Jump to content

[Επίσημο] HTC Desire Μέρος Ι


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μόλις τέλειωσα την εγκατάσταση Leedroid 2.2b με A2SD.

 

Δε σας λέω τίποτα, άλλο πυραυλο-κινητό...:w00t:

 

Ακόμη και με την γελοία κάρτα sd της HTC βγάζει φλόγες σε ταχύτητα...:dance:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Για δώσε ένα screen shot από το quadrant να δούμε τι ψάρια πιάνει η rom.

 

Α πες μας και με ποιόν kernel δουλεύει το κινητό.

 

Sent from my HTC Desire using Tapatalk

[sIGPIC][/sIGPIC]

Πωλείται: Τίποτα. Ζητείται: Τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν βλεπω να βοηθαει και κανεις.Το ελυσα κ το θεμα του μαρκετ.ΜΑς εμεινε η SD.Χρειαζομαι καποιο προγραμμα η σωζονται ολα εκει τωρα;
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τέλειωσα την εγκατάσταση Leedroid 2.2b με A2SD.

 

Δε σας λέω τίποτα, άλλο πυραυλο-κινητό...:w00t:

 

Ακόμη και με την γελοία κάρτα sd της HTC βγάζει φλόγες σε ταχύτητα...:dance:

 

Έβγαλε κιόλας 2.2b?? Κάθε εβδομάδα φλασάρισμα. :lol:

HTC Desire Root User
Link to comment
Share on other sites

Για δώσε ένα screen shot από το quadrant να δούμε τι ψάρια πιάνει η rom.

 

Α πες μας και με ποιόν kernel δουλεύει το κινητό.

 

Sent from my HTC Desire using Tapatalk

 

Δεν έχω λόγο να τσιτώσω με το Quadrant το κινητάκι μου, ειδικά με το φόβο να ψοφήσει κανά ημιπροβληματικό motherboard. Μου αρκεί που έβαλα 70 ακόμη εφαρμογές, τις άνοιξα όλες, έβγαινα με το πλήκτρο Home για να μένουν ανοικτές, και το κινητό αντιδρούσε καλύτερα από φρέσκο reboot σε Stock Rom. Αυτό βέβαια δε σημαίνει ότι με class 6 κάρτα δε θα ήταν ακόμη καλύτερα έτσι.

 

Kernel δείχνει τον 2.6.32.15-leedroid_2.2b snq@drone #1

 

Έβγαλε κιόλας 2.2b?? Κάθε εβδομάδα φλασάρισμα. :lol:

 

Δεν ξέρω πόσο καλύτερη ή χειρότερη είναι από την 2.2a αλλά μπορώ να σου πω ότι όλα δουλεύουν ΑΨΟΓΑ! :D Περιμένω να δω τι ψάρια πιάνει και το undervoltage.

 

Απορία έχω για το αν κάπου μπορούμε να δούμε τον υπολειπόμενο χώρο του ext3 partition της κάρτας από το Android. Υποθέτω ότι οι διανομές linux το βλέπουν. Mε το root explorer δεν μπόρεσα προς το παρόν να βγάλω άκρη, αλλά το ψάχνω.

 

Για να αφαιρέσουμε εφαρμογές του system τύπου footprints εξακολουθεί ο root explorer να αποτυγχάνει και μόνο η λύση Recovery και adb shell φαίνεται να κάνει δουλειά.

 

Δεν βλεπω να βοηθαει και κανεις.Το ελυσα κ το θεμα του μαρκετ.ΜΑς εμεινε η SD.Χρειαζομαι καποιο προγραμμα η σωζονται ολα εκει τωρα;

 

Χρειάζεσαι custom rom. Ψάξε το όμως και λίγο ζητάς έτοιμα πράγματα που 2-3 σελίδες πιο πριν έχουν απαντηθεί. Το παρακάτω link και η πρώτη σελίδα του thread θα σε βοηθήσουν.

http://www.htcdesireforum.com/htc-desire-how-to/%28guide%29-rootin-flashing-rom/

Edited by Nikos_s3
Link to comment
Share on other sites

Χρειάζεσαι custom rom. Ψάξε το όμως και λίγο ζητάς έτοιμα πράγματα που 2-3 σελίδες πιο πριν έχουν απαντηθεί. Το παρακάτω link και η πρώτη σελίδα του thread θα σε βοηθήσουν.

http://www.htcdesireforum.com/htc-desire-how-to/%28guide%29-rootin-flashing-rom/

 

Ευχαριστω φιλε που μπηκες στον κοπο.Διαβαζω συνεχως.Οποτε τωρα μπορω να εγκαθιστω απο δω κ περα οποιαδηποτε rom θελω ετσι;Ποια μου προτεινεις να κανω αρχη απο το site που μου εδωσες;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δοκίμασα την Leedroid 2.2b με Α2SD που έχει HTC Sense και προς το παρόν είμαι ευχαριστημένος. Έχει ενσωματωμένο και το market enabler που σε ενδιαφέρει.

 

Ότι κι αν κάνεις κάντο με απίστευτη προσοχή, χωρίς βιασύνη και ησυχία γιατί η τουβλοποίηση δεν είναι αδύνατη.

Link to comment
Share on other sites

 

Απορία έχω για το αν κάπου μπορούμε να δούμε τον υπολειπόμενο χώρο του ext3 partition της κάρτας από το Android. Υποθέτω ότι οι διανομές linux το βλέπουν. Mε το root explorer δεν μπόρεσα προς το παρόν να βγάλω άκρη, αλλά το ψάχνω.

 

Βάλε το Quick System Info Pro

 

Για να αφαιρέσουμε εφαρμογές του system τύπου footprints εξακολουθεί ο root explorer να αποτυγχάνει και μόνο η λύση Recovery και adb shell φαίνεται να κάνει δουλειά.

 

Για να μπορείς να τις αφαιρέσεις μέσα απο το λειτουργικό, πρέπει να κάνεις την διαδικασία του S-OFF.

HTC Desire Root User
Link to comment
Share on other sites

Απορία έχω για το αν κάπου μπορούμε να δούμε τον υπολειπόμενο χώρο του ext3 partition της κάρτας από το Android. Υποθέτω ότι οι διανομές linux το βλέπουν. Mε το root explorer δεν μπόρεσα προς το παρόν να βγάλω άκρη, αλλά το ψάχνω.

 

Για να αφαιρέσουμε εφαρμογές του system τύπου footprints εξακολουθεί ο root explorer να αποτυγχάνει και μόνο η λύση Recovery και adb shell φαίνεται να κάνει δουλειά.

 

Για να δεις τον χώρο του ext3 partition δοκίμασε την εφαρμογή quick system info pro.

 

Ή αλλιώς από terminal "df -h ".

 

Πρέπει να κάνεις S-Off και μετά remount το system partition ως RW (έχει κουμπάκι στο root explorer) για να μπορέσεις να σβήσεις system apps

 

 

Edit: Με πρόλαβε ο David.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δοκίμασα την Leedroid 2.2b με Α2SD που έχει HTC Sense και προς το παρόν είμαι ευχαριστημένος. Έχει ενσωματωμένο και το market enabler που σε ενδιαφέρει.

 

Ότι κι αν κάνεις κάντο με απίστευτη προσοχή, χωρίς βιασύνη και ησυχία γιατί η τουβλοποίηση δεν είναι αδύνατη.

 

Και κατι αλλο.Διαδικασια unroot υπαρχει,ετσι ωστε αν θελησουμε να επανερθουμε στην 2.2;

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιείς το official RUU update από την HTC.

 

Μπορείς να το βρεις εδώ:

 

http://www.shipped-roms.com/download.php?category=android&model=Bravo&file=RUU_Bravo_Froyo_HTC_WWE_2.09.405.8_Radio_32.43.00.32U_5.09.00.20_release_140022_signed.exe

Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα προβληματάκι παιδία. Εκεί που ήταν όλα καλα όλα ωραία και έιχα ηρμίσει έχοντας βάλει καιρό τώρα την Stock rooted froyo μου και το radio του, σήμερα δεν μπορούσα να μιλησω στην δεύτερη γραμμή στο τηλ. Πάω στα settings-Additional setting και μου βγάζει network or sim card error. Το κινητό είναι μεν Orange, αλλά ποτέ δεν έιχα τέτοια προβλήματα. Τι προτείνεται;

 

κάποιος? αξίζει να δοκίμασω goldcard ή όχι? Κάποια άλλη ιδεά;

Dj Tiesto ruleezzzz
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω παιδια.Σε λιγο ξεκιναω να βαλω την leedroid.Βρηκα αυτη στο xda LeeDrOiD V1.9a A2SD+ with add-on's.

 

Για να παω προετοιμασμενος κ ετοιμος καποιες τελευταιες ερωτησεις.

 

1.Κατεβαζω αυτη την ρομ που εγραψα και κανω εγκατασταση συμφωνα με το Link του Dekerz.

 

2.Πρεπει να φλασαρω και radio γι'αυτη τη ρομ;εκει ζοριζομαι λιγο.

 

3.Χρειαζεται back up η καποια αλλη ενεργεια προτου αρχισω να περναω ρομ η απλα σβηνω τηλεφωνο και ξεκιναω;

 

Thanks.

Link to comment
Share on other sites

Ρε φίλε, συγνώμη κιόλας που θα το πώ, αλλά το forum δεν το διαβάζεις πριν ποστάρεις κάτι?

2-3 post πριν το δικό σου αναφέρουν τα παιδιά ότι βγήκε η LeeDroid 2.2b κι εσύ θέλεις να βάλεις την 1.9??

Για ποιό λόγο για να έχεις μετά προβλήματα και να μας λες να βρούμε λύση για 1 rom που έχει σταματήσει να υποστηρίζεται?

 

1. ΓΙα την εγκαατάσταση αυτό που λέω στην πρώτη σελίδα ισχύει για όλες τις rom.

 

2. Όχι απαραίτητα, καλό θα είναι όμως να είσαι με το τελευταίο επίσημο radio της HTC. Αν δεν κάνω λάθος είναι 5.09.05.30_2.

 

3. Το αν θα πάρεις backup την rom σου ή τα δεδομένα σου είναι καθαρά υποκειμενικό. Απλά εγώ,

όπως και όλοι, προτείνω να βάλεις το titanium backup και να κρατήσεις backup από τα δεδομένα σου

τις εφαρμογές που έχεις εγκαταστήσει οπότε μετά τα επαναφέρεις αν θέλεις και γλιτώνεις χρόνο.

Απλά πρόσεξε να επαναφέρεις μόνο τις εφαρμογές και τα δεδομένα των εφαρμογών που έχεις

εγκαταστήσει εσύ γιατί μπορεί να υπάρξουν προβλήματα ασυμβατότητας αν επαναφέρεις και τα δεδομένα συτήματος.

 

Κι ένα τελευταίο βήμα, πριν flashάρεις την νέα rom, αφού μπείς στο recovery πήγαινε στο backup

and restore και κράτα σε backup την rom σου. Αυτό είναι κάτι σαν το ghost που υπάρχει στο pc,

οπότε αν κάτι πάει στραβά τότε επαναφέρεις το ghost και το τηλέφωνο είναι όπως πριν το πειράξεις.

Edited by kollatos

[sIGPIC][/sIGPIC]

Πωλείται: Τίποτα. Ζητείται: Τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Ρε φίλε, συγνώμη κιόλας που θα το πώ, αλλά το forum δεν το διαβάζεις πριν ποστάρεις κάτι?

2-3 post πριν το δικό σου αναφέρουν τα παιδιά ότι βγήκε η LeeDroid 2.2b κι εσύ θέλεις να βάλεις την 1.9??

Για ποιό λόγο για να έχεις μετά προβλήματα και να μας λες να βρούμε λύση για 1 rom που έχει σταματήσει να υποστηρίζεται?

 

1. ΓΙα την εγκαατάσταση αυτό που λέω στην πρώτη σελίδα ισχύει για όλες τις rom.

 

2. Όχι απαραίτητα, καλό θα είναι όμως να είσαι με το τελευταίο επίσημο radio της HTC. Αν δεν κάνω λάθος είναι 5.09.05.30_2.

 

3. Το αν θα πάρεις backup την rom σου ή τα δεδομένα σου είναι καθαρά υποκειμενικό. Απλά εγώ,

όπως και όλοι, προτείνω να βάλεις το titanium backup και να κρατήσεις backup από τα δεδομένα σου

τις εφαρμογές που έχεις εγκαταστήσει οπότε μετά τα επαναφέρεις αν θέλεις και γλιτώνεις χρόνο.

Απλά πρόσεξε να επαναφέρεις μόνο τις εφαρμογές και τα δεδομένα των εφαρμογών που έχεις

εγκαταστήσει εσύ γιατί μπορεί να υπάρξουν προβλήματα ασυμβατότητας αν επαναφέρεις και τα δεδομένα συτήματος.

 

Κι ένα τελευταίο βήμα, πριν flashάρεις την νέα rom, αφού μπείς στο recovery πήγαινε στο backup

and restore και κράτα σε backup την rom σου. Αυτό είναι κάτι σαν το ghost που υπάρχει στο pc,

οπότε αν κάτι πάει στραβά τότε επαναφέρεις το ghost και το τηλέφωνο είναι όπως πριν το πειράξεις.

 

Το θεμα ειναι οτι εγω θελω να μεταφερω τα προγραμματα στην sd,οποτε κατεβαζω την a2sd version.Χρειαζεται και ΕΧΤ3 ομως.Με την ΝΟΑ2SD δε μπορω να μεταφερω προγραμματα στην sd?

Edited by partakias80
Link to comment
Share on other sites

Πάτησε πάνω στην πρώτη εικόνα και θα σε πάει στο link της rom.

 

Sent from my HTC Desire using Tapatalk

[sIGPIC][/sIGPIC]

Πωλείται: Τίποτα. Ζητείται: Τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, από σήμερα το απόγευμα γίνομαι και εγώ κάτοχος του desire HD.

Αφού πρώτα διευκρινίσω ότι για τον πρώτο καιρό το κινητό θα το έχει η γυναίκα μου η οποία χρειάζεται ελάχιστα πράγματα θα ήθελα να ρωτήσω τα εξής:

1) Με ποιά εφαρμογή μπορώ να επεξεργάζομαι excel word κλπ. Και πώς τις κατεβάζω? Και

2) Υπάρχουν κάποιους κινήσεις που πρέπει να κάνω οπωσδήποτε ( κατέβασμα συγκεκριμένων εφαρμογών , αναβαθμίσεις….) ή εφόσον προς το παρών δεν θα το δουλεύω εγώ μπορώ να αφήσω το κινητό όπως είναι χωρίς να έχω κάποιο πρόβλημα?

Ευχαριστώ για το χρόνο σας

 

Τελικά παρέλαβα το desire σκέτο, χωρίς HD. Εκτός των παραπάνω μπορεί κάποιος να μου πει απο πού μπορω να δώ το οθόνη έχει. amoled ή S-lcd? Μήπως πρέπει να το αλλάξω με desire HD ?

Ευχαριστώ και πάλι

Edited by GSAKALYPTOS
Link to comment
Share on other sites

Πάτησε πάνω στην πρώτη εικόνα και θα σε πάει στο link της rom.

 

Sent from my HTC Desire using Tapatalk

 

Ευχαριστω kollatos.Εκανα edit το μυνημα μου.Το βρηκα.Μπερδευομαι λιγο με τις δυο εκδοσεις.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω kollatos.Εκανα edit το μυνημα μου.Το βρηκα.Μπερδευομαι λιγο με τις δυο εκδοσεις.

 

Το ext μπορείς να το κάνεις από το Rom Manager, εκεί που λέει Partition SD Card.

Και εννοείτε ότι βάζεις την a2sd έκδοση, αλλιώς δεν έχει νόημα.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Πωλείται: Τίποτα. Ζητείται: Τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Το ext μπορείς να το κάνεις από το Rom Manager, εκεί που λέει Partition SD Card.

Και εννοείτε ότι βάζεις την a2sd έκδοση, αλλιώς δεν έχει νόημα.

 

Κατεβασα το rom manager.Εκανα back up καποια προγραμματα που ηθελα.Τωρα θα κανω το partition και μετα νομιζω ειμαι ετοιμος να flashαρω την leedroid.

 

To back up της ηδη υπαρχουσας rom δεν ξερω πως να κανω back up.Δηλαδη αν θελησω να επαναφερω το froyo.

Edited by partakias80
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα σε όλους!

Απο προχτές είμαι και εγώ κάτοχος ενός Disere! Πραγματικά ως τώρα μου έχει αφήσεο τις καλύτερες εντυπώσεις!!!

Είχα διαβάσει σχεδόν όλες τις σελίδες του φόρουμ πριν το αγοράσω και όταν το πήρα τελικά στα χέρια μου ένιωθα οτι το δουλεύω πολύ καιρό.

Σας ευχαριστώ όλους πάρα πολύ!!!

 

Τέλος θα ήθελα να σας ρωτήσω κάτι . Επειδή μέχρι τις αρχές του άλλου μήνα δεν θα έχω πακέτο δεδομένων στο πρόγραμμα της κινητής μου θα ήθελα να μου πείτε αν είμαι καλυμμένος με την απενεργοποίηση του 3G ή πρέπει να κάνω κάτι άλλο ώστε να μην πληρώσω τα κέρατα μου?

Link to comment
Share on other sites

Με την LeeDroid 2.2b, undervolted και OC στα 1113 MHz, χωρίς διαφορά στην κατανάλωση, εχει διαφορά η αποκριση του κινητου!!! Πύραυλος.

 

Περιμένω την στιγμή που θα βρω σε κάποια παρέα κάποιον με unrooted Desire ... :lol::p

 

 

Edit: Να αναφέρω εδώ για όποιον δεν το γνωρίζει, ότι τα επιπλεόν MHz τα έχουμε μέσω του SetCPU και όχι by default. Μη περιμένουν αν δουν διαφορά απλά βάζοντας την 2.2b.

Edited by David
HTC Desire Root User
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...