Jump to content

[Android - προτάσεις] GPS και πλοήγηση


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μαγκες ποια ειναι η τελευταια εκδοση του ταπατοκ;

 

sent from Xperia mini proooooo! :)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μαγκες ποια ειναι η τελευταια εκδοση του ταπατοκ;

 

sent from Xperia mini proooooo! :)

 

1.12.7 είναι η τελευταία.

 

Sent from my Desire HD using Tapatalk

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

απο την μέρα που έβαλα android κάνει διακοπες το μικρόφωνο και αναγκάζομαι να μιλω με ακουστικά ή bt ειναι όμως ταλαιπωρια εχει καποιος λύση?:O:O

Xiaomi Redmi Note 4X (snapdragon) 4/64

Samsung Galaxy J5

NEXUS 5

Samsung Galaxy SIII (GT-I9300)

HTC hd2

Link to comment
Share on other sites

1.12.7 είναι η τελευταία.

 

Sent from my Desire HD using Tapatalk

 

Thanks boy!

 

sent from Xperia mini proooooo! :)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ψαχνω, εδω και αρκετους μηνες(ναι, γι' αυτο ας βοηθησει καποιος!), ενα free λεξικο ελληνογαλλικο, ελληνογερμανικο, ελληνοιταλικο.

Εχω κατεβασει μυριες εφαρμογες απο το market, αλλες δεν υποστηριζαν ζευγαρι γλωσσας με ελληνικα, αλλες ηταν τρομερα φτωχες, αλλες απαιτουσαν συνδεση στο νετ κλπ. Με λιγα λογια τζιφος, αν και στο μαρκετ φαινεται να γινεται χαμος απο λεξικα.

 

Υπαρχει offline free λεξικο ελληνικα με γαλλικα/ιταλικα;

 

Συγνωμη που επαναφερω αυτο το θεμα ακομη μια φορα, αλλα εχω απογοητευτει εντελως. Εχω φαει το google, το market, και οτι αλλο βαλει νους ανθρωπου, αλλα στις 500.000 των εφαρμογων του android, μαλλον ΔΕΝ υπαρχουν τα offline λεξικα που ψαχνω, σε free εκδοση.

 

Εχω βρει τις πλεον απιθανες εφαρμογες, και free, και offline λεξικα ελληνικα-προς γαλλικα/ιταλικα, δεν βλεπω να υπαρχει.

Κριμα, δεν περιμενα οτι θα μεινω ξεκρεμαστος απο free offline λεξικα στο android.

 

Και μαλλον στις 260 σελιδες αυτου του τοπικ, και των εκατονταδων χρηστων που συμμετεχουν, είμαι ο μονος που αναζητα λεξικα.

Απλα ειπα να μοιραστω εδω την απογοητευση μου.

Link to comment
Share on other sites

Πειραματιζομενος με το sygic...

Αν και δεν παρατηρησα καποια καθυστερηση σε 3d, αναρωτιεμαι ποια απεικονιση ειναι τελικα καλυτερη. Η 3d ή 2d και γιατι?

Ποτε βολευει η μια και ποτε η αλλη;

 

Προσωπικά όταν χρειάζεται χρησιμοποιώ την 2d . Αλλωστε μπορεί να παίρνεις μιά οπτική εικόνα της διαδρομής σου που και που

αλλά το βασικό είναι οι φωνητικές οδηγίες και όχι να έχεις καρφωμένα τα μάτια σου στο χάρτη γιατί κινδυνεύεις να σουτάρεις

στον προπορευόμενο .

 

παιδια καλημερα. μολις αγορασα ενα Wildfire S και ηθελα να του περασω καποιο free προγραμμα πλοηγησης που να ειναι τοσο καλο οσο to destinator που ειχα. δεν με ενδιαφερουν γραφικα κτλ. αλλα να βρισκει και να με πηγαινει εκει που θελω...

εχετε κατι να προτεινετε... ?

 

Τα παρακάτω είναι τελείως προσωπική άποψη .

Στο PNA έχω Destinator 9 , Don't Panic , Igo , NDrive και MioMap , αλλά δεν το χρησιμοπιώ πιά αφού ,

στο Android Galaxy Ace , έχω το Don't Panic , iGo , Sygic kai NDrive .

 

Καλύτεροι και περισσότερο ενημερωμένοι χάρτες Don't Panic και iGo

Πιό σωστές και ακριβείς φωνητικές οδηγίες Don't Panic

Πιό ελαφρύ και γρήγορη ανταπόκριση Don't Panic , ειδικά στην περτίπτωσή σου με CPU 600 Mhz

Πιό φιλικό στο χρήστη Don't Panic και Destinator αλλά οι χάρτες του Destinator είναι οι ίδιοι από το 2009

 

Και πάλι επαναλαμβάνω πως τα παραπάνω είναι προσωπική εκτίμηση αλλά έχοντας δοκιμάσει σε ίδια διαδρομή

όλους τους αναφερόμενους πλοηγούς .

 

ποια αλλα?

 

Destinator , Igo my Way , Sygic , Navigon, NDrive , Μιο , από τα ποιό γνωστά . Διαλέγεις και παίρνεις , αλλά αν θες πάρε μιά ιδεα από

τα αναγραφόμενα παραπάνω .

Link to comment
Share on other sites

ποια αλλα?

περιμένε αν ειναι και το mls talk&drive που θα βγει λογικα συντομα. πολυ καλο λογισμικό.

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=318723

Link to comment
Share on other sites

αν χρησιμοποιεις το GO SMS Pro εχει επιλογη Schedule ;)

 

Βασικός λόγος που την θεωρώ την καλύτερη εφαρμογή του είδους!

Ιδομενέας

iPhone 7 Black

iPad Air 2 Space Grey

Link to comment
Share on other sites

Πειραματιζομενος με το sygic...

Αν και δεν παρατηρησα καποια καθυστερηση σε 3d, αναρωτιεμαι ποια απεικονιση ειναι τελικα καλυτερη. Η 3d ή 2d και γιατι?

Ποτε βολευει η μια και ποτε η αλλη;

 

Επισης δεν βρηκα πουθενα στα μενου, να μπορω να ορισω να εμφανιζεται στην μπαρα, η τρεχουσα οδος που διασχιζω. Υπαρχει ή αδικα ψαχνω;

Κατά την πλοήγηση με βολεύει το 3D.

Κατά το ψάξιμο στον χάρτη γενικά να δω λίγο την περιοχή και κάποια οδό, προτιμώ το 2D

 

Το προηγούμενο Sygic Mobile Maps 8, είχε ως στάνταρ να βγάζει την οδό που βρίσκεσαι (και το νούμερο) κάτω στην μπάρα.

Στο Aura το αλλάξανε δυστυχώς.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

γενικά έχω παρατηρήσει ότι τα περισσότερα της Go Dev Team είναι πολύ εύχρηστα προϊόντα, ίσως και όλα από αυτή αλλά δε τα έχω δοκιμάσει όλα μέχρι τώρα :D . To Go Keyboard, Go Contacts και ο Go Launcher είναι πάρα πολύ καλά!
Link to comment
Share on other sites

περιμένε αν ειναι και το mls talk&drive που θα βγει λογικα συντομα. πολυ καλο λογισμικό.

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=318723

 

Το MLS Destinator talk&drive θα ήταν ότι καλύτερο , αλλά από χάρτες ? Θα δώσει η NGi στην MLS τους νέους χάρτες

του 2011 αφού έχουν διακόψει την συνεργασία ή θα πορεύεται κανείς με τους παλιούς ?

Και βέβαια σε ότι αφορά πλοήγηση μέσα στην Αθήνα και τις άλλες μεγάλες πόλεις δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα αφού

η χαρτογράφηση δεν αλλάζει , αλλά αν κάνεις μιά μεγάλη διαδρομή στην υπόλοιπη χώρα γιατί αν πρέπει να περάσω από

κάποια πόλη να μπλέξω μέσα από το κέντρο της αν έχει φτιαχτεί κάποιος περιφερειακός που δεν έχουν οι συγκεκριμένοι

χάρτες ?

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει τρόπος μια διαδρομή που την έχω καταγράψει με το MyTracks για παραδειγμα να την εισάγω σε κάποιο συστημα πλοήγησης και να με καθοδηγήσει?γνωρίζοντας τη διαδρομή δηλ και οχι τον προορισμό???

αν ναι πως?το ΝDrive εχω αν αυτο βοηθάει.

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη που επαναφερω αυτο το θεμα ακομη μια φορα, αλλα εχω απογοητευτει εντελως. Εχω φαει το google, το market, και οτι αλλο βαλει νους ανθρωπου, αλλα στις 500.000 των εφαρμογων του android, μαλλον ΔΕΝ υπαρχουν τα offline λεξικα που ψαχνω, σε free εκδοση.

 

Εχω βρει τις πλεον απιθανες εφαρμογες, και free, και offline λεξικα ελληνικα-προς γαλλικα/ιταλικα, δεν βλεπω να υπαρχει.

Κριμα, δεν περιμενα οτι θα μεινω ξεκρεμαστος απο free offline λεξικα στο android.

 

Και μαλλον στις 260 σελιδες αυτου του τοπικ, και των εκατονταδων χρηστων που συμμετεχουν, είμαι ο μονος που αναζητα λεξικα.

Απλα ειπα να μοιραστω εδω την απογοητευση μου.

 

Αυτο δεν σου κανει;

https://market.android.com/details?id=com.bitknights.dict.enggre.free&feature=search_result&pli=1

 

υπάρχει κάποια εφαρμογή που να λύνει ολοκληρώματα?? κάτι σαν απλουστευμένη mathematica...

 

Το καλυτερο, που σου δειχνει και τα βηματα οπως θα τα ελυνες στο χαρτι:

https://market.android.com/details?id=com.wolfram.android.alpha&feature=search_result

Αλλα θελει ιντερνετ, γιατι βασιζεται στο site.

 

Τωρα με αυτο θα κανεις δουλεια, νομιζω βγαζει μονο το αποτελεσμα:

https://market.android.com/details?id=com.andymc.derivative&feature=search_result

Link to comment
Share on other sites

απο την μέρα που έβαλα android κάνει διακοπες το μικρόφωνο και αναγκάζομαι να μιλω με ακουστικά ή bt ειναι όμως ταλαιπωρια εχει καποιος λύση?:O:O

Δοκίμασε κάποια άλλη ROM τότε.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Στο Documents to Go που έχω δοκιμάσει, κάνει αναζήτηση σε Excel, οπότε λογικά και σε word.

Για PDF, το ezPDF Reader κάνει αναζήτηση.

 

Ευχαριστω για την απαντηση .

 

Η αναζητηση που εχεις δοκιμασει ηταν σε pdf και αναζητουσες ελληνικη λεξη ? (Αυτο μ ενδιαφερει)

 

Αν ηταν ελληνικη την εγραψες με τονο για να στην βρει ή και χωρις την βρισκει ?

My third beast Xiaomi Mi 9

My second mini Sony Z3 Compact : stock

Μy first android phone LG Optimus 2x Rom : CM10.1 - tonyp - T-Build 05 with kk M1

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα εχω το ndrive 10 και δεν μπορω να βρω χαρτες για την κυπρο δεν μιλαω για σπασμενους. το τηλεφωνο μου ειναι το x10 mini pro μπορειτε να βοηθησετε;
Link to comment
Share on other sites

κανενα καλο προγραμμα call recording για 2.3.5 να δουλευει ομως? σε galaxy S.

θα μας απαντησει κανεις περα απο το total recall που θελει να το αγορασεις ????????

userbar.gif
Link to comment
Share on other sites

θα μας απαντησει κανεις περα απο το total recall που θελει να το αγορασεις ????????

 

Ψάξε για το apk του recoroid..

Τύχη είναι, όταν η ικανότητα συναντά την ευκαιρία

Για αποφυγή παρεξηγήσεων το όνομά μου είναι Αντώνης

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιο πρόγραμμα να ακούμε ράδιο μέσω GPS για android. Ευχαριστώ

μαλλον εννοεις GPRS, οχι GPS. αν ναι, υπαρχει το tune in radio. αψογο.

Link to comment
Share on other sites

Το MLS Destinator talk&drive θα ήταν ότι καλύτερο , αλλά από χάρτες ? Θα δώσει η NGi στην MLS τους νέους χάρτες

του 2011 αφού έχουν διακόψει την συνεργασία ή θα πορεύεται κανείς με τους παλιούς ?

Και βέβαια σε ότι αφορά πλοήγηση μέσα στην Αθήνα και τις άλλες μεγάλες πόλεις δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα αφού

η χαρτογράφηση δεν αλλάζει , αλλά αν κάνεις μιά μεγάλη διαδρομή στην υπόλοιπη χώρα γιατί αν πρέπει να περάσω από

κάποια πόλη να μπλέξω μέσα από το κέντρο της αν έχει φτιαχτεί κάποιος περιφερειακός που δεν έχουν οι συγκεκριμένοι

χάρτες ?

 

Δεν έχει η MLS δεδομένα απο τη GI πλέον. Στο destinator που είχα δοκιμάσει τους χάρτες της MLS δεν είχα μείνει ευχαριστημένος και προτίμησα να κρατήσω τον αρχαίο με δεδομένα GI. Απο τότε βέβαια μπορεί να έχουν βελτιωθεί.

Στις μεγάλες πόλεις μπορεί να μη φτιάχνονται νέοι δρόμοι αλλά πολλοί παλιοί αλλάζουν, μονοδρομούνται κλπ οπότε πάλι ανανέωση θέλει ο χάρτης. Άσε που δεν είναι τέλειος έτσι και αλλιώς ακόμα και χωρίς τις πρόσφατες αλλαγές.

 

Την πιο συχνή ανανέωση στους χάρτες πάντως την έχει το igo. Έχει και 3 διαφορετικούς χάρτες πράγμα που δε συμβαίνει με κανένα άλλο software. Παλιότερα είχε και άλλους 2 αλλά δεν ανανεώθηκαν ποτέ.

Παρ όλα αυτά τα καλύτερα δεδομένα στην Ελλάδα τα έχει η GI. Αν έφτιαχνε και χάρτες για κάποιο απο τα γνωστά προγράμματα θα ήταν ακόμα καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση προς τους χρήστες του Sygic: Είδα ότι έχει κυκλοφορήσει η έκδοση 11.2.1, έχει βελτιωθεί καθόλου το θέμα των δρομολογήσεων σε σχέση με τότε που ήταν ακόμα Aura? Έλεγα να δώσω ακόμα μια ευκαιρία στο πρόγραμμα καθότι σε θέμα γραφικών είναι πανέμορφο.
--- Sony Xperia 5 II ---
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Android - προτάσεις] GPS και πλοήγηση

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...