Jump to content

[Android - προτάσεις] GPS και πλοήγηση


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πήγα ρυθμίσεις και έχει προεπιλεγμένη την Ελληνική γλώσσα αλλά προειδοποίηση για επικίνδυνη στροφή δεν έχει.

Ξαναπήγα και επέλεξα από το κατεβατό γλωσσών τα Ελληνικά μήπως και η προεπιλεγμένη που είχε ήταν άλλη έκδοση και τα ίδια.

Εκτός και εάν η στροφή σχεδόν 90 μοιρών σε επαρχιακό δρόμο που έκανα τις δοκιμές δεν θεωρείται επικίνδυνη από το πρόγραμμα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 23,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πήγα ρυθμίσεις και έχει προεπιλεγμένη την Ελληνική γλώσσα αλλά προειδοποίηση για επικίνδυνη στροφή δεν έχει.

Ξαναπήγα και επέλεξα από το κατεβατό γλωσσών τα Ελληνικά μήπως και η προεπιλεγμένη που είχε ήταν άλλη έκδοση και τα ίδια.

Εκτός και εάν η στροφή σχεδόν 90 μοιρών σε επαρχιακό δρόμο που έκανα τις δοκιμές δεν θεωρείται επικίνδυνη από το πρόγραμμα.

 

Στο γλώσσα και εισαγωγή θα πας εκεί που λέει έξοδος μετατροπής κειμένου σε ομιλία ή κάπως έτσι, εκεί ψάξε, διαφερει το κάθε μενού όπως καταλαβαίνεις. Εκεί είναι οι tts φωνές.

ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

Εάν εννοείς τις ρυθμίσεις της συσκευής το έχω κάνει ήδη και αποεπέλεξα το χρήση μόνο wifi .
Link to comment
Share on other sites

Στο γλώσσα και εισαγωγή θα πας εκεί που λέει έξοδος μετατροπής κειμένου σε ομιλία ή κάπως έτσι, εκεί ψάξε, διαφερει το κάθε μενού όπως καταλαβαίνεις. Εκεί είναι οι tts φωνές.

 

Samsung Galaxy S7 - ακολουθωντας τις οδηγιες μεχρι χθες δεν ειχα δει καποια διαφορα στην ομιλια. Τα κλασσικα "σε 500 μετρα στριψτε αριστερα" κλπ.

Σημερα βεβαια μου εβγαλε update μεσα απο τα συγκεκριμενα settings (Text to Speech μεσα απο το Galaxy Apps), οπότε θα το δοκιμασω στο δρομο να δω μηπως προστεθηκαν αυτα που λετε.

 

p.s. αν θελετε να γελασετε παιξτε με το slider στο Pitch...

 

Screenshot_20180121-105017.png

Screenshot_20180121-105056.png

 

Screenshot_20180121-105056.png

 

Screenshot_20180121-105105.png

Screenshot_20180121-105112.png

 

Screenshot_20180121-105117.png

Screenshot_20180121-105136.png

Edited by stark
Link to comment
Share on other sites

Δε χρειάζεται να έχεις το TTS της Samsung. Εδώ και κάποιους μήνες παρέχεται και από τη Google.

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

Δε χρειάζεται να έχεις το TTS της Samsung. Εδώ και κάποιους μήνες παρέχεται και από τη Google.

 

Αυτό έλεγα και εγώ στο φίλο πιο πάνω αλλά μάλλον δεν ήμουν σαφής.

ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

στην τελευταία αναβάθμιση του sygic βλέπω το ευχαριστώ πως ψηλό στρώσανε κάπως τα poi ! θετικό αυτό
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

στην τελευταία αναβάθμιση του sygic βλέπω το ευχαριστώ πως ψηλό στρώσανε κάπως τα poi ! θετικό αυτό
για να μην το κατεβάζω άδικα τι φτιάξανε; τι βελτίωσαν;

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παίδες εδώ και καιρό περίπου από το καλοκαίρι που μας πέρασε έχω παρατηρήσει ότι το Google maps όταν του βάζεις ένα προορισμό αργεί λίγο να ξεκινήσει το navigation. Δείχνει το στίγμα μου με.μια μπλε τελεία και ενώ έχω ξεκινήσει να κινούμαι με το αμάξι αυτό μένει σταθερό και δεν ξεκινάει η πλοήγηση. Μετά από λίγα δευτερόλεπτα ξεκινάει κανονικά. Αυτό σίγουρα δεν το έκανε με παλιότερη version της εφαρμογής. Το έχω τσεκαρα με 3 διαφορετικές συσκευές. Επίσης και με Nougat και Oreo. Έχει πάρει 3-4 αναβαθμίσεις το Google maps από τότε αλλά το πρόβλημα υπάρχει ακόμα. Το έχετε δει και εσείς ? Υπάρχει τρόπος να το διορθώσω?
Link to comment
Share on other sites

Παίδες εδώ και καιρό περίπου από το καλοκαίρι που μας πέρασε έχω παρατηρήσει ότι το Google maps όταν του βάζεις ένα προορισμό αργεί λίγο να ξεκινήσει το navigation. Δείχνει το στίγμα μου με.μια μπλε τελεία και ενώ έχω ξεκινήσει να κινούμαι με το αμάξι αυτό μένει σταθερό και δεν ξεκινάει η πλοήγηση. Μετά από λίγα δευτερόλεπτα ξεκινάει κανονικά. Αυτό σίγουρα δεν το έκανε με παλιότερη version της εφαρμογής. Το έχω τσεκαρα με 3 διαφορετικές συσκευές. Επίσης και με Nougat και Oreo. Έχει πάρει 3-4 αναβαθμίσεις το Google maps από τότε αλλά το πρόβλημα υπάρχει ακόμα. Το έχετε δει και εσείς ? Υπάρχει τρόπος να το διορθώσω?
μπα έτσι είναι πλέον και είναι ενοχλητικό όντως. νομίζω σε δείχνει με τον βορρά προς τα πάνω στην αρχή. λες και είμαστε χαμένοι και θα κοιτάμε που είναι ο ήλιος για να οδηγήσουμε.

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Edited by ilka71
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει νόημα αυτό. Πατάς διεύθυνση και περιμένεις να ξεκινήσει η πλοήγηση. Ξεκινάει το αυτοκίνητο και αυτό είναι ακόμα κολλημένο. Μετά από κάποια μέτρα ξυπνάει αλλά έχεις ήδη περάσει το στενό που έπρεπε να στρίψεις και κάνει reroute. Το παθαίνω συνέχεια. Δεν καταλαβαίνω το σκεπτικό.
Link to comment
Share on other sites

Εμενα παλι οι ενημερωσεις στην οθονη κλειδωματος για το χρονο αφιξης στην δουλεια ή στο σπιτι στην καθημερινη διαδρομη ειναι κολλημενες σχεδον ολες τις μερες στον αρχικο χρονο υπολογισμου, πχ 45 λεπτα και δεν αλλαζει καθολου. Εχω φτασει και μου πεταει ενημερωση χρονος αφιξης 45 λεπτα. :lol:
ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

τώρα που υποστηρίζει η Google ελληνικά στις φωνές tts στους Google maps σας λέει και τα ονόματά οδών;γιατί εμένα όχι

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω γλώσσα αγγλικά αλλά έχω επιλέξει σαν TTS τα ελληνικά και δεν ακούω την πλοήγηση στα ελληνικά στο Google maps. Μάλλον θα πρέπει να αλλάζω την γλώσσα συστήματος στα ελληνικά?

Edit άλλαξα την ρύθμιση σε ελληνικά. Δεν την είχα δει παλιότερα. Λογικά 5ωρα θα έχω ελληνικά. 85e05229e52fa92f21de7325a3c63bd2.jpg

Edited by amanwithaplan
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω γλώσσα αγγλικά αλλά έχω επιλέξει σαν TTS τα ελληνικά και δεν ακούω την πλοήγηση στα ελληνικά στο Google maps. Μάλλον θα πρέπει να αλλάζω την γλώσσα συστήματος στα ελληνικά?

Edit άλλαξα την ρύθμιση σε ελληνικά. Δεν την είχα δει παλιότερα. Λογικά 5ωρα θα έχω ελληνικά. 85e05229e52fa92f21de7325a3c63bd2.jpg

 

Σε μενα με τα ιδια settings, TTS δεν εχω ακουσει ποτέ. Για καποιο λογο δεν λειτουργει.

Link to comment
Share on other sites

Σε μενα με τα ιδια settings, TTS δεν εχω ακουσει ποτέ. Για καποιο λογο δεν λειτουργει.
Εννοείς να σου λέει το όνομα των δρόμων και όχι μόνο στρίψε αριστερά - δεξιά σωστά?
Link to comment
Share on other sites

Εννοείς να σου λέει το όνομα των δρόμων και όχι μόνο στρίψε αριστερά - δεξιά σωστά?
ε ναι αυτό δεν είναι το tts? να σου λέει στριψε στην τάδε οδό δεξιά και όχι σκέτο στριψε δεξιά.

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εννοείς να σου λέει το όνομα των δρόμων και όχι μόνο στρίψε αριστερά - δεξιά σωστά?

 

Ναι αυτο. Δεν παιζει σε μενα...

Link to comment
Share on other sites

Σε μενα με τα ιδια settings, TTS δεν εχω ακουσει ποτέ. Για καποιο λογο δεν λειτουργει.

 

Αν πατήσεις αναπαραγωγή ήχου στις ρυθμίσεις σου δεν σου λέει κάτι?

Htc wilfire,samsung galaxy ace s5839i,galaxy core i8260, lumia 640 ds 8gb,samsung galaxy j5(2016)
Link to comment
Share on other sites

ε ναι αυτό δεν είναι το tts? να σου λέει στριψε στην τάδε οδό δεξιά και όχι σκέτο στριψε δεξιά.

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Tts=Text To Speech. Για να "εκφωνησει" η φωνη τις οδους θα πρεπει καποιος να τις "γραψει". Προφανως η google εχει "γραψει" πιο αναλυτικες οδηγιες αλλα ακομα οχι τις οδους. Αντιθετα αλλες εταιρειες το εχουν ηδη κανει.

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας,

Σκέφτομαι να αγοράσω αυτό εδώ: https://play.google.com/store/apps/details?id=hr.mireo.arthur&hl=el . Τι γνώμη έχετε ?

 

Καλό βράδυ

Το καλύτερο για εμενα. Το εχω χρονια.

 

 

-------------

Στάλθηκε με το Tapatalk, χρησιμοποιώντας το δεξί μου δάχτυλο.

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

Το καλύτερο για εμενα. Το εχω χρονια.

 

 

-------------

Στάλθηκε με το Tapatalk, χρησιμοποιώντας το δεξί μου δάχτυλο.

 

ναι σωστά είπες!!!

είναι η καλύτερη στο να παρατάνε τους πελάτες τους

να χρεώνουν κάθε χρόνο χάρτες και να ξανά βγάζουν νέες έκδοσης αφαιρώντας τις παλιές από το μάρκετ που θέλουν να ξαναπληρώσεις !

παρά πολύ καλή επιλογή

δεν μας είπες πόσες φορές πλήρωσες στα τόσα χρόνια ?

γιατί εγώ με ένα πρόγραμμα σαν το sygic πλήρωσα ένα 15ρη πριν 3 χρόνια περίπου και το έχω δουλέψει σε πάνω από 30 συσκευές και είναι μέχρι και σήμερα ενημερωμένο

Edited by Sniaf
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Το καλύτερο για εμενα. Το εχω χρονια.

 

 

-------------

Στάλθηκε με το Tapatalk, χρησιμοποιώντας το δεξί μου δάχτυλο.

 

Μάλιστα οκ σε ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Android - προτάσεις] GPS και πλοήγηση

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...