Jump to content

[Android - προτάσεις] GPS και πλοήγηση


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τα windows mobile οπως το HD2 κινητα εχουν το πλεομεκτημα οτι μπορουν να παρουν το destinator που παρα τους αντιρισιες του ειναι ακομα στα κορυφαια.

 

destinator υπαρχει και για android, απλα δεν εχει κυκλοφορησει στα μαγαζακια....ακομα.

My History:

Ericsson 337-Ericsson 768-Nokia 5110-Ericsson 788-Nokia 8210-Nokia 8510-Nokia 6510-Sharp Gx20-Sharp SH703-Nokia 6288-Samsung i560-HTC Diamond-Nokia E51-HTC Hero-HTC Legend-Sony Xperia S-Sony Xperia Z1-HTC 10-Samsung Note 9-Samsung Galaxy S23 UTRA

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 23,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Επέτρεψε μου να σου πω πάντως ότι το HD2 και με τα 13 προγράμματα πλοήγησης που του έχω φορτωμένα... πηγαίνει πολύ καλύτερα από πολλά pna που έχω δοκιμάσει.

 

Φίλε Athanaso77 δεν αμφιβάλλω, αλλά μάλλον αναφέρεσαι σε μικρά PNA περιορισμένων δυνατοτήτων τόσο σε Hardware όσο και σε Software. Επίσης, για Windows Mobile στο HD2, που παίρνει τα ίδια προγράμματα (λόγω .exe) με τα PNA λογικό είναι να μην βλέπεις μεγάλες διαφορές.

Για παράδειγμα σε αυτό που είπα, ακόμα και το Navigon 20 Plus που έχω, με MN 7.7.2 και 3.5" οθόνη, έχει μεγαλύτερες δυνατότητες/επιλογές Πλοήγησης από τα Navigon/MotoNav/NDrive/Sygic Aura για Android.

Για το Navigon 70 Premium που έχω δεν συζητάμε καν. Είναι η μέρα με την νύχτα σε σχέση με τα Android navigation programs.

--- Sony Xperia 5 II ---
Link to comment
Share on other sites

Αν έπρεπε να επιλέξετε μεταξύ ενός προγράμματος πλοήγησης GPS για android, ποιό θα ήταν αυτό και γιατί;
Link to comment
Share on other sites

Αν έπρεπε να επιλέξετε μεταξύ ενός προγράμματος πλοήγησης GPS για android, ποιό θα ήταν αυτό και γιατί;

 

Δες εδώ: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=291854

 

Για μένα το Navigon, μιας και δίνει τις καλύτερες Δρομολογήσεις (λόγω MyRoutes) και με πολύ καλή ταχύτητα.

--- Sony Xperia 5 II ---
Link to comment
Share on other sites

babis200sx, εχεις δει, υπαρκτη υστερηση σε πλοηγηση μεσω κινητου, εναντι πλοησησης μεσω αποκλειστικης συσκευης;
Link to comment
Share on other sites

babis200sx, εχεις δει, υπαρκτη υστερηση σε πλοηγηση μεσω κινητου, εναντι πλοησησης μεσω αποκλειστικης συσκευης;

 

Σε σχέση με τα Navigon που γνωρίζω καλά και πολύ πρόχειρα κάποια χαρακτηριστικά που απουσιάζουν στην Android Version:

- Σχεδιασμός Διαδρομής

- Landmarks, Panorama View 3D, City View 3D 2.0

- Οι χάρτες δεν ανανεώνονται κάθε 3 μήνες όπως στα PNA.

- Πολλές ρυθμίσεις, όπως εμφάνιση ονομάτων οδών στην 3D Πλοήγηση

- Navigon Last Mile

- Navigon Easy parking, κ.α. πολλά.

 

Έχει βέβαια Reality Scanner που δεν έχουν τα PNA.

 

Προς αποφυγή παρεξηγήσεων:

Μπορείς να πλοηγηθείς με μία Android εφαρμογή. Θα πας μια χαρά από το σημείο Α στο Β. Εννοώ ότι δεν έχεις πολλές επιλογές, κλπ.

;)

--- Sony Xperia 5 II ---
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει πρόγραμμα που να κατεβάζει τις θέσεις των δορυφόρων για πιο γρήγορο κλείδωμα?

Ανοίγοντας το gps με ανοιχτό ίντερνετ, γίνεται αυτόματα αυτό που ζητάς ;)

Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά,τι έκδοση του navigon έχετε??

 

εγω εχω την 2.6.1 navigon version ειμαι και πολυ ευχαριστημενος:):):)

http://www.facebook.com/photo.php?fbid=568971986488193&set=a.322449567807104.91091.322436297808431&type=1&theaternokia 3110 -nokia 3120-vodafon joy845- Huawei ideos x3- sony ericsson xperia neo v samsung galaxy POCET GTS-5300-thl w100- pipo-s2 lenovo thinkpad E540 ICORE 5 4210M

Hiaomi Redmy Note 2 Prime

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, αν θέλει κάποιος το Navigon πρέπει να αγοράσει την έκδοση για όλη την Ευρώπη (και την πιο ακριβή). 90 Ευρώ δηλαδή. Δεν υπάρχει έκδοση για Ελλάδα μόνο όπως το NDrive σωστά?
Πίστευε και Μη, Ερέυνα
Link to comment
Share on other sites

βαλε 'ειδικος προορισμος' αντι για διευθηνση και πηγαινε 'αεροδρομια' που ειναι πανω πανω. εχει τη διευθηνση εκει αυτοματα.

the story of a ressurected blade!!!

>> soon to be released <<

Link to comment
Share on other sites

Περιμένω να έρθει και το Garmin στο Android, μήπως δούμε καλύτερους χάρτες.

 

 

Στο άμεσο μέλλον δεν προβλέπεται να γίνει κάτι τέτοιο λόγω της πρώην συνεργασίας Garmin-Asus (nuviphone) που ήταν με android.

 

H Asus έχει ακόμα τα αποκλειστικά δικαιώματα κυκλοφορίας android συσκευών με ενσωματωμένο Garmin και η Garmin έχει το δικαίωμα πλέον να πουλήσει ξεχωριστά την εφαρμογή της σε άλλες πλατφόρμες. Ήδη έβγαλε για iphone και προβλέπεται και για blackberry. Αλλά και πάλι η Garmin έκανε το λάθος στη νέα της εφαρμογή να διαλέξει το δρόμο του google maps με online κατέβασμα χαρτών.

 

Όπως και να έχει standalone εφαρμογή Garmin σε android μην περιμένετε σύντομα εκτός κι αν αλλάξει κάτι τραγικό στην υπάρχουσα συμφωνία Garmin-Asus, που δεν έχει ακουστεί κάτι τέτοιο.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά,τι έκδοση του navigon έχετε??

 

Την 3.5.3 και πλέον περιμένω το επόμενο Update ώστε να τρέχει πάλι στον κινητό μου που έχει Android 2.3 και δεν υποστηρίζεται προς το παρόν..

--- Sony Xperia 5 II ---
Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα να ρωτησω τι εφαρμογες εχετε να μου προτεινετε που ηδη χρησιμοποιειται με τις οποιες μπορουμε να κανουμε Post-εξαγωγη τη θεση μας,που βρισκομαστε, σε ποιο μαγαζι ειμαστε σε οποιοδηποτε κοινωνικο δικτυο.

Αυτη τη στιγμη χρησιμοποιω τα foursquare (το οποιο δεν εχω ακομη βρει πως κανεις ποστ το που εισαι), το gps share.

Tι αλλο υπαρχει λοιπον που φυσικα χρησιμοποιει δεδομενα gps?

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω με το Google Latitude το κάνεις αυτό πλέον, μέσω Google maps 5.1.

Δεν είμαι σίγουρος όμως. :rolleyes:

--- Sony Xperia 5 II ---
Link to comment
Share on other sites

εχω το desire και πρέπει να έχω μείνει λίγο πίσω....έχω το motonav το οποίο βέβαια δεν είναι ακριβώς...για το desire...Νόμιζα πως ήταν το πιο ολοκληρωμένο πρόγραμμα αυτή τη στιγμή αλλά δεν βλέπω να το αναφέρει κανείς. Τόσο πολύ έχουν αλλάξει τα πραγματα?? Η αλήθεια είναι πως το aura δεν το είχα ακούσει αλλα το igo νόμιζα πως ήταν το motonav.
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα.

στο aura και στο ndrive δεν βρισκω τα pois.

υπαρχουν καπου μεσα στα προγραμματα αυτα,η πρεπει να τα βρω και να τα βαλω σε καποιο φακελλο?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα.

στο aura και στο ndrive δεν βρισκω τα pois.

υπαρχουν καπου μεσα στα προγραμματα αυτα,η πρεπει να τα βρω και να τα βαλω σε καποιο φακελλο?

 

για το ndrive οταν κανεις εγκατασταση την εφαρμογη θα το βαλεις νακατεβασει τα pois περιπου 32mb πρεπει να εισαι συνδεδεμενος με το wifi για να μην χρεωθεις σε καθοδηγει μονο του σου βγαζει κατι τετραγωνακια κανε κλικ στο πρασινο και αστο να τα κατεβασει τα βαζει μονο του σε φακελο μετα εσυ κατεβαζεις χαρτη .. :)

http://www.facebook.com/photo.php?fbid=568971986488193&set=a.322449567807104.91091.322436297808431&type=1&theaternokia 3110 -nokia 3120-vodafon joy845- Huawei ideos x3- sony ericsson xperia neo v samsung galaxy POCET GTS-5300-thl w100- pipo-s2 lenovo thinkpad E540 ICORE 5 4210M

Hiaomi Redmy Note 2 Prime

Link to comment
Share on other sites

εχω το desire και πρέπει να έχω μείνει λίγο πίσω....έχω το motonav το οποίο βέβαια δεν είναι ακριβώς...για το desire...Νόμιζα πως ήταν το πιο ολοκληρωμένο πρόγραμμα αυτή τη στιγμή αλλά δεν βλέπω να το αναφέρει κανείς. Τόσο πολύ έχουν αλλάξει τα πραγματα?? Η αλήθεια είναι πως το aura δεν το είχα ακούσει αλλα το igo νόμιζα πως ήταν το motonav.
το motonav ειναι μια παραλαγη του igo,θα σου προτεινα να βαλεις την εκδοση του igo που κυκλοφορει για το desire για να εχεις σωστη αναλυση,οσο για το aura ειναι απο τα πολυ καλα που παιζουν αυτο τον καιρο
Link to comment
Share on other sites

για το ndrive οταν κανεις εγκατασταση την εφαρμογη θα το βαλεις νακατεβασει τα pois περιπου 32mb πρεπει να εισαι συνδεδεμενος με το wifi για να μην χρεωθεις σε καθοδηγει μονο του σου βγαζει κατι τετραγωνακια κανε κλικ στο πρασινο και αστο να τα κατεβασει τα βαζει μονο του σε φακελο μετα εσυ κατεβαζεις χαρτη .. :)

σ ευχαριστω!

τωρα που το εχω εγκαταστησει και δεν εχω κατεβασει τα pois τι να κανω?

εγκατασταση απο την αρχη με ανοιχτο wifi?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

σ ευχαριστω!

τωρα που το εχω εγκαταστησει και δεν εχω κατεβασει τα pois τι να κανω?

εγκατασταση απο την αρχη με ανοιχτο wifi?

 

ανοιγης την εφαρμογη και θα εχεις ανοικτο το wifi συνδεδεμενο στο ιντερνετ και θα σου πει προκειται να κατεβασετε 32mb εισαι σιγουρος? πατας οκ και αρχιζει να κατεβαζει οταν τελειωσει ολα τα pois θα ειναι ενταξει μετα πας για χαρτη.....:)

http://www.facebook.com/photo.php?fbid=568971986488193&set=a.322449567807104.91091.322436297808431&type=1&theaternokia 3110 -nokia 3120-vodafon joy845- Huawei ideos x3- sony ericsson xperia neo v samsung galaxy POCET GTS-5300-thl w100- pipo-s2 lenovo thinkpad E540 ICORE 5 4210M

Hiaomi Redmy Note 2 Prime

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει free πρόγραμμα πλοήγησης.

Sorry, είμαι λίγο άσχετος. Διαβάζω το manual του HTC Desire HD μου, έχω διαβάσει και τις 200 σελίδες του HTC Desire HD θέματος και θα 'θελα μια διευκρίνηση: δηλαδή εκτός από το Google Maps (κι αυτή η εφαρμογή δεν προσφέρει πλοήγηση ; ) με τα μανίσια προγράμματα δε μπορείς να κάνεις τη δουλειά ενός GPS Navigator; Η "Λειτουργία αυτοκινήτου" δεν υποτίθεται πως το κάνει αυτό;

Edited by spdrosin
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
δηλαδή εκτός από το Google Maps (κι αυτή η εφαρμογή δεν προσφέρει πλοήγηση ; )

 

Το google maps απαιτεί μόνιμη σύνδεση στο internet. Δε νομίζω να θες κάτι τέτοιο.

 

με τα μανίσια προγράμματα δε μπορείς να κάνεις τη δουλειά ενός GPS Navigator;

 

Γιατί, είδες προεγκατεστημένα προγράμματα πλοήγησης στη συσκευή σου;

 

Η "Λειτουργία αυτοκινήτου" δεν υποτίθεται πως το κάνει αυτό;

 

Όχι. Εν ολίγοις θα χρειαστείς κάποιο από τα εμπορικά προγράμματα πλοήγησης που κυκλοφορούν στην αγορά.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Android - προτάσεις] GPS και πλοήγηση

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...