Jump to content

[Επίσημο] HTC Desire Μέρος Ι


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα παίδες,

 

Σήμερα έκανα την πρώτη μου προσπάθεια να κάνω root τη συσκευή ακολουθώντας τις οδηγίες που υπάρχουν στην αρχική σελίδα του thread. Αφού έκανα εγκατάσταση του HBOOT και έκανα restart το τηλέφωνο, έτρεξα το reflash package, σύνδεσα το Desire στη USB (αφού έκανα ότι ρυθμίσεις έγραφε ο οδηγός στο τηλέφωνο) αλλά το unrevoked δεν έκανε τίποτα! Γράφει "Waiting for device. Plug phone in now and enable usb debugging. Make sure HTC Sync is not installed". Το δοκίμασα και σε δεύτερο υπολογιστή με Windows 7 (ο πρώτος είχε XP) αλλά πάλι δεν είχα τύχη. Σημειώνω ότι το ΗΤC Sync δεν το έχω εγκατεστημένο σε κανένα από τα 2 pc. Καμία ιδέα κανείς????

 

ΥΓ. όταν συνδέω το τηλέφωνο με τον υπολογιστή μου μου βγάζει μήνυμα ότι βρέθηκε η συσκευή ADB την οποία δεν μπορώ να εγκαταστήσω με τους default drivers των windows. Ξέρει κανείς περί τίνος πρόκειται και αν παίζει κάποιο ρόλο στο rooting process?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ναι αλλά αν το αναγκάζεις να βρει gsm σήμα μήπως κάποιες φορές είναι χειρότερο; Δηλαδή, μπορεί στην περιοχή να έχει wcdma σήμα και όχι gsm και άρα να τραβιέται σε ποιό μακρινή κεραία;

 

Υπάρχει μέρος στην Ελλάδα που υπάρχει μόνο WCDMA κι όχι GSM? To αντίστροφο φυσικά ναι. Επίσης δεν έχω ακούσει για εταιρία κινητής που να έχει κεραίες 3G σε άλλο μέρος από τις gsm.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή το θέμα με τη χωρητικότητα του desire σε εφαρμογές έχει παραγίνει, θα ήθελα να ρωτήσω αν γίνεται να εχω app2sd χωρίς να βάλω custom rom. Αντιλαμβάνομαι ότι θα χρειαστεί root, αλλά τη rom μπορω να τη γλιτώσω;

 

Sent from my HTC Desire using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Επειδή το θέμα με τη χωρητικότητα του desire σε εφαρμογές έχει παραγίνει, θα ήθελα να ρωτήσω αν γίνεται να εχω app2sd χωρίς να βάλω custom rom. Αντιλαμβάνομαι ότι θα χρειαστεί root, αλλά τη rom μπορω να τη γλιτώσω;

 

Sent from my HTC Desire using Tapatalk

 

Γιατί; Τι κακό έχει η custom rom αν βασίζεται στην official?

HTC Desire Root User
Link to comment
Share on other sites

Εννοείς κάτι σαν τη leedroid ας πουμε; Κανένα κακό δεν έχει απλά αρχίζω όλο και περισσότερονα πιστεύω στο " ότι δε μας πειράζει δεν το πειράζουμε"

 

Sent from my HTC Desire using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παίδες,

 

Σήμερα έκανα την πρώτη μου προσπάθεια να κάνω root τη συσκευή ακολουθώντας τις οδηγίες που υπάρχουν στην αρχική σελίδα του thread. Αφού έκανα εγκατάσταση του HBOOT και έκανα restart το τηλέφωνο, έτρεξα το reflash package, σύνδεσα το Desire στη USB (αφού έκανα ότι ρυθμίσεις έγραφε ο οδηγός στο τηλέφωνο) αλλά το unrevoked δεν έκανε τίποτα! Γράφει "Waiting for device. Plug phone in now and enable usb debugging. Make sure HTC Sync is not installed". Το δοκίμασα και σε δεύτερο υπολογιστή με Windows 7 (ο πρώτος είχε XP) αλλά πάλι δεν είχα τύχη. Σημειώνω ότι το ΗΤC Sync δεν το έχω εγκατεστημένο σε κανένα από τα 2 pc. Καμία ιδέα κανείς????

 

ΥΓ. όταν συνδέω το τηλέφωνο με τον υπολογιστή μου μου βγάζει μήνυμα ότι βρέθηκε η συσκευή ADB την οποία δεν μπορώ να εγκαταστήσω με τους default drivers των windows. Ξέρει κανείς περί τίνος πρόκειται και αν παίζει κάποιο ρόλο στο rooting process?

Λογικά δεν έχεις βάλει τον driver της HTC (μπαίνει μόνο όταν βάλεις το HTC Sync) και γι' αυτό δεν βρίσκει το τηλέφωνο.

 

Επειδή το θέμα με τη χωρητικότητα του desire σε εφαρμογές έχει παραγίνει, θα ήθελα να ρωτήσω αν γίνεται να εχω app2sd χωρίς να βάλω custom rom. Αντιλαμβάνομαι ότι θα χρειαστεί root, αλλά τη rom μπορω να τη γλιτώσω;

 

Sent from my HTC Desire using Tapatalk

 

Μπορείς να βάλεις αυτήν εδώ την rom η οποία είναι η επίσημη με root και τη δυνατότητα να μπει μετά το a2sd. Θεωρητικά δεν χρειάζεται καν wipe απλά την ρίχνεις από πάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Πωλείται: Τίποτα. Ζητείται: Τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παίδες,

 

Σήμερα έκανα την πρώτη μου προσπάθεια να κάνω root τη συσκευή ακολουθώντας τις οδηγίες που υπάρχουν στην αρχική σελίδα του thread. Αφού έκανα εγκατάσταση του HBOOT και έκανα restart το τηλέφωνο, έτρεξα το reflash package, σύνδεσα το Desire στη USB (αφού έκανα ότι ρυθμίσεις έγραφε ο οδηγός στο τηλέφωνο) αλλά το unrevoked δεν έκανε τίποτα! Γράφει "Waiting for device. Plug phone in now and enable usb debugging. Make sure HTC Sync is not installed". Το δοκίμασα και σε δεύτερο υπολογιστή με Windows 7 (ο πρώτος είχε XP) αλλά πάλι δεν είχα τύχη. Σημειώνω ότι το ΗΤC Sync δεν το έχω εγκατεστημένο σε κανένα από τα 2 pc. Καμία ιδέα κανείς????

 

ΥΓ. όταν συνδέω το τηλέφωνο με τον υπολογιστή μου μου βγάζει μήνυμα ότι βρέθηκε η συσκευή ADB την οποία δεν μπορώ να εγκαταστήσω με τους default drivers των windows. Ξέρει κανείς περί τίνος πρόκειται και αν παίζει κάποιο ρόλο στο rooting process?

 

Ακολουθησες τις οδηγιες στο site? Απεγκατεστησες το htc sync και τους drivers και εγκατεστησες τους ειδικους drivers που δινει η unrevoked team;

Εκανες enable usb debugging mode;

 

Κατι απο τα παραπανω ξεχασες μαλλον. Δοκιμασε ξανα και δε θα εχεις κανενα προβλημα

THE DOC IS BACK...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια!

Μολις rootαρα και γω το κινητο με επιτυχια, και αρχιζω να αναζητω την καταλληλη rom.

Ηθελα ομως να ρωτησω κατι πρωτα.Αν κανω nandroid backup στην stock rom(froyo) μπορω να την επαναφερω ξανα μεσω ricovery η αυτο ισχυει μονο για τις custom roms?

 

Sent from my HTC Desire using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια!

Μολις rootαρα και γω το κινητο με επιτυχια, και αρχιζω να αναζητω την καταλληλη rom.

Ηθελα ομως να ρωτησω κατι πρωτα.Αν κανω nandroid backup στην stock rom(froyo) μπορω να την επαναφερω ξανα μεσω ricovery η αυτο ισχυει μονο για τις custom roms?

Μπορείς αλλά να ξέρεις ότι αν επαναφέρεις την εργοαστασιακή ROM θα χάσεις το root...

Link to comment
Share on other sites

Επειδή το θέμα με τη χωρητικότητα του desire σε εφαρμογές έχει παραγίνει, θα ήθελα να ρωτήσω αν γίνεται να εχω app2sd χωρίς να βάλω custom rom. Αντιλαμβάνομαι ότι θα χρειαστεί root, αλλά τη rom μπορω να τη γλιτώσω;

 

Sent from my HTC Desire using Tapatalk

 

Υπάρχει τρόπος και χωρίς ρουτ.Τον εχουμε αναφερει ξανα.υπάρχει ολόκληρη αναφορά στο φορουμ navimania.

Τύχη είναι, όταν η ικανότητα συναντά την ευκαιρία

Για αποφυγή παρεξηγήσεων το όνομά μου είναι Αντώνης

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια!

Μολις rootαρα και γω το κινητο με επιτυχια, και αρχιζω να αναζητω την καταλληλη rom.

Ηθελα ομως να ρωτησω κατι πρωτα.Αν κανω nandroid backup στην stock rom(froyo) μπορω να την επαναφερω ξανα μεσω ricovery η αυτο ισχυει μονο για τις custom roms?

 

Sent from my HTC Desire using Tapatalk

 

Αφού αλλάζεις τελείως Rom, δούλεψε καλύτερα με το titanium. Ασε το nandroid για όταν αναβαθμιζεις σε νέα έκδοση της ρομ που έχεις ήδη

 

 

Sent from my HTC Desire using Tapatalk

HTC Desire Root User
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς αλλά να ξέρεις ότι αν επαναφέρεις την εργοαστασιακή ROM θα χάσεις το root...

 

Ποιο πολυ θελω να παρω το backup της εργοστασιακης για ψυχολογικους λογους(σε περιπτωση που παει κατι σραβα να ειμαι σιγουρος οτι μπορω να την επαναφερω και να μην μου μεινει το κινητο τουβλακι), αλλα και αν χασω το ροοτ μπορω να το ξανακανω ετσι?Δεν υπαρχει καποιος περιορισμος?

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς αλλά να ξέρεις ότι αν επαναφέρεις την εργοαστασιακή ROM θα χάσεις το root...

:X

Για να κάνει nandroid θα πρέπει να έχει root:!:, οπότε με επαναφορά δεν θα έχει πρόβλημα.

Ποιο πολυ θελω να παρω το backup της εργοστασιακης για ψυχολογικους λογους(σε περιπτωση που παει κατι σραβα να ειμαι σιγουρος οτι μπορω να την επαναφερω και να μην μου μεινει το κινητο τουβλακι), αλλα και αν χασω το ροοτ μπορω να το ξανακανω ετσι?Δεν υπαρχει καποιος περιορισμος?

Αν καταφέρεις να brickάρεις το κινητό δεν σε σώζει τίποτα πόσο μάλλον το backup.

Για να το καταφέρεις όμως θα πρέπει να τα κάνεις όλα αντίθετα απ' ότι λέει ο οδηγός

αν και πάλι δεν είμαι σίγουρος ότι θα καταφέρεις να το brickάρεις.

 

Γενικά είναι λίγο δύσκολο πλέον να brickάρεις το κινητό με τα προγράμματα που υπάρχουν πλέον.

Edited by kollatos

[sIGPIC][/sIGPIC]

Πωλείται: Τίποτα. Ζητείται: Τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Αφού αλλάζεις τελείως Rom, δούλεψε καλύτερα με το titanium. Ασε το nandroid για όταν αναβαθμιζεις σε νέα έκδοση της ρομ που έχεις ήδη

 

 

Sent from my HTC Desire using Tapatalk

 

Το titanium νομιζα πως ειναι μονο για backup εφαρμογων και ρυθμισεων και οχι ολοκληρης ρομ, αλλα το κατεβασα και μου ζητουσε κατι για busybox νομιζω και το αφησα προς το παρων

 

Edit

Οκ και με το titanium, τη βρηκα τη λυση.. ευχαριστω για τη βοηθεια

Edited by Dimitriss19
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να βάλεις αυτήν εδώ την rom η οποία είναι η επίσημη με root και τη δυνατότητα να μπει μετά το a2sd. Θεωρητικά δεν χρειάζεται καν wipe απλά την ρίχνεις από πάνω.

 

Παίζει ρόλο ότι το τηλ. είναι SLCD?

Link to comment
Share on other sites

Παίζει ρόλο ότι το τηλ. είναι SLCD?

 

Όχι, όπως σου είπα είναι η επίσημη με root, σαν αυτή που έχεις δηλαδή.

 

Sent from my HTC Desire using Tapatalk

[sIGPIC][/sIGPIC]

Πωλείται: Τίποτα. Ζητείται: Τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά έκανα root κ με το titanium κατάφερα να ελευθερώσω επιπλέον 30 mb μνήμης μεταφέροντας εφαρμογές στην SD. Τώρα τι επιπλέον μεταφέρει δεν εχω καταλάβει.

 

Sent from my HTC Desire using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά υπάρχει τρόπος στο swype να αλλάζει η γλώσσα εύκολα όπως στο μαμι$ιο πληκτρολόγιο;

Τύχη είναι, όταν η ικανότητα συναντά την ευκαιρία

Για αποφυγή παρεξηγήσεων το όνομά μου είναι Αντώνης

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά υπάρχει τρόπος στο swype να αλλάζει η γλώσσα εύκολα όπως στο μαμι$ιο πληκτρολόγιο;

 

Κάνεις swipe την αριστερή πλευρά (κάτω προς τα πάνω)

Μπες και στο swype.com και δες τα πολύ ενδιαφέρον hints n tips που έχει!

Link to comment
Share on other sites

καλημερα

κανα καλο λεξικο αγγλοελληνικο και γαλλοελληνικο υπαρχει??

χωρις να χρειαζεται να συνδεεσαι στο δικτυο..

Να γελάτε ,....... γιατί είναι μεταδοτικό !!!!!!:lol:
Link to comment
Share on other sites

καλημερα

κανα καλο λεξικο αγγλοελληνικο και γαλλοελληνικο υπαρχει??

χωρις να χρειαζεται να συνδεεσαι στο δικτυο..

εγω εχω βαλει το collins...πολυ καλο:)

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Παίδες επειδή είμαι αρχάριος με το android θα ήθελα κάποιες απαντήσεις σχετικά με το root σε HTC Desire.

  1. Αν κάνω root μόνο θα παίρνω τις αναβαθμίσεις από την HTC?
  2. Θα μπορώ να επαναφέρω το κινητό στην προηγούμενη κατάσταση με hard reset?
  3. Υπάρχει φόβος να πάθει κάτι το κινητό μου από θέμα ασφάλειας σβήνοντας κάποιες εφαρμογές που έχω εγκαταστήσει εγώ?
  4. Αλλάζει το μενού του κινητού μου και η όλη λειτουργία του όσον αφορά το πόσο γρήγορο είναι, κολλήματα κτλ?

 

Τα ρωτάω αυτά για να κατεβάσω από το Market εφαρμογή που μου δίνει την δυνατότητα να κάνω όπου θέλω εγώ εγκατάσταση τις εφαρμογές μιας και δεν έχει αρκετή μνήμη το κινητό για τον λόγο αυτό.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...