Jump to content

[Android - προτάσεις] GPS και πλοήγηση


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Οι χάρτες Autodrive και Anavasis δουλεύουν με κάποια εφαρμογή για Android ή μόνο για το Garmin;
Hello moto....!
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 23,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Οι χάρτες Autodrive και Anavasis δουλεύουν με κάποια εφαρμογή για Android ή μόνο για το Garmin;

 

Προσωπικά δεν έχω δει κάπου να είναι συμβατά.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Εχω αγορασμένο το mireo Don't Panic 4.6, με τον χάρτη της GI (2012.03). Η αγορά έγινε πριν 5-6 μήνες και δεν εμφανίζει αναβάθμιση, τόσο στο χάρτη όσο και στο πρόγραμμα.

Βλέπω όμως ότι υπάρχει διαθέσιμος ο 2012.06. Αν θέλω να τον βάλω πρέπει να τον ξαναπληρώσω ή όχι; (δεν μου δίνει επιλογή για αναβάθμιση δωρεάν)

Αν είναι δύο φορές τον χρόνο να πληρώνω 20τόσα ευρώ για τον χάρτη ευχαριστώ αλλά δεν...:mad:

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή εφαρμογή που δημιουργεί encrypted containers που είναι συμβατά και με το truecrypt για το pc

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.sovworks.edslite

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα αυριο ταξιδευω ιταλια στην ρωμη και θα ηθελα να μου προτεινεται ενα καλο navigation που να δοθλευει και offline
Yπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Χμμμμ... Όλα τα προγράμματα πλοήγησης (Navigon, iGO κλπ) δουλεύουν offline αν έχεις κατεβάσει τους χάρτες, μόνο με το GPS.. Μπορείς βέβαια πάντα να σώσεις ένα κομμάτι του χάρτη στο Google Maps για offline χρήση..
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα αυριο ταξιδευω ιταλια στην ρωμη και θα ηθελα να μου προτεινεται ενα καλο navigation που να δοθλευει και offline

 

Στη ρωμη είχα χρησιμοποιήσει το google maps και με είχε βολεψει όταν χάθηκα σε κάτι στενά :lol:

Link to comment
Share on other sites

Κατέβασα το Sygic aura 12.κάτι (το τελευταίο) και μου φάνηκε τραγικό.

Τον περιφερειακό της Θεσσαλονίκης ούτε καν τον ξέρει. Όπου και να βάλεις μετακίνηση στην πόλη (από Ανατολικά σε Δυτικά) σε πάει μέσω πόλης και δεν αλλάζει με καμία ρύθμιση...

Έβαλα προορισμό ένα χωριό λίγο έξω από Δράμα και μου έδωσε οδηγίες για να πάω από Θεσσαλονίκη είτε μέσω Σερρών (κοντινότερη....καλά ο,τι πεις) είτε μέσω Καβάλας (ταχύτερη...ΝΑΙ αν πηγαίνεις με 240 στην Εγνατία οδό)... αγνοώντας την πιο απλή και βασική διαδρομή!!

Είχα μια παλιότερη έκδοση του στο Defy και ήταν πάρα πολύ καλή (έδινε 3 εναλλακτικές διαδρομές και διάλεγες και πάντα είχε και τη "σωστή" μέσα). Αυτή τη νέα προσωπικά τη βρήκα μάπα για τη δουλειά που υποτίθεται ότι "πρέπει να κάνει".

Ευτυχώς που δεν την αγόρασα!

;)

Edited by BabisT
Link to comment
Share on other sites

Κατέβασα το Sygic aura 12.κάτι (το τελευταίο) και μου φάνηκε τραγικό.

Τον περιφερειακό της Θεσσαλονίκης ούτε καν τον ξέρει. Όπου και να βάλεις μετακίνηση στην πόλη (από Ανατολικά σε Δυτικά) σε πάει μέσω πόλης και δεν αλλάζει με καμία ρύθμιση...

Έβαλα προορισμό ένα χωριό λίγο έξω από Δράμα και μου έδωσε οδηγίες για να πάω από Θεσσαλονίκη είτε μέσω Σερρών (κοντινότερη....καλά ο,τι πεις) είτε μέσω Καβάλας (ταχύτερη...ΝΑΙ αν πηγαίνεις με 240 στην Εγνατία οδό)... αγνοώντας την πιο απλή και βασική διαδρομή!!

Είχα μια παλιότερη έκδοση του στο Defy και ήταν πάρα πολύ καλή (έδινε 3 εναλλακτικές διαδρομές και διάλεγες και πάντα είχε και τη "σωστή" μέσα). Αυτή τη νέα προσωπικά τη βρήκα μάπα για τη δουλειά που υποτίθεται ότι "πρέπει να κάνει".

Ευτυχώς που δεν την αγόρασα!

;)

 

IGO Prrimo-NAVIGON-Dont panic!!!!!!! Και εισαι μεσα!!!;)

http://www.facebook.com/photo.php?fbid=568971986488193&set=a.322449567807104.91091.322436297808431&type=1&theaternokia 3110 -nokia 3120-vodafon joy845- Huawei ideos x3- sony ericsson xperia neo v samsung galaxy POCET GTS-5300-thl w100- pipo-s2 lenovo thinkpad E540 ICORE 5 4210M

Hiaomi Redmy Note 2 Prime

Link to comment
Share on other sites

Στη ρωμη είχα χρησιμοποιήσει το google maps και με είχε βολεψει όταν χάθηκα σε κάτι στενά :lol:

Συμφωνώ, τα offline maps της Google είναι ότι καλύτερο.

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Κατέβασα το Sygic aura 12.κάτι (το τελευταίο) και μου φάνηκε τραγικό.

Τον περιφερειακό της Θεσσαλονίκης ούτε καν τον ξέρει. Όπου και να βάλεις μετακίνηση στην πόλη (από Ανατολικά σε Δυτικά) σε πάει μέσω πόλης και δεν αλλάζει με καμία ρύθμιση...

Έβαλα προορισμό ένα χωριό λίγο έξω από Δράμα και μου έδωσε οδηγίες για να πάω από Θεσσαλονίκη είτε μέσω Σερρών (κοντινότερη....καλά ο,τι πεις) είτε μέσω Καβάλας (ταχύτερη...ΝΑΙ αν πηγαίνεις με 240 στην Εγνατία οδό)... αγνοώντας την πιο απλή και βασική διαδρομή!!

Είχα μια παλιότερη έκδοση του στο Defy και ήταν πάρα πολύ καλή (έδινε 3 εναλλακτικές διαδρομές και διάλεγες και πάντα είχε και τη "σωστή" μέσα). Αυτή τη νέα προσωπικά τη βρήκα μάπα για τη δουλειά που υποτίθεται ότι "πρέπει να κάνει".

Ευτυχώς που δεν την αγόρασα!

;)

πάντως εγώ που το χρησιμοποιώ 5 μέρες είμαι πολύ ευχαριστημένος και σκέφτομαι να το αγοράσω.

Το μόνο που δεν ξέρω γιατί έχω μπερδευτεί είναι να κάνω την αγορά μέσω του http://www.sygic.com όπου δείνει τον χάρτη όλης της ευρώπης με 50 € ή να το πάρω απο σκρουτζ που έχει μόνο την Ελλάδα με 38€????

Μήπως ο χάρτης μόνο της Ελλάδος είναι με περισσότερες πληροφορίες?????? ή είναι ο ίδιος με αυτόν που συμπεριλαμβάνεται στην Ευρώπη από το http://www.sygic.com.?????

 

 

Παρακαλώ όποιος ξέρει ας μς βοηθήσει λίγο :happy::happy::happy:

Samsung WAVE - SGS2 - SGS3 - LG G2- Iphone 5s - I phone6-iphone 7plus- OnePlus 8Pro
Link to comment
Share on other sites

οταν τα δουλευα μια αξιοπιστη λυση ειναι o igo πολυ ωραια γραφικα αξιοπιστος στην πλοηγηση αν μπορουσε καποιος να διορθωση και το τελικο ς απο σ σε ς ολα οκ.
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ, τα offline maps της Google είναι ότι καλύτερο.

 

Με τα offline maps, μπορείς να έχεις κανονική πλοήγηση χωρίς την χρήση data; Απλά σώζοντας ένα κομμάτι του χάρτη;

Πόσο μπορείς να κάνεις zoom out;

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα σημερα εφτασα στην ιταλια και αποφασισα να χρησιμοποιησω το gps του galaxy ace 2 ,κατεβασα. το sygic και κανονικα τους χαρτες ιταλιας , σε επικοινωνια που ειχα με cosmote μου ειπαν οτι υπαρχει περιπτωση να εχω χεεωσεις δεδομενων επςιδη χρησιμοποιω το gps στο εξωτερικο ,βεβαια εγω εχω απενεργοποιημενα τα data και βρισκω σημα μονο με το gps υπαρχει περιπτωση να εχουν δικιο ? η επςσα σε ανημερωτους ? περιμενω την απαντηση σας ςπςιδη ειμαι στο εξωτερικο.επεισης ενα αλλο πεειεργο ειναι οτι οταν συνδεθηκα με το ασυεματο του ξενοδοχειου το onavo count μου εβγαλε μηνυμα για data roaming ςδω τη φινεται παλι ? περιμενω ρης απαντησεις γρηγτι οπως ειπα ειμαι ιταλια
Yπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα σημερα εφτασα στην ιταλια και αποφασισα να χρησιμοποιησω το gps του galaxy ace 2 ,κατεβασα. το sygic και κανονικα τους χαρτες ιταλιας , σε επικοινωνια που ειχα με cosmote μου ειπαν οτι υπαρχει περιπτωση να εχω χεεωσεις δεδομενων επςιδη χρησιμοποιω το gps στο εξωτερικο ,βεβαια εγω εχω απενεργοποιημενα τα data και βρισκω σημα μονο με το gps υπαρχει περιπτωση να εχουν δικιο ? η επςσα σε ανημερωτους ? περιμενω την απαντηση σας ςπςιδη ειμαι στο εξωτερικο.επεισης ενα αλλο πεειεργο ειναι οτι οταν συνδεθηκα με το ασυεματο του ξενοδοχειου το onavo count μου εβγαλε μηνυμα για data roaming ςδω τη φινεται παλι ? περιμενω ρης απαντησεις γρηγτι οπως ειπα ειμαι ιταλια

 

Αν έχεις απενεργοποιημενα data είσαι οκ.

 

Εφόσον έχεις κατεβασμένους τους χάρτες δεν χρειάζεται τα δεδομένα, παρά μόνο για γρηγορότερο κλείδωμα.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Με τα offline maps, μπορείς να έχεις κανονική πλοήγηση χωρίς την χρήση data; Απλά σώζοντας ένα κομμάτι του χάρτη;

Πόσο μπορείς να κάνεις zoom out;

Δεν έχεις τη δορυφορική φωτογραφία αν αυτό εννοείς, οπότε δεν χρειάζεται μεγάλο zoom. Έχεις όλους τους δρόμους με τα ονόματά τους όμως κανονικά και η πλοήγηση δουλεύει.

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχεις τη δορυφορική φωτογραφία αν αυτό εννοείς, οπότε δεν χρειάζεται μεγάλο zoom. Έχεις όλους τους δρόμους με τα ονόματά τους όμως κανονικά και η πλοήγηση δουλεύει.

 

Ρώτησα γιατί όταν δοκίμασα, μου έλεγε πως δεν μπορεί να δώσει οδηγίες χωρίς την σύνδεση δεδομένων.

Link to comment
Share on other sites

Έπεσαν στα χέρια μου οι χάρτες mireo don't panic...Αν έχω καταλάβει σωστά κατεβάζεις την εφαρμογή από το market και βάζεις τον κωδικό και κατεβάζεις τους χάρτες..

 

Λοιπόν το θεματάκι μου είναι ότι έχω κινητό LG και πιο συγκεκριμένα το p990..Οπότε όπως καταλαβαίνετε δοκιμάζω συνέχεια custom Rom με αρκετά full wipe..Μπορώ να κατεβάζω κάθε φορά τους χάρτες με το κλειδί που ήδη έχω;;Η να τους αποθήκευσω κάπου και να τους βάζω κάθε φορά;Κατεβάζει το ίδιο data σε android v2.3,v4.0,v4.1??

Link to comment
Share on other sites

Ρώτησα γιατί όταν δοκίμασα, μου έλεγε πως δεν μπορεί να δώσει οδηγίες χωρίς την σύνδεση δεδομένων.

 

Νομίζω ότι δεν μπορεί να κάνει επανυπολογισμό διαδρομής χωρίς σύνδεση δεδομένων

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι δεν μπορεί να κάνει επανυπολογισμό διαδρομής χωρίς σύνδεση δεδομένων

 

Το δοκίμασα πάλι μόλις τώρα, δεν μου βγάζει καμιά διαδρομή χωρίς σύνδεση. Άνοιξα το WiFi, έκανε αμέσως υπολογισμό και το έκλεισα πάλι. Η διαδρομή παρέμεινε, αλλά δεν δοκίμασα σε πραγματική πλοήγηση αν θα λειτουργούσε σωστά.

Link to comment
Share on other sites

στο widgetsoid σε ics οταν φτιαχνω δυο notification bar widgets εκ των οποιων θελω μονο στο ενα να ενεργοποιησω την επιλογη να φαινεται στην status bar το ποσοστο της μπαταριας οταν στο αλλο widget βαλω να μην φαινεται τιποτα στην status bar αφηνει ενα κενο !διορθωνεται καπως?
Link to comment
Share on other sites

Όπως λέει και ο τίτλος είμαι κάτοχος μιας κινέζικης ταμπλέτας (Pipo M1) και μιας συσκευής gps, του garmin gps map 60csx.

Η ταμπλέτα δεν έχει gps αλλά και να είχε θα μου ήταν άχρηστο για τη δουλειά που κυρίως το θέλω. Κανένα gps τηλεφώνου ή ταμπλέτας δεν μπορεί να συγκριθεί με ένα ειδικό εργαλείο όπως είναι το gps map 60csx.

Θέλω να κάνω δύο πράγματα και δεν βρίσκω πως.

1) Να αναγνωρίσει η ταμπλέτα το gps και να μπορέσω να κατεβάσω tracks και waypoints που θα έχω καταγράψει με το gps. Στη συνέχεια θα τα επεξεργαστώ με ένα πρόγραμμα ψηφιακού χάρτη όπως είναι το ozi explorer που έχει έκδοση για android. Και αντίστροφα θα ήθελα να φορτώσω από την ταμπλέτα στο gps διάφορα δεδομένα (tracks, waypoints, κλπ) που είναι αποθηκευμένα ή έχουν δημιουργηθεί στη ταμπλέτα.

2) Δευτερευόντως θα ήθελα να αναγνωρίσει η ταμπλέτα (που δεν έχει δικό της gps) το gps map 60csx, ώστε να μπορέσω σε συνεργασία με το κατάλληλο πρόγραμμα, να χρησιμοποιήσω την ταμπλέτα για πλοήγηση τύπου αυτοκινήτου.

Link to comment
Share on other sites

Όπως λέει και ο τίτλος είμαι κάτοχος μιας κινέζικης ταμπλέτας (Pipo M1) και μιας συσκευής gps, του garmin gps map 60csx.

Η ταμπλέτα δεν έχει gps αλλά και να είχε θα μου ήταν άχρηστο για τη δουλειά που κυρίως το θέλω. Κανένα gps τηλεφώνου ή ταμπλέτας δεν μπορεί να συγκριθεί με ένα ειδικό εργαλείο όπως είναι το gps map 60csx.

Θέλω να κάνω δύο πράγματα και δεν βρίσκω πως.

1) Να αναγνωρίσει η ταμπλέτα το gps και να μπορέσω να κατεβάσω tracks και waypoints που θα έχω καταγράψει με το gps. Στη συνέχεια θα τα επεξεργαστώ με ένα πρόγραμμα ψηφιακού χάρτη όπως είναι το ozi explorer που έχει έκδοση για android. Και αντίστροφα θα ήθελα να φορτώσω από την ταμπλέτα στο gps διάφορα δεδομένα (tracks, waypoints, κλπ) που είναι αποθηκευμένα ή έχουν δημιουργηθεί στη ταμπλέτα.

2) Δευτερευόντως θα ήθελα να αναγνωρίσει η ταμπλέτα (που δεν έχει δικό της gps) το gps map 60csx, ώστε να μπορέσω σε συνεργασία με το κατάλληλο πρόγραμμα, να χρησιμοποιήσω την ταμπλέτα για πλοήγηση τύπου αυτοκινήτου.

 

Δεν το ξέρω το μηχανάκι gps που έχεις, αλλά αν έχει Bluetooth λογικά θα πρέπει να συνεργάζεται με το ταμπλετ.

Και μια απορία για την χρήση που θες να κάνεις. Πού θα στηρίξεις τόσο μεγάλο ταμπλετ μέσα στο αμάξι;

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Δεν το ξέρω το μηχανάκι gps που έχεις, αλλά αν έχει Bluetooth λογικά θα πρέπει να συνεργάζεται με το ταμπλετ.

Και μια απορία για την χρήση που θες να κάνεις. Πού θα στηρίξεις τόσο μεγάλο ταμπλετ μέσα στο αμάξι;

Το gps είναι αυτό.

Όταν (ή καλύτερα αν) χρησιμοποιήσω τη ταμπλέτα στο αμάξι δεν θα τη στηρίξω πουθενά. Είτε θα τη κρατάει ο διπλανός και θα μου λέει, είτε θα κάνω στην άκρη και θα βλέπω εγώ που πάω.

Πάντως στην αγορά υπάρχουν πλήθος συστημάτων για να στηρίξεις μια ταμπλέτα στο αυτοκίνητο. Είτε μπροστά για να βλέπει ο οδηγός είτε πίσω για να βλέπουν οι επιβάτες. Μέχρι και πατέντες κυκλοφορούν στο ιντερνετ. Απλά εμένα δεν με ενδιαφέρει να τη στηρίξω.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα

 

εχω ενα samsung galaxy s3 , Νεο αποκτηθεντο

 

σκοπευω συντομως να παω ταξιδι στην Πράγα, και θα ηθελα να το χρησιμοποιησω ως πλοηγο

 

υπαρχει καποιο καλο προγραμματακι?

 

επισης τα google maps, Μονο με το gps ανοιχτο δουλευουν? οι θελουνε και συνδεση Wifi?

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Android - προτάσεις] GPS και πλοήγηση

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...