Jump to content

[Android - προτάσεις] GPS και πλοήγηση


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά, μήπως ξέρετε έναν τρόπο (μέθοδο+app) για οσο το δυνατόν πιο ακριβή μέτρηση επιφάνειας/απόστασης; Ανέβηκα με το S2 μου στην ταράτσα του σπιτιού μου να μετρήσω γύρω γύρω το εμβαδό με το Planimeter, αλλά με την βοήθεια του GPS δεν έχει ακρίβεια. Και λογικό, αφού τα 2-5 μέτρα που στην πλοήγηση δεν παίζουν ρόλο, στην περίπτωσή μου επηρεάζουν πάρα πολύ το αποτέλεσμα..

Μήπως θα πάρω πιο ακριβή αποτελέσματα αν θέσω το στίγμα μου μέσω internet κάπως (ή ίσως συνδυασμό internet+GPS); Με κάποια άλλη εφαρμογή ίσως;

Edited by dante02004
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά τελικά στη μαμά εφαρμογή μυνηνατων σε ics / jelly been υπάρχει τρόπος για 160 χαρακτήρες;

Motorola Moto G

Nexus S, SlimJB 2.0, Beladus 7.1

Link to comment
Share on other sites

Mini info, elixir elixir 2 και τα sense analog clock. Το τελευταιο χρειαζεται και τα λιγοτερα mb.

 

το elixir δειχνει καλο αλλα καπου

εδω στο φορουμ ειχα διαβασει κατι ασχημο για αυτο αλλα δεν

θυμαμαι τι.μπορει να κανω και λαθος αν ξερει καποιος κατι να βοηθησει.

SE xperia Neo V 2.3.4 Codename 9.0

ευχαριστω το φιλο Soulfunkdjx για τη βοηθεια :bow:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, μήπως ξέρετε έναν τρόπο (μέθοδο+app) για οσο το δυνατόν πιο ακριβή μέτρηση επιφάνειας/απόστασης; Ανέβηκα με το S2 μου στην ταράτσα του σπιτιού μου να μετρήσω γύρω γύρω το εμβαδό με το Planimeter, αλλά με την βοήθεια του GPS δεν έχει ακρίβεια. Και λογικό, αφού τα 2-5 μέτρα που στην πλοήγηση δεν παίζουν ρόλο, στην περίπτωσή μου επηρεάζουν πάρα πολύ το αποτέλεσμα..

Μήπως θα πάρω πιο ακριβή αποτελέσματα αν θέσω το στίγμα μου μέσω internet κάπως (ή ίσως συνδυασμό internet+GPS); Με κάποια άλλη εφαρμογή ίσως;

Για δες αυτό https://play.google.com/store/apps/details?id=kr.aboy.tools&hl=el

Link to comment
Share on other sites

 

Την έχω αυτήν την app, αλλά δεν έχει καμία σχέση με αυτό που λέω εγώ.. Αυτό μετράει μέσω της κάμερας κατά προσέγγιση απόσταση ύψος κλπ.. Εγώ λέω να μετράει μια απόσταση/εμβαδό όπως περπατάω με το κινητό στο χέρι..

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα και το GPS έχει σφάλμα 1-2 μέτρων το οποίο το δίνει εσκεμμένα η κυβέρνηση των ΗΠΑ για τους γνωστού λόγους.
Link to comment
Share on other sites

Ναι οκ. Πιο ακριβής τρόπος δεν υπάρχει δηλαδή; Έστω και με χρήση ίντερνετ κλπ;

Δεν βοηθάει φίλε το internet στην ακρίβεια. Το λάθος είναι αυτό που λέει και ο φίλος παραπάνω και δεν γίνεται να ελλατωθεί. Γι αυτό όσο μικρότερη είναι η επιφάνεια που πας να μετρήσεις τόσο μεγαλύτερο θα είναι και το λάθος.

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά τελικά στη μαμά εφαρμογή μυνηνατων σε ics / jelly been υπάρχει τρόπος για 160 χαρακτήρες;

 

Με "αλφάβητο GSM" στην εισαγωγή γλώσσας και κεφαλαία ελληνικά, μπορείς να πας σε 160 χαρακτήρες.. :happy:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια!!Ειδα σε εναν φιλο την εφαρμογη (δειτε live tv) που εχει ολα τα ελληνικα καναλια

και βλεπεις live tv.Εφαγα το play store και εριξα και μια ματια στο blackmarkt αλλα τιποτα...!!! :wacko:

Μπορειτε να με βοηθησετε και να μου δωσετε η εδω η μεσω p.m καποιο link που να εχει αυτην την

εφαρμογη η αν καποιος φιλος την εχει κατεβασμενη σε apk αρχειο να μου την στηλει?? ;) ;)

Η ζωή είναι ωραία αρκεί να ξέρεις να την ζεις με εκείνον που σε αγάπησε και θυσιάστηκε για εσένα στην θέση την δικιά σου...

 

Samsung Galaxy S10+ SM-G975F/DS / Galaxy S9+ ;)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια!!Ειδα σε εναν φιλο την εφαρμογη (δειτε live tv) που εχει ολα τα ελληνικα καναλια

και βλεπεις live tv.Εφαγα το play store και εριξα και μια ματια στο blackmarkt αλλα τιποτα...!!! :wacko:

Μπορειτε να με βοηθησετε και να μου δωσετε η εδω η μεσω p.m καποιο link που να εχει αυτην την

εφαρμογη η αν καποιος φιλος την εχει κατεβασμενη σε apk αρχειο να μου την στηλει?? ;) ;)

 

Τσέκαρε αυτό κι αυτό. Έχουν ελληνικά κανάλια αλλά λίγα. Κάποτε το είχα ψάξει κι εγώ το θέμα αλλά ό,τι app δοκίμασα είχε πολύ λίγα κανάλια και όχι τα γνωστά. Δυστυχώς, απ' τη στιγμή που δεν έχουν δέκτη τηλεόρασης τα κινητά δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι.

spacer.png
Model: OnePlus 8T Lunar Silver 12/256 (kebab)
ROM: OxygenOS v11.0.11.11.KB05AA (Android 11)
Mods: Magisk v23 + Riru + LSPosed
Recovery: TWRP 3.5.2_11

Link to comment
Share on other sites

;)

Τσέκαρε αυτό κι αυτό. Έχουν ελληνικά κανάλια αλλά λίγα. Κάποτε το είχα ψάξει κι εγώ το θέμα αλλά ό,τι app δοκίμασα είχε πολύ λίγα κανάλια και όχι τα γνωστά. Δυστυχώς, απ' τη στιγμή που δεν έχουν δέκτη τηλεόρασης τα κινητά δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι.

 

Φιλε MaXAiRO το SBP TV το ηξερα τωρα για το TVGOO μολις το δοκιμασα καλο ειναι εχει ξενα καναλια και αρκετα

ελληνικα καναλια οχι σαν την εφαρμογη που ελεγα αλλα ειναι αρκετα καλο!!!Νασαι καλα ;)

Η ζωή είναι ωραία αρκεί να ξέρεις να την ζεις με εκείνον που σε αγάπησε και θυσιάστηκε για εσένα στην θέση την δικιά σου...

 

Samsung Galaxy S10+ SM-G975F/DS / Galaxy S9+ ;)

Link to comment
Share on other sites

;)

 

Φιλε MaXAiRO το SBP TV το ηξερα τωρα για το TVGOO μολις το δοκιμασα καλο ειναι εχει ξενα καναλια και αρκετα

ελληνικα καναλια οχι σαν την εφαρμογη που ελεγα αλλα ειναι αρκετα καλο!!!Νασαι καλα ;)

 

Γιατί δεν ρωτάς το φίλο σου να σου πει ποια εφαρμογή χρησιμοποιεί να την πεις και σε μας μετά;

spacer.png
Model: OnePlus 8T Lunar Silver 12/256 (kebab)
ROM: OxygenOS v11.0.11.11.KB05AA (Android 11)
Mods: Magisk v23 + Riru + LSPosed
Recovery: TWRP 3.5.2_11

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια!!Ειδα σε εναν φιλο την εφαρμογη (δειτε live tv) που εχει ολα τα ελληνικα καναλια

και βλεπεις live tv.Εφαγα το play store και εριξα και μια ματια στο blackmarkt αλλα τιποτα...!!! :wacko:

Μπορειτε να με βοηθησετε και να μου δωσετε η εδω η μεσω p.m καποιο link που να εχει αυτην την

εφαρμογη η αν καποιος φιλος την εχει κατεβασμενη σε apk αρχειο να μου την στηλει?? ;) ;)

 

 

Ωρίστε: http://www.easybytez.com/uxwecp6hm7e8

Link to comment
Share on other sites

 

Αυτό το plugin που σου ζητάει να κατεβάσεις είναι ασφαλές; Στα σχόλια γράφει κάποιος πως τρέχει στο παρασκήνιο όλη την ώρα..

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το plugin που σου ζητάει να κατεβάσεις είναι ασφαλές; Στα σχόλια γράφει κάποιος πως τρέχει στο παρασκήνιο όλη την ώρα..

Δεν ζητάει τίποτα, απλώς κατεβάζει την εφαρμογή!

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Επειδή την κατέβασα την εφαρμογή, και δοκίμασα στην τύχη να βάλω Alpha και μου ζητάει να κατεβάσει ένα "Vitamio Plugin"..

Sorry νόμισα κατά το κατέβασμα της εφαρμογής. Θυμήθηκα ότι την είχα παλιά την εφαρμογή και την ξύλωσα γιατί μετά την εγκατάσταση αυτό του plugin το κινητό έκανε συνεχή reset.

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Πριν λιγο δοκιμασα δυο εφαρμογουλες για σεισμους, το earthquake alert και το earthquakes.

 

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.joshclemm.android.quake&feature=search_result#?t=W251bGwsMSwxLDEsImNvbS5qb3NoY2xlbW0uYW5kcm9pZC5xdWFrZSJd

 

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.topstcn.eq&feature=search_result#?t=W251bGwsMSwxLDEsImNvbS50b3BzdGNuLmVxIl0.

 

Το δευτερο εχω την εντυπωση πως ειναι πιο αξιοπιστο και ακριβες απο το earquake alert.

Τα εχει δοκιμασει κανεις αλλος για να το διασταυρωσει?

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Πριν λιγο δοκιμασα δυο εφαρμογουλες για σεισμους, το earthquake alert και το earthquakes.

 

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.joshclemm.android.quake&feature=search_result#?t=W251bGwsMSwxLDEsImNvbS5qb3NoY2xlbW0uYW5kcm9pZC5xdWFrZSJd

 

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.topstcn.eq&feature=search_result#?t=W251bGwsMSwxLDEsImNvbS50b3BzdGNuLmVxIl0.

 

Το δευτερο εχω την εντυπωση πως ειναι πιο αξιοπιστο και ακριβες απο το earquake alert.

Τα εχει δοκιμασει κανεις αλλος για να το διασταυρωσει?

 

Το δευτερο

Ένα γραμμάριο δράσης αξίζει ένα τόνο θεωρίας.
Link to comment
Share on other sites

Πριν λιγο δοκιμασα δυο εφαρμογουλες για σεισμους, το earthquake alert και το earthquakes.

 

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.joshclemm.android.quake&feature=search_result#?t=W251bGwsMSwxLDEsImNvbS5qb3NoY2xlbW0uYW5kcm9pZC5xdWFrZSJd

 

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.topstcn.eq&feature=search_result#?t=W251bGwsMSwxLDEsImNvbS50b3BzdGNuLmVxIl0.

 

Το δευτερο εχω την εντυπωση πως ειναι πιο αξιοπιστο και ακριβες απο το earquake alert.

Τα εχει δοκιμασει κανεις αλλος για να το διασταυρωσει?

 

πως λειτουργουν αυτα?

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

πως λειτουργουν αυτα?

 

Με data η με wifi.

Βρισκει την τοποθεσια σου και μεσα απο τις ρυθμισεις το ρυθμιζεις εσυ.

Δηλαδη σε ποιες χωρες θες να ψαχνει για σεισμους η ακομα και παγκοσμια,

απο ποσα ριχτερ και πανω θες να σε ειδοποιει για σεισμους, βαθος σεισμου, αποστασεις κλπ.

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή την κατέβασα την εφαρμογή, και δοκίμασα στην τύχη να βάλω Alpha και μου ζητάει να κατεβάσει ένα "Vitamio Plugin"..

Οντως ζηταει το "Vitamio Plugin". Αξιζει ή να το ξηλωσω?

Link to comment
Share on other sites

Την έχω αυτήν την app, αλλά δεν έχει καμία σχέση με αυτό που λέω εγώ.. Αυτό μετράει μέσω της κάμερας κατά προσέγγιση απόσταση ύψος κλπ.. Εγώ λέω να μετράει μια απόσταση/εμβαδό όπως περπατάω με το κινητό στο χέρι..

 

Δεν μετράει με την κάμερα. Η κάμερα απλά χρησιμοποιείται για να δείχνεις κάποια σημεία. Μετράει με βάση την γνωστή απόσταση που του δίνεις και την κλίση του κινητού όταν μετράς. Η ακρίβεια του είναι καλύτερη απο το GPS (με 9 δορυφόρους η μεγαλύτερη ακρίβεια που έχω δει είναι 3m). Το smart tools τα πάει σαφώς καλύτερα. Δεν μπορείς να κάνεις τίποτα καλύτερο με ενα τηλέφωνο.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Android - προτάσεις] GPS και πλοήγηση

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...