κλαίμε τα λεφτά μας; Απλά έγινες ηθελημένα ακόμα μία φορά beta-tester μιας συσκευής που ίσως ήθελε λίγο ακόμα χρόνο πριν βγει. Αλλά όπως σωστά αναφέρει και ο mixtri, με το ανάλογο κράξιμο που θα πέσει από πολλές πλευρές (το Nokia Discussions δεν το λαμβάνω καν σοβαρά υπόψιν, παίζει πολλή ασχετοσύνη εκεί μέσα, επιβεβαιωμένα πολύ καιρό πια), θα αναγκαστεί να κάνει όλες τις απαραίτητες αλλαγές. Και τότε θα έρθεις φίλε μου στα λόγια μου, θα το ξαναπάρεις το Ν8. Απλά είμαι σχεδόν σίγουρος ότι δεν θα αλλάξεις ξανά το avatar σου, για να μην παραδεχτείς την τωρινή βιασύνη σου... ;)

 

Πάντως ακόμα δεν μπορώ να το συνειδητοποιήσω ότι απέρριψες μία συσκευή μετά από μόλις δύο (2) μέρες χρήσης... :blink: :wacko:

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Φιλε rostropol μια μικρή παρατήρηση.Είσαι σίγουρος οτι οι φωτός που μας παρέθεσες είναι τραβηγμένες στα 12Mp;Γιατί βλέπω οτι γράφουν ανάλυση 4000*2248 ενώ το n8 επιτυγχάνει μεγίστη ανάλυση 4000*3000.Πάντως στην ανάλυση που γράφουν οι δίκες σου φωτός το μέγεθος τους είναι απόλυτα φυσιολογικό. Εχουν περάσει και από τα δικα μου χέρια πολλά νοκια και το γνωρίζω. Edited by Rayden1

Nokia 3210-3410-6510-5210-5410-6230i-Sony Ericsson k750-k810-Nokia N73-N79-N86-N8-Lumia 920-LG G2-Sony Xperia Z3-Huawei Mate 8-LG V30-G8X-Samsung S21-S23

Link to comment
Share on other sites

Απλά πιστεύω Πάνο ότι ο rostropol είχε κάποια υπερπροσδοκία από την camera του κινητού και σε συνδυασμό με το μειωμένο feedback από την πλευρά των πελατών και το πρώτο εμπορικά διαθέσιμο firmware έβγαλε κάποια εσφαλμένα συμπεράσματα. Προφανώς και θα περάσει το patch σε επόμενες εκδόσεις λογισμικού, προφανώς και η ποιότητα του βίντεο θα ανέβει,προφανώωωως και η αναμονή θα αυξηθεί:D Η ΝΟΚΙΑ είναι ΝΟΚΙΑ και την ξέρουμε χρόνια τώρα :!:

 

rostropol,εεεε....τώρα τις είδα τις φωτογραφίες. βρε...που εστίασες; Και κίνηση μέσα στη φωτογραφία... Δε λέω ότι το ISO είναι καλά επιλεγμένο αλλά κι εσύ βρε άνθρωπε τις χαντάκωσες λίγο! Για να αποδώσει ο φακός ΠΡΟΣΕΞΕ να εστιάζεις ΣΩΣΤΑ...γενικά το λέω!

Edited by mixtri

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

λοιπον για το ποστ που εκανε ο φιλος rostopol απο που να αρχισω και που να τελιωσω...

πρωτον σχετικα με τα λινκσ που εδωσες δεν καθισα να τα διαβασω διεξοδικα, ειδικα τα μεγαλα ομως προσεξα οτι στο ενα ο τυπος υποστηριζει πως στη φωτογραφια δεν ειναι αληθινα τα 12mp αλλα ψευτικα...! :lol:

γιατι λεει ο ανθρωπος μια 12mpx φωτογραφια δεν μπορει να εχει 1,κατι mb!

αρα ειναι πασιφανες πως τα megapixel ειναι σιγουρα ψευτικα :lol:

 

που να ξερει ο καημενος απο συμπιεση...

αμα προτιμας να υποστηριζεις τετοιες αποψεις απο ασχετους πραγματικα τοτε τι να σου πω...

 

σε ενα αλλο λινκ οι φωτογραφιες ηταν οντως out of focus και αυτο που ειπανε ειναι οτι ειναι κατα πασα πιθανοτητα καποιο bug η ελλατοματικο hardware.

οπως και να το κανεις δεν μπορεις να βγαλεις αχρηστο ενα κινητο επειδη εχει καποιο bug.

ποιο κινητο αλλωστε δεν εχει?

μακαρι κιολας να ειναι bug και οχι κατι αλλο για να φτιαχτει κιολας...

 

παμε παρακατω.

σχετικα με την συμπιεση το noise reduction και τα οχι τοσο ζωηρα χρωματα.

λοιπον ολα αυτα ηταν γνωστα απο την αρχη αρχη, ειχε βγει ο Damian Dinning που λες και ειχε κανει ενα τεραστιο ποστ που εξηγουσε τα παντα για την φωτογραφια, το βιντεο και τα κριτηρια με τα οποια σχεδιασανε την καμερα και το software της.

ειχε πει απο την αρχη οτι θελανε η καμερα να απαθανατιζει φωτογραφιες με αληθινες αποχρωσεις και με ρυθμισεις που δεν θα σκοτωνουν τις λεπτομεριες ουτε θα δημιουργουνε ψευτικο contrast.

 

αν δεν τα ηξερες ολα αυτα μαλλον δεν ηξερες τι να περιμενεις και απογοητευτικες γιατι θα ηθελες να δεις κατι αλλο, δυστηχως η ευτυχως διαφοροι φωτογραφοι εχουν διαφορετικη αποψη απο εσενα.

δυστηχως για εμενα δεν εχω γνωσεις φωτογραφιας για να σου πω τι δεν παει καλα με τις φωτογραφιες που εβγαλες και αν φταις εσυ, το κινητο η κατι αλλο.

 

σχετικα με την συμπιεση της φωτογραφιας που λεγαμε ολο και καποιος λογος θα υπαρχει που η νοκια εκανε αυτην την ρυθμιση.

 

παραθετω απαντηση στην συγκεκριμενη ερωτηση απο τον Damian Dinning :

 

NC: What do you make of the hacks that have appeared on various websites allowing for a higher frame rate in video and 100% JPG compression?

 

DD: There are two sides to this. On the one hand, Nokia, as a company, welcomes outside innovation. But on the other hand, there are often legitimate reasons why certain features were not enabled at sales start. For example, we looked very carefully at compression. With the current compression settings, you shouldn’t be able to see any JPEG artefacts with the naked eye: you have to have to enlarge the image to 200-300% for anything to become visible. Also, if you’ve got massive uncompressed images on the camera, it will affect the shooting speed as well as upload times. In some markets, such large files are really a big problem because of the expense of data charges.

 

So, in short, we love to see outside creativity, but there are reasons why these aren’t available by default. That said, we’re still working with the software and hope to overcome a few remaining technical challenges that will allow people to safely extend the camera’s capabilities at some point in the future

 

προφανως η νοκια σκεφτεται και αλλα πραγματα εκτος απο την ποιοτητα της φωτο, τωρα αν εσενα δεν σε ικανοποιει αυτο που δεν σου κριβω και πως μαλλον ουτε εμενα με ικανοποιει, ειμαστε ολοι ελευθεροι να βαλουμε το modification που εσυ ναι μεν δοκιμασες και απετυχες να το βαλεις ΟΜΩΣ δεν δοκιμασες να το κατεβασεις απο καπου αλλου!

 

ξερεις ποσες φορες μου εχει τυχει να κατεβασω συμπιεσμενο αρχειο και να καταστραφει στο downloading η να ειναι κατεστραμενο το αρχικο?

τι νομιζεις πως εκανα? πουλησα τον υπολογιστη μου?

δεν νομιζω...

 

Δεν θελω να πω οτι μας λες ψεμματα η κατι τετοιο αλλα οτι εισαι υπερβολικος.

δεν μπορεις νομιζω να συγκρινεις τις φωτογραφιες του N8, αυτες τις φωτογραφιες δηλαδη -> http://www.flickr.com/photos/dinning/sets/72157624971870802/ με τις φωτογραφιες των παλιων νοκια.

 

Τελος να πω για την μπαταρια, σου φανηκε τοσο χαλια? που να δεις το galaxy μου, αμα το πειραζεις σε 6 ωρες εχει τελειωσει και δεν υπερβαλω ΚΑΘΟΛΟΥ!!!

 

Νομιζεις για τα 500ευρω που εδωσες δεν δικαιολογειται να εχει κανενα bug ουτε να πρεπει να περιμενεις τον καθε developer να φτιαξει ενα mod για... ...την καμερα???

 

Τι να πω και εγω που πηρα το Galaxy s που δεν εχει bluetooth 3.0 τελικα, παρολο που διαφημιζεται

Δεν δουλευει σωστα ο δεικτης τις μπαταριας, δειχνει οτι ναναι και αν δεν βαλεις αλλο προγραμα να σου δειχνει την μπαταρια δεν βγαζεις ακρη

Δεν δειχνει την πραγματικη ποιοτητα της καθε φωτογραφιας η εκθεση του κινητου και οποτε ζουμαρεις το μονο που βλεπεις ειναι pixel

Δεν στελνει 160 χαρακτηρες στο μηνυμα

Δεν λεει να δουλεψει σωστα το αχρηστο προγραμμα συχρονισμου και ολοι χρησιμοποιουν το προγραμμα της Sony ericsson για το galaxy τους

κλπ κλπ κλπ

Και ολοι περιμενουν απο το xda να βγει καμια σωστη ρομ μπας και την παλευει το κινητο..

 

και μην ξεχνας οτι το galaxy εκανε 650 ευρω περιπου οταν κυκλοφορησε.

μην εισαι τοσο υπερβολικος δηλαδη, μπορουμε ολοι μας να γινουμε υπερβολικοι εαν θελουμε.

 

και στο κατω κατω ποσο το χρησιμοποιησες το κινητο μεσα σε 2-3 μερες που το ειχες για να δεις ολα τα αρνητικα του και να ξενερωσεις τοσο πολυ?

Edited by jimacid
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με όλους σας πως όλα αυτά τα έγραψα με κάποια υπερβολή και βιασύνη αλλά θεωρώ για μένα πως θέλω να βγάζω γρήγορα τα συμπεράσματα μου για μια συσκευή και αν με ικανοποιεί το μεγαλύτερο μέρος του συνόλου του τότε έχει καλώς.

Το Ν8 δεν το έβγαλα άχρηστο,προς θεού και ούτε είναι αλλά στο σύνολο του τελικά και σε σχέση και με την φορητότητα/αυτονομία/απόδοση κάμερας(έστω με το πρώιμο 1ο firmware) του μου έκανε ένα αρνητικό κλικ και έτσι κατέληξα στην πώληση.

Γενικά όμως αμέσως χάρηκα με τις ευχαριστες αλλαγές/προσθήκες στο λειτουργικό και θα χαρώ να τα συναντήσω ξανά στο C6-01,μια πιο φορητή συσκευή και με χαμηλότερες προσδοκίες στον τομέα της κάμερας.

Εύχομαι όταν παραλάβετε τα Ν8 σας να μην συναντήσετε αυτά που είδα εγώ έστω και στο ελάχιστο γιατί πραγματικά πλέον τα 500 δεν τα δίνει κανείς έτσι εύκολα όπως τα δίναμε πριν 2-3 χρόνια για χειρότερες μάλιστα συσκευές(βλ. πχ. Ν85-1η τιμή 515 €.) διότι και η κρίση επηρεάζει τα πάντα και τους πάντες......;) και το άν κάποιοι πληρώνουν 650 για μηλόφωνο ή Galaxy δεν σημαίνει ότι είναι και ο κανόνας,μάλλον η εξαίρεση γιατί το Symbian ποτέ δεν είχε τους περιορισμούς που έχουν αυτά και θα τα έχουν.....

Αρα συνοψίζοντας και ανεξάρτητα από τις προσδοκίες που είχα για το Ν8 δεν το έθαψα,απλώς το έκρινα βιαστικά στην τωρινή του μορφή την οποία σύντομα θα κρίνετε και εσείς,η όλη απορία/διαπίστωση μου αφορά το εξής: πως είναι δυνατόν να περιμένω ένα Ν8 που συνέχεια έπαιρνε αναβολές και μετά από 6 μήνες να αποδίδει έτσι η κάμερα,να μην έχει pinch to zoom στους χάρτες πχ. γιατί η έκδοση 3.06 είναι σε beta στάδιο ακόμα,πως είναι δυνατόν όλοι να μιλάνε/γράφουνε για την απόδοση του browser και από πριν να λένε βάλε τον Opera......δεν μου κολλάνε αυτά και δεν χρειάζομαι παραπάνω από 2 μέρες να καταλάβω σαφέστατα πως η ΝΟΚΙΑ συνεχίζει το χαβά της με κάποιες βελτιώσεις αλλά πλέον και οι συνθήκες ανταγωνισμού έχουν αλλάξει-θα μπορούσε να ήταν πιο έτοιμο πιστεύω και όχι να περιμένουμε τα updates αφου το hardware υπάρχει και είναι εμφανές παντου με την διπλάσια RAM-δηλαδή η ΝΟΚΙΑ νομίζει πως οι φωτογραφίες πρέπει να βγαίνουν έτσι από τον μεγαλύτερο φακό σε κινητό για να μην καλομάθουν οι κάτοχοι.....ας γελάσω....

Αν δώσετε τα 500 δεν θα το δικαιολογήσετε ούτε εσείς,αυτό πιστεύω και μακάρι να μην κάνω λάθος τελικά.

Οι καιροί άλλαξαν, δεν μπορούμε να δικαιολογούμε τα αδικαιολόγητα όπως κάναμε κάποτε με τα Ν95,Ν96,Ν97 και βάλε.......εγώ πάντως δεν θα συνεχίζω να το κάνω,μηδενική ανοχή πλέον και απλούστατα θα στοχεύω τα φθηνότερα μοντέλα(οπως το C6-01 πχ.)

Edited by rostropol
Link to comment
Share on other sites

Τον rostropol τον ξέρω και ξέρω πολύ καλά οτι έχει πάρει ότι κινητό έχει βγει και τα ποιο πολλά είναι NOKIA.O άνθρωπος δεν έχει παρωπίδες όπως κάποιοι άλλοι εδώ μέσα και ότι λάθος υπάρχει το βλέπει το λέει.Το κατέχει το πράγμα και ξέρει πάρα πολλά πράγματα πάνω στα κινητά.Οι φωτογραφίες δεν είναι ότι καλύτερο για κινητό 12 megapixel.Pano μην δώσεις το n82 όταν πάρεις το n8 σίγουρα το n82 βγάζει καλύτερες φωτογραφίες από το n8:)

 

περνωντας απο το n82 σε samsung innov i8510 μετα σε i8910 και τωρα σε satio μπορω να πω οτι οι φωτο του ι8910 και το σατιο σε σχεση με αυτες που ανεβηκαν ειναι καλυτερες.

Link to comment
Share on other sites

περνωντας απο το n82 σε samsung innov i8510 μετα σε i8910 και τωρα σε satio μπορω να πω οτι οι φωτο του ι8910 και το σατιο σε σχεση με αυτες που ανεβηκαν ειναι καλυτερες.

 

Για να συγκρίνουμε φωτογραφίες πρέπει να βγάλουμε το ίδιο θέμα με τις ίδιες συνθήκες φωτογράφισης. Επιπλέον πρέπει να έχουμε τον ίδιο φωτογράφο :p

 

το rostropol τον καταδικάζω σε ισόβια κάθειρξη για παράδειγμα :p :lol:

Ας πάρω το κινητό στα χέρια μου και θα σας πω τη γνώμη μου,μιας και έχω ασχοληθεί αρκετά,έστω ερασιτεχνικά,με τη φωτογραφία (να'ναι καλά το dpgr)

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

1) Υπάρχει συμπίεση. Όταν λέμε ποσοστό συμπίεσης στη φωτογραφία εννοούμε ΑΠΩΛΕΣΤΙΚΗ συμπίεση με κάποιο αλγόριθμο. Δε σημαίνει huffman αλλά συμπίεση πάνω σε jpeg :wacko: δηλαδή ήδη συμπιεσμένη εικόνα. Το λάθος της ΝΟΚΙΑ είναι ότι με τόσο καλό αισθητήρα δεν έβαλε την επιλογή raw ή tiff ώστε να βγάζουμε καθημερινές φωτογραφίες με συμπίεση και λίγο πιο καλές ασυμπίεστες. Πιστεύω ότι σε επόμενη έκδοση θα προστεθούν κάποιες επιλογές ποιότητας. ήδη συζητιέται αρκετά

Η συμπίεση είναι μία και γίνεται κατά την μετατροπή της αρχικής εικόνας σε JPEG. Αυτό συμβαίνει σε όλα τα κινητά και τις φωτογραφικές μηχανές. Αν δεν είχαμε συμπίεση η κάθε εικόνα θα είχε μέγεθος 36MB. Έχετε υπόψη ότι το μέγεθος του αρχείου εξαρτάται από το περιεχόμενο της εικόνας. Αν υπάρχουν πχ μεγάλες επιφάνειες ενιαίου χρώματος, τότε οι αλγόριθμοι συμπίεσης πετυχαίνουν μικρότερο μέγεθος. Είναι εντελώς παράλογο να ζητάς από κινητό τηλέφωνο να σου δώσει RAW. RAW δίνουν μόνο οι DSLR, μην τρελαθούμε κιόλας.

 

Επίσης, μην κρίνετε τη φωτογραφία από το μέγεθος του αρχείου. Το μικρό μέγεθος είναι πλεονέκτημα, όχι μειονέκτημα, εφόσον φυσικά δεν έχει αρνητικές συνέπειες στην ποιότητα. Και η ποιότητα των φωτογραφιών που έχω δει είναι πάρα πολύ καλή, πολύ καλύτερη από οποιοδήποτε άλλο κινητό τηλέφωνο.

 

(Επίσης, όπως ανέφερε και κάποιος άλλος, οι φωτογραφίες που έδωσε ο rostropol δεν είναι 12MP. Είτε τις τράβηξε σε χαμηλότερη ανάλυση, είτε δεν μας έδωσε την αρχική φωτογραφία αλλά μια σμίκρυνσή της. Παρόλα αυτά, είναι πολύ καλές για το μέγεθός τους, και δεν βλέπω να έχουν κανένα απολύτως πρόβλημα συμπίεσης.)

Edited by terrestial
Link to comment
Share on other sites

Η συμπίεση είναι μία και γίνεται κατά την μετατροπή της αρχικής εικόνας σε JPEG. Αυτό συμβαίνει σε όλα τα κινητά και τις φωτογραφικές μηχανές. Αν δεν είχαμε συμπίεση η κάθε εικόνα θα είχε μέγεθος 36MB. Έχετε υπόψη ότι το μέγεθος του αρχείου εξαρτάται από το περιεχόμενο της εικόνας. Αν υπάρχουν πχ μεγάλες επιφάνειες ενιαίου χρώματος, τότε οι αλγόριθμοι συμπίεσης πετυχαίνουν μικρότερο μέγεθος. Είναι εντελώς παράλογο να ζητάς από κινητό τηλέφωνο να σου δώσει RAW. RAW δίνουν μόνο οι DSLR, μην τρελαθούμε κιόλας.

 

Επίσης, μην κρίνετε τη φωτογραφία από το μέγεθος του αρχείου. Το μικρό μέγεθος είναι πλεονέκτημα, όχι μειονέκτημα, εφόσον φυσικά δεν έχει αρνητικές συνέπειες στην ποιότητα. Και η ποιότητα των φωτογραφιών που έχω δει είναι πάρα πολύ καλή, πολύ καλύτερη από οποιοδήποτε άλλο κινητό τηλέφωνο.

 

(Επίσης, όπως ανέφερε και κάποιος άλλος, οι φωτογραφίες που έδωσε ο rostropol δεν είναι 12MP. Είτε τις τράβηξε σε χαμηλότερη ανάλυση, είτε δεν μας έδωσε την αρχική φωτογραφία αλλά μια σμίκρυνσή της. Παρόλα αυτά, είναι πολύ καλές για το μέγεθός τους, και δεν βλέπω να έχουν κανένα απολύτως πρόβλημα συμπίεσης.)

Ίσως το έθεσα λάθος... Μιλάω για ποσοστό συμπίεσης JPEG. Όταν λέμε συμπίεση είτε μιλάμε για απωλεστική είτε μη απωλεστική. Το JPEG είναι λίγο αρχαίο από πλευράς συμπίεσης,εκτίμησης και μαθηματικής πρόβλεψης. Επομένως είναι καλό να έχουμε επιλογή συμπίεσης JPEG και όχι auto compression...

 

Κατά τα άλλα,η επιλογή ασυμπίεστης εικόνας έπρεπε να δίνεται,άσχετα αν δεν επιλέγεται από το χρήστη. Μη πάμε σε συζήτηση τύπου Αpple του στυλ "δε χρειάζεται άρα δε το δίνω...",δώστε το και ας μη το χρησιμοποιούν οι χρήστες!

 

Συμφωνώ σε όλα τα άλλα όσα λες,απλά η συμπίεση πρέπει να είναι επιλογή του χρήστη,εν τέλει...

Edited by mixtri

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με όλους σας πως όλα αυτά τα έγραψα με κάποια υπερβολή και βιασύνη αλλά θεωρώ για μένα πως θέλω να βγάζω γρήγορα τα συμπεράσματα μου για μια συσκευή και αν με ικανοποιεί το μεγαλύτερο μέρος του συνόλου του τότε έχει καλώς.

Το Ν8 δεν το έβγαλα άχρηστο,προς θεού και ούτε είναι αλλά στο σύνολο του τελικά και σε σχέση και με την φορητότητα/αυτονομία/απόδοση κάμερας(έστω με το πρώιμο 1ο firmware) του μου έκανε ένα αρνητικό κλικ και έτσι κατέληξα στην πώληση.

Γενικά όμως αμέσως χάρηκα με τις ευχαριστες αλλαγές/προσθήκες στο λειτουργικό και θα χαρώ να τα συναντήσω ξανά στο C6-01,μια πιο φορητή συσκευή και με χαμηλότερες προσδοκίες στον τομέα της κάμερας.

Εύχομαι όταν παραλάβετε τα Ν8 σας να μην συναντήσετε αυτά που είδα εγώ έστω και στο ελάχιστο γιατί πραγματικά πλέον τα 500 δεν τα δίνει κανείς έτσι εύκολα όπως τα δίναμε πριν 2-3 χρόνια για χειρότερες μάλιστα συσκευές(βλ. πχ. Ν85-1η τιμή 515 €.) διότι και η κρίση επηρεάζει τα πάντα και τους πάντες......;) και το άν κάποιοι πληρώνουν 650 για μηλόφωνο ή Galaxy δεν σημαίνει ότι είναι και ο κανόνας,μάλλον η εξαίρεση γιατί το Symbian ποτέ δεν είχε τους περιορισμούς που έχουν αυτά και θα τα έχουν.....

Αρα συνοψίζοντας και ανεξάρτητα από τις προσδοκίες που είχα για το Ν8 δεν το έθαψα,απλώς το έκρινα βιαστικά στην τωρινή του μορφή την οποία σύντομα θα κρίνετε και εσείς,η όλη απορία/διαπίστωση μου αφορά το εξής: πως είναι δυνατόν να περιμένω ένα Ν8 που συνέχεια έπαιρνε αναβολές και μετά από 6 μήνες να αποδίδει έτσι η κάμερα,να μην έχει pinch to zoom στους χάρτες πχ. γιατί η έκδοση 3.06 είναι σε beta στάδιο ακόμα,πως είναι δυνατόν όλοι να μιλάνε/γράφουνε για την απόδοση του browser και από πριν να λένε βάλε τον Opera......δεν μου κολλάνε αυτά και δεν χρειάζομαι παραπάνω από 2 μέρες να καταλάβω σαφέστατα πως η ΝΟΚΙΑ συνεχίζει το χαβά της με κάποιες βελτιώσεις αλλά πλέον και οι συνθήκες ανταγωνισμού έχουν αλλάξει-θα μπορούσε να ήταν πιο έτοιμο πιστεύω και όχι να περιμένουμε τα updates αφου το hardware υπάρχει και είναι εμφανές παντου με την διπλάσια RAM-δηλαδή η ΝΟΚΙΑ νομίζει πως οι φωτογραφίες πρέπει να βγαίνουν έτσι από τον μεγαλύτερο φακό σε κινητό για να μην καλομάθουν οι κάτοχοι.....ας γελάσω....

Αν δώσετε τα 500 δεν θα το δικαιολογήσετε ούτε εσείς,αυτό πιστεύω και μακάρι να μην κάνω λάθος τελικά.

Οι καιροί άλλαξαν, δεν μπορούμε να δικαιολογούμε τα αδικαιολόγητα όπως κάναμε κάποτε με τα Ν95,Ν96,Ν97 και βάλε.......εγώ πάντως δεν θα συνεχίζω να το κάνω,μηδενική ανοχή πλέον και απλούστατα θα στοχεύω τα φθηνότερα μοντέλα(οπως το C6-01 πχ.)

 

Δεν έχω την εμπειρία να κρίνω το ίδιο το κινητό, αλλά πάνω σε αυτά που γράφεις έχω να παρατηρήσω το εξής:

 

1) Θα συμφωνούσα αν μιλούσαμε για ένα ακόμα s60 κινητό, με το χιλιοδουλεμένο λογισμικό, ή ένα κινητό με το τυπικό hardware. Όμως μιλάμε για κάτι με πολλές καινοτομίες σε όλα τα επίπεδα και νομίζω ότι πρέπει να κάνουμε υπομονή.

 

2) Για το λειτουργικό διαμαρτήρεσαι ότι δεν είναι τέλειο και ότι θα έπρεπε να έχει λιγότερα (εώς καθόλου) προβλήματα και δεν δέχεσαι σαν λύση να περιμένεις τις διορθώσεις. Δέχεσαι όμως να περιμένεις για ένα κινητό με το ίδιο λειτουργικό που ελπίζεις ότι δεν θα έχει προβλήματα. Σα να λέμε δηλαδή ότι αντί να περιμένεις να γίνουν οι αλλαγές στο κινητό που έχεις στα χέρια σου, θα περιμένεις να τις πάρεις έτοιμες(?) σε ένα καινούριο κινητό. Ποια η διαφορά;

 

3) Για το hardware διαμαρτήρεσαι ότι δεν είναι τόσο αξιόλογο όσο θα περίμενες, και σαν λύση προτιμάς να πας σε κάτι υποδιέστερο (βλέπε C6-01)

 

Γενικά, αντί να είσαι στην αιχμή της τεχνολογίας προτιμάς κάτι πιο σήγουρο.

 

Τα παραπάνω βγάζουν νόημα μόνο αν σε ενδιαφέρει μακράν περισσότερο το πόσο "αξίζει" τα λεφτά του. Δεν μπορεί να ισχύει αυτό όμως για κάποιον που αλλάζει τόσο πολλά κινητά και που κάθε φορά επιλέγει κατι καινούριο. Αν θες κάτι τέτοιο θα πρέπει να αγοράζεις 6-12 μήνες μετά την πρώτη κυκλοφορία!

 

Γενικά δεν μου κολάνε όλα αυτά...

Link to comment
Share on other sites

Πολλα δεν ειπαμε ρε παιδια... Ακουσαμε πολλες αποψεις.

Σεβαστές...

 

Ειναι πως θα σου κάτσει απο την αρχη...

Kαποτε ειχα το πρωτο ομνια με windows...

Δεν μου ειχε κατσει καλα απο την αρχη.. Το εβρισκα συνεχεια προβληματα..

Μετα απο μερικους μηνες το ξεφορτωθικα, και δεν το μετανοιωσα ουτε μια στιγμη.

Πηρα το 5800 και μου φάνηκε πολλή καλύτερο, το εχω 2 χρονια και κανει οτι του ζητάω...

Περιμενω και γω το Ν8..

Edited by fikast
Link to comment
Share on other sites

Και στην οθόνη φαίνονται οι αναπάντητες και τα μηνύματα και είναι πάντοτε φωτεινές οι ενδείξεις (λόγω τεχνολογίας amoled) ενώ και στο πλήκτρο μπορείς να του ορίσεις για πόση ώρα θα φωτίζεται. Με μια ματιά στο κινητό, χωρίς να το ακουμπήσεις, δεν υπάρχει περίπτωση να μην καταλάβεις αν έχεις αναπάντητη ή μήνυμα.

 

 

απο που επιλέγεις πόση ώρα θα μένει αναμμένο το περίγραμμα του κουμπιού για την ειδοποίηση του μηνύματος ;

So this is how liberty dies, with thunderous applause
Link to comment
Share on other sites

Πολλα δεν ειπαμε ρε παιδια... Ακουσαμε πολλες αποψεις.

Σεβαστές...

 

Ειναι πως θα σου κάτσει απο την αρχη...

Kαποτε ειχα το πρωτο ομνια με windows...

Δεν μου ειχε κατσει καλα απο την αρχη.. Το εβρισκα συνεχεια προβληματα..

Μετα απο μερικους μηνες το ξεφορτωθικα, και δεν το μετανοιωσα ουτε μια στιγμη.

Πηρα το 5800 και μου φάνηκε πολλή καλύτερο, το εχω 2 χρονια και κανει οτι του ζητάω...

Περιμενω και γω το Ν8..

 

αυτο ακριβως

κατι που δεν αρεσει στον ενα βολευει τον αλλο. και δυστυχως αν δεν το πιασει ο καθενας στο χερι του για 10 λεπτα τουλαχιστον δεν εχει νοημα να υπαρχει αντιπαραθεση.

και το 5800 μετα τις αναβαθμισεις και μερικες παρτιδες μετα (ειχε καποια hardware προβληματακια) ηταν αριστο κινητο για τα λεφτα του και ακομα ειναι. δεν ηταν τελειο για οταν ειχε πρωτοκυκλοφορησει.

και τιθεται το ερωτημα οπως και στην περιπτωση του Ν8 γιατι να μην το παρω στην μιση τιμη μετα απο καποια updates που θα ειναι υπερπληρες; Το θεμα τοτε ειναι οτι θα εχουν βγει και αλλα κινητα ισως και με καλυτερες δυνατοτητες και μενω με την απορια γιατι καθε φορα η Nokia μενει λιγακι πισω.

και δεν μου κανει εντυπωση ο απωλεστικος αλγοριθμος στην περιπτωση της φωτογραφιας. με αρχεια 1.5 MP αν εχεις φακελους με πολλες φωτο θα εχεις μεγαλυτερη ταχυτητα στην πλοηγηση και στην ταχυτητα αποκρισης του μενου.

Περιμενω και γω το Ν8 για την καμερα, για το Symbian και την κατασκευη (αλουμινιο, gorilla glass) αλλα εχω απογοητευτει λιγακι απο την τιμη και τις πρωτες εντυπωσεις αλλων χρηστων. αλλα αν δεν το πιασω στα χερια μου δεν μπορω να πω κατι.

Edited by goldeneye
Link to comment
Share on other sites

και δεν μου κανει εντυπωση ο απωλεστικος αλγοριθμος στην περιπτωση της φωτογραφιας. με αρχεια 1.5 MP αν εχεις φακελους με πολλες φωτο θα εχεις μεγαλυτερη ταχυτητα στην πλοηγηση και στην ταχυτητα αποκρισης του μενου.

 

αυτους τους ριμαδοφακελους μπορει να μου εξηγησει καποιος γιατι δεν εννοει η νοκια να τους υποστηριξει στην εκθεση???

Ημαρτον πια να μην εχei το symbian μια εκθεση της προκοπης.

 

Μονο εγω ειμαι στην τελικη αυτος που θελει φακελους στην εκθεση του?

Link to comment
Share on other sites

και μετα λετε για το iphone το galaxy και τα win mo. ολα εχουν περιορισμους. τι να κανουμε και ναι αν φας χρονο τα φερνεις στα μετρα σου. το θεμα ειναι να κανουν καλα οσα υποσχονται.

μ αρεσει το made in Finland και να μην αλλαξει αυτο μετα απο λιγο καιρο

Edited by goldeneye
Link to comment
Share on other sites

Ανέκαθεν δεν υπήρχαν φάκελοι στην έκθεση του Symbian, αλλά υπήρχαν εναλλακτικές, π.χ. Resco Photo Viewer. Το ίδιο συνέβαινε και ακόμα συμβαίνει και με τη Μουσική. Όπως και να 'χει, υπάρχουν πάντα εναλλακτικές.
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Ανέκαθεν δεν υπήρχαν φάκελοι στην έκθεση του Symbian, αλλά υπήρχαν εναλλακτικές, π.χ. Resco Photo Viewer. Το ίδιο συνέβαινε και ακόμα συμβαίνει και με τη Μουσική. Όπως και να 'χει, υπάρχουν πάντα εναλλακτικές.

 

Ακριβώς. Εξάλλου το Symbian,σε αφήνει να κατέβεις πολύ χαμηλά στις υπηρεσίες του λειτουργικού συστήματος και να έχεις ό,τι γουστάρεις από τις ίδιες τις εφαρμογές.

Το Resto Photo Viewer είναι μια καλή εφαρμογή για οργάνωση φωτογραφιών!

 

Το Symbian δεν έχει περιορισμούς σαν λειτουργικό σύστημα. Είναι χαζό αυτό με τους φακέλους αλλά αν διαμαρτυρηθούμε θα μπει αμέσως... Γρήγορα τα παράπονά σας @ nokia discussions:)

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Πανο εναλλακτικες υπαρχουν ομως ποτε δεν ειναι το ιδιο με την κανονικη εφαρμογη του τηλεφωνου.

 

πχ το resco photo viewer που ειπατε ειναι ΜΟΝΟ photo viewer.

αρχεια βιντεο δεν δειχνει μεσα στους φακελους οποτε ακυρο...

θα εχουμε 2 εκθεσεις δηλαδη? μια για φωτο και μια για βιντεο?

 

οσο για το symbian, το symbian 1, το s60v5 δηλαδη δεν ειχε φακελους οντως.

η πλατοφορμα s60 ομως απο την αρχη της ειχε....

ολα τα κινητα μεχρι την εποχη του n95 ειχαν φακελους στην εκθεση τους κανονικα και μετα τους κοψανε...

Link to comment
Share on other sites

Επειδη αναφερθηκαν η τιμη και η αξια που θα εχει η συσκευη στη διαρκεια του χρονου. Αν και η νοκια οντως δε μας εχει συνηθησει τον τελευταιο καιρο για τις καινοτομιες της στο συγκεκριμενο μοντελο n8 εχει προσθεσει ορισμενες μικρες αλλα πραγματικα καινοτομες δυνατοτητες που ακομα δε βρισκεις σε αλλες ανταγωνιστικες συσκευες (βλεπε Usb απευθειας αναγνωριση κλπ). Ενδεχομενως να προστεθουν και σε αλλες εταιριες αργοτερα αλλα δε παυουν να ειναι πρωτοπορες σημερα. Αν σε αυτο συνυπολογισουμε και το γεγονος οτι απο πλευρας hardware (και ποιοητας κατασκευης) η συσκευη τα σπαει (εστω και αν ακομα θελει βελτιωση το firmware για να τις εκμεταλευει πληρως) και το οτι η νοκια σκοπευει να υποστηριξει αυτο και τα επερχομενα μοντελα της οσο δνε εχει υποστηριξει κανενα αλλο μεχρι στιγμης νομιζω οτι χουμε ενα πολυ ενθαρυντικο πακετο.

Οσον αφορα την τιμη πωλησης. Δε μπορει να πει κανεις τι 500e ειναι λιγα. Αλλα θα πρεπει παντα να συγκρινουμε με τις τιμες των ανταγωνιστικων συσκευων. Κινητα λοιπον που εχουνε ηδη κυκλοφορισει για ενα διαστημα στην αγορα, (βλεπε galaxy, experia κ.α. δε θα αναφερω στην ιδια λιστα το iphone4 γιατι η τιμη του ειναι ενα ανεκδοτο απο μονη της), εξακολουθουν να εχουν υψηλοτερη τιμη απο το n8. Η κινηση λοιπον της νοκια να ρηξει αισθητα γην αρχικη τιμη της ναυαρχιδας της ειναι πολυ θετικο. Αλλωστε πρεπει να παραδεχτουμε και εμεις οι υποτηρικτες της οτι οταν ακομα ο ανταγωνισμος δεν ηταν τοσο δυνατος η καλη μας νοκια βαραγε πολυ τις τιμες της σε αυτα τα highend μοντεα της. Προσωπικα ακομα και αν τελικα σε μερικα σημεια δε με ικανοποιησει το n8 ta χρηματα του θα τα αξιζει σαν ενα πληρες κινητο για ολες τις δουλειες.

Edited by Rayden1

Nokia 3210-3410-6510-5210-5410-6230i-Sony Ericsson k750-k810-Nokia N73-N79-N86-N8-Lumia 920-LG G2-Sony Xperia Z3-Huawei Mate 8-LG V30-G8X-Samsung S21-S23

Link to comment
Share on other sites

jimacid: Έχεις απόλυτο δίκιο, θα έπρεπε να υπάρχει η δυνατότητα.

Και είναι περίεργο που έχει επιλεγεί να λειτουργεί έτσι εδώ και αρκετές γενιές του Symbian OS (στις 3rd και 5th Edition σίγουρα, δε θυμάμαι αν και στην 2nd συμβαίνει το ίδιο).

Και μιας και μιλάμε για εναλλακτικές, για αυτή τη δουλειά ακόμα και ο X-plore μπορεί να βόλεψει.

Εξάλλου, ένας άλλος τρόπος οργάνωσης των φωτογραφιών και των βίντεο είναι οι εικονικοί φάκελοι, δηλαδή τα άλμπουμ. ;)

Edited by panosz75
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...