Jump to content

[Android - προτάσεις] GPS και πλοήγηση


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μετά από πολύ καιρό ενασχόλησης με το android έχουν συσσωρευθεί κάποιες απορίες και αναζητήσεις εφαρμογών που δεν έχω καταφέρει να βρω ή να επιλύσω. Τις συγκέντρωσα σε ένα post. Πολλές θα φανούν χρήσιμες ή ενδιαφέρουσες και σε άλλους. Όποιος ξέρει κάποια απάντηση για κάποια απ τις εφαρμογές που ψάχνω ή για κάποια απ τις ερωτήσεις ας μας πει.

Αναζήτηση εφαρμογών με τις παρακάτω δυνατότητες:

 

1)Εφαρμογή με την οποία ο καλών ακούει τον καλούντα (εμένα) ως κατειλημένο ή πως έχει απενεργοποιημένο τηλέφωνο ενώ το τηλέφωνο στην πραγματικότητα δεν είναι ούτε κατηλειμένο ούτε απενεργοποιημένο. Αντίστοιχα να δέχεται sms αλλά να μην παραδίδει αναφορά παράδοσης προδίδοντας πως είναι διαθέσιμο το τηλέφωνο.

 

2)Εφαρμογή που κατά την διάρκεια της συνομιλίας ενεργοποιεί διάφορους θορύβους, π.χ. αυτοκίνητα που περνάνε , δίνοντας την εντύπωση ότι είμαστε αλλού.

 

3)Εφαρμογή που να μπορεί να κατεβάζει χάρτη απεριορίστου εμβαδού για offline χρήση του στο google maps.

 

4)Εφαρμογη με την οποία να βλέπω το κινητό στην οθόνη του υπολογιστή συνδέοντάς το με usb και να το ελέγχω με το ποντίκι.

Κάτι σαν teamviewer αλλά με usb.

Δοκίμασα κάτι βλακείες που βρήκα googlάροντας αλλά τίποτα δεν δούλεψε καλά.

 

5)Εφαρμογή με την οποία να χρησιμοποιώ το κινητό σαν απομακρυσμένη camera και να βλέπω την εικόνα στο laptop.

Αυτό το κάνω με το IP Webcam όταν έχω δικτυο wifi αλλά όταν είμαι σε έναν χώρο που δεν υπάρχει πως μπορώ να το κάνω?

 

6)Εφαρμογή η οποία να μου δίνει την δυνατότητα να καταμετρώ την κατανάλωση ενέργειας ανά εφαρμογή.

Βέβαια κάτι τέτοιο θα ήταν χρήσιμο μόνο αν αυτή η εφαρμογή δεν κατανάλωνε πάρα πολύ μπαταρία από μόνη της παρακολουθώντας συνέχεια το σύστημα.

 

7)Εφαρμογή για camera/video που να έχει:

 

Οπωσδήποτε:

 

  • Γρήγορη εκκίνηση
  • Εύκολη χρήση
  • Χρονοδιακόπτη
  • zoom

Προαιρετικά:

 

  • Μαζική λήψη φωτογραφιών
  • Lapse video
  • Επιλογή διαδρομής αποθήκευσης

 

 

8)Εφαρμογή που να βγάζει αυτόματα screenshot όλων των επιφανειών εργασίας μου χωρίς το κάνω χειροκίνητα.

 

9)Εφαρμογή με την οποία να μπορώ να επεξεργάζομαι μαζικά τα call logs και τα data logs. Δηλαδή να προσθέτω πολλά μαζί π.χ. μέσω αρχείου excel.

10)Εφαρμογή με την οποία να καλείς με απόκριψη. Ο dialer μου δεν έχει επιλογή. Το επεξεργασία πριν την κλήση με #31# είναι μια λύση αλλά ψάχνω εφαρμογή που να έχει την λίστα των επαφών και όταν καλείς να καλεί με απόκρυψη.

 

11) Εφαρμογή με την οποία να καλείς κάποιον ή να του στέλνεις sms και αυτός να βλέπει στην αναγνώριση τον αριθμό που εσύ έχεις προεπιλέξει να δει. Δεν είναι κάτι μη υπαρκτό, έχω δει αντίστοιχη εφαρμογή σε iphone φίλου.

 

12)Εφαρμογή / τρόπο για μεταφορά αρχείων μέσω wifi μεταξύ δύο συσκευών android.

 

13)Eφαρμογή που να μετράει την ταχύτητα εγγραφής και ανάγνωσης της internal memory της συσκευής μου;

(για την sd έχω αντίστοιχη, παλιά είχα μία που μετρούσε και για internal και για sd αλλά δεν την βρίσκω)

 

14)Εφαρμογή με την οποία να αποθηκεύσω στην sd τα περιεχόμενα της sim και μετά να διαγράψω από τον τηλεφωνικό μου κατάλογο τις επαφές της sim.

 

15)Εφαρμογή file manager που να μου δίνει πρόσβαση στα αρχεία του ext2 partiotion της sd?

 

16)Εφαρμογή η οποία να σου δίνει την δυνατότητα να κρατάς στατιστικά δύο διαφορετικών μπαταριών ώστε όταν αλλάζεις μπαταρία να μην τρελαίνονται τα στατιστικά και καταλήγεις τελικά με χειρότερη αυτονομία.

 

Ερώτησεις:

 

1)Στους πιο πολλούς tasks managers μπορείς να ταξινομησεις τις διεργασιες που τρέχουν ως προς:

 

  • CPU time
  • CPU %
  • Total Time
  • Start Time
  • Used CPU %
  • Used Memory

Τί είναι το καθένα από αυτά?

 

2)Χρησιμοποιεί κανείς το Open Signal Maps ? Γαμάτη εφαρμογή.

Καταναλώνει πολύ μπαταρία ή είναι ιδέα μου?

 

3)Έχω το LBE Privacy Guide που είναι μια εφαρμογή με την οποία επιλέγεις η κάθε εφαρμογή που εγκαθιστάς τι δικαιώματα θα μπορεί να έχει στην τηλέφωνό σου (γιατί δεν είναι σπάνιο το φαινόμενο να εγκαθιστάς ένα χαζοπαίχνιδο που ζητάει δικαίωματα πρόσβασης μέχρι και στις επαφές σου και σε προσωπικά στοιχεία του τηλεφώνου)

 

Μέχρι εδώ καλά. Το θέμα είναι ότι όταν πάω να αφαιρέσω δικαιώματα απο εφαρμογές παρατηρώ πως πολλές ζητούν δικαιώματα στο "phone identification" ("get your phone identity, such as IMEI/IMSI"). Αν αφαιρέσω κάποιο δικαίωμα μιας εφαρμογής που πραγματικά χρειάζεται το αποτέλεσμα θα είναι η δυσλειτουργία ή η μη λειτουργία της εφαρμογής.

 

Οπότε το ερώτημά μου είναι : Υπάρχει περίπτωση κάποια εφαρμογή να χρειάζεται όντως στοιχεία "phone identification"για κάποια λειτουργία της? Και τι λειτουργία θα είναι αυτή και τι είδους εφαρμογές μπορεί να χρειάζονται όντως τέτοιου είδους στοιχεία??

 

4) Που αποθηκεύονται τα στατιστικά της μπαταρίας και σε τι μορφή?

Edited by stelios_85_07

| Ericsson GF768 | Sony Ericsson Z600 | Sony Ericsson Z550i | ZTE Blade | MOTOROLA ATRIX | ELEPHONE P3000s | Lenovo K3 Note | Lenovo Vibe P1 Pro | Samsung Galaxy Note 9 | Samsung Galaxy S22 Ultra |

 

Link to comment
Share on other sites

Καμια εφαρμογή, με έναν explorer πήγαινε στη θέση mnt/sdcard/usbdevice κατι και σε αυτόν το φάκελο θα πρέπει να βρεις τα αρχεία απ'το φλασακι σου.

 

δεν υπαρχει αυτη η θεση καπου

και οταν συνδεω το φλασακι μου λεει μη υποστηριζομενη συσκευη usb

τι πρεπει να κανω?

SE xperia Neo V 2.3.4 Codename 9.0

ευχαριστω το φιλο Soulfunkdjx για τη βοηθεια :bow:

Link to comment
Share on other sites

Οσοι εχετε τον bsplayer...στους υποτιτλους τι unicode εχετε?

 

Γιατι σε μερικες ταινιες μου βγαζει κανονικα υποτ και σε καποιες αλλες δεν βγαζει..

Μηπως παιζει κατι αλλο?

Link to comment
Share on other sites

@ stelios_85_07

στο 14 μπορώ να σε βοηθήσω γιατί το έκανα αυτό που ζητάς με αυτό το προγραμματάκι...

Πλέον η σιμ μου δεν έχει ΟΥΤΕ ΜΙΑ επαφή, τις έσβησα όλες κ τις έχω φυλαγμένες με άλλο τρόπο.

Link to comment
Share on other sites

Στελιος.

 

Για το 6. εννοεις κατι τετοιο?

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.gsamlabs.bbm&feature=search_result#?t=W251bGwsMSwxLDEsImNvbS5nc2FtbGFicy5iYm0iXQ..

 

Για το 8. υπαρχει αυτη που δε χρειαζεται root, εκτος αν εισαι root οποτε μπορεις να βρεις δεκαδες τετοιες εφαρμογες.

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.edwardkim.android.screenshotitfullnoroot&feature=search_result#?t=W251bGwsMSwxLDEsImNvbS5lZHdhcmRraW0uYW5kcm9pZC5zY3JlZW5zaG90aXRmdWxsbm9yb290Il0.

 

Για το 12 υπαρχει το bump το οποιο μεταφερει αρχεια, εφαρμογες, επαφες, εικονες κλπ σε αλλο κινητο

με ενα "τσουγκρισμα" των δυο συσκευων.

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.bumptech.bumpga&feature=search_result#?t=W251bGwsMSwxLDEsImNvbS5idW1wdGVjaC5idW1wZ2EiXQ..

 

Για το 14. backup contacts πολυ καλο ειναι αυτο που προτεινει ο φιλος παραπανω, επισης υπαρχει και αυτο

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.saturnat.android.contactsbackup.prof&feature=search_result#?t=W251bGwsMSwxLDEsImNvbS5zYXR1cm5hdC5hbmRyb2lkLmNvbnRhY3RzYmFja3VwLnByb2YiXQ..

οπως και πολλα αλλα φυσικα.

Edited by baiosss

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

αγόρασα τους χάρτες τους dont panic και θέλω να ρωτήσω άμα αλλάξω rom η όταν αλλάξω συσκευή τι γίνετε ? πως θα το ξαναβάλω?
Link to comment
Share on other sites

Κράτα το apk backup με τους γνωστούς τρόπους (titanium,κτλ) και το φάκελο dont panic.Oταν αλλάξεις ρομ ξαναεγκαθιστάς το apk και θα δουλέψει άμεσα.Αν αλλάξεις κάρτα μνήμης στην συσκευή,μεταφέρεις το φάκελο dontpanic απο την παλιά κάρτα και θα δουλέψει αμέσως.Σε νέα συσκευή (μέχρι 5 το μέγιστο),βάζεις το gmail που έχεις στην τωρινή συσκευή,εγκαθιστάς το dontpanic.apk και στο πρώτο άνοιγμα θα συνδεθεί στον server της mireo και θα κάνει ότι χρειάζεται για να δουλέψει
Link to comment
Share on other sites

Θα το επαναφερεις, με τον ιδιο τροπο που το ειχες βαλει.

Αν το ειχες κατεβασει απο το μαρκετ, το ξανακατεβαζεις. Το χαρτη θα τον κατεβασεις μεσα απο το προγραμμα δωρεαν, γιατι θα σου πει οτι τον εχεις ηδη αγορασμενο.

 

Αν εισαι με την προσφορα του πλαισιου, οπως το ειχες κατεβασει, παλι το ιδιο θα κανεις.

Γιατι? δεν σου δουλευει?

 

ελαα τωρα το ειδα...εκανα την πατατα και εσβησα τον φακελο του πλαισιου απο την καρτα μνημης..3 απεγκαταστασεις εκανα δεν δουλεψε (μαλλον γιατι ο φακελος πλαισιο παιρναγε απο πανω)...αποφασισα σημερα να σβησω οτι υπηρχε μεσα με αυτο (φακελο πλαισιο εγκαταστασεις κλπ) και δουλεψε με εγκατασταση...

 

Κράτα το apk backup με τους γνωστούς τρόπους (titanium,κτλ) και το φάκελο dont panic.Oταν αλλάξεις ρομ ξαναεγκαθιστάς το apk και θα δουλέψει άμεσα.Αν αλλάξεις κάρτα μνήμης στην συσκευή,μεταφέρεις το φάκελο dontpanic απο την παλιά κάρτα και θα δουλέψει αμέσως.Σε νέα συσκευή (μέχρι 5 το μέγιστο),βάζεις το gmail που έχεις στην τωρινή συσκευή,εγκαθιστάς το dontpanic.apk και στο πρώτο άνοιγμα θα συνδεθεί στον server της mireo και θα κάνει ότι χρειάζεται για να δουλέψει

 

ναι ομως οταν εγγραφεσαι στο dont panic (μεσω του πλαισιου) κραταει το ΙΜΕΙ αρα δεν μπορει να λειτουργησει σε αλλη συσκευη

Edited by giothesuper

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

ελαα τωρα το ειδα...εκανα την πατατα και εσβησα τον φακελο του πλαισιου απο την καρτα μνημης..3 απεγκαταστασεις εκανα δεν δουλεψε (μαλλον γιατι ο φακελος πλαισιο παιρναγε απο πανω)...αποφασισα σημερα να σβησω οτι υπηρχε μεσα με αυτο (φακελο πλαισιο εγκαταστασεις κλπ) και δουλεψε με εγκατασταση...

 

 

 

ναι ομως οταν εγγραφεσαι στο dont panic (μεσω του πλαισιου) κραταει το ΙΜΕΙ αρα δεν μπορει να λειτουργησει σε αλλη συσκευη

 

Νομιζω λειτουργει σε 5 συσκευες.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Δε ξέρω για του πλαισίου αλλά η έκδοση των 39€ με αναβαθμίσεις κράταει τo imei αλλα θα σε αφήσει να κάνεις άλλες 4 ενεργοποιήσεις σε 4 συσκευές με διαφορετικό imei στις οποίες όμως κατά την πρώτη ενεργοποίηση,έχεις βάλει τον gmail λογαριασμό της πρώτης συσκευής.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά στο solid explorer ποια η χρησιμότητά των δυο panels?

Όποια σε οτιδήποτε έχει δύο πάνελ (πχ Dual File Manager, X-Plore ή Total Commander στο pc). Να μπορείς να κάνεις copy-paste ή move από έναν φάκελο σε άλλο χωρίς να χρειαστεί να κάνεις back. Έχεις τον ένα φάκελο ανοιχτό στο ένα panel και στο άλλο ανοίγεις τον φάκελο προορισμού. Το κάνει και με drag&drop. Γενικά βολεύει αν συνηθίσεις να το δουλεύεις. :)

Knowledge isn't free. You have to pay attention.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

 

Έβαλα χθες στο κινητό το Traffic Monitor Plus κι έχω παρατηρήσει ότι οι μετρητές για τις κλήσεις και τα SMS συμπεριφέρονται παράξενα. Δηλαδή πολλές φορές τους βλέπω να έχουν μηδενικές τιμές (ενώ προηγουμένως είχαν κάνει μετρήσεις). Στη συνέχεια οι μετρήσεις επανέρχονται αλλά δεν είμαι καθόλου σίγουρος ότι είναι οι σωστές. Τέλος σε κάποιες φάσεις έχω μετρήσεις στα μηνύματα αλλά όχι στις κλήσεις. Υπάρχει περίπτωση να χρειάζεται κάποια ρύθμιση που αγνοώ η εφαρμογή;

Ιδομενέας

iPhone 7 Black

iPad Air 2 Space Grey

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω λειτουργει σε 5 συσκευες.

που μπορω να το επιβαβαιωσω αυτο?

 

edit:το δοκιμασα και λειτουργει στο δικο μου

Edited by giothesuper

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

εβαλα τη δοκιμαστικη εκδοση του driver don't panic, εγκατεστησα τον ελληνικο χαρτη, αλλα λογω υποχρεωσεων εληξε και δεν προλαβα να το δοκιμασω. τωρα που εχω χρονο, το εγκατεστησα ξανα για να το δοκιμασω, προσπαθησα να ξανακατεβασω το χαρτη αλλα δε γινεται. μια ευκαιρια ειχα και τελος;
Link to comment
Share on other sites

εβαλα τη δοκιμαστικη εκδοση του driver don't panic, εγκατεστησα τον ελληνικο χαρτη, αλλα λογω υποχρεωσεων εληξε και δεν προλαβα να το δοκιμασω. τωρα που εχω χρονο, το εγκατεστησα ξανα για να το δοκιμασω, προσπαθησα να ξανακατεβασω το χαρτη αλλα δε γινεται. μια ευκαιρια ειχα και τελος;

 

Ναι τι περίμενες? :confused:Αλλιώς οπότε έληγε θα το ξανάβαζαμε και θα το είχαμε δωρεάν για πάντα:rolleyes:

:)
Link to comment
Share on other sites

Καμια εφαρμογή, με έναν explorer πήγαινε στη θέση mnt/sdcard/usbdevice κατι και σε αυτόν το φάκελο θα πρέπει να βρεις τα αρχεία απ'το φλασακι σου.

 

Απ'οσο γνωρίζω μόνο μεμονομενα αρχεία και όχι φακέλους.

 

εδω κανεις?

η θεση που λεει πιο πανω οφιλος δεν υπαρχει

SE xperia Neo V 2.3.4 Codename 9.0

ευχαριστω το φιλο Soulfunkdjx για τη βοηθεια :bow:

Link to comment
Share on other sites

Ναι τι περίμενες? :confused:Αλλιώς οπότε έληγε θα το ξανάβαζαμε και θα το είχαμε δωρεάν για πάντα:rolleyes:

 

δεν υπαρχει καποιος τροπος δηλαδη τωρα να τη δοκιμασω; απευθειας αγορα μονο;

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω...δοκίμασε να φτιάξεις ένα άλλο Google λογαριασμό με τον οποίο θα μπεις στο μάρκετ και να προσπαθήσεις από εκεί...

Αν και λογικά δεν θα πιάσει γιατί το πρόγραμμα θα τσεκάρει και το imei της συσκευής σου οπότε θα δει ότι έχεις ήδη δοκιμάσει την δοκιμαστική έκδοση...

:)
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω...δοκίμασε να φτιάξεις ένα άλλο Google λογαριασμό με τον οποίο θα μπεις στο μάρκετ και να προσπαθήσεις από εκεί...

Αν και λογικά δεν θα πιάσει γιατί το πρόγραμμα θα τσεκάρει και το imei της συσκευής σου οπότε θα δει ότι έχεις ήδη δοκιμάσει την δοκιμαστική έκδοση...

 

Μαλιστα. σ' ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια.

Link to comment
Share on other sites

που μπορω να το επιβαβαιωσω αυτο?

 

edit:το δοκιμασα και λειτουργει στο δικο μου

Με δοκιμη το επιβεβαιωνεις. Αν δεν σου ζητησει να πληρωσεις εισαι οκ:)

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Πείτε μου ρε παιδιά, πως γίνεται στον solid explorer να δω κάποιους κοινόχρηστους φακέλους που έχω στο pc;
Link to comment
Share on other sites

λειτουργει κανονικα

ρε παιδια ομως παω να βαλω και σε μια τριτη συσκευη το προγραμμα βαζω κανονικα τα στοιχεια μου στην εισοδο και μετα μου ζηταει την αδεια...την βαζω σωστα και λεει οτι εχω κανει λαθος..τι μπορω να κανω με αυτο?

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

Πείτε μου ρε παιδιά, πως γίνεται στον solid explorer να δω κάποιους κοινόχρηστους φακέλους που έχω στο pc;

 

Button Jump

Network

SMB

+

Scan για να βρεις το PC που θες ή βάλε IP

Authentication : Login as guest

 

Ετσι θα σου δείξει όλους τους κοινόχρηστους φακέλους (shared)

Εγώ όταν το δοκίμαζα απενεργοποίησα και το firewall

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

Button Jump

Network

SMB

+

Scan για να βρεις το PC που θες ή βάλε IP

Authentication : Login as guest

 

Ετσι θα σου δείξει όλους τους κοινόχρηστους φακέλους (shared)

Εγώ όταν το δοκίμαζα απενεργοποίησα και το firewall

 

Είχα δοκιμάσει σχεδόν τα πάντα και δεν μπορούσα να συνδεθώ με τίποτα. Το μόνο που δεν έκανα ήταν να αλλάξω το authentication απο το "δεν χρειάζεται κωδικός" σε guest.

Τώρα είναι εντάξει, να είσαι καλά.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Android - προτάσεις] GPS και πλοήγηση

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...