Jump to content

[Android - προτάσεις] GPS και πλοήγηση


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 23,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Οι εφαρμογές GPS είναι ένα τεράστιο κομμάτι της αγοράς και θα μπορούσε ίσως να υπάρχει ξεχωριστό θέμα για κάποιες εφαρμογές.

 

Θα συμφωνήσω πως χρειάζεται ξεχωριστή κατηγορία με τα προγράμματα της αγοράς σε αντιστοιχία με το igo. Το τελευταίο διάστημα ανανεώνονται συνεχώς τα περισσότερα από αυτά αλλά δυστυχώς η πληροφορία χάνεται στο συγκεκριμένο θέμα.

Μπορούμε να έχουμε θέματα για Sygic, Mireo (Don't panic , Genius Maps), Igo, Route 66, CoPilot, Navigon και όσα στηρίζονται σε χάρτες openstreetmap. Βέβαια είναι ίσως μεγάλος ο κατακερματισμός που προτείνω και να είναι καλύτερο να μπει ένας πίνακας περιεχομένων με κριτικές για για προγράμματα.

Link to comment
Share on other sites

Ακόμη κι αν ανοίξουν ξεχωριστά θέματα για το κάθε πρόγραμμα, οι αναφορές σε αυτά θα πρέπει να είναι πάντα συγκριτικές. Μια απλή αναφορά ότι "κάνει καλή πλοήγηση" δεν λέει τίποτα σε κανέναν. Δώστε παράδειγμα, πείτε τι κάνουν τα υπόλοιπα σε σχέση με αυτό στο οποίο αναφέρεστε.

 

Πάντως είτε φτιαχτούν είτε όχι θέματα για το κάθε πρόγραμμα χωριστά, πιστεύω ότι θα έπρεπε να υπάρχουν δύο θέματα που το ένα να λέγεται "Συγκρίσεις απόδοσης-χαρακτηριστικών, προγραμμάτων προσανατολισμού" και το άλλο "Απορίες για τη λειτουργία προγραμμάτων προσανατολισμού".

Και μόνο δύο τέτοια θέματα να υπήρχαν, θα ήταν πολύ καλύτερα από το τωρινό χάος.

Link to comment
Share on other sites

Να σας ρωτήσω κάτι;

Τα όρια ταχύτητας είναι "ενσωματωμένα" στους χάρτες ή το πρόγραμμα τα διαβάζει απο άλλο αρχείο;

 

Πως είναι δυνατόν το Sygic με χάρτες grc.ta.2014.03 να μην έχει τις αλλαγές ορίου ταχύτητας που έχει το GPS του αυτοκινήτου με iGo και χάρτες του 2009;;

Link to comment
Share on other sites

δοκιμασα το sygic to root66 το ginius driver και καποια αλλα που βρηκα στο Playκαι ενα εχω να πω ,το ποιο γρηγορο απο ολα το ποιο απλο και απο τα ποιο ακριβη κατα την ταπεινη μου αποψη ειναι το ginius driver χωρις πολλα μενου υπομενου απλα με ενα πατημα κανεις τα παντα τελος παντων βρηκα αυτα τα δυο ,ποιες οι διαφορες τους πχ στο 1ο λινκ λεει οτι μπορεις να ορισεις τον τυπο οχηματος, στο 2ο λινκ που εβαλα δεν υπαρχει αυτη η επιλογη?http://www.moto-accessories.gr/products/gps_kameres/ginius_driver_gia_ellada_12-http://www.plaisio.gr/kinita-smartphones/accessories/navigation-map/Ginius-Ginius-Driver-DP-with-updates-91.htm Edited by highland1
Link to comment
Share on other sites

Να σας ρωτήσω κάτι;

Τα όρια ταχύτητας είναι "ενσωματωμένα" στους χάρτες ή το πρόγραμμα τα διαβάζει απο άλλο αρχείο;

 

Πως είναι δυνατόν το Sygic με χάρτες grc.ta.2014.03 να μην έχει τις αλλαγές ορίου ταχύτητας που έχει το GPS του αυτοκινήτου με iGo και χάρτες του 2009;;

Στον χάρτη είναι περασμένα.

Και οκ η κάθε εταιρεία έχει διαφορές στους χάρτες της με τις άλλες εταιρείες.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Στον χάρτη είναι περασμένα.

Και οκ η κάθε εταιρεία έχει διαφορές στους χάρτες της με τις άλλες εταιρείες.

 

Εντάξει, διαφορές σίγουρα θα έχουν αλλα μιλάω για όρια ταχύτητας στην Εγνατία, όχι σε επαρχιακό δρόμο. Με το iGo του 2009 είμαι κατα 99% σίγουρος οτι δείχνει το σωστό, με το Sygic απο την άλλη πρέπει να έχω συνέχεια το νου μου.

 

Μια άλλη απορία για το Sygic: δεν γίνεται να αποφύγω μόνο τα διόδια σε μια διαδρομή; Πρέπει να αποφύγω και τους αυτοκινητοδρόμους; Πατάω το εικονίδιο $ και με βγάζει συνέχεια στην π.Ε.Ο. σε σημεία άσχετα με διόδια.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά να ρωτησω κάτι γιατί φαίνεται οτι ορισμένοι απο εσάς είναι γκουρού και το έχουν ψάξει πολύ το θέμα. Θέλω ενα navigation app που να υποστηριζει native Greek TTS ( όχι δηλαδη μέσω τρίτων TTS engines απί το play store). Μέχρι στιγμής το μονο που έχω βρει είναι το navigon. Υπάρχει άλλο ή τζάμπα ψάχνω;;
Link to comment
Share on other sites

[ATTACH]46095[/ATTACH]

 

εμένα μου βγάζει αυτό από Αθήνα για φοινικουντα!

 

Τελικα ξερουμε τι σημαινει αυτο το μηνυμα του Sygic?

 

Το ιδιο μου βγαζει για Πορτο Χελι (απο Αθηνα). To περιεργο ειναι οτι με πηγε το Sygic εκει πριν 1 μηνα. Σημερα που το εβαλα επειδη εψαχνα κατι, δεν υπολογιζει την διαδρομη και βγαζει το παραπανω μηνυμα:wacko:

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά να ρωτησω κάτι γιατί φαίνεται οτι ορισμένοι απο εσάς είναι γκουρού και το έχουν ψάξει πολύ το θέμα. Θέλω ενα navigation app που να υποστηριζει native Greek TTS ( όχι δηλαδη μέσω τρίτων TTS engines απί το play store). Μέχρι στιγμής το μονο που έχω βρει είναι το navigon. Υπάρχει άλλο ή τζάμπα ψάχνω;;

 

Μια χαρά είναι το navigon.Μείνε εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Τελικα ξερουμε τι σημαινει αυτο το μηνυμα του Sygic?

 

Το ιδιο μου βγαζει για Πορτο Χελι (απο Αθηνα). To περιεργο ειναι οτι με πηγε το Sygic εκει πριν 1 μηνα. Σημερα που το εβαλα επειδη εψαχνα κατι, δεν υπολογιζει την διαδρομη και βγαζει το παραπανω μηνυμα:wacko:

Θέμα του χάρτη πρέπει να είναι.

Υπομονή μέχρι να βγει κάποιος καινούργιος.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά να ρωτησω κάτι γιατί φαίνεται οτι ορισμένοι απο εσάς είναι γκουρού και το έχουν ψάξει πολύ το θέμα. Θέλω ενα navigation app που να υποστηριζει native Greek TTS ( όχι δηλαδη μέσω τρίτων TTS engines απί το play store). Μέχρι στιγμής το μονο που έχω βρει είναι το navigon. Υπάρχει άλλο ή τζάμπα ψάχνω;;

Τσάμπα ψάχνεις. Μόνο το navigon έχει native tts. Όλα τα άλλα βασίζονται σε πρόσθετα apps για tts... όχι πως υστερούν βέβαια

the story of a ressurected blade!!!

>> soon to be released <<

Link to comment
Share on other sites

με αγορασμένα ndrive - copilot - Garmin viago

το Garmin viago είναι πραγματικά παρά πολύ καλό και σήμερα που το χρειάστηκα έκανε την δουλειά του άψογα . αξίζει να το τσεκάρεις παρόλο που είναι λίγο μεγάλο 900 mb και στα αρνητικά του είναι πως εκτελείται όλοι την ώρα δηλαδή δεν κλείνει όπως τα αλλά

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

με αγορασμένα ndrive - copilot - Garmin viago

το Garmin viago είναι πραγματικά παρά πολύ καλό και σήμερα που το χρειάστηκα έκανε την δουλειά του άψογα . αξίζει να το τσεκάρεις παρόλο που είναι λίγο μεγάλο 900 mb και στα αρνητικά του είναι πως εκτελείται όλοι την ώρα δηλαδή δεν κλείνει όπως τα αλλά

Μόνο για τα 2 τελευταία, είναι λόγος να ΜΗΝ το προτιμήσεις.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Μόνο για τα 2 τελευταία, είναι λόγος να ΜΗΝ το προτιμήσεις.

 

για τα 11 mb ram ? σου φαίνονται τόσο πολλά ?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

για τα 11 mb ram ? σου φαίνονται τόσο πολλά ?

Αν εκτελείται συνεχώς κάτι που δεν χρειάζεται, είναι έξτρα κατανάλωση όπως και να έχει.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλό θα είναι να μην λέμε ότι θέλουμε.. Μια χαρά έχει έξοδο το viago..

Εγώ το έχω πόσο καιρό τώρα στο κινητό και δεν το έχω πουθενά να τρέχει,

ούτε στα στατιστικά της μπαταρίας ούτε σε κανένα άλλο πρόγραμμα διαχείρισης μπαταρίας.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Πωλείται: Τίποτα. Ζητείται: Τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλημερα.

κατοχος THL T200.

μια ερωτηση:εβαλα το DON'T PANIC gps (σπασμενο) και μολις παω να το ανοιξω μου γραφει πως η εφαρμογη σταματησε να λειτουργει και δεν ανοιγει.

καποια βοηθεια?

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλό θα είναι να μην λέμε ότι θέλουμε.. Μια χαρά έχει έξοδο το viago..

Εγώ το έχω πόσο καιρό τώρα στο κινητό και δεν το έχω πουθενά να τρέχει,

ούτε στα στατιστικά της μπαταρίας ούτε σε κανένα άλλο πρόγραμμα διαχείρισης μπαταρίας.

 

για τρέξε το πρόγραμμα κάνε έξοδο και μετά πάνε ρύθμισης - εφαρμογές - εκτελούνται . τρέχει η κλείνει ? άσε τα ποσοστά μπαταρίας δεν είπε κανείς πως η εφαρμογή καταναλώνει μπαταρία και "τα μην λέμε ότι θέλουμε" κρατά για σένα

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

για τρέξε το πρόγραμμα κάνε έξοδο και μετά πάνε ρύθμισης - εφαρμογές - εκτελούνται . τρέχει η κλείνει ? άσε τα ποσοστά μπαταρίας δεν είπε κανείς πως η εφαρμογή καταναλώνει μπαταρία και "τα μην λέμε ότι θέλουμε" κρατά για σένα

 

Εγώ που το δοκίμασα πάντως δεν υπάρχει στα Running αφού το κλείσω!

Link to comment
Share on other sites

για τρέξε το πρόγραμμα κάνε έξοδο και μετά πάνε ρύθμισης - εφαρμογές - εκτελούνται . τρέχει η κλείνει ? άσε τα ποσοστά μπαταρίας δεν είπε κανείς πως η εφαρμογή καταναλώνει μπαταρία και "τα μην λέμε ότι θέλουμε" κρατά για σένα

 

Ναι ρε μεγάλε, που θέλεις να μας την πεις κιόλας, κλείνει κανονικά και δεν τρέχει στο background.

Αν θέλεις σου ανεβάζω και video για να το πιστέψεις.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Πωλείται: Τίποτα. Ζητείται: Τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Τσάμπα ψάχνεις. Μόνο το navigon έχει native tts. Όλα τα άλλα βασίζονται σε πρόσθετα apps για tts... όχι πως υστερούν βέβαια

Φυσικά και υστερούν. Του navigon το TTS είναι πολύ καλό. Τα TTS engines από το play store όσα έχω δοκιμάσει έχουν κακή ποιότητα χαμηλη ενταση και είναι τελείως ρομπότ.

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και υστερούν. Του navigon το TTS είναι πολύ καλό. Τα TTS engines από το play store όσα έχω δοκιμάσει έχουν κακή ποιότητα χαμηλη ενταση και είναι τελείως ρομπότ.

 

Έχω δοκιμάσει Loquendo TTS σε Sygic και Igo.

Και στα 2 είναι πολύ καλύτερα από ότι περιγράφεις.

Εσύ έχεις δοκιμάσει;

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και υστερούν. Του navigon το TTS είναι πολύ καλό. Τα TTS engines από το play store όσα έχω δοκιμάσει έχουν κακή ποιότητα χαμηλη ενταση και είναι τελείως ρομπότ.

 

Μάλλον δεν έχεις δοκιμάσει τα σωστά - διορθωμένα... Και loquendo & nuance με διορθωμενες φωνητικές οδηγίες είναι πολύ καλά...

GPS Pocket PC Team
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Android - προτάσεις] GPS και πλοήγηση

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...