Jump to content

[Επίσημο] Nokia N8-00 (Pre-Release)


Itchrist86
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πρωτα απο ολα συγχωρεστε με αν κατι δε λεω με τροπο πολυ κατανοητο. Ειπα απο την αρχη οτι δεν ειμαι εμπειρος στα Νοκια.

 

Οταν για παραδειγμα πας στις Ρυθμισεις σου εμφανιζει για πολυ λιγο ενα μαυρο φοντο και αμεσως μετα σου βγαζει τη λιστα επιλογων. Το ιδιο συμβαινει στα πιο πολλα μενου. Οταν μπεις μια φορα στα μενου, βγεις και ξαναμπεις αμεσως δουλευει καπως σαν cache και μπαινει πιο γρηγορα. Εχετε υπόψιν οτι το συγκρινω με καποια κορυφαια της αγορας και οχι με καποια πιο παλαια Νοκια.

 

Οταν παω Μενου-Φωτογραφιες, ανοιγει μια οθονη που εχει κατι folders. To πρωτο εχει τιτλο ΟΛΑ το δευτερο ΑΛΜΠΟΥΜ και το τριτο Ετικετες. Ανοιγεις οποιο θελεις

 

Αν πας στο ΑΛΜΠΟΥΜ φτιαχνεις ο,τι θελεις εκει μεσα. Εμενα μου φαινεται οτι εχει καλη οργνανωση και σε αφηνει με το ανοιγμα να διαλεξεις ο,τι θελεις

 

Το ιδιο συμβανει περιπου και στο μενου ΒΙΝΤΕΟ. Και εκει σου ανοιγει μια οθονη με folders

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Νομίζω ότι είναι πολύ πιθανό να μην προβλέπεται η αποθήκευση μηνυμάτων σε αλλη μνήμη πλην της εσωτερικής λόγω της ιδιαιτερότητας του Ν8 να διαβάζει καί εξωτερικές μνήμες.Για σκεφτείτε το λίγο παιδιά!Πρόσεξα επίσης πώς το Χ6 αποθηκεύει τα εισερχομένα αρχεία κατευθείαν στην διαχείριση αρχείων οπότε αν ισχύει αυτό καί στο Ν8 τότε δεν υπάρχει πρόβλημα χωρητικότητας!

 

 

Μπορείτε λίγο να μου το εξηγήσετε αυτό;

 

Δηλαδή θέλω εγώ να στείλω ένα αρχείο μέσω bluetooth σε έναν που έχει Ν8. πχ το αρχείο είναι ένα .avi ~700ΜΒ ή ένα .iso ~4GB

 

Αυτός με το Ν8 θα μπορεί να τα πάρει αυτά τα αρχεία μέσω bluetooth; Ποια είναι η διαδικασία; Σε ποια μνήμη αποθηκεύονται τα αρχεία που λαμβάνεις είτε από bluetooth είτε από MMS; Δεν εννοώ μετά τη λήψη. Εννοώ ότι απ' όσο ήξερα εγώ επείδη αυτά τα αρχεία έρχονται σαν συνημμένα σε μηνύματα, αν δεν αποθήκευες εξαρχής τα μηνύματα στην κάρτα δε μπορούσες να τα λάβεις καν. Σου έλεγε πλήρης μνήμη ακόμα και αν στην SD είχες 16 GB ελεύθερα. Τώρα τι ισχύει;

 

Αν είναι εύκολο ας δοκιμάσει ο φίλος που έχει το Ν8 να στείλει ένα μεγάλο αρχείο από άλλο κινητό στο Ν8 μέσω bluetooth να το επιβεβαιώσει.

Link to comment
Share on other sites

Με το bluetooth ver.3 που έχει είναι θέμα λεπτών...;)

 

Ναι αλλά θα πρέπει και o άλλος να έχει συσκευή με BT 3.0. Εκτός κι αν μιλάμε για Ν8 σε Ν8 ή άλλη συσκευή που έχει BT 3.0.

 

Όπως και να 'χει, συμφωνώ ότι πρέπει να υπάρχει αυτή η ευχέρεια, ό,τι κι αρχείο θες να λάβεις. Ίσως όταν έρχεται e-mail ή MMS να σε ρωτάει πού θέλεις να το αποθηκεύσεις.

 

Πάντως το θεωρώ ανόητο να μην μπορείς να το επιλέξεις όπως ξέραμε μέχρι τώρα. Ακόμα κι αν λυθεί όπως παλιά (=Msv DriveE), δεν είναι το ίδιο, και στο κάτω-κάτω δεν υπάρχει κανένας λόγος να σε περιορίζει έτσι. Ελπίζω να είναι η πρώτη αλλαγή που θα φέρει τυχόν νέο firmware update.

Edited by panosz75
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

οσον αφορα αποθηκευση μυνηματων (προσωπικων μυνηματων) μονο την μνημη κινητου καταλαβαινω τις ανησυχιες σας.

 

Οσον αφορα την μεταφορα αρχειων multimedia αυτο που συνεβαινε μεχρι τωρα και υποθετω και στα symbian 3 ειναι οτι στο pc (στο υπολογιστης μου) δημιουργειται ενας φακελος μεσω bluetooth πχ N8 και μπορειτε να στειλετε ειτε στην καρτα μνημης ειτε στη μνημη κινητου ανοιγοντας τον καταλληλο υποφακελο.

 

τωρα να στελνετε απο ενα κινητο σε αλλο τοσο τεραστια αρχεια εγω προσωπικ δε το χω κανει ποτε.

 

Παντως ναι εναι μια ελλειψη που ισως να ειναι ιδεα μου θα ειναι το πιο ευκολο πραγμα για την nokia να προσθεσει αρκει να φανε κραξιμο απο πολλους

Ωρα να δοκιμασω κατι νεο!
Link to comment
Share on other sites

http://www.mobiletechreview.com/phones/Nokia-N8.htm

 

Ενα ακόμη review που λέει όμως πολυ καλά λόγια για την μπαταρία

κρατάει 2 μέρες με σκληρή χρήση και ανοιχτο το wifi

Ο Επιμένων Νικά
Link to comment
Share on other sites

Δεν γινόταν ποτέ στο Symbian αυτό, ούτε τώρα γίνεται. Η μόνη επιλογή που έχεις είναι να τις δεις όλες, ή τα άλμπουμ. Δε μπορείς να δεις σε ποιο φάκελο είναι η κάθε φωτογραφία ή βίντεο. Ακριβώς έτσι είναι και με τη μουσική.

 

αν symbian εννοεις αποκλειστικα και μονο το s60v5 το symbian 1 δηλαδη τοτε ναι δεν υπηρχε υποτηριξη για φακελους.

 

Παλιοτερα κινητα ομως που τρεχανε την πλατφορμα S60 οπως το 6600 για παραδειγμα αλλα το 7610 αν θυμαμαι καλα ειχανε παντα φακελους μεσα στην εκθεση και ηταν πολυ βολικο να βρεις καποιες φωτογραφιες που ηθελες...

 

καμια σχεση με τα αλμπουμ που υπαρχουν τωρα και ποτε δεν χρησιμοποιησα.

 

ο λογος που ρωτησα ηταν επειδη ειχε παρει το ματι μου σε ενα βιντεο αυτο :

Οταν παω Μενου-Φωτογραφιες, ανοιγει μια οθονη που εχει κατι folders. To πρωτο εχει τιτλο ΟΛΑ το δευτερο ΑΛΜΠΟΥΜ και το τριτο Ετικετες.

Ανοιγεις οποιο θελεις

 

και ηλπιζα πως αυτα τα folders που εδειχνε δεν ηταν αλμπουμ αλλα ηταν κανονικα folders...

θα το ηθελα πολυ μαλλον....

μας βλεπω να την βγαζουμε με τον resco photo viewer παλι και δεν το θελω καθολου....

 

σημερα ρωτησα εγω για την ημερομηνια κυκλοφοριας σε nokia care και γερμανο στην θεσσαλονικη.

στο nocia care μου ειπαν τελη νοεμβριου σε μαυρο ασημι και πρασινο.

στον γερμανο μου ειπε ο πωλητης οτι τωρα μπηκε στον καταλογο, δεν εχει καποια ενημερωση ομως εφοσον μπηκε στον καταλογο μεσα στον οκτωβριο φανταζεται...

 

δεν ξερω κιολας μηπως παιξει καμια παραεισαγωγη απο γερμανο γιατι πιασαμε συζητηση και μου ειπε πως αυτος πηρε το iphone 4 (την πρωτη παρτιδα που ηρθε στην ελλαδα ΑΠΟ ΑΜΕΡΙΚΗ)

 

αν επεξε παραεισαγωγη για το iphone δεν το αποκλειω να παιξει για για το n8

αυτα.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείτε λίγο να μου το εξηγήσετε αυτό;

 

Δηλαδή θέλω εγώ να στείλω ένα αρχείο μέσω bluetooth σε έναν που έχει Ν8. πχ το αρχείο είναι ένα .avi ~700ΜΒ ή ένα .iso ~4GB

 

Αυτός με το Ν8 θα μπορεί να τα πάρει αυτά τα αρχεία μέσω bluetooth; Ποια είναι η διαδικασία; Σε ποια μνήμη αποθηκεύονται τα αρχεία που λαμβάνεις είτε από bluetooth είτε από MMS; Δεν εννοώ μετά τη λήψη. Εννοώ ότι απ' όσο ήξερα εγώ επείδη αυτά τα αρχεία έρχονται σαν συνημμένα σε μηνύματα, αν δεν αποθήκευες εξαρχής τα μηνύματα στην κάρτα δε μπορούσες να τα λάβεις καν. Σου έλεγε πλήρης μνήμη ακόμα και αν στην SD είχες 16 GB ελεύθερα. Τώρα τι ισχύει;

 

Αν είναι εύκολο ας δοκιμάσει ο φίλος που έχει το Ν8 να στείλει ένα μεγάλο αρχείο από άλλο κινητό στο Ν8 μέσω bluetooth να το επιβεβαιώσει.

 

Αν θέλεις από οποιαδήποτε συσκευή να μεταφέρεις ένα πολύ μεγάλο αρχείο, απλά χρησιμοποιείς την μοναδική λεiτουργία των S^3, USB on the go. ;)

Link to comment
Share on other sites

Μερικά απο το ελληνικό manual:

 

Σελ 82:

 

"Η χρήση του πομπού FM δεν είναι δυνατή στην Ελλάδα.Για περισσότερες πληροφορίες επικοινωνήστε με τον τοπικό σας φορέα δικτύου και επισκεφτείτε την σελίδα www.nokia.com/fmtransmitter"

 

Σελ 102:

 

Μπορείτε να έχετε περισσότερα από ένα ημερολόγια.Ένα για την εργασία και ένα για τον ελεύθερό σας χρόνο.

 

Σελ 40:

 

Μπορείτε να ορίσετε "αγαπημένες" επαφές και να εμφανίζονται πάνω πάνω στο μενού των επαφών.

 

Σελ 105:

 

Μετάφραση λέξεων από μία γλώσσα σε άλλη.

Edited by gerost
Link to comment
Share on other sites

Αν θέλεις από οποιαδήποτε συσκευή να μεταφέρεις ένα πολύ μεγάλο αρχείο, απλά χρησιμοποιείς την μοναδική λεiτουργία των S^3, USB on the go. ;)

 

Ok έχω υπόψη όλες τις εναλλακτικές, το θέμα δεν είναι αυτό όμως. Ίσως κάποιοι λόγω της φύσης της δουλειάς που έχουν ή οτιδήποτε άλλης ιδιαιτερότητας να χρειάζεται να μετακινούν αρχεία on the fly από συσκευή σε συσκευή χωρίς OTG χωρίς pc ή χωρίς οτιδήποτε άλλο... Επίσης ίσως να μην τους νοιάζει ο χρόνος που μπορεί να γίνει κάτι λόγω περιορισμών της ταχύτητας bluetooth αρκεί NA ΜΠΟΡΕΙ να γίνει...

 

Οπότε μη μου δίνετε εναλλακτικές λύσεις ή πιθανότητα firmware update ή πιθανές 3rd party εφαρμογές που ίσως λύνουν το πρόβλημα ίσως και όχι. Η ερώτηση είναι σαφής και είναι κάτι που γινόταν χωρίς πρόβλημα στα παλιότερης γενιάς symbian. Μπορεί κάποιος να δεχθεί μεγάλα αρχεία μέσω bluetooth; Τα MMS που αποθηκεύονται; Υπάρχουν περιορισμοί εκεί αν δεχθείς πολλά MMS, SMS, email κα ξεχάσεις να τα σβήσεις; Ποιοι είναι;

 

 

 

Βρές ένα Χ6 και δές τί γίνεται όταν του στείλεις ένα αρχείο,νομίζω ρωτάει τον χρήστη σε ποιά μνήμη θέλει να 'οδηγήσει' το εισερχόμενο αντικείμενο.Εκεί είναι η απάντηση.......

 

Δεν ξέρω κανένα με Χ6 ούτε ξέρω πώς ακριβώς δουλεύει. Αν συμβαίνει αυτό που περιγράφεις οκ κανένα πρόβλημα. Το ίδιο συμβαίνει και όταν λαμβάνεις MMS;

 

Αν του είναι εύκολο του φίλου με το Ν8 ή κάποιος άλλος που γνωρίζει ας μας λύσει την απορία τι γίνεται σε αυτές τις περιπτώσεις.

Edited by karlesg
Link to comment
Share on other sites

Τι εννοουν; Δε θα δουλευει το ραδιοφωνο χωρις καλωδιο;

 

Γινεται να συνδεεις 2 κινητα μεσω καλωδιου και να μεταφερεις αρχεια απο το ενα στο αλλο; ( Τι λεειι!! )

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοουν; Δε θα δουλευει το ραδιοφωνο χωρις καλωδιο;

 

Γινεται να συνδεεις 2 κινητα μεσω καλωδιου και να μεταφερεις αρχεια απο το ενα στο αλλο; ( Τι λεειι!! )

 

αυτο που αναφερθηκε αφορουσε τον πομπο fm οχι τον δεκτη.

να ακους fm θα μπορεις φυσικα.

απλα λεει πως δεν ειναι δυνατη η εκπομπη μουσικης με την χρηση του πομπου fm

 

αυτο ειναι κατι που θα θελαμε επισης να δοκιμασει ο φιλος με το n8.

 

αλλα ακομα και αν δεν λειτουργει σιγουρα θα βρεθει λυση οποτε δεν υπαρχει λογος ανησυχιας ;)

 

για το δευτερο που ειπες, ναι ετσι απλα! καλη φαση ε?

Link to comment
Share on other sites

Και με τι ταχυτητα θα μεταφερονται τα αρχεια; Λογικα μονο για οσες συσκευες εχουν usb otg, ετσι;

 

Οσο για το αλλο με τον πομπο fm δε το καταλαβαινω. Εννοεις δε θα δειχνει τις πληροφοριες απο τους σταθμους;

Link to comment
Share on other sites

Μερικά απο το ελληνικό manual:

 

Σελ 102:

 

Μπορείτε να έχετε περισσότερα από ένα ημερολόγια.Ένα για την εργασία και ένα για τον ελεύθερό σας χρόνο.

 

Πολύ ωραία προσθήκη. :)

 

 

Σελ 40:

 

Μπορείτε να ορίσετε "αγαπημένες" επαφές και να εμφανίζονται πάνω πάνω στο μενού των επαφών.

 

Έχω την εντύπωση ότι αυτό είναι το widget των επαφών, που επιλέγεις μέχρι και 20 αγαπημένες επαφές, και μπαίνει στην αρχική οθόνη. Δεν τοποθετεί συγκεκριμένες επαφές πάνω-πάνω στη λίστα των επαφών. ;)

Edited by panosz75
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Και με τι ταχυτητα θα μεταφερονται τα αρχεια; Λογικα μονο για οσες συσκευες εχουν usb otg, ετσι;

 

Οσο για το αλλο με τον πομπο fm δε το καταλαβαινω. Εννοεις δε θα δειχνει τις πληροφοριες απο τους σταθμους;

 

 

οχι δεν καταλαβες, usb otg θα πρεπει να εχει μονο μια συσκευη αυτη που θα συνδεθουν πανω της οι αλλες συσκευες.

το Ν8 μονο δηλαδη.

απο εκει και περα οτι συνδεσεις πανω του για μεταφορα αρχειων θα δουλευει κανονικα με τις ταχυτητες του usb 2.0

 

για τον πομπο fm μπερδευεσαι.

δεν ειναι δεκτης. ειναι πομπος.

κανει εκπομπη σηματος. βαζεις μουσικη απο το n8 ενεργοποιεις τον πομπο fm

στην συνεχεια ανοιγεις το ραδιοφωνο σου στην συχνοτητα που εκπεμπει το N8 και ακους την μουσικη που παιζει το κινητο ΣΤΟ ΡΑΔΙΟΦΩΝΟ

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραία προσθήκη. :)

 

 

 

 

Έχω την εντύπωση ότι αυτό είναι το widget των επαφών, που επιλέγεις μέχρι και 20 αγαπημένες επαφές, και μπαίνει στην αρχική οθόνη. Δεν τοποθετεί συγκεκριμένες επαφές πάνω-πάνω στη λίστα των επαφών. ;)

 

ΔΕΝ είναι το widget των επαφών.Για το widget των επαφών υπάρχει σε άλλη σελίδα..Αν διαβάσεις το μενου το γράφει ξεκάθαρα;)

Link to comment
Share on other sites

ΔΕΝ είναι το widget των επαφών.Για το widget των επαφών υπάρχει σε άλλη σελίδα..Αν διαβάσεις το μενου το γράφει ξεκάθαρα;)

 

Προφανώς μιλάς για αυτό που φαίνεται εδώ στο 1'24":

Αυτό είναι το widget των επαφών. Κάτι άλλο δεν βλέπω εγώ.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Προφανώς μιλάς για αυτό που φαίνεται εδώ στο 1'24":

Αυτό είναι το widget των επαφών. Κάτι άλλο δεν βλέπω εγώ.

Όσον αφορά τις αγαπημένες επαφές απ'οσο γνωρίζω και από το Ν97

όταν ορίζεις κάποιες επαφές ως αγαπημένες και τις βάζεις στο

widget στην αρχική οθόνη τότε στο μενού των επαφών αυτές

εμφανίζονται πάνω πάνω στη λίστα και έπειτα, εμφανίζονται

αλφαβητικά οι υπόλοιπες.

Nickolas
Link to comment
Share on other sites

Προφανώς μιλάς για αυτό που φαίνεται εδώ στο 1'24":

Αυτό είναι το widget των επαφών. Κάτι άλλο δεν βλέπω εγώ.

 

Αν διαβάσεις το μενού γράφει ότι μπορείς να επιλέξεις αγαπημένες επαφές και να σου τις βγάζει πρώτες στο μενού των επαφών.

 

Το είχα δει και live σε ένα ρώσικο βιντεάκι στο tube απλά δεν ήξερα ακριβώς τι είναι.

Αν το βρω θα το ποστάρω...

 

copy paste απο Σελ 52

 

"Επικοινωνήστε γρήγορα µε τα πιο σηµαντικά πρόσωπα της ζωής σας"

 

Μπορείτε να ορίσετε τις πιο σηµαντικές σας επαφές ως αγαπηµένες. Τα αγαπηµένα σας βρίσ κονται στην κορυφή της λίστας επαφών , ώστε να µπορείτε να επικοινωνείτε µαζί τους γρήγορα.

Επιλέξτε Μενού > Επαφές . Ορισµός επαφής ως αγαπηµένης

Επιλέξτε και κρατήστε µια επαφή και, από το αναδυόµενο µενού , επιλέξτε Προσθ . στα Αγαπ ηµένα .

Αφαίρεση επαφής από τα αγαπηµένα

Επιλέξτε και κρατήστε µια επαφή και , από το αναδυόµεν ο µενού , επιλέξτε Αφαίρ. από

τα αγαπηµ.. Η επαφή δεν διαγράφεται από τη βασική λίστα επαφών σας .

 

 

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνυμάτων.

Edited by Itchrist86
Link to comment
Share on other sites

οχι δεν καταλαβες, usb otg θα πρεπει να εχει μονο μια συσκευη αυτη που θα συνδεθουν πανω της οι αλλες συσκευες.

το Ν8 μονο δηλαδη.

απο εκει και περα οτι συνδεσεις πανω του για μεταφορα αρχειων θα δουλευει κανονικα με τις ταχυτητες του usb 2.0

 

για τον πομπο fm μπερδευεσαι.

δεν ειναι δεκτης. ειναι πομπος.

κανει εκπομπη σηματος. βαζεις μουσικη απο το n8 ενεργοποιεις τον πομπο fm

στην συνεχεια ανοιγεις το ραδιοφωνο σου στην συχνοτητα που εκπεμπει το N8 και ακους την μουσικη που παιζει το κινητο ΣΤΟ ΡΑΔΙΟΦΩΝΟ

Και που ακριβως βοηθαει αυτο;

 

Εγω νομιζα οτι μπορουσες να ακουσεις ραδιοφωνο χωρις το καλωδιο. Δε γινεται, ε;

Link to comment
Share on other sites

Όχι, το ραδιόφωνο προϋποθέτει την ύπαρξη συνδεδεμένων ακουστικών μιας και λειτουργούν σαν κεραία.

 

Τι εννοουν; Δε θα δουλευει το ραδιοφωνο χωρις καλωδιο;

 

Γινεται να συνδεεις 2 κινητα μεσω καλωδιου και να μεταφερεις αρχεια απο το ενα στο αλλο; ( Τι λεειι!! )

Δες το παρακάτω βιντεάκι και θα καταλάβεις πόσο εύκολο και γρήγορο είναι πλέον να μεταφέρεις αρχεία από το κινητό σου σε ένα στικάκι και το αντίθετο.

 

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=Ngcg85rqduM]YouTube - Nokia N8 - USB on the go[/ame]

 

Το ίδιο ακριβώς ισχύει και αν συνδέσεις αντί για στικάκι, ένα κινητό. Το Ν8 θα το δει ως εξωτερικό δίσκο mass memory και θα μπορείς να αντιγράψεις - μεταφέρεις αρχεία εκμεταλλευόμενος την μέγιστη ταχύτητα που σου παρέχει η θύρα usb.

Οσο για το αλλο με τον πομπο fm δε το καταλαβαινω. Εννοεις δε θα δειχνει τις πληροφοριες απο τους σταθμουύ;

Το ότι θα το καταφέρουμε να δουλέψει, δεν τίθεται θέμα. Απλά, όταν το δουλεύεις, συνήθως, το rds του ηχοσυστήματός σου δείχνει απλά nokia και ακούς ότι ακριβώς αναπαράγεις στο κινητό σου, είτε αυτό είναι με τον player ή ραδιοφωνικός σταθμός.

 

Έτσι, απαντώντας στο παραπάνω ερώτημά σου, που βοηθάει αυτό, δεν χρειάζεται να κουβαλάς μαζί σου στικάκια ή cd με την μουσική σου. Τα έχεις στο κινητό και με το που βρεις οποιοδήποτε ραδιόφωνο, ανοίγεις τον fm transmitter του Ν8, βρίσκεις την ίδια συχνότητα και στα δύο και ακούς την μουσική σου.

Edited by mirrorofsorrow
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα

 

Πρωτα απο ολα να πω σε ενα φιλο που εξεφρασε απορια πως το οτι δουλευω εδω που δουλευω δεν σημαινει οτι ασχολουμαι στο συγκεκριμενο τμημα. Κανω κατι εντελως διαφορετικο. Απλως επεσε στα χερια μου το κινητο και επειδη καταλαβαινω την καψουρα σας σκεφτηκα να αφιερωσω καποιες ωρες να πληροφορησω οσο μπορω. Μη με κραζετε κιολας, επειδη δεν ειμαι Νοκια fanatic

 

Το κινητακι εχει πολυ γρηγορο boot time, 7 seconds για να βγαλει αρχικη οθονη apo τελειως off και 4 seconds να βρει σημα. Η οθονη δεν σε αναγκαζει να τη σχολιασεις. Ουτε κρυο ουτε ζεστη. θα την ηθελα λιγο πιο sharp. Οπως ειπα και πιο πριν, ορισμενα bugakia και καθυστερησεις υπαρχουν λογω κυριως αρχικης version software

 

Πολυ καλο σημα. Νομιζω οτι το μικροφωνο ειναι λιγο καλυτερο σε ποιοτητα απο το ακουστικο αλλα μια χαρα ακουγα το συνομιλητη μου και ειμασταν και οι 2 σε αμαξι. Μπαταρια πολυ καλη

 

O browser εχει καλουτσικο rendrering και πολυ καλο pinch to zoom in/out. Το flash απροβληματιστο σε ολες τις σελιδες που μπηκα

 

ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟ GPS. Καθομαι που λετε μεσα στο γραφειο μου, ανοιγω τα Maps, παω Mylocation και σε 4 δευτερολεπτα με lockarei. Σκεφτομαι ρε ****το παλι ηπια πολυ χθες. Και ομως δεν ηταν απο αυτο. Με ειχε βρει το ατιμο, σε κλειστο χωρο, σε 4 δευτερολεπτα. Ψαχνω κατι εστιατορια, κατι ξενοδοχεια εδω τριγυρω και με το που παταω search βγαζει αμεσως τη λιστα. Επαθα πλακα.

 

Ο FM transmitter δουλευει μια χαρα. Πριν λιγο ακουγα στο αμαξι μου.

 

Το ηχειο του κινητου αρκετα δυνατο.

 

Φωτο και βιντεο με αγχωνει και μονο η ιδεα να μπω στα μενου. Για λιγο μπηκα και τοσες επιλογες που ειδα τρομαξα. Sorry που δεν μπορω να βοηθησω παραπανω

 

Το pc suite δεν αναγνωριζει το κινητο, ακομα τουλαχιστον. Το ovi suite μια χαρα το βλεπει. Εβαλα και τους χαρτες της Ελλαδας μεσα

 

Overall μου αρεσει αρκετα και πιστευω γυρω σε 4-5 μηνες θα πεταει. Σιγουρα δεν ειναι groundbreaking device, λογω κυριως οτι στηριζεται στο <<παλαιο>> symbian με touch widgets αλλα δεν νομιζω οτι υπαρχει αλλο κινητο στην αγορα που να κανει τοσα πραγματα πολυ καλα και να αφηνει τοσο ελευθερο τον χρηστη

 

Σιγουρα εσεις θα το εκτιμησετε πιο πολυ καθως θα παιξετε και με τα multimedia χαρακτηριστικα του.

 

Thanks a lot for your time

Link to comment
Share on other sites

Με το typing γενικά στα sms κτλπ. πως πάει;ανταποκρίνεται γρήγορα;

 

σ'ευχαριστούμε για το χρόνο σου! (και άσε να γκρινιάζουνε...δεν είχες καμία υποχρέωση να μπεις και να μας πεις τις εντυπώσεις σου)

Link to comment
Share on other sites

πολυ θετικα σχολια νομιζω μας εκανες, αν και στο πρωτο σου μηνυμα λιγο μας τα χαλασες για τον επεξεργαστη...

 

γενικα τωρα που την ειδες ποιο πολυ την συσκευη, ο επεξεργαστης τελικα ειναι τοσο προβλημα? η χανεται μεσα στα καλουδια του τηλεφωνου και τον ξεχνας?

 

η γκρινια που υπηρξε σε εκεινο το μηνυμα ηταν επειδη πριν λιγο καιρο ειχε μπει καποιος αλλος δηθεν κατοχος του τηλεφωνου και μας δουλευε κανονικοτατα.

μην δινεις σημασια.

 

ευχαρηστουμε για τον χρονο που αφιερωσες.

 

οσο για την φωτο που σου ζητηθηκε δεν νομιζω οτι ειναι απαραιτητο καθως υπαρχουν τοσες στο ιντερνετ αλλα επειδη την ζητησε ο φιλος δεν νομιζω οτι ειναι τοσο δυσκολο να το κανεις.

μην μπλεχτεις καθολου με ρυθμισεις, απλα ανοιξε την καμερα πατα το κουμπι να βγαλει μια και τελος.

προσεξε μονο να κανει εστιασει το κινητο. μην βγαλεις την φωτο δηλαδη αν το πλαισιο στην καμερα εχει κοκκινο χρωμα και οχι πρασινο

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστούμε ringo7213! :)

Για τον επεξεργαστή που λες,είναι απλά καινούρια έκδοση λογισμικού.

Το βασικό σε αυτές τις εκδόσεις είναι η σταθερότητα.

Η βελτιστοποίηση παίρνει αρκετό καιρό αν και η ΝΟΚΙΑ δε θα αργήσει.

Η CPU χρησιμοποιείται για πολύ βασικά πράγματα επομένως δεν επηρεάζει την απόδοση του κινητού.

Το πολύ καλό σήμα οφείλεται στις 2 κεραίες που έχει το κινητό και στο καινούριο,ΟΛΟΚΑΙΝΟΥΡΙΟ όμως, chipset της ΝΟΚΙΑ. Το μετρήσανε να κάνει λήψη στα -116dBm κάτι που αλλάζει τα δεδομένα στο GSM αν φανταστείς ότι τα προηγούμενα κινητά μπορούσαν να ολοκληρώσουν επικοινωνία στα -106dBm. Η ΝΟΚΙΑ έκανε εξαιρετική δουλειά σε αυτό το chipset :)

 

Ευχαριστούμε και πάλι και αν έχεις κάποιο νέο για το πότε θα κυκλοφορήσει...ευπρόσδεκτο! :)

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Sms και email γραφει μια χαρα. Το lag που περιγραφω νομιζω οτι εχει και σχεση με επεξεργαστη επειδη οταν ανοιγεις το κινητο και αρχιζεις την περιηγηση σε μενου αισθανεσαι οτι το κινητακι το σκεφτεται λιγο. Οταν συνεχιζεις την περιηγηση τοτε πρεπει να δουλευει η cache και ανοιγουν ολα πιο γρηγορα. Δεν ξερω πως να το περιγραψω. Ας πουμε οτι το μενου δε <<ρέει>> πολυ γρηγορα.

 

To τηλεφωνο σου δινει την αισθηση του πολυεργαλειου που κανει πολλα πραγματα καλα.

 

Μου αρεσει πολυ και νομιζω θα ειναι επιτυχια οταν καταλαβουν ολοι την πολυχρηστικοτητα του.

 

Για να γκρινιαξω λιγο νομιζω παντως οτι το grip του δεν ειναι καλο. Αν δεν εχεις θηκη γλυστραει πολυ

 

Αργοτερα θα κοιταξω να ανεβασω μια φωτο

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...