Jump to content

[Android - προτάσεις] GPS και πλοήγηση


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα παιδιά!

 

Ανάμεσα στον battery indicator και το battery solo widget ποιο προτείνετε?

Thanks!:happy:

 

https://market.android.com/details?id=com.darshancomputing.BatteryIndicator&feature=related_apps

https://market.android.com/details?id=net.maicas.android.batterys&feature=top-free

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 23,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημέρα παιδιά!

 

Ανάμεσα στον battery indicator και το battery solo widget ποιο προτείνετε?

Thanks!:happy:

 

https://market.android.com/details?id=com.darshancomputing.BatteryIndicator&feature=related_apps

https://market.android.com/details?id=net.maicas.android.batterys&feature=top-free

 

Προτείνω το Battery Notifier

https://market.android.com/details?id=com.larryvgs.battery&feature=related_apps

 

Με μεγάλους αριθμούς στο task bar, το βρήκα αυτές τις μέρες. Για 1 χρόνο είχα όμως το Battery indicator, αλλά το notifier μου αρέσει τώρα καλύτερα από όλα:)

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς το ίδιο θέλω και εγώ να μάθω.

Δεν μπορώ να καταλάβω που μπερδεύτηκες?

Διότι οι ρυθμίσεις που αναφέρει ο φίλος που μας είπε τι να κάνουμε, γίνονται από την επιλογή Τηλέφωνο--->ρυθμίσεις--->etc. και όχι μέσω της εφαρμογής Handcent. Και για αυτό ανέφερα ότι από εκεί έχω ξετικάρει τις επαφές της SIM.

 

Anyway, το θέμα είναι ότι με την απορία θα μείνουμε

 

Με αυτό που είπε ο φίλος σταματούν να εμφανίζονται οι επαφές της sim στο handcent?

Γιατί αυτό που είπε το έχω κάνει στο δικό τηλέφωνο από την πρώτη μέρα όμως δεν επηρρέασε το handcent.

Άσχετο,

 

ψάχνω έναν file manager όπου θα μπορώ να βλέπω τα αρχεία του ext partition.

Υπάρχει κάτι τέτοιο???

| Ericsson GF768 | Sony Ericsson Z600 | Sony Ericsson Z550i | ZTE Blade | MOTOROLA ATRIX | ELEPHONE P3000s | Lenovo K3 Note | Lenovo Vibe P1 Pro | Samsung Galaxy Note 9 | Samsung Galaxy S22 Ultra |

 

Link to comment
Share on other sites

Όχι ακόμα αλλά στα infos της εφαρμογής λέει ότι θα γίνεται σε μελλοντικές εκδόσεις. Ακόμα κι έτσι όμως τα σπάει το Viber!

 

 

Οντως τρομερη εφαρμογη:)

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα κ απο εμένα. Πρόσφατα αγόρασα το htc desire S.εχω περάσει Ndrive, igo , κ πανω ειχε to google maps. οποια

εφαρμογη κ αν ανοιγο το gps κανει ένα χρόνο να κλειδώσει τους δορυφόρους, ενω ανα 5 λεπτά χανει το σήμα, σε αντίθεση με

το προηγουμενο κινητό μου (htc diamond 2,windows 6.5) που έβρησκε δορυφορους σε δευτερολεπτρα κ η πλοηγηση γινόταν χωρις

κανενα απολύτως πρόβλημα.τι φτάιει?

Link to comment
Share on other sites

Παιδια υπαρχει εφαρμογη που να ενωνεις διαφορα κομματια απο mp3? πχ. Να εχουμε διαφορα 30δευτ mp3 και να θελουμε να τα ενωσουμε

 

my Galaxy S

Link to comment
Share on other sites

Προτείνω το Battery Notifier

https://market.android.com/details?id=com.larryvgs.battery&feature=related_apps

 

Με μεγάλους αριθμούς στο task bar, το βρήκα αυτές τις μέρες. Για 1 χρόνο είχα όμως το Battery indicator, αλλά το notifier μου αρέσει τώρα καλύτερα από όλα:)

 

Thanks! Τελικά κατέβασα το battery indicator!:happy:

Link to comment
Share on other sites

Το juice defender πώς το κρίνετε?

| Ericsson GF768 | Sony Ericsson Z600 | Sony Ericsson Z550i | ZTE Blade | MOTOROLA ATRIX | ELEPHONE P3000s | Lenovo K3 Note | Lenovo Vibe P1 Pro | Samsung Galaxy Note 9 | Samsung Galaxy S22 Ultra |

 

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
καλησπέρα κ απο εμένα. Πρόσφατα αγόρασα το htc desire S.εχω περάσει Ndrive, igo , κ πανω ειχε to google maps. οποια

εφαρμογη κ αν ανοιγο το gps κανει ένα χρόνο να κλειδώσει τους δορυφόρους, ενω ανα 5 λεπτά χανει το σήμα, σε αντίθεση με

το προηγουμενο κινητό μου (htc diamond 2,windows 6.5) που έβρησκε δορυφορους σε δευτερολεπτρα κ η πλοηγηση γινόταν χωρις

κανενα απολύτως πρόβλημα.τι φτάιει?

 

Βάλε το faster fix από το market και ξαναδοκίμασε.

 

Αν είσαι root υπάρχει και πιο αποτελεσματική λύση. Βάλε αυτό αφού πρώτα έχεις πάρει backup από το stock.

Edited by athanaso77

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Guest Tankwart
Υπαρχει android εφαρμογη για να στελνω sms απο το λογαριασμο μου στο http://www.mycosmos.gr του ΟΤΕ? να κραταει δηλαδη τους κωδικους μου και να μπαινω αμεσως και να γραφω?
Link to comment
Share on other sites

Βάλε το faster fix από το market και ξαναδοκίμασε.

 

Αν είσαι root υπάρχει και πιο αποτελεσματική λύση. Βάλε αυτό αφού πρώτα έχεις πάρει backup από το stock.

 

Το faster fix και το gps status&toolbox ποτε πρεπει να τα τρεχουμε?

Ρωταω γιατι εχω το δευτερο και αν το τρεξω και μετα τρεξω το igo λοκαρει γρηγορα.αλλα μετα απο καμμια μερα το gps status δεν τρεχει και το igo λοκαρει σε αιωνες!

 

Το fasterfix θελει root ,?

Sent from my HTC Desire S using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το juice defender πώς το κρίνετε?

 

To ειχα κατεβασει παλιοτερα αλλα το σουταρα γιατι δεν μου φαινοταν να εξοικονομει μπαταρια.Αντιθετα τρεχωντας στο παρασκηνιο φαινοταν οτι ετρωγε μπαταρια αντι να εξοικονομει.

Link to comment
Share on other sites

στο Navigon Mobile Navigator v3.6.0 πως μπορω να δουλευω μονο τον χαρτη ελλαδας για οικονομια χωρου? μου ζηταει update και τους κατεβαζει ολους αν κανω.

το ιδιο προβλημα εχω και στο Copilot Version 8.2.0.218..

ευχαριστω..

Αυτοί που κάνουν τους έξυπνους εκνευρίζουν εμάς που είμαστε... :lol:
Link to comment
Share on other sites

Εχω δοκιμάσει στο Χ5 μου τα εξής:

Sygic aura

Navigon 3.6.0

Ginius Driver - Don't Panic edition

 

Κανένα δεν είναι τέλειο. Στην Πελλοπόνησο όπου τριγυρνούσα για μέρες σχεδόν κανένα δεν έβγαλε τον καλύτερο και συντομότερο δρόμο που χρησιμοποιούν οι ντόπιοι...

Το Don't Panic με τον τελευταίο χάρτη της ngi έχει την καλύτερη πλοήγηση αλλά τα λιγοστά poi εκτός μεγάλων πόλεων, δεν εμφανίζονται επάνω στον χάρτη, παρά μόνο αν κάνεις αναζήτηση γύρω από ένα σημείο...

Σε επικοινωνία με την εταιρία μου είπαν ότι έτσι δουλεύει το πρόγραμμα της Mireo και μάλλον δεν πρόκειται να αλλάξει σύντομα.:p:p:p:p:p:blink::blink::blink:

Το πρόγραμμα το ίδιο απλοϊκό μέχρι αηδίας και απροσάρμοστο στο χρήστη. Aν κάνει κανείς αναβάθμιση από το android market σε αυτό που έχει κατεβάσει από την ngi, τότε μπλοκάρουν οι χάρτες και θέλει ξανά εγκατάσταση!!!!

 

Το Sygic καλύτερο σε εμφάνιση χάρτη με τα σχετικά λίγα poi κανονικά επάνω στον χάρτη. Το στίγμα στον χάρτη στην Πελλοπόνησο μέσα σε φαράγκια και φουρκέτες κανονικά κλειδωμένο σχεδόν πάντα. Καλύτερο σε περιβάλλον χρήσης από το Don't Panic και το Navigon.

 

Το Navigon 3.6.0 Europe μου κάνει αρκετά force close στην εκίνηση του πριν δουλέψει καλά κάθε φορά. Δεν είναι πολύ σταθερό. Έχει τα περισσότερα poi με πολλά αξιοθέατα. Ο χάρτης κανονικός. Η πλοήγηση νορμάλ. Πρόβλημα το ότι για να τον χάρτη της Ελλάδας κατεβάζεις όλη την Ευρώπη μέσω του κινητού (2gb)

 

Για το Ndrive δεν άκουσα τα καλύτερα σε σχέση με το τηλέφωνό μου. Το igo δεν μπόρεσα να το δοκιμάσω

 

Δυστυχώς ο νέος χάρτης στα ovi maps (ελέω symbian προϊστορίας χα χα) αυτή την στιγμή είναι πολύ καλύτερος και στα poi (ειδικά σε μικρά μέρη στη Χαλκιδική είναι μαααακραααααν το καλύτερο!!!!!!) και στην πλοήγηση και στις δυνατότητες του προγράμματος.

Ελπίζω να ξυπνήσουν οι developers για το android γιατί στον τομέα αυτόν υστερούν.

Είναι κρίμα να χαραμίζεται τέτοιο hardware όπως αυτό των τηλεφώνων android...

Edited by natna
Νokia Ngage(x2) -> SE K700 -> SE K750 -> N73 -> N95 -> Nokia N8-> 808 Pureview-> Meizu M2 Note -> Lumia 950 -> LG V40 (όλο στα μυστήρια πάω και πέφτω :p )
Link to comment
Share on other sites

Το Sygic καλύτερο σε εμφάνιση χάρτη με τα σχετικά λίγα poi κανονικά επάνω στον χάρτη. Το στίγμα στον χάρτη στην Πελλοπόνησο μέσα σε φαράγκια και φουρκέτες κανονικά κλειδωμένο σχεδόν πάντα. Καλύτερο σε περιβάλλον χρήσης από το Don't Panic και το Navigon.

Μόνο εγώ έχω πρόβλημα με το sygic; Το βάζω να με πάει από Πτολεμαΐδα στο αεροδρόμιο της Θεσσαλονίκης και με περνάει μέσα από το κέντρο. Έχω επιλέξει τη γρήγορη διαδρομή, όχι τη σύντομη. Απαράδεκτο να μη βγάζει σωστή διαδρομή στη Θεσσαλονίκη. Δεν γράφω καν για τα υπόλοιπα λάθη που κάνει...

 

στο Navigon Mobile Navigator v3.6.0 πως μπορω να δουλευω μονο τον χαρτη ελλαδας για οικονομια χωρου? μου ζηταει update και τους κατεβαζει ολους αν κανω.

το ιδιο προβλημα εχω και στο Copilot Version 8.2.0.218..

ευχαριστω..

Αφήνεις μόνο το Greece.map στο φάκελο Navigon/map μέσα στην SD και σβήνεις τα υπόλοιπα

 

Sent from my Motorola Xoom using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μόνο εγώ έχω πρόβλημα με το sygic; Το βάζω να με πάει από Πτολεμαΐδα στο αεροδρόμιο της Θεσσαλονίκης και με περνάει μέσα από το κέντρο. Έχω επιλέξει τη γρήγορη διαδρομή, όχι τη σύντομη. Απαράδεκτο να μη βγάζει σωστή διαδρομή στη Θεσσαλονίκη. Δεν γράφω καν για τα υπόλοιπα λάθη που κάνει...

 

 

Αφήνεις μόνο το Greece.map στο φάκελο Navigon/map μέσα στην SD και σβήνεις τα υπόλοιπα

 

Sent from my Motorola Xoom using Tapatalk

 

Aγαπητέ μόλις ανέφερα ότι κανένα δεν σου δίνει την καλύτερη διαδρομή, ότι και να ρυθμίσεις.

Μάλιστα το sygic έχει και λάθη σε κάποιους δρόμους ή δεν έχει τα νούμερα όλων των οδών. Την πάτησα πρόσφατα στην Σπάρτη.

Γενικώς τα προγράμματα πλοήγησης έχουν αποφυγή χωματόδρομων και διοδίων, χρήση αυτοκινητόδρομων αλλά δεν είναι και τόσο έξυπνα. Πάντα συμβουλεύομαι παραπάνω από 1 προγράμματα πλοήγησης για την περιοχή που θέλω να πάω...:p:mad::blink:

 

Εγώ πάντως θα συνεχίζω να ψάχνω για κάτι καλύτερο.

Edited by natna
Νokia Ngage(x2) -> SE K700 -> SE K750 -> N73 -> N95 -> Nokia N8-> 808 Pureview-> Meizu M2 Note -> Lumia 950 -> LG V40 (όλο στα μυστήρια πάω και πέφτω :p )
Link to comment
Share on other sites

To ειχα κατεβασει παλιοτερα αλλα το σουταρα γιατι δεν μου φαινοταν να εξοικονομει μπαταρια.Αντιθετα τρεχωντας στο παρασκηνιο φαινοταν οτι ετρωγε μπαταρια αντι να εξοικονομει.

 

Κι εγώ το έκανα freeze γιατί δεν μου γέμισε το μάτι και περιμένω να ακούσω γνώμες πριν το σουτάρω πλήρως.

 

Υπάρχει κάποιος file explorer που να μπορεί να μου δίνει πρόσβαση στο ext2 partition???

| Ericsson GF768 | Sony Ericsson Z600 | Sony Ericsson Z550i | ZTE Blade | MOTOROLA ATRIX | ELEPHONE P3000s | Lenovo K3 Note | Lenovo Vibe P1 Pro | Samsung Galaxy Note 9 | Samsung Galaxy S22 Ultra |

 

Link to comment
Share on other sites

Το iGO πάντως δίνει την καλύτερη πλοήγηση, ακόμα και με το απαρχαιωμένο GUI... Τόσα χρόνια χρήσης στα WM και από πέρισυ στο Android και εξακολουθεί να υπολογίζει τις σωστότερες διαδρομές.
HTC One X+ || Android Revolution HD 8.0 || Sense 5.0 || TWRP Recovery
Link to comment
Share on other sites

Αφήνεις μόνο το Greece.map στο φάκελο Navigon/map μέσα στην SD και σβήνεις τα υπόλοιπα

 

Sent from my Motorola Xoom using Tapatalk

 

ευχαριστω νγια την απαντηση, ναι το ξερω αυτο και το δοκιμασα αλλα οταν το εκανα αυτο στο navigon μου ζηταει αναβαθμιση πριν ξεκινησει και να τα ξανακατεβασει ολα, ενω στο copilot δεν ξερω-ξεχωριζω ποιος ειναι ο χαρτης Ελλαδας.

Αυτοί που κάνουν τους έξυπνους εκνευρίζουν εμάς που είμαστε... :lol:
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Το Navigon 3.6.0 Europe μου κάνει αρκετά force close στην εκίνηση του πριν δουλέψει καλά κάθε φορά. Δεν είναι πολύ σταθερό.

 

Δεν είναι πολύ σταθερό... όταν δεν το έχεις επίσημο. Εκεί οφείλονται τα FC που αναφέρεις.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω νγια την απαντηση, ναι το ξερω αυτο και το δοκιμασα αλλα οταν το εκανα αυτο στο navigon μου ζηταει αναβαθμιση πριν ξεκινησει και να τα ξανακατεβασει ολα, ενω στο copilot δεν ξερω-ξεχωριζω ποιος ειναι ο χαρτης Ελλαδας.

Το έκανα εγώ χθες σε ένα wildfire και δούλεψε. Μάλιστα το έβαλα από την αρχή μέσα και δεν χρειάστηκε να κατεβάσει τίποτα το Navigon. :confused:

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς πως συγχρονίζουμε το smooth calendar με τα γενέθλια στο facebook.

Παω στο config του smooth calendar και δεν εμφανίζει καν του facebook.

Στους λογαριασμόυς και συγχονισμόςέχω και συνεχή συγχρονισμό και αυτόματο συγχρονισμό.

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς πως συγχρονίζουμε το smooth calendar με τα γενέθλια στο facebook.

Παω στο config του smooth calendar και δεν εμφανίζει καν του facebook.

Στους λογαριασμόυς και συγχονισμόςέχω και συνεχή συγχρονισμό και αυτόματο συγχρονισμό.

Θα πας στο stock ημερολογιο, ρυθμισεις, ημερολογια και θα επιλεξεις εκει ποια ημερολογια θες να εμφανιζονται. Εγω τουλαχιστον αυτο εκανα και μου δειχνει κανονικα γενεθλια απο facebook και upcoming events...

Habeo quem fugiam, quem sequar non habeo..

 

Cicero

Link to comment
Share on other sites

Βάλε το faster fix από το market και ξαναδοκίμασε.

 

Αν είσαι root υπάρχει και πιο αποτελεσματική λύση. Βάλε αυτό αφού πρώτα έχεις πάρει backup από το stock.

 

to fasterFix δεν κανει τπτ αν δεν εισαι root εγω την συσκευή δεν την εχω πειραξει καθόλου,εχω δοκιμασει κ το GPS status , κ

to Gps fix αλλα παλι μέχρι να κλειδώσει τελειωνει η μπαταρια,πολυ μουφα η συσκευή σε αυτο το θέμα. δεν υπάρχει κανενα hotfix απο την

htc?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά υπάρχει εφαρμογή που μπορείς να ακούς τις επικοινωνίες των πλοίων, όπως το Live ATC που υπάρχει για τα αεροπλάνα;
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Android - προτάσεις] GPS και πλοήγηση

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...