Jump to content

[Android - προτάσεις] GPS και πλοήγηση


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Στο Sygic ποιο αρχείο είναι αυτό που αποθηκεύονται τα "αγαπημένα" έτσι ώστε σε μία αναβάθμιση να μεταφέρω απλά το αρχείο;

Μπορείς να το συνδέσεις και με το dropbox έτσι ώστε να αποθηκεύεται αυτόματα εκεί και να μην χρειάζεται να παίρνεις αντίγραφο μετά από κάθε αλλαγή

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 23,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τελικα ειμαστε αρκετοι διαπιστωνω, που συνειδητα αποφασισαμε να μεινουν στην 14.3.4 του sygic.

Αλλα αργοτερα, τι θα γινει;

Θα παρουν το μηνυμα απο τον κοσμο για το αθλιο ui, να το αλλαξουν;

Διαβαζω δε παράπονα όχι μονο χρηστικοτητας, απο οσους πηγαν σε 14.6, αλλα και πολλα bugs κλπ δυσχρηστία σε ολο το μεγαλειο.

Καποια στιγμη θα περασω σε νεοτερη εκδοση, και δεν θελω να ειναι αυτο που βλεπω τωρα στην 16.x.

Ελπιζω το κραξιμο να τους συνεφέρει.

 

Δειτε μερικα σχολια στο google play...

 

I would like to go back to old version New version runs very badly on my device, the old version was perfect.

 

Lost functionality is a total pain.

 

Not good! Was perfect, now random crashes (sometimes screen just goes blank)

 

Bad I use to love this app,but since the "update" its horrible!

 

A huge step backwards. The app crashes.

 

Update Absolutely useless.

 

κλπ

Edited by karib
Link to comment
Share on other sites

Μόνο και μόνο απο το μπέρδεμα με το Sygic εγώ θα εμένα μακρια. Το copilot και ωραίο interface έχει και καλό είναι στην δρομολόγηση οποτε μένω εδώ.
Link to comment
Share on other sites

...

Συμπέρασμα: Δεν βγάζω οριστικό συμπέρασμα για το Don't Panic με χάρτη Geointeligence μέχρι να δω τη δρομολόγηση για Περιβόλι Γρεβενών. Πάντως με τα μέχρι τώρα, το βάζω πιο κάτω από το Route66 (που θυμίζω έχει κι αυτό χάρτη Tom-Tom).

 

Χωρίς σχόλια ..........

<διαδρομή για Περιβόλι από πόλη Γρεβενών-Ζιάκα>

Λάθος και αυτή η επιλογή του Don't Panic με χάρτη Geointeligence. Απ' ότι βλέπω σε πάει μέσα από την πόλη των Γρεβενών για να πάει από την Αθήνα στο Περιβόλι. Ενώ έπρεπε να βγει για λίγο στην Εγνατία αποφεύγωντας εντελώς την πόλη.

Δηλαδή Καλαμπάκα-είσοδος στην Εγνατία (Δυτική έξοδος Γρεβενών-έξοδος από την Εγνατία (Μαυραναίοι)-Ζιάκας-Περιβόλι

Απορώ, γιατί είναι το μόνο πρόγραμμα που κάνει κάτι τέτοιο. Να αγνοεί δηλαδή εντελώς την Εγνατία. Εκτός κι αν έβαλες ενδιάμεσο σημείο δρομολόγησης τα Γρεβενά.

 

Και μια παρατήρηση. Από τη σύγκριση των παρακάτω προγραμμάτων:

Don't Panic με χάρτη Geointeligence,

Genius Maps με χάρτη Geointeligence,

Don't Panic με χάρτη Tom-Tom,

Route66 με χάρτη Tom-Tom,

βγαίνει αβίαστα το συμπέρασμα ότι η δρομολόγηση είναι ανεξάρτητη από τον χάρτη που χρησιμοποιεί ένα πρόγραμμα και πως δεν αρκεί ένας καλός χάρτης για να έχουμε μια καλή δρομολόγηση. Στην εποχή μας εξάλλου όλοι οι χάρτες είναι λίγο πολύ καλοί. Μερικοί ανάποδοι μονόδομοι και η έλλειψη κάποιων δρόμων, είναι σταγόνα στον ωκεανό των πληροφοριών που περιέχει ένας χάρτης και σταγόνα στον ωκεανό θα είναι και αυτοί που θα αντιληφθούν αυτά τα λάθη.

Νομίζω τελικά ότι είναι ο αλγόριθμος, το πρόγραμμα δηλαδή, που εγγυάται την σωστή δρομολόγηση και όχι ο χάρτης.

Edited by PANKAN
Link to comment
Share on other sites

Τελικα ειμαστε αρκετοι διαπιστωνω, που συνειδητα αποφασισαμε να μεινουν στην 14.3.4 του sygic.

Αλλα αργοτερα, τι θα γινει;

Θα παρουν το μηνυμα απο τον κοσμο για το αθλιο ui, να το αλλαξουν;

Διαβαζω δε παράπονα όχι μονο χρηστικοτητας, απο οσους πηγαν σε 14.6, αλλα και πολλα bugs κλπ δυσχρηστία σε ολο το μεγαλειο.

Καποια στιγμη θα περασω σε νεοτερη εκδοση, και δεν θελω να ειναι αυτο που βλεπω τωρα στην 16.x.

Ελπιζω το κραξιμο να τους συνεφέρει.

 

Δειτε μερικα σχολια στο google play...

 

I would like to go back to old version New version runs very badly on my device, the old version was perfect.

 

Lost functionality is a total pain.

 

Not good! Was perfect, now random crashes (sometimes screen just goes blank)

 

Bad I use to love this app,but since the "update" its horrible!

 

A huge step backwards. The app crashes.

 

Update Absolutely useless.

 

κλπ

Τι δεν σου αρέσει και τι δεν βρίσκεις χρηστικό; (πέρα από πιθανά bugs)

Εγώ την βρήκα καλή αναβάθμιση, χωρίς βέβαια να το έχω χρησιμοποιησει μέχρι στιγμής στο δρόμο..

Η αναζήτηση πάντως πλέον θεωρώ ότι είναι πολύ καλύτερη και γίνεται πιο γρήγορα..

Link to comment
Share on other sites

Τι δεν σου αρέσει και τι δεν βρίσκεις χρηστικό; (πέρα από πιθανά bugs)

Εγώ την βρήκα καλή αναβάθμιση, χωρίς βέβαια να το έχω χρησιμοποιησει μέχρι στιγμής στο δρόμο..

Η αναζήτηση πάντως πλέον θεωρώ ότι είναι πολύ καλύτερη και γίνεται πιο γρήγορα..

 

Μαλλον ανηκεις στο 1% που το βρηκε ωραιο.

Κι εμενα μ'αρεσει γενικα ο minimal σχεδιασμος. Λιγα, λιτα, απερριτα. Να κανω ομως τη δουλεια μου. Οχι να ψαχνομαι και στο τελος να μην την κανω.

Ξερω sites με τρομερο traffic που εχω καταστραφει μετα απο αναβαθμιση, προφανως γιατι καποιος εγκεφαλος νομισε οτι ανακαλυψε τη σεληνη.

Το νεο interface πρεπει να το εκαναν ανθρωποι που μισουν την sygic και θελουν να την καταστρεψουν.

Μιλαμε για αθλιοτητα.

 

Εχω κανει και σεμιναρια πανω σε ui.

Δεν εχω χρονο να γραψω εγω εδω προσωπικα αναλυτικα τους λογους.

Μπειτε εδω

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.sygic.aura

και απολαυστε θαψιμο απο απειρους χρηστες.

Τα λενε ΟΛΑ.

Ας το μαψεξει πριν πηδηξουν ολοι σε αλλα προγραμματα, και μεινουν αυτοι....και το interface τους!

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά μου αρέσει το νέο UI του Sygic αλλά αντιμετωπίζω προβλήματα λειτουργικά. Για παράδειγμα αρνείται πεισματικά να μου βγάλει διαδρομή για μια-δυο διευθύνσεις από αυτές που έψαξα για να πειραματιστώ. Δεν εμφανίζει την πορεία στον χάρτη αλλά και επιλέγοντας να δω γραμμένη τη διαδρομή έχει άδεια τα πεδία "Από" και "Προς" αλλά και όλες τις ενδιάμεσες πληροφορίες... Επίσης, πατώντας σε κάποια (όχι σε όλα) από τα POIS που έχω περασμένα από το pois.gr έχω force quit. :X
Link to comment
Share on other sites

...κλασσική ερωτηση , ποιους χαρτες θεωρειτε καλυτερους tom tom ή navteq ? για ολη την ελλαδα οχι μονο για μεγαλες πολεις.

πιο πολυ με ενδιαφερουν τα ενημερωμενα pois. (χωρις να χρειάζεται αν τα προσθεσω εγω απο το mypois)

Link to comment
Share on other sites

και μένα μου αρέσει πάντως το νέο look, και γενικά τα μενού

το δοκίμασα σήμερα καμιά ώρα περίπου και δεν είχα κανένα πρόβλημα

βρήκα βέβαια ένα bug και τους το έστειλα ήδη, στα poi που εμφανίζονται αριστερά στον χάρτη τα μέτρα τα λέει miles

One+ One --- iPAD 3 --- Xperia Neo V --- HTC Hero --- HTC Touch Cruise --- Nokia N95 --- Nokia 6680 --- Nokia 6310i
Link to comment
Share on other sites

Εκτός κι αν έβαλες ενδιάμεσο σημείο δρομολόγησης τα Γρεβενά.

 

Είναι Αθήνα - Περιβόλι χωρίς ενδιάμεσο , απλά με αποφυγή αυτοκινητοδρόμων και αποφυγή διοδίων

Link to comment
Share on other sites

Είναι Αθήνα - Περιβόλι χωρίς ενδιάμεσο , απλά με αποφυγή αυτοκινητοδρόμων και αποφυγή διοδίων

Σε ταλαιπωρώ βέβαια, αλλα για βάλτο να βρει και το Περιβόλι και τη Βοβούσα χωρίς αποφυγή αυτοκινητοδρόμων και χωρίς αποφυγή διοδίων.

Κανείς δεν κάνει 7 ώρες ταξίδι από παράδρομους. Και ειδικά η Εγνατία σ' αυτό το μικρό κομμάτι των Γρεβενών, δεν έχει ούτε διόδια.

 

Έχει ενδιαφέρον να δούμε:

1. Αν ακολουθεί την ίδια διαδρομή και για τα δύο χωριά. Αυτό θα ήταν το σωστό μιας και τα δύο χωριά είναι δίπλα δίπλα. Τα περισσότερα προγράμματα όμως προτείνουν διαφορετικές διαδρομές.

2. Αν σε οποιαδήποτε από τις δύο διαδρομές κάνει το τμήμα Λαμία-Τρίκαλα μέσω Λαρίσης και όχι μέσω Δομοκού. Είναι το λάθος που κάνει το Genius Maps και προσθέτει στη διαδρομή Αθήνα-Βοβούσα +85 χλμ.

3. Αν μετά την Καλαμπάκα συναντάει την Εγατία προς Γρεβενά ή προς Μέτσοβο. Η καλύτερη διαδρομή από Αθήνα είναι και για τους δύο προορισμούς, από τον δρόμο των Γρεβενών. Τα περισσότερα προγράμματα όμως πάνε στη Βοβούσα από Μέτσοβο και στο Περιβόλι από Γρεβενά.

4. Αν σε οποιαδήποτε από τις δύο διαδρομές ακολουθεί το τμήμα Κρανιά-Μικρολίβαδο-Περιβόλι. Είναι το πολύ μεγάλο λάθος που κάνει το Don't Panic με χάρτη Tom-Tom (και γι' αυτό το πέταξα κι ας το 'χω πληρωμένο). Το τμήμα Μικρολίβαδο-Περιβόλι είναι χωματόδρομος και οι χωματόδρομοι σε 'κείνα τα μέρη δεν παίζουν. Κι αν φτάσεις στο Μικρολίβαδο κι αποφασίσεις να γυρίσεις πίσω όταν δεις τον χωματόδρομο, ο κύκλος που σε περιμένει είναι τεράστιος.

Edited by PANKAN
Link to comment
Share on other sites

Σε ταλαιπωρώ βέβαια, αλλα για βάλτο να βρει και το Περιβόλι και τη Βοβούσα χωρίς αποφυγή αυτοκινητοδρόμων και χωρίς αποφυγή διοδίων.

Κανείς δεν κάνει 7 ώρες ταξίδι από παράδρομους. Και ειδικά η Εγνατία σ' αυτό το μικρό κομμάτι των Γρεβενών, δεν έχει ούτε διόδια.

 

Έχει ενδιαφέρον να δούμε: ............... κλπ κλπ κλπ ...

 

Εχει ενδιαφέρον γιά ποιόν βρε γείτονα ??

Ποιόν ενδιαφέρει πως είναι οι δρόμοι και η δρομολόγηση για μιά τοποθεσία στα όρη , στ' αγρια βουνά , και με το συμπάθειο βέβαια αν πρόκειται

γιά το χωριό σου , αλλά σ' αυτή την περίπτωση τι χρειάζεται ο πλοηγός αφού τον γνωρίζεις το δρόμο . Τι το παιδεύουμε ? Θα βαθμολογήσεις εφαρμογές

πλοηγών ανάλογα με το πως παρουσιάζουν τη συγκεκριμένη δρομολόγηση ?

Link to comment
Share on other sites

Εχει ενδιαφέρον γιά ποιόν βρε γείτονα ??

Ποιόν ενδιαφέρει πως είναι οι δρόμοι και η δρομολόγηση για μιά τοποθεσία στα όρη , στ' αγρια βουνά , και με το συμπάθειο βέβαια αν πρόκειται

γιά το χωριό σου , αλλά σ' αυτή την περίπτωση τι χρειάζεται ο πλοηγός αφού τον γνωρίζεις το δρόμο . Τι το παιδεύουμε ? Θα βαθμολογήσεις εφαρμογές

πλοηγών ανάλογα με το πως παρουσιάζουν τη συγκεκριμένη δρομολόγηση ?

Αυτο που μαλλον θελει να πει ο ανθρωπος και του δινω δικιο ειναι οτι αν θα σε παει καρφι στο κατσαβραχο θα σε παει καρφι παντου. Ενω αν σε παει μεσω Λαμιας στο κατσαβραχο θα σε παει παντοτε μεσω Λαμιας. Η μονη μου ενσταση, εμπειρικα παντα, ειναι οτι ο ιδιος χαρτης σε αλλες περιοχες ειναι σωστος και σε αλκες οχι τοσο. Στην Αθηνα πχ ο τομτομ ειναι καλυτερος ενω στην επαρχια ο ναβτεκ ειναι πιο ενημερωμενος.

Link to comment
Share on other sites

Εχει ενδιαφέρον γιά ποιόν βρε γείτονα ??

Ποιόν ενδιαφέρει πως είναι οι δρόμοι και η δρομολόγηση για μιά τοποθεσία στα όρη , στ' αγρια βουνά , και με το συμπάθειο βέβαια αν πρόκειται

γιά το χωριό σου , αλλά σ' αυτή την περίπτωση τι χρειάζεται ο πλοηγός αφού τον γνωρίζεις το δρόμο . Τι το παιδεύουμε ? Θα βαθμολογήσεις εφαρμογές

πλοηγών ανάλογα με το πως παρουσιάζουν τη συγκεκριμένη δρομολόγηση ?

Και βέβαια θα την βαθμολογήσω μια εφαρμογή με βάση τις συγκεκριμένες δρομολογήσεις.

Μη χάνεις την ουσία. Μη στέκεσαι στο που καταλήγει μια διαδρομή (που η κατάληξη δεν είναι το χωριό μου, εγώ είμαι κάτω από τ' αυλάκι). Αλλά να στέκεσαι στο τι σου προσφέρει ως κριτήριο αξιολόγησης. Και η συγκεκριμένη διαδρομή είναι ιδανική ως κριτήριο αξιολόγησης.

Πρόκειται για μια μεγάλη διαδρομή που τα έχει όλα:

1. Μεγάλο κομμάτι σε αυτοκινητόδρομο (ΠΑΘΕ)

2. Μεγάλο κομμάτι σε κύριο δρόμο που δεν είναι αυτικινητόδρομος (Λαμία-Τρίκαλα)

3. Διασταύρωση με αυτοκινητόδρομο με πολλαπλές εξόδους (Εγνατία)

4. Κίνηση σε μικρούς επαρχιακούς δρόμους

5. Εχεί πολλές επιλογές σε όλα τα επίπεδα, αλλά ταυτόχρονα υπάρχει αναμφισβήτητα και ιδανική επιλογή.

7. κλπ κλπ

 

Δηλαδή τι μου λες;

Ότι δεν πρέπει να βαπτίσω άχρηστο ένα πρόγραμμα που σε στέλνει από τη Λαμία στα Τρίκαλα μέσω Λαρίσης (Mireo Genius Maps) μόνο και μόνο επειδή η κατάληξη της διαδρομής είναι ένα χωριό στα Γιάννενα; Προσθέτωντας 85 χλμ σε μια από τις κεντρικότερες και πιο πολυσύχναστες διαδρομές στην Ελλάδα;

Ότι δεν πρέπει να βαπτίσω επικίνδυνο ένα πρόγραμμα όπως το Mireo Don't Panic με χάρτες Tom-Tom, το οποίο σε οδηγεί σε περιπέτειες μέσα από ορεινούς χωματόδρομους;

Ότι δεν πρέπει να κριτικάρω προγράμματα τα οποία σε στέλνουν σε δύο σημεία που απέχουν μόλις 15 χλμ μεταξύ τους, όχι από την ίδια ακριβώς διαδρομή, αλλά στο ένα από τη Δύση και στο άλλο από την Ανατολή (κυριολεκτικά);

 

Να σε ενημερώσω ότι όπως έχω διαπιστώσει, το κριτήριο που χρησιμοποιώ (που κάποιο κριτήριο πρέπει να υπάρχει) είναι πετυχημένο. Και ότι τα προγράμματα που κάνουν αυτά τα λάθη, ανάλογα λάθη κάνουν και σε δρομολογήσεις στην Αθήνα.

Η πατάτα είναι γενική δηλαδή, και η διαδρομή-κριτήριο (Αθήνα-Περιβόλι-Βοβούσα) που χρησιμοποιώ, τις ξετρυπώνει και τις ξεσκεπάζει τις πατάτες.

 

Για να σου απαντήσω λοιπόν ποιόν ενδιαφέρει, Ενδιαφέρει εμένα και αρκετούς ακόμη που χρησιμοποιούμε αυτά τα προγράμματα για να πηγαίνουμε στον προορισμό μας άνετα και με ασφάλεια.

Προφανώς δεν ενδιαφέρει αυτούς που δεν ενδιαφέρονται για τις δρομολογήσεις και κρίνουν ένα πρόγραμμα από τη φωνή του εκφωνητή και άλλα τριτεύοντα. Και απ' ότι έχω καταλάβει είναι αρκετοί εδώ μέσα.

 

ΥΓ. Τελικά όμως δεν μας είπες. Τι δρομολόγιο επιλέγει το Mireo Dont' Panic με χάρτη Geointeligence, για Περιβόλι και Βοβούσα χωρίς όμως αποφυγή αυτοκινητοδρόμων και διοδίων; Είναι το καλύτερο όπως διαφημίζεται εδώ μέσα ή είναι κι αυτό καμμιά μπαρούφα όπως τα (σε διάφορους βαθμούς) απαράδεκτα αδελφάκια του, Mireo Dont' Panic με χάρτη Tom-Tom και Mireo Genius Maps με χάρτη Geointeligence;

Edited by PANKAN
Link to comment
Share on other sites

εγω παντως σε s4 εχω για τελευταια την 14.3.4 και δεν μου εχει κανει αναβαθμιση
:protest: Λέω ΟΧΙ...!!! στα Greeklish
Link to comment
Share on other sites

Nokia here map. Ίδια διαδρομή και για τους 2 προορισμούς.

Πολύ σωστό απ ότι βλέπω. Δυστυχώς δεν είναι για όλους αλλά μόνο για τους κατόχους Nokia.

Εννοείται βέβαια ότι η σωστή δρομολόγηση σε αυτή τη διαδρομή είναι μια καλή ένδειξη αλλά φυσικά δεν είναι το απόλυτο κριτήριο. Χρειάζονται κι άλλες δοκιμές σε αστικές και υπεραστικές διαδρομές. Όλοι μπορούμε να σκεφτούμε κάποιες "πονηρές" διαδρομές που θα μας βοηθήσουν στην αξιολόγηση ενός προγράμματος προσανατολισμού.

Κατά τη γνώμη μου διαδρομές κατάλληλες για κριτήρια αξιολόγησης, θα πρέπει να ειναι διαδρομές στις οποίες υπάρχουν παραπλήσιες δρομολογησεις, κάποια από τις οποίες όμως είναι αναμφισβήτητα η καλύτερη.

Link to comment
Share on other sites

............. ο ιδιος χαρτης σε αλλες περιοχες ειναι σωστος και σε αλκες οχι τοσο........

Κρατάω το παραπάνω γιατί ,

Αυτό είναι γεγονός και υπάρχει καθολική αποδοχή σε τούτο εδώ το νήμα εδώ και χρόνια , τουλάχιστον από τους αντικειμενικά σκεπτόμενους .

Και βέβαια θα την βαθμολογήσω μια εφαρμογή με βάση τις συγκεκριμένες δρομολογήσεις.

Ποιές συγκεκριμένες ? Νομίζω αναφερόσουν σε μία μόνο διαδρομή όταν μιά σωστή αξιολόγηση ή αυτή εν πάση περιπτώσει που προσπαθείς να τεκμηριώσεις

χρειάζεται να ελέγξεις αμέτρητες διαδρομές (αν έχεις προσωπική εμπειρία) και τούτο είναι πολύ δύσκολο ως αδύνατο .

Ολοι μας , λίγο ως πολύ έχουμε αντιμετωπίσει πατάτες(sic) από πλοηγούς ειδικά σε εξόδους μας στην επαρχία , αλλά προσωπικά θεωρώ τους πλοηγούς

συμβουλευτικά εργαλεία , ίσως γιατί η χρήση που κάνω είναι διαφορετική , και δεν θα χαρακτηρίσω μιά εφαρμογή γιά τα μπάζα επειδή με γύριζε 2 ώρες

γύρω-γύρω στα Τζουμέρκα , από το χωριό Καταρράκτη με το μεγάλο καταρράκτη , να με πάει πίσω στα Γιάννενα , ή επειδή αντί να με πάει στο ξενοδοχείο

μου στο Καρπενήσι , να με καταλήξει σε αδιέξοδο στη μάντρα με τα φορτηγά του Δήμου . Δεν νομίζω ότι αξίζει τον κόπο να αναφέρω ποιό ήταν και ποιό

τελικά με πήγε καρφί στον προορισμό μου , παρ' όλο που έχει γίνει αναφορά στο παρελθόν εδώ γιά τα παραπάνω .

Δηλαδή τι μου λες;

Ότι δεν πρέπει να βαπτίσω άχρηστο ένα πρόγραμμα .......

Προσωπικά απλά θα το αγνοήσω , όπως έκανα όλα αυτά τα χρόνια , γιατί αυτό που εγώ θα βάπτιζα άχρηστο γιά κάποιον άλλο πιθανόν να είναι χρήσιμο

γιά δικούς του προσωπικούς λόγους .

Να σε ενημερώσω ότι όπως έχω διαπιστώσει, το κριτήριο που χρησιμοποιώ (που κάποιο κριτήριο πρέπει να υπάρχει) είναι πετυχημένο. Και ότι τα προγράμματα που κάνουν αυτά τα λάθη, ανάλογα λάθη κάνουν και σε δρομολογήσεις στην Αθήνα.

Η πατάτα είναι γενική δηλαδή, και η διαδρομή-κριτήριο (Αθήνα-Περιβόλι-Βοβούσα) που χρησιμοποιώ, τις ξετρυπώνει και τις ξεσκεπάζει τις πατάτες.

'Ασχετα αν προσωπικά χρησιμοποιώ , όταν και εφ' όσον το χρειάζομαι , τον ίδιο πλοηγό επαρχία και Αθήνα , υπάρχει μιά κάποια παραδοχή ότι κάποιοι είναι

καλοί γιά επαρχία αλλά όχι γιά Αθήνα . Δεν έχω γνώμη

Για να σου απαντήσω λοιπόν ποιόν ενδιαφέρει, Ενδιαφέρει εμένα και αρκετούς ακόμη που χρησιμοποιούμε αυτά τα προγράμματα για να πηγαίνουμε στον προορισμό μας άνετα και με ασφάλεια.

;

'Οταν πρόκειται να πάω κάπου , σε άγνωστο μέρος στην επαρχία που δεν έχω ξαναπάει , έχω τον δικό μου τρόπο προγραμματισμού και χρήσης του

πλοηγού . Βέβαια δεν πρόκειται να τον ανοίξω καθόλου αν είναι να πάω από το Παλιό Φαληρο στο Αστρος Κυνουρίας :lol:

ΥΓ. Τελικά όμως δεν μας είπες. Τι δρομολόγιο επιλέγει το Mireo Dont' Panic με χάρτη Geointeligence, για Περιβόλι και Βοβούσα χωρίς όμως αποφυγή αυτοκινητοδρόμων και διοδίων; Είναι το καλύτερο όπως διαφημίζεται εδώ μέσα ή είναι κι αυτό καμμιά μπαρούφα όπως τα (σε διάφορους βαθμούς) απαράδεκτα αδελφάκια του, Mireo Dont' Panic με χάρτη Tom-Tom και Mireo Genius Maps με χάρτη Geointeligence;

Να ξεκινήσουμε από την αρχή . Πρώτα απ΄ όλα είμαι δηλωμένος υπέρμαχος του Mireo Dont' Panic με χάρτη Geointeligence και τον επέλεξα , χρόνια τώρα ,

μετά από συγκρίσεις με άλλους πλοηγούς με κριτήρια ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΑ που με εξυπηρετούσαν . Δεν μετάνιωσα γιατί με έβγαλε ασπροπρόσωπο σε ουκ ολίγες

περιπτώσεις που χρειάστηκε . Τώρα αν οι άλλοι πλοηγοί έχουν βελτιωθεί αυτά τα χρόνια ή οτιδήποτε αυτό δεν είναι κάτι που με απασχόλησε ιδαίτερα .

Να πω βέβαια ότι στις συσκευές έχω 2-3 ακόμα από τους δημοφιλείς πλοηγούς :D .

 

Στο ερώτημά σου . Οι επιλογές στις ρυθμίσεις διαδρομής είναι 2 . Ταχύτερη και συντομότερη χιλιομετρικά . Στην πρώτη πάει από Ρίο και στη δεύτερη με ή χωρίς αποφυγή αυτοκινητοδρόμων και διοδίων , βγάζει την ίδια Μάντρα , Θήβα , Λιβαδειά , Λαμία , Καρδίτσα , Τρίκαλα , Καλαμπάκα , αγνοεί την Εγνατία και ακολουθεί τη Ε92 (Ιωαννίνων-Τρικάλων) , μετά Μετσόβου - Ανατολικού Ζαγορίου μετά Βοβούσας -Γρεβενιτίου ...... φτάσαμε και χάθηκα :lol:

Αν είναι καλύτερο ? Ρωτάς λάθος άνθρωπο . Εκείνο που μπορώ να πω είναι ότι μόνο μπαρούφα δεν είναι . Υπάρχουν πάντως μπαρούφες , μπορείς να ψάξεις να τις βρεις .

 

Πάντα φιλικά

Edited by geobas
Link to comment
Share on other sites

Πολύ σωστό απ ότι βλέπω. Δυστυχώς δεν είναι για όλους αλλά μόνο για τους κατόχους Nokia.

Εννοείται βέβαια ότι η σωστή δρομολόγηση σε αυτή τη διαδρομή είναι μια καλή ένδειξη αλλά φυσικά δεν είναι το απόλυτο κριτήριο. Χρειάζονται κι άλλες δοκιμές σε αστικές και υπεραστικές διαδρομές. Όλοι μπορούμε να σκεφτούμε κάποιες "πονηρές" διαδρομές που θα μας βοηθήσουν στην αξιολόγηση ενός προγράμματος προσανατολισμού.

Κατά τη γνώμη μου διαδρομές κατάλληλες για κριτήρια αξιολόγησης, θα πρέπει να ειναι διαδρομές στις οποίες υπάρχουν παραπλήσιες δρομολογησεις, κάποια από τις οποίες όμως είναι αναμφισβήτητα η καλύτερη.

Έχει βγει συμβατή έκδοση για όλα τα android εδώ και πολύ καιρό και έχει αναφερθεί και εδώ η χρήση του γίνεται κανονικά.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Έχει βγει συμβατή έκδοση για όλα τα android εδώ και πολύ καιρό και έχει αναφερθεί και εδώ η χρήση του γίνεται κανονικά.

Ναι, αυτό που βλέπετε είναι σε android.

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει στο play?

 

Όχι είναι leaked apk.

Επίσημα μόνο για κάποια samsung μέσω του Samsung apps.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Εχω περασει εδω και 4 μερες το here της nokia στο lg g2 μου . Μπορω να πω ειναι αρκετα καλο δουλευει αψογα εχοντας ομως αρκετες ελειψεις κυριως στα pois κλπ. Καταφερα και του εβαλα και ελληνικη φωνη με root. Το κραταω σαν 2ερο και βλεπουμε !! Ολα καλα. ;) ;)

Η ζωή είναι ωραία αρκεί να ξέρεις να την ζεις με εκείνον που σε αγάπησε και θυσιάστηκε για εσένα στην θέση την δικιά σου...

 

Samsung Galaxy S10+ SM-G975F/DS / Galaxy S9+ ;)

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Android - προτάσεις] GPS και πλοήγηση

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...