Jump to content

[Επίσημο] Nokia N8-00 (Pre-Release)


Itchrist86
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Introduction of the ZEISS lens in the Nokia N8

 

Dr. Hubert Nasse of Carl Zeiss talks about the Tessar lens, included in the new Nokia N8 smartphone. This movie was captured and edited with the Nokia N8, during the photokina 2010 in Cologne:

 

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=WtIFBMbiaPo]YouTube - Carl Zeiss Lenses - Introduction of the ZEISS lens in the Nokia N8 at Photokina 2010, Cologne[/ame]

 

http://blogs.zeiss.com/photo/photokina/?p=267&lang=en

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Άντε, μαζευόμαστε σιγά-σιγά. Αποικία θα γίνουμε τελικά... :lol::lol::lol:

Πέρα από την πλάκα, αν όντως έρθει μέσα στον Οκτώβριο, με τη φόρα που έχει πάρει η Nokia, προβλέπω να έχει κανονικούς ρυθμούς διάθεσης μέσα στο Νοέμβριο.

Ολη η ιστορία της αναμονής(και της φαγούρας μας) θα τελειώσει μέσα στον Οκτώβριο και μετά θα ανακαλύψουν πολλοί από ΄δω μέσα τι σημαίνει να΄σαι beta tester,100% θα υπάρχουν κάποια ενοχλητικά bugs-προσωπικά θα κρατηθώ να μην το πάρω αμέσως μόλις βγει γιατί 1η φορά είμαι σχεδόν σίγουρος πως θα τα έχει σίγουρα....;)

Link to comment
Share on other sites

Ολη η ιστορία της αναμονής(και της φαγούρας μας) θα τελειώσει μέσα στον Οκτώβριο και μετά θα ανακαλύψουν πολλοί από ΄δω μέσα τι σημαίνει να΄σαι beta tester,100% θα υπάρχουν κάποια ενοχλητικά bugs-προσωπικά θα κρατηθώ να μην το πάρω αμέσως μόλις βγει γιατί 1η φορά είμαι σχεδόν σίγουρος πως θα τα έχει σίγουρα....;)

 

Εννοείται ότι ούτε κι εγώ την παθαίνω. Δεν έγινε τίποτα να το πάρω το Νοέμβριο ή αργότερα, που θα έχουν μαθευτεί τα όσα τυχόν φάλτσα θα αφορούν το Ν8.

Μετά κρίνουμε και πράττουμε ανάλογα... ;)

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια ειναι δυνατον η νοκια που εχει επενδυσει τοσα πολλα σε αυτη τη συσκευη να την δωσει ισως χειροτερα απ ολες???τι bugs ειναι δυνατον??λες κ ημαστε στο 1999...ελεος πια!!
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια ειναι δυνατον η νοκια που εχει επενδυσει τοσα πολλα σε αυτη τη συσκευη να την δωσει ισως χειροτερα απ ολες???τι bugs ειναι δυνατον??λες κ ημαστε στο 1999...ελεος πια!!

 

 

Διαφωνώ φίλε. Δεν υπάρχει συσκευή που στις πρώτες παρτίδες να μην παρουσιάσει δυσλειτουργίες. Όσο προχωράει η τεχνολογία, αν και ακούγεται οξύμωρο, τόσο πιο πολύπλοκα θα γίνονται τα κινητά. (και όχι μόνο, όλες οι συσκευές τεχνολογίας). Γι αυτό άλλωστε και το αργεί η νοκια. Θέλει να διορθώσει, όσο το δυνατόν τις πιθανότητες δυσλειτουργίας του κινητού. Εγώ έχω iPhone 3GS, και έχω- είχα ελάχιστα bugs. Είχα όμως. Υπάρχουν και στα καλύτερα λειτουργικά, και hardware. Κι εγώ απαιτώ απο μια συσκευή να είναι τέλεια. Όμως πολυ δύσκολα να είναι ένα κινητο αψεγαδιαστο, στα πρώτα του βήματα ειδικά.

Edited by ico_13
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι μόνο τα bugs. Περιμένουμε να δούμε πως τα παει από θέμα ταχύτητας. Όλοι ξέρουμε ότι το προηγούμενο symbian ήταν αργό και θελουμε να δούμε αν άλλαξε αυτό καθώς και την ταχύτητα του web browser.
Link to comment
Share on other sites

Τον Οκτώβριο όλο και κάπου θα το βρεις......;)

 

Σύμφωνα με Nokia Shop η ενημέρωση που έχουν για το Ν8 ειναι "προς τα τέλη Οκτώβρη"... απλως για ενημέρωση!

 

Μακάρι πάντως να αληθεύει το δημοσίευμα περί CBD στο Ν8!!!

 

Υ.Γ. ταιριάζει και με την ημερομηνία που δίνει το amazon.co.uk -> 18 Σεπτεμβρίου

http://www.amazon.co.uk/Nokia-N8-Free-Mobile-Phone/dp/B0042JSKFC/ref=sr_1_1?ie=UTF8&s=electronics&qid=1285486905&sr=8-1

 

Edit: Οκτώβριο ήθελα να γράψω....λάθος!!! :-)

Edited by ducatisti
Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με Nokia Shop η ενημέρωση που έχουν για το Ν8 ειναι "προς τα τέλη Οκτώβρη"... απλως για ενημέρωση!

 

Μακάρι πάντως να αληθεύει το δημοσίευμα περί CBD στο Ν8!!!

 

Υ.Γ. ταιριάζει και με την ημερομηνία που δίνει το amazon.co.uk -> 18 Σεπτεμβρίου

http://www.amazon.co.uk/Nokia-N8-Free-Mobile-Phone/dp/B0042JSKFC/ref=sr_1_1?ie=UTF8&s=electronics&qid=1285486905&sr=8-1

 

18 οκτωμβριου δινει το amazon

Samsung Galaxy A50
Link to comment
Share on other sites

Εγω πιστεύω παιδιά ότι ο ico_13 έχει δίκιο.Δεν μπορούμε να κρίνουμε εμείς απο έξω την εταιρία με βάση το λογισμικό.Πάντα υπήρχαν και θα υπάρχουν bugs.Και σε κινητά και σε υπλογιστές και παντού.Σκεφτείτε τα Windows ξεκίνησαν από πολύ παλιά με τα Windows 3.1 και τώρα φτάσαμε στα 7 και ακόμα υπάρχουν bugs.Το θέμα είναι να κρίνουμε την συσκευή όσο αφορά το υλικό της.Εκεί ναι.Κι εγώ θα πώ οτι απαιτώ να δουλεύον όλα ρολόϊ χωρίς να έχει πρόβλημα το gps,το σήμα κεραίας η κάμερα κ.τ.λ. όπως έγινε με το Ν97.Και θα επαναλαμβάνω πώς καλύτερα είναι για όλους μας είτε μας αρέσει είτε όχι,να καθυστερήσει το κινητό και όταν έρθει να είναι "άψογο" χωρίς σοβαρά προβλήματα.Τα bugs δεν είναι ανησυχητικά διότι μαθαίνονται και σε κάθε νέα έκδοση λογισμικού διορθώνονται.Οπότε υπομονή και κρίνουμε όταν έρθει στα χέρια μας,διότι τώρα μόνο λόγια του αέρα μπορούμε να λέμε

OnePlus 6 Midnight Black 128 SC & 8GB RAM

OnePlus 3T Gunmetal

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια ειναι δυνατον η νοκια που εχει επενδυσει τοσα πολλα σε αυτη τη συσκευη να την δωσει ισως χειροτερα απ ολες???τι bugs ειναι δυνατον??λες κ ημαστε στο 1999...ελεος πια!!

 

 

Oλα μα ολα τα κινητα,ανεξαρτητου μαρκας,οταν πρωτοκυκλοφορουν εχουν τα χιλια μυρια προβληματα,αλλα μικρα και αλλα μεγαλα,γι αυτο οσοι χρηστες ειναι <<παλαιμαχοι>> ξερουν οτι ποτε δεν παιρνουμε ενα τηλεφωνο οταν πρωτοκυκλοφορει στην αγορα.

Λιγη υπομονη και το σιγουρο ειναι οτι θα το παρεις λιγο αργοτερα και θα ειναι πολυ καλυτερο!!!

 

Χαζευα λιγο στο site της wind σημερα και το ειδα να το εχει στον καταλογο της στα 493 ευρω,καλη τιμουλα!!!

Link to comment
Share on other sites

Oλα μα ολα τα κινητα,ανεξαρτητου μαρκας,οταν πρωτοκυκλοφορουν εχουν τα χιλια μυρια προβληματα,αλλα μικρα και αλλα μεγαλα,γι αυτο οσοι χρηστες ειναι <<παλαιμαχοι>> ξερουν οτι ποτε δεν παιρνουμε ενα τηλεφωνο οταν πρωτοκυκλοφορει στην αγορα.

Λιγη υπομονη και το σιγουρο ειναι οτι θα το παρεις λιγο αργοτερα και θα ειναι πολυ καλυτερο!!!

 

Συμφωνώ απόλυτα, και θα προσθέσω ότι όταν περιμένεις λίγο περισσότερο, πέφτει κάπως και η τιμή... ;)

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Η πλάκα είναι ότι μέχρι να έρθει θα βγουν και ανακοινώσεις για την νέα παρτίδα κινητών που θα εμφανιστούν τα Χριστούγεννα ως τον Μάρτιο (όπως μας έχει συνηθίσει η Νokia).

Θέλω να δω την υπομονή μου αν ανακοινωθεί smartphone με meego η symbian^4 πιο όμορφο από τα N8 και C7 (σχεδιαστικά δεν τρελαίνομαι για κανένα από τα δύο) με καλύτερες οθόνες και αυτονομίες...

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα, και θα προσθέσω ότι όταν περιμένεις λίγο περισσότερο, πέφτει κάπως και η τιμή... ;)

+2 απο μενα.

Αυτο που θελω πραγματικα να δω σε αυτο το τηλεφωνο ειναι η συμπεριφορα του νεου symbian στο touch.Tα προηγουμενα μοντελα Ν97 κλπ με το symbian 5 ηταν πραγματικη απογοητευση!!!

Link to comment
Share on other sites

Η πλάκα είναι ότι μέχρι να έρθει θα βγουν και ανακοινώσεις για την νέα παρτίδα κινητών που θα εμφανιστούν τα Χριστούγεννα ως τον Μάρτιο (όπως μας έχει συνηθίσει η Νokia).

Θέλω να δω την υπομονή μου αν ανακοινωθεί smartphone με meego η symbian^4 πιο όμορφο από τα N8 και C7 (σχεδιαστικά δεν τρελαίνομαι για κανένα από τα δύο) με καλύτερες οθόνες και αυτονομίες...

 

Μα πάντα θα βγαίνουν πιο καινούργιες και πιο σύγχρονες συσκευές. Αυτός είναι ο νόμος της αγοράς και του marketing. Το θέμα είναι να σταθμίζει ο καθένας τις ανάγκες και τις προτεραιότητές του. Για παράδειγμα, τη στιγμή που ανακοινώνεται το Ν8 ή τα άλλα 3 Symbian^3 κινητά, σου κάνουν αυτά που προφέρει το καθένα; Αν ναι, αγοράζεις όποιο θες και μένεις σε αυτό, όποια τηλέφωνα κι αν ανακοινωθούν.

 

Πάντως, μιλώντας για Meego, δεν ξέρω τι σχέση θα έχει με το Maemo - από άποψη ευκολίας χειρισμού κλπ - πάντως δεν θα τρελλαινόμουν για μία τέτοια συσκευή, τουλάχιστον με τα τωρινά δεδομένα, γι' αυτό εξάλλου σκεφτόμουν για Android και τελικά αποφάσισα να μείνω στο Symbian που το ξέρω τόσα χρόνια.

 

Το τι θα παρουσιάσει η Nokia με το Symbian^4, μένει να το δούμε. Πάντως και μόνο το πλεονέκτημα ότι θα υπάρχει κοινός κώδικας προγραμματισμού μεταξύ των τριών λειτουργικών (Symbian^3/4 και Meego, namely: QT), θα είναι μεγάλο ατού και για τις συσκευές Symbian^3 όπως N8.

 

Προσωπικά αυτοί είναι πάνω-κάτω οι λόγοι για τους οποίους έχω μέχρι στιγμής καταλήξει στο Ν8. Θα περιμένω να το πάρουν κάποιοι φίλοι από εδώ μέσα, και να δούμε και reviews στο διαδίκτυο από πραγματικές retail συσκευές, να δούμε τα πιθανά τερτίπια του από hardware και software πλευράς, και θα αποφασίσω τελικά. ;)

Edited by panosz75
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Τα μηνύματα που αφορούσαν την μετάβαση από Symbian^3 σε 4, μεταφέρθηκαν στο θέμα Σχολιασμός και νέα για την πλατφόρμα Symbian Foundation . Ας συνεχίσουμε εκεί λοιπόν την συγκεκριμένη κουβέντα.
Link to comment
Share on other sites

τα 500ε....δεν ειναι καλη "τιμουλα"...ξερω ξερω για το κινητο ειναι ΜΑΛΛΟΝ good value for money...αλλα εχουμε ξεφυγει παιδια αυτην την εποχη ειδικα να λεμε οτι 650....500 550 και αλλα τετοια νουμερα ειναι καλες τιμες για κινητα τηλεφωνα...γινομαι λιγο ξενερωτος το ξερω οταν ειδικα εχουν περασει ουκ ολιγα ακριβα κινητα που τα πληρωνα κανονικοτατα απτην τσεπουλα μου...αλλα οι εποχες αλλαξαν...και 500 και 600 για τον ελληνα του σημερα ειναι αρκετα...παρα πολλα θα ελεγα λεφτα.

φυσικα υπαρχει κ παντα η δικαιολογια εμας τον κινητοβιων...δεν τα τρωω στις....

δεν τα τρωω στα ναρκωτικα...δεν τα τρωω στο καζινο....Ε ΕΧΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΜΙΑ ΤΡΕΛΑ...

δεν ξερω ποσες φορες εχω πει στην ζωη μου αυτες τις γραμμες...

 

εγινα ξενερωτος το ξερω αλλα οταν γυρνας απο το κεντρο της αθηνας με τα μισα και παραπανω μαγαζια αδεια,ξενοικιαστα και και και...κ βλεπεις φιλους σου 6 κ 7 μηνες ανεργους...απορεις με το τι γινεται...

 

ευχαριστω...

Περπατάμε παράλληλα...και όλα θα γίνουν κατάλληλα (?) για να σμίξουμε πάλι...Μέχρι τότε θα.... έχω εναν πόλεμο ανοιχτό....ΜΕ ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΜΟΥ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ...
Link to comment
Share on other sites

Σαφώς και έχεις δίκιο. Είναι δύσκολες εποχές, ιδίως οικονομικά τα πράγματα είναι χάλια, αλλά από την άλλη ο καθένας προσπαθεί να βολευτεί με αυτά που μπορεί. Εγώ λόγω της παρούσας κατάστασης είχα πάρει απόφαση να μη δώσω πάνω από 300 Ευρώ για τηλέφωνο αυτή τη φορά. Έχοντας όμως το τηλέφωνό μου ήδη τρία σχεδόν χρόνια (Ν82), μιας και αγοράζω πολύ αραιά συσκευές (δεν παίζουν επιδοτήσεις, και κάθε φορά δίνω όλο το ποσό από την τσέπη μου), σκέφτηκα ότι αν πάρω κάτι φθηνό, θα το βαρεθώ σχετικά γρήγορα και θα έχω την ανάγκη να πάρω ξανά κάτι καινούργιο μετά από 1-2 χρόνια. Με το Ν8 όμως ελπίζω να είναι διαφορετικά τα πράγματα, φαίνεται πλήρες. Φαίνεται να έχει όλα αυτά που ζητάω από μία συσκευή. Θα είναι έτσι; Θα το δούμε λίαν συντόμως... ;) Edited by panosz75
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Αυτο που θελω πραγματικα να δω σε αυτο το τηλεφωνο ειναι η συμπεριφορα του νεου symbian στο touch.Tα προηγουμενα μοντελα Ν97 κλπ με το symbian 5 ηταν πραγματικη απογοητευση!!!

 

Ορίστε.. ?

Link to comment
Share on other sites

ναι το s60 v5 εννοω ρε παιδια (μεχρι τη μερα που εκοψα απο τα symbian λεγαμε οτι τρεχει την 3 η την 5 εννοωντας παντα στην πλατφορμα s60-δεν υπηρχε και αλλη!!!),μηπως δεν εχω δικιο σε αυτα που ειπα? Edited by truckman
Link to comment
Share on other sites

τα 500ε....δεν ειναι καλη "τιμουλα"...ξερω ξερω για το κινητο ειναι ΜΑΛΛΟΝ good value for money...αλλα εχουμε ξεφυγει παιδια αυτην την εποχη ειδικα να λεμε οτι 650....500 550 και αλλα τετοια νουμερα ειναι καλες τιμες για κινητα τηλεφωνα...γινομαι λιγο ξενερωτος το ξερω οταν ειδικα εχουν περασει ουκ ολιγα ακριβα κινητα που τα πληρωνα κανονικοτατα απτην τσεπουλα μου...αλλα οι εποχες αλλαξαν...και 500 και 600 για τον ελληνα του σημερα ειναι αρκετα...παρα πολλα θα ελεγα λεφτα.

φυσικα υπαρχει κ παντα η δικαιολογια εμας τον κινητοβιων...δεν τα τρωω στις....

δεν τα τρωω στα ναρκωτικα...δεν τα τρωω στο καζινο....Ε ΕΧΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΜΙΑ ΤΡΕΛΑ...

δεν ξερω ποσες φορες εχω πει στην ζωη μου αυτες τις γραμμες...

 

εγινα ξενερωτος το ξερω αλλα οταν γυρνας απο το κεντρο της αθηνας με τα μισα και παραπανω μαγαζια αδεια,ξενοικιαστα και και και...κ βλεπεις φιλους σου 6 κ 7 μηνες ανεργους...απορεις με το τι γινεται...

 

ευχαριστω...

 

Βασικά αν θες symbian^3 σε κάτι πιο οικονομικό μπορείς άνετα να πάρεις το C7

Έχει 8mpx κάμερα και HD 1280x720 ανάλυση video.

Δεν είναι Ν8, αλλά έχει και αυτό AMOLED οθόνη και τον ίδιο επεξεργαστή.

Η τιμή του θα είναι κάτω από 400 ευρώ. ;)

Αν δεν καίγεσαι για dolby digital και 12 mpx, γιατί να τα πληρώνεις;

 

Αν θες κάτι ακόμα πιο οικονομικό στα 300 ευρώ πάρε το C6.

Ίδιο επεξεργαστή, amoled clear black, 8mpx, HD video

 

Αν κάποιος ΔΕΝ θέλει την κάμερα του Ν8 δεν αξίζει να δώσει τόσα λεφτά.

Edited by Watermelon
Link to comment
Share on other sites

Διαφωνώ φίλε. Δεν υπάρχει συσκευή που στις πρώτες παρτίδες να μην παρουσιάσει δυσλειτουργίες. Όσο προχωράει η τεχνολογία, αν και ακούγεται οξύμωρο, τόσο πιο πολύπλοκα θα γίνονται τα κινητά. (και όχι μόνο, όλες οι συσκευές τεχνολογίας). Γι αυτό άλλωστε και το αργεί η νοκια. Θέλει να διορθώσει, όσο το δυνατόν τις πιθανότητες δυσλειτουργίας του κινητού. Εγώ έχω iPhone 3GS, και έχω- είχα ελάχιστα bugs. Είχα όμως. Υπάρχουν και στα καλύτερα λειτουργικά, και hardware. Κι εγώ απαιτώ απο μια συσκευή να είναι τέλεια. Όμως πολυ δύσκολα να είναι ένα κινητο αψεγαδιαστο, στα πρώτα του βήματα ειδικά.

 

ΣΑφώς και υπάρχουν συσκευές που δεν έχουν bugs,ακόμα και η Nokia κάποτε είχε.όπως και να χει θα περιμενω το c7.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

ναι το s60 v5 εννοω ρε παιδια (μεχρι τη μερα που εκοψα απο τα symbian λεγαμε οτι τρεχει την 3 η την 5 εννοωντας παντα στην πλατφορμα s60-δεν υπηρχε και αλλη!!!),μηπως δεν εχω δικιο σε αυτα που ειπα?

 

Πάω λίγο off αλλά δε νομίζω ότι το πρόβλημα του Ν97 ήταν το λειτουργικό του ούτε το touch του. Ξέραμε από την αρχή ότι δεν έιναι moultitouch και τι οθόνη έχει και κάναμε την επιλογή μας. Άλλα προβλήματα είχε..

Link to comment
Share on other sites

Αν κάνει βόλτα κανείς και στα γνωστά μαγαζάκια θα δει ότι κυκλοφορούν και εφαρμογές signed μαζί με το K....n.

Άντε να έρθει και το κινητάκι να τις δοκιμάσουμε αν δουλεύουν...

 

 

Επίσης, διαβάζοντας το manual για το c7 διαπίστωσα πως κρατώντας το πλήκτρο ξεκλειδώματος για 2'' ανάβει το flash της κάμερας για να χρησιμοποιηθεί σαν φακός!(κάτι το οποίο λογικά θα υπάρχει και στο Ν8 λόγω λειτουργικού).

 

Μάλλον θα δούμε αρκετά ευχάριστα πραγματάκια στο ^3...

Edited by gerost
Link to comment
Share on other sites

Για καποιον που θελει καλη (εεε... την καλυτερη) φωτογραφικη (σε κινητο), που δεν αλλαζει καθε χρονο κινητο (ειναι δυσκολες εποχες) το κινητο ειναι value for money

 

Αν καποιος μπορει να συμβιβασθει με λιγοτερα mpixel φωτογραφικη και το hdmi δεν τον ενδιαφερει παιζει 200Ε πιο κατω ....

Χρήστης:

Nokia: 3310 3330 5100 5140 5140i 6610 6310i 6630 5300 N95 N95_8gb N8 S3 mini

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...