Jump to content

[Επίσημο] HTC Desire Μέρος Ι


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Λογικά το gparted θα έχει και επιλογή για μετατροπή σε 2,3,4

http://www.miui.gr Τα πάντα για τις MIUI ROMs αλλά και ελληνική μετάφραση!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Λογικά το gparted θα έχει και επιλογή για μετατροπή σε 2,3,4

 

Λογικα ... που ομως ?!?!? κ πηρα κ φορα τωρα ρε γμτ..... :(

Pain is Inevitable - Suffering is Optional
Link to comment
Share on other sites

Λογικα ... που ομως ?!?!? κ πηρα κ φορα τωρα ρε γμτ..... :(

 

Αν μπουτάρεις με gparted πιστεύω μπορείς να δεις πληροφορίες για το κάθε partition.Θα αναφέρει σίγουρα αν ειναι ext2 ή 3.

http://www.miui.gr Τα πάντα για τις MIUI ROMs αλλά και ελληνική μετάφραση!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Να ναι καλα το youtube....

 

Ηθελε να πατησεις επανω στο partition ξανα ... new κ παμε λεγοντας... ελεος ξανα boot απο usb τωρα... φφφφφ....

Pain is Inevitable - Suffering is Optional
Link to comment
Share on other sites

σ ευχαριστω παρα πολυ!!!...θα ηταν καλο να υπηρχε σαν οδηγος στην αρχικη παντως...

 

Αν, αντί να γέμιζες το thread με άσκοπα μηνύματα για τον οδηγό, ήξερες να ψάχνεις λίγο θα έβρισκες αυτό που θες,

αλλά το έχω ξαναπεί είναι καλύτερα να στο δίνουν στο πιάτο απ' το να ψάξεις. Όχι εσύ προσωπικά για όλους μιλάω.

 

Κοιτα λιγο τα παρακατω posts, θα σε βοηθησουν πιστευω, και οχι μονο εσενα. :)

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3368858#post3368858

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3408631#post3408631

 

 

Και μιας κι έχει δημιουργηθεί θέμα με το ext καθώς οι περισσότεροι δεν ξέρουν καν τι σημαίνει ο όρος

partition, θέλω να μοιραστώ μαζί σας την άποψή μου και γιατί μέχρι τώρα δεν έχω φτιάξει έναν οδηγό.

Προσωπικά, λοιπόν, θεωρώ ότι όταν ο άλλος δεν είναι εξοικειωμένος με απλές έννοιες όπως το τι

σημαίνει partition ή πως κάνουμε boot από ένα live cd, δεν μπορώ εγώ κι ο κάθε ένας σαν εμένα να

ανεβάζει οδηγούς για άτομα που επειδή άκουσαν από κάποιον γνωστό τους ή διάβασαν σε ένα review

για το τηλέφωνο και το πήραν χωρίς να ξέρουν τι έχουν στα χέρια τους περιμένουν να κάνουν αυτά που

κάνουμε κάποιοι λίγο πιο ψαγμένοι με το αντικείμενο. Ναι να ανεβάσω έναν οδηγό για rootάρισμα ή για το

πως περνάμε μια custom rom αλλά ρε παιδιά το να κάνεις partition στην κάρτα ή σε ένα δίσκο είναι απλά γελοίο.

 

Προσωπικά το κινητό το πήρα το Μάιο του 2010 χωρίς να έχω την παραμικρή πρότερη επαφή με linux ή

android, έκατσα όμως και διάβασα και ψάχτηκα μόνος μου για το πως να κάνω όλα αυτά για τα οποία διάβαζα

στο xda και γενικότερα στο net. Και μην ακούσω δικαιολογίες του τύπου "δεν έχω χρόνο" γιατί τότε θα απαντήσω

"ας μην το έπαιρνες" ή "μην το πειράζεις".

 

Πάντως κάποια στιγμή θα κάτσω να γράψω έναν οδηγό αλλά είμαι 1000% σίγουρος ότι και τότε θα

υπάρξουν άτομα που θα λένε ότι δεν υπάρχει ένας οδηγός ή δεν καταλαβαίνουν πως να κάνουν το ext.

Edited by kollatos

[sIGPIC][/sIGPIC]

Πωλείται: Τίποτα. Ζητείται: Τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια αφου βαλω το android bootloader sto pc ... μετα πως σβηνω το τηλεφωνο ?? fastboot ?? αλλος λεει να βγαλω μπαταρια... τι διαολο ? στην αρχικη ο οδηγος επρεπε να εχει κ αλλα βηματα...
Pain is Inevitable - Suffering is Optional
Link to comment
Share on other sites

co-mod ειμαι κανενα 6μηνο εδω και εχω στειλει 6-7 μνμτα συνολικα και συγκεκριμενα σε αυτο εδω 3,αρα δε γεμιζω κανενα thread.προσπαθω να αξιοποιησω τον ελευθερο χρονο μου στο κινητο και μονο,διαβαζοντας εσενα και τα αλλα παιδια!εχω διαβασει-ξεφυλλισει καμμια 500 σελιδες εδω μεσα και το μυαλο μου εχει γινει καρβουνο!αν δε καταλαβαινω κατι δεν ειναι οτι δε το εχω διαβασει αλλα το οτι δε το καταλαβαινω ουτε το πως ουτε τον rihgt way αφου αλλα παιδια λενε οτι το καλυτερο ειναι το ετσι κι αλλα το γιουβετσι!

συγγνωμη αν σου φαινονται γελοια αυτα που εσενα ειναι η καθημερινοτητα σου,αλλα νομιζω κι εσυ οταν πρωταρχισες εκανες ερωτησεις γελοιες(οπως εγω πριν)ψαχνοντας ταυτοχρονα.

σ ευχαριστω για το χρονο σου και keep the good job...

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Όπως είπα και πριν δεν τα λέω αυτά προσωπικά για σένα και συμφωνώ ότι οι 700+ σελίδες

κάνουν το thread δύσχρηστο αλλά όπως είδες 3 σελίδες πίσω ο Billys_RR βρήκε την απάντηση.

Όσο για το εάν έκανα ή όχι ερωτήσεις όταν ξεκίνησα ευτυχώς φαίνεται στο παρών thread.

 

Και στο τονίζω δεν τα λέω προσωπικά για σένα ούτε θέλω να σε προσβάλω εξάλλου δεν έχω

κάτι μαζί σου απλά κάθε 4-5 σελίδες, μην πω και λιγότερες, βλέπω τις ίδιες ερωτήσεις.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Πωλείται: Τίποτα. Ζητείται: Τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Το μηνυμα που μου βγαζει το unrevoked ειναι "waiting for bootloader make sure driver is installed" ο driver ειναι οκ... στο κινητο εχω ασπρη οθονη με τις κλασικες επιλογεσ (fastboot, recorery etc..) κ πανω γραφει ΗΒΟΟΤ... περιμενω να γραψει hboot usb plug ?? μηπως να βγαλω το usb κ να το βαλω σε αλλη θυρα γιατι διαβασα οτι παιζει κ αυτο... εχει 5λεπτα σε αυτην την κατασταση..

 

υ.γ. περασε ηδη καποια πραγματα μεσα το unrevoked κ εκανε 2 φορες reboot το τηλεφωνο.

Edited by Petr3_Dinamik
Pain is Inevitable - Suffering is Optional
Link to comment
Share on other sites

http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=10526535&postcount=14429

εξαιρετικη προσθηκη στη ρομ του AdamG Oxygen...ειναι πρωτοποριακο, ασχετα αν καποιους δεν τους ενδιαφερει, εμενα με ενδιαφερει γιατι εχω κολλημα με τα θεματα.

Edited by nikoskat
Link to comment
Share on other sites

Παιδες με τα πολλα με ψησατε και ειπα να κανω root το κινητακι μου...κανω ολα οσα λεει ο πολυ καλος οδηγος του 1ου ποστ αλλα στο τελος της διαδικασιας μου βγαζει μην οτι το root απετυχε και με ρωταει αν το firmware μου ειναι πολυ καινουριο!

 

Τι κανουμε τωρα;

Link to comment
Share on other sites

Το μηνυμα που μου βγαζει το unrevoked ειναι "waiting for bootloader make sure driver is installed" ο driver ειναι οκ... στο κινητο εχω ασπρη οθονη με τις κλασικες επιλογεσ (fastboot, recorery etc..) κ πανω γραφει ΗΒΟΟΤ... περιμενω να γραψει hboot usb plug ?? μηπως να βγαλω το usb κ να το βαλω σε αλλη θυρα γιατι διαβασα οτι παιζει κ αυτο... εχει 5λεπτα σε αυτην την κατασταση..

 

υ.γ. περασε ηδη καποια πραγματα μεσα το unrevoked κ εκανε 2 φορες reboot το τηλεφωνο.

 

Σίγουρα είναι οκ;

Για να βάλεις τον hboot driver μπουτάρεις στον bootloader και τα windows θα σου πουν ότι βρέθηκε νέα σκυσκευή.Αν δε κάνω λάθος στην διαχείρηση συσκευών των windows θα πρέπει να υπάρχει ως android device.

http://www.miui.gr Τα πάντα για τις MIUI ROMs αλλά και ελληνική μετάφραση!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Οκ εκανα απεγκατασταση 3-4 εφαρμογες και το root εγινε μια χαρα...τωρα μελετη να δουμε ποια rom θα περασω μιας και θελω οπωσδηποτε να εχει sense.
Link to comment
Share on other sites

Οκ εκανα απεγκατασταση 3-4 εφαρμογες και το root εγινε μια χαρα...τωρα μελετη να δουμε ποια rom θα περασω μιας και θελω οπωσδηποτε να εχει sense.

 

Αν θες sense οπωσδήποτε δοκίμασε την leedroid, είναι στάνταρ επιλογή στις sense like roms.:p

 

Κάτι άλλο σχετικά με το a2sd+. Μετά από καμιά 100αρια εφαρμογές μου έχουν μείνει στην εσωτερική μνήμη 34mb και στο partition 165. Όταν εξαντληθούν τα 34 της εσωτερικής μνήμης δεν θα μπορώ να εγκαθιστώ εφαρμογές ή θα συνεχίζω να εγκαθιστώ εκμεταλευόμενος το χώρο που θα μου έχει μείνει στο partition?

 

Και κάτι ακόμα, partition μεγαλύτερο των 512mb δεν μπορούμε να κάνουμε? Θυμάμαι όταν το είχα κάνει μέσω rom manager το 512 ήταν η max επιλογή που έδινε. Υπάρχει κάποιο πρόγραμμα που επιτρέπει και παραπάνω?

Link to comment
Share on other sites

Και κάτι ακόμα, partition μεγαλύτερο των 512mb δεν μπορούμε να κάνουμε? Θυμάμαι όταν το είχα κάνει μέσω rom manager το 512 ήταν η max επιλογή που έδινε. Υπάρχει κάποιο πρόγραμμα που επιτρέπει και παραπάνω?

 

Γιατί δεν δοκιμάζεις να κάνεις partition με το Easeus ? Προσωπικά μου είχε φανεί πάρα πολύ εύκολο. Ορίστε και ένας οδηγός βήμα-βήμα με screenshots http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=907335 :)

Link to comment
Share on other sites

παιδια εχει καποιος το λινκ απο τον vork kernel x-mas γιατι δεν τον βρισκω πουθενα...

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=782875 :)

ή αλλιώς, πας στο desire index και στον δείχνει μια χαρά μαζί με τους υπόλοιπους kernel :p

Link to comment
Share on other sites

παιδια εχει καποιος το λινκ απο τον vork kernel x-mas γιατι δεν τον βρισκω πουθενα...

βαλε τον 03-Jan, ειναι καλυτερος ;)

μη βαλεις τον 11-Jan γιατι ειναι για Gingerbread μονο.

Link to comment
Share on other sites

παιδια εχει καποιος το λινκ απο τον vork kernel x-mas γιατι δεν τον βρισκω πουθενα...

 

στο xda κοιταξες http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=10069244&postcount=735

δεν εχω δοκιμασει αυτον που λεει ο nikos αλλα ο svs bfs ειναι φοβερος

Edited by than_007
Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα. Μου εφεραν δωρο σημερα ενα desire...του βαζω sim και τι να δω? δεν εχει ελληνικα :worry: μονο αγκλικα, γερμανικα και ολλανδικα...ειδα οτι εχει και περασμενη την 2.2..τι κανω? την εχω πολυ βαμενη? πως βαζς ελληνικα?ουτε στα μηνυματα ως επιλογη δεν εχει :cry: :cry:
Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα. Μου εφεραν δωρο σημερα ενα desire...του βαζω sim και τι να δω? δεν εχει ελληνικα :worry: μονο αγκλικα, γερμανικα και ολλανδικα...ειδα οτι εχει και περασμενη την 2.2..τι κανω? την εχω πολυ βαμενη? πως βαζς ελληνικα?ουτε στα μηνυματα ως επιλογη δεν εχει :cry: :cry:

 

morelocale 2 από το μαρκετ

Τύχη είναι, όταν η ικανότητα συναντά την ευκαιρία

Για αποφυγή παρεξηγήσεων το όνομά μου είναι Αντώνης

Link to comment
Share on other sites

"This was a triumph!" επιτελους... εγινε το root.. απλως ειχε κολησει το usb στο unrevoked... εκανα restart το pc αλλα κ το τηλεφωνο.... ξεκινησα την διαδικασια ξανα κ εγινε... :) Τωρα αφου εκανα το διαλειμμα μου (ειχα εργαστηριο) παω για την MIUI R2...

 

Ερωτηση... Στο partition περνιουνται αυτοματα οι εφαρμογες?? η θα πηγαινουν στην SD οπως πριν... ? K μπορω να πεταξω οποια εφαρμογη θελω στο partition ??

 

Επισης με τους Kernel τι παιζει ακριβως? θα χρειαστει να πειραξω κατι ??

 

Για οσους εχουν βαλει την MIUI η αν γνωριζουν κ οι υπολοιποι.. Πρωτα κανω flash το radio κ μετα την Rom η δεν εχει σημασια ?? Πετυχαινει κ με τα 2 απο οτι διαβαζω..

Edited by Petr3_Dinamik
Pain is Inevitable - Suffering is Optional
Link to comment
Share on other sites

"This was a triumph!" επιτελους... εγινε το root.. απλως ειχε κολησει το usb στο unrevoked... εκανα restart το pc αλλα κ το τηλεφωνο.... ξεκινησα την διαδικασια ξανα κ εγινε... :) Τωρα αφου εκανα το διαλειμμα μου (ειχα εργαστηριο) παω για την MIUI R2...

 

Ερωτηση... Στο partition περνιουνται αυτοματα οι εφαρμογες?? η θα πηγαινουν στην SD οπως πριν... ? K μπορω να πεταξω οποια εφαρμογη θελω στο partition ??

 

Επισης με τους Kernel τι παιζει ακριβως? θα χρειαστει να πειραξω κατι ??

 

Αν θυμάμαι καλά στον οδηγό που έχω γράψει αναφέρω το να κάνετε reboot στο pc μετά το install των οδηγών

και πριν ξεκινήσετε τη διαδικασία του rootαρίσματος οπότε (κι αυτό πάει προς όλους) δεν φταίνε οι οδηγοί αλλά

η αδυναμία κάποιων να ακολουθήσουν κατά βήμα πέντε γραμμές με οδηγίες.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Πωλείται: Τίποτα. Ζητείται: Τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...