Jump to content

[Επίσημο] HTC Desire Μέρος Ι


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλημέρα..

επειδή ετοιμάζομαι να μπω κι εγώ στην οικογένεια του android με την αγορά του htc desire,

θέλω να μάθω αν θεωρούνται αρκετά τα 100 Mb περίπου μνήμης (ROM) που περισσεύουν για εγκατάσταση εφαρμογών(??)..

..σύμφωνα τουλάχιστον με το http://androidforums.com/htc-desire/58006-htc-desire-internal-memory-capacity-issue.html

..και αναφέρει επίσης ότι πχ το Google Earth πιάνει 7Mb :worry:

 

γιατί αν οι περισσότερες "καλές" εφαρμογές πιάνουν τόσο χώρο, τότε μάλλον είναι απαραίτητο να γίνει rooted (ώστε με το apps2sd να αποθηκεύονται όλα στην κάρτα μνήμης)

...ή αλλιώς.. αναμονή για το galaxy s που θα έχει τουλάχιστον 8 Gb internal memory ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

θα κάνουμε υπομονή μέχρι το κινητό να γίνει rooted και να δουλέψει το apps2sd.

To rooting δεν θα αργήσει, είναι στα σκαριά και η πρώτη ROM ήδη(behnaam-HTC PEDIA)!

Link to comment
Share on other sites

παιδια θα ηθελα τις ρυθμισεις για mms για vodafone

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Γνωριζει κανενας αν υπαρχει τροπος να δουμε τα αρχεια στην καρτα μνημης χωρις καποιο εξωτερικο προγραμμα?
Link to comment
Share on other sites

Γνωριζει κανενας αν υπαρχει τροπος να δουμε τα αρχεια στην καρτα μνημης χωρις καποιο εξωτερικο προγραμμα?

 

Astro file manager από το market φίλε μου.

Φιλικά, Θάκης
Link to comment
Share on other sites

Με τι διαβαζει το QR code?

Με πρόγραμμα και την Camera.

 

Παρασκευή βράδυ πρέπει να έφυγε απο handtec. Πάντως έχει να κάνει καθαρά με τα δρομολόγια αεροπλάνων. Μπορεί να έιχε πτήση παρασκευή απόγευμα και να ήταν εδώ μέσα σε 1 μέρα

Εγώ πλήρωσα με google checkout και δεν μου ζήτησαν τίποτα.

Εντάξει, είχε και ΣΚ ανάμεσα γι αυτό σου άργησε, εγώ περιμένω διαθεσιμότητα ακόμη :(...

 

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνυμάτων.

Edited by athanaso77
Δεν γράφουμε συνεχόμενα μηνύματα. Κάνε χρήση της "Τροποποίησης" ή της "Πολλαπλής Παράθεσης".
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ για την απαντηση και κατι ακομα δε μπορω να συνδεθω στο market μεσω wifi δεν δεχετε την συνδεση σαν να θελει μονο μεσω του δικτυου κινητης εχει κανεις αλλος το ιδιο προβλημα?
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά. Μετά από πολλά χρόνια χρήσης nokia και symbian αποφάσισα να δοκιμάσω κάτι άλλο, και το desire μου φαίνεται σαν καλή αναβάθμιση από το 5800.

Απλά έχω κάποιες απορίες που ίσως να έχουν απαντηθεί,αλλά χρειάζομαι μια επιβεβάιωση.

 

Σχετικά με την αγορά, σκέφτομαι να το αγοράσω από έξω (handtec συγκεκριμένα) για να γλιτώσω και το ελληνικό ''καπέλο'' και την αναμονή μεχρι να έρθει εδω. Επειδή θα πληρώσω με χρεωστική, τί ειναι αυτό που πρέπει να προσέξω και τι θα πρέπει να τους στείλω?

 

Σχετικά με το κινητό, και τα ελληνικά, διάβασα οτι έχει κανονικά ελληνικά,αρκει να μην επιλέξεις γλώσσα στην αρχή(δηλαδη όταν σου βγάλει την λίστα πατας skip? για αυτους που το εχουν κάνει λέω)

κάνοντας αυτό θα έχει κανονικά ελληνικό πληκτρολόγιο και 160 χαρακτήρες στα sms? Επίσης θα μπορώ οταν κυκλοφορήσει εδώ να το πάω στο service και να βάλω ελληνική rom?

 

Και σχετικά με την χρήση δεδομένων. Για μια φυσιολογική έντελως χρήση internet απο widgets κτλ, και webpages κυρίως από wifi, τα 300 mb(το μεγαλύτερο που δίνει) της cosmote φτάνουνε?

 

Τέλος αξίζει να το πάρω απ'έξω? Δηλαδή αυτό που θα γλιτώσω σε τιμή μήπως μου κοστίσει σε μη υποστήριξη εδώ?

 

Συγνώμη για τις πολλές απορίες που μπορει να έχουν απαντηθεί, αλλά ειναι μετάβαση σε άλλο λογισμικό και αγορά απ'έξω οπότε είμαι επιφυλακτικός!

(και κατι άλλο..επειδή διαβάζω γενικά για custom roms κτλ...κατα πόσον είναι αναγκαίο αυτό?)

Edited by cougar
Link to comment
Share on other sites

Μερικα reviews (δεν ξερω αν εχουν δοθει ξανα τα links)...

 

http://www.techradar.com/reviews/phones/mobile-phones/htc-desire-679515/review

Verdict:

In short, this is a phenomenal phone - one of the best we've ever had on TechRadar. Usually when we like a phone on the first use, we end up horribly disappointed after a little use - but the HTC Desire kept on performing and achieving when we thought it wouldn't.

 

The screen is lovely, the design is slick and processor makes everything happen in a flash - all you'd want from a smartphone.

 

Sure, some people will want slightly nicer design (we'd advise you check out the Legend) or a simpler home screen and richer app store at the moment (look at the iPhone) but as a piece of hardware it's without par in the mobile world.

 

A stunning phone, and one that will show the world that Android isn't just for the hackers and phone geeks any more.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

http://www.reghardware.co.uk/2010/04/06/review_phone_htc_desire/

 

reghardware editor's choice

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

http://www.engadget.com/2010/04/01/htc-desire-review/

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

http://www.smh.com.au/digital-life/mobiles/iphone-killer-lands-at-last-20100408-rsub.html

"The iPhone has had a stellar run as the king of the smartphones but on almost every level - features, user interface, price, screen quality, speed, web browsing - the Desire steals the crown, hands down."

 

Μερικα ακομα. Τι γινεται, ολα... biased ειναι?

 

http://recombu.com/reviews/htc/desire/

 

We fell completely in love with the Desire – it seemed to know everything we wanted to do, and made it all ridiculously quick and easy to do. And, with the killer combination of speed, grace and that deliciously touchable AMOLED screen, it’s a winner. Βεβαια, αναφερει και την κακη αυτονομια που ειναι το μεγαλυτερο μειον του κινητου αυτου...

------------------------------------------------------------------

 

http://www.tracyandmatt.co.uk/blogs/index.php/htc-desire-review

 

They said that the Nexus One took the smartphone to a new level and the term 'superphone' has been used a few times. If that's the case then I don't know what superlative I would use for the HTC Desire. Uber-phone perhaps? In any case I personally prefer the Desire to the Nexus One, I like what the Sense UI brings in terms of usability and the overall feel of the phone.

 

In my opinion the HTC Desire steals the top spot as the flagship Android handset and is by far my favourite Android handset and well on it's way to being my favourite of all devices regardless of platform. For now anyway."

------------------------------------------------------------------

 

http://www.pocket-lint.com/review/4694/htc-desire-mobile-phone-review

 

Verdict

 

The HTC Desire will live up to its hype for many. As an alternative to the iPhone, you'll find it offers plenty of power, an excellent browsing experience and plenty of customisation opportunities. The Android Market is growing in its offering and already has a huge number of free applications. It doesn’t yet have the depth and breadth that the Apple App Store does, but with more manufacturers adopting Android devices, it is only set to grow. For some, though, the HTC Legend will be a viable alternative. Yes, you won't get the same processing power and a smaller screen, but the experience is very similar: you get all the connected goodness of HTC Sense and an excellent touch response from your device, in a beautiful package. We're certain that the HTC Desire will be a huge hit in 2010. Aside from a few minor points, there is little fault with this superphone.

Edited by athanaso77
Συνεχόμενα μηνύματα.
Link to comment
Share on other sites

δηλαδη οταν λεει το καλυτερο hardware που κυκλοφορει στον κοσμο των κινητων τι πιο καλο εχει απο το HD2?

 

εγω παντως στην καμερα ειδα μεγαλη διαφορα απο το λεο μου,μιας και τα ειχα διπλα και τα δυο τηλεφωνα;)

ακομη ΔΕΝ δουλευει το φλας στην βιντεοσκοπηση που ειναι ενα τεραστιο μειον σε συγκριση με του λεο!

οπως επισης και η μικροτερη οθονη του Desire...

 

Συμπερασμα καναμε μια εξαιρετικη αγορα :D

 

αυτο φιλε Σπυρο το αποφασιζουμε/ανακαλυπτουμε στην πορεια παντα.:)

 

τα reviews τοσα χρονια εμενα προσωπικα,το μονο που μου εδιναν ηταν κινητρο να χαλασω τα λεφτα μου!!

μονο με προσωπικη χρηση μιας συσκευης,ο καθενας μας,θα δει τι και πως κανει το καθε τηλ με βαση παντα τα προσωπικα μας θελω:)πρεπει να αφιερωσουμε,χρονο και διαβασμα ωστε να μαθουμε τι πραγματικα μπορει να κανει ενα κινητο αυτης της κατηγοριας..οσοι εχουν αυτο το σκεπτικο,θα ειναι και οι πιο κερδισμενοι στο τελος.

1ον γιατι θα εχουν ερθει σε θεση να μπορουν να εκμεταλευτουν στο επακρο την συσκευη τους

και 2ον γιατι θα ξερουν πραγματικα τι ειναι καλο και τι οχι για αυτους.

 

μονο ετσι υπαρχει πραγματικη και βασιμη γνωμη για ενα τηλ :)

""η ικανοποιηση του να μοιραζεσαι και να κανεις τους αλλους χαρουμενους ειναι η καλυτερη πληρωμη""

"""""""Δημητρης¨¨¨¨¨¨¨¨MY YouTube ¨[sIGPIC][/sIGPIC] My blog

Link to comment
Share on other sites

εγω παντως στην καμερα ειδα μεγαλη διαφορα απο το λεο μου,μιας και τα ειχα διπλα και τα δυο τηλεφωνα;)

ακομη ΔΕΝ δουλευει το φλας στην βιντεοσκοπηση που ειναι ενα τεραστιο μειον σε συγκριση με του λεο!

οπως επισης και η μικροτερη οθονη του Desire...

 

 

 

αυτο φιλε Σπυρο το αποφασιζουμε/ανακαλυπτουμε στην πορεια παντα.:)

 

τα reviews τοσα χρονια εμενα προσωπικα,το μονο που μου εδιναν ηταν κινητρο να χαλασω τα λεφτα μου!!

μονο με προσωπικη χρηση μιας συσκευης,ο καθενας μας,θα δει τι και πως κανει το καθε τηλ με βαση παντα τα προσωπικα μας θελω:)πρεπει να αφιερωσουμε,χρονο και διαβασμα ωστε να μαθουμε τι πραγματικα μπορει να κανει ενα κινητο αυτης της κατηγοριας..οσοι εχουν αυτο το σκεπτικο,θα ειναι και οι πιο κερδισμενοι στο τελος.

1ον γιατι θα εχουν ερθει σε θεση να μπορουν να εκμεταλευτουν στο επακρο την συσκευη τους

και 2ον γιατι θα ξερουν πραγματικα τι ειναι καλο και τι οχι για αυτους.

 

μονο ετσι υπαρχει πραγματικη και βασιμη γνωμη για ενα τηλ :)

σε οτι λες συμφωνω απλα θεωρω οτι μια συσκευη δεν ειναι καλη οταν της βαζουμε διαφορετικες ρομ με χιλιαδυο καλουδια τα οποια τα εχει ενσωματωσει σε αυτη καποιος που του αρεσει να το κανει αυτο.το τηλεφωνο φαινεται αν αξιζει ή οχι με την εργοστασιακη ρομ που φοραει(εξακολουθω παντως να θεωρω το leo το καλυτερο κινητο και με διαφορα)

"κρειττον τοις ποσιν ολισθειν ή τη γλώσση"

Ειναι προτιμότερο το στραβοπάτημα με τα ποδια παρά με τη γλώσσα.

ΔΙΟΓΕΝΗΣ Ο ΛΑΕΡΤΙΟΣ

66 π.Χ

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με το κινητό, και τα ελληνικά, διάβασα οτι έχει κανονικά ελληνικά,αρκει να μην επιλέξεις γλώσσα στην αρχή(δηλαδη όταν σου βγάλει την λίστα πατας skip? για αυτους που το εχουν κάνει λέω)

 

Εγώ δεν το έχω στα χέρια μου αλλα απο οτι λένε θα έχει ελληνικά αμέσως μόλις βάλεις την sim. Αυτή την διαδικασία με το skip, δεν την έχω διαβάσει καπου εδω. Ας απαντήσει κάποιος που το έχει κάνει για να το ξεκαθαρίσουμε και ας πει αναλύτικα τα βήματα... αν έχει χρόνο φυσικά

Device: Nexus 5

Rom: PureNexus

Link to comment
Share on other sites

Εγω προσωπικα μετετρεψα απο αγγλικα σε ελληνικα με το morelocale ταχυτατα χωρις καν να κανει soft reset αυτο με την καρτα σιμ εγω δεν το πετυχα παντως

Φιλικά Σπύρος

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5663692#post5663692 <--πωλείται

Link to comment
Share on other sites

Ναι οκ αλλα καλό θα ήταν να μην έχουμε επιπλεον διαδικασίες αν γινεται απο την αρχή

Device: Nexus 5

Rom: PureNexus

Link to comment
Share on other sites

Απλά όταν ξεκινά για πρώτη φορά η συσκευή και κάνει την προετοιμασία φτάνει στο σημείο που έχει τίτλο “Επιλέξτε γλώσσα” εκεί δεν αγγίζεις τίποτα , έκτος το κουμπί “Επόμενο”
Link to comment
Share on other sites

Προσοχη ομως αν πατησεις καποια γλωσσα τοτε μενει επιλεγμενη και τοτε ερχεται η επιλογη του morelocale εγω ετσι την πατησα

Φιλικά Σπύρος

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5663692#post5663692 <--πωλείται

Link to comment
Share on other sites

Απλά όταν ξεκινά για πρώτη φορά η συσκευή και κάνει την προετοιμασία φτάνει στο σημείο που έχει τίτλο “Επιλέξτε γλώσσα” εκεί δεν αγγίζεις τίποτα , έκτος το κουμπί “Επόμενο”

 

Ωραίος. Τέτοια απάντηση έψαχνα! Και με αυτό έχεις αγγλικό/ελληνικό πληκτρολόγιο και 160 χαρακτήρες?

 

 

Κάποια άλλη απάντηση στις προηγούμενες απορίες μου?:p

Link to comment
Share on other sites

Ωραίος. Τέτοια απάντηση έψαχνα! Και με αυτό έχεις αγγλικό/ελληνικό πληκτρολόγιο και 160 χαρακτήρες?

 

 

Κάποια άλλη απάντηση στις προηγούμενες απορίες μου?:p

νομιζω οτι ΔΕΝ εχει 160 στα Ελληνικα.

Link to comment
Share on other sites

νομιζω οτι ΔΕΝ εχει 160 στα Ελληνικα.

Αυτό μπορέι να λυθέι κάπως? (πχ με αυτό που ρώτησα, να πας οταν ερθει στην Ελλάδα το desire και να ζητήσεις να σου περάσουν την ελληνική rom?)

Link to comment
Share on other sites

Αυτό μπορέι να λυθέι κάπως? (πχ με αυτό που ρώτησα, να πας οταν ερθει στην Ελλάδα το desire και να ζητήσεις να σου περάσουν την ελληνική rom?)

 

μπορεις να την περασεις μονος σου ;)

Στο άδειο δωμάτιο και στον κρύο αέρα

Να σ’ αγαπώ το μόνο που μου μένει

Να ‘μαι για σένα η ζωή που περιμένει

Να κλέψει να σου δώσει

Να σε στείλει να σε νοιώσει...

Link to comment
Share on other sites

Προσοχη ομως αν πατησεις καποια γλωσσα τοτε μενει επιλεγμενη και τοτε ερχεται η επιλογη του morelocale εγω ετσι την πατησα

 

Αν κανεις επαναφορα μπορεις να επιλεξεις μετα οπως το πρωτο ανοιγμα:lol:

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ τους έχοντες αλλά και τους μη έχοντες (κακό για αυτούς ;-) )!!

Μετά από 6 ολόκληρες μέρες συμβίωσης με το κινητό (σε ταξίδι στην

Ρώμη) θα προσπαθήσω να σας βοηθήσω. Η αγορά έγινε από expansys

και η απόδειξη είναι του γαλλικού καταστήματος.

 

Πρώτα από όλα όμως, ΕΓΓΥΗΣΗ!

Αν το κινητό είναι αγορασμένο από ευρωπαικό κατάστημα (το οποίο με

την σειρά του το προμηθεύτικε από την HTC) και έχετε απόδειξη του

συγκεκριμένου καταστήματος και όχι κάποιου μεταπωλητή, τότε

είστε σίγουροι πως δεν πρόκειται για παραεισαγωγή και άρα το η εγγύηση

καλύπτεται από ΚΑΘΕ αντιπρόσωπο στην ευρώπη δηλαδή και από την ACE.

 

Στην συσκευασία έχει 4αρα κάρτα.

Οι διαστάσεις του είναι πάρα πολύ βολικές ειδικά για χρήση και με το ένα χέρι

μόνο. Τα υλικά κατασκευής του, με ικανοποιούν πλήρως (δεν έχω μεγάλες

απαιτήσεις) και η αίσθηση του πίσω πλαστικού είναι πολύ όμορφη.

Η οθόνη του είναι πολύ καλή. Pixels και πρόβλημα στο Clear Type

δεν έχω παρατηρήσει (και έχω παίξει ΠΑΡΑ πολύ). Το ηχείο του έχει καλή

απόδοση με ελάχιστη παραμόρφωση αν το έχεις τέρμα. Η λήψη σήματος, η περιαγωγή,

η αλλαγή στα δίκτυα γίνεται χωρίς κανένα πρόβλημα και χωρίς να το καταλάβει κανείς.

Επίσης, το ακουστικό είναι πολύ καλό. Τα πλήκτρα, βολεύουν απίστευτα ειδικά όταν

θέλεις να κάνεις switch από εφαρμογή σε εφαρμογή. Μόνο αρνητικό πως το back υπάρχει

μόνο σε hardware key, δεν το έχω συναντήσει στο λειτουργικό σε software παρά μόνο

σε κάποια προγράμματα. Το optical trackpad είναι πολύ χρήσιμο για μικροεπεμβάσεις

(επιλογή κειμένου, λέξεων, μετακίνηση κέρσορα κλπ.). Κάτι που με παραξένεψε είναι

η micro usb, είχα συνηθίσει στην mini.

 

Στα εντός!

ΓΙΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ! Με το που το αγοράσετε από οπουδήποτε, βάλτε ελληνική κάρτα sim

και στα μενού ρύθμισης μην επιλέξετε τίποτα, απλά πατήστε επόμενο. Τα μενού θα

είναι ήδη ελληνικά. Τώρα, αν την πατήσατε δοκιμάστε με hard reset. Αν δεν

δουλεύει βάλτε το morelocale από market. Έχει ΠΑΝΤΟΥ ελληνικά,στο μενού και

στο dialer και στο keyb (qwerty, αλφαριθμητικό, συμπαγές qwerty) με Τ9, πρόβλεψη

λέξεων και ορθογραφία! Μόνο στα μηνύματα με ελληνικά πάει μέχρι 70 chars, το οποίο

γίνεται 140 (τόσο μου πάει εμένα) με το greek keyboard.

Συγχρονισμός! Το συνδέετε στο Pc κάνετε εγκατάσταση drivers και μετά το HTC SYNC

το οποίο είναι μέσα στην κάρτα. Μετά φτιάχνετε profil και έχετε απροβλημάτιστο

συγχρονισμό με Outlook με φωτό κανονικά. Για sync με media player playlists δεν έχω

βρει κάτι, υπάρχει όμως για itunes.

Η ταχύτητα παντού είναι real-time, δεν σκαλώνει πουθενά, φορτώνει τα πάντα αμέσως.

Μόνο το navigon κάνει περίπου 4 sec να ανοίξει. Η rom του, με πολλές εφαρμογές μέσα

είναι σε πολύ καλά επίπεδα.

Κάμερα! Δεν είναι στα επίπεδα multimedia phones (aka sony erickson), αλλά είναι ταχύτατη

και μπορείς να πετύχεις πολύ καλές λήψεις με το auto focus και το flash να κάνουν άριστη

δουλειά.

Video! 800x480 μέχρι στιγμής. Μέτρια απόδοση θα έλεγα και χωρίς φωτισμό.

Gps! Το έχω χρησιμοποιήσει με footprints, google earth και navigon. Την 1η φορά αργεί λίγο να lockαρει αλλά μετά λειτουργεί απροβλημάτιστα, απλά μην περιμένετε να είναι στο off και

να βγάλετε αμέσως φωτό με geotagging, θέλει την ώρα του. Το navigon όσον αφορά

την ταχύτητα, την δρομολόγηση και τα POI είναι εξαιρετικό. Το interface και τα γραφικά

στον χάρτη του δεν μου αρέσουν πολύ. Λειτουργεί προφανώς χωρίς Root.

Bluetooth! Ταχύτατο, έκανε pair με τα πάντα και υποστηρίζει κανονικά αποστολή και λήψη.

Wifi! Επίσης ταχύτατο, και κάνει και αυτόματο connection μόλις μπει σε εμβέλεια δικτύου

που έχεις αποθηκεύσει.

Τα scenes είναι πολύ βολικά.

Internet! Ο explorer του φορτώνει τα ΠΑΝΤΑ (flash κλπ) αρκετά γρήγορα.

ΙΜ! Fring, υποστηρίζει msn,skype,sip και άλλα.

Απόδοση Μπαταρίας! Μου έβγαλε 21 ώρες με : Roaming, πολλές μεταφορές με μετρό, wifi 1 hour, bluetooth συνέχεια, περίπου 40 min gps και αρκετό παίξιμο με την συσκευή (aka ανοιχτή οθόνη για πολλές ώρες). Πιστεύω μπορεί και καλύτερα!

 

Αυτά προς το παρών.

 

Καλές παραγγελίες ;-)!!!

Close your eyes, look into the dream

Winds of change, will winds of fortune bring...

Link to comment
Share on other sites

φτου κακα:lol: κατεβασα ενα προγραμμα wallpaper.Το θεμα ειναι πως οταν κανω ενα wallpaper save,μου το σωνει στην καρτα sd.

Οταν ομως παω ταπετσαρια μου εχει 3 επιλογες.κινουμενες,ταπετσαριες htc,και φωτογραφιες...

Πως μπορω να βαλω τα wallpapers που αποθηκευτηκαν στην sd?

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...