Jump to content

[Android - προτάσεις] GPS και πλοήγηση


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μιας και μιλαμε για HUD, μια σχετικη σκεψη.

Πολλες φορες σκεφτομαι, πως τελικα λειτουργω 'εγω' με το gps.

Αραγε κυριως το 'κοιταζω' ή κυρίως το 'ακούω'?

 

Έχεις απόλυτο δίκιο και παρόλο που χρησιμοποιώ συχνά gps τον τελευταίο καιρό (μετακόμισα προσφάτως στην Αθήνα λόγω δουλειάς) εντυπωσιάστηκα από το hud χωρίς να σκεφτώ πως και εγώ είμαι περισσότερο ακουστικός τύπος. Μου συμβαίνει κι εμένα αυτό, επίσης συχνά. Στην εντολή για πχ "σε 500 μέτρα κινηθείτε κυκλικά και βγείτε στην δεύτερη έξοδο" σίγουρα θα ρίξω μια κλεφτή ματιά για να πάρω μια ιδέα της εικονικής πλατείας.

Στη μοτοσυκλέτα δε, η οθόνη κάτω απ'το φως του ήλιου δεν φαίνεται με τίποτα αν δεν βρεθώ σε σκιερό μέρος, άρα.. πιο πολύ για τον "χαβαλέ" λοιπόν..;)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 23,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

παιδες θελω τα φωτα σας. ζαχαρωνω ενα samsung galaxy (http://www.samsung.com/gr/consumer/mobile-phone/mobile-phone/dualsim/GT-S7562ZKAEUR) και θελω να το εχω και σαν gps ΑΛΛΑ να λειτουργει αυτονομα, χωρις συνδεση στο ιντερνετ

ερωτησεις :

 

1. υπαρχει καποιος δωρεαν καλος πλοηγος για ασφαλτινες διαδρομες? απο αυτους που απαιτουν πληρωμη, τι προτεινετε?

 

2. με ενδιαφερει πολυ και χαρτης για εκτος δρομου διαδρομες (δασικοι δρομοι, και γενικα βουνο). οχι πλοηγηση, απλα εντοπισμος στον χαρτη και καταγραφη διαδρομης. θα με καλυψει καποιος χαρτης?

 

ευχαριστω!!!:cool:

Link to comment
Share on other sites

παιδες θελω τα φωτα σας. ζαχαρωνω ενα samsung galaxy (http://www.samsung.com/gr/consumer/mobile-phone/mobile-phone/dualsim/GT-S7562ZKAEUR) και θελω να το εχω και σαν gps ΑΛΛΑ να λειτουργει αυτονομα, χωρις συνδεση στο ιντερνετ

ερωτησεις :

 

1. υπαρχει καποιος δωρεαν καλος πλοηγος για ασφαλτινες διαδρομες? απο αυτους που απαιτουν πληρωμη, τι προτεινετε?

 

2. με ενδιαφερει πολυ και χαρτης για εκτος δρομου διαδρομες (δασικοι δρομοι, και γενικα βουνο). οχι πλοηγηση, απλα εντοπισμος στον χαρτη και καταγραφη διαδρομης. θα με καλυψει καποιος χαρτης?

 

ευχαριστω!!!:cool:

για εκτός δρόμου θεωριτικά υπάρχει αυτό https://play.google.com/store/apps/details?id=anadigit.toponavigator.maps&hl=el αλλά πρακτικά δεν έχω καταφέρει να δουλέψω μαζί του, με το cygic ( δέν είναι free) έχω μείνει αρκετά ικανοποιημένος απο τής off road δυνατότητες του έχει και επιλόγη για προτιμιση διαδρομής χωματόδρομους κλπ, αυτό τον καιρό δοκιμάζω και το navigon και μέχρι στιγμής δεν μέ έχει απογοητεύση άν και νομίζω το cygic έχει καλύτερα γραφικά...

Link to comment
Share on other sites

παιδες θελω τα φωτα σας. ζαχαρωνω ενα samsung galaxy (http://www.samsung.com/gr/consumer/mobile-phone/mobile-phone/dualsim/GT-S7562ZKAEUR) και θελω να το εχω και σαν gps ΑΛΛΑ να λειτουργει αυτονομα, χωρις συνδεση στο ιντερνετ

ερωτησεις :

 

1. υπαρχει καποιος δωρεαν καλος πλοηγος για ασφαλτινες διαδρομες? απο αυτους που απαιτουν πληρωμη, τι προτεινετε?

 

2. με ενδιαφερει πολυ και χαρτης για εκτος δρομου διαδρομες (δασικοι δρομοι, και γενικα βουνο). οχι πλοηγηση, απλα εντοπισμος στον χαρτη και καταγραφη διαδρομης. θα με καλυψει καποιος χαρτης?

 

ευχαριστω!!!:cool:

φιλε αυτό το κινητό εχει φάει το περισσότερο κράξιμο παγκοσμίως, απλά μην το πάρεις. Καλύτερα ένα alcatel ot-997 σ αυτά τα λεφτά
Link to comment
Share on other sites

κατι σε πιο φτηνο υπαρχει?

 

το μοτορολα moto g ή Samsung Galaxy S II Plus ή lg l9?

 

αλλες προτασεις για χαρτες, οπως περιεγραψα πριν?

Edited by sundance
Link to comment
Share on other sites

παιδες θελω τα φωτα σας. ζαχαρωνω ενα samsung galaxy (http://www.samsung.com/gr/consumer/mobile-phone/mobile-phone/dualsim/GT-S7562ZKAEUR) και θελω να το εχω και σαν gps ΑΛΛΑ να λειτουργει αυτονομα, χωρις συνδεση στο ιντερνετ

ερωτησεις :

 

1. υπαρχει καποιος δωρεαν καλος πλοηγος για ασφαλτινες διαδρομες? απο αυτους που απαιτουν πληρωμη, τι προτεινετε?

 

2. με ενδιαφερει πολυ και χαρτης για εκτος δρομου διαδρομες (δασικοι δρομοι, και γενικα βουνο). οχι πλοηγηση, απλα εντοπισμος στον χαρτη και καταγραφη διαδρομης. θα με καλυψει καποιος χαρτης?

 

ευχαριστω!!!:cool:

 

Παρε ενα φτηνο τηλ. Και ενα ταμπλετ.πιο φτηνα θα βγουνε και θσ μεινεις ευχαριστημενος.

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

Έχετε μπερδευτεί μάλλον.

Εδώ συζητήσαμε για προγράμματα πλοήγησης.

Όχι για προτάσεις κινητών.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

ποια εφαρμογή(free) GPS προτείνετε για Android;

και για χάρτες;(αν δεν είμαι πολύ Offtopic)

τα ενσωματωμένα σε σχέση με τον ανταγωνισμό πως τα πάνε;

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα στην παρέα . ένα ερώτημα έχω . πιστεύετε πως τα προγράμματα όπως π.χ gps test - data+ - AndroiTS GPS κάνουν δουλειά ? στο να κλειδώνουν ποιο γρήγορα δορυφόρους ? ρωτάω γιατί νομίζω πως και χωρίς αυτά το πρόγραμμα πλοήγησης κλειδώνει πάλι γρήγορα δορυφόρους
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα στην παρέα . ένα ερώτημα έχω . πιστεύετε πως τα προγράμματα όπως π.χ gps test - data+ - AndroiTS GPS κάνουν δουλειά ? στο να κλειδώνουν ποιο γρήγορα δορυφόρους ? ρωτάω γιατί νομίζω πως και χωρίς αυτά το πρόγραμμα πλοήγησης κλειδώνει πάλι γρήγορα δορυφόρους

 

Aυτα τα προγραμματα που λες ειναι απλως για να τεσταρεις αν δουλευει το συστημα gps του κινητου σου οχι για να κλειδωνεις πιο γρηγορα για πιο γρηγορο κλειδωμα θα χρησιμοποιησεις κατι οπως το fastergps

Link to comment
Share on other sites

οκ σε ευχαριστώ για την απάντηση . το fastergps είναι για root συσκευές οπότε όταν rootaro ξανά θα το δοκιμάσω
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα στην παρέα . ένα ερώτημα έχω . πιστεύετε πως τα προγράμματα όπως π.χ gps test - data+ - AndroiTS GPS κάνουν δουλειά ? στο να κλειδώνουν ποιο γρήγορα δορυφόρους ? ρωτάω γιατί νομίζω πως και χωρίς αυτά το πρόγραμμα πλοήγησης κλειδώνει πάλι γρήγορα δορυφόρους

Όλα αυτά, όπως και πολλά άλλα (battery savers, system optimizers κλπ) είναι μουφες. Τρώνε μπαταρία και πόρους στην κυριολεξία χωρίς λόγο.

Link to comment
Share on other sites

Όλα αυτά, όπως και πολλά άλλα (battery savers, system optimizers κλπ) είναι μουφες. Τρώνε μπαταρία και πόρους στην κυριολεξία χωρίς λόγο.

 

Εντάξει μην τα γενικευουμε όλα και τα πετάμε στο ίδιο τσουβάλι χωρίς να ξερουμε επειδη μας εκατσαν μερικες πραγματι μουφες εφαρμογες. Συγκεκριμενα το gps test εμενα προσωπικα με βοήθησε να καταλάβω κάποια στιγμη οτι δεν εφταιγε το sygic που χρησιμοποιω και δεν εδειχνε τιποτα αλλά ειχε χαλασει το gps του κινητού μου και το πήγα για επισκευή για τις υπολοιπες εφαρμογες που ειπε το παιδι δεν τις εχω χρησιμοποιησει και δεν μπορω να εκφέρω γνώμη. Για μπαταρια ναι ξερω σχεδον ολα τα task killers ειναι μουφα γιατι τα εχω χρησιμοποιησει πολλακις αλλα το Du Battery saver εμενα με εχει εξοικονομησει πολυ μπαταρια και με βοηθησε να καταλαβω οτι μια κινεζικη μπαταρια που με την πουλουσαν για 1700 mAh ότι στην πραγματικοτητα ηταν 1500mAh και με την τελευταια αναβάθμιση επισης μπορω και ρυθμιζω να κλεινει ανα 5 λεπτα απο μόνο του τις τρεχουσες εφαρμογες εξοικονομώντας με ετσι μπαταρια.

Link to comment
Share on other sites

Συγκεκριμενα το gps test εμενα προσωπικα με βοήθησε να καταλάβω κάποια στιγμη οτι δεν εφταιγε το sygic που χρησιμοποιω και δεν εδειχνε τιποτα αλλά ειχε χαλασει το gps του κινητού μου και το πήγα για επισκευή

Άλλο αν έχεις βλάβη κι άλλο στα καλά καθούμενα.

Ο φίλος είπε ότι κλειδώνει αστραπή.

Για μπαταρια ναι ξερω σχεδον ολα τα task killers ειναι μουφα γιατι τα εχω χρησιμοποιησει πολλακις αλλα το Du Battery saver εμενα με εχει εξοικονομησει πολυ μπαταρια και με βοηθησε να καταλαβω οτι μια κινεζικη μπαταρια που με την πουλουσαν για 1700 mAh ότι στην πραγματικοτητα ηταν 1500mAh και με την τελευταια αναβάθμιση επισης μπορω και ρυθμιζω να κλεινει ανα 5 λεπτα απο μόνο του τις τρεχουσες εφαρμογες εξοικονομώντας με ετσι μπαταρια.

Δλδ δουλεύεις ένα task killer στην πράξη.

Και το advanced task killer pro το κάνει άψογα αυτό, χωρίς τα υπόλοιπα, wifi, bt κλπ. που ναι μεν βοηθούν αλλά το ότι τρέχει στο παρασκήνιο, εξανεμιζει κάθε οικονομία.

Εννοείται ότι δεν έχω δοκιμάσει οοοοοοοολες τις εφαρμογές αλλά καμιά 15αρια μόνο. Αν έπεσα στις μουφες, ε δεν θα ξαναδοκιμάσω αν δεν έχω πρόβλημα.

Edited by pavlitakis1
Link to comment
Share on other sites

Όλα αυτά, όπως και πολλά άλλα (battery savers, system optimizers κλπ) είναι μουφες. Τρώνε μπαταρία και πόρους στην κυριολεξία χωρίς λόγο.

 

Καμία σχέση τα προγράμματα που αναφέρεις με τα προγράμματα που ρώτησε το παιδί.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Καμία σχέση τα προγράμματα που αναφέρεις με τα προγράμματα που ρώτησε το παιδί.

 

Μάλλον δεν διάβασες καλά.

Γράφω "όλα αυτά, <κόμμα όπως και πολλά άλλα (........ <παρένθεση) είναι μούφες. Κλπ κλπ

Αυτά που δεν έχουν σχέση, όπως λες, γράφτηκαν ενδεικτικά, καθότι ο φίλος κατεβάζει ότι βρει και με την διάθεση να τον προστατέψω.

Οι μούφες είναι μούφες. Αυτό το κοινό έχουν μεταξύ τους. :D

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα στην παρέα . ένα ερώτημα έχω . πιστεύετε πως τα προγράμματα όπως π.χ gps test - data+ - AndroiTS GPS κάνουν δουλειά ? στο να κλειδώνουν ποιο γρήγορα δορυφόρους ? ρωτάω γιατί νομίζω πως και χωρίς αυτά το πρόγραμμα πλοήγησης κλειδώνει πάλι γρήγορα δορυφόρους

 

Κάποια προγράμματα όπως το GPS status κατεβάζουν τα δεδομένα με τις θέσεις των δορυφόρων μέσω internet και έτσι το GPS κλειδώνει γρηγορότερα. Αυτά που λες συγκεκριμένα δεν τα ξέρω.

Link to comment
Share on other sites

Sygic 30% έκπτωση και δώρο μια άδεια ακόμα.

 

Δηλαδή πχ της Ευρώπης κοστίζει 34,99€ και μπορούν να το μοιραστούν δύο άτομα και να πληρώσουν από 17+ και να έχει ο καθένας την άδεια του.

 

Πιστεύω αξίζει αυτή η προσφορά.

Link to comment
Share on other sites

Sygic 30% έκπτωση και δώρο μια άδεια ακόμα.

 

Δηλαδή πχ της Ευρώπης κοστίζει 34,99€ και μπορούν να το μοιραστούν δύο άτομα και να πληρώσουν από 17+ και να έχει ο καθένας την άδεια του.

 

Πιστεύω αξίζει αυτή η προσφορά.

 

Την ειδα και εγω αλλα ειναι σιγουρο οτι δινουν δωρεαν ολες τις χωρες;

Γιατι δεν μπορει να βγαινει κατω απο το 50% που εδινε πριν καποιες μερες που ηταν υποτιθεται η πιο πανω προσφορα.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Την ειδα και εγω αλλα ειναι σιγουρο οτι δινουν δωρεαν ολες τις χωρες;

Γιατι δεν μπορει να βγαινει κατω απο το 50% που εδινε πριν καποιες μερες που ηταν υποτιθεται η πιο πανω προσφορα.

στο σαιτ το λέει με απόλυτη σαφήνεια <<Buy any navigation license offered below and we will give you one free extra license for the same product>>. Δεν νομίζω ότι χωράει αμφιβολία.

:protest: Λέω ΟΧΙ...!!! στα Greeklish
Link to comment
Share on other sites

Την ειδα και εγω αλλα ειναι σιγουρο οτι δινουν δωρεαν ολες τις χωρες;

Γιατι δεν μπορει να βγαινει κατω απο το 50% που εδινε πριν καποιες μερες που ηταν υποτιθεται η πιο πανω προσφορα.

 

Έτσι πήρα και εγώ την δική μου άδεια. Είχε βγάλει προσφορά και έβγαινε για καθ'έναν να δώσει από 25€ και οι άδειες ήταν ολόιδιες.

Link to comment
Share on other sites

Έτσι πήρα και εγώ την δική μου άδεια. Είχε βγάλει προσφορά και έβγαινε για καθ'έναν να δώσει από 25€ και οι άδειες ήταν ολόιδιες.

 

Και ενεργοποειται κανονικα για 2 διαφορετικες συσκευες;

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Και ενεργοποειται κανονικα για 2 διαφορετικες συσκευες;

 

Ναι ετσι ακριβως. Καναμε την αγορα με εναν συναδελφο και εχεις ο καθενας μας ξεχωριστη αδεια.

Link to comment
Share on other sites

καποια (δωρεαν εφαρμογη)προταση για Πλοηγηση εντος της Ελλαδος?(με φωνητικες οδηγιες)

Αυτη που εχει το κινητο (google maps) μπορει να κανει την ιδια δουλεια?

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Android - προτάσεις] GPS και πλοήγηση

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...