Jump to content

Samsung Galaxy S (Μέρος Ι)


NTROPIC
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

@Tyxerakias

Αλεξανδρε πολυ καλο το faq. ευχαριστουμε για την προσφορα σου.

 

Thanks, ελπίζω να βοηθήσει. Αν σκεφτείτε κάποια ερώτηση newbie που ξέχασα, πείτε το τώρα που γυρίζει :)

 

Aν και δε θα μπορώ να μπω πολύ μέχρι Δευτέρα, θα προσπαθώ που και που μέσω κινητού να δω !

- Alex
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Thanks, ελπίζω να βοηθήσει. Αν σκεφτείτε κάποια ερώτηση newbie που ξέχασα, πείτε το τώρα που γυρίζει :)

 

Aν και δε θα μπορώ να μπω πολύ μέχρι Δευτέρα, θα προσπαθώ που και που μέσω κινητού να δω !

 

Ναι αλλά μην κάνεις την πάπια... το forum θέλει τον mod του ;)

Αντώνης.
Link to comment
Share on other sites

Τυχερουλη έγραψες...Συμφωνώ με τον Κώστα να σε κάνουν moderator εδώ, γνωρίζεις πάρα πολλά και για το κινητό μας αλλά και για android λειτουργικό...Ακούει ή μάλλον διαβάζει κανειειεις!;

Και όσο για το faq που έγραψες, κατεπειγόντως πρώτη σελίδα!

 

Sent from my Galaxy S

Αντώνης
Link to comment
Share on other sites

Κανονικά, με τόσα posts, μάλλον subforum πρέπει να μας κάνουν..

Και το εννοώ

 

Με mod τον tyxerakia :P

Link to comment
Share on other sites

Κατέβασε το από εδώ

 

 

http://www.samfirmware.com/samsungkies.htm

 

Κανε απεγκατασταση την προηγούμενη έκδοση και πέρασε το τελευταιο αυτό από την αρχή.

 

 

.

Δεν βλεπω πουθενα την 1.5.3.10093.31 που μας βγαζει το update

Link to comment
Share on other sites

Thanks, ελπίζω να βοηθήσει. Αν σκεφτείτε κάποια ερώτηση newbie που ξέχασα, πείτε το τώρα που γυρίζει :)

 

Aν και δε θα μπορώ να μπω πολύ μέχρι Δευτέρα, θα προσπαθώ που και που μέσω κινητού να δω !

 

Μπράβο, πολύ καλή προσπάθεια, μιας και όλοι ζητάγαμε την δημιουργία FAQ και κανένας δεν το έκανε. Πρέπει βέβαια να μπει στην αρχή για να μην το ψάχνουν οι νεοεισερχόμενοι κάθε φορά.

 

Μια καλή προσθήκη στο FAQ νομίζω είναι η εξής: Πως βρίσκω τι έκδοση τρέχει το κινητό, πως την αλλάζω και τι τρέχει με τις συμβατότητες των εκδόσεων.

Link to comment
Share on other sites

Ναι συμφωνώ και επαυξάνω για τον tyxerakia..

 

Λοιπόν κάτι δε πάει καλά με το Google Earth..

Στη σελίδα του Appbrain από κάτω έχει όλο σχόλια ότι τους βγάζει το ίδιο που βγάζει και σε εμένα

"Δεν υπάρχουν αντιστοιχίσεις στο Android Market"

 

Μόλις πάω στη επίσημη σελίδα του google earth for mobile λέει να ακολουθήσω από το browser του κινητού τη διεύθυνση m.google.com/earth

 

Μόλις πάω με το κινητό εκεί, μου λέει "Λυπούμαστε, η συσκευή σας δεν υποστηρίζεται"..!

Κουφό τελείως;

Αυτό γίνεται καμία βδομάδα τώρα

 

 

Να σαι καλά. Αν μας ξαναχρειαστείς εδώ είμαστε

 

 

Στη σελίδα http://www.google.com/mobile/earth/ αναφέρει:

"Note: Not all features are available on all phones. Google Earth for mobile is currently available on Android devices running Android OS 2.1 or newer and iPhone." ;)

Link to comment
Share on other sites

παιδες μια ερωτηση προσθεσα τα γενεθλια σε μερικες επαφες μου αλλα στο ημερολογιο μου βγαζει μονο το συμβολο με τα δυο βελακια την επαναληψη δηλαδη δεν μου βγαζει και το ξυπνητηρι θα με ειδοποιησει τελικα η οχι και δεν μπορω να επεξεργαστω το συμβαν καθολου
υπογραφή εκτός ορίων
Link to comment
Share on other sites

παιδια και σε μενα στο appbrain, ενω βλεπω το google earth, οταν παταω να μου ανοιξει, μου λεει οτι δεν υπαρχει. το ιδιο ισχυει και για ολες τις επι πληρωμη εφαρμογες. πρεπει να κανω κατι για να μπορω να βλεπω τις επι πληρωμη εφαρμογες στο appbrain ?

συγκεκριμενα μου εμφανιζει το εξης μηνυμα "δεν ηταν δυνατη η ευρεση του αντικειμενου για το οποιο πραγματοποιησατε αιτημα".

 

το appbrain χρειαζεται το market enabler μηπως ? εγω ειμαι rooted.

 

 

φιλε μου μπορεις πολυ ευκολα να παρεις ιντερνετ ασυρματα αν αγορασεις ενα usb wifi, και το ρυθμιζεις ετσι ωστε να ειναι wifi spot, οποτε θα το βλεπεις απο το galaxy σαν router μεσω wifi.

 

@Tyxerakias

Αλεξανδρε πολυ καλο το faq. ευχαριστουμε για την προσφορα σου. συμφωνω με τον Κωστα για οτι ειπε σχετικα με moderator.

φιλε μπορεις να εξηγησεις λιγο πως προσθετουμε γενεθλια στις επαφες μας μεσω google calendar?
υπογραφή εκτός ορίων
Link to comment
Share on other sites

Στη σελίδα http://www.google.com/mobile/earth/ αναφέρει:

"Note: Not all features are available on all phones. Google Earth for mobile is currently available on Android devices running Android OS 2.1 or newer and iPhone." ;)

 

Ναι, ακριβώς, αυτό λέω...Το Galaxy S είναι στις συσκευές που μπορούν να το έχουν..

Παρόλα αυτά δεν υπάρχει κάπου διαθέσιμη η εφαρμογή για κατέβασμα

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,

 

Πριν λίγες μέρες απέκτησα και εγώ αυτό το φοβερό κινητό. Είμαι πραγματικά εντυπωσιασμένος από τις δυνατότητές του και κάθε μέρα ανακαλύπτω και κάτι καινούργιο.

Έχω ένα μικρό προβληματάκι. Το κινητό μετά από reboot μου ξαναγυρνάει το timezone στο +0 και δεν κρατάει το value που εγώ έχω θέσει. Υπάρχει κάποια λύση?

 

Ναι, ακριβώς, αυτό λέω...Το Galaxy S είναι στις συσκευές που μπορούν να το έχουν..

Παρόλα αυτά δεν υπάρχει κάπου διαθέσιμη η εφαρμογή για κατέβασμα

 

Εγώ πάντως το κατέβασα κανονικά από το Market.

Link to comment
Share on other sites

Ναι συμφωνώ και επαυξάνω για τον tyxerakia..

 

Λοιπόν κάτι δε πάει καλά με το Google Earth..

Στη σελίδα του Appbrain από κάτω έχει όλο σχόλια ότι τους βγάζει το ίδιο που βγάζει και σε εμένα

"Δεν υπάρχουν αντιστοιχίσεις στο Android Market"

 

Μόλις πάω στη επίσημη σελίδα του google earth for mobile λέει να ακολουθήσω από το browser του κινητού τη διεύθυνση m.google.com/earth

 

Μόλις πάω με το κινητό εκεί, μου λέει "Λυπούμαστε, η συσκευή σας δεν υποστηρίζεται"..!

Κουφό τελείως;

Αυτό γίνεται καμία βδομάδα τώρα

 

 

Να σαι καλά. Αν μας ξαναχρειαστείς εδώ είμαστε

 

Το ίδιο ακριβώς πρόβλημα αντιμετώπισα και εγώ. Έχει σχέση με το γενονός ότι η google δεν έχει δώσει το δικαίωμα στους χρήστες από Ελλάδα να εγκαταστήσουν το earth (τρελό για ένα δωρεάν πρόγραμμα). Η μόνη λύση που βρήκα είναι να το βρω στο internet σαν .apk και να το εγκαταστήσω χειροκίνητα.

Μάκης
Link to comment
Share on other sites

Έχει σχέση με το γενονός ότι η google δεν έχει δώσει το δικαίωμα στους χρήστες από Ελλάδα να εγκαταστήσουν το earth (τρελό για ένα δωρεάν πρόγραμμα).

 

Είσαι σίγουρος για αυτό;

 

Παιδιά, όσοι το έχουν εγκαταστήσει, μήπως έχετε root δικαιώματα;

Link to comment
Share on other sites

Είσαι σίγουρος για αυτό;

 

Παιδιά, όσοι το έχουν εγκαταστήσει, μήπως έχετε root δικαιώματα;

 

zavarakatranemia κατέβασέ το από εδώ: http://sites.google.com/site/droidlife10/home/google_earth.apk. Είναι η προηγούμενη έκδοση και θα δουλέψει άψογα απλά δεν θα την βλέπει το μάρκετ για update.

Μάκης
Link to comment
Share on other sites

φιλε μπορεις να εξηγησεις λιγο πως προσθετουμε γενεθλια στις επαφες μας μεσω google calendar?

κοιταξε στην υπογραφη μου. εχω Link Που εχω εξηγησει πως γινεται :).

LG G2 32GB D800 LTE

Το προσωπικό μου Blog http://antonis-news.blogspot.com/ - Twitter : Kourkoumelakis

My Photography: http://kourkoumelakis.blogspot.gr// - Instagram & Flickr: Kourkoumelakis

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, έχουμε πρόβλημα.

 

Ξαφνικά πριν 30 λεπτά το κινητό αποφάσισε να μη συνδέεται σε WiFi...

Αρχικά μπορούσε να τα ανιχνεύσει κανονικά αλλά αποτύγχανε στη σύνδεση

Τώρα αποτυγχάνει και στην ανίχνευση των δικτύων

 

Μόλις ενεργοποιήσω το wifi βγάζει μηνυματάκι "Δεν ήταν δυνατή η σάρωση για δικτύων" (δεν έκανα λάθος, πετυχημένη μετάφραση της samsung :p)

Μετά από δύο προσπάθειες, κλείνει το wifi μόνο του.

 

Έλεος, ούτε βδομάδα δεν έκλεισα καλά καλά με το κινητό

Τη βοήθεια σας παρακαλώ..

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα και πάλι! συγνώμη που σας πρήζω αλά το μάρκετ εξακολουθεί να μην με αφήνει σήμερα να κατεβάσω.βγάζει συνεχώς «ανεπιτυχής λήψη».έχω δοκιμάσει τα πάντα, συμβαίνει και σε κανέναν άλλο σήμερα; πόσες ώρες-μέρες μπορεί να κρατήσει αυτό το βιολί;

Don't ask, what your country can do for you!

Ask what you, can do for your country!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον μεχρι να βρεθει καποιος moderator να κανει την δουλεια να βαλει στην πρωτη σελιδα ολα τα σημαντικα που εχουν γραφτει εδω, θα τα βαλω εγω στο δικο μου προσωπικο Blog και μπορειτε να τα βρισκετε εκει. θα βαζω και νεα η οτιδηποτε αλλο εχω απο Android, για το galaxy και πολλα αλλα.

 

Ηδη ανεβασα πριν λιγο το FAQ του Alex και μπορειτε να το βρειτε εκει. θα ανεβασω και αυτα που εχω στην υπογραφη μου για το calendar και μετα θα ανεβασω και οτι βρω απο εδω μεσα να κανουμε ενα καλο ξεσκαρταρισμα να τα εχουμε ολα στο blog μου.

 

δεξια στο blog μου εχω ετικετες ωστε αν μπορειτε να βρισκετε ευκολα οτι θελετε. στο ANDROID NEWS θα βαζω οτι υπαρχει για android.

στο SAMSUNG_GALAXY_NEWS θα βαζω οτι εχουμε απο εδω για το galaxy μας. πατατε πανω στην ετικετα και σας εμφανιζει μονο οτι εχει σχεση με οτι γραφει η ετικετα.

 

Αν καποιος απο εδω μπορει να με βοηθησει σε κατι θα με διευκολυνει. τι θελω :

οποιος βρισκει posts εδω μεσα που εγραφαν κατι σημαντικο, να μου στελνει ενα pm με το Link, ωστε να το ανεβασω εγω στο blog μου. μεσα σε 3-4 μερουλες πιστευω οτι αν ολοι βοηθησουμε θα εχω φτιαξει στο blog μου να εχουν ανεβει οτι σημαντικο υπαρχει εδω και οτι αλλο εχω εγω απο αλλες πηγες.

 

Ευχαριστω πολυ εκ'τν προτερων και περιμενω την βοηθεια σας οποιος μπορει και αν μπορει φυσικα. απλα αν το κανω μονος μου, θα μου παρει χρονο να περασω ολες τις 438 σελιδες για να βρω ολα τα σημαντικα.

 

Το Blog Μου ειναι εδω : http://tonyk4444.blogspot.com/

Το εβαλα και στην υπογραφη μου οποτε θα μπορειτε να το βρισκετε και απο εκει.

 

**** Φυσικα το faq του Alex Που ανεβασα, εχω γραψει οτι ειναι δικο του, οπως θα γινει και με οτι ανεβαζω και δεν ειναι δικο μου.

Αν ο alex η οποισδηποτε εδω δεν θελει να ανεβασω κατι που εχει γραψει, παρακαλω να με ενημερωνει για να το διαγραφω αν το εχω ανεβασει.

Alex αν δεν θελεις να το εχω στο blog μου, στειλε μου pm να το διαγραψω.

 

 

**** Edit :

Ξεχασα να πω οτι στο twitter Μου θα ανεβαζω εκει μηνυμα οποτε εχω βαλει κατι στο blog μου, οποτε αν θελει καποιος να με ακολουθει εκει θα μπορει να ενημερωνεται και μεσω twitter οταν ανεβαζω κατι.

Το Twitter ειναι και αυτο στην υπογραφη μου οπως επισης και στο blog Μου στην δεξια στηλη.

Edited by TonyK

LG G2 32GB D800 LTE

Το προσωπικό μου Blog http://antonis-news.blogspot.com/ - Twitter : Kourkoumelakis

My Photography: http://kourkoumelakis.blogspot.gr// - Instagram & Flickr: Kourkoumelakis

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα βοηθήσω TonyK όποτε βρω κάτι ενδιαφέρον..

 

Για το πρόβλημα μου, με μία αναζήτηση στο Google είδα ότι είναι συχνό πρόβλημα για το Galaxy S..

Μάλλον software φύσης, οπότε τώρα θα επιχειρήσω να αποκτήσω root δικαιώματα, να κάνω ένα ωραίο backup με το titanium και μετά επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων...

 

Περιττό να πω ότι είναι ψιλο-μαλ*κια να γίνεται τέτοιο πράγμα σε καινούργιο τηλέφωνο αλλά τεσπα..

 

Ελπίζω μόνο με το Backup να μη κάνω backup και το πρόβλημα μαζί

Link to comment
Share on other sites

συγχαρητηρια για τη δουλεια που κανετε εδώ μεσα. Είμαι εδω και 3 μερες κάτοχος του γαλαξία. Οι πρώτες εντυπώσεις είναι απόλυτα θετικές όσον αφορά την ταχύτητα του κινητού. Ωστόσο παρατήρησα σήμερα ένα θέμα με τα sms που λαμβάνω. Μου έστελνε η καλή μου sms διπλά ή τριπλα (κοινώς με πάνω απο 160 χαρακτήρες) αλλά εγώ δεν τα έπαιρνα. Για επιβεβαίωση μου έστειλα απο το δευτερο κινητό μου ενα μικρο μνμ που το πηρα αμέσως, αλλα και ενα διπλό το οποίο στην αναφορα παράδοσης μένει στο pending. Γνωρίζει κάποιος κάτι για αυτό;
Link to comment
Share on other sites

μετα απο παρα πολλα χρονια στη ΝΟΚΙΑ ( με τελευταιο το Ν95 8G) , αγορασα ενα διαφορετικο κινητο το Galaxy S. Δεν εχω καμμια σχεση με το android και προσπαθω να μαθω οσα πιο πολλα μπορω.

 

εχω καλεσει 4 φορες το vodafone Customer Care και τιποτα. :mad::(:confused: Τις γ*&%#$ρυθμισεις του MMS κανεις δεν μπορεσε να μου τις πει σωστα. Κατι γινεται λαθος και δεν μπορω να λαβω αλλα και να στειλω MMS. :cry::blink:

 

ειδα τις πρωτες 80 σελιδες του θρεντ και δεν βρηκα κατι σχετικο. Μηπως μπορειτε να με βοηθησετε ;;;; ;)

 

Aσε το ιδιο προβλημα ειχα και εγω. Για πολυ καιρο. Οριστε λοιπον οι σωστες.

Νame: Vodafone mms

APN: mms.vodafone.met

Username: user

Password: pass

MMSC: http://mms.vodafone.gr

MMS PROXY: 213.249.1949

MMS PORT: 5080

MNC: 202

APN TYPE: MMS

 

Guranteed to work ;)

 

Και μια που φαινεται να το ζητα πολυς κοσμος, δεν προσθετετε τις ρυθμισεις των εταιρειων στ FAQ (μπραβος στον Τονυ και τον Αλεξ)? Δεν ειναι και πολυ σχετικα βεβαια, αλλα...

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες, σε αυτό που μπορώ να σου απαντήσω σχετικά με το lag fix είναι ότι αφού γίνει το root μετά θα πρέπει να ξαναμπείς στην εφαρμογή και θα δείς πράσινο το one click v2 , το πατάς, κάνεις υπομονή κάνα πεντάλεπτο ΔΕΝ ακουμπάς το τηλέφωνο μην τυχόν και πατήσεις κάποιο πλήκτρο, θα κάνει reset μόνο του και είσαι οκ...και αν τυχόν δεν ξέρεις, όταν επιλέξεις το fix θα σου εμφανιστεί μία μπάρα, αστην εκεί που είναι ή πήγαινε την λίγο δεξιά, όχι τέρμα δεξιά..επίσης για να μπορείς να επιλέξεις το one click πρέπει να είναι πράσινο όπως σου έγραψα πριν, αν τώρα είναι κόκκινο, φόρτισε το κινητό ώστε η μπαταρία σου να είναι πάνω από 40%...

Επίσης για όσους θέλουν η τελευταία version του fix 2.1.2 είναι ήδη στο μάρκετ!

Sent from my Galaxy S

 

Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια.. Το καταφερα τελικά και το έκανα root, αν και με δυσκολεψαι γιατι δεν μπορουσα με τιποτα να μπω στο recovery mode(τουλαχιστον οχι με τα τρια πληκτρα).

 

Έβαλα το lagfix v 2.1.2 και στο προγραμμα του benchmark έβγαλα 2288.

 

Νομίζω οτι είναι καλό σκορ!!! :D

 

Φιλε μου απο τις πληροφοριες της συσκευης σου που παραθετεις,εισαι ηδη root,απ οτι θυμαμαι σε καποιο προηγουμενο ποστ,τα παιδια ειχαν γραψει οτι τα firmwares στα galaxy s που πουλαει ο γερμανος ειναι εξαρχης root (διορθωστεμε αν κανω λαθος).

 

Μάλλον κανένα Samsung Galaxy S δεν είναι root απο την πρώτη πώληση, τουλάχιστον στην Ελλάδα. Ευχαριστώ πάντως για την απάντηση..

Link to comment
Share on other sites

Και μια που φαινεται να το ζητα πολυς κοσμος, δεν προσθετετε τις ρυθμισεις των εταιρειων στ FAQ (μπραβος στον Τονυ και τον Αλεξ)? Δεν ειναι και πολυ σχετικα βεβαια, αλλα...

Εχω ανεβασει ηδη στο blog μου τις ρυθμισεις για ολες τις εταιρειες και ακομα 4 αναρτησεις απο εδω μεσα.

Ριξτε μια ματια και πειτε μου την γνωμη σας.

Ευχαριστωωωv :)

LG G2 32GB D800 LTE

Το προσωπικό μου Blog http://antonis-news.blogspot.com/ - Twitter : Kourkoumelakis

My Photography: http://kourkoumelakis.blogspot.gr// - Instagram & Flickr: Kourkoumelakis

Link to comment
Share on other sites

Εχω ανεβασει ηδη στο blog μου τις ρυθμισεις για ολες τις εταιρειες και ακομα 4 αναρτησεις απο εδω μεσα.

Ριξτε μια ματια και πειτε μου την γνωμη σας.

Ευχαριστωωωv :)

 

δοκίμασα τις ρυθμίσεις για το ιντερνετ της γουιντ και δουλεψε θαυμάσια. όσον αφορά το θέμα της μη λήψης μηνυματων διαβασα σε καποια φόρα οτι κάποιοι δεν λάμβαναν sms καθόλου επειδή χρησιμοποιούσαν task killers και αλλα παρόμοια. Εγώ δεν χρησιμοποιώ κατι τετοιο....

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S (Μέρος Ι)
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...