Jump to content

Samsung Galaxy S (Μέρος Ι)


NTROPIC
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αν και για μένα αν κάποιος θέλει χρήση iPhone, τα android την έχουν χωρίς να κανείς τίποτα.

 

Sooo true!

Λεπτομερεια που ανακαλυψα και χαιρομαι (αν και μπορει να το ξερετε ηδη).

Οταν ανοιγεις το contacts ή τον Dialer και βρισκεσαι στα ονοματα (πχ. αγαπημενα σε grid, call log κλπ), αν πατησεις πανω σε ενα ονομα και συρεις το δαχτυλο δεξια, τοτε καλει αυτοματα τον αριθμο της επαφης. Αν το συρεις αριστερα δημιουργει sms. Βολικο, διοτι πριν πατουσα πανω στο ονομα της επαφης που μου ειχε κανει αναπαντητη πχ, ανοιγε το μενου με τα στοιχεια της και απο κει πατουσα Call.

 

Ειμαι πολυ ευχαριστημενος απο το τηλεφωνο αυτο και δεν εχω αρχισει τα πειραγματα ακομα. Φαντασου μετα :lol:

Edited by Prattein_Aloga

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Οταν ανοιγεις το contacts ή τον Dialer και βρισκεσαι στα ονοματα (πχ. αγαπημενα σε grid, call log κλπ), αν κανεις πατησεις πανω σε ενα ονομα και συρεις το δαχτυλο δεξια, τοτε καλει αυτοματα τον αριθμο της επαφης. Αν το συρεις αριστερα δημιουργει sms.

 

Καλό... Τι μαθαίνει κανεις σιγά σιγά.....

Link to comment
Share on other sites

 

Ειμαι πολυ ευχαριστημενος απο το τηλεφωνο αυτο και δεν εχω αρχισει τα πειραγματα ακομα. Φαντασου μετα :lol:

 

Έτσι είναι Πετρο και το λέμε όλοι όσοι προερχομαστε από εξ ίσου Καλές συσκευές.

 

Δοκίμασα πριν λίγο στην επιστροφή από το γραφείο το NDrive.

Είχα την ίδια εφαρμογή όπως είπα και στο iPhone.

 

Δούλεψε άψογα. Κλείδωσε τους δορυφους ακαριαία και δεν έχασε ούτε μια φορά το σήμα σ όλη την διαδρομή των 25 χλμ.

 

Άρα σε ανοιχτούς δρόμους χωρίς ψηλά κτήρια δεν υφισταται πρόβλημα.

Μένει να το δοκιμάσω και μέσα στην πόλη.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά πως διαγραφουμε ένα λογαριασμό mail?

Θέλησα να δοκιμάσω την εφαρμογή mail και πέρασα τον λογαριασμό μου στο gmail αλλά είδα ότι από την official Gmail εφαρμογή τα παρακολουθείς καλύτερα και εμφανίζονται πιο γρήγορα.

 

Θέλω λοιπόν να διαγραψω τον λογαριασμό που εφτιαξα για να μην πιάνουν χώρο τα αποθηκευμένα μηνύματα.

 

Επίσης υπάρχει τρόπος να ρυθμιζουμε στο gmail μέχρι πιο μέγεθος μηνυμάτων θελουμε να κατεβαίνουν αυτόματα ώστε να μην χρεωνομαστε πολλά data χωρίς λόγο όταν είμαστε εκτός wifi?

 

Στα WM &iPhone υπάρχει επιλογή που μπορείς να απαγορεύσεις τις φωτό και να ορισεις να καταβαινουν αυτόματα attachments π.χ. Μέχρι το πολύ 250ΚΒ

 

- Μια βασικη φιλοσοφια λειτουργιας του android ειναι το παρατεταμενο αγγιγμα πανω σε ενα σημειο που με ενδιαφερει ,ωστε να δω το ποπαπ μενου με τις επιλογες που εχω γι' αυτο το στοιχειο.

- Π.χ. παω στους λογαριασμους email και αγγιζω παρατεταμενα αυτον που με ενδιαφερει .... :cool: , χωρις να χρειαζεται να πατησω "μενου" και να επιλεξω ακαουντ σετινγκς" .... και παει λεγοντας :)

 

- Αν θυμαμαι καλα οταν δημιουργεις ενα λογαριασμο ,προς το τελος της ολοκληρωσης του σε ρωταει αν θες μονο επικεφαλιδες ή ολοκληρο το μαιλ ... ή κατι τετοιο .

- Stathis -
Link to comment
Share on other sites

Αυτήν την θήκη σιλικόνης την έχει κανείς υπόψιν του αν υπάρχει κάπου αλλού?

http://www.expansys.com.gr/d.aspx?i=201978

Θέλει 15 μέρες λέει για να την φέρει με παραγγελία.

 

http://i2.expansys.com/i/l/l201978.jpg

 

Γενικότερα ποιες θήκες προτείνετε?

 

Επίσης αυτό το καλυμμα για την προστασία της οθόνης το έχει δοκιμάσει κανείς?

http://www.play247.gr/index.php?main_page=product_info&cPath=1_520_99_153&manufacturers_id=577&products_id=19294

 

http://www.play247.gr/images/Palmtops/zagg_fb_i9000.jpg

 

Και για αυτήν την ζελατίνα αν έχετε κάποια γνώμη...

http://www.e-click.gr/index.php?target=products&product_id=43780

 

http://www.e-click.gr/images/detailed_images/00212802175624c4e91da3e71b.jpg

 

Επαναφέρω το θέμα. Πείτε καμιά γνώμη ακόμα...

Edited by DirectorCK
Link to comment
Share on other sites

Επαναφέρω το θέμα. Πείτε καμιά γνώμη ακόμα...

 

Επίσης αυτό το καλυμμα για την προστασία της οθόνης το έχει δοκιμάσει κανείς?

 

- Κατα την αποψη μου η ζελατινα σε αυτη την οθονη ειναι ανουσια ,εκτος του οτι μπορει να αποκτησεις και προβλημα με την αμεσοτητα στην αφη ... σε γυαλινη οθονη δεν βαζω ζελατινα ,δεν χρειαζεται ... αλλωστε σε οθονη τετοιας κλασης ειναι αμαρτια να παρεμβαλεις κατι αναμεσα στα ματια σου και σ' αυτην ... :X

- Stathis -
Link to comment
Share on other sites

Παιδια πειτε μου κανεναν καλο και απλο task killer??thanks!!:-D

 

Δεν εχω να προτεινω καποιον, αλλα διαβασα πως οι task killers δεν ειναι καλο να χρησιμοποιουνται στο λειτουργικο μας. Δεν ξερω αν ισχυει ή οχι διοτι δεν μπορω να καταλαβω τον λογο, παντως ακουγεται πολυ στα διαφορα θεματα.

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

- Μια βασικη φιλοσοφια λειτουργιας του android ειναι το παρατεταμενο αγγιγμα πανω σε ενα σημειο που με ενδιαφερει ,ωστε να δω το ποπαπ μενου με τις επιλογες που εχω γι' αυτο το στοιχειο.

- Π.χ. παω στους λογαριασμους email και αγγιζω παρατεταμενα αυτον που με ενδιαφερει .... :cool: , χωρις να χρειαζεται να πατησω "μενου" και να επιλεξω ακαουντ σετινγκς" .... και παει λεγοντας :)

 

- Αν θυμαμαι καλα οταν δημιουργεις ενα λογαριασμο ,προς το τελος της ολοκληρωσης του σε ρωταει αν θες μονο επικεφαλιδες ή ολοκληρο το μαιλ ... ή κατι τετοιο .

 

Σ ευχαριστω πολύ φίλε μου. Πρέπει κάποια στιγμή να κάτσω να διαβάσω το manual.

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω να προτεινω καποιον, αλλα διαβασα πως οι task killers δεν ειναι καλο να χρησιμοποιουνται στο λειτουργικο μας. Δεν ξερω αν ισχυει ή οχι διοτι δεν μπορω να καταλαβω τον λογο, παντως ακουγεται πολυ στα διαφορα θεματα.

 

- Σωστα διαβασες .

- Εχουν γινει πολλες αναφορες στο θρεντ του htc magic ,αλλα και σε ξενα φορουμς, για την ακαταλληλοτητα των task killers-managers σε συστηματα linux οπως το android. Το συστημα διαχειριζεται αριστα τους πορους και επεμβαινει οταν απαιτηθει ... Ανοιχτε οσες εφαρμογες θελετε , ... το λειτουργικο θα τις διαχειριστει αψογα :)

 

- Ριξτε μια ματια εδω να παρετε μια ιδεα

 

- Και εδω

 

- Αλλα και εδω

Edited by hitech
- Stathis -
Link to comment
Share on other sites

- Σωστα διαβασες .

- Εχουν γινει πολλες αναφορες στο θρεντ του htc magic ,αλλα και σε ξενα φορουμς, για την ακαταλληλοτητα των task killers-managers σε συστηματα linux οπως το android. Το συστημα διαχειριζεται αριστα τους πορους και επεμβαινει οταν απαιτηθει ... Ανοιχτε οσες εφαρμογες θελετε , ... το λειτουργικο θα τις διαχειριστει αψογα :)

 

- Ριξτε μια ματια εδω να παρετε μια ιδεα

 

- Και εδω

 

Η εφαρμογή διαχείριση εργασιών που έχει ενσωματωμένη το galaxy λειτουργεί με τον ίδιο τροπο φαντάζομαι.

Προσωπικά κλεινω μόνο βαριές εφαρμογές όπως τα προγράμματα πλοήγησης και κάποιες άλλες που δεν πρόκειται να χρησιμοποιήσω άμεσα χρησιμοποιοντας αυτό.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Η εφαρμογή διαχείριση εργασιών που έχει ενσωματωμένη το galaxy λειτουργεί με τον ίδιο τροπο φαντάζομαι.

Προσωπικά κλεινω μόνο βαριές εφαρμογές όπως τα προγράμματα πλοήγησης και κάποιες άλλες που δεν πρόκειται να χρησιμοποιήσω άμεσα.

 

- Η διαχειριση εφαρμογων ειναι λειτουργια του android. Δεν ειναι προνομιο του galaxy s, αλλα ολων των android συσκευων και εχει να κανει με την λεπτομερει αναφορα των σημειων του συστηματος που παρεμβαινει μια εφαρμογη, η προσωρινη μνημη που εχει δεσμευσει ( και μπορεις να διαγραψεις) ,καθως σε τριτες εφαρμογες (εκτος συστηματος) ,μπορεις να κανεις και απεγκατασταση ....

- .. τωρα η χρηση του "Force closed" δεν νομιζω πως εχει την εννοια του "κλεινω μια εφαρμογη" απλα ,αλλα πιστευω πως υπαρχει για μια ακραια λυση κλεισιματος μιας εφαρμογης που δυσλειτουργει. Αν διαβασεις τα λινκς που εχω παραθεσει θα καταλαβεις πως δεν χρειαζεται να κλεινεις τιποτα . Μια κακογραμμενη εφαρμογη ... απλα την αφαιρεις .

- Stathis -
Link to comment
Share on other sites

Όντας από τους τυχερους που έχουμε 2.2 να πω ότι πλέον το λειτουργικό αδιαφορεί επιδεικτικά για το task killing. Κλείνω εφαρμογές που παλιά έκλειναν κανονικά αλλά μέσα σε λίγα δευτερόλεπτα ξανανοίγουν. Συν, ότι το τηλέφωνο έχει ανοιχτές σχεδόν όλες τις εφαρμογές και (με 512 RAM στο desire) έχει πάντα 100+ υπόλοιπο ενώ πριν τη 2.2 έφτανε άνετα τα 30-40 (εκεί που οι περιττες εφαρμογές αρχίζουν και κλείνουν από το σύστημα).

Η (κλάσεις) καλύτερη διαχείριση της μνήμης θα κάνει τους task killer πρακτικά άχρηστους (εκτός αν θέλουμε να κλείσουμε μια εφαρμογή που δεν συμπεριφέρεται σωστά). Οπότε σας προτίνω να μην ασχολείστε με το θεμα. Και λίγη υπομονή για όσους δεν άλλαξαν τη ROM τους. Δεν θα αργήσει πολύ το update...

You should never argue with idiots because they will just drag you down to their level... then beat you with experience
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδες ! Απο σημερα ειμαι και εγω κατοχος του galaxy και εχω το εξεις προβλημα ΄με το firmware που ειχε το τηλ το kies το εβλεπε κανονικα, απο την στιγμη που μπηκα σε recovery mode για να συνεχισω το update, το kies επαπσε πια να το βλεπει, και ρωτω , πρεπει να εχω ανοικτο και το kies μαζι με το οdin ? οταν τα εχω και τα 2 μαζι ανοικτα το update μου βγαζει failed dont find com, ενω η com ειναι κιτρινη και ξεκιναω κανονικα το start , οταν εχω μονο το οdin απλα περιμενω και δεν κανει τιποτα. Υπαρχει καποιος αλλος τροπος να βγω απο recovery και να ανοιξω το τηλ ? Ακολουθω προσεκτικα τα videos που εχετε ποσταρει αλλα μεχρι στιγμις δεν εχω βρει ακρη ,, περιμενω συμβουλες Thanks:rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδες ! Απο σημερα ειμαι και εγω κατοχος του galaxy και εχω το εξεις προβλημα ΄με το firmware που ειχε το τηλ το kies το εβλεπε κανονικα, απο την στιγμη που μπηκα σε recovery mode για να συνεχισω το update, το kies επαπσε πια να το βλεπει, και ρωτω , πρεπει να εχω ανοικτο και το kies μαζι με το οdin ? οταν τα εχω και τα 2 μαζι ανοικτα το update μου βγαζει failed dont find com, ενω η com ειναι κιτρινη και ξεκιναω κανονικα το start , οταν εχω μονο το οdin απλα περιμενω και δεν κανει τιποτα. Υπαρχει καποιος αλλος τροπος να βγω απο recovery και να ανοιξω το τηλ ? Ακολουθω προσεκτικα τα videos που εχετε ποσταρει αλλα μεχρι στιγμις δεν εχω βρει ακρη ,, περιμενω συμβουλες Thanks:rolleyes:

 

Πρεπει να κλεισεις το kies στην διαρκεια του update.

Για να βγεις απο recovery αφαιρεσε την μπαταρια ξαναβαλτη και ανοιξε την συσκευη απο το power

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

thanks φιλος την μπαταρια την εβγαλα αλλα μετα δεν ανοιγει μου βγαζει ενα σηματακι να το συνδεσω με υπολογιστη
Link to comment
Share on other sites

thanks φιλος την μπαταρια την εβγαλα αλλα μετα δεν ανοιγει μου βγαζει ενα σηματακι να το συνδεσω με υπολογιστη

 

Να βγαλεις την μπαταρία και να μην ανοίξει δεν το εχω ξανακουσει. Για προσπάθησε βγάλε την μπαταρία ξαναβαλτη μπεσ σε recovery mode (vol up+onoff + menu ταυτόχρονα) και επέλεξε facrory reset μηπως και παρει μπρος

Link to comment
Share on other sites

Κανε και ενα restart το pc σου.

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Βγάλε την.μπαταρία τη sim και την κάρτα μνήμης. Βάλε.πάλι την μπαταρία και χωρίς να έχεις συνδέσει το καλώδιο πατα volume DOWN home και power. Άνοιξε το odin, επέλεξε τα κατάλληλα pit pda modem και csc, επέλεξε και τα 3 ticks (repartition, etc) και συνδεσε το καλώδιο. Πατα start και θα γίνει το flash...
Link to comment
Share on other sites

Ξερει κανεις οι χαρτες απο τον Γερμανο τί ειναι που δινει με αυτο το κινητο; Και εαν ναι, απο που μπορουμε να τους παρουμε;
Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Τελικά ορισμένες εφαρμογές μπορούν να προξενισουν προβληματα.

Μπηκα λίγο από τον dolphin και αφου τον επελεξα σαν κυριο broeser αρχισε το πριβλημα. Δεν εβγαινε απο το μενου η συσκευη σερνονταν εκλεινε η οθονη κλπ.

Εκανα 2 επανεκινησεις αλλα τιποτα. Μολις ανοιγα τον dolphin ξανα τα ιδια.

Μεχρι και η διαχειριση προγραμματων κολλαγε και δεν μπορουσα να του κανω force quit.Στην αρχη δεν ημουν σιγουρος γιατι και μετα την επανεκινηση δεν συμπεριφερονταν σωστα ακομα και πριν ανοιξω τον dolphin.

Πανω που ετοιμαζομουν για hard reset μου ηλθε η ιδεα να τον απεγκαταστησω.

Μολις το εκανα ως δια μαγιας η συσκευη επανηλθε χωρις καν να χρειαστει καν επανεκινηση.

Δεν ξερω τι του συνεβη ναι μςν ειναι βαρυς και πιο αργος απο τον official αλλα καλος σαν browser.

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Τελικά ορισμένες εφαρμογές μπορούν να προξενισουν προβληματα.

Μπηκα λίγο από τον dolphin και αφου τον επελεξα σαν κυριο broeser αρχισε το πριβλημα. Δεν εβγαινε απο το μενου η συσκευη σερνονταν εκλεινε η οθονη κλπ.

Εκανα 2 επανεκινησεις αλλα τιποτα. Μολις ανοιγα τον dolphin ξανα τα ιδια.

Μεχρι και η διαχειριση προγραμματων κολλαγε και δεν μπορουσα να του κανω force quit.Στην αρχη δεν ημουν σιγουρος γιατι και μετα την επανεκινηση δεν συμπεριφερονταν σωστα ακομα και πριν ανοιξω τον dolphin.

Πανω που ετοιμαζομουν για hard reset μου ηλθε η ιδεα να τον απεγκαταστησω.

Μολις το εκανα ως δια μαγιας η συσκευη επανηλθε χωρις καν να χρειαστει καν επανεκινηση.

Δεν ξερω τι του συνεβη ναι μςν ειναι βαρυς και πιο αργος απο τον official αλλα καλος σαν browser.

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

 

Το ιδιο ακριβως συνεβη κ σε μενα! Ασε που το zoom στην σελιδα ηταν λιγο σπαστο ενω στον official browser πολυ smooth. Πηρε ποδι το δελφινακι...!!!

Link to comment
Share on other sites

Παιδια πως βγαινει αυτο το swype απο το πληκτολογιο??? Θέλω το κλασικο το πληκτρολογιο

 

Πατας συνεχομενα στο πεδιο που γραφεις το μηνυμα και σου εμφανιζει την επιλογη αν δεν απατωμαι μεθοδος καταχωρησης και απο εκει επιλεγεις το πληκτρολογιο της Samsung!

 

Υ.Γ Οι newbiδες αλληλοβοηθουνται! ;-)

Link to comment
Share on other sites

Πατας συνεχομενα στο πεδιο που γραφεις το μηνυμα και σου εμφανιζει την επιλογη αν δεν απατωμαι μεθοδος καταχωρησης και απο εκει επιλεγεις το πληκτρολογιο της Samsung!

 

Υ.Γ Οι newbiδες αλληλοβοηθουνται! ;-)

 

thanks αδερφε

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S (Μέρος Ι)
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...