Jump to content

[Επίσημο] HTC Desire Μέρος Ι


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μολις ξαναγυρισα το κινητο σε εργοστασιακη κατασταση και η διαφορα ταχυτητας ειναι παραπανω απο εμφανης !!!:):):)

 

Τα μονα μου παραπονα προσωπικα ειναι οτι:

Δεν μπορω να μεγαλωσω την γραμματοσειρα και

 

Δεν μπορω να "ξυπναω" το κινητο με αλλο τροπο εκτος το power button.

 

Τελικα μηπως υπαρχει καποια λυση για αυτα τα δυο ?:(

 

Ευχαριστω.:)

Μόνο με root.

Όταν λες ότι έχει διαφορά στην ταχύτητα τι εννοείς? Τώρα δηλαδή πάει πιο γρήγορα?

 

πες το κοπλακι στον λαο που ειναι root ηδη....!!!!!!!! :happy:

 

Μπες στο recovery, πήγαινε advanced και κάνε wipe battery stats. Κάνει ακριβώς την ίδια

δουλειά με το calibrate απλά θέλει (απ' ότι διαβάζω) να είναι άδεια η μπαταρία μόλις το κάνεις.

 

Δηλαδή το αφήνεις να αδειάσει τελείως και μόλις σβήσει το βάζεις στο ρεύμα και μπαίνεις recovery.

Edited by kollatos

[sIGPIC][/sIGPIC]

Πωλείται: Τίποτα. Ζητείται: Τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Μόνο με root.

Όταν λες ότι έχει διαφορά στην ταχύτητα τι εννοείς? Τώρα δηλαδή πάει πιο γρήγορα?

 

Ναι ακριβως αυτο.

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

οποτε ξεκιναω οπως ειπε ο kollatos και βλεπουμε...επισης αλλο ενα προβλημα ειναι η μπαταρια...με χαμηλο φωτισμο αλλα χρηση ασταματητη μ βγαζει το πολυ μιση μερα...αυτο το post στην αρχη για την μπαταρια που αυξανει την ζωη της ισχυει?το εχει δοκιμασει κανενας?να το κανω?

 

Προφανως εχεις πολλες εφαρμογες ανοιχτες στο backround..γενικοτερα τη χρηση κανεις?? 3g k gps αναμενα ? ενα καλο ξεκινημα θα ηταν να δοκιμασεις κ καποια εφαρμογη για battery save! Για μενα το juice defender κανει δουλεια αλλα δεν θυμαμαι αν χρειαζεται να εισαι ροοτ... Αν δεν μπορεσεις τοτε ξεκινα με battery booster.. Ενα 10% θα το παρεις πιστευω..

 

Οι περισσότεροι είδαν διαφορά με το καλιμπράρισμα, εγώ πάλι δεν είδα.

 

Όταν το rootάρεις θα σου πω ένα κόλπο που κάνει την ίδια δουλειά!

 

H αληθεια ειναι οτι ουτε εγω ειδα ουσιαστικη διαφορα.. απλως κατα γενικη ομολογια το led χανει λαδια μερικες φορες οταν φορτιζεις κ μπορει ενω εισαι στο 90% αυτο να δειχνει οτι φορτισε το τηλεφωνο..

 

Kollatos εχει δουλεψει με αυτο τον τροπο που αναφερεις το battery wipe?? Γιατι εγω εχω διαβασει οτι η μπαταρια πρεπει να ειναι στο full οταν κανουμε battery wipe! Επισης συνισταται μετα απο φλασαρισμα αλλης ρομ.. Παντως αν ειδες ουσιαστικη διαφορα τοτε να το δοκιμασω κ εγω με αποφορτισμενη την μπαταρια.. :)

Clear the battery stats as follows:

 

1.Power off the phone and fully charge it until the led is green.

2.Turn the phone on for a couple of minutes until the battery indicator drops from 100% to 99%.

3.Power off the phone again and charge it again while watching. As soon as the led turns green proceed to the next step.

4.Unplug the charger, boot the phone into Recovery mode and reset (or wipe) the battery stats (on advanced menu in ClockWorkMod).

5.Reboot and continue to use as normal.

Οπως τα γραφει στο site της miui-au

Edited by Petr3_Dinamik
Pain is Inevitable - Suffering is Optional
Link to comment
Share on other sites

Ναι ακριβως αυτο.

 

Δυσκολεύομαι λίγο να σε πιστέψω αλλά από την άλλη δεν έχω λόγο να σε αμφισβητήσω οπότε....

 

Πάντως προσωπικά θεωρώ ότι αυτά που κερδίζεις με τις custom rom είναι τόσα πολλά που αξίζει να θυσιάσεις λίγη ταχύτητα.

 

Επίσης να ξέρεις ότι μπορείς να έχεις root στο κινητό χωρίς να αλλάξεις rom.

Για να κάνεις αυτά που γράφεις πριν.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Πωλείται: Τίποτα. Ζητείται: Τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

 

Επίσης να ξέρεις ότι μπορείς να έχεις root στο κινητό χωρίς να αλλάξεις rom.

Για να κάνεις αυτά που γράφεις πριν.

 

Αυτο καπου το διαβασα αλλα μου φανηκε δυσκολο.Μπορει να γινει και τωρα ή θελει ξανα εγκατασταση η επισημη rom ?

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Προφανως εχεις πολλες εφαρμογες ανοιχτες στο backround..γενικοτερα τη χρηση κανεις?? 3g k gps αναμενα ? ενα καλο ξεκινημα θα ηταν να δοκιμασεις κ καποια εφαρμογη για battery save! Για μενα το juice defender κανει δουλεια αλλα δεν θυμαμαι αν χρειαζεται να εισαι ροοτ... Αν δεν μπορεσεις τοτε ξεκινα με battery booster.. Ενα 10% θα το παρεις πιστευω..

 

 

 

κανω χρηση μονο gsm αν αυτο εννοεις....το battery booster πως γινεται?:O

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ την ομάδα!

 

Ηθέλα να ρωτήσω, έχει δοκιμάσει κανείς την rom Starburst? Είναι HD ROM αλλά χρησιμοποιεί data2ext για απεριόριστο (όπως γράφει) χώρο.. Συγκεκριμένα έχει μια φωτο που φαίνεται η εσωτερική μνήμη να έχει υπόλοιπο 610mb!! Επαθα πλάκα!! Πως συμβαίνει αυτό? Το κινητό απ' όσο ξέρω έχει 512 εσωτερικη. Παίζει ρόλο το data2ext? Αν είναι να κάνω μια δοκιμή.. Σιγουρα θα είναι πιο αργή από την Oxygen έχω τωρα αλλά αν μιλάμε για τόσο χώρο....

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ την ομάδα!

 

Ηθέλα να ρωτήσω, έχει δοκιμάσει κανείς την rom Starburst? Είναι HD ROM αλλά χρησιμοποιεί data2ext για απεριόριστο (όπως γράφει) χώρο.. Συγκεκριμένα έχει μια φωτο που φαίνεται η εσωτερική μνήμη να έχει υπόλοιπο 610mb!! Επαθα πλάκα!! Πως συμβαίνει αυτό? Το κινητό απ' όσο ξέρω έχει 512 εσωτερικη. Παίζει ρόλο το data2ext? Αν είναι να κάνω μια δοκιμή.. Σιγουρα θα είναι πιο αργή από την Oxygen έχω τωρα αλλά αν μιλάμε για τόσο χώρο....

 

 

κοιτα ενα παλιο post μου:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3448540#post3448540

 

 

Υπαρχουν τωρα πια roms που ο προγραμματιστης εχει βαλει τη δυνατοτητα να υποστηριζει data2ext με την προυποθεση να εχεις φτιαξει απο πριν την καρτα μνημης με τα partitions που πρεπει, αυτο το βλεπεις απο εκει που θα κατεβασεις τη rom. Υπαρχουν και flashables zips που μετα την rom της επιλογης σου, φλασαρεις πχ το data2whatever ή data2sd και κανει την ιδια δουλεια που βλεπεις στην παραπανω φωτο. Ολα υπαρχουν στους XDA.

Απλα εχει gινει πιο αργο λιγο το κινητο, και καμια φορα υπαρχουν FCs, αλλα δεν με ενοχλει, γιατι απλα περνας ΟΤΙ θες.

 

 

p.s. ΠΡΟΣ ΟΛΟΥΣ Δοκιμαστε το quickpic κ πειτε μας εντυπωσεις σε σχεση με την μαμα gallery της εκαστοτε Rom γιατι παρατηρησα οτι εκτος του οτι ειναι πολυ γρηγορο δειχνει πολυ πιο λεπτομερεις τις φωτογραφιες! Τραβηξτε φωτο την οθονη του pc στο forum κ μετα δοκιμαστε να την δειτε με ολες τις εφαρμογες gallery.. Εγω αρχικα αμφισβητουσα την καμερα του κινητου εως οτου βρηκα την ριζα του κακου... :P

 

Αυτη την εφαρμογη την χρησιμοποιω απο την αρχη που βγηκε, οταν λεγοταν picture folder. Αλλα τελευταια, και με τη τελευταια εκδοση οταν εδειχνα σε φιλο ενα φακελο με καμια 300αρια φωτο απο διακοπες, κολλαγε συχνα και εκλεινε. Με το just pictures δεν ηταν τοσο συχνο το προβλημα, αν και σε μενα μπορει να φταιει και λογω partition εχτ4 που αργει να διαβασει τα μικρα αρχεια, δεν ξερω. Παντως επειδη εχω πολλους υποφακελους με φωτο, και δεν μ αρεσει που σε αυτες τις εφαρμογες τους δειχνει ολους απο την αρχη ανακατεμενα (Μακαρι να βγει το resco photo viewer για android), βλεπω μεσω Astro τους φακελους images που θελω, και εχω βαλει να ανοιγουν απο εκει με just pictures ή quick pic.

Edited by Billys_RR
Link to comment
Share on other sites

@billysRR & costsa41, thanks για τις απαντησεις.

 

Ναι κοίταξα τα requirements για την κάρτα. Να φανταστώ ότι η κάρτα που είχε στο κουτί του δεν κάνει για αυτή τη δουλειά. Θα κοιτάξω να πάρω μια να το δοκιμάσω.

Έχετε καμία πρόταση για κάρτα? Λέω να κοιτάξω για 16gb class6 να ξεμπερδευω..

Link to comment
Share on other sites

Παιδια με το που δουλεψα το κινητο πρωτη φορα (καινουρια συσκευη του κουτιου) ειχε προβλημα η οθονη αφης. Αλλου πατουσα και αλλου εκανε register, δεν μπορουσα να το δουλεψω. Καποια διαστηματα εστρωνε για λιγο κ μετα παλι το ιδιο προβλημα..

Επειδη η οθονη αφης ειναι capacitive εμοιαζε σαν το δαχτυλο μου να ηταν φορτισμενο με στατικο ηλεκτρισμο και δεν μπορουσε να καταλαβει το συστημα που παταω. Καποια στιγμη κουνουσα το δαχτυλο ψηλα πο την οθονη και αυτη ανταποκρινοταν! Γι'αυτο λεω για στατικο ηλεκτρισμο.

Εχει τυχει σε κανεναν τιποτα παρομοιο?

Το εστειλα για επισκευη στην ace hellas. Να φανταστειτε στισ 11 το πρωι το παρελαβα απο κουριερ και στις 2 το μεσημερι το εστειλα για επισκευη.

Μηπως εκανα κατι λάθος?

Ακομη επιασα ενα σωληνα γειωμενο στο σπιτι για να αδειασω απο στατικο ηλεκτρισμο αλλα δεν βοηθησε.

Link to comment
Share on other sites

@billysRR & costsa41, thanks για τις απαντησεις.

 

Ναι κοίταξα τα requirements για την κάρτα. Να φανταστώ ότι η κάρτα που είχε στο κουτί του δεν κάνει για αυτή τη δουλειά. Θα κοιτάξω να πάρω μια να το δοκιμάσω.

Έχετε καμία πρόταση για κάρτα? Λέω να κοιτάξω για 16gb class6 να ξεμπερδευω..

http://www.plaisio.gr/Sound-Vision/Photography/Memory-Cards/Storage-Cards.htm?CAPACITY=16%20GB&FLASH_CARD_TYPE=microSD

την έχω εδώ κι ένα μήνα, μια χαρά και πάει σφαίρα.

Παιδια με το που δουλεψα το κινητο πρωτη φορα (καινουρια συσκευη του κουτιου) ειχε προβλημα η οθονη αφης. Αλλου πατουσα και αλλου εκανε register, δεν μπορουσα να το δουλεψω. Καποια διαστηματα εστρωνε για λιγο κ μετα παλι το ιδιο προβλημα..

Επειδη η οθονη αφης ειναι capacitive εμοιαζε σαν το δαχτυλο μου να ηταν φορτισμενο με στατικο ηλεκτρισμο και δεν μπορουσε να καταλαβει το συστημα που παταω. Καποια στιγμη κουνουσα το δαχτυλο ψηλα πο την οθονη και αυτη ανταποκρινοταν! Γι'αυτο λεω για στατικο ηλεκτρισμο.

Εχει τυχει σε κανεναν τιποτα παρομοιο?

Το εστειλα για επισκευη στην ace hellas. Να φανταστειτε στισ 11 το πρωι το παρελαβα απο κουριερ και στις 2 το μεσημερι το εστειλα για επισκευη.

Μηπως εκανα κατι λάθος?

Ακομη επιασα ενα σωληνα γειωμενο στο σπιτι για να αδειασω απο στατικο ηλεκτρισμο αλλα δεν βοηθησε.

Από αυτά που λες, μάλλον βλαμμένο ήταν. Γιατί δεν το πήγες στο μαγαζί που το αγόρασες να σου δώσουν άλλο?

[sIGPIC][/sIGPIC]

Πωλείται: Τίποτα. Ζητείται: Τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

λοιπον εκανα root το κινητο...το ερωτημα ειναι το εξης...τωρα οι εφαρμογεσ πως μετακινουνται στιν sd?με το app2sd δν αλλαξε κατι παλι δεν μου βγαζει διαθεσιμες εφαρμογες για μετακινηση και στο διαχειρηση εφαρμογων δεν εχει μετακινηση στην sd...τι κανω τωρα για να τις μετακινησω?
Link to comment
Share on other sites

λοιπον εκανα root το κινητο...το ερωτημα ειναι το εξης...τωρα οι εφαρμογεσ πως μετακινουνται στιν sd?με το app2sd δν αλλαξε κατι παλι δεν μου βγαζει διαθεσιμες εφαρμογες για μετακινηση και στο διαχειρηση εφαρμογων δεν εχει μετακινηση στην sd...τι κανω τωρα για να τις μετακινησω?

 

Ο πιο εύκολος τρόπος είναι να περάσεις μια custom rom με a2sd+ πχ -> http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=773997

 

Αλλά έτσι θα χάσεις ότι υπάρχει στο κινητό και θα πρέπει να το στήσεις από την αρχή.

 

Εναλλακτικά αν νομίζεις ότι θα τα καταφέρεις δες εδώ -> http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=894445

[sIGPIC][/sIGPIC]

Πωλείται: Τίποτα. Ζητείται: Τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπέρα αυτη η κάρτα ειναι καλή http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.553848 για την κινητάρα μας? Έχω την leedroid κ θέλω να περάσω την StarBurst Froyo HTC 2.29.405 αλλα απαιτεί ext4 ευχαριστω!
nokia 3310 - nokia 5130 - sharp gx 25 - k750i - nokia e66 - nokia 5800 - motorola milestone - htc desire-iphone 3gs - ideos x5 - lg optimus black - lg optimus 2x - iphone 4 16gb - galaxy s2 - 4s - s3 - iphone5 - lg g2 - lumia 1020 - note 2 - note 3 - 5s - iphone 6 (asus fonepad 3g 8gb) - lg v10 black - s7 edge
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα,

 

ειμαι και εγω νεος κατοχος του HTC Desire και εχω μια ερωτηση.

πως μπορω να φτιαξω νεο φακελο στην καρτα SIM?

 

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

λοιπον εκανα root το κινητο...το ερωτημα ειναι το εξης...τωρα οι εφαρμογεσ πως μετακινουνται στιν sd?με το app2sd δν αλλαξε κατι παλι δεν μου βγαζει διαθεσιμες εφαρμογες για μετακινηση και στο διαχειρηση εφαρμογων δεν εχει μετακινηση στην sd...τι κανω τωρα για να τις μετακινησω?

ενταξει το βρηκα..κατεβασα το a2sd κ εγινε...ομως εξακολουθω να εχω λιγο χωρο (45 mb) και τωρα....μπορει καποιος να βοηθησει??

Link to comment
Share on other sites

Μολις ξαναγυρισα το κινητο σε εργοστασιακη κατασταση και η διαφορα ταχυτητας ειναι παραπανω απο εμφανης !!!:):):)

 

Τα μονα μου παραπονα προσωπικα ειναι οτι:

Δεν μπορω να μεγαλωσω την γραμματοσειρα και

 

Δεν μπορω να "ξυπναω" το κινητο με αλλο τροπο εκτος το power button.

 

Τελικα μηπως υπαρχει καποια λυση για αυτα τα δυο ?:(

 

Ευχαριστω.:)

 

 

Για το δευτερο :

 

Περασα το no lock και οταν το εχω στο unlocked η σβηστη οθονη ανοιγει και απο το στρογγυλο κουμπι !!!! Αν το εχω στο locked ανοιγει μονο απο το power button.

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους

 

Αποφάσισα να αγοράσω το HTC Desire και είμαι σίγουρος ότι είναι μια καλή αγορά. Υποθέτω ότι Τρίτη θα το έχω και με τιμή 320-350 ευρώ από Γερμανό.

Μέχρι τώρα είμαι με το Mio A701 και μετά από πολλές απόπειρες αλλαγής ROM τελικά έμεινα στην Ελληνική στα Win Mobile 5

Εχω διαβάσει αρκετά φόρουμ και blogs σχετικά με το Android ... έχει τα + και τα - του αλλά είμαι σίγουρος ότι το μέλλον θα είναι καλύτερο και θα του δώσει την θέση που πραγματικά του αξίζει (κάτι παρόμοιο με την εξέλιξη του Linux)

 

Για να μην κουράσω, θέλω να κάνω μερικές ερωτήσεις για να καταλάβω μερικά σημεία.

 

1) Το κινητό νομίζω ότι έχει την έκδοση 2.1 Η αναβάθμιση γίνεται (υποθέτω) αυτόματα μόλις συνδεθεί στο internet. Υπάρχει κάτι που πρέπει να προσέξω σε ότι αφορά στη γλώσσα (ελληνικό interface);

 

2) Ψάχνοντας στο φόρουμ εδώ μου δημιουργήθηκε η απορία αν μπορεί κάποιος να εγκαταστήσει μια εφαρμογή στην κάρτα SD και όχι στη μνήμη. Στα windows αυτό δεν ήταν πρόβλημα, μιας και η εφαρμογή σε ρωτούσε (κύρια μνήμη ή storage card) ... Εδώ συμβαίνει το ίδιο;

 

3) Μια σημαντική ερώτηση: Αν κάποιος φίλος έχει κατεβάσει μια εφαρμογή από το market (έχει κάπου το app) μπορεί να το δώσει σε μένα; Δηλαδή αυτό που κάνουμε με εφαρμογές στα win μπορεί να γίνει και με το android; Και επίσης αν κατεβάσω κάποιες εφαρμογές από το market μπορώ να τις αποθηκεύσω κάπου στην κάρτα, ώστε αν γίνει κάποιο hard reset να τις έχω και να τις εγκαταστήσω από εκεί ή πρέπει να τις ξανακατεβάσω;

 

4) Θέλω να μεταφέρω όλες τις επαφές, τα μηνύματα SMS, ΜΜS ιστορικό κλήσεων κλπ από το παλιό τηλ. στο καινούριο. Είδα την εφαρμογή SPB Migration που κάνει αυτή τη δουλειά (αν και δεν πολυκατάλαβα το πώς) αλλά είναι με πληρωμή. Υπάρχει κάτι άλλο free; (To sprite migration είναι beta για το pc και δεν κάνει μετατροπή)

 

5) Υπάρχει κάποιος λόγος να κάνω root τη συσκευή; Υποθέτω ότι θα χάσω την εγγύηση αν το κάνω και πολύ περισσότερο αν αποτύχει η διαδικασία

 

6) Σχετικά με πρόγραμμα πλοήγησης: Βρήκα κάπου το copilot το οποίο είναι 2gb ... Αν το αντιγράψω απλά στην κάρτα, θα εκτελεστεί; (έχει κάποιο αρχείο app και ένα φάκελο) Υπάρχει κάποια άλλη πρόταση για πρόγραμμα πλοήγησης που ΔΕΝ κάνει χρεώσεις κινητής τηλεφωνίας ή να συνεχίσω να χρησιμοποιώ το Destinator 7 από το παλιό μου τηλέφωνο;

 

7) Οι κάρτα SD όταν χρησιμοποιείται από τη συσκευή σε τι format είναι; ΕΧΤ3; Αν όλες τις εργασίες στην κάρτα την κάνω από linux δεν θα έχω πρόβλημα.

 

Και κάτι τελευταίο:

 

Χρησιμοποιούσα το SPB Backup στo Mio ... υπάρχει κάτι αντίστοιχο στο android;

 

ΥΓ

Συγχωρέστε μου τις πολλές ερωτήσεις αλλά όταν ξεκίνησα με το linux στο pc είχα κάνει πάνω από 30 εγκαταστάσεις και φορματ κάνοντας πειράματα και δοκιμές ... Στο κινητό δεν θα είναι το ίδιο εύκολο....

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Αυτη την εφαρμογη την χρησιμοποιω απο την αρχη που βγηκε, οταν λεγοταν picture folder. Αλλα τελευταια, και με τη τελευταια εκδοση οταν εδειχνα σε φιλο ενα φακελο με καμια 300αρια φωτο απο διακοπες, κολλαγε συχνα και εκλεινε. Με το just pictures δεν ηταν τοσο συχνο το προβλημα, αν και σε μενα μπορει να φταιει και λογω partition εχτ4 που αργει να διαβασει τα μικρα αρχεια, δεν ξερω. Παντως επειδη εχω πολλους υποφακελους με φωτο, και δεν μ αρεσει που σε αυτες τις εφαρμογες τους δειχνει ολους απο την αρχη ανακατεμενα (Μακαρι να βγει το resco photo viewer για android), βλεπω μεσω Astro τους φακελους images που θελω, και εχω βαλει να ανοιγουν απο εκει με just pictures ή quick pic.

 

στο quickpic κρατας πατημενο ενα φακελο και πατας exclude εαν δε θελεις να φαίνεται.. Το έχεις δεί αυτο?

 

Παιδια με το που δουλεψα το κινητο πρωτη φορα (καινουρια συσκευη του κουτιου) ειχε προβλημα η οθονη αφης. Αλλου πατουσα και αλλου εκανε register, δεν μπορουσα να το δουλεψω. Καποια διαστηματα εστρωνε για λιγο κ μετα παλι το ιδιο προβλημα..

Επειδη η οθονη αφης ειναι capacitive εμοιαζε σαν το δαχτυλο μου να ηταν φορτισμενο με στατικο ηλεκτρισμο και δεν μπορουσε να καταλαβει το συστημα που παταω. Καποια στιγμη κουνουσα το δαχτυλο ψηλα πο την οθονη και αυτη ανταποκρινοταν! Γι'αυτο λεω για στατικο ηλεκτρισμο.

Εχει τυχει σε κανεναν τιποτα παρομοιο?

Το εστειλα για επισκευη στην ace hellas. Να φανταστειτε στισ 11 το πρωι το παρελαβα απο κουριερ και στις 2 το μεσημερι το εστειλα για επισκευη.

Μηπως εκανα κατι λάθος?

Ακομη επιασα ενα σωληνα γειωμενο στο σπιτι για να αδειασω απο στατικο ηλεκτρισμο αλλα δεν βοηθησε.

 

Δε ξέρω αν σε βοηθάει, αλλά εγώ έχω προσέξει (κυρίως με την εργοστασιακή rom βέβαια) ότι το touch screen κάνει αλλα ντ άλλων όταν ξυπνάω :P πρέπει να τρίψω τα δάχτυλα μου μεταξύ τους λίγο για να αρχίσει να νιώθει. Θυμάμαι χαρακτηριστικά φορά που μου ήρθε μήνυμα στον ύπνο μου και προσπαθούσα να απαντήσω... καταστροφή, παραλίγο να το σουτάρω στο τοίχο το κινητό :P

Μάλλον θα είναι αυτο που λες με το στατικό ηλεκτρισμό, αν και στι δική σου περίπτωση που το περιγράφεις πιο έντονο καλά εκανες και το έστειλες να το κοιτάξουν

 

καλησπερα,

 

ειμαι και εγω νεος κατοχος του HTC Desire και εχω μια ερωτηση.

πως μπορω να φτιαξω νεο φακελο στην καρτα SIM?

 

ευχαριστω

 

Εννοείς στην SD κάρτα φαντάζομαι? :wacko:

αν ναί, κατέβασε το es file explorer απο market και μπες και φτιάξε φάκελο όπου θες

 

ενταξει το βρηκα..κατεβασα το a2sd κ εγινε...ομως εξακολουθω να εχω λιγο χωρο (45 mb) και τωρα....μπορει καποιος να βοηθησει??

 

Όπως σου είπε και ο kollatos εχθες, εαν δε διαβάσεις 10 πράγματα δεν θα μπορέσεις να λύσεις το πρόβλημα χώρου. Για να σου δώσω να καταλάβεις, όλα αυτά τα app2sd (σκέτο) είναι βλακείες και σε καμια περίπτωση δε θα έχεις ποτέ το χώρο που θες. Η λύση είναι να πας σε app2sd+ ή data2sd. Το πρώτο σου δίνει πολύ χωρο και πολύ σταθερό κινητό ενώ το δεύτερο ΑΠΕΙΡΟ χώρο αλλά ακόμα βρίσκεται σε πειραματικό στάδιο και δεν έχει τελειοποιηθεί. Και τα δύο απαιτούν να φτιάξεις ένα partition στη κάρτα σου που να είναι ext3 (ή 4). Στη συνέχεια είτε εγκαθιστάς μια custom rom είτε προσπαθείς να περάσεις τα scripts που χρειάζονται στη μαμα rom ( πιο δύσκολο κατα τη γνώμη μου)

Δες και αυτό το post που είναι μια καλή αρχή για πρώτο flasharισμα:

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=773997

 

και μετα ό,τι αποριες έχεις μας λες

 

Τωρα για το ιδιο θεμα ηθελα να ρωτησω κατι αν ξερετε. Ο,τι apks βαλω στο zip της rom στο system θα αποθηκευονται στο partition του συστηματος και θα γλιτώσω χώρο απο το partition των εφαρμογών ή ουτε καν? Υπαρχει καποιο μειονεκτημα? Πχ να αργει περισσοτερο το boot του κινητου..

 

καμια ιδέα..? :/

Edited by whatever123

Device: HTC Desire

Radio: 32.44.00.32U_5.09.05.30_2

ROM: StarBurst Froyo HTC 2.29.405 Stable Data2SD

Link to comment
Share on other sites

Προφανως εχεις πολλες εφαρμογες ανοιχτες στο backround..γενικοτερα τη χρηση κανεις?? 3g k gps αναμενα ? ενα καλο ξεκινημα θα ηταν να δοκιμασεις κ καποια εφαρμογη για battery save! Για μενα το juice defender κανει δουλεια αλλα δεν θυμαμαι αν χρειαζεται να εισαι ροοτ... Αν δεν μπορεσεις τοτε ξεκινα με battery booster.. Ενα 10% θα το παρεις πιστευω..

 

 

 

κανω χρηση μονο gsm αν αυτο εννοεις....το battery booster πως γινεται?:O

 

http://www.appbrain.com/app/battery-booster/imoblife.batterybooster

Εχει smart task manager μεσα η εφαρμογη κ την συνδυαζεις κ με το ram optimizer.. Δεν θυμαμαι αν κανεις καποιες ρυθμισεις αλλα εγω ειχα δει μια μικρη βελτιωση..

Pain is Inevitable - Suffering is Optional
Link to comment
Share on other sites

στο quickpic κρατας πατημενο ενα φακελο και πατας exclude εαν δε θελεις να φαίνεται.. Το έχεις δεί αυτο?

 

 

Το εχω προσεξει σαν επιλογη. Δεν θελω να τους αποκρυψει εντελως, αλλα θελω να φαινονται οι υποφακελοι, μονο οταν ανοιγω τον φακελο που τα περιεχει, οχι ολα απο την αρχη. Δεν ξερω αν το περιγραφω σωστα. Πχ στην καρτα μνημης:

images/2010/διακοπες/Κρητη/party

Δεν θελω τον φακελο "party" να μου τον δειχνει με το που ανοιγω την εφαρμογη. Μονο με εφαρμογες τυπου Astro, μπορει να τα κατηγοριοποιησει, σωστα οπως στο pc.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ Γιάννη δεν ξέρω ποιά custom rom είχες πριν, αλλά αδυνατώ να πιστέψω ότι η rom της htc είναι γρηγορότερη από μια custom χωρίς a2sd script(μιλάω για αυτό με το ext3-4 partition).

Να μου πεις ότι την custom την αργούσε η αργή κάρτα microsd να το δεχτώ, αλλά μια χωρίς a2sd μάλλον δύσκολο ;)

Link to comment
Share on other sites

καλά κι εγώ που έχω miui με a2sd+ το κινητό πάει σφαίρα, δε νομίζω οτί ορίζεται κάτι γρηγορότερο :p και δε μου έχει κολλήσει ούτε μια φορά ένα μήνα που τη χρησιμοποιω..

Device: HTC Desire

Radio: 32.44.00.32U_5.09.05.30_2

ROM: StarBurst Froyo HTC 2.29.405 Stable Data2SD

Link to comment
Share on other sites

http://www.plaisio.gr/Sound-Vision/Photography/Memory-Cards/Storage-Cards.htm?CAPACITY=16%20GB&FLASH_CARD_TYPE=microSD

την έχω εδώ κι ένα μήνα, μια χαρά και πάει σφαίρα.

 

Από αυτά που λες, μάλλον βλαμμένο ήταν. Γιατί δεν το πήγες στο μαγαζί που το αγόρασες να σου δώσουν άλλο?

 

Φίλε Kollatos την γλυκοκοιτάζω κι εγώ αυτήν αλλά βρήκα κι αυτήν στο e-bay

 

http://cgi.ebay.co.uk/Lexar-16GB-16G-Micro-SDHC-Card-Class-6-FREE-SD-Adapter-/260718391543?pt=UK_AudioTVElectronics_PDAsAccessories_MemoryCards&hash=item3cb406f0f7

 

Τι λες;

Τεράστια διαφορά στην τιμή βέβαια.

 

καλησπερα,

 

ειμαι και εγω νεος κατοχος του HTC Desire και εχω μια ερωτηση.

πως μπορω να φτιαξω νεο φακελο στην καρτα SIM?

 

ευχαριστω

 

Στη sim ή στην sd;

Edited by kollatos

Τύχη είναι, όταν η ικανότητα συναντά την ευκαιρία

Για αποφυγή παρεξηγήσεων το όνομά μου είναι Αντώνης

Link to comment
Share on other sites

Στη sim ή στην sd;

 

 

ΟΚ λαθος δικο μου. Στην SD εννοουσα φυσικα. Μου απαντησε ο φιλος λιγο πριν.

 

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...