Jump to content

[Επίσημο] Nokia N8-00 (Pre-Release)


Itchrist86
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ναι έχετε δίκιο για το 5800, αλλά απ' ό,τι θυμάμαι ήταν εκεί στο αρχικό firmware. Στο Ν8 δεν υποστηρίζονταν μέχρι τώρα. Αν άλλαξε αυτό, δεν το ξέρω. Πάντως στον Opera παρακάμπτεται το Τ9 σε portrait και γίνεται qwerty, οπότε τεχνικώς είναι δυνατόν.

Πάντως το εν λόγω πληκτρολόγιο είναι κακάσχημο.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

?? Άπειρες εφαρμογές κάνανε ηχογράφηση κλήσης....

Ειχα διαβασει οτι υπαρχουν αλλα ειναι μονο με hack? Σε κανενα symbian δεν εχω κανει hack ειδικα στο vivaz που εχω τωρα μιας και δεν γινεται!:p

 

Παντως οντως θυμαμαι οτι πρεπει να υπηρχε και στο 5800 ηχογραφηση αν και ειχε το μπιπ.

Στα Symbian 5th Edition πάντα υπήρχε QWERTY πληκτρολόγιο σε κάθετη λειτουργία και λεγόταν mini QWERTY.

Ναι αλλα εδω βλεπουμε οτιι εχουν βαλει και την προβλεψη λεξης που δεν το ειχαν τα symbian αποτι ξερω.

Edited by Teo010
Link to comment
Share on other sites

Το qwerty portrait πληκτρολόγιο που βλέπουμε εδώ είναι όντως προσθήκη και δεν ανήκει στην έκδοση 11 που κυκλοφορεί μέχρι σήμερα. Πολύ πιθανό να το ενσωματώσουν στην επόμενη έκδοση 12 που, απ'ότι λέγεται θα είναι διαθέσιμη μέσα στον Νοέμβρη.

 

Πάντως, είναι πολύ όμορφο και είναι ευχάριστο που δίνεται η δυνατότητα να διαλέξουμε ποιο πληκτρολόγιο μας βολεύει να χρησιμοποιήσουμε και δεν αποφασίζει η εταιρία για εμάς. Εγώ θα μείνω στο κλασικό αλφαριθμητικό με το Τ9 και θα προσπεράσω το swype και το portrait qwerty. Για την landscape διάταξη, ελπίζω το qwerty με swype να κάνει καλή δουλειά.

Edited by mirrorofsorrow
Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιώ την τελευταία δοκιμαστική έκδοση του swype στο Χ6, που έχει την capacitive οθόνη όπως το Ν8. Σε landscape, και σε αγγλική γλώσσα πετάει. Είναι πραγματικά χρήσιμο και πολλή γρήγορη η εισαγωγή γλώσσας. Οπότε πιστεύω να ενσωματωθεί σαν δυνητική επιλογή στο υπάρχον πληκτρολόγιο του Ν8.
Link to comment
Share on other sites

Καλό θα ήταν πάντως να δούμε το swype και στα ελληνικά. Αυτή τη στιγμή αν δεν απατώμαι, υποστηρίζει μόνο αγγλικά.
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Καλό θα ήταν πάντως να δούμε το swype και στα ελληνικά. Αυτή τη στιγμή αν δεν απατώμαι, υποστηρίζει μόνο αγγλικά.

 

δεν κανεις λαθος. να στειλουμε ολοι στην εταιρια να το ζητησουμε.

Ωρα να δοκιμασω κατι νεο!
Link to comment
Share on other sites

να στειλουμε ολοι στην εταιρια να το ζητησουμε.

 

ευγενης ο σκοπος σας και αν θελετε να στειλω και εγω

αλλα προσωπικα θεωρω οτι ειναι αχρηστο και δεν θα το χρησιμοποιησω ποτε

Δεν επιτρέπονται βίντεο στην υπογραφή.

Link to comment
Share on other sites

δεν κανεις λαθος. να στειλουμε ολοι στην εταιρια να το ζητησουμε.

 

Όντως καλή ιδέα. Πάντως νομίζω ότι θα έχουν προτεραιότητα οι υπόλοιπες γλώσσες. Εκτός κι αν είναι ήδη στα σκαριά η επέκταση της εφαρμογής σε περισσότερες γλώσσες.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Μην τσιμπάτε. Το πληκτρολόγιο είναι από third-party app, κακό αντίγραφο του iPhone (και μάλιστα στα κινέζικα). Το portrait qwerty της Nokia (που θα' ρθει οπωσδήποτε σε κάποιο firmware update) θα είναι κάπως έτσι:

 

http://img13.imageshack.us/img13/5385/scr000006q.th.png

 

To snapshot είναι από το N97 μου, με εγκατεστημένο το Swype. Στο N8 το Swype έχει προς το παρόν μόνο landscape keyboard, κι αυτό γιατί δεν είναι ακόμη έτοιμο το portrait keyboard από τη Nokia. Προφανώς, θέλουν να είναι σίγουροι ότι θα λειτουργεί όπως πρέπει (με δεδομένη τη μικρότερη ακρίβεια της capacitive οθόνης έναντι της resistive).

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παιδιά.Πρίν από λίγο γύρισα.Όπως είχα πει υπήρχε περίπτωση σήμερα να το πάρω στο χέρι και να το λειτουργήσω.Απ'όσο πρόλαβα γιατί έιχα ενα τέταρτο στην διάθεση μου,οι εντυπώσεις μου είναι θετικές για την συσκευή.Και αυτή είναι η άποψη μου προσωπικά.Σαν ποιότητα κατασκευής στιβαρό και "γεροδεμένο" Στο χέρι το κρατούσα άνετα και εφάρμοζε κανονικά στην παλάμη μου.Η οθόνη είναι εξαιρετική.Και στα χρώματα και στην ανταπόκριση.Δεν με κούρασε καθόλου τα μάτια.Η εναλλαγή μεταξύ των Home Screens γινόταν ικανοποιητικά και όχι καθυστερημένα.Το κινητό έχει πιο ανανεωμένα εφέ ευχάριστα και όχι κουραστικά.Στις φωτογραφίες η εναλλαγή γίνεται εξαιρετικά γρήγορα χωρίς καθυστέρηση εμφανίζοντας την κάθε επόμενη και προηγούμενη φωτογραφία απευθείας.Επίσης το zoom με το multi touch δουλεύει κανονικά.Έβγαλα 2 φωτογραφίες και η ποιότητά τους έχει μεγάλη διαφορά από τις φωτογραφίες που βγάζαμε με εώς 8mpixels.Δηλαδή καταλαβαίνεις την διαφορά των 12.Το βίντεο με ικανοποιήσε.Και σε εγγραφή με σταθεροποιητή ενεργό και χωρίς.Ειδικά στην ποιότητα απεικόνησης.Με άριστα το 10 δίνω 8 στο βίντεο.Ο ήχος στην μουσική δυνατός και όχι κουραστικός με περιτή φασαρία ήχου(Σε αυτό παίζει ρόλο και η ποιότητα του κομματιού) Στο βίντεο ο ήχος είναι άψογος αφού είναι και HD και ακούγεται ακόμη πιο δυνατά απ'ότι στην μουσική.Ο πομποδέκτης transimter δουλεύει κανονικά όπως μου είπε και ο ιδιοκτήτης της συσκευής αλλά δεν τον χρησιμοποιήσα γιατί δεν με ενδιέφερε και τόσο.Προσπαθούσα να βρώ ότι νέο μπορούσα και αφορούσε άλλες δυνατότητες.Στα μηνύματα πλέον.Βλέπεις ολόκληρη την συνομιλία που έχεις με την επαφή που μιλάς.Τα εμφανίζει σαν ιστορικό-chat και αυτό έδιξε ευχάριστο.Το querty πληκτρολόγιο όταν πήγα να γράψω μήνυμα και γύρισα πλάγια την συσκευή,είχε τα γράμματα πλέον και σε κεφαλαία.Γενικά η ανταπόκριση στις επιλογές που πατούσα στο μενού,το πώς φόρτωνε τα εικονίδια των μενού και σε οτιδήποτε έκανα ήταν γρήγορη δίχως καθυστερήσεις.Απευθείας.Το Multi Task ήταν όπως έχουμε δεί και σε βίντεο άψογο.Δεν κολούσε και έκλεινα γρήγορα εφαρμογές που τρέχανε είτε μία-μία είτε όλες μαζί απευθείας.Αυτό που με εξέπληξε ήταν όταν άνοιξα το Need For Speed.Παιδιά δεν έχει καμιά σχέση με τα βίντεο στο youtube.Εκεί δεν μπορούμε να καταλάβουμε ακριβώς τα γραφικά του γιατί απλά βλέπουμε ένα βίντεο.Από κοντά τα γραφικά του ήταν πάρα πολύ καλά και καθαρά.Κυριολεκτικά.Και αυτό σε συνδυασμό με την οθόνη της συσκευής δίνει ένα ικανοποιητικό αποτέλεσμα.Ο ήχος στο παιχνίδι εξίσου αρκετά δυνατός.Όπως και η ανταπόκριση στο accelerator που γυρνούσα το κινητό για να στρίψω.Δεν καθυστερούσε καθόλου.Η μόνη καθυστέρηση ήταν όταν άνοιξα το Need For Speed και περίμενα για το Loading μέχρι να εμφανιστεί η οθόνη του μενού.Από 'κει και πέρα όλα ήταν φυσιολογικά.Το σήμα με COSMOTE ήταν πάντα 6-7 γραμμές.Παιδιά ότι είδα γράφω.Όταν πήγα εκεί πήγα λίγο καχύποπτος και δεν ενθουσιάστηκα μόνο που το είδα.Ήθελα πρώτα να δώ τι παίζει γενικά και αν με ευχαριστήσει έστω και οσο το λειτούργησα.Κατά 99% 25 Νοεμβρίου θα είναι στα ράφια τελειοποιημένο.Οπότε αναμένουμε Edited by gaster

OnePlus 6 Midnight Black 128 SC & 8GB RAM

OnePlus 3T Gunmetal

Link to comment
Share on other sites

ΜΠΡΑΒΟ!

Επιτέλους είπε Κάποιος να το παρεί το κινητο(για σεπτεμβριο και οκτωμβριο) και να κάτσει και να γράψει εδώ κάτι καλό για το κινητό (και δεν εγραψες μονο λιγο :D ).....

Link to comment
Share on other sites

φιλε gaster ευχαριστουμε....

βλεπω καλα λογια και για το ηχειο της συσκευης...πολυ καλα νεα και αυτα....:)

Link to comment
Share on other sites

Αν το πάρω από γερμανία θα έχω θέμα με την εγγύηση ή με τα ελληνικά?

Με την εγγύηση, όχι.

Με τα ελληνικά, ναι. Δεν θα έχει καν την ελληνική γλώσσα. Για να την εισάγεις θα πρέπει, είτε να επισκεφτείς ένα Nokia Care και με 16€ να στην εισάγουν, είτε να αλλάξεις μόνος σου το product code βάζοντας το ελληνικό.

Edited by Itchrist86

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Με την εγγύηση, όχι.

Με τα ελληνικά, ναι. Δεν θα έχει καν την ελληνική γλώσσα. Για να την εισάγεις θα πρέπει, είτε να επισκεφτείς ένα Nokia Care και με 16€ να στην εισάγουν, είτε να αλλάξεις μόνος σου το product code βάζοντας το ελληνικό.

 

Σε επομενο upgrade θα παραμεινει η ελληνικη ή θα πρεπει να την προσθετω συνεχεια?

Χρήστης:

Nokia: 3310 3330 5100 5140 5140i 6610 6310i 6630 5300 N95 N95_8gb N8 S3 mini

Link to comment
Share on other sites

Με την εγγύηση, όχι.

Με τα ελληνικά, ναι. Δεν θα έχει καν την ελληνική γλώσσα. Για να την εισάγεις θα πρέπει, είτε να επισκεφτείς ένα Nokia Care και με 16€ να στην εισάγουν, είτε να αλλάξεις μόνος σου το product code βάζοντας το ελληνικό.

 

αυτο γινεται τελικα στο symbian3.....οπως γινοταν και με τα προηγουμενα symbian μοντελα.....?

Link to comment
Share on other sites

Σε επομενο upgrade θα παραμεινει η ελληνικη ή θα πρεπει να την προσθετω συνεχεια?

Αν αλλάξεις ο ίδιος το product code ξέμπλεξες μια για πάντα.

Αν το πας σε Nokia Care, εξαρτάται ποια διαδικασία θα ακολουθήσει ο τεχνικός. Αν απλά περάσει το ελληνικό firmware χωρίς να αλλάξει το product code θα πρέπει να κάνεις συνέχεια τις αναβαθμίσεις μόνο μέσω OTA. Αν το αλλάξει, δεν υπάρχει πρόβλημα.

 

 

αυτο γινεται τελικα στο symbian3.....οπως γινοταν και με τα προηγουμενα symbian μοντελα.....?

Εφόσον συνεχίζει τη πολιτική με τα product codes η Nokia...

Βέβαια δεν γνωρίζω εάν το NSS μπορεί να αναγνωρίσει το N8, τουλάχιστον ακόμη, αλλά στο άμεσο μέλλον, σίγουρα ναι.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

παιδια οσοι απο θεσσαλονικη και θελουν να δουν το ν8 ας στειλουν pm

Σε ολους θα απαντησω πως θα το δουνε με ιδιο μηνυμα.

Λογω μεγαλου φορτου εργασιας δεν προλαβαινω και επειδη το υποσχεθηκα πρεπει να το δειτε.

Οσοι λοιπον ενδιαφερεστε στειλτε pm.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Με την εγγύηση, όχι.

Με τα ελληνικά, ναι. Δεν θα έχει καν την ελληνική γλώσσα. Για να την εισάγεις θα πρέπει, είτε να επισκεφτείς ένα Nokia Care και με 16€ να στην εισάγουν, είτε να αλλάξεις μόνος σου το product code βάζοντας το ελληνικό.

 

ρωτησα 3-4 γερμανους αν εχει το τηλεφωνο που εδιναν στο ebay.de ελληνικα.

ο ενας ειπε δεν εχει , ο αλλος ειπε oti δεν εχει αλλα τα περναει με 16Ε ,και ο αλλος ειπε οτι εχει.

Link to comment
Share on other sites

ρωτησα 3-4 γερμανους αν εχει το τηλεφωνο που εδιναν στο ebay.de ελληνικα.

ο ενας ειπε δεν εχει , ο αλλος ειπε oti δεν εχει αλλα τα περναει με 16Ε ,και ο αλλος ειπε οτι εχει.

 

παιδια θα μπορουσα να το παρω και εγω απο ebay εξωτερικου. Σας υπενθυμιζω οτι τα κινητα που αγοραζονται απο έξω δεν έχουν εγγύηση στην Ελλαδα. Το κινητο έχει εγγυηση δυο χρόνια. Γιατι να μην την χρησιμοποιησετε αν χτυπα ξυλο χρειαστει.

Ωρα να δοκιμασω κατι νεο!
Link to comment
Share on other sites

Αν αλλάξεις ο ίδιος το product code ξέμπλεξες μια για πάντα.

Αν το πας σε Nokia Care, εξαρτάται ποια διαδικασία θα ακολουθήσει ο τεχνικός. Αν απλά περάσει το ελληνικό firmware χωρίς να αλλάξει το product code θα πρέπει να κάνεις συνέχεια τις αναβαθμίσεις μόνο μέσω OTA. Αν το αλλάξει, δεν υπάρχει πρόβλημα.

 

 

 

Εφόσον συνεχίζει τη πολιτική με τα product codes η Nokia...

Βέβαια δεν γνωρίζω εάν το NSS μπορεί να αναγνωρίσει το N8, τουλάχιστον ακόμη, αλλά στο άμεσο μέλλον, σίγουρα ναι.

 

αυτο ηθελα να ξερω...δεν εχουμε κατι επισημο πανω σε αυτο το θεμα......:)

υποθετικα μιλαμε παντα...οποτε αν δεν στο αναγνωρισει το NSS θα πρεπει να τρεχεις στα nokia care....μπππρρρρρ:lol::lol:

 

παιδια θα μπορουσα να το παρω και εγω απο ebay εξωτερικου. Σας υπενθυμιζω οτι τα κινητα που αγοραζονται απο έξω δεν έχουν εγγύηση στην Ελλαδα. Το κινητο έχει εγγυηση δυο χρόνια. Γιατι να μην την χρησιμοποιησετε αν χτυπα ξυλο χρειαστει.

 

προσοχη με τις αγορες απο εξωτερικο παιδια....

εγω ειχα παρει το n97 μου απο pixelmania και ηταν made in asia(καμια αναγνωριση σαν εγγύηση εδω και γενικα σε ολη την ευρωπη).........το τι τραβηξα για να το αλλαξω δεν περιγραφεται......

Edited by freddaras
Link to comment
Share on other sites

παιδια θα μπορουσα να το παρω και εγω απο ebay εξωτερικου. Σας υπενθυμιζω οτι τα κινητα που αγοραζονται απο έξω δεν έχουν εγγύηση στην Ελλαδα. Το κινητο έχει εγγυηση δυο χρόνια. Γιατι να μην την χρησιμοποιησετε αν χτυπα ξυλο χρειαστει.

 

αν ειναι απο χωρα της ΕΕ δεν εχει προβλημα.

αν ειναι απο αμερικη η ασια δεν αναγνωριζουν εγγυηση.

Link to comment
Share on other sites

Δε μπορώ να καταλάβω γιατί να μην περιμένει κάποιος λίγο ακόμα. Τόσους μήνες περιμένουμε, για ποιο λόγο να τους χαρίσουμε την εγγύηση; Εγώ προσωπικά θα περιμένω μέχρι τέλος Νοεμβρίου.
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Δε μπορώ να καταλάβω γιατί να μην περιμένει κάποιος λίγο ακόμα. Τόσους μήνες περιμένουμε, για ποιο λόγο να τους χαρίσουμε την εγγύηση; Εγώ προσωπικά θα περιμένω μέχρι τέλος Νοεμβρίου.

 

απο ΕΕ ισχυει κανονικα εγγυηση. εχω παρει 5-6 τηλεφωνα απο αγγλια και γερμανια.

ποτε δεν ειχα προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ καποια Apps για το N8:

 

"Plug and Touch" (καλα αυτο δεν μπορει να θεωρειθει "App",πιο πολυ "χαρακτηριστικό" :cool:)

 

 

"Foursquare"

 

 

"SPB Mobile Shell 3.5" (ενα απο τα καλυτερα,και πιο πολυ γιαυτους που λενε πως το symbian 3 εχει χαλιο UI)

 

Link 1:

 

Link 2:

 

EDIT:

"SPB Mobile Shell 5.0"

 

 

"Ergo’s MemInf"

 

http://www.nokian8applications.com/ergo%E2%80%99s-meminfo-for-nokia-n8/

 

"Ovi Maps v3.06 Beta updated for Nokia N8"

 

http://www.nokian8applications.com/ovi-maps-v3-06-beta-updated-for-nokia-n8/

 

"Gravity" (για τους Twitter Lover :D)

 

http://www.nokian8applications.com/gravity-for-nokia-n8/

 

"Swype"

 

http://www.nokian8applications.com/swype-for-nokia-n8/

 

"Fring" (ενα απο τα αγαπημενα μου,διαθεσιμο και για android&iOS)

 

http://www.fring.com/fringout/

 

 

Puhhh.....καμποσα εγραψα :cool: :cool:

Edited by Sakis96
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...