Jump to content

[Android - προτάσεις] Εφαρμογές γραφείου και παραγωγικότητας


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά, μια εφαρμογή που χρησιμοποιώ τακτικά εϊναι το biz card reader. Το πρόβλημα είναι ότι δεν καταλαβαίνει ελληνικά. Γνωρίζει κανείς αν υπάρχει κάποια ρύθμιση ή κάποιο πρόσθετο; αν όχι θα ήταν πολύ καλό αν κάποιος developer ασχολούνταν με μια τέτοια εφαρμογή. Επίσης κάτι που λείπει είναι ένα πρόγραμμα αποστολής και λήψης φαξ αποκλειστικά από το κινητό, χωρίς χρήση ιντερνετ.
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
  • Απαντήσεις 2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Υπαρχει εφαρμογη που να σε βαζει σε κανονικο περιβαλλον office οπως οταν ανοιγεις πχ ενα νεο word αρχειο στο pc; Δε ν ειμαι root.
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει εφαρμογη που να σε βαζει σε κανονικο περιβαλλον office οπως οταν ανοιγεις πχ ενα νεο word αρχειο στο pc; Δε ν ειμαι root.

 

 

To Documents To Go το έχεις δοκιμάσει; (paid, αλλά δεν ξέρω αν έχει free έκδοση).

Link to comment
Share on other sites

Η free έκδοση είναι μόνο για ανάγνωση αρχείων κι όχι επεξεργασία.
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

To Documents To Go μεχρι 5/1 ειναι στη μιση τιμη.Χθες το αγορασα και μπορω να πω οτι ειναι πολυ καλο.

Μετεωρολογικός σταθμός Αμαρουσίου

http://users.otenet.gr/~oyxbc3/myweather/index.html

Link to comment
Share on other sites

To Documents To Go μεχρι 5/1 ειναι στη μιση τιμη.Χθες το αγορασα και μπορω να πω οτι ειναι πολυ καλο.
Nα προσθέσω ότι το Documents to go μπορεί να επεξεργαστεί αρχεία Google Docs και είναι πραγματικά πολύ βολικό γιατί τα έχεις και στο κινητό και στον υπολογιστή χωρίς να χρειάζεται να κάνεις απολύτως τίποτα. Κάνεις το edit που θέλεις και εμφανίζεται παντού.
Link to comment
Share on other sites

Nα προσθέσω ότι το Documents to go μπορεί να επεξεργαστεί αρχεία Google Docs και είναι πραγματικά πολύ βολικό γιατί τα έχεις και στο κινητό και στον υπολογιστή χωρίς να χρειάζεται να κάνεις απολύτως τίποτα. Κάνεις το edit που θέλεις και εμφανίζεται παντού.

 

Ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας. Οταν ανοιγεις την paid εφαρμογη ειναι οπως τα βλεπεις σε pc;

Link to comment
Share on other sites

To Documents To Go μεχρι 5/1 ειναι στη μιση τιμη.Χθες το αγορασα και μπορω να πω οτι ειναι πολυ καλο.

 

Προέρχομαι από windows mobile οπότε έχω συνηθίσει να δουλεύω διαφορετικά με το exel.

Πρόσφατα πέρασα σε android και έφαγα μεγάλη απογοήτευση με το αντίστοιχο exel από διάφορες εφαρμογές τύπου office.

Αγόρασα εντομεταξύ το Documents To Go αλλά δοκίμασα και κάποιες άλλες εφαρμογές.

Τα προβλήματά μου είναι τα εξής:

1ον Έστω ότι έχουμε ένα μεγάλο έγγραφο και θέλουμε να προσθέσουμε κάποια κελιά τα οποία δεν είναι συνεχόμενα οπότε πρέπει να γράψουμε πχ =Α1+D15+I20 για να μας βγάλει το αποτέλεσμα, εάν τώρα δεν θυμόμαστε ποιες είναι οι ονομασίες των κελιών θα έπρεπε το πρόγραμμα να μας δίνει την δυνατότητα όπως στα windows mobile με τα βελάκια να μετακινούμαστε πάνω, κάτω, δεξιά, αριστερά για να επιλέξουμε τα διάφορα κελιά ή έστω αφού γράψουμε το = να μπορούμε να μετακινούμε το έγγραφο για να βρούμε τα κελιά οπότε να τα γράψουμε μετά το =.

Αυτό πως μπορούμε να το κάνουμε;

και

2ον Σε μια σειρά κελιών συνεχόμενων πως μπορούμε να δούμε το άθροισμα ή τον μέσο όρο ή μικρότερο, μεγαλύτερο κάτι αντίστοιχο με το κουτάκι που έχει το exel ή το windows mobile κάτω δεξιά χωρίς απαραίτητα να το βάλουμε να μας το δείχνει σε κάποιο κελί.

Θα ήμουν υπόχρεος σε όποιον με βοηθήσει.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Δεν ξέρω αν γράφω στο σωστό θρεντ.

Είχα κάνει και παλιότερα αυτή την ερώτηση αλλά δεν υπήρχε κάτι.

 

Ψάχνω για ένα πρόγρμμα για να βλέπω τα email μου αλλά χωρίς να τα κατεβάζω στο κινητό. Να βλέπω μόνο αποστολέα και τίτλο και στη συνέχεια να ανοίγω από το πρόγραμμα το περιεχόμενό του για να μην μου πιάνει άδικα χώρο στο κινητό και για να γίνεται πιο γρήγορα η επιθεώρηση του inbox, πχ στο hotmail ή οπουδήποτε αλλού;

Γνωρίζει κανένας κάτι;

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν γράφω στο σωστό θρεντ.

Είχα κάνει και παλιότερα αυτή την ερώτηση αλλά δεν υπήρχε κάτι.

 

Ψάχνω για ένα πρόγρμμα για να βλέπω τα email μου αλλά χωρίς να τα κατεβάζω στο κινητό. Να βλέπω μόνο αποστολέα και τίτλο και στη συνέχεια να ανοίγω από το πρόγραμμα το περιεχόμενό του για να μην μου πιάνει άδικα χώρο στο κινητό και για να γίνεται πιο γρήγορα η επιθεώρηση του inbox, πχ στο hotmail ή οπουδήποτε αλλού;

Γνωρίζει κανένας κάτι;

 

Το gmail πάντως αυτό κάνει. Ίσως να κατεβάζει και το κείμενο αλλά αυτό πιάνει πολύ λίγο χώρο. Φωτογραφίες και συνημμένα τα κατεβάζεις με δικιά σου επιλογή. Ακόμα, μπορείς να το ρυθμίσεις (από το gmail account) έτσι ώστε να σου έρχονται όλα τα mail από τους διάφορους λογαριασμούς σου (yahoo, hotmail) εκεί!

Close your eyes, look into the dream

Winds of change, will winds of fortune bring...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
εμπιστευεστε καποιο wallet? αν ναι ποιο?

 

Το Handy Safe χρησιμοποιώ και είμαι ευχαριστημένος δες το link παρακάτω:

http://samsung-i9000-galaxy-s-software.soft-android.com/Handy_Safe_Pro.html

 

σε συνδυασμό με το Handy Safe for Desktop

http://samsung-i9000-galaxy-s-software.soft-android.com/Handy_Safe_Desktop.html

μπορείς να κρατήσεις backup και να περάσεις το wallet από ένα κινητό στο άλλο.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Θα ήθελα, αν κάποιος ξέρει, να μου προτείνετε μία εφαρμογή διαχείρησης μηνυμάτων, με δυνατότητα ταξινόμησης σε φακέλους, καθώς και δυνατότητα αποστολής μηνυμάτων από τον υπολογιστή (σε συνδεση με το κινητό φυσικά). Κάτι σαν το Jeyo Mobile Companion στα WM. Μου είναι απολύτως απαραίτητο να έχω αποθηκευμένα κάποιες εκατοντάδες μηνύματα, ταξινομημένα μέ κάποιους τρόπους ώστε να μπορώ άμεσα, όταν χρειαστεί, να βρώ το κατάλληλο μήνυμα και να το στείλω
:innocent: Όλα είναι σχετικά... :devil:
Link to comment
Share on other sites

Μπορειται να προτεινεται μια καλη εφαρμογη που να διαχειριζεται υποχρεωσεις (to do) και να εχει και widget. Ευχαριστω

 

Αποστολή απο HTC Desire HD

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Ρίξε μια ματιά στην Κατηγοριοποιημένη λίστα εφαρμογών Android, κατηγορία Οι καλύτερες επαγγελματικές εφαρμογές
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Μπορειται να προτεινεται μια καλη εφαρμογη που να διαχειριζεται υποχρεωσεις (to do) και να εχει και widget. Ευχαριστω

 

Αποστολή απο HTC Desire HD

 

Δοκίμασε το Astrid (free στο market).. Εμένα με έχει βολέψει!:)

 

HTC Desire/Tapatalk

Knowledge isn't free. You have to pay attention.

Link to comment
Share on other sites

εχετε να προτεινετε προγραμμα backup για μη rooted συσκευη οπου να αποθηκευει και τα saves η ρυθμισεις ?
Link to comment
Share on other sites

Επειδή σώζεις τις εφαρμογές, φαντάστηκα σώζει και τα data τους... Εγώ χρησιμοποιώ το titanium που το κάνει σίγουρα αυτό, αλλά θέλει root, οπότε δε χάνεις να δοκιμάσεις το mybackup pro και αν δεις ότι δεν το κάνει, άλλαξέ το :)
Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

εχετε να προτεινετε προγραμμα backup για μη rooted συσκευη οπου να αποθηκευει και τα saves η ρυθμισεις ?

Μακάρι να με διαψεύσει κάποιος, αλλά αυτό 99% δεν γίνεται. Τα save και οι ρυθμίσεις των εφαρμογών σχεδόν πάντα αποθηκεύονται σε μέρος του συστήματος στο οποίο δεν έχουν πρόσβαση οι εφαρμογές χωρίς root.

Αν θέλεις πάντως, μπορείς "χειροκίνητα" να σώσεις ο,τι θέλεις χωρίς root, μέσω ADB απο το PC σου, αν και καταλαβαίνω οτι είναι λίγο σπαστικό. Τι saves θέλεις να σώσεις;

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι να με διαψεύσει κάποιος, αλλά αυτό 99% δεν γίνεται. Τα save και οι ρυθμίσεις των εφαρμογών σχεδόν πάντα αποθηκεύονται σε μέρος του συστήματος στο οποίο δεν έχουν πρόσβαση οι εφαρμογές χωρίς root.

Αν θέλεις πάντως, μπορείς "χειροκίνητα" να σώσεις ο,τι θέλεις χωρίς root, μέσω ADB απο το PC σου, αν και καταλαβαίνω οτι είναι λίγο σπαστικό. Τι saves θέλεις να σώσεις;

 

Σε ευχαριστω. Τι εννοεις ADB; copy paste τα folder;

Link to comment
Share on other sites

Στο topic του htc desire hd έκανα κάτι ερωτήσεις σχετικα με android αλλά μου παν οτι θα ήταν καλύτερα να τις πω εδώ.

 

1. Ποιον adblocker να βάλω? Μου είπατε τον addfree αλλά Π.χ στην εφαρμογη Slice it! Δεν μου εφτιαξε και τίποτα. Με λιγα λόγια δεν δουλεύει πάντα έτσι? ή πρέπει να πειράξω τίποτα στις ρυθμίσεις όπως ip?

 

2. Αν και είμαι root δεν μπορώ και πάλι να απεγκαταστήσω τα προεγκατεστημένα apps π.χ twitter,facebook μέσω appbrain . Μπορώ να κάνω κάτι για αυτό?

 

Μου απαντήσατε appremover ( ο οποίος ούτε καν βλέπει τα προεγκατεστημένα ) και Titanium Back up ( Δεν βλέπω καμοία unistall function )

 

3. Να μείνω με τον προεγκατεστήμενο browzer ή να προτιμήσω άλλο?

 

Htc desire hd, rooted, 2.2

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω. Τι εννοεις ADB; copy paste τα folder;

Όπως φαίνεται και στο link του athanaso, το ADB είναι ενας τρόπος επικοινωνίας μεταξύ του Android κινητού σου και του pc σου. Μέσω ADB έχεις πρόσβαση στον φάκελο που αποθηκεύουν οι περισσότερες εφαρμογές τις ρυθμίσεις / save, οπότε μπορείς χειροκίνητα να κρατήσεις τα αντίστοιχα αρχεία και να τα επαναφέρεις με παρόμοιο τρόπο μετά το hard reset.

Είναι βέβαια πολύ πιο εύκολο απλά να κάνεις root και να βάλεις το Titanium Backup.

Στο topic του htc desire hd έκανα κάτι ερωτήσεις σχετικα με android αλλά μου παν οτι θα ήταν καλύτερα να τις πω εδώ.

 

1. Ποιον adblocker να βάλω? Μου είπατε τον addfree αλλά Π.χ στην εφαρμογη Slice it! Δεν μου εφτιαξε και τίποτα. Με λιγα λόγια δεν δουλεύει πάντα έτσι? ή πρέπει να πειράξω τίποτα στις ρυθμίσεις όπως ip?

 

2. Αν και είμαι root δεν μπορώ και πάλι να απεγκαταστήσω τα προεγκατεστημένα apps π.χ twitter,facebook μέσω appbrain . Μπορώ να κάνω κάτι για αυτό?

 

Μου απαντήσατε appremover ( ο οποίος ούτε καν βλέπει τα προεγκατεστημένα ) και Titanium Back up ( Δεν βλέπω καμοία unistall function )

 

3. Να μείνω με τον προεγκατεστήμενο browzer ή να προτιμήσω άλλο?

 

Htc desire hd, rooted, 2.2

1. Δεν δουλεύει πάντα, αλλά προσπάθησε να κάνεις ενα reboot μπας και.

2. Root Uninstaller (https://market.android.com/details?id=org.baole.rootuninstall)

3. Προσωπικά προτιμάω τον προεγκατεστημένο, αλλά δοκίμασε κάποιους και δες ποιος σε βολεύει. Δύο αρκετά καλοί και ελαφροί πχ είναι ο Miren (https://market.android.com/details?id=cn.miren.browser&feature=search_result) και ο Dolphin Mini (https://market.android.com/details?id=com.dolphin.browser&feature=search_result).

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Android - προτάσεις] Εφαρμογές γραφείου και παραγωγικότητας

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...