Jump to content

[Android - προτάσεις] GPS και πλοήγηση


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά εγώ χρησιμοποιώ την εφαρμογή Droidstats Donation και θέλω να εξαιρέσω τους αριθμούς για τους οποίους δε χρεώνομαι.

Κάποιοι όμως είναι περασμένοι πχ.6944.... και κάποιοι άλλοι +306944...κλπ. Εγώ πρέπει να προσθέσω και τα δύο αυτά δεδομένα για να το αντιληφθεί?

Και επίσης για τις κλήσεις μου χρεώνομαι από τις 10 του μηνός ενώ το mobile inernet ξεκινάει από την 1η κάθε μήνα. Αυτό γίνεται να το διαχωρίσω? Γιατι δε βρήκα τέτοια επιλογή...

.

Asteroshouse.gr ...................

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 23,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

to fasterFix δεν κανει τπτ αν δεν εισαι root εγω την συσκευή δεν την εχω πειραξει καθόλου,εχω δοκιμασει κ το GPS status , κ

to Gps fix αλλα παλι μέχρι να κλειδώσει τελειωνει η μπαταρια,πολυ μουφα η συσκευή σε αυτο το θέμα. δεν υπάρχει κανενα hotfix απο την

htc?

 

και εμενα τα ιδια χαλια...

απο το HD εχω να δω ακαριαιο σχεδον κλειδωμα δορυφορων!

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει τελικά τρόπος να περάσουμε pois στο igo, έστω τις κάμερες και να μας ειδοποιεί; Έχω το 8.4.2.139242 σε desire hd και δεν τα έχω καταφέρει ακόμα
Link to comment
Share on other sites

Στο LG 505GT που είχα υπήρχε ένα πρόγραμμα από την μαμά που έβαζες φωτογραφίες και στης έκανε videi clip. Υπάρχει κανένα πρόγραμμα να το κάνει για Αndroid ???

 

Tο παρακάτω video το ειχα κανει με το LG 505GT.!!!

Edited by mariodj

 

284285df2da60877fb17f4243f5013c1.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, όπως λέει και ο τίτλος θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει αξιόπιστη εφαρμογή που να blockarei τις διαφημίσεις από free appz.

 

Ευχαριστώ. ( σορρυ αν κάνω double-topic )

Devices: Galaxy S, LG G Pad 8.3
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Καλησπέρα, όπως λέει και ο τίτλος θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει αξιόπιστη εφαρμογή που να blockarei τις διαφημίσεις από free appz.

 

Ευχαριστώ. ( σορρυ αν κάνω double-topic )

 

https://market.android.com/details?id=com.bigtincan.android.adfree&feature=search_result

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι πολύ σταθερό... όταν δεν το έχεις επίσημο. Εκεί οφείλονται τα FC που αναφέρεις.

 

 

Συγνώμη αλλά αν το "demo" δεν δουλεύει καλά , ΔΕΝ πρόκειται να εμπιστευτώ να το αγοράσω.

Moυ έφτασε το 40άρι που έδωσα στην ngi:mad::p:p:p

Ήδη κάποιοι κλαίνε με αγορασμένο κανονικά το Ndrive στο X5.

Δεν κλειδώνει δορυφόρους με τίποτα ενώ το δικό μου και με τα τρία που δοκίμασα κλειδώνει το πολύ σε 20 δεύτερα!!!

Και χωρίς Α-gps παρακαλώ...

 

Δυστυχώς οι ασυμβατότητες στις συσκευές android είναι πολύ πιο πιθανές από άλλες πλατφόρμες, αφού υπάρχουν πολλά παρόμοια αλλά όχι ίδια chipset. Διαφορετικές συχνότητες επεξεργαστή, διαφορετικές μνήμες, διαφορετικά περιφερειακά, κάμερες, gps. :worry:

 

Θα δοκιμάσω βέβαια να ξαλαφρώσω το navigon να δώ τί παίζει. Βέβαια μέσω του navigon fresh μπορεί κανείς να κατεβάσει από το pc του μόνο το χάρτη που θέλει ξεχωριστά. Αλλά γιατί να πληρώσει κανείς όλους τους χάρτες της Ηπείρου του, ενώ θα μπορούσαν να το έχουν πιο φτηνά με 3 χάρτες π.χ. και αν ήθελε κανεις παραπάνω να τους αγόραζε έξτρα.

 

Πρέπει να δοκιμάσω και το IGO.

Edited by natna
Νokia Ngage(x2) -> SE K700 -> SE K750 -> N73 -> N95 -> Nokia N8-> 808 Pureview-> Meizu M2 Note -> Lumia 950 -> LG V40 (όλο στα μυστήρια πάω και πέφτω :p )
Link to comment
Share on other sites

καλημερα

ενα προγραμμα πλοηγησης για htc sensation?

Να γελάτε ,....... γιατί είναι μεταδοτικό !!!!!!:lol:
Link to comment
Share on other sites

τελικα οσον αφορα το navigon αλλα και τις αλλες εφαρμογες, υπαρχει καποια που να τρεχει σπασμενη χωρις να χρειαζεται καθολου ιντερνετ και γενικα να παιζει απροβλιματιστα να την δοκιμασω επιτελους? Επισης εχω παρατηρησει και γω οτι λιιιιγο αργει το gps. Τα προγραμματα που αναφερετε τρεχουν στο background παντα?κατ επιλογην πριν ανοιξουμε την εφαρμογη?

Ποτε θα πα ποτε θα παααρωωω την T28RS

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Να πω και εγώ τον πόνο μου. Μετά απο χρόνια symbian πέρασα στα android με galaxy s II και tablet. Μια χαρά το ρομποτάκι , άψογο αλλα το θέμα της πλοήγησης πονάει.

Το Νόκια maps δεν συγκρίνεται με κανένα και έχω ξενερώσει άσχημα. Πέρασα sygic μιας και το δούλευα Προ-Νοκια maps εποχή (μαζί με το garmin που δεν πάιζει για android :( ) αλλά φαίνεται πολύ φτωχό και το touch του δεν μου αρέσει καθόλου. Τα άλλα όσο τα κοίταξα ούτε μου κίνησαν την περιέργεια να τα δω πως τρέχουν.

Google maps πιστεύω είναι μια καλή λύση αν και πρόσφατα έκανα unroot και θέλω να το αφήσω έτσι. Ο οδηγός της brut version για non root συσκεύες για κάποιο λόγο δε μου δούλεψε και το παράτησα.

Επίσης έχει βρεθεί τρόπος για τα iphone να 'σώζουν' τους χάρτες στο google maps (όχι μονο τα 10χιλ. που αναφέρει ενας σε προηγούμενο πόστ) , για εμάς τίποτα τέτοιο? :ninja:

Συμπέρασμα: Αναμονή μέχρι να ξυπνήσει το googlemaps. Μέχρι τότε sygic για τα βασικά.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

Από τη στιγμή που...

Τα άλλα όσο τα κοίταξα ούτε μου κίνησαν την περιέργεια να τα δω πως τρέχουν.

 

Δεν θα έλεγα ότι είναι και από τα πιο αξιόπιστα το συμπέρασμα σου...

Συμπέρασμα: Αναμονή μέχρι να ξυπνήσει το googlemaps. Μέχρι τότε sygic για τα βασικά.

 

Επιλογές για προγράμματα GPS υπάρχουν πολλές πλέον και κάνεις μια χαρά τη δουλειά σου.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

 

 

Δεν θα έλεγα ότι είναι και από τα πιο αξιόπιστα το συμπέρασμα σου...

 

 

Επιλογές για προγράμματα GPS υπάρχουν πολλές πλέον και κάνεις μια χαρά τη δουλειά σου.

 

Σε συμπέρασμα θα είχα καταλήξει αν τα είχα δοκιμάσει. Δεν έφτασα καν έως εκει.

Υπάρχουν επιλογές ναι απλά από ένα OS τόσο διαδεδομένο σε σχέση με το symbian περίμενα κάτι καλύτερο.

 

Να προσθέσω κιόλας ότι μόλις είδα πως υπάρχουν για κάποιες χώρες offline χάρτες για google maps (ινδία, πακιστάν) , ας ελπίσουμε κάποιος να 'μαγειρέψει' και της Ελλάδας.

Link to comment
Share on other sites

εγω αυτες τις μερες δοκιμαζω το dontpanic.

δεν ειναι τοσο ασχημο οσο νομιζα τελικα

 

sent from the king galaxy s2

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω αγοράσει το Sygic για το Galaxy SII που έχω, το οποίο δείχνει καλά δουλεμένο και λίγο που το δοκίμασα δεν είδα κάποιο σοβαρό λάθος. Λαθάκια φυσικά και είδα. Το Igo primo που έχω στο HDII σε 2 συγκεκριμένες διαδρομές ήθελε να πάω από ανύπαρκτες διαδρομές, ενώ το sygic με πήγε κανονικά. Από όσο είδα όμως αργεί πολύ να κάνει επαναπροσδιορισμό διαδρομής, αν το μπερδέψω και δεν στρίψω από εκεί που λέει, κάτι που δεν συνέβαινε με τα IGO. Φαντάζομαι ότι είναι θέμα προγράμματος και όχι συσκευής.

 

Επίσης κάτι πολύ ενοχλητικό όπως είπανε και άλλα παιδιά ότι αργεί ΠΟΛΥΥΥΥ να κλειδώσει δορυφόρους. Το HDII κλειδώνει πολύ γρήγορα. Θα δοκιμάσω την εφαρμογή faster fix μια που βελτιώνεται η κατάσταση έτσι. ROOT δεν έχω κάνει ακόμη, αλλά δουλεύει χωρίς ROOT από ότι κατάλαβα.

 

Το IGO που μπορώ να το βρω νόμιμο; Στο αndroid market δεν το βρίσκω που είπανε κάποια παιδιά.

Απόστολος - SAMSUNG NOTE 9 128GB 960F DUAL Πορτογαλίας μαύρο- SAMSUNG NOTE 4 C μαύρο- GALAXY S4 MGA - SAMSUNG GALAXY S4 MINI MJ7 - SAMSUNG GALAXY TAB 10'' 5100 SLIM - XIAOMI REDMI NOTE 3 SE & HTC HD II ROM 1.66
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Το IGO που μπορώ να το βρω νόμιμο; Στο αndroid market δεν το βρίσκω που είπανε κάποια παιδιά.

 

Δεν υπάρχει κάπου διαθέσιμο επίσημα το πρόγραμμα μόνο του.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

επειδη βλεπω φιλους προερχομενους απο hd2 να παιδευονται με gps οπως παιδευτηκα και εγω να πω οτι χωρις fasterfix ή καποια ρομ πχ λεομαρ με προεγκατεστημενο το gps fix η πλοηγηση ειναι τραυματικη εμπειρια στο galaxy s2 τουλαχιστον.

ο χρονος λοκαρισματος μοιαζει με αιωνιοτητα.καμμια φορα μπορει να φτασεις στον προορισμο και μετα να κλειδωσει στιγμα.

 

 

sent from the king galaxy s2

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
επειδη βλεπω φιλους προερχομενους απο hd2 να παιδευονται με gps οπως παιδευτηκα και εγω να πω οτι χωρις fasterfix ή καποια ρομ πχ λεομαρ με προεγκατεστημενο το gps fix η πλοηγηση ειναι τραυματικη εμπειρια στο galaxy s2 τουλαχιστον.

ο χρονος λοκαρισματος μοιαζει με αιωνιοτητα.καμμια φορα μπορει να φτασεις στον προορισμο και μετα να κλειδωσει στιγμα.

 

Υπάρχει και η λύση που δίνω εδώ.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

ερωτηση προς στα παιδια που αργει πολυ το lock-αρισμα.

 

χρησιμοποιειται μονο gps ή και με το a-gps εχετε θεμα?

εννοω οτι έχετε internet την ωρα που πατε να κλειδωσετε το gps?

 

οταν εχεις το ιντερνετ ανοιχτο lock-αρει πολυ γρηγορα αλλα χωρις αυτό μεριεκς φοερς παιρνει αρκετο χρονο

όνειρα σα τα καράβια

στα ρηχά ξεπέσατε

σας τα πήραν τα ταξίδια

και στην άμμο δέσατε

Link to comment
Share on other sites

Για πιο λόγο κάποιος να έχει κλειστό το Α-gps δεν μπορώ να καταλάβω. Το κατέβασμα είναι ελάχιστα κιλομπάιτ
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχουν όλοι internet στο κινητό τους, ούτε το wifi συνέχεια ανοιχτό (εξοικονόμηση μπαταρίας). Αν βρεθεί κάποιος σε διαφορετική τοποθεσία, μακριά από εκεί που κατέβασε τα A-GPS data και δεν έχει internet τι κάνει;

Το A-GPS είναι assistive (το λέει και το όνομά του), αν δε δουλεύει καλά το GPS chip της συσκευής τότε θα υπάρχει πρόβλημα ανεξαρτήτως ενεργοποιημένου ή όχι A-GPS...

Edited by Candlemass
HTC One X+ || Android Revolution HD 8.0 || Sense 5.0 || TWRP Recovery
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Για πιο λόγο κάποιος να έχει κλειστό το Α-gps δεν μπορώ να καταλάβω. Το κατέβασμα είναι ελάχιστα κιλομπάιτ

 

Υπάρχουν και κάποιοι που δεν θέλουν να χρεώνονται ούτε για αυτά τα ελάχιστα ΚΒ. Το θέμα είναι ότι το A-GPS δεν είναι υποχρεωτικό και δεν υπάρχει λόγος να το κάνουμε.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Το Gps Optimasiation και το GPS Status & Toolbox τα τρέχεις μία φορά? Τα τρέχεις κάθε φορά που θα χρησιμοποιήσεις το πρόγραμμα πλοήγησης και μετά τα κλείνεις?

- To A-GPS μπορείς να το κλείσεις όταν βρει δορυφόρο?

- Για να δουλέψει το A-GPS, δεν αρκεί να τικάρεις την αντίστοιχη επιλογή ε? Πρέπει και να έχεις ενεργοποιήσει το Data Enabled σωστά?

Thanks!

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Το Gps Optimasiation και το GPS Status & Toolbox τα τρέχεις μία φορά? Τα τρέχεις κάθε φορά που θα χρησιμοποιήσεις το πρόγραμμα πλοήγησης και μετά τα κλείνεις?

- To A-GPS μπορείς να το κλείσεις όταν βρει δορυφόρο?

- Για να δουλέψει το A-GPS, δεν αρκεί να τικάρεις την αντίστοιχη επιλογή ε? Πρέπει και να έχεις ενεργοποιήσει το Data Enabled σωστά?

Thanks!

 

Ναι, όχι, ναι, ναι.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Android - προτάσεις] GPS και πλοήγηση

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...