Jump to content

[Επίσημο] HTC Desire Μέρος Ι


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

παιδια μετα απο αρκετη σκεψη και αρκετα video που ειδα στο youtube πηρα την αποφαση να αποκτησω το Desire(ελπιζω να μην το μετανιωσω).

Θελω ομως να μου λυσετε καποιες αποριες αν γινεται

1-μπορω να το κανω συνχρονισμο με το outlook???Καπου διαβασα οτι δεν γινεται!!!(ελπιζω να μην εχω δικιο).Ειναι συμαντικη απορια για μενα γιατι τις επαφες μου θα μπορεσω να τις περασω μεσω gmail,ομως το ημερολογιο μου δεν μπορω γιατι το gmail μου το εμφανιζει αλαμπουρνεζικα!!!!!

2-προγραμμα πλοηγησης υπαρχει???Καποιο αξιολογο,οπως IGO???

3-Σε περιπτωση που δεν το κανω root θα μπορω να λαμβανω αρχεια μεσω bluetooth η' να περναω αρχεια στην καρτα μεσω υπολογιστη(word-excel κυριως) και να μπορω να τα επεξεργαστω???Η' ακομα και να δημιουργησω καινουρια???

4-γινεται να το κανουμε wifi router οπως το Htc HD2???

Κωνσταντινος..

-nokia 8800 special edition-XDA Flame-htc shift-nokia 8910i-htc touch HD-Blackberry Bold-Htc touch Pro 2-Qtek 9000-Nokia N900-BB Bold 9700-Htc Desire-Htc Desire HD-iphone 4 32gb...4s 64GB..Samsung Note 3-4-9-10+..iPhone 7 Plus..iPhone X 256..iPhone XS Max 512..iPhone 11 Pro Max 512

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

φιλε μου οσα ρωτας απαντονται περιγραφονται στο youtube

απλα κανε μερικα κλικ παραπανω για να το ψαξεις μονος σου

εν συντομια η απαντηση ειναι σε ολα ναι

Link to comment
Share on other sites

Δεν προκειται να το μετανοιωσεις φιλε μου παρε το και θα μας θυμηθείς

 

Για να ξεκαθαρίσει το θέμα, για το rooting του Desire υπάρχουν δύο μέθοδοι.

 

Χωρίς τη χρήση linux

Πλέον υπάρχει η δυνατότητα το rooting να γίνει αποκλειστικά από τα Windows (φυσικά η ίδια μέθοδος μπορεί να γίνει και μέσω linux). Ουσιαστικά προσάρμοσα τον αρχικό οδηγό, ώστε να περιλαμβάνει και τις οδηγίες για τα Windows.

 

Με τη χρήση linux

O δεύτερος τρόπος που απαιτεί τη χρήση linux (δε χρειάζεται να έχετε έρθει ποτέ στη ζωή σας σε επαφή με linux, για να τον χρησιμοποιήσετε), είναι πολύ πιο απλός από τον προηγούμενο.

 

Και με τους δύο τρόπους θα έχετε το ίδιο αποτέλεσμα κι επίσης και οι δύο απαιτούν να φτιάξετε goldcard, που είναι το δυσκολότερο κομμάτι.

Φιλε μου υπαρχει περιπτωση αν κατι παει στραβα να το επαναφερουμε ετσι ? με nandroid backup ?

Edited by vman
Συνεχόμενα μηνύματα

Φιλικά Σπύρος

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5663692#post5663692 <--πωλείται

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου υπαρχει περιπτωση αν κατι παει στραβα να το επαναφερουμε ετσι ? με nandroid backup ?

 

Το γράφω ξεκάθαρα στις οδηγίες.

 

ΠΡΟΣΟΧΗ!!!

Η παρακάτω μέθοδος θα διαγράψει τα περιεχόμενα της συσκευής σας. Προς το παρόν δεν υπάρχει τρόπος να κάνετε backup της υπάρχουσας ROM. Ακολουθήστε τις οδηγίες με προσοχή. Κάνοντας τη συγκεκριμένη διαδικασία ακυρώνεται η εγγύηση της συσκευής σας.

Link to comment
Share on other sites

Μπορουμε να φτιαξουμε φακελους η αλμπουμ για να βαζουμε διαφορες φωτο η βιντεο? ενας τυπος ομαδοποιησεις ασ πουμε

 

Ναί! Φτιαξε 1 φάκελο μέσα στην κάρτα με την ονομασία photos. Εκεί μέσα θα βάζεις φακέλους με φωτογραφίες ανά κατηγορία που θέλεις. Με την ιεραρχία που θα τους φτιάξεις έτσι θα τους εμφανίζει!

Close your eyes, look into the dream

Winds of change, will winds of fortune bring...

Link to comment
Share on other sites

ΜΙΑ ΖΩΗ ΑΕΚ!!!

HTC G1 rooted CYANOGENMOD 6.1.0

HTC DESIRE MIUI 1.4.29 Data2Ext

Link to comment
Share on other sites

Να και οι πρωτη ρομ αντε καλα το παμε πολυ καλα :D

Φιλικά Σπύρος

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5663692#post5663692 <--πωλείται

Link to comment
Share on other sites

Μην βιαστείτε να φλασάρετε όμως.. Διαβάζω αρκετά θεματάκια ακόμα. Εκτός του ότι η custom rom δεν θα έχει το sense ui.
Trust no one!
Link to comment
Share on other sites

Χάρις το οδηγό του vman έκανα root το Desire. Vman, τελικά θα ετοιμάσεις και οδηγό, στον οποίο θα περιγράφεις πως θα μπορέσουμε να περάσουμε την rom του Cyanogen;
Sony Ericsson T610i - Nokia 6680 - iPhone 1st generation - HTC Desire - Samsung Galaxy S - HTC HD2 - Samsung Galaxy S3 - Nokia Lumia 920 - Xiaomi Mi2s
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, γιατι εχω Τ9 μονο στο αγγλικο πληκτρολογιο και οχι στο Ελληνικο??

 

Ακυρο το βρηκα, επρεπε να ενεργοποιησω το Unicode(16 bit)

Μια αλλη ερωτηση:Γραφει μεσα στο pdf με τις οδηγιες της συσκευης οτι εχει σε ολα τα πληκτρολογια για την συνταξη κειμενου, ενα εικονιδιο σαν γραναζι(με το οποιο κανουμε ρυθμισεις για το πληκτρολογιο αφης), εμενα γιατι δεν το εμφανιζει πουθενα???

Edited by harley5
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,

 

Πειρα το desire απο Αγγλια. Δεν υπαρχουν μεσα ελληνικα και αυτο που με ενδιαφερει ειναι να μπορω να γραφω ελληνικα σε πληκτρολογιο.

Υπαρχει τροπος?

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου κατεβασε απο το μαρκετ το morelocale και θα εχεις και ελληνικα σε ολο το τηλρφωνο οχι μονο στο πληκτρολογιο

 

 

Οντως ουτε εμενα το δειχνει το κουμπι για τις τις ρυθμισεις

Sent from my HTC Desire using Tapatalk

Φιλικά Σπύρος

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5663692#post5663692 <--πωλείται

Link to comment
Share on other sites

Αν πατήσεις παρατεταμενα το κουμπί στο πληκτρολόγιο που γράφει gr-en;
Link to comment
Share on other sites

Είναι έτοιμος ο οδηγός για την εγκατάσταση της ROM του Cyanogen στο Desire. Όπως πάντα, τα credits για το port αξίζουν στον Paul O' Brien και για τους οδηγούς σ' εμένα:lol:.

 

Αν βρείτε λάθη ή δυσνόητα σημεία, είμαι στη διάθεση σας.

Link to comment
Share on other sites

Εξαιρετική δουλειά vman, μία ερώτηση μόνο, θα πρέπει να χρησιμοποιήσω την goldcard για την εγκατάσταση της ROM;
Sony Ericsson T610i - Nokia 6680 - iPhone 1st generation - HTC Desire - Samsung Galaxy S - HTC HD2 - Samsung Galaxy S3 - Nokia Lumia 920 - Xiaomi Mi2s
Link to comment
Share on other sites

Εξαιρετική δουλειά vman, μία ερώτηση μόνο, θα πρέπει να χρησιμοποιήσω την goldcard για την εγκατάσταση της ROM;

 

Μπορείς να χρησιμοποιήσεις οποιαδήποτε SD. Ωστόσο, στη θέση σου θα φύλαγα την goldcard, γιατί το site που χρησιμοποιούσαμε όλοι για τη δημιουργία goldcard, σταμάτησε να προσφέρει αυτή τη δυνατότητα. Μέχρι να βρεθεί εναλλακτικός τρόπος, δεν μπορούμε να φτιάξουμε άλλες goldcard:(.

 

UPDATE

Φαίνεται πως δε χρειάζεται να χρησιμοποιήσετε goldcard για το rooting, παρά μόνο εάν το κινητό σας είναι branded πχ Vodafone. Ωστόσο, είναι καλό προηγουμένως να έχετε βρει το CID της κάρτας σας.

 

Βάλτε την κάρτα SD στο κινητό.

Κάντε backup της κάρτας στο PC.

Πηγαίνετε στο Settings -> SD and Phone storage και επιλέξτε το "Unmount SD card".

Επιλέξτε το "Format SD card".

Ανοίξτε ένα τερματικό (command prompt) και πληκτρολογείστε:

cd C:\androidsdk\tools

adb shell cat /sys/class/mmc_host/mmc1/mmc1:*/cid

Edited by vman
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να χρησιμοποιήσεις οποιαδήποτε SD. Ωστόσο, στη θέση σου θα φύλαγα την goldcard, γιατί το site που χρησιμοποιούσαμε όλοι για τη δημιουργία goldcard, σταμάτησε να προσφέρει αυτή τη δυνατότητα. Μέχρι να βρεθεί εναλλακτικός τρόπος, δεν μπορούμε να φτιάξουμε άλλες goldcard:(.

 

UPDATE

Φαίνεται πως δε χρειάζεται να χρησιμοποιήσετε goldcard για το rooting, παρά μόνο εάν το κινητό σας είναι branded πχ Vodafone. Ωστόσο, είναι καλό προηγουμένως να έχετε βρει το CID της κάρτας σας.

 

εδώ δεν κατάλαβα τίποτα...καντο πιο λιανά:lol:

Link to comment
Share on other sites

Αν πατήσεις παρατεταμενα το κουμπί στο πληκτρολόγιο που γράφει gr-en;

Σωστο ;)

Βεβαια βγαζει τα ιδια που βγαζει και στις ρυθμισεις.

 

Sent from my HTC Desire using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

μπορει καποιος-καποιοι κατοχοι να μου πουν τα συν και τα πλην της συσκευης γιατι ενδιαφερομαι να την αγορασω.

ευχαριστω εκ των προτερων

KNIGHT RIDER

One man can make a difference

Link to comment
Share on other sites

μπορει καποιος-καποιοι κατοχοι να μου πουν τα συν και τα πλην της συσκευης γιατι ενδιαφερομαι να την αγορασω.

ευχαριστω εκ των προτερων

 

θα σου τα ελεγα εγω αλλα δεν ξερω το τηλ σου..

Οποτε πρεπει να τα διαβασεις :)

Σημείωση: Η εικόνα που θα επιχειρήσετε να «ανεβάσετε» δεν θα πρέπει να είναι μεγαλύτερη από 420 x 150 pixels και δεν θα πρέπει να υπερβαίνει τα 16,3 KB.
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
μπορει καποιος-καποιοι κατοχοι να μου πουν τα συν και τα πλην της συσκευης γιατι ενδιαφερομαι να την αγορασω.

ευχαριστω εκ των προτερων

 

Ας μην επαναλαμβανόμαστε. Εάν διαβάσεις λίγες σελίδες πιο πίσω θα πάρεις τις απαντήσεις που ζητάς.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να χρησιμοποιήσεις οποιαδήποτε SD. Ωστόσο, στη θέση σου θα φύλαγα την goldcard, γιατί το site που χρησιμοποιούσαμε όλοι για τη δημιουργία goldcard, σταμάτησε να προσφέρει αυτή τη δυνατότητα. Μέχρι να βρεθεί εναλλακτικός τρόπος, δεν μπορούμε να φτιάξουμε άλλες goldcard:(

 

Τελικά, η revskills επανέφερε το δωρεάν, online εργαλείο για δημιουργία του goldcard.img, που χρειάζεται, για να φτιάξετε goldcard. Αν και, όπως ανέφερα παραπάνω, για το rooting μάλλον δε χρειάζεται goldcard, καλό είναι πριν ξεκινήσετε τη διαδικασία να φτιάξετε μία ή το λιγότερο να βρείτε το CID της κάρτας SD. H goldcard αποτελεί μια θυρίδα ασφαλείας, εάν πάει κάτι στραβά κατά το rooting.

Link to comment
Share on other sites

Παρέλαβα σήμερα το πρωϊ και εγώ το δικό μου από Hardshop. Πρώτες εντυπώσεις άριστες. Μόνο και μόνο που δεν κατάλαβα καν πότε πέρασε όλες τις επαφές μου από το gmail και είχα άμεσα ΟΛΑ τα τηλεφωνά μου με πολλαπλά πεδία (γενέθλια, διευθύνσεις , mail κλπ) του βάζω 10. Καλά περιττό να πω ότι πάει σφαίρα σε ότι πρόλαβα να δοκιμάσω. Πλήρη υποστήριξη ελληνικών με Τ9, αν και η αναζήτηση επαφών κάπου μου τα χαλάει, πολύ καθαρό ηχείο και αξιοπρεπή ένταση στο κουδούνισμα. Αίσθηση στιβαρής κατασκευής χωρίς τριξίματα.

Θα δοκιμάσω κάποιες εφαρμογές και θα ποστάρω εντυπώσεις.

Trust no one!
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...