Jump to content

[Android - προτάσεις] GPS και πλοήγηση


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχω Navigon 5.2 σε Samsung S4 mini. Εδώ και καιρό δεν μου βγάζει έξοδο φωνής από το ηχείο του τηλεφώνου ενώ ακούω κανονικά όταν το συνδέω στο bt του αυτοκινήτου, ή όταν βάζω τα ακουστικά του (με καλώδιο).

Υπάρχει περίπτωση να μου συνέβη όταν εγκατέστησα και απεγκατέστησα το sygic.

Δεν έχω καταφέρει να βρω κάτι σε ρυθμίσεις. Κάποια βοήθεια μήπως?

 

Δεν θυμαμαι ακριβως που ειναι, αλλά υπαρχει στις ρυθμίσεις επιλογη τέτοια!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 23,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Χρησιμοποίησα το Sygic για λίγο καιρό και πω, πω, η αναζήτησή του είναι για τα μπάζα τελείως. Ποιός σχεδιαστής/προγραμματιστής σκέφτηκε οτι δυο διαφορετικά modes αναζήτησης ("Πλοήγηση σε..." από το menu και Γρηγορη αναζήτηση απο το εικονίδιο) είναι καλή ιδέα? Χώρια που η γρήγορη αναζήτηση μονο γρήγορη δεν είναι. Πολλούς δρόμους δεν τους βρίσκει άμα βάλεις αριθμό στη γρήγορη, ενώ στην επιλογή πόλης/δήμου βγαζει αποτελέσματα με το όνομα της Αθήνας σε 10 διαφορετικές γλώσσες και μετά τους υπόλοιπους δήμους. Το Ginius Driver απ'οσο θυμάμαι είχε την καλύτερη αναζήτηση που είχα δει σε συσκευή Android.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα. Έχω εγκαταστήσει το igo primo στο s4 mini. Μερικές εκεί που δουλεύει μια χαρά, μου λέει ότι το σήμα gps χάθηκε χωρίς να βρίσκομαι κάτω από κάποια γέφυρα ή κάτι που να εμποδίζει το σήμα. Με το igo my way που είχα πριν δε το έκανε. Υπάρχει κάποια ρύθμιση που μπορώ να κάνω από το αρχείο sys ώστε να διορθωθεί αυτό το πρόβλημα?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα. Έχω εγκαταστήσει το igo primo στο s4 mini. Μερικές εκεί που δουλεύει μια χαρά, μου λέει ότι το σήμα gps χάθηκε χωρίς να βρίσκομαι κάτω από κάποια γέφυρα ή κάτι που να εμποδίζει το σήμα. Με το igo my way που είχα πριν δε το έκανε. Υπάρχει κάποια ρύθμιση που μπορώ να κάνω από το αρχείο sys ώστε να διορθωθεί αυτό το πρόβλημα?

Ευχαριστώ

 

Αυτό μου το έκανε με το παλιότερο Igo πριν 3 χρόνια.

Με το τελευταίο Igo δεν είχα ποτέ τέτοιο πρόβλημα.

Ποιο apk έχεις;

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

ρυθμίσεις>πλοήγηση> έξοδος φωνής μέσω bluetooth>off

 

Σ' ευχαριστώ, αλλά αυτό είναι το θέμα. Ακόμη κι όταν η έξοδος φωνής μέσω bluetooth είναι στο off, δεν μπορώ να ακούσω από το ηχείο του κινητού.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό μου το έκανε με το παλιότερο Igo πριν 3 χρόνια.

Με το τελευταίο Igo δεν είχα ποτέ τέτοιο πρόβλημα.

Ποιο apk έχεις;

 

Το iGo primo 9.6.7.235654

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα. Έχω εγκαταστήσει το igo primo στο s4 mini. Μερικές εκεί που δουλεύει μια χαρά, μου λέει ότι το σήμα gps χάθηκε χωρίς να βρίσκομαι κάτω από κάποια γέφυρα ή κάτι που να εμποδίζει το σήμα. Με το igo my way που είχα πριν δε το έκανε. Υπάρχει κάποια ρύθμιση που μπορώ να κάνω από το αρχείο sys ώστε να διορθωθεί αυτό το πρόβλημα?

Ευχαριστώ

 

Για να μην χάνει το σήμα το κινητό σου δεν μπορείς να κάνεις και πολλά. Για να μη σου σπάει τα νεύρα με το παραμικρό μπορείς να βάλεις στο sys.txt

[sound.announcer]

gps_signal_lost=0

gps_disconnected=0

Link to comment
Share on other sites

Καμιά καινούργια πρόταση εκτός από sygic και navigon????

 

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.navitel&hl=el

 

με 30 ημερες δωρεαν δοκιμη:)

Link to comment
Share on other sites

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.navitel&hl=el

 

με 30 ημερες δωρεαν δοκιμη:)

 

Το οποίο είναι και πολύ καλό...

GPS Pocket PC Team
Link to comment
Share on other sites

Χαιρετε.Χρειαζομαι αμεσα βοηθεια ,σχετικα με το GPS,καθως ειμαι εντελως ασχετη με ο'τι αφορα εφαρμογες,λογισμικα...και τα λοιπα,στο κινητο μου.

εχω το samsung galaxy young 5360,και δεν το χρησιμοποιω ποτε για ιντερνετ.(με βολευει καλυτερα το λαπτοπ,απο το σπιτι)

Σκοπευω να κανω ενα ταξιδι στο εξωτερικο,σε λιγους μηνες,και σκεφτηκα να βαλω στο κινητο μου,το gps,για να μου βγαλει την διαδρομη(για να μην χαθω...!!!)

πως ξεκιναμε?.....υπολογιζω οτι θα ειναι ανοιχτo για 25 ωρες,με το συστημα αυτο,και για αυτο τον λογο,θα ηθελα εφαρμογη,που να μην μου χρεωνει το κινητο,στο ιντερνετ(γιατι θα γυρισω...και θα τραβαω τα μαλλια μου,οταν ερθει ο λογαριασμος!!!)...

οποιαδηποτε βοηθεια θα μου ειναι χρησιμη!!!(με απλα λογια,ειπαμε....γιατι δεν το κατεχω και πολυ!!!!)

ευχαριστω εκ των προτερων!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Θα κάνεις το ταξίδι σε μερικούς μήνες και το ψάχνεις απο τώρα; Μπράβο οργάνωση! :)

 

Χρειάζεσαι πρόγραμμα πλοήγησης με "offline" χάρτες. Κατεβάζεις χάρτες μια φορά και τους κρατάει στη μνήμη του κινητού.

Για να πάρεις μια ιδέα, δοκίμασε το δωρεάν MapFactor: GPS Navigation ή το OsmAnd Maps & Navigation

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά φοράω στο Sygic τον χάρτη grc.ta.2014.03 αλλά δεν βλέπω να έχουν φτιαχτεί οι νέες μονοδρομήσεις στον Πειραιά που είχαν γίνει τον χειμώνα . Υπάρχει κάποιος νεότερος χάρτης ?

 

 

Thanks

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά φοράω στο Sygic τον χάρτη grc.ta.2014.03 αλλά δεν βλέπω να έχουν φτιαχτεί οι νέες μονοδρομήσεις στον Πειραιά που είχαν γίνει τον χειμώνα . Υπάρχει κάποιος νεότερος χάρτης ?

 

 

Thanks

Απο οτι ξερω οχι!

Link to comment
Share on other sites

Απο οτι ξερω οχι!

 

 

 

 

 

 

 

Παιδιά φοράω στο Sygic τον χάρτη grc.ta.2014.03 αλλά δεν βλέπω να έχουν φτιαχτεί οι νέες μονοδρομήσεις στον Πειραιά που είχαν γίνει τον χειμώνα . Υπάρχει κάποιος νεότερος χάρτης ?

 

 

Thanks

Καλό είναι πρώτα να τσεκάρουμε πριν μιλήσουμε.

Υπάρχει νέος χάρτης grc.ta.2014.04

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Καλό είναι πρώτα να τσεκάρουμε πριν μιλήσουμε.

Υπάρχει νέος χάρτης grc.ta.2014.04

 

Επισημα εχει αναβαθμίσει κανεις σε αυτην την εκδοση χάρτη ? Εμενα δεν μου εχει ζητήσει αναβάθμιση ακομα.

Link to comment
Share on other sites

Θα κάνεις το ταξίδι σε μερικούς μήνες και το ψάχνεις απο τώρα; Μπράβο οργάνωση! :)

 

Χρειάζεσαι πρόγραμμα πλοήγησης με "offline" χάρτες. Κατεβάζεις χάρτες μια φορά και τους κρατάει στη μνήμη του κινητού.

Για να πάρεις μια ιδέα, δοκίμασε το δωρεάν MapFactor: GPS Navigation ή το OsmAnd Maps & Navigation

 

 

ευχαριστω πολυ!δηλαδη,πως ξεκιναμε?μπαινω στο ιντερνετ απο το κινητο,γραφω το λινκ αυτο,κατεβαζω την εφαρμογη,και ειμαι ενταξει?

το κινητο μου εχει και ενα εικονιδιο GPS.το ενεργοποιω και αυτο?το αφηνω συνεχεια ανοιχτο?

Link to comment
Share on other sites

Ζητω συγγνωμη για την λαθος απαντηση! Οντως υπαρχει αναβάθμιση χαρτη grc.ta.2014.04 και θα την κανω αυριο!:)
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ!δηλαδη,πως ξεκιναμε?μπαινω στο ιντερνετ απο το κινητο,γραφω το λινκ αυτο,κατεβαζω την εφαρμογη,και ειμαι ενταξει?

το κινητο μου εχει και ενα εικονιδιο GPS.το ενεργοποιω και αυτο?το αφηνω συνεχεια ανοιχτο?

Σε γενικές γραμμές, εγκαθιστάς το πρόγραμμα που θες απο το Google Play, κατεβάζεις τους χάρτες των χωρών που σε ενδιαφέρουν (με το wifi του σπιτιού, είναι μεγάλα αρχεία) και αυτό είναι. Μετά το μόνο που κάνεις είναι αναζήτηση προορισμού και επιλογή διαδρομής. Έχεις καιρό να μάθεις τα "χούγια" τους, δεν είναι τίποτα δύσκολο. Κάνε την αρχική εγκατάσταση και δοκίμασε το ακόμα και στο περπάτημα. Νομίζω και τα δύο έχουν ειδική επιλογή για σχεδιασμό "περιπατητικής" διαδρομής.

 

Το εικονίδιο GPS που λες, φαντάζομαι οτι ανοιγοκλείνει τον δέκτη GPS του κινητού. Τρώει αρκετή μπαταρία και συνήθως είναι off. Το ανοίγεις μόνο όταν το χρειάζεσαι, οταν τρέχεις κάποιο πρόγραμμα πλοήγησης δηλαδή.

Link to comment
Share on other sites

Όταν ο δέκτης είναι ανοιχτός τρώει μπαταρία γιατί λειτουργεί. Όταν τον έχουμε on αλλα δεν έχουμε φορτώσει κάποιο πρόγραμμα που να θέλει gps, δεν καταναλώνει μπαταρία γιατί δεν λειτουργεί. Απλά είναι σε αναμονή, σαν να είναι κλειστό.

Όταν το gps είναι σε χρήση ανάβει και η σχετικη ένδειξη στη notification bar (αναβοσβήνει μέχρι να λοκαρει και μένει σταθερά μετά). Μόνο προσοχή γιατί και άλλα προγράμματα πλην πλοηγων μπορεί να θέλουν να κάνουν χρήση gps, όπως καιρός, νέα κ.α.

 

Εγώ το έχω συνέχεια ανοιχτό χωρίς επιπλέον κατανάλωση και μπαίνει σε λειτουργία μονο οταν χρειάζεται.

the story of a ressurected blade!!!

>> soon to be released <<

Link to comment
Share on other sites

Επισημα εχει αναβαθμίσει κανεις σε αυτην την εκδοση χάρτη ? Εμενα δεν μου εχει ζητήσει αναβάθμιση ακομα.

Δεν υπάρχουν ανεπίσημοι χάρτες στο Sygic.

Όταν βγαίνει νέος χάρτης, είναι για όλους. Και δεν μιλάμε για το Trucks.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά φοράω στο Sygic τον χάρτη grc.ta.2014.03 αλλά δεν βλέπω να έχουν φτιαχτεί οι νέες μονοδρομήσεις στον Πειραιά που είχαν γίνει τον χειμώνα . Υπάρχει κάποιος νεότερος χάρτης ?

 

 

Thanks

 

Μόλις τσέκαρα την Λαμπράκη στον νέο χάρτη και είναι ακόμα διπλός.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τσέκαρα την Λαμπράκη στον νέο χάρτη και είναι ακόμα διπλός.

 

Μέχρι στιγμής μονάχα η Mls σύμφωνα με όσα λέει έχει συμπεριλάβει τις κυκλοφοριακές ρυθμίσεις του Πειραιά.

GPS Pocket PC Team
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Android - προτάσεις] GPS και πλοήγηση

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...