Jump to content

[Επίσημο] HTC Desire Μέρος Ι


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα χθες εγκατέστησα την RCMixHD_v014_OF ROM. Όλα καλά χωρίς προβλήματα, το μόνο που δεν μπορώ να ρυθμίσω είναι το μέγεθος της γραμματοσειράς (λόγο ηλικίας :D) είναι μικρά, γνωρίζει κάποιος πώς αλλάζουμε μέγεθος γραμματοσειράς?

Μπορείς αν θες να δοκιμάσεις την Ζ του οποίου η οθόνη είναι ίδια με τη δικιά μας και η γραμματοσειρά επίσης ίδια με την δικιά μας.

σήμερα έβαλα την newSense DHD baadnwz RC2 αρκετά καλή και πιο γρήγορη από την leedroid 2.2f

υπάρχει καμιά άλλη rom with newsense που να υποστηρίζει ota update

 

Γιατί υποστηρίζει OTA η newSense DHD baadnwz RC2.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Πωλείται: Τίποτα. Ζητείται: Τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλημέρα σε όλους.

Βρήκα ένα τρόπο στο ιντερνετ για να προσθέτω πόλεις στον default καιρό του ΗTC Sence. Ωστόσο το πρόβλημα που έχω είναι ότι όταν πάω να κάνω delete το αρχείο WPDB από το φάκελο system/etc μέσω του AstroFIle manager το σύστημα δεν μου το επιτρέπει με τπτ. όπως και για να κάνω move ή cut πάλι δεν μου επιτρέπει. μήπως ξέρει κανείς το γιατί.

τι πρέπει να κάνω για να σβήσω αυτό το αρχείο?

 

ευχαριστώ πολύ

root explorer ή adb interface

αυτόν http://forum.ppcgeeks.com/htc-evo-4g-themes-mods/133522-guide-add-custom-city-htc-sense-weather.html τον τρόπο λες;

Link to comment
Share on other sites

λογικά,θα μου πει κάποιος, ότι η απορία μου θα έπρεπε να είχε λυθεί από τις 600 σελ. εδώ. Παρ' όλα αυτά θα ήθελα έναν καλό λόγο στον προβλιματισμό μου. Γιατι να κάνω root στο κινητό μου; Η εξοικονόμηση της μπαταρίας είναι κάτι αλλά και το laptop μου μετά από 5 ώρες συνεχούς χρήσης θέλει φόρτηση. Με αυτό το κινητο-υπολογιστή, μετά από 4 ώρες συνεχούς σερφαρίσματος κλήσεων μηνυμάτων κ.τ.λ το φορτίζω το βράδυ!! Ξέρω ότι δεν μπορώ να αποκτήσω paid εφαρμογές απο το market αλλά μετα από καμια 65αρια εφαρμογές ,τις οποίες βρήκα από εδώ και σας ευχαριστώ πολύ γι αυτό, έχω ακόμα 48ΜΒ στο τηλ (μαζί με αυτές που είχε το τηλ βέβαια). Έχω το sync της ΗTC και ακόμα η ΗΤC είναι αυτή που από τις πρώτες δίνει τα updates,όχι όπως samsung και sony. Σε καινούριο τηλ ήδη έχω update πριν μία εβδομάδα. Δηλαδή τι άλλο θα μου προσφέρει μια άλλη ραμ ;

 

Κοιταξε, κι εγώ ήμουν επιφυλακτικός στην αρχή αλλά πραγματικά υπάρχουν άπειροι λόγοι για να κάνει κάποιος root και από τοτε που το αποφάσισα δεν το εχω μετανιώσει καθόλου! Κι εμένα προσωπικά μου αρέσει η stock rom της htc και τώρα αυτήν έχω αλλά μου έχουν δωθεί ένα σωρο περισσότερες δυνατότητες όπως:

 

1.Titanium back up για να κάνεις backup εφαρμογές ΜΕ τα δεδομένα τους (saved games κλπ)

 

Παρεπιπτόντως παρατήρησα σήμερα πως το Titanium (pro) μου έκανε backup και μηνύματα και επαφές και home screen.. Γιατί λέγατε οτι δεν γίνεται?:confused:

 

2. Market enabler για να αγοράζω ότι εφαρμογή θέλω.

 

3. Απεριόριστη εσωτερική μνήμη ( 1GB με app2sd+) για να εγκαθηστώ όσα apps θέλω.

 

4. Add blocker για να μην έχω ενοχλητικά adds

 

5. Mods για καλύτερη απόδοση μπαταρίας, και πάει λέγοντας...

Device: HTC Desire

Radio: 32.44.00.32U_5.09.05.30_2

ROM: StarBurst Froyo HTC 2.29.405 Stable Data2SD

Link to comment
Share on other sites

root explorer ή adb interface

αυτόν http://forum.ppcgeeks.com/htc-evo-4g-themes-mods/133522-guide-add-custom-city-htc-sense-weather.html τον τρόπο λες;

 

αυτόν τον τρόπο λέω αλλά ο root explorer θέλει rooted device και η διαδικασία adb δεν ξέρω πως θα τη κάνω. θα το ψάξω βέβαια άλλα αλλά υπάρχε ένα αλλά. επίσης δεν ξέρω και αυτό αν θέλει rooted device.

Link to comment
Share on other sites

ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ROOTED STOCKΑΔΕΣ EKEI ΕΞΩ :D

 

Ρίχτε μια ματιά σε αυτό το post από xda:

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=773997

Εχει πραγματικά τα ΠΑΝΤΑ για όσους δεν θέλουν να φύγουν απο τη stock ROM αλλά θέλουν να έχουν κάποιοες παραπάνω δυνατότητες.. Εκεί βρήκα:

α. τη νεα ROM 2.29 με τη τελευταία αναβάθμιση χωρίς πειράγματα

β. mod για να ενεργοποιήσω το app2sd+ !!!

γ. mod για βελτίωση μπαταρίας

δ. mod για να μπορεί πλέον το addfree να γράφει στο host file

και άλλα πολλά!

 

Μόλις flashara για πρώτη φορά τη συσκευή μου και ειμαι ενθουσιασμένος γιατί όλα πήγαν μια χαρά, με το Titanium δεν έχασα απολύτως τίποτα (ούτε μηνύματα, ουτε home screens, ουτε επαφές, ούτε καν call log!) και η ROM είναι super stable!

Τώρα βέβαια που είδα τη γλύκα δεν ξέρω αν θα μείνω για πολύ σε stock απλά τα γράφω αυτά γιατί πολλοί απ όσα διαβάζω δεν θέλουν να πειραματιστούν περεταίρω!

 

Cheers! :cool:

 

τι εννοείς όταν λες stockrom; είναι διαφορετική από την επισημη που είχε; Αν ναι που τη βρισκω; Tα βήματα στο πρώτο post είναι οκ; αν κάνω root κατεβάζοντας το προγραμμα unrevoked για το desire, που βρήκα σε καποιο sait θα γίνει; όλα θα πάνε οk;To λέω γιατί μου φαίνεται ετσι πάρα πολυ εύκολο. απλά κατεβάζεις το προγραμμα και το τρέχεις

 

Και εγώ έτσι ακριβώς την έπαθα :p Χάζευα τη πρώτη σελίδα και πάτησα link για τις οδηγίες, μόλις είδα πόσο απλό είναι σκάλωσα και μπήκα στο τρυπάκι να το κάνω! Είναι πραγματικά τόσο εύκολο, εγώ ειδικά που το έκανα σε Mac ήταν ακόμα πιο απλό. stock rom εννοώ τη Rom που είχε το κινητό όταν το αγόρασες, απλώς με δικαιώματα root. Αυτό ακριβώς κάνει και το πρόγραμμα που λες, rootαρει το κινητό και σε επιστρέφει στη Rom που είχες! Είναι ότι πρέπει για πρώτο βήμα και σιγά σιγά θα καταλάβεις τι παίζει.. ;)

Edited by Nikos_s3

Device: HTC Desire

Radio: 32.44.00.32U_5.09.05.30_2

ROM: StarBurst Froyo HTC 2.29.405 Stable Data2SD

Link to comment
Share on other sites

Πάνε,ρυθμίσεις ,σχετικά με το τηλέφωνο,ενημερώσεις ,και επέλεξε,έλεγχος τώρα,.Φυσικά πρέπει με κάποιο τρόπο να είσαι συνδεμενος στο διαδίκτυο .

 

Sent from my HTC Desire using Tapatalk

 

Όπως ανέφερα σε επόμενο μου ποστ (πριν το δικό σου ομως) κανω ελεγχο τώρα και δεν μου βγαζει την ενημέρωση, επίσης δεν ειμαι rooted κτλ.

Αλλά απ'ό,τι εχω καταλάβει και απ' ό,τι θυμάμαι και από παλιότερες οι ενημερώσεις δεν ενεργοποιούνται σε όλα τα κινητά ταυτόχρονα για να μην γίνεται συμφόρηση.

Η καλύτερη στιγμή για να κάνεις κάτι είναι Τώρα !! :dash:
Link to comment
Share on other sites

αυτόν τον τρόπο λέω αλλά ο root explorer θέλει rooted device και η διαδικασία adb δεν ξέρω πως θα τη κάνω. θα το ψάξω βέβαια άλλα αλλά υπάρχε ένα αλλά. επίσης δεν ξέρω και αυτό αν θέλει rooted device.

android device χωρίς root και a2sd ή data2sd είναι σαν να έχεις μια ferrari με κόφτη στα 50χλμ :lol:

Link to comment
Share on other sites

Όπως ανέφερα σε επόμενο μου ποστ (πριν το δικό σου ομως) κανω ελεγχο τώρα και δεν μου βγαζει την ενημέρωση, επίσης δεν ειμαι rooted κτλ.

Αλλά απ'ό,τι εχω καταλάβει και απ' ό,τι θυμάμαι και από παλιότερες οι ενημερώσεις δεν ενεργοποιούνται σε όλα τα κινητά ταυτόχρονα για να μην γίνεται συμφόρηση.

 

Έχεις δίκιο, κι εγω όταν περιμενα το froyo update πριν κάνω root μου είχε αργήσει αρκετά, πήρά τηλ στην HTC, μου ζήτησαν στοιχεία και IMEI και σε δύο ώρες μου ήρθε :p

 

σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση απαντηση. τελικά πολλα είναι προφανή αλλά καλό είναι που ρώτησα. Απλά διστάζω μια και έχω την τελευταια έκδοση της stockrom. 2.29.405.2 ή όχι; άρα αν κάνω μόνο root χωρίς άλλη rom θα μπορώ να έχω όλα όσα εγραψες προηγούμενα; δηλαδή ο τρόπος που σου είπα θέλει κάτι άλλο για να δουλεψει με pc που έχει windows7; το προγραμμα το τρέχεις στο pc και μεταφέρεται στο τηλ ή το βάζεις στην κάρτα και το τρέχεις εκεί;

 

Μην διστάζεις, αν δεις μερικές σελίδες πίσω, ένας φίλος για να κάνει την ενημέρωση γύρισε σε unrooted, την έκανε και μετά ξαναέκανε root με unrevoked (λίγο μανούρα βέβαια, υπήρχαν κι άλλοι τρόποι) . Εσύ που είσαι ήδη με το 2.29 δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα, απλώς ακολούθησε βήμα βήμα τις οδηγίες. Επειδή δεν το έκανα σε windows δεν μπορώ να σου πώ λεπτομέριες αλλά έχε υπόψη ότι θα πρέπει πάνω-κάτω:

να "προετοιμάσεις" το pc με κάποια προγραμματάκια

να τικάρεις κάποιες επιλογές στη συσκευή σου,

να τη συνδέσεις με usb και να πατήσεις ένα click στον υπολογιστή :p

 

για να μπορέσεις να δουλέψεις το a2sd+ ομως θα πρέπει να κάνεις κάποια παραπάνω πράγματα, αν δεις και το link που δίνω πιο πάνω. Αλλά ένα-ενα, ξεκίνα με αυτό!

Edited by Nikos_s3

Device: HTC Desire

Radio: 32.44.00.32U_5.09.05.30_2

ROM: StarBurst Froyo HTC 2.29.405 Stable Data2SD

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη τις ενημερώσεις δε θα τις περνά αν κανω root;Και με ποιον τρόπο θα τις έχω; Θα το προσπαθήσω,αν είναι. Τα υπόλοιπα που γράφεις μς μπερδεύουν λίγο. Ποια προγραμματάκια; επιλογες ποιες; όταν κατεβάσω το αρχειο που κάνει το root αμεσως, θα έχει οδηγίες ή πρεπει να κανω κάτι πριν τρεξει;

 

Τις οδηγίες του link στη πρώτη σελίδα του post εννοώ

https://docs.google.com/document/edit?id=1yUevsY-cDQuWkF10K_d8N4Qyp0Wa1gCrDm6D6iTbE3A&hl=en&authkey=CLrsw6oK&pli=1

που σου εξηγούν τη διαδικασία. και προγραμματάκαι εννοώ το HBOOT για windows και τα drivers του HTC sync.. Ναι, να ξέρεις πως τις OTA ενημερώσεις δεν μπορείς να τις παρεις από την HTC, αλλά βγαίνουν παράλληλα και στο internet για rooted συσκευές οποτε θα τις έχεις το ίδιο γρήγορα.

Device: HTC Desire

Radio: 32.44.00.32U_5.09.05.30_2

ROM: StarBurst Froyo HTC 2.29.405 Stable Data2SD

Link to comment
Share on other sites

android device χωρίς root και a2sd ή data2sd είναι σαν να έχεις μια ferrari με κόφτη στα 50χλμ :lol:

θέλω να κάνω root αλλα το σκέφτομαι διότι θέλω να έχω την rom της htc, και να μην έχω τπτ προβλήματα σταθερότητας του τηλεφώνου και τέτοια. επιπλέον θα πρέπει να στήσω τη συσκευή απο την αρχή εννοώ εφαρμογές κλπ ή όχι?

 

επίσης κάτι που δεν κατάλαβα για να κάνω ροοτ πρέπει να αγοράσω άλλη κάρτα sd από αυτή που έχει μέσα το τηλ?

Edited by perdikos2000
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια!!

Εγω θα ηθελα να κολουθησω την αντιστροφη διαδικασια, δηλαδη εχω την leedroid κ θελω να γυρισω το κινητο στην αρχικη rom κ επειτα να το κανω root!

 

Ποιο αρχειο απο την πρωτη σελαδα πρεπει να κατεβασω κ μια διευκρινηση θα ηθελα ακομα, στις οδηγιες για εγκατασταση official rom εχει ενα link για ενα αρχειο που δεν υπαρχει πια...κ το ερωτημα ειναι, μου χρειαζεται?

 

Ευχαριστω πολυ!!!

Sony Ericsson X10, HTC Desire, Huawei Ideos X5, Sony Ericsson X10 mini, Motorola Razr XT910i, Samsung Galaxy S3, Sony Ericsson X8, Nexus 4,HTC wildfire S, Sony Ericsson Neo-V, Nexus 5, Blacview JK809, Lenovo A820, Lenovo A760, Oppo Find 7a, Jiayu G2F, Xiaomi Hongmi 1S, THL T6s pro, Umi Zero, Cubot S200, Meizu MX4, Cubot X9, Kingzone Z1, Ulefone be pure, LG G flex 2, Xiaomi Mi Note, Xiaomi Mi Note Pro, Huawei P8 lite, Meizu m2 Note, Moto X style, Letv One Pro, Nexus 6P, Note 5, Xiaomi Redmi 3
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια!!

Εγω θα ηθελα να κολουθησω την αντιστροφη διαδικασια, δηλαδη εχω την leedroid κ θελω να γυρισω το κινητο στην αρχικη rom κ επειτα να το κανω root!

 

Ποιο αρχειο απο την πρωτη σελαδα πρεπει να κατεβασω κ μια διευκρινηση θα ηθελα ακομα, στις οδηγιες για εγκατασταση official rom εχει ενα link για ενα αρχειο που δεν υπαρχει πια...κ το ερωτημα ειναι, μου χρειαζεται?

 

Ευχαριστω πολυ!!!

 

μπες στο link που δίνω στη προηγούμενη σελίδα, κατέβασε την stock 2.29 και το αντίστοιχο radio, περνα τα στην sd, κάνε full wipe και φλασαρέ τα. Είναι η official rooted και απόλυτα stable..

 

θέλω να κάνω root αλλα το σκέφτομαι διότι θέλω να έχω την rom της htc, και να μην έχω τπτ προβλήματα σταθερότητας του τηλεφώνου και τέτοια. επιπλέον θα πρέπει να στήσω τη συσκευή απο την αρχή εννοώ εφαρμογές κλπ ή όχι?

 

επίσης κάτι που δεν κατάλαβα για να κάνω ροοτ πρέπει να αγοράσω άλλη κάρτα sd από αυτή που έχει μέσα το τηλ?

 

αν κάνεις το root της πρώτης σελίδας θα έχεις root με την official rom της htc, δεν χρειάζεσαι άλλη sd και δεν θα χάσεις τίποτα από τα αρχεία και τα προγράμματά σου. Απλώς καλό είναι πάντα να κάνεις backup just in case..

Edited by whatever123

Device: HTC Desire

Radio: 32.44.00.32U_5.09.05.30_2

ROM: StarBurst Froyo HTC 2.29.405 Stable Data2SD

Link to comment
Share on other sites

μπες στο link που δίνω στη προηγούμενη σελίδα, κατέβασε την stock 2.29 και το αντίστοιχο radio, περνα τα στην sd, κάνε full wipe και φλασαρέ τα. Είναι η official rooted και απόλυτα stable..

 

 

Αν θες γινεσαι λιγακι πιο σαφης...

Κατεβασα αυτα τα δυο κ τα περασα στην sd, ομως μετα δεν ξερω τι να κανω ακριβως...

Sorry αλλα δεν το εχω ξανακανει (το αγορασα με την leedroid)...

 

Ευχαριστω κ παλι!!

Sony Ericsson X10, HTC Desire, Huawei Ideos X5, Sony Ericsson X10 mini, Motorola Razr XT910i, Samsung Galaxy S3, Sony Ericsson X8, Nexus 4,HTC wildfire S, Sony Ericsson Neo-V, Nexus 5, Blacview JK809, Lenovo A820, Lenovo A760, Oppo Find 7a, Jiayu G2F, Xiaomi Hongmi 1S, THL T6s pro, Umi Zero, Cubot S200, Meizu MX4, Cubot X9, Kingzone Z1, Ulefone be pure, LG G flex 2, Xiaomi Mi Note, Xiaomi Mi Note Pro, Huawei P8 lite, Meizu m2 Note, Moto X style, Letv One Pro, Nexus 6P, Note 5, Xiaomi Redmi 3
Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα,

αγορασα σημερα to desire,εχει μεσα 2,2 version,

θελω να ρωτησω υπαρχει τροπος να κατεβαζω applications και να μπαινουν στην sd καρτα χωρις να πειραξω το software που εχει μεσα το κινητο?

 

εαν οχι,

υπαρχει κινδυνος για το κινητο εαν γινει rooted?

υπαρχει καποιος οδηγος για να το κανω,διοτι καπου θα αναφερεται εδω αλλα ειναι παρα πολλες οι σελιδες για να το βρω.

 

ean ginei root πρεπει να αλλαξω και την official rom του κινητου me kapoia custom,η δεν χρειαζετε?

εαν πρεπει, ποια προτεινετε?

 

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ROOTED STOCKΑΔΕΣ EKEI ΕΞΩ :D

 

Ρίχτε μια ματιά σε αυτό το post από xda:

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=773997

Εχει πραγματικά τα ΠΑΝΤΑ για όσους δεν θέλουν να φύγουν απο τη stock ROM αλλά θέλουν να έχουν κάποιοες παραπάνω δυνατότητες.. Εκεί βρήκα:

α. τη νεα ROM 2.29 με τη τελευταία αναβάθμιση χωρίς πειράγματα

β. mod για να ενεργοποιήσω το app2sd+ !!!

γ. mod για βελτίωση μπαταρίας

δ. mod για να μπορεί πλέον το addfree να γράφει στο host file

και άλλα πολλά!

 

To A2SD+ zip mod το περνάω με τον τρόπο που περνάω μια custom rom ή με άλλον τρόπο;

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα,

αγορασα σημερα to desire,εχει μεσα 2,2 version,

θελω να ρωτησω υπαρχει τροπος να κατεβαζω applications και να μπαινουν στην sd καρτα χωρις να πειραξω το software που εχει μεσα το κινητο?

 

εαν οχι,

υπαρχει κινδυνος για το κινητο εαν γινει rooted?

υπαρχει καποιος οδηγος για να το κανω,διοτι καπου θα αναφερεται εδω αλλα ειναι παρα πολλες οι σελιδες για να το βρω.

 

ean ginei root πρεπει να αλλαξω και την official rom του κινητου me kapoia custom,η δεν χρειαζετε?

εαν πρεπει, ποια προτεινετε?

 

ευχαριστω

 

για τις απαντήσεις στις ερωτήσεις σου πρέπει να ξεκινήσεις να διαβάζεις απο την αρχή το τοπικ.

Δεν χρειάζεται να διαβάσεις όλες τις σελίδες. Στην πραγματικότητα δεν χρειάζεται να διαβάσεις ούτε μία....

.... ΓΙΑΤΙ ΣΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΣΕΛΙΔΑ ΒΡΙΣΚΟΝΤΑΙ ΟΛΕΣ ΟΙ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ!!!! :D

Link to comment
Share on other sites

To A2SD+ zip mod το περνάω με τον τρόπο που περνάω μια custom rom ή με άλλον τρόπο;

 

ναι έτσι το περνάς, πρόσεξε όμως, η official rom πρέπει να έχει init.d οπότε σου συνιστώ να περάσεις και την official που δίνεται στο post, μην αφήσεις αυτή που έχεις. Επίσης μη ξαεχάσεις να έχεις φτιάξει ήδη το partition!

 

Αν θες γινεσαι λιγακι πιο σαφης...

Κατεβασα αυτα τα δυο κ τα περασα στην sd, ομως μετα δεν ξερω τι να κανω ακριβως...

Sorry αλλα δεν το εχω ξανακανει (το αγορασα με την leedroid)...

 

Ευχαριστω κ παλι!!

 

Ναι επειδή είχες leedroid δεν το φαντάστηκα. Διάβασε στη 1η σελίδα του post τις οδηγίες για how to install a custom rom ουσιαστικά αφού έχεις τα αρχεία στην sd και έχεις κανει και backup οτι θέλεις θα πρέπει να κάνεις boot σε recovery mode, να σβήσεις όλα τα αρχεία του κινητού και να περάσεις αυτά τα δύο zip (όλα αναγράφονται στις οδηγίες της 1ης σελίδας)

 

Να 'σαι καλά μου έλυσες παρα πολλές απορίες!Αν τώρα κάτι συμβεί, άσχετο με το root, και θέλω να το πάω στην αντιπροσωπεία,πρέπει να κάνω κάτι ώστε να φαίνεται το κινητό ότι είναι όπως το πήρα και τι είναι αυτό που πρεπει να κάνω; H ρομ και το radio θα είναι κανονικα, απλά θα έχω κανει root

 

Ναι θα πρέπει να το κάνεις unroot, έτσι δεν θα καταλάβουν στην αντιπροσωπεία οτι το είχες περιάξει. υπάρχουν πολλοί οδηγοί στο internet, δεν πρέπει να είναι τίποτα δύσκολο αλλά πιστεύω πως δε θα μας χρειαστεί :) Τι να πάθει τώρα σε μερικούς μήνες, ότι ήταν θα το είχε βγάλει απο την αρχή

Edited by Nikos_s3

Device: HTC Desire

Radio: 32.44.00.32U_5.09.05.30_2

ROM: StarBurst Froyo HTC 2.29.405 Stable Data2SD

Link to comment
Share on other sites

Ναι επειδή είχες leedroid δεν το φαντάστηκα. Διάβασε στη 1η σελίδα του post τις οδηγίες για how to install a custom rom ουσιαστικά αφού έχεις τα αρχεία στην sd και έχεις κανει και backup οτι θέλεις θα πρέπει να κάνεις boot σε recovery mode, να σβήσεις όλα τα αρχεία του κινητού και να περάσεις αυτά τα δύο zip (όλα αναγράφονται στις οδηγίες της 1ης σελίδας)

 

Αυτο κανω τωρα!!

Μονο που δεν καταλαβα αν χρειαζεται την ιδια διαδικασια για το radio ή απλως εγκατασταση...

Επισης τελειωσε η εγκατασταση της rom ομως δεν μου ζητησε reboot, να το κανω χειροκινητα ή να περασω το radio κ μετα reboot??

 

Ολα ΟΚ τελικα (!), μονο που ειχα Αγγλικο μενου αλλα με μια μικρη αναζητηση κατεβασα το morelocale2 κ ολα εφτιαξαν!!!

 

Ευχαριστω πολυ!!!

Edited by miketra
Sony Ericsson X10, HTC Desire, Huawei Ideos X5, Sony Ericsson X10 mini, Motorola Razr XT910i, Samsung Galaxy S3, Sony Ericsson X8, Nexus 4,HTC wildfire S, Sony Ericsson Neo-V, Nexus 5, Blacview JK809, Lenovo A820, Lenovo A760, Oppo Find 7a, Jiayu G2F, Xiaomi Hongmi 1S, THL T6s pro, Umi Zero, Cubot S200, Meizu MX4, Cubot X9, Kingzone Z1, Ulefone be pure, LG G flex 2, Xiaomi Mi Note, Xiaomi Mi Note Pro, Huawei P8 lite, Meizu m2 Note, Moto X style, Letv One Pro, Nexus 6P, Note 5, Xiaomi Redmi 3
Link to comment
Share on other sites

για τις απαντήσεις στις ερωτήσεις σου πρέπει να ξεκινήσεις να διαβάζεις απο την αρχή το τοπικ.

Δεν χρειάζεται να διαβάσεις όλες τις σελίδες. Στην πραγματικότητα δεν χρειάζεται να διαβάσεις ούτε μία....

.... ΓΙΑΤΙ ΣΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΣΕΛΙΔΑ ΒΡΙΣΚΟΝΤΑΙ ΟΛΕΣ ΟΙ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ!!!! :D

 

thanks.......

 

στην πρωτη σελιδα αναφερει το εξης:

 

-Πως βάζουμε τις εφαρμογές στην κάρτα μνήμης;

Προς στιγμή δεν μπορείτε να εγκαταστήσετε εφαρμογές στην κάρτα μνήμης. Αυτό θα αλλάξει με την επερχόμενη αναβάθμιση στην έκδοση 2.2 (Froyo).

Workaround: Η άλλη επιλογή που έχετε είναι να βάλετε custom rom που να υποστηρίζει το a2sd αλλά αυτό προϋποθέτει να έχετε πρόσβαση root στο κινητό.

 

Ισχυει αυτο οτι μπορουμε με την 2.2 να βαζουμε εφαρμογες στην καρτα μνημης?,το κινητο εχει πανω εκδοση 2.2.

πρεπει να κατεβασω καποια εφαρμογη απο το μαρκετ?

 

ευχαριστω

Edited by redribo
Link to comment
Share on other sites

 

Ισχυει αυτο οτι μπορουμε με την 2.2 να βαζουμε εφαρμογες στην καρτα μνημης?,το κινητο εχει πανω εκδοση 2.2.

πρεπει να κατεβασω καποια εφαρμογη απο το μαρκετ?

 

ευχαριστω

 

Στο μόνο που μπορώ να σου απαντήσω είναι οτι χωρίς root/a2sd δεν γίνεται να περνάς προγράμαμτα στην μνήμη έστω κι αν έχεις την 2.2

Εγώ σήμερα έκανα root (έχω την συσκευή 2 μήνες) και προσπαθώ το a2sd.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα μηπως γνωριζει καποιος πως μπορω να κανω αλλαγη σε s-on να μην μου δηχνει κ τον καραγκιοζη οταν ανοιγει γιατι εχω ψαξει κ δεν μπορω να καταλαβω πως + οτι παω να περασω καποια official ρομ κ γραφει Σφαλμα 131 τα φωτα σας βρε παιδια.

Motorola Moto X 2014

Samsung Galaxy Note II GT-N7100(Rom stock Jb 4.3)Lost imei :blink:

Vodafone smart 2 (DDESIGN ROM V1.0)http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=340377

LG V490 4G

Link to comment
Share on other sites

Αυτο κανω τωρα!!

Μονο που δεν καταλαβα αν χρειαζεται την ιδια διαδικασια για το radio ή απλως εγκατασταση...

Επισης τελειωσε η εγκατασταση της rom ομως δεν μου ζητησε reboot, να το κανω χειροκινητα ή να περασω το radio κ μετα reboot??

 

Ολα ΟΚ τελικα (!), μονο που ειχα Αγγλικο μενου αλλα με μια μικρη αναζητηση κατεβασα το morelocale2 κ ολα εφτιαξαν!!!

 

Ευχαριστω πολυ!!!

 

Τίποτα! Αν θές τι γνώμη μου εγκατέστησε με τον ίδιο τρόπο (χωρις wipe εννοείται!) και το tweaks που έχει σε εκείνο το post για να σου δουλεύει και η εφαρμογή adfree android απο market και να μπορείς να ανοίγεις την οθόνη με το κεντρικό κουμπί και όχι μόνο με το power :D

 

 

ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις!!! Πες καμια σελιδα στο internet για unroot καθως και σελιδα για τισ αναβαθμισεις. Βέβαια αν μου πεσει κατω και σβήσει,λέμε τωρα, και δεν μπορέσω να το επαναφέρω, αφού δε θα ανάβει με τίποτα, λέμε τωρα, τι θα τους πω στην αντιπροσωπεία;:X:lol:

 

Κοιτα, αν σου πέσει κατά πάσα πιθανότητα δεν θα σε καλύψει η εγγύηση έτσι κι αλλιώς :P αλλά επίσης αφού θα έχεις την official και θα έχεις πρόβλημα hardware μπορεί να μην το πάρουν καν χαμπάρι οτι ειναι rooted. Ολες οι ROM ειναι εδώ (αν είσαι unbranded ψάξε για WWE):

http://shipped-roms.com/index.php?category=android&model=Bravo

Edited by whatever123

Device: HTC Desire

Radio: 32.44.00.32U_5.09.05.30_2

ROM: StarBurst Froyo HTC 2.29.405 Stable Data2SD

Link to comment
Share on other sites

ναι έτσι το περνάς, πρόσεξε όμως, η official rom πρέπει να έχει init.d οπότε σου συνιστώ να περάσεις και την official που δίνεται στο post, μην αφήσεις αυτή που έχεις. Επίσης μη ξαεχάσεις να έχεις φτιάξει ήδη το partition!

 

Έκανα partition με τον rom manager πριν περάσω την rom με init.d. Πέρασα μετά και το mod app2sd όμως όταν εγκατέστησα εφαρμογές αυτές δεν πηγαν στην κάρτα αλλά στην μνήμη. Κάποιες τις μετέφερα μέσω της επιλογής του τηλεφώνου ''μετακίνηση στην sd'' και κάποιες δεν μετακινούνται καθόλου. Μήπως δεν έγινε σωστά το partision ή το mod;

Link to comment
Share on other sites

Έκανα partition με τον rom manager πριν περάσω την rom με init.d. Πέρασα μετά και το mod app2sd όμως όταν εγκατέστησα εφαρμογές αυτές δεν πηγαν στην κάρτα αλλά στην μνήμη. Κάποιες τις μετέφερα μέσω της επιλογής του τηλεφώνου ''μετακίνηση στην sd'' και κάποιες δεν μετακινούνται καθόλου. Μήπως δεν έγινε σωστά το partision ή το mod;

 

μαλλον δεν το έχεις καταλάβει καλά. Λοιπόν, το partition που πρέπει να κάνεις είναι σε ext,οχι fat32, αυτό φαντάζομαι το έκανες σωστα. Εγκαθιστώντας λοιπόν το mod app2sd+ το κινητό σου θα θεωρεί το partition αυτό ως μέρος της εσωτερικής του μνήμης και όχι ως sd.Άρα θες να μεταφέρεις ΟΛΕΣ τις εφαρμογές σου στη μνήμη τηλεφώνου. Αυτό βέβαια προυποθέτει οτι το έχεις εγκαταστήσει σωστά. Για να το δείς αυτο κατέβασε απο το market το app: quick system info και δες τη ένδειξη σου έχει στη μνήμη Α2SD. Τσεκαρε και πες μου

 

αυτό βέβαια δε σημαίνει ούτε οτι στην ενδειξη internal storage του κινητού σου θα δείχνει πχ 1GB αλλά ούτε και ότι η εσωτερική σου μνήμη δεν θα μειώνεται πλέον καθόλου. Ουσιαστικά στην εσωτερική μνήμη θα αποθηκεύονται μονο τα data των εφαρμογών. Θα γλυτώσεις πολύ χώρο θα δείς. Βέβαια για ακόμα πιο μεγάλη εξοικονόμηση χρησιμοποιείται το data2ext το οποίο όμως θέλει μεγαλύτερη διαδικασία για να το ενεργοποιήσεις σε stock rom και δεν θα μπω ακόμη στο κόπο.

Edited by whatever123

Device: HTC Desire

Radio: 32.44.00.32U_5.09.05.30_2

ROM: StarBurst Froyo HTC 2.29.405 Stable Data2SD

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...