Jump to content

[Android - προτάσεις] GPS και πλοήγηση


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

 

Θελει καρτα sd δεν μου κανει.

Ουτε τιμη αναφερει να φανταστω κανενα 100ευρω;

Κατι αλλο εχουμε;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 23,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Θελει καρτα sd δεν μου κανει.

Ουτε τιμη αναφερει να φανταστω κανενα 100ευρω;

Κατι αλλο εχουμε;

 

http://www.public.gr/product/wearables-gadgets/pda-gps-pna/gps-mls-destinator-android-phone-edition-hartes-elladas-and-kyproy/prod2810493pp/

10 ευρώ το έχει . αλλά δεν ξέρω ποιο πολλά παρακάτω π.χ αναβαθμίσεις και έτσι

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

@PANKAN

Κατανοώ την αγανάκτηση σου αλλά το myphone δεν είναι χώρος καταγγελιών και ως εκ τούτου το μύνημα σου διαγράφηκε.

Δοκίμασε να επικοινωνήσεις με την εν λόγω εταιρεία μέσω e-mail , αναφέροντας τους το πρόβλημα σου και πιθανόν να σου δώσουν λύση.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Κατάβασε την εφαρμογή "Velociraptor" από το playstore για ενδειξεις ταχύτητας και οριων στο Google maps.

 

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk

 

Γεια σας φιλοι. Σαν την παραπανω εφαρμογη που προσθετει οριο ταχυτητας , ξερει κανεις φιλος αν υπαρχει αναλογη εφαρμογη που να προσθετει την ενδειξη του υψομετρου μονιμα πανω στο google maps ή το here ?

Link to comment
Share on other sites

http://www.public.gr/product/wearables-gadgets/pda-gps-pna/gps-mls-destinator-android-phone-edition-hartes-elladas-and-kyproy/prod2810493pp/

10 ευρώ το έχει . αλλά δεν ξέρω ποιο πολλά παρακάτω π.χ αναβαθμίσεις και έτσι

 

Οκ η τιμη ειναι μια χαρουλα ομως θα μπορω να του μιλαω απο τα hands free διχως να ανοιγω την οθονη; Ενα demo δεν υπαρχει;

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αυτό πού είναι στο play έχει να ενημερωθεί από το 2014!

 

Υπαρχει και το mls updater οποτε δεν ξερω αν ισχυει αυτο που λες.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε PANKAN, αφού βρέθηκε λύση, πάλι καλά. Edited by mirrorofsorrow
Αφαίρεση παράθεσης

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα σε μικρό χωριό της Ηπείρου πέρασε αυτοκίνητο της here με κάμερες σαν αυτά της Google. Ευτυχώς πέρασε από την πλατεία γιατί η Google είχε περάσει από την άκρη του χωριού.

Δηλαδή να περιμένουμε καλό ανταγωνισμό στους δωρεάν χάρτες, νομίζω.

 

Στάλθηκε από το XT1068 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμή των προγραμμάτων πλοήγησης που έχω στην ταμπλέτα στην διαδρομή Αθήνα-Πάτρα-Αθήνα.

1) Waze, εξαιρετικό όσον αφορά το live traffic, ένδειξη ταχύτητας ΟΚ, αλλά όσον αφορά τους δρόμους, ενώ του έβαλα Αθήνα-Πάτρα μέσω Παλαιάς Εθνικής Οδού απ΄την επιλογή Avoid Tolls, με έστειλε στο Αθήνα-Κόρινθος απ΄την Νέα.

Το δοκίμασα αρκετές φορές και στον γυρισμό, το αποτέλεσμα το ίδιο, μόνο ένα κομμάτι του δρόμου με στέλνει χωρίς διόδια.

2) Here Maps, μια απ' τα ίδια, αυτό μάλιστα κολλούσε και μου έβγαζε και No routes όταν του έβαζα την αντίστοιχη επιλογή.

3) Sygic. Αυτή ήταν η μεγαλύτερη απογοητευση, μου έβγαζε Routes μέσω Άμφισσας ή μέσω Τρίπολης ! Είναι δυνατόν ένα εμπορικό πρόγραμμα να μην έχει την Παλαιά Εθνική Οδό Αθηνών-Πατρών ;

4) Google Maps, αυτό μου έδειξε τον δρόμο !

 

Εν ολίγοις, το Google Maps είναι το καλύτερο πρόγραμμα πλοήγησης κατ' εμέ συγκρινόμενο με όλα τα άλλα, παρά τα όποια κουσούρια του (έλλειψη ένδειξης ταχύτητας, όριο ταχύτητας και κάμερες).

 

Όχι δεν έχω μετοχές στην Google :p, απλά το έχω δοκιμάσει εντός και εκτός χώρας και παντού με έβγαλε ασπροπρόσωπο.

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμή των προγραμμάτων πλοήγησης που έχω στην ταμπλέτα στην διαδρομή Αθήνα-Πάτρα-Αθήνα.

1) Waze, εξαιρετικό όσον αφορά το live traffic, ένδειξη ταχύτητας ΟΚ, αλλά όσον αφορά τους δρόμους, ενώ του έβαλα Αθήνα-Πάτρα μέσω Παλαιάς Εθνικής Οδού απ΄την επιλογή Avoid Tolls, με έστειλε στο Αθήνα-Κόρινθος απ΄την Νέα.

Το δοκίμασα αρκετές φορές και στον γυρισμό, το αποτέλεσμα το ίδιο, μόνο ένα κομμάτι του δρόμου με στέλνει χωρίς διόδια.

2) Here Maps, μια απ' τα ίδια, αυτό μάλιστα κολλούσε και μου έβγαζε και No routes όταν του έβαζα την αντίστοιχη επιλογή.

3) Sygic. Αυτή ήταν η μεγαλύτερη απογοητευση, μου έβγαζε Routes μέσω Άμφισσας ή μέσω Τρίπολης ! Είναι δυνατόν ένα εμπορικό πρόγραμμα να μην έχει την Παλαιά Εθνική Οδό Αθηνών-Πατρών ;

4) Google Maps, αυτό μου έδειξε τον δρόμο !

 

Εν ολίγοις, το Google Maps είναι το καλύτερο πρόγραμμα πλοήγησης κατ' εμέ συγκρινόμενο με όλα τα άλλα, παρά τα όποια κουσούρια του (έλλειψη ένδειξης ταχύτητας, όριο ταχύτητας και κάμερες).

 

Όχι δεν έχω μετοχές στην Google :p, απλά το έχω δοκιμάσει εντός και εκτός χώρας και παντού με έβγαλε ασπροπρόσωπο.

Βάλε αυτό στο google Maps να δεις αν λειτουργεί https://play.google.com/store/apps/details?id=com.pluscubed.velociraptor το εχω αλλά δεν το δοκίμασα ακόμα για να σου πω αν δουλεύει σίγουρα. Είναι για την ταχύτητα σου και τα όρια.

 

Edit: Το περίεργο θα ήταν να είχες μετοχές!!!! :D

 

 

Κ εγώ είμαι υπέρ του Google Maps (το καλύτερο για μενα στην πλοηγηση) αν και μου αρέσει και το sygic !! Κάνει λαθη στην πλοήγηση αλλά έχει πολλά εξτρα που μου αρέσουν. Το κρατάω για να βρίσκω κάτι που ψάχνω στην περιοχή που βρίσκομαι.

Για πλοήγηση μόνο Google!

 

(Στάλθηκε απο lg g4. Lollipop 5.1)

Edited by lek88
Link to comment
Share on other sites

Δοκιμή των προγραμμάτων πλοήγησης που έχω στην ταμπλέτα στην διαδρομή Αθήνα-Πάτρα-Αθήνα.

1) Waze, εξαιρετικό όσον αφορά το live traffic, ένδειξη ταχύτητας ΟΚ, αλλά όσον αφορά τους δρόμους, ενώ του έβαλα Αθήνα-Πάτρα μέσω Παλαιάς Εθνικής Οδού απ΄την επιλογή Avoid Tolls, με έστειλε στο Αθήνα-Κόρινθος απ΄την Νέα.

Το δοκίμασα αρκετές φορές και στον γυρισμό, το αποτέλεσμα το ίδιο, μόνο ένα κομμάτι του δρόμου με στέλνει χωρίς διόδια.

2) Here Maps, μια απ' τα ίδια, αυτό μάλιστα κολλούσε και μου έβγαζε και No routes όταν του έβαζα την αντίστοιχη επιλογή.

3) Sygic. Αυτή ήταν η μεγαλύτερη απογοητευση, μου έβγαζε Routes μέσω Άμφισσας ή μέσω Τρίπολης ! Είναι δυνατόν ένα εμπορικό πρόγραμμα να μην έχει την Παλαιά Εθνική Οδό Αθηνών-Πατρών ;

4) Google Maps, αυτό μου έδειξε τον δρόμο !

 

Εν ολίγοις, το Google Maps είναι το καλύτερο πρόγραμμα πλοήγησης κατ' εμέ συγκρινόμενο με όλα τα άλλα, παρά τα όποια κουσούρια του (έλλειψη ένδειξης ταχύτητας, όριο ταχύτητας και κάμερες).

 

Όχι δεν έχω μετοχές στην Google :p, απλά το έχω δοκιμάσει εντός και εκτός χώρας και παντού με έβγαλε ασπροπρόσωπο.

Έβαλα το sygic και τo google maps να συγκρίνω τις 2 διαδρομές που λες.

Καταρχήν, η απόσταση είναι σχεδόν ίδια: 213 χλμ vs 216,,

Δεύτερον, όλο το αρχικό κομμάτι είναι ίδιο με ΜΟΝΗ διαφορά στην διαδρομή είναι ότι το Gmaps πάει μετά τα Ίσθμια, μέσω Κορίνθου και Βράχατη, ώσπου καταλήει Κιάτο, ενώ το sygic δεν πάει μέσω Κορίνθου και τόσο παραλιακά και περνάει έξω από το Κιάτο.

Μετά οι διαδρομές είναι κόπια.

 

Οπότε η τόσο μεγάλη διαφορά που μας έλεγες είναι αυτά τα 10χλμ; εκεί είναι όλο το θέμα με τα διόδια;

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμή των προγραμμάτων πλοήγησης που έχω στην ταμπλέτα στην διαδρομή Αθήνα-Πάτρα-Αθήνα.

1) Waze, εξαιρετικό όσον αφορά το live traffic, ένδειξη ταχύτητας ΟΚ, αλλά όσον αφορά τους δρόμους, ενώ του έβαλα Αθήνα-Πάτρα μέσω Παλαιάς Εθνικής Οδού απ΄την επιλογή Avoid Tolls, με έστειλε στο Αθήνα-Κόρινθος απ΄την Νέα.

Το δοκίμασα αρκετές φορές και στον γυρισμό, το αποτέλεσμα το ίδιο, μόνο ένα κομμάτι του δρόμου με στέλνει χωρίς διόδια.

2) Here Maps, μια απ' τα ίδια, αυτό μάλιστα κολλούσε και μου έβγαζε και No routes όταν του έβαζα την αντίστοιχη επιλογή.

3) Sygic. Αυτή ήταν η μεγαλύτερη απογοητευση, μου έβγαζε Routes μέσω Άμφισσας ή μέσω Τρίπολης ! Είναι δυνατόν ένα εμπορικό πρόγραμμα να μην έχει την Παλαιά Εθνική Οδό Αθηνών-Πατρών ;

4) Google Maps, αυτό μου έδειξε τον δρόμο !

 

Εν ολίγοις, το Google Maps είναι το καλύτερο πρόγραμμα πλοήγησης κατ' εμέ συγκρινόμενο με όλα τα άλλα, παρά τα όποια κουσούρια του (έλλειψη ένδειξης ταχύτητας, όριο ταχύτητας και κάμερες).

 

Όχι δεν έχω μετοχές στην Google :p, απλά το έχω δοκιμάσει εντός και εκτός χώρας και παντού με έβγαλε ασπροπρόσωπο.

Έκανα τη δοκιμή που προτείνεις στο Route66.

Κάνει φιλοτιμη προσπάθεια να σε πάει χωρίς διόδια μπαινοβγαινοντας στην εθνική.

Και τα καταφέρνει μια χαρά στο τμήμα Κόρινθος - Πάτρα όπου πάει χωρίς διόδια κάνοντας ένα μεγάλο μέρος της διαδρομής από τη νέα εθνική. Καλύτερα από το Google Maps που σε πάει συνεχώς από την παλιά εθνική.

Στοτμημα όμως Αθήνα - Κορινθος δεν τα καταφέρνει το ιδιο καλά. Προσπαθεί παλι να κανει μεγάλο μέρος της διαδρομής από τη νεα εθνική παρακαμπτοντας τα διόδια. Αλλά κάνει λάθος γιατί δεν λαμβάνει υπόψη του τα πλευρικά διόδια της Παχης στα Μέγαρα. Προφανώς δεν ειναικαταγραμμένα στον χαρτη του. Επειδη ο χάρτης που χρησιμοποιεί είναι της tom tom, είμαι σίγουρος ότι και τα άλλα προγράμματα που χρησιμοποιούν τους ίδιους χάρτες, θα κάνουν το ίδιο λάθος όταν ζητάμε αποφυγή διοδίων. Ή δε θα επιλέγουν τη καλύτερη διαδρομή.

Οπότε Route66 - Google maps σημειώσατε Χ. Το Route66 κάνει καλύτερη επιλογή διαδρομής και το Google Maps έχει καλύτερα ενημερωμένους χάρτες.

Edited by PANKAN
Link to comment
Share on other sites

Ίσως έπρεπε να δοκιμάσω το Sygic κι από πάνω (Νέα Εθνική Οδό), απλά έφαγα την απογοήτευση του Waze και είπα να μην το ρισκάρω, ειδικά στον γυρισμό που γίνονταν της εκδιδόμενης γυναικός (επιστροφή εκδρομέων, βροχή, κίνηση και απ' τις 2 Εθνικές, Παλιά και Νέα).

 

Μην αρχίσουμε τώρα "το δικό μου είναι καλύτερο", έγραψα εντυπώσεις από μια μου εμπειρία, προφανώς το Sygic μου αρέσει περισσότερο και εμένα (γραφικά, πληροφορίες κτλ) αλλά δεν έχω βασιστεί πάνω του μέχρι τώρα.

Θα το ξαναπροσπαθήσω.

 

Το Google Maps το έχω δοκιμάσει και στην διαδρομή Αθήνα-Βελεστίνο-Αθήνα, πάλι χωρίς διόδια, ομιλούμε για συνολικό κέρδος πάνω από 20€ αν θυμάμαι καλά, μπορεί και παραπάνω.

Απλούστατα λίγο πριν τα διόδια μας πέταγε σε παράλληλους δρόμους ώσπου να τα περάσουμε.

 

Hands down για το GMaps για μένα, τουλάχιστον μέχρι στιγμής.

Είμαι ανοικτός να αναθεωρήσω στο μέλλον, ξαναγράφω δεν έχω μετοχές της Google. :p

 

Υ.Γ

Το Route66 δεν το έχω εγκαταστήσει ακόμα, οπότε δεν ξέρω-δεν απαντώ.

Link to comment
Share on other sites

Προφανως gerstavros εννοεις thumbs up.

"Hands down" κερδιζει το google maps, εννοει το παιδι. Δηλαδη κερδιζει χωρις την παραμικρη αντισταση απο τα αλλα προγραμματα. Αυτο νομιζω θελει να πει το παιδι.

Δεν συμφωνω παντως οτι κερδιζει "hands down", κατα τη γνωμη μου δεν υπαρχει το "απολυτο" προγραμμα, γι αυτο πολλοι εχουν παραπανω απο ενα.

Προσωπικα αλλαξα και ιεραρχηση για χρηση στην επαρχια. Πλεον μετα απο απο περιπου 600km χρηση στη λακωνικη Μανη (απο Δοιρο μεχρι Μονεμβασια), πιο ευκολο/ακριβες αποδειχτηκε το navigon. Μεχρι τωρα ειχα το igo για πρωτο, το οποιο ομως με απογοητευσε τελειως και τις 3 φορες που το δοκιμασα.

Προσωπικο γουστο βεβαια. Για αποφυγη διοδιων δεν εχω δοκιμασει καποιο για να εχω γνωμη, αν και με τα πλευρικα διοδια που εχουν επεκταθει σχεδον παντου, δεν ξερω κατα ποσο πραγματικα συμφερει η αποφυγη τους.

Edited by fioravanti90
Link to comment
Share on other sites

Δευτέρα και Τρίτη έγινε της κολάσεως στους οδικούς άξονες της Δυτικής Ελλάδας.

Ο συνδυασμός των υπό κατασκευή οδικών αξόνων Ολυμπίας και Ιονίας, της βροχόπτωσης, και της μεγάλης κίνησης-επιστροφής των εκδρομέων του Πάσχα δημιούργησαν ασφυκτικές συνθήκες στους δρόμους. Σε πολλά σημεία η κίνηση ήταν σημειωτόν.

Σε αυτές τις περιπτώσεις χρειάζεσαι το πρόγραμμα Πλοήγησης με την κυκλοφορία.

Δυστυχώς εγώ δεν είχα εναλλακτικές, από Πάτρα ερχόμουν Αθήνα και μπορούσα να έρθω μόνο μέσω της παραλιακής Πελλοπονησιακής διαδρομής (Νέας ή Παλαιάς Εθνικής Οδού), είτε μέσω Άμφισσας-Ιτέας-Λειβαδιάς. Προτίμησα την Παλαιά Εθνική, αν και σ' αυτήν μαρτύρησα.

Είχα συγγενείς όμως που έρχονταν από Ιωάννινα-Αθήνα και είχαν εναλλακτική το να κατεβούν μέσω Καλαμπάκας και Λαμίας στην Αθήνα. Δυστυχώς δεν το έκαναν, αντ' αυτού επέλεξαν να πάνε μέσω Άμφισσας-Ιτέας μπας και γλυτώσουν την φρίκη του Πάτρα-Κόρινθος, αλλά και αυτό δεν τους βοήθησε ιδιαίτερα, εξίσου πηγμένη ήταν και αυτή η διαδρομή, με αποτέλεσμα να κάνουν το Ιωάννινα-Αθήνα 9,5 ώρες ! ! ! :X

Σε μια τέτοια περίπτωση, θα ήθελα να δοκίμαζα το Google Maps να δω αν θα μου έβγαζε όντως περισσότερο συμφέρουσα την διαδρομή που ανέφερα (μέσω Καλαμπάκας) αντί για την κλασσική μέσω Πάτρας.

Λογικά και αν το live traffic είναι τόσο καλό όσο είναι στην Αθήνα, αυτή την διαδρομή θα πρότεινε το πρόγραμμα, και θα γλύτωνε τον οδηγό από ΤΕΡΑΣΤΙΑ ταλαιπωρία.

 

Τέτοιες εμπειρίες θα ήθελα να διαβάσω.

Link to comment
Share on other sites

Δευτέρα και Τρίτη έγινε της κολάσεως στους οδικούς άξονες της Δυτικής Ελλάδας.

...

Είχα συγγενείς όμως που έρχονταν από Ιωάννινα-Αθήνα και είχαν εναλλακτική το να κατεβούν μέσω Καλαμπάκας και Λαμίας στην Αθήνα.

....

Σε μια τέτοια περίπτωση, θα ήθελα να δοκίμαζα το Google Maps να δω αν θα μου έβγαζε όντως περισσότερο συμφέρουσα την διαδρομή που ανέφερα (μέσω Καλαμπάκας) αντί για την κλασσική μέσω Πάτρας.

Λογικά και αν το live traffic είναι τόσο καλό όσο είναι στην Αθήνα, αυτή την διαδρομή θα πρότεινε το πρόγραμμα, και θα γλύτωνε τον οδηγό από ΤΕΡΑΣΤΙΑ ταλαιπωρία.

 

Τέτοιες εμπειρίες θα ήθελα να διαβάσω.

Τέτοιες μέρες έχει παντού κίνηση. Γιατί, δεν θα είχε τρελή κίνηση ο Δομοκός;

Βέβαια ακόμη και με το live traffic τα πράγματα είναι αμφίβολα. Εξαρτάται από το πόσοι άνθρωποι που διασχίζουν ένα συγκεκριμένο δρόμο, έχουν ανοικτά τα δεδομένα και επιτρέπουν τον εντοπισμό τους. Εγώ δεν το κάνω ποτέ (δεν επιτρέπω τον εντοπισμό μου), αλλά δεν αμφιβάλλω ότι στην εποχή μας, μπορεί να είναι πολλοί αυτοί που το επιτρέπουν. Είτε γνωρίζοντας είτε μη γνωρίζοντας.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και απο μένα.

Έχω δοκιμάσει αρκετά συστήματα πλοήγησης. Αυτό στο οποίο έχω καταλήξει και μου ταιριάζει καλύτερα είναι το google maps. Τα υπόλοιπα τα απεγκατέστησα εντελώς πιά.

Παρόλο που χρειάζεται δεδομένα και δεν μπορείς να αποθηκεύσεις χάρτες χωρών, έχει το πλεονέκτημα του καλού integration με το android. Ψάχνεις και βρίσκεις POI τα οποία ενημερώνονται συχνά και έχουν το μεγαλύτερο εύρος (από τους χρήστες), ενώ έχει το Live traffic το οποίο προσωπικά με έχει σώσει αρκετές φορές. Συγκεκριμένα, διασχίζω την Αθήνα κάθε μέρα. Σκοπίμως έχω αποφύγει την πρόταση του προγράμματος για αποφυγή της κίνησης και την έχω ...πατήσει. Αλλά επιβεβαίωσα ότι δε λέει αρλούμπες!

Το έχω χρησιμοποιήσει σε Ελλάδα και εξωτερικό με πολύ καλά αποτελέσματα, ενώ και η φωνητική πλοήγηση είναι αξιοπρεπής.

Έχω πρόγραμμα με πολλά MB, οπότε δε με απασχολεί να το χρησιμοποιώ, ενώ την Αθήνα πχ. μπορείς να την κατεβάσεις χωρίς να σε χρεώνει. Επίσης έχω συνέχεια 4G και GPS ανοικτό, οπότε δεν κάνει κάποια διαφορά στη χρήση. Τέλος, είναι ενδιαφέρον feature το Google now notification σε traffic incidents.

Πάντως, όσο περισσότεροι το χρησιμοποιούμε, τόσο το καλύτερο για την ακρίβειά του, τόσο το καλύτερο για τη χρήση του!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν το κάνω ποτέ (δεν επιτρέπω τον εντοπισμό μου), αλλά δεν αμφιβάλλω ότι στην εποχή μας, μπορεί να είναι πολλοί αυτοί που το επιτρέπουν. Είτε γνωρίζοντας είτε μη γνωρίζοντας.

Παρότι σέβομαι την επιλογή σου, είναι κάποιοι που οδηγώντας μόνοι μεγάλες αποστάσεις, δεν έχουν απλώς το GPS ανοικτό, αλλά διαμοιράζουν οι ίδιοι την θέση τους μέσω του Glympse που στέλνει ακριβή δεδομένα θέσης και ταχύτητας σε επιλεγμένους χρήστες.

Εξαιρετικό feature ασφαλείας κατ΄εμέ, ειδικά όταν μιλάμε για συγγενείς και ταξίδι στο εξωτερικό, όπου οι χρεώσεις είναι ακόμα μεγάλες, στέλνεις το στίγμα σου στους ανθρώπους σου και γνωρίζουν ανά πάσα στιγμή που βρίσκεσαι.

 

Κατά τα άλλα, πρέπει να οργανωθούμε λίγο ώστε να βοηθιόμαστε, αν όλοι έχουμε κλειστά δεδομένα και GPS, πως θα βοηθήσεις τους άλλους χρήστες του δρόμου ; Θα μου πεις στα π@π@κι@ σου, την δουλειά σου θέλεις να κάνεις και απλά να αξιοποιείς τα δεδομένα που βάζουν άλλοι (μέσω του waze), αλλά αν όλο και περισσότεροι πράττουν το ίδιο, απλά χάνουν όλοι μαζί.

Ιταλία που χρησιμοποίησα Waze πάντως είδα αρκετούς χρήστες, Γερμανία δεν το έπραξα γιατί δεν πήρα γερμανική κάρτα και διάβασα ότι τραβάει αρκετά δεδομένα.

 

Το Google Maps πάντως, όπου δείχνει στην Αθήνα δεδομένα κίνησης δεν έχει πέσει ποτέ έξω, απλά εξαιρετικό...:)

Edited by Nozomi
Link to comment
Share on other sites

Παρότι σέβομαι την επιλογή σου, είναι κάποιοι που οδηγώντας μόνοι μεγάλες αποστάσεις, δεν έχουν απλώς το GPS ανοικτό, αλλά διαμοιράζουν οι ίδιοι την θέση τους μέσω του Glympse που στέλνει ακριβή δεδομένα θέσης και ταχύτητας σε επιλεγμένους χρήστες.

Εξαιρετικό feature ασφαλείας κατ΄εμέ, ειδικά όταν μιλάμε για συγγενείς και ταξίδι στο εξωτερικό, όπου οι χρεώσεις είναι ακόμα μεγάλες, στέλνεις το στίγμα σου στους ανθρώπους σου και γνωρίζουν ανά πάσα στιγμή που βρίσκεσαι.

 

Κατά τα άλλα, πρέπει να οργανωθούμε λίγο ώστε να βοηθιόμαστε, αν όλοι έχουμε κλειστά δεδομένα και GPS, πως θα βοηθήσεις τους άλλους χρήστες του δρόμου ; Θα μου πεις στα π@π@κι@ σου, την δουλειά σου θέλεις να κάνεις και απλά να αξιοποιείς τα δεδομένα που βάζουν άλλοι (μέσω του waze), αλλά αν όλο και περισσότεροι πράττουν το ίδιο, απλά χάνουν όλοι μαζί.

Ιταλία που χρησιμοποίησα Waze πάντως είδα αρκετούς χρήστες, Γερμανία δεν το έπραξα γιατί δεν πήρα γερμανική κάρτα και διάβασα ότι τραβάει αρκετά δεδομένα.

 

Το Google Maps πάντως, όπου δείχνει στην Αθήνα δεδομένα κίνησης δεν έχει πέσει ποτέ έξω, απλά εξαιρετικό...:)

Οπότε η πρόταση σου είναι αγορά κάρτας και δεδομένων σε κάθε ταξίδι στο εξωτερικό.

Μάλιστα..

 

Unleashed by my M1 NOTE

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Παρότι σέβομαι την επιλογή σου, είναι κάποιοι που οδηγώντας μόνοι μεγάλες αποστάσεις, δεν έχουν απλώς το GPS ανοικτό, αλλά διαμοιράζουν οι ίδιοι την θέση τους μέσω του Glympse που στέλνει ακριβή δεδομένα θέσης και ταχύτητας σε επιλεγμένους χρήστες.

Εξαιρετικό feature ασφαλείας κατ΄εμέ, ειδικά όταν μιλάμε για συγγενείς και ταξίδι στο εξωτερικό, όπου οι χρεώσεις είναι ακόμα μεγάλες, στέλνεις το στίγμα σου στους ανθρώπους σου και γνωρίζουν ανά πάσα στιγμή που βρίσκεσαι.

 

Κατά τα άλλα, πρέπει να οργανωθούμε λίγο ώστε να βοηθιόμαστε, αν όλοι έχουμε κλειστά δεδομένα και GPS, πως θα βοηθήσεις τους άλλους χρήστες του δρόμου ; Θα μου πεις στα π@π@κι@ σου, την δουλειά σου θέλεις να κάνεις και απλά να αξιοποιείς τα δεδομένα που βάζουν άλλοι (μέσω του waze), αλλά αν όλο και περισσότεροι πράττουν το ίδιο, απλά χάνουν όλοι μαζί.

Ιταλία που χρησιμοποίησα Waze πάντως είδα αρκετούς χρήστες, Γερμανία δεν το έπραξα γιατί δεν πήρα γερμανική κάρτα και διάβασα ότι τραβάει αρκετά δεδομένα.

 

Το Google Maps πάντως, όπου δείχνει στην Αθήνα δεδομένα κίνησης δεν έχει πέσει ποτέ έξω, απλά εξαιρετικό...:)

Πες τα ρε φίλε. Όπως τα λες είναι. Δυστυχώς ο καθένας κοιτάζει μόνο τον εαυτό του.

 

Nimbus 17

Link to comment
Share on other sites

Τί ακριβώς προσφέρει το Waze ?

 

Στάλθηκε από το LG V10 μου

Live ενημέρωση για κυκλοφορία, μπλόκα, κλεισμένους δρόμους κτλ.

Όλοι μπορούν να συνεισφέρουν, και άλλες χώρες το κάνουν, μην κοιτάς εδώ που είμαστε παρτάκηδες.

 

Εγώ συχνά το ανοίγω και βλέπω τι γίνεται στους αθηναϊκούς δρόμους, π.χ όταν ρίχνει βροχή και φορτώνει η κυκλοφορία, θα το δεις live στον χάρτη.

Είναι μοναδικό για κίνηση εντός αστικού ιστού.

 

Οπότε η πρόταση σου είναι αγορά κάρτας και δεδομένων σε κάθε ταξίδι στο εξωτερικό.

Μάλιστα..

 

Unleashed by my M1 NOTE

 

Δεν καταλαβαίνω προς τι η έκπληξη.

Εγώ π.χ από Ιταλία την επόμενη φορά θα πάρω. Το θεωρώ σημαντικό και σε απελευθερώνει απ ΄το άγχος των ΜΒ σε roaming, ενώ ΔΕΝ είναι ακριβότερο (συνήθως η κάρτα και 1 GB πάει 10-15€) σε σύγκριση με το να ξοδεύεις δεδομένα σε περιαγωγή.

Του χρόνου που θα κάνουν road trip συγγενείς μου σε Ιταλία-Γερμανία είμαι αυτής της άποψης, αγορά κάρτας. Μιλάμε για road trip διάρκειας 7 ημερών όπου η χρήση δεδομένων ανγκαστικά είναι μεγάλη.

Αν απλά πετάγεσαι για ένα 2-3ήμερο κάπου, φυσικά και δεν συμφέρει να μπεις στην διαδικασία.

Όλα αυτά με τα τωρινά δεδομένα τιμών, αν πραγματικά καταργηθούν πλήρως οι χρεώσεις περιαγωγής, καταργείται και η ανάγκη αυτή.

Αλλά το να αντιτείνεις "χρησιμοποιείστε αυτό το πρόγραμμα στο εξωτερικό για να μην έχετε την ανάγκη δεδομένων" το θεωρώ παντελώς άκυρο, θα πάρω την ντόπια κάρτα και θα απαυτώσω όσα δεδομένα χρειάζομαι, όταν βρίσκομαι σε ξένη χώρα ΔΕΝ ΕΧΩ ΤΗΝ ΠΟΛΥΤΕΛΕΙΑ να ξεμείνω από δεδομένα.

Μπορείς να το καταλάβεις αυτό, καλώς, δεν μπορείς, πάλι καλώς. :)

Edited by Nozomi
Link to comment
Share on other sites

Απιστευτο sygic.Ειμαι στο γυμναστηριο ηλιουπολης (περιπου βουλιαγμενης 557) και ψαχνω να βρω ΑΤΜ.με στελνει σε ενα στενο 500μ παρακατω,Ειχε δυο δυωροφα εκει,αμφιβαλλω να υπηρχε ποτε εκει τραπεζα.

Μετα με στελνει στην βουλιαγμενης 557.Εθνικη ασφαλιστικη ηταν ΑΤΜ δεν υπηρχε.Μετα με εστελνε 1200μ αν θυμαμαι καλα .Ακριβως απεναντι υπηρχε καταστημα alpha bank,φαινοταν και παλιο.Τι να πω ,για να μας λυνουν τα χερια ειναι.:lol:

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Android - προτάσεις] GPS και πλοήγηση

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...