Jump to content

[Επίσημο] HTC Desire Μέρος Ι


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μου φαίνεται τα Windows 7 δεν τα πάνε τα HTC... Θυμάμαι και στο HTC Touch HD που από το PC με τα Windows 7 δεν μπορούσα να φλασάρω Cooked ROM.

 

Τέλος πάντων, έβαλα τώρα το Desire σε ένα παλιό PC με Windows XP (απ' όπου σας γράφω τώρα) και το είδε μια χαρά σαν εξωτερικό σκληρό δίσκο...

my Desktop PC: Intel Core I7-920 2.66GHz - OCZ Gold Low Voltage 6GB 1600MHz - Sapphire 5850 SVGA 1GB - Asus P6T - 2XWD Caviar Blue 640GB - Windows 7 Professional 64bit GR

my Phones: HTC HD (Dutty's HD WM6.5 Leo Holly Grail R0) - HTC Desire AMOLED (AOSP Oxygen v2.0.3 Android 2.3 Gingerbread)

Σταύρος

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Μου φαίνεται τα Windows 7 δεν τα πάνε τα HTC... Θυμάμαι και στο HTC Touch HD που από το PC με τα Windows 7 δεν μπορούσα να φλασάρω Cooked ROM.

 

Τέλος πάντων, έβαλα τώρα το Desire σε ένα παλιό PC με Windows XP (απ' όπου σας γράφω τώρα) και το είδε μια χαρά σαν εξωτερικό σκληρό δίσκο...

 

 

Μαλλον κατι αλλο φταιει Σταυρο...Σε windows 7 κι εγω αλλα 32bit αν εχει σημασια δεν εχω προβλημα.

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

-Πως απενεργοποιουμε το 3G παιδια.Νομιζω καταναλωνει μπαταρια.

 

- Κατεβασα μια πολυ καλη εφαρμογη απο παραμαγαζο (Sprite backup) και ειδα οτι οταν την εγκατεστησα ειναι στα ελληνικα το μενου χωρις να με ρωτησει γλωσσα εγκαταστασης. Συμβαινει γενικοτερα με εφαρμογες για android ?

 

Προσθηκη:

Σχετικα με θεματα εγγυησης:

 

Πηρα τηλ και την HTC.gr και την ACE Hellas

 

Η ιδια απαντηση.βασει ΙΜΕΙ το κινητο μου ειναι Εγγλεζικο και δεν το υποστηριζει η ACE !!! Moνο αν ειχα αγγλικη αποδειξη αγορας !!!

Μπορω να το στειλω για επισκευη αν χρειαστει δωρεαν στην Αγγλια με χρεωση δικη μου της courier !!!!

 

Η απαντηση της vnp ειναι "φερτε το σε εμας" !!!

 

Και κατι γενικοτερο...Αν αγορασουμε οτιδηποτε μεταχειρισμενο με αποδειξη ονομαστικη στον πρωτο αγοραστη μπορει αν θελουν να μας κανουν προβλημα για θεμα εγγυησης ?

Edited by Γιάννης

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον κατι αλλο φταιει Σταυρο...Σε windows 7 κι εγω αλλα 32bit αν εχει σημασια δεν εχω προβλημα.

Σταυρο σιγουρα κατι αλλο φταιει εχω Windows 7 32bit και 64bit και ολα ειναι οκ

ONEPLUS 6, HUAWEI P10 PLUS, NEXUS 6P, NEXUS 7 (2013), RASBERRY PI2
Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδιά έχω αγοράσει το desire και είναι στα αγγλικά, ξέρει κανείς για το αν μπορώ να το κάνω να έχει ελληνικό πληκτρολόγιο? Όλες μου οι επαφές είναι στα ελληνικά και δεν μπορώ να κάνω αναζήτησή με το αγγλικό πληκτρολόγιο. Θα μπορούσα βεβαία να της αλλάξω αλλά είναι περίπου 1000....
Link to comment
Share on other sites

Βασικά όταν επιλέξεις 7bit στέλνει 160 χαρακτήρες απλά είναι με κεφαλαία. Στο 16bit στέλνει και μικρά με τόνους αλλά μόνο 70.

Παράλληλα εγώ έχω απενεργοποιήσει και το t9, οπότε δες μήπως από κει υπάρχει το πρόβλημα.

 

Ξεκινώντας να "δουλεύω" με το κινητό θα ήθελα να υποβάλω κάποιες ερωτήσεις

1) Ελληνικά γράφει κεφαλαια αλλά μόνο με τόνους, επίσης δεν μπορώ να παενεργοποιήσω το Τ9 που "συμπληρώνει" τις λέξεις.

2) Το κινητό κλειδώνει μόνο με το "μοτίβο ξεκλειδώματος" ή μπορεί κανείς να το κλειδώσει και με κάποιον κωδικό? Υπάρχει κάτι στο market?

3) Πώς εγκαθιστώ καινούργια wallpapers που έχω βρει?

4) Τα applications που θέλω να εγκαταστήσω πού τα "βάζω"? Στην SD ή στη ROM του τηλεφώνου? Νομίζω ότι μέχρι την 2.2 μόνο στο τηλέφωνο?

5) Πλοήγηση έχει ή πρέπει να εγκαταστήσουμε κάποιο από τα γνωστά προγράμματα?

6) Το πιο σπουδαίο : πώς περνάω τις επαφές και τα μηνύματα που έχω στο παλιό μου κινητό (ΝΟΚΙΑ 5800) στο DESIRE? Το έχει κάνει κανείς που από ΝΟΚΙΑ να πήγε σε DESIRE?

Ευχαριστώ και συγνώμη αν σας κουράζω

Link to comment
Share on other sites

6) Το πιο σπουδαίο : πώς περνάω τις επαφές και τα μηνύματα που έχω στο παλιό μου κινητό (ΝΟΚΙΑ 5800) στο DESIRE? Το έχει κάνει κανείς που από ΝΟΚΙΑ να πήγε σε DESIRE?

Ευχαριστώ και συγνώμη αν σας κουράζω

 

Συγχρονιζεις το Nokia με pc suite με το Microsoft outllok (μπορεις να διορθωσεις και καποιες πιθανο ατελειες του Nokia) και μετα το HTC με HTCSync το HTC παλι με το outlook.

 

Το εχω κανει εγω.

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Μολις το εκανα:

 

Θα ήθελα να με πληροφορίσετε αν κινητά τηλέφωνα HTC αγορασμένα απο http://www.vnp.gr έχουν κανονικά εγγύηση αντιπροσωπείας σε περίπτωση βλάβης.

 

Το ΙΜΕΙ του κινητού μου HTC Desire είναι

 

357841036******

 

Σας ευχαριστώ

 

Και πηρα αυτματοποιημενη απαντηση οτι:

 

Αγαπητέ ΙΩΑΝΝΗΣ .................

 

Λάβαμε το μήνυμά σας και θα επικοινωνήσουμε μαζί σας σύντομα.

 

Παρακαλούμε αφιερώστε λίγα λεπτά για να επισκεφτείτε το τμήμα Υποστήριξης στη διεύθυνσηhtc.com για τις τελευταίες ανακοινώσεις, λήψεις, τρόπους, αντιμετώπιση προβλημάτων και συχνές ερωτήσεις.

 

Με τιμή,

 

HTC

 

Θέλετε να δείτε τι λένε οι άλλοι; Έχετε κάτι να ρωτήσετε τους άλλους οπαδούς της HTC;

 

Γίνετε οπαδός της HTC facebook.com/htc

Ακολουθήστε μας στο Twitter twitter.com/htc

Εγγραφείτε στο Κανάλι μας στο YouTube youtube.com/htc

 

Ανακαλύψτε τις πηγές ανάπτυξής μας developer.htc.com

 

Δεν μπορέσαμε να λάβουμε απαντήσεις σε αυτό τον λογαριασμό email. Επισκεφτείτε μας στη διεύθυνση htc.com, εάν έχετε τυχόν απορίες ή χρειάζεστε περαιτέρω βοήθεια.

 

 

Για να δουμε.....

 

Η σημερινη απαντηση:

 

Χαίρεται ΙΩΑΝΝΗΣ ΓΙΑΝ..........,

 

Αγαπητέ Κύριε Γιαν......, Ευχαριστούμε που επικοινωνήσατε με την HTC. Σχετικά με το ερώτημα σας η συσκέυή θεωρείτε εντός εγγύησης εφόσον η βλάβη που παρουσιάζει δεν είναι κατάχρηση,αλλίως θεωρείτε εκτός εγγύησης,ανεξάρτητα απο που είναι αγορασμένη. Μπορείτε επίσης να επικοινωνήσετε μαζί μας στο 00800-126-878 για περισσότερες πληροφορίες. Σας ευχαριστούμε για άλλη μια φορά για την συνεχής υποστήριξη. Με εκτίμηση, Χριστίνα, HTC

 

Για να αποστείλετε μία απάντηση σε αυτό το μήνυμα ή για να με ενημερώσετε ότι έχω απαντήσει με επιτυχία στο ερώτημά σας συνδεθείτε στον ιστότοποContactUs

 

Με τιμή,

 

Demetres

 

HTC

 

Θέλετε να δείτε τι λένε οι άλλοι; Έχετε κάτι να ρωτήσετε τους άλλους οπαδούς της HTC;

 

Γίνετε οπαδός της HTC facebook.com/htc

Ακολουθήστε μας στο Twitter twitter.com/htc

Εγγραφείτε στο Κανάλι μας στο YouTube youtube.com/htc

 

Ανακαλύψτε τις πηγές ανάπτυξής μας developer.htc.com

 

χρησιμοποιώντας τη διεύθυνση email σας και τον αριθμό εισιτηρίου σας 10GRCW26E...........

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

παιδιά καλημέρα..

έχω ένα προβλημα με το ραδιόφωνο...ακούγεται πολύ χαμηλά..όταν φοράω τα hands free και είμαι έξω και έχει λίγο φασαρία δεν ακούγεται σχεδόν τίποτα..πάω να δυναμώσω τον ήχο και στην μπάρα από τη μέση και πάνω ενώ υποτίθεται το δυναμώνω στην πραγματικότητα παραμένει στην ίδια ένταση. τα hands free δεν πρέπει να έχουν πρόβλημα γιατί τα αρχεία μουσικής που έχω ακούγονται πολύ καλά. σας συμβαίνει κάτι παρόμοιο????

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά να ρωτήσω κάτι? βασικά είπα να μην ασχοληθώ αλλά με τρώει ρε ****το.

το κινητό το πήρα μετραχειρισμένο από ένα παληκάρι από εδώ, ο οποίος το είχε πάρει

από το play247 άρα έχει επίσημη εγγύηση της HTC και άρα το καλύπτει η ACE.

στο θέμα μας λοιπόν, το βλαμένο έχει ένα κολλημένο pixel στην επάνω δεξιά γωνία

(όχι τέρμα επάνω αλλά λίγο πιο κάτω) το οποίο ανάβει μόνιμα μπλέ-θαλλασί.

δεν είναι κάτι ενοχλητικό ούτε φαίνεται εύκολα αλλά καταλαβαίνετε.....

αν τους πάρω λοιπόν τηλέφωνο στην ACE λέτε να το δεχτούν να μου αλλάξουν οθόνη?

Για ένα καμμένο pixel δεν νομίζω να στο αλλάξουν. Αν αρχίζει και έχει περισσότερα τότε να το πας..

Αλλά έτσι και αλλιώς δεν χάνεις κάτι με το να τους ρίξεις ένα τηλέφωνο..

Phillips Diga-->Panasonic GD52-->Motorola C33-->Nokia 5210-->Nokia 6600-->HP iPaq 6515-->HP iPaq 6915-->Fujitsu Siemens T830-->HTC TyTn-->Nokia 6110 Nav-->Samsung i900 Omnia-->Nokia 5800XM-->Samsung Omnia i8910 HD-->HTC Hero-->Samsung i900 Omnia(again)-->HTC HD2 Leo-->HTC Desire-->Samsung Galaxy S2 i9100 --> :X
Link to comment
Share on other sites

Ξεκινώντας να "δουλεύω" με το κινητό θα ήθελα να υποβάλω κάποιες ερωτήσεις

1) Ελληνικά γράφει κεφαλαια αλλά μόνο με τόνους, επίσης δεν μπορώ να παενεργοποιήσω το Τ9 που "συμπληρώνει" τις λέξεις.

2) Το κινητό κλειδώνει μόνο με το "μοτίβο ξεκλειδώματος" ή μπορεί κανείς να το κλειδώσει και με κάποιον κωδικό? Υπάρχει κάτι στο market?

3) Πώς εγκαθιστώ καινούργια wallpapers που έχω βρει?

4) Τα applications που θέλω να εγκαταστήσω πού τα "βάζω"? Στην SD ή στη ROM του τηλεφώνου? Νομίζω ότι μέχρι την 2.2 μόνο στο τηλέφωνο?

5) Πλοήγηση έχει ή πρέπει να εγκαταστήσουμε κάποιο από τα γνωστά προγράμματα?

6) Το πιο σπουδαίο : πώς περνάω τις επαφές και τα μηνύματα που έχω στο παλιό μου κινητό (ΝΟΚΙΑ 5800) στο DESIRE? Το έχει κάνει κανείς που από ΝΟΚΙΑ να πήγε σε DESIRE?

Ευχαριστώ και συγνώμη αν σας κουράζω

 

Μήπως κανένας να βοηθήσει?

Link to comment
Share on other sites

Παιδία το ίδιο πρόβλημα με τον geopap7 κι εγώ. Με 7bit κωδικοποίηση το sms δεν ξεπερνά τους 64 χαρακτήρες τουλάχιστον έτσι δείχνει. Γράφω πάντα κεφαλαία (παρατεταμένα το shift) και δε φαίνεται να έχει σχέση με το Τ9. Παθαίνει κανείς άλλος τα ίδια ή κάτι δεν κάνω εγώ σωστά;
Link to comment
Share on other sites

Παιδία το ίδιο πρόβλημα με τον geopap7 κι εγώ. Με 7bit κωδικοποίηση το sms δεν ξεπερνά τους 64 χαρακτήρες τουλάχιστον έτσι δείχνει. Γράφω πάντα κεφαλαία (παρατεταμένα το shift) και δε φαίνεται να έχει σχέση με το Τ9. Παθαίνει κανείς άλλος τα ίδια ή κάτι δεν κάνω εγώ σωστά;

Αν τα κεφαλαία είναι χωρίς τόνους, δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα... Δοκίμασε το!

Link to comment
Share on other sites

-Πως απενεργοποιουμε το 3G παιδια.Νομιζω καταναλωνει μπαταρια.

 

 

Ρυθμίσεις -> Ασύρματα Δίκτυα -> Δίκτυα Κινητής Τηλεφωνίας και στη λειτουργία δικτύου επιλέγεις Μόνο GSM

 

Ξεκινώντας να "δουλεύω" με το κινητό θα ήθελα να υποβάλω κάποιες ερωτήσεις

1) Ελληνικά γράφει κεφαλαια αλλά μόνο με τόνους, επίσης δεν μπορώ να παενεργοποιήσω το Τ9 που "συμπληρώνει" τις λέξεις.

2) Το κινητό κλειδώνει μόνο με το "μοτίβο ξεκλειδώματος" ή μπορεί κανείς να το κλειδώσει και με κάποιον κωδικό? Υπάρχει κάτι στο market?

3) Πώς εγκαθιστώ καινούργια wallpapers που έχω βρει?

4) Τα applications που θέλω να εγκαταστήσω πού τα "βάζω"? Στην SD ή στη ROM του τηλεφώνου? Νομίζω ότι μέχρι την 2.2 μόνο στο τηλέφωνο?

5) Πλοήγηση έχει ή πρέπει να εγκαταστήσουμε κάποιο από τα γνωστά προγράμματα?

6) Το πιο σπουδαίο : πώς περνάω τις επαφές και τα μηνύματα που έχω στο παλιό μου κινητό (ΝΟΚΙΑ 5800) στο DESIRE? Το έχει κάνει κανείς που από ΝΟΚΙΑ να πήγε σε DESIRE?

Ευχαριστώ και συγνώμη αν σας κουράζω

 

1) Ρυθμίσεις -> Γλώσσα Και Πληκτρολόγιο -> Touch Input -> Εισαγωγή Κειμένου και βγάζεις το "τικ" από το κουτάκι Πρόβλεψη

4) Οι εφαρμογές μπαίνουν αυτόματα στη ROM, αλλά όπως είπες, στο 2.2 θα γίνεται και στην SD

5) Πρέπει να βρεις άλλη εφαρμογή, αν και παίζει να υποστηρίζεται στο μέλλον από την εφαρμογή Χάρτες ( έχω βρει πειραγμένη έκδοση που υποστήριζε εύρεση διαδρομής, λέγεται Maps (brut) )

6) Εγώ τις πέρασα στη sim και από τη sim στο Desire

Edited by Emfanever
Link to comment
Share on other sites

Αν τα κεφαλαία είναι χωρίς τόνους, δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα... Δοκίμασε το!

Και χωρίς τόνους πάλι το ίδιο. Ασε που δυσκολεύεσαι να βρεις λέξη χωρίς τόνους, τις μισές πρέπει να τις εισάγεις...Smartphone σου λέει μετά...

Link to comment
Share on other sites

πως γινεται να μην βλεπουμε τις επαφες της sim?

 

Πας στο Πρόσωπα μετά πατάς menu κι επιλέγεις το Προβολή.

 

 

Παιδιά για να το ξεκαθαρίσουμε λίγο, αν στα μηνύματα βάλετε κωδικοποίηση

7bit τότε το πληκτρολόγιο, είτε έχετε Τ9 είτε όχι θα γράφει μόνιμα κεφαλαία,

απλά με το Τ9 θα σας υποδεικνύει πάντα τις λέξεις με τόνους.

Οπότε απενεργοποιείτε το Τ9 και γράφετε τις λέξεις μόνοι σας με κεφαλαία και 160

χαρακτήρες στα μηνύματα.

Edited by kollatos

[sIGPIC][/sIGPIC]

Πωλείται: Τίποτα. Ζητείται: Τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

δεν μπορω νασυνδεθω στο μαρκετ...

ενω εχω ιντερνετ και λογαριασμο στο gmail.

πρεπει να δημιουργησω λογαριασμο με πιστωτικη καρτα για να δουλεψει?

ή ειναι τυχαιο..

λεει οτι ο διακομιστης δεν ιναι διαθεσιμος προς το παρον για να συνδεθω...

πρεπει να γραφτω στο Google Checkout

Να γελάτε ,....... γιατί είναι μεταδοτικό !!!!!!:lol:
Link to comment
Share on other sites

δεν μπορω νασυνδεθω στο μαρκετ...

ενω εχω ιντερνετ και λογαριασμο στο gmail.

πρεπει να δημιουργησω λογαριασμο με πιστωτικη καρτα για να δουλεψει?

ή ειναι τυχαιο..

λεει οτι ο διακομιστης δεν ιναι διαθεσιμος προς το παρον για να συνδεθω...

πρεπει να γραφτω στο Google Checkout

 

Εμενα μονο τον λογαριασμο gmail μου ζητησε....Τιποτα αλλο.

 

Παιδια εχω ενα φακελο στην sd με φωτογραφιες που χρησιμοποιω για τις επαφες μου.Τι διαστασεις πρεπει να εχουν ωστε να εμφανιζοντε καλα στην οθονη οταν με καλουν ?

 

Ευχαριστω.

Edited by vman

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Εμενα μονο τον λογαριασμο gmail μου ζητησε....Τιποτα αλλο.

 

μου γραφει "δεν ειναι δυνατη η δημιουργια αξιοπιστης συνδεσης δεδομενων σε αυτον τον διακομιστη. Αυτο ενδεχεται να ειναι προσωρινο προβλημα ή το τηλέφωνό σας να μην διαθεσιμη για υπηρεσιες δεδομενων"

τι φταιει?

Να γελάτε ,....... γιατί είναι μεταδοτικό !!!!!!:lol:
Link to comment
Share on other sites

Βασικά όταν επιλέξεις 7bit στέλνει 160 χαρακτήρες απλά είναι με κεφαλαία. Στο 16bit στέλνει και μικρά με τόνους αλλά μόνο 70.

Παράλληλα εγώ έχω απενεργοποιήσει και το t9, οπότε δες μήπως από κει υπάρχει το πρόβλημα.

 

Ξεκινώντας να "δουλεύω" με το κινητό θα ήθελα να υποβάλω κάποιες ερωτήσεις

1) Ελληνικά γράφει κεφαλαια αλλά μόνο με τόνους, επίσης δεν μπορώ να παενεργοποιήσω το Τ9 που "συμπληρώνει" τις λέξεις.

2) Το κινητό κλειδώνει μόνο με το "μοτίβο ξεκλειδώματος" ή μπορεί κανείς να το κλειδώσει και με κάποιον κωδικό? Υπάρχει κάτι στο market?

3) Πώς εγκαθιστώ καινούργια wallpapers που έχω βρει?

4) Τα applications που θέλω να εγκαταστήσω πού τα "βάζω"? Στην SD ή στη ROM του τηλεφώνου? Νομίζω ότι μέχρι την 2.2 μόνο στο τηλέφωνο?

5) Πλοήγηση έχει ή πρέπει να εγκαταστήσουμε κάποιο από τα γνωστά προγράμματα?

6) Το πιο σπουδαίο : πώς περνάω τις επαφές και τα μηνύματα που έχω στο παλιό μου κινητό (ΝΟΚΙΑ 5800) στο DESIRE? Το έχει κάνει κανείς που από ΝΟΚΙΑ να πήγε σε DESIRE?

Ευχαριστώ και συγνώμη αν σας κουράζω

6) Το πιο σπουδαίο : πώς περνάω τις επαφές και τα μηνύματα που έχω στο παλιό μου κινητό (ΝΟΚΙΑ 5800) στο DESIRE? Το έχει κάνει κανείς που από ΝΟΚΙΑ να πήγε σε DESIRE

 

Εγώ τα πέρασα με τον εξής τρόπο

1) έκανα αντίγραφο ασφαλείας (δηλ.στην κάρτα μνήμης)

2) πέρασα τα στοιχεία της κάρτας μνήμης στο p.c. (θα πρέπει να έχεις card reader)

3) δημιουργείς gmail στο desire

4) στέλνεις με mail (ως συνημμένα) τις επαφές από το pc στο στο gmail του desire. πρώτα όμως θα πρέπει να κάνεις κάποιες ρυθμίσεις e-mail στο desire σχετικά με το κάθε πότε θα κάνει refress στα mail, πόση χορητητικότητα θα έχουν τα εισερχόμενα, κτλ

6) αφού λάβεις το mail και ανοίξεις τα συνημμένα, θα κάνεις κλικ σε κάθε συν-νο. θα αλλάζει η εμφάνιση του εικονιδείου σε ΅΅συνδετήρα΅ και έπειτα θα σε ρωτάει [αποθήκευση ως επαφή ή αποθήκευση στην sd card = θα απαντάς αποθήκευση ως επαφή.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ, ύστερα από λίγο παίδεμα κατάφερα και πήρα τις επαφές μου, το πρόβλημα τώρα είναι στα SMS που έχω κρατημένα στη μνήμη και δε θέλω να χάσω. Υπάρχει τρόπος να πάρει κανείς μηνύματα SMS από ΝΟΚΙΑ στο DESIRE?
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...