Jump to content

[Επίσημο] HTC Desire Μέρος Ι


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν ξέρω που να ποστάρω το συγκεκριμένο οπότε το γράφω εδώ.

 

Το πρωί της Τετάρτης παραγγέλνω το Desire από το media-ram.gr. Την ώρα τής παραγγελίας στο σαιτ γράφει πως υπάρχουν 2 προϊόντα στο απόθεμα και πως η παράδοση θα πάρει 24-48 ώρες. Για του λόγου του αληθές screenshot. Την επόμενη μέρα την Πέμπτη μου απαντάνε σε email πως δεν υπάρχουν προϊόντα στο απόθεμα και πως η παραγγελία μου θα πάρει τουλάχιστο 10 μέρες. Στο μετάξι η περιγραφή στο σαιτ για το κινητό ακόμα γράφει 2 διαθέσιμα και 24-48 ώρες για παράδοση. Τους ζητάω να ακυρωθεί η παραγγελία αφόυ αν ήξερα ότι δεν υπάρχει στο απόθεμα φυσικά και δεν θα το παρήγγειλα αλλά μου απαντάνε πως κάτι τέτοιο δεν γίνεται αφού στους όρους του σαιτ γράφει πως ακυρώσεις παραγγελιών για προϊόντα κινητής τηλεφωνεία δεν γίνονται.

 

Τώρα νιώθω σαν ηλίθιος να περιμένω 10 μέρες ή και περισσότερες αφού σε μαγαζιά με 5€ περισσότερα θα μπορούσα να το έχω σε 1-2 μέρες. Τι μπορώ να κάνω;

 

Στο τελευταίο τους email μου απαντούν αυτό:

 

 

Εννοείται ότι θα ακυρώσεις την παραγγελία. Το λάθος ήταν δικό τους, άσχετα αν ήταν ηθελημένο ή όχι. Δηλ. αν παραγγείλεις κάτι και μετά σου πούνε "συγνώμη λάθος, η τιμή του είναι 500 ευρώ υψηλότερη" δεν θα μπορείς να ακυρώσεις την παραγγελία; Ενημέρωσέ τους ότι δεν το παραλαμβάνεις και δεν πληρώνεις (ενημέρωσε την τράπεζα αν ήδη πλήρωσες με πιστωτική) και άσε τους να κουρεύονται.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Γειά σας παιδια! Ενδιαφέρομαι να αγοράσω και εγώ το htc desire... Όμως διαβάζοντας το forum παρατήρησα ότι πολλοί από σας που το έχετε αντιμετωπίζετε διάφορα προβλήματα (αρκετοί από εσάς με την πυξίδα για παράδειγμα αλλά και άλλα). Θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κανείς στο forum που να έχει το κινητό και να του δουλεύει κανονικά χωρίς να έχει κάνει root ή να έχει πειράξει κάτι... Είναι πραγματικά ένα από τα καλύτερα κινητά που κυκλοφορούν αυτή την περίοδο, απλά επειδή αν το πάρω θα το κρατήσω αρκετό καιρό θέλω να είμαι σίγουρος, πριν σκάσω 400+ Ε, πως δεν θα μου παρουσιάσει κάποιο πρόβλημα στα καλά καθούμενα.
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας παιδια! Ενδιαφέρομαι να αγοράσω και εγώ το htc desire... Όμως διαβάζοντας το forum παρατήρησα ότι πολλοί από σας που το έχετε αντιμετωπίζετε διάφορα προβλήματα (αρκετοί από εσάς με την πυξίδα για παράδειγμα αλλά και άλλα). Θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κανείς στο forum που να έχει το κινητό και να του δουλεύει κανονικά χωρίς να έχει κάνει root ή να έχει πειράξει κάτι... Είναι πραγματικά ένα από τα καλύτερα κινητά που κυκλοφορούν αυτή την περίοδο, απλά επειδή αν το πάρω θα το κρατήσω αρκετό καιρό θέλω να είμαι σίγουρος, πριν σκάσω 400+ Ε, πως δεν θα μου παρουσιάσει κάποιο πρόβλημα στα καλά καθούμενα.

 

Εμένα φίλε δουλεύει άψογα.Δεν έχω πειράξει τίποτα.Μόνο εφαρμογές περνάω.:D:D

Link to comment
Share on other sites

Φίλε και εμένα δουλευει άψογα. Και τωρα και στην προ-Froyo. Απλά στο λέω γιατί λογικά θα το πάρει με έκδοση 2.1

Device: Nexus 5

Rom: PureNexus

Link to comment
Share on other sites

Σε ένα φόρουμ, συνήθως, γράφει ο καθένας τα προβλήματα που αντιμετωπίζει. Δεν θα έρθει κάποιος να γράψει «α, ω, το πήρα και δεν έχω καμία απορία, κανένα πρόβλημα, τίποτα δεν πήγε στραβά» κλπ. Για αυτό διαβάζοντας τα μηνύματα ενός ανάλογου φόρουμ για κάθε προϊόν, είτε hardware, είτε software, βλέπεις κυρίως προβλήματα. Αλλά η εικόνα αυτή δεν αντιπροσωπεύει την κατάσταση του μέσου χρήστη. Είναι πολύ πιθανό εσύ να μη συναντήσεις κάποιο από αυτά τα προβλήματα. Αυτό ως γενική αρχή. Τώρα, για την πυξίδα αλλά και τον προσανατολισμό του google sky map, εγώ έχω γράψει, πράγματι. Και είναι προβληματικά μετά το froyo. Υποθέτω σύντομα θα υπάρξει μια αναβάθμιση που θα τα επαναφέρει στα καλά τους.

Samsung Galaxy A52s

Samsung Tab S2 9.7 LTE

Samsung Watch4 Classic

PCs & laptop ubuntu 22.10

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας παιδια! Ενδιαφέρομαι να αγοράσω και εγώ το htc desire... Όμως διαβάζοντας το forum παρατήρησα ότι πολλοί από σας που το έχετε αντιμετωπίζετε διάφορα προβλήματα (αρκετοί από εσάς με την πυξίδα για παράδειγμα αλλά και άλλα). Θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κανείς στο forum που να έχει το κινητό και να του δουλεύει κανονικά χωρίς να έχει κάνει root ή να έχει πειράξει κάτι... Είναι πραγματικά ένα από τα καλύτερα κινητά που κυκλοφορούν αυτή την περίοδο, απλά επειδή αν το πάρω θα το κρατήσω αρκετό καιρό θέλω να είμαι σίγουρος, πριν σκάσω 400+ Ε, πως δεν θα μου παρουσιάσει κάποιο πρόβλημα στα καλά καθούμενα.

 

Τι πρόβλημα έχεις στο να το κάνεις root ?? Γινεται καλύτερο και γρηγορότερο! (και δουλεουν σωστά όσα δεν δουλευουν στην stock rom, σε όσους δεν δουλεουν)

HTC Desire Root User
Link to comment
Share on other sites

Τι πρόβλημα έχεις στο να το κάνεις root ?? Γινεται καλύτερο και γρηγορότερο! (και δουλεουν σωστά όσα δεν δουλευουν στην stock rom, σε όσους δεν δουλεουν)

 

Μην του λες ότι σου έρθει στο μυαλό.

Το root είναι η διαδικασία απόκτησης δικαιωμάτων διαχειριστή στο κινητό που χρειάζεται για να τρέξουν ορισμένες εφαρμογές.Μόνο με το root το κινγτό δεν γίνεται ούτε πιο γρήγορο ούτε καλύτερο

斯塔夫罗斯 :O

Link to comment
Share on other sites

υποθετω αυτο που λεει το παλικαρι με το root ειναι οτι η rom που μπαινει και εχει δικαιωματα administrator ειναι οτι εχει κα ιδιορθωμενες ισως και αυτες τις ατελειες

όνειρα σα τα καράβια

στα ρηχά ξεπέσατε

σας τα πήραν τα ταξίδια

και στην άμμο δέσατε

Link to comment
Share on other sites

σωστο!

 

θα επρεπε να πει οτι ειναι custom rom με δικαιωματα.

 

παντως εγω ακομα δεν κανω :P

 

μια χαρα ειναι και ετσι, αν δω οτι καπου με προβληματιζει και χρειαζομαι root θα το κανω 1 χρονο το magic το εσκισα στις αλλαγες :D

όνειρα σα τα καράβια

στα ρηχά ξεπέσατε

σας τα πήραν τα ταξίδια

και στην άμμο δέσατε

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω που να ποστάρω το συγκεκριμένο οπότε το γράφω εδώ.

 

Το πρωί της Τετάρτης παραγγέλνω το Desire από το media-ram.gr. Την ώρα τής παραγγελίας στο σαιτ γράφει πως υπάρχουν 2 προϊόντα στο απόθεμα και πως η παράδοση θα πάρει 24-48 ώρες. Για του λόγου του αληθές screenshot. Την επόμενη μέρα την Πέμπτη μου απαντάνε σε email πως δεν υπάρχουν προϊόντα στο απόθεμα και πως η παραγγελία μου θα πάρει τουλάχιστο 10 μέρες. Στο μετάξι η περιγραφή στο σαιτ για το κινητό ακόμα γράφει 2 διαθέσιμα και 24-48 ώρες για παράδοση. Τους ζητάω να ακυρωθεί η παραγγελία αφόυ αν ήξερα ότι δεν υπάρχει στο απόθεμα φυσικά και δεν θα το παρήγγειλα αλλά μου απαντάνε πως κάτι τέτοιο δεν γίνεται αφού στους όρους του σαιτ γράφει πως ακυρώσεις παραγγελιών για προϊόντα κινητής τηλεφωνεία δεν γίνονται.

 

Τώρα νιώθω σαν ηλίθιος να περιμένω 10 μέρες ή και περισσότερες αφού σε μαγαζιά με 5€ περισσότερα θα μπορούσα να το έχω σε 1-2 μέρες. Τι μπορώ να κάνω;

 

Στο τελευταίο τους email μου απαντούν αυτό:

 

1. Παρε τηλεφωνο, με ευγενικο παντα αλλα και αυστηρο υφος, ζητα ακυρωση.

2. Αν δεν πιασει το παραπανω, πηγαινε με τον δικηγορο σου να τους παρει ενα τηλ ο ιδιος

3. Αν δεν πιασει το βημα 2, ετοιμασε και στειλτους ενα εξωδικο με τον δικηγορο σου, κοστιζει κοντα στο 50αρικο, αλλα αξιζει τον κοπο για το σπασιμο.

4. Αν δεν πιασει το 3, λογικα θα εχει φτασει ηδη το κινητο σου, ομως κανε και μια ΕΠΩΝΥΜΗ καταγγελια στο ΙΝΚΑ και στον συνηγορο του καταναλωτη.

5. ΜΗΝ το αφησεις να περασει ετσι. Εχεις 100% το δικιο μαζι σου και τον νομο επισης.

 

ΥΓ: Ειμαστε ολοι μαζι σου

Marketing δεν σημαινει διαφημιση :!:
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σας ευχαριστώ όλους για τις γρήγορες και κατατοπιστικές σας απαντήσεις! Όσο για το root δεν έχω ανάλογη εμπειρία και από όσο ξέρω υπάρχει το ρίσκο της βλάβης και επιπλέον χάνεται και η εγγύηση. Συνεπώς, δεν νομίζω ότι είναι αναγκαίο από τη στιγμή που το κινητό δουλεύει ρολόι και δεν υπάρχουν προβλήματα! Ειδικά, εάν το οποιοδήποτε πρόβλημα μπορεί να διορθωθεί και με ένα update! Ας ελπίσουμε μόνο ότι η HTC θα συνεχίσει την υποστήριξη του desire!
Link to comment
Share on other sites

1. Παρε τηλεφωνο, με ευγενικο παντα αλλα και αυστηρο υφος, ζητα ακυρωση.

2. Αν δεν πιασει το παραπανω, πηγαινε με τον δικηγορο σου να τους παρει ενα τηλ ο ιδιος

3. Αν δεν πιασει το βημα 2, ετοιμασε και στειλτους ενα εξωδικο με τον δικηγορο σου, κοστιζει κοντα στο 50αρικο, αλλα αξιζει τον κοπο για το σπασιμο.

4. Αν δεν πιασει το 3, λογικα θα εχει φτασει ηδη το κινητο σου, ομως κανε και μια ΕΠΩΝΥΜΗ καταγγελια στο ΙΝΚΑ και στον συνηγορο του καταναλωτη.

5. ΜΗΝ το αφησεις να περασει ετσι. Εχεις 100% το δικιο μαζι σου και τον νομο επισης.

 

ΥΓ: Ειμαστε ολοι μαζι σου

 

καλο κουραγιο...

παντως ειναι γνωστες αυτες οι πρακτικες των καταστηματων...

Link to comment
Share on other sites

Μην του λες ότι σου έρθει στο μυαλό.

Το root είναι η διαδικασία απόκτησης δικαιωμάτων διαχειριστή στο κινητό που χρειάζεται για να τρέξουν ορισμένες εφαρμογές.Μόνο με το root το κινγτό δεν γίνεται ούτε πιο γρήγορο ούτε καλύτερο

 

Το να κάνεις root ειανι συνώνυμο με το να περάσεις custom rom. Καταλαβαίνεις πως το είπα. ΟΚ. Αν δεν ξέρει απ αυτα, μπορεί να το παρεξηγήσει.

 

Το να μπορεί κανεις να περάσει στο κινητό 150 εφαρμογές αντί για 30-40 λόγω περιορισμού στην μνήμη, ειναι κάτι σημαντικό πιστευω. Επίσης, το να παίρνει backup.

Edited by David
HTC Desire Root User
Link to comment
Share on other sites

για desire λέμε εδώ..ούτε για την κατάσταση στην Ελλάδα, ούτε για τον κάθε μαγαζάτορα.!

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι υπαρχει και πιο ευγενικος τροπος να λεγεται κατι τετοιο, ετσι τουλαχιστον εχω δει μεχρι τωρα απο τους συντονιστες σε πολλα θεματα.

Αλλωστε, για desire μιλαει ο συμφορουμιτης μας, και ειναι ενδιαφερον αν καποιο μαγαζι τον ξεγελασε, οπως και πως θα το αντιμετωπισει.

Αυτο μπορει να τυχει στον καθενα, πως θα ενημερωνομαστε και θα ενημερωνουμε αντιστοιχα και αλλους, αν δεν τα συζηταμε;

HP 5710 θα την θυμάμαι πάντα...
Link to comment
Share on other sites

λοιπον..ειχα το sygic mobile 10 με 2.1 και δουλευε αψογα.

μετα την 2.2 ετρωγε καποια κολληματακια και με πεταγε εξω ή αργουσε να βρει δορυφορους.

αποφασισα να το σβησω και να το ξαναπερασω

ελα ομως που τωρα αφου το κανω install παω να το ανοιξω για να σεταρω χαρτες κ.τ.λ και μου λεει :"λυπουμαστε υπηρξε μια αναμενομενη διακοπη της εφαρμογης Mobile Maps 10(διαδικασια com.sygic.drive).προσπαθηστε ξανα.αναγκαστικο κλεισιμο."

 

τι μπορω να κανω ωστε να δουλεψει σωστα και παλι??

Edited by eLeKtriK EyE
carpe diem
Link to comment
Share on other sites

λοιπον..ειχα το sygic mobile 10 με 2.1 και δουλευε αψογα.

μετα την 2.2 ετρωγε καποια κολληματακια και με πεταγε εξω ή αργουσε να βρει δορυφορους.

αποφασισα να το σβησω και να το ξαναπερασω

ελα ομως που τωρα αφου το κανω install παω να το ανοιξω για να σεταρω χαρτες κ.τ.λ και μου λεει :"λυπουμαστε υπηρξε μια αναμενομενη διακοπη της εφαρμογης Mobile Maps 10(διαδικασια com.sygic.drive).προσπαθηστε ξανα.αναγκαστικο κλεισιμο."

 

τι μπορω να κανω ωστε να δουλεψει σωστα και παλι??

 

Μπορείς να δοκιμάσεις και το Motonav, δηλαδη το igo. Εχει καλυτερη απεικονηση του χάρτη νομίζω.

Edited by eLeKtriK EyE
HTC Desire Root User
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, μπαίνω στο recovery mode με το bat και μετά δε μπορώ να κάνω scroll down με κανένα κουμπί, ούτε με το trackpad.
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, μπαίνω στο recovery mode με το bat και μετά δε μπορώ να κάνω scroll down με κανένα κουμπί, ούτε με το trackpad.

 

Με το κουμπι της φωνης

HTC Desire Root User
Link to comment
Share on other sites

Δυο ερωτησουλες παιδια...

 

Εχω μια εικονα που μου ηρθε με mms .Πως την αποθηκευω στην καρτα μνημης ?

 

Εχω συνδεση Vodafone .Μπορω να βαλω στο κινητο και πως ηχο που να ακουει οποιος με καλει ?

 

Ευχαριστω.

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

 

Εχω συνδεση Vodafone .Μπορω να βαλω στο κινητο και πως ηχο που να ακουει οποιος με καλει ?

 

welcome tones

 

http://www.vodafone.gr/portal/client/cms/viewCmsPage.action?pageId=1861

Link to comment
Share on other sites

Θυμίζω ότι δεν επιτρέπονται συζητήσεις για παράνομο λογισμικό.

Έκανα edit δύο post για το λόγο αυτό.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Ποια ROM θα προτείνατε; Να είναι σταθερή, FroYo, και να μην έχει sense.
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...