Jump to content

Samsung Galaxy S (Μέρος Ι)


NTROPIC
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχω δύο ερωτήσεις για αυτούς που το έχουν.

- Από ότι βλέπω το "dock" που δείχνει η Samsung στο site του κινητού δεν περιλαμβάνεται στη συσκευασία, σωστά;

- Η επεξεργασία Office που κοκορεύονται είναι καλή, η μούφα; Με ενδιαφέρει κυρίως να μπορεί να κάνει μικροαλλαγές (πχ κανένα ορθογραφικό λάθος) και να μπορεί να κάνει προβολή με TV-out σε powerpoint οπωσδήποτε

 

παιδιά θα εκτιμούσα πολύ μια απάντηση στα παραπάνω από όποιους το έχουν ήδη λάβει γιατί ειδικά το δεύτερο είναι πολύ σημαντικό για εμένα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Εμεινα λιγο λαλακας με το κινητο.

Δεν το πιστευω μεχρι να το πιασω και να το περιεργαστω!

 

Ευχαριστω τον φιλο για την παρουσιαση!

images?q=tbn:ANd9GcT8OsGmBG7mQ2xUUvI02EsZ1r7MeL6ek1Prw_emqW7zVQoTOtp0
Link to comment
Share on other sites

παιδιά θα εκτιμούσα πολύ μια απάντηση στα παραπάνω από όποιους το έχουν ήδη λάβει γιατί ειδικά το δεύτερο είναι πολύ σημαντικό για εμένα.

 

Όχι το dock δεν είναι στην συσκευασία.

 

Θα δοκιμάσω αρχεία και θα σου πω.

Link to comment
Share on other sites

να μας πουν τα παιδια που το εχουν ηδη παρει πως φαινεται η οθονη με το φως του ηλιου γιατι σημερα διαβασα οτι υπαρχει προβλημα με τις super amoled στο φως του ηλιου.
Link to comment
Share on other sites

Με τα κουμπιά που έχουν αναφερθεί κάποια προβλήματα αλλού τι παίζει? Λειτουργούν καλά? Αν και μάλλον είναι νωρίς ακόμα.
Link to comment
Share on other sites

Με τα κουμπιά που έχουν αναφερθεί κάποια προβλήματα αλλού τι παίζει? Λειτουργούν καλά? Αν και μάλλον είναι νωρίς ακόμα.

 

Τα κουμπιά λειτουργούν κανονικά. Αυτό που αναφέρθηκε αλλού είναι, ότι καλλύτερο θα ήταν να είναι hard buttons, αλλά παίζουν κανονικότατα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, μου έχει κάνει πολύ θετική εντύπωση . . .Θα ποστάρω κι άλλη παρουσίαση, πείτε μου τι θέλετε να δείτε να το βάλω.

 

επισης...πολυ σημαντικο για μενα....μηνυματα πως γραφεις?καλα?ανταποκρινεται σωστα στο που και τι πατας?γιατι απο χωρο λογικα θα εχει αρκετο στο πλικτρολογιο....:D

Link to comment
Share on other sites

και μια γνωμη οσον αφορα την ποιοτητα κατασκευης!!!????Ειναι πλαστικουρα η' αξιζει να αφησω το αρκετα καλο(οχι τελειο!!) Desire????

Κωνσταντινος..

-nokia 8800 special edition-XDA Flame-htc shift-nokia 8910i-htc touch HD-Blackberry Bold-Htc touch Pro 2-Qtek 9000-Nokia N900-BB Bold 9700-Htc Desire-Htc Desire HD-iphone 4 32gb...4s 64GB..Samsung Note 3-4-9-10+..iPhone 7 Plus..iPhone X 256..iPhone XS Max 512..iPhone 11 Pro Max 512

Link to comment
Share on other sites

και μια γνωμη οσον αφορα την ποιοτητα κατασκευης!!!????Ειναι πλαστικουρα η' αξιζει να αφησω το αρκετα καλο(οχι τελειο!!) Desire????

 

Αν γράφεις Αγγλικά μηνύματα, τότε με το swype είναι ταχύτατο. Ελπίζω σε λίγο να βάλουν και τα ελληνικά, οπότε μιλάμε για τέλειο.

Δεν έχω βάλει ελληνικό πληκτρολόγιο, αλλά το άλλο είναι μια χαρά.

 

 

Όσο για την κατασκευή, ναι είναι πλαστικό αλλά συμπαγές, αποκλείεται για τρίξιμο..και ελαφρύ..

Link to comment
Share on other sites

να μας πουν τα παιδια που το εχουν ηδη παρει πως φαινεται η οθονη με το φως του ηλιου γιατι σημερα διαβασα οτι υπαρχει προβλημα με τις super amoled στο φως του ηλιου.

 

H amoled ναι η super amoled(Galaxy S) οχι ειναι σχεδον ιδια και ελαφρος καλυτερη απο την LCD του Χ10 για εμανα. οπως θα ειδες και ο ιδιος στο video και ειδικα στης photo.

Edited by LeGendGR
Link to comment
Share on other sites

Αυτή την στιγμή είναι τρελό must have για εμένα..

Μετά το 1 ghz snapdragon του s200 δεν γυρνάς εύκολα σε κάτι αργο:D

tsak8 - Χρήστος

LG G6 / LG G Pad 8,3"

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον παιδια οσο προλαβα και εγω να παιξω με το νεο μας αποκτημα μετα τη δουλεια εχω να επισημανω και εγω τα εξης:

 

-ποιοτητα κατασκευης καλη αλλα οχι και για κινητο 500+ ευρω. Οσοι εγραψαν για τα πλαστικα του εχουν δικιο. Το πισω καπακι ειναι οντως πολυ λεπτο αλλα οχι κακοφτιαγμενο. Δειχνει "δεμενο" κινητο παρ'ολα αυτα αλλα δεν ειναι και Legend.

 

-πραγματικα το τηλεφωνο αδικειται στις φωτογραφιες και τα βιντεο. Ειναι πολυ ομορφο και με τιποτα δεν λες ασχημο το πισω καπακι που στα review εδειχνε κακογουστο. Δειχνει -και ειναι- ελαφρυ. Μια θηκη σιλικονης τουλαχιστον χρειαζεται για να αισθανεσαι σιγουρια στο κρατημα παρ'οτι ειναι καλα ζυγισμενο.

 

-τα soft buttons δουλευουν καλυτερα απ'ότι κατα καιρους γραφτηκαν.

 

-δεν μπορω να ξερω με τι κριτηρια κρινει ο καθενας, αλλα 4.30 το μεσημερι καλοκαιριατικα στην Κρητη εχει ηλιοφανεια. ΠΟΛΥ ηλιοφανεια. Και η S-AMOLED τα πηγε σιγουρα καλυτερα απο την TFT του iPhone, χωρις ομως να ειναι και αυτη καταλληλη για χρηση στον ηλιο.

 

-απο ταχυτητα ειναι πολυ γρηγορο. Εδω ο επεξεργαστης αδικειται απο το eclair που δεν αφηνει (προφανως) να αναδειξει ολη την ισχυ του. Δεν εχω ξαναδει τηλεφωνο να επεξεργαζεται τοσο γρηγορα αρχειο PDF 448(!) ΜΒ. Ειναι σαφως out-of-the-box ο,τι ταχυτερο εχω δουλεψει ΜΕΤΑ το iPhone με πολυ μικρη ομως διαφορα (και αυτο λεει πολλα για ενα τηλεφωνο χωρις κανενα tweaking ακομα).

 

-το TouchWiz 3.0 ηταν για μενα μια ευχαριστη εκπληξη. Καλες ενσωματωμενες εφαρμογες περα απο το Market. Ελαχιστα πραγματα πιστευω οτι θα χρειαστει να προσθεσω απο apps. Το ThinkFree Office ειναι παρα πολυ καλο (ποσο μαλλον για δωρεαν προεγκατεστημενη εφαρμογη) με πληρες editing και σε PowerPoint. Δεν με χαλαει που ειναι φτυστο με το μενου του iPhone προσωπικα.

 

-το GPS κλειδωνει σε ικανοποιητικο χρονο. Η εφαρμογη πλοηγησης που χρησιμοποιω (Navigon) δουλεψε χωρις παραπονα. Δεν ειναι PNA σε κλειδωμα αλλα η πολυ καλη αποκριση και η ευκρινεια της οθονης κανουν την πλοηγηση ευχαριστη εμπειρια.

 

Με λιγο tweaking σε επομενα firmware (official η μη, μιας και το τηλεφωνο ειναι ηδη rooted) και δεδομενης της ελευσης του froyo ειμαι απολυτα σιγουρος οτι δε θα εχει αντιπαλο τουλαχιστον στο στρατοπεδο των android για καιρο. Μικρο το διαστημα που το δουλεψα ειναι η αληθεια για να δω αδυναμιες, αλλα το ενδεχομενο να ξαναγυρισω στην Apple ειναι πια πολυ μικρο.

Φιλικα Δημητρης:)

"Any sufficiently advanced technology is indistinguishable from magic"-Sir Arthur Clarke
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον παιδια οσο προλαβα και εγω να παιξω με το νεο μας αποκτημα μετα τη δουλεια εχω να επισημανω και εγω τα εξης:

 

-ποιοτητα κατασκευης καλη αλλα οχι και για κινητο 500+ ευρω. Οσοι εγραψαν για τα πλαστικα του εχουν δικιο. Το πισω καπακι ειναι οντως πολυ λεπτο αλλα οχι κακοφτιαγμενο. Δειχνει "δεμενο" κινητο παρ'ολα αυτα αλλα δεν ειναι και Legend.

 

-πραγματικα το τηλεφωνο αδικειται στις φωτογραφιες και τα βιντεο. Ειναι πολυ ομορφο και με τιποτα δεν λες ασχημο το πισω καπακι που στα review εδειχνε κακογουστο. Δειχνει -και ειναι- ελαφρυ. Μια θηκη σιλικονης τουλαχιστον χρειαζεται για να αισθανεσαι σιγουρια στο κρατημα παρ'οτι ειναι καλα ζυγισμενο.

 

-τα soft buttons δουλευουν καλυτερα απ'ότι κατα καιρους γραφτηκαν.

 

-δεν μπορω να ξερω με τι κριτηρια κρινει ο καθενας, αλλα 4.30 το μεσημερι καλοκαιριατικα στην Κρητη εχει ηλιοφανεια. ΠΟΛΥ ηλιοφανεια. Και η S-AMOLED τα πηγε σιγουρα καλυτερα απο την TFT του iPhone, χωρις ομως να ειναι και αυτη καταλληλη για χρηση στον ηλιο.

 

-απο ταχυτητα ειναι πολυ γρηγορο. Εδω ο επεξεργαστης αδικειται απο το eclair που δεν αφηνει (προφανως) να αναδειξει ολη την ισχυ του. Δεν εχω ξαναδει τηλεφωνο να επεξεργαζεται τοσο γρηγορα αρχειο PDF 448(!) ΜΒ. Ειναι σαφως out-of-the-box ο,τι ταχυτερο εχω δουλεψει ΜΕΤΑ το iPhone με πολυ μικρη ομως διαφορα (και αυτο λεει πολλα για ενα τηλεφωνο χωρις κανενα tweaking ακομα).

 

-το TouchWiz 3.0 ηταν για μενα μια ευχαριστη εκπληξη. Καλες ενσωματωμενες εφαρμογες περα απο το Market. Ελαχιστα πραγματα πιστευω οτι θα χρειαστει να προσθεσω απο apps. Το ThinkFree Office ειναι παρα πολυ καλο (ποσο μαλλον για δωρεαν προεγκατεστημενη εφαρμογη) με πληρες editing και σε PowerPoint. Δεν με χαλαει που ειναι φτυστο με το μενου του iPhone προσωπικα.

 

-το GPS κλειδωνει σε ικανοποιητικο χρονο. Η εφαρμογη πλοηγησης που χρησιμοποιω (Navigon) δουλεψε χωρις παραπονα. Δεν ειναι PNA σε κλειδωμα αλλα η πολυ καλη αποκριση και η ευκρινεια της οθονης κανουν την πλοηγηση ευχαριστη εμπειρια.

 

Με λιγο tweaking σε επομενα firmware (official η μη, μιας και το τηλεφωνο ειναι ηδη rooted) και δεδομενης της ελευσης του froyo ειμαι απολυτα σιγουρος οτι δε θα εχει αντιπαλο τουλαχιστον στο στρατοπεδο των android για καιρο. Μικρο το διαστημα που το δουλεψα ειναι η αληθεια για να δω αδυναμιες, αλλα το ενδεχομενο να ξαναγυρισω στην Apple ειναι πια πολυ μικρο.

Φιλικα Δημητρης:)

 

Μην λες τέτοια ρε φίλε πριν ενα χρόνο έδωσα 600ευρο για το HD μην δίνω αλλα τοσα.:lol::lol::lol: να λες οτι είναι χαλιά...:lol::lol::lol:

Ασε που στεναχωρεις και τα fan boy του iphone :p

Link to comment
Share on other sites

Το οτι εγινε το τηλεφωνο root σημαινει αυτοματα οτι βγηκε και firmware custom?

 

Η οτι θα βγει στο μελλον;

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

παιδια απο οσο δειχνει το κινητο ειναι φοβερο!!!Ομως μια βασικη απορια εχω,στο review στο site αναφερουν για πλαστικα μερη τα οποια ειναι απλα τελεια!!!!!!!!!Αληθευει αυτο η' εχουμε τριξιματα και γενικα κακης ποιοτητας πλαστικα????Ρωταω γιατι εχω το Desire και σκεφτομαι για αλλαγη....;)

 

φιλε μου η γνωμη μου ειναι κρατα το desire προς το παρον.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω και εγω οτι αν εχεις τελευταιας γενιας Android δεν αξιζει να πας σε παρομοια συσκευη, οποια και αν ειναι αυτη.

Μια ερωτηση που εχω ειναι αν ξερει καποιος να μου πει πως θα ειμαι σιγουρος οτι μπαινω μεσω wireless internet και οχι μεσω wap στο διαδικτυο καθως εβαλα τις ρυθμισεις χειροκινητα και δεν ειμαι 100% σιγουρος οτι ολα ειναι οκ (αν και η cosmote λεει οτι ειμαι ενταξει). Custom ROM υπολογιστε σε κανενα μηνα της προκοπης.

Κατα τα αλλα, και για να συμφωνησω με το φιλο μας πριν, χαλια ειναι το τηλεφωνο...μη διανοηθειτε οσοι σας γαργαλαει η τσεπη σας να το αγορασετε..:lol:

"Any sufficiently advanced technology is indistinguishable from magic"-Sir Arthur Clarke
Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση που εχω ειναι αν ξερει καποιος να μου πει πως θα ειμαι σιγουρος οτι μπαινω μεσω wireless internet και οχι μεσω wap στο διαδικτυο καθως εβαλα τις ρυθμισεις χειροκινητα και δεν ειμαι 100% σιγουρος οτι ολα ειναι οκ (αν και η cosmote λεει οτι ειμαι ενταξει).

 

Και εγώ έκανα τα access points copy από το Hero. Το ένα ήταν cosmote MMS και το άλλο Cosmote με μόνη ρύθμιση "internet" σαν APN και τα άλλα defaults. Οπότε άν έχεις το ίδιο μάλλον εντάξη είσαι :)

Γιώργος

Ericsson: GA 628 | Nokia: 3210, 6210, 6600 | Sony Ericcson: P990i | HTC: Touch Cruise, Hero, HD7 | Samsung: Galaxy S, Galaxy S II, Galaxy S III, Galaxy S5, Galaxy S7, Galaxy S9+, Galaxy Tab S2, Galaxy S21 Ultra, Galaxy Tab S8+ | Acer: Iconia A500 | ASUS: Nexus 7 (2013) | LG: G2 (32GB)

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω και εγω οτι αν εχεις τελευταιας γενιας Android δεν αξιζει να πας σε παρομοια συσκευη, οποια και αν ειναι αυτη.

Μια ερωτηση που εχω ειναι αν ξερει καποιος να μου πει πως θα ειμαι σιγουρος οτι μπαινω μεσω wireless internet και οχι μεσω wap στο διαδικτυο καθως εβαλα τις ρυθμισεις χειροκινητα και δεν ειμαι 100% σιγουρος οτι ολα ειναι οκ (αν και η cosmote λεει οτι ειμαι ενταξει). Custom ROM υπολογιστε σε κανενα μηνα της προκοπης.

Κατα τα αλλα, και για να συμφωνησω με το φιλο μας πριν, χαλια ειναι το τηλεφωνο...μη διανοηθειτε οσοι σας γαργαλαει η τσεπη σας να το αγορασετε..:lol:

 

 

Μας μάμησες τώρα:D

 

USB φορτιστεί έχει κανονικά? Η mini USB:O

GIVE ME YOUR MIND AND I'M A OPEN IT,NAME A LAW AND I'VE ALREADY BROKEN IT,CAUSE I DON'T GIVE A FUCK ABOUT THE SYSTEM-----By_Fidel
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, οι πρώτες μου εντυπώσεις αφού έπαιξα λίγο μαζί του από χθες το βράδυ.

 

Όλα τα θετικά που είπαν οι παραπάνω ισχύουν, και είμαι πολύ ευχαριστημένος μέχρι τώρα (ειδικά σε σχέση με το Hero που είχα πριν) οπότε θα σας πω τι δεν μου άρεσε ή με ενόχλησε μέχρι τώρα.

 

1.Ενώ όταν έχει ανοίξει μια εφαρμογή, το κινητό είναι πάρα πολύ γρήγορο, πολλές φορές όταν κάνει back ή ανοίγεις μια νέα εφαρμογή, υπάρχει ένα μικρό lag. Το ποιο πιθανό είναι να φταίει που έχει γεμίσει η μνήμη, μιας και μετά από αρκετή χρήση με διάφορες εφαρμογές έμενα με 40MB ελεύθερα.

Αυτό βέβαια λογικά θα διορθωθεί με το 2.2 που θα βλέπει και τα 512 MB αντί για 256, ή με έναν task manager για να κάνουμε kill τα processes.

 

Το περίεργο είναι ότι με αρκετά προγράμματα να τρέχουνε, κολλάει λίγο όταν πάς να κάνεις scroll down το παράθυρο με τις ειδοποιήσεις, και επίσης το market μερικές φορές μένει κολλημένο στο loading, ακόμα και με σύνδεση wifi.

 

2. Μου έλειψε λίγο το trackball του Hero. Παρόλο που το touch είναι πάρα πολύ καλό, όταν θες να κάνεις edit μέσα σε μια λέξη, το trackball ήταν ποιο εύχρηστο. Επίσης όταν έκανες ένα search πχ στο market μπορούσες να κάνεις scroll σε παλιά αποτελέσματα με το trackball και μετά να συμπληρώσεις κάτι. Τώρα, αν επιλέξεις κάτι , κάνει κατευθείαν αναζήτηση.

 

3. Ενώ ήξερα ότι το swype δεν υποστηρίζει ελληνικά, νόμιζα ότι το πληκτρολόγιο της Samsung θα είχε, έστω και με το more locale. Δυστυχώς δεν έχει, οπότε βολεύτηκα με το greek input method από το market προς το παρόν. Λογικά θα φτιάξει κάποια στιγμή με μια αναβάθμιση όπως έφτιαξε και στο Hero.

 

4. Χθες βράδυ εγκατέστησα το Kies σε Windows Ultimate 64bit και έκανα και το update που ζήτησε. Όταν συνέδεα το κινητό, κόλλαγε στο Connecting… Τελικά το απεγκατέστησα και το πέρασα πάλι χωρίς να κάνω update και δούλεψε μια χαρά. Αλλά μέχρι να το κάνω μου έσπασε τα νεύρα.

 

5. Τέλος, όταν είχα ανοίξει το hero για πρώτη φορά με κάρτα cosmote, αμέσως είχε περάσει τα APN για Internet και MMS, στο Galaxy S δεν υπήρχε τίποτα και έπρεπε να ψάξω και να τα βάλω με το χέρι.

 

Το swype πάντως είναι απίστευτο, μακάρι να το βγάλουν και στα ελληνικά.

Και κάτι που δεν θυμάμαι να είδα στο manual. Ενώ λέει ότι πατώντας συνεχόμενα το κουμπί του Home εμφανίζονται οι τελευταίες 6 εφαρμογές, αν κρατήσουμε πατημένο το κουμπί του menu εμφανίζεται η αναζήτηση.

 

EDIT:

USB φορτιστεί έχει κανονικά? Η mini USB:O

Έχει ένα κανονικό φορτιστή που συνδέεται στην micro usb του κινητού, και ένα επιπλέων καλώδιο micro usb σε usb για σύνδεση και φόρτιση απο υπολογιστή

Edited by georgios29

Γιώργος

Ericsson: GA 628 | Nokia: 3210, 6210, 6600 | Sony Ericcson: P990i | HTC: Touch Cruise, Hero, HD7 | Samsung: Galaxy S, Galaxy S II, Galaxy S III, Galaxy S5, Galaxy S7, Galaxy S9+, Galaxy Tab S2, Galaxy S21 Ultra, Galaxy Tab S8+ | Acer: Iconia A500 | ASUS: Nexus 7 (2013) | LG: G2 (32GB)

Link to comment
Share on other sites

επίσης το market μερικές φορές μένει κολλημένο στο loading, ακόμα και με σύνδεση wifi.

 

Χθες βράδυ εγκατέστησα το Kies σε Windows Ultimate 64bit και έκανα και το update που ζήτησε. Όταν συνέδεα το κινητό, κόλλαγε στο Connecting… Τελικά το απεγκατέστησα και το πέρασα πάλι χωρίς να κάνω update και δούλεψε μια χαρά. Αλλά μέχρι να το κάνω μου έσπασε τα νεύρα.

 

Ενώ λέει ότι πατώντας συνεχόμενα το κουμπί του Home εμφανίζονται οι τελευταίες 6 εφαρμογές, αν κρατήσουμε πατημένο το κουμπί του menu εμφανίζεται η αναζήτηση.

 

 

Τα πρωτα δυο που αναφερεις δεν τα παρατηρησα εγω. Για το τριτο, εμενα μου κανει ακριβως αυτο που γραφεις-εμφανιζονται οι τελευταιες εφαρμογες.

"Any sufficiently advanced technology is indistinguishable from magic"-Sir Arthur Clarke
Link to comment
Share on other sites

Ευκολα περνιούντε οι ρυθμισεις για cosmote;

 

google it, αυτο εκανα και εγω αλλα δεν θυμαμαι δυστυχως να σου πω απο ποια σελιδα τις πηρα. παντως ειναι ευκολο να τις βαλεις και χειροκινητα.

"Any sufficiently advanced technology is indistinguishable from magic"-Sir Arthur Clarke
Link to comment
Share on other sites

αντιγραφω απο το iphone:

 

DATA:

 

APN: internet

Username: -

Password: -

 

MMS:

APN: mms

username: -

password: -

MMSC: http://195.167.65.220:8002

Mesolavitis MMS: 10.10.10.20:8080

megisto megethos MMS: 614400

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

υπαρχει περιπτωση το clove να δινει και τσαμπα χαρτη ?

 

το λεω γιατι δινει εξτρα μια 8αρα καρτα μνημης και η συγκεκριμενη που μου ηρθε γραφει επανω

license for the map UK & Ireland : χχχχ-χχχχ-χχχ-χχ

 

για να προλαβω τυχων εξυπναδες του στυλ να δω μονος μου , δεν την εχω στο γραφειο, μου ειπαν τι εχει η συσκευασια στο σπιτι που την παρελαβαν ...

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S (Μέρος Ι)
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...