Jump to content

Samsung Galaxy S (Μέρος Ι)


NTROPIC
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εφοσον εχουμε συσκευη με λειτουργικο power by Google, ειναι απολυτα λογικο να εχεις αρκετα πλεονεκτηματα αν εκμεταλλευτεις τις δυνατοτητες του gmail.

 

1) αν αλλαξεις καρτα sim καποια στιγμη, πρεπει να βρεις τροπο να τις περασεις στην νεα καρτα, κατι που σιγουρα θα σε ταλαιπωρησει

2) στην καρτα sim απ'οσο γνωριζω εχεις αρκετους περιορισμους. νομιζω οτι στην sim δεν μπορεις να βαλεις ονομα με παραπανω απο 13 γραμματα (αν θυμαμαι καλα).

και δεν μπορεις να βαλεις παραπανω απο εναν αριθμο σε καθε επαφη.

3) στο gmail μπορεις να τα εχεις ολα να συγχρονιζονται ειτε live ειτε οποτε θελεις εσυ να κανεις χειροκινητο συγχρονισμο. το πλεονεκτημα ειναι οτι εχεις ολες σου τις επαφες, με παραπανω απο ενα τηλεφωνα σε καθε επαφη, γενεθλια, επετειους, σημειωσεις, φωτογραφια επαφης.

4) οποτε θελεις να στειλεις ενα mail σε καποιον απο τις επαφες σου, απλα γραφεις το mail, και για να προσθεσεις αποστολεα, απλα πληκτρολογεις τα 2-3πρωτα γραμματα, σου βρισκει την επαφη και βαζει αυτοματα το email στον αποστολεα. αυτο γινεται και στον υπολογιστη στο gmail αλλα και στο galaxy.

5) εννοειτε οτι και στο daily briefing αλλα και στο ημερολογιο εμφανιζονται γιορτες, γενεθλια κ.τ.λ

6) στο gmail εχεις δυνατοτητα αποθηκευσης εγγραφων word, excel, παρουσιασεις κ.τ.λ, μιας και σου δινει ξεχωριστο χωρο 1gb για αποθηκευση εγγραφων τα οποιοα μπορεις και να τα επεξεργαστεις. αυτη ειναι η υπηρεσια google docs. το γραφει σαν "εγγραφα" στο gmail. και φυσικα ειναι δωρεαν !!!!

7) υπαρχει το gοogle voice το οποιο ειναι φανταστικο

8) το gmail εχει πολυ προσεγμενο και προηγμενο συστημα anti-spam (ανεπιθυμητη αλληλογραφια).

9) μπορεις να φτιαξεις δωρεαν δικο σου Blog και να το διαχειριζεσαι ακομα και μεσα απο το galaxy, να ανεβαζεις αναρτησεις και να τις επεξεργαζεσαι on the go. και παλι δωρεαν !!!!

10) συγχρονισμο με το gmail υποστηριζουν πλεον ολα τα λειτουργικα και οι πλατφορμες. ακομα και το Iphone :). οποτε δεν νοιαεσαι πλεον για backup/restore επαφων/ημερολογιου/εργασιων/bookmark

11) μην ξεχασω να σου πω οτι μπορεις να χρησιμοποιεις σαν browser στον υπολογιστη σου τον google chrome, o οποιος εχει συγχρονισμο των bookmark με το gmail φυσικα. αυτο πως σου φενεται ? δελεαστικοτατο ε?

 

αυτα θυμαμαι προς το παρον. νομιζω οτι σου εξηγησα γιατι γενικα ειναι καλο να εκμεταλλευτεις τις google Υπηρεσιες.

αν θελεις κατι αλλα πανω στα παραπανω εδω ειμαι φιλε:).

 

**** Αλλαξα το ονομα στο Blog Μου και οποιοι προσπαθησατε σημερα να μπειτε με το παλιο ονομα, δεν εμπαινε.

Το νεο ονομα ειναι : http://antonis-news.blogspot.com/

υπαρχει και στην υπογραφη μου μιας και το διορθωσα.

 

θα ανεβασω και τον οδηγο για το gmail Που εγραψα πριν λιγο εδω στο blog για οποιον το θελει :).

 

to 11 μπορείς λίγο να το αναλύσεις...???

LG G4
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ωραίοι! Ποιο κατάστημα?

 

KINHTOMANIA στη Κάνιγγος. Το θέμα ειναι να μην μου ξανα βγαλει προβλήμα γιατί τοτε η samsung ειναι για τα μπάζα. και απο οτι διαβάζω σε forum εξωτερικου βγαζει αρκετα προβλήματα

Edited by inactiveaccount553
Link to comment
Share on other sites

KINHTOMANIA στη Κάνιγγος. Το θέμα ειναι να μην μου ξανα βγαλει προβλήμα γιατί τοτε η samsung ειναι για τα μπάζα. και απο οτι διαβάζω σε forum εξωτερικου βγαζει αρκετα προβλήματα

 

Οταν λες προβληματα?Hardware ή Software?:blink:

Will keep updating....Galaxy S out of the box 2.1 Eclair JM5 Cos,2.2.1 Froyo JS3 + SPEEDMOD KERNEL-k13c-500hz + Clockwork Mod,Slim ICS + Semaphore Kernel + JVU modem,Slim Bean 4.1.2 + Semaphore 2.6.0.s,Cyanogen 10.1 + Semaphore 2.9.23 ....10.2 etc....,Cyanogenmod 11 snapshot M4 + Neo kernel cma 415mb. :shifty:
Link to comment
Share on other sites

Οταν λες προβληματα?Hardware ή Software?:blink:

 

και στα 2. Απο οτι διαβασα τελικά αυτό το προβλημα με την καμερα ειναι αρκετα συχνό. ξεχασα ν αναφερω οτι οταν πηγα στο καταστημα υπήρχε ακομα ενα κινητο για σερβις με προβλημα στη καμερα. Και χωρίς να θέλω να το παιξω έξυπνος ή να πανικοβάλλω ανέφερα το πρόβλήμα σε φίλο μου που εργαζεται στην infineon στην Αυστρία που παραγει κάποια απο τα εξαρτηματα της samsung και μου είπε οτι γενικώς το galaxy εχει πολλά προβλήματα και πραγματικά με προβλήμάτισε. Αν είναι να παρω τα λεφτα να βάλω και κατι παραπάνω και να παρω το μήλο4

Link to comment
Share on other sites

to 11 μπορείς λίγο να το αναλύσεις...???

Φίλε μου θα φτιάξω μερικούς οδηγός με βήματα, για κάποια θέματα και ένα από αυτά είναι και αυτό που θέλεις.

Λίγο υπομονή και θα τα ανεβάσω και εδώ και στο blog μου.

 

**** Αν οποιοσδήποτε έχει καμιά ιδέα/συμβουλή/προτροπή για την βελτίωση της εμφάνισης του blog μου ας μου στείλει σε pm εδώ.

Ευχαριστώ πολύ !!!!

 

 

Sent from my Samsung Galaxy S I-9000

LG G2 32GB D800 LTE

Το προσωπικό μου Blog http://antonis-news.blogspot.com/ - Twitter : Kourkoumelakis

My Photography: http://kourkoumelakis.blogspot.gr// - Instagram & Flickr: Kourkoumelakis

Link to comment
Share on other sites

KINHTOMANIA στη Κάνιγγος. Το θέμα ειναι να μην μου ξανα βγαλει προβλήμα γιατί τοτε η samsung ειναι για τα μπάζα. και απο οτι διαβάζω σε forum εξωτερικου βγαζει αρκετα προβλήματα

 

και στα 2. Απο οτι διαβασα τελικά αυτό το προβλημα με την καμερα ειναι αρκετα συχνό. ξεχασα ν αναφερω οτι οταν πηγα στο καταστημα υπήρχε ακομα ενα κινητο για σερβις με προβλημα στη καμερα. Και χωρίς να θέλω να το παιξω έξυπνος ή να πανικοβάλλω ανέφερα το πρόβλήμα σε φίλο μου που εργαζεται στην infineon στην Αυστρία που παραγει κάποια απο τα εξαρτηματα της samsung και μου είπε οτι γενικώς το galaxy εχει πολλά προβλήματα και πραγματικά με προβλήμάτισε. Αν είναι να παρω τα λεφτα να βάλω και κατι παραπάνω και να παρω το μήλο4

 

 

Περίεργο που ο γουγλης δεν βρίσκει τίποτα σχετικά με το πρόβλημα στην κάμερα στο SGS. Δεν βρίσκει προβλήματα γενικότερα.... (εκτός από μερικά bricks :lol:) Και εγώ προσωπικά που έκανα ένα μήνα research πριν πάρω τη συσκευή διαβάζοντας ότι forum υπάρχει, πρώτη φορά το ακούω αυτό από σένα! Και στην τελική Βγάζεις μια ολόκληρη Samsung για τα μπάζα επειδή σου έκατσε προβληματική συσκευή! Shit happens my friend, θα έπρεπε να το γνωρίζεις αυτό. Το SGS έχει πουλήσει 2.000.000 τεμάχια και η συντριπτική πλειοψηφία είναι ευχαριστημένοι με την αγορά τους.. Και αυτά στα λέει ένα ανέκαθεν HTC fanboy για να μην παρεξηγηθώ

Link to comment
Share on other sites

Περίεργο που ο γουγλης δεν βρίσκει τίποτα σχετικά με το πρόβλημα στην κάμερα στο SGS. Δεν βρίσκει προβλήματα γενικότερα.... (εκτός από μερικά bricks :lol:) Και εγώ προσωπικά που έκανα ένα μήνα research πριν πάρω τη συσκευή διαβάζοντας ότι forum υπάρχει, πρώτη φορά το ακούω αυτό από σένα! Και στην τελική Βγάζεις μια ολόκληρη Samsung για τα μπάζα επειδή σου έκατσε προβληματική συσκευή! Shit happens my friend, θα έπρεπε να το γνωρίζεις αυτό. Το SGS έχει πουλήσει 2.000.000 τεμάχια και η συντριπτική πλειοψηφία είναι ευχαριστημένοι με την αγορά τους.. Και αυτά στα λέει ένα ανέκαθεν HTC fanboy για να μην παρεξηγηθώ[/quote

 

Φίλε πραγματικά αν βγαλει ξανά ελάττωμα θα στεναχωρηθώ γιατι μου άρεσε το κινητο. αλλά μάλλον δεν εψαξες καλά. Βάλε camera failed στο google κια θα δεις τι εννοώ. Επίσης μόλις διαβασα οτι το πρόβλήμα εχει αναφερθει και εδώ σε προηγούμενα post. KAI KAΘΟΛΟΥ SHIT HAPPENS. Η συσκευη ηταν 6 ημερών. Επίσης διαβασε τι γραφω πιο πάνω. Στο καταστημα υπήρχε συσκευη γαι σερβις με προβλημα στην κάμερα.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε πραγματικά αν βγαλει ξανά ελάττωμα θα στεναχωρηθώ γιατι μου άρεσε το κινητο. αλλά μάλλον δεν εψαξες καλά. Βάλε camera failed στο google κια θα δεις τι εννοώ. Επίσης μόλις διαβασα οτι το πρόβλήμα εχει αναφερθει και εδώ σε προηγούμενα post. KAI KAΘΟΛΟΥ SHIT HAPPENS. Η συσκευη ηταν 6 ημερών. Επίσης διαβασε τι γραφω πιο πάνω. Στο καταστημα υπήρχε συσκευη γαι σερβις με προβλημα στην κάμερα.

 

Shit happens εννοώ ότι παντού και πάντα υπάρχει η αστοχία υλικού..έτυχε να πέσει σε σένα. Λίγο πολύ όλοι την έχουμε πατήσει έτσι, γι'αυτό υπάρχουν οι εγγυήσεις. Εάν σου άρεσε λοιπόν η συσκευή άλλαξε την με μία καινούργια και είμαι σίγουρος πως δεν θα το μετανιώσεις:cool:.

Link to comment
Share on other sites

Shit happens εννοώ ότι παντού και πάντα υπάρχει η αστοχία υλικού..έτυχε να πέσει σε σένα. Λίγο πολύ όλοι την έχουμε πατήσει έτσι, γι'αυτό υπάρχουν οι εγγυήσεις. Εάν σου άρεσε λοιπόν η συσκευή άλλαξε την με μία καινούργια και είμαι σίγουρος πως δεν θα το μετανιώσεις:cool:.

 

μακάρι να ειναι οπως τα λές και να μην υπάρχει γενικότερο πρόβλήμα. θα το δω ομως άμεσα με την καινουργια συσκευη που θ αμου δώσουν

Link to comment
Share on other sites

μακάρι να ειναι οπως τα λές και να μην υπάρχει γενικότερο πρόβλήμα. θα το δω ομως άμεσα με την καινουργια συσκευη που θ αμου δώσουν

 

Aν υπήρχε γενικότερο πρόβλημα hardware θα είχε γίνει χαμός... :) ειδικά αν δε δούλευε η κάμερα... μην ανησυχείς, συνήθως δε χτυπάει κεραυνός 2 φορές στο ίδιο μέρος.. με ελάχιστες εξαιρέσεις :

http://en.wikipedia.org/wiki/Roy_Sullivan :)

- Alex
Link to comment
Share on other sites

 

Βάλε camera failed στο google κια θα δεις τι εννοώ. KAI KAΘΟΛΟΥ SHIT HAPPENS. Η συσκευη ηταν 6 ημερών. Επίσης διαβασε τι γραφω πιο πάνω. Στο καταστημα υπήρχε συσκευη γαι σερβις με προβλημα στην κάμερα.

Για δες εδώ:

http://androidforums.com/samsung-galaxy-s/105501-camera-failed-message.html

λένε ότι δεν είναι θέμα hardware αλλά τους προκλήθηκε από εγκατάσταση κάποιων άλλων εφαρμογών και ότι επεγκαθιστώντας εφαρμογές - ή επαναφέροντας το κινητό σε εργοστασιακές ρυθμίσεις - το πρόβλημα λύθηκε.

Βέβαια εσένα όπως λες ήταν out of the box με πρόβλημα, οπότε ίσως φταίει κάτι άλλο. Πάντως όπως είπε κι ο vipercubic, shit happens. Αν ψάχνεις με εντολή αναζήτησης την εντολή λάθους που σου βγάζει ασφαλώς και θα φαίνεται λες και είναι το συχνότερο πρόβλημα του πλανήτη. Όταν όμως διαβάζεις γενικά για το SGS, όπως κάνουμε οι περισσότεροι εδώ, είναι ολοφάνερο ότι το πρόβλημα αυτό δεν είναι τόσο συχνό. Ήσουν άτυχος. Τώρα για το ότι κι άλλος στο service είχε το ίδιο πρόβλημα... ε παίξε ΛΟΤΤΟ....

Σε κάθε περίπτωση μακάρι να μη σου εμφανιστεί κανένα πρόβλημα στο μέλλον και να χαρείς το ολοκαίνουργιο SGS σου!

Αντώνης.
Link to comment
Share on other sites

Any way παιδιά. Προβλήματα βγάζουν όλες οι συσκευές. Πιστεύεις αν κανείς αναζήτηση για προβλήματα iPhone δεν θα βρεις;

 

Το θέμα είναι να μπορείς να εκτιμήσεις σε τι ποσοστό αναφέρονται.

Μια αναζήτηση σου δίνει αποτελέσματα σε παγκόσμιο επίπεδο. Το να υπάρχουν κάποιες συσκευές ελατωματικες δεν σημαίνει ότι το galaxy είναι αποτυχία.

Αν υπήρχε κι άλλη συσκευή διόλου απίθανο να ήταν από την ίδια παρτίδα που έφτασε στο συγκεκριμένο κατάστημα.

 

Κάπου είχε αναφερθεί εδώ στο φόρουμ, ότι έβγαζε μήνυμα out of memory αλλά διορθωθηκε. Μου το είχε βγάλει κι εμενα κάποια φορά αλλά δεν θυμάμαι με ποιο firmware ήμουν. Έκλεισα την εφαρμογή από τον task manager και όταν την ξανά άνοιξα ήταν μια χαρά.

Βγάζω καθημερινά λόγω δουλειάς αρκετές φωτό και είμαι πολύ ευχαριστημένος.

 

Τόσα χρόνια το πρώτο πράγμα που κάνουμε όταν μας παρουσιαστεί οτιδήποτε είναι επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων, και τεσταρισμα του κινητού για μια δυο μέρες χωρίς καμία ξένη εφαρμογή.

 

Αν είναι πειραγμενο δηλαδή έχει φλασαρισθει η έχουμε πειράξει αρχεία συστήματος, θα πρέπει να περάσουμε ξανά το firmware.

Και στο service αυτό κάνουν πρώτα απ όλα. Γι αυτό σου λένε σου κάναμε και αναβάθμιση.

 

Δεν ξέρω αν εκανες τίποτα απ όλα αυτά πριν το δώσεις.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

παιδία να είστε καλά, που τα γράφετε αυτά γιατι ήμουν έτοιμος να έπαιρνα τα λεφτα πίσω. αλλά καταλαβαινετε οτι οταν μου χάλασε ψιλοφρικαρα γιατι μου άρεσε το κινητο.

ο άλλος ο τύπος παντως το έιχε αφησει για σερβις και μάλλον δεν απαίτησε αντικατάσταση. ειμαι περιεργος να δώ αυριο τι θα μου ο τεχνικος και αν καταφερε να το φτιάξει

Link to comment
Share on other sites

Εγω οπως ειπα και σε προηγούμενο post εχει μια πρασινη γραμμη η οθόνη αλλά δεν το πηγαινω(στου διόλου την μανα) γιατι είναι ταλαιπωρία και μένεις και καποιες μέρες χωρις τηλέφωνο...

 

Απο service....

Link to comment
Share on other sites

Εγω οπως ειπα και σε προηγούμενο post εχει μια πρασινη γραμμη η οθόνη αλλά δεν το πηγαινω(στου διόλου την μανα) γιατι είναι ταλαιπωρία και μένεις και καποιες μέρες χωρις τηλέφωνο...

 

Απο service....

 

Ε καλά εσύ τώρα είσαι το άλλο άκρο.........:lol:

Αντώνης.
Link to comment
Share on other sites

YORKSHIRE παιδία να είστε καλά, που τα γράφετε αυτά γιατι ήμουν έτοιμος να έπαιρνα τα λεφτα πίσω. αλλά καταλαβαινετε οτι οταν μου χάλασε ψιλοφρικαρα γιατι μου άρεσε το κινητο.

ο άλλος ο τύπος παντως το έιχε αφησει για σερβις και μάλλον δεν απαίτησε αντικατάσταση. ειμαι περιεργος να δώ αυριο τι θα μου ο τεχνικος και αν καταφερε να το φτιάξει

Σήμερα 17:43

Εχει αναφερθεί στο forum οτι η κάμερα δεν λειτουργεί όταν η μπαταρία είναι πολύ χαμηλή (κλείνει από μόνη της) . Δεν ξέρω αν ήταν αυτό το πρόβλημα ή κάτι άλλο.

 

Επειδή και εγώ έχω διαβάσει όλες τις σελίδες :dizzy::hypno: θα ξαναρωτήσω κάτι που είχα ρωτήσει αλλά δεν απαντήθηκε. Η επιλογή "Προσβασιμότητα" στις ρυθμίσεις που όταν την επιλέξεις σου βγάζει "απαιτείται εφαρμογή προσβασιμότητας" τί ακριβώς είναι ρε παιδιά ?

 

EDIT : Και κάτι ακόμα : Εχει δοκιμάσει κανείς αν το apndroid δουλεύει (δηλαδή κλείνει το ανεβοκατέβασμα δεδομένων) και με τις νεότερες sim που έχουν το apn πάνω τους γιατί έχει αναφερθεί οτι στην περίπτωση αυτή δεν δουλεύει

Edited by Apostolis75
Seriousness is the only refuge of the shallow !!! ;)
Link to comment
Share on other sites

Εχει αναφερθεί στο forum οτι η κάμερα δεν λειτουργεί όταν η μπαταρία είναι πολύ χαμηλή (κλείνει από μόνη της) . Δεν ξέρω αν ήταν αυτό το πρόβλημα ή κάτι άλλο.

 

Επειδή και εγώ έχω διαβάσει όλες τις σελίδες :dizzy::hypno: θα ξαναρωτήσω κάτι που είχα ρωτήσει αλλά δεν απαντήθηκε. Η επιλογή "Προσβασιμότητα" στις ρυθμίσεις που όταν την επιλέξεις σου βγάζει "απαιτείται εφαρμογή προσβασιμότητας" τί ακριβώς είναι ρε παιδιά ?

 

EDIT : Και κάτι ακόμα : Εχει δοκιμάσει κανείς αν το apndroid δουλεύει (δηλαδή κλείνει το ανεβοκατέβασμα δεδομένων) και με τις νεότερες sim που έχουν το apn πάνω τους γιατί έχει αναφερθεί οτι στην περίπτωση αυτή δεν δουλεύει

Η επιλογή "Προσβασιμότητα" είναι ένα μενού Υπηρεσιών για άτομα με ειδικές ανάγκες το οποίο δεν ενεργοποιείται με την έκδοση 2.1 του Android αλλά με την έκδοση 2.2 και μετά.

Link to comment
Share on other sites

Εχει αναφερθεί στο forum οτι η κάμερα δεν λειτουργεί όταν η μπαταρία είναι πολύ χαμηλή (κλείνει από μόνη της) . Δεν ξέρω αν ήταν αυτό το πρόβλημα ή κάτι άλλο.

 

Επειδή και εγώ έχω διαβάσει όλες τις σελίδες :dizzy::hypno: θα ξαναρωτήσω κάτι που είχα ρωτήσει αλλά δεν απαντήθηκε. Η επιλογή "Προσβασιμότητα" στις ρυθμίσεις που όταν την επιλέξεις σου βγάζει "απαιτείται εφαρμογή προσβασιμότητας" τί ακριβώς είναι ρε παιδιά ?

 

Aυτό υπάρχει σε όλους τους υπολογιστές, και στα windows σου, λέγεται Ease of Access στα 7, αν έχεις αυτά. Είναι για τους χρήστες με κάποια αναπηρία, πρόβλημα κινητικότητας, ακοής, κτλ.. ας πουμε ένα πρόγραμμα που διαβάζει το κείμενο δυνατά, δονείται αν γίνει κάτι, ανάβει φώτα, κάνει zoom για να βλέπεις καλύτερα, του μιλάς και τυπώνει κτλ... , θα χρειάζεται αυτό το option. Αλλά δεν ξέρω αν υπάρχουν προγράμματα που το χρησιμοποιούν, λογικά θα πρέπει να υπάρχουν.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ παιδιά για τις απαντήσεις.

 

Για το apndroid μπορεί να απαντήσει κάποιος που το έχει δοκιμάσει με καινούρια sim?

Seriousness is the only refuge of the shallow !!! ;)
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λες είναι για rgb σύνδεση.

Εσυ θες σύνδεση video, αν δεν έχει πουθενά η τηλεόραση σου τέτοια υποδοχή τότε κι εφόσον έχει τουλάχιστον υποδοχή scart θα πας σε ένα κατάστημα ηλεκτρονικών ηδων μαζί με το καλώδιο σου και θα ζητήσεις έναν μετατροπεα από rca σε scart.

 

Thank 's!Θα δοκιμασω.

 

 

Ρε παιδια σ αυτο το βιντεο http://www.youtube.com/watch?v=sQkVPipeO8k χρησιμοποιει launcher pro η το launcher pro plus?Aυτος o τρισδιαστατος κυβος στο μενου ειναι επιλογη του launcher pro?

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα με την κάμερα λογικά είναι σφάλμα λογισμικού. Σε άλλες περιπτώσεις σχετιζόταν με κάποια προγράμματα που "χτυπούσαν" και προκαλούσαν το πρόβλημα. Γενικά τέτοια θεματάκια (όχι με την καμερα μονο) εμφανίζονται σε ενα κινητο για το οποίο έχουν γραφτεί άπειρες εφαρμογές, καλές και κακές. Ίσως να ειναι κατι παρόμοιο με τα windows και τις ασταθειές τους. Υπάρχουν πολλά κινητά με ανδροειδές λειτουργικό με διαφορετικoύς συνδυασμούς λογισμικού και υλισμικού, οπότε μια εφαρμογη που δουλεύει καπου, ισως να αδυνατει να δουλεψει σωστα σε καποιο αλλο κινητο (ακομα και τις ιδιας εταιρειας-σκεφτειτε μονο ποσα διαφορετικα firmwares κυκλοφορούν για το sgs μόνο). Εδω ειναι και η διαφορα με τα προϊόντα με το μήλο το οποιο ανηκε σε μια πλατφόρμα και ένα μοντέλο γεμάτο κλειδωματα και περιορισμούς....

 

Πριν 2 μερες ανεφερα προβλημα με τη ληψη μεγαλων sms. Ισως να ηταν προβλημα δικτυου. Εβαλα την καρτα μου σε αλλο κινητο και μου εστειλα ενα μηνυμα μεγαλο. Εκεινη την ωρα ηταν σαν να εριξε καποιος tuboflo στη λεκανη και αρχισε να ερχεται ενας οχετος μηνυματων.

 

Το κινητο το εχω σχεδον μια εβδομάδα. Αν το αφησω να δουλεψει σαν κινητο και οχι σαν tablet/netbook/gps κ.α εχει αρκετη δυναμη στην μπαταρια. Ειμαι στη δευτερη μερα και ειμαι γυρω στο 65% (το βραδυ το κλεινω).

 

Προερχομαι απο Ν95 8gb. Η διαφορα στην ταχυτητα ειναι ΤΕΡΑΣΤΙΑ. Το ιδιο και στην οθονη αλλα και την ευκολια χρησης. Κανει το αγαπημενο μου Ν95 να δειχνει φτηνιαρικο παλαιολιθικο κινητο (αλλα ιδιαιτερα αξιοπιστο, πληρες και αρκετα ισχυρο στην μπαταρια μετα απο 2 και κατι χρονια εξαντλητικης χρησης).

 

Πριν 4 και κατι χρονια ειχα ενα Ν73 με στερεοφωνικα ηχεια το ιδιο και το Ν95 μου. Το samsung champ των 90 ευρω εχει στερεοφωνικα ηχεια. Το SGS των 560 εχει 1 μετριας ποιοτητας. Το ηξερα πριν το παρω αλλα πιστευω οτι ειναι απαραδεκτο. Μην μου πειτε οτι επειδη ειναι smartphone δεν κανει για multimedia, γιατι θα σας παρω στο κυνηγι :) Θα σας ραπίσω ακομα αν πειτε οτι εχει καλη καμερα. Το Ν95 το παταει κατω το SGS και ειναι 2ετιας. Στην καλυτερη μιλαμε για μια μετρια 5αρα καμερα κινητου.

 

Το ξυπνητηρι δεν δουλευει με το κινητο κλειστο. Ενας φιλος εγραψε οτι το εν λογω κινητο ειναι σαν υπολογιστης οποτε δεν μπορει να κανει τιποτα οταν ειναι κλειστο. Δεν μου αρκει αυτο, γιατι ο υπολογιστης μου οταν του πω να αναψει μια συγκεκριμενη ωρα θα το κανει. Το Ν958γβ μου τον πρωτο χρονο χτυπουσε οταν ηταν κλειστο (και το Ν73, αλλα και Ν95 του αδερφου μου). Καποια στιγμη τα κινητα (και τα 3) αποφασισαν οτι ηθελαν να γινουν pc και σταματησαν να χτυπανε σβηστα (το καταλαβαινεις οταν σε παιρνουν τηλεφωνο απο τη δουλεια και προσπαθεις να εξηγησεις τι εγινε ενω εισαι χωρις καφε και με τη τσιμπλα στο ματι).

 

Το κινητο μου εχει φαει καποια κολληματακια (3 επανεκκινησεις οταν πηγα να μπω ιντερνετ) και κατι σαν illegal operation των windows οταν παω να αλλαξω τη γραφη σε swype αλλα την αλλαγη την δέχεται :)

 

To mutitask δεν μου φαινεται και πολυ σοϊ. Μια εφαρμογη στο παρασκηνιο φαινεται να σταματαει ενω στο Ν95 συνεχιζε κανονικα να φορτωνει. Ενας φιλος ανεφερε πιο πριν οτι ανοιξε 32 εφαρμογες στο γιωτομηλο και δεν κολλησε. Γιατι να το κανεις αυτο; Δεν ανοιγω 32 εφαρμογες στο pc, εδω θα ανοιξω;;; :lol:

 

Τις επαφες μου τις μαρκαρω απο το Ν95 και τις στελνω με μπλε δοντι και δουλευουν κανονικοτατα με το search!:D

 

Το πληκτρολογιο, η ταχυτητα, η οθονη, η αισθηση της αφης, το λιτο σχεδιο, η απλοτητα χρησης, η ευκολια συνδεσης με wifi/bluetooth/gps, η πληθωρα εφαρμογων, το οτι δεν ειναι γιωτομηλο, το οτι πιανει σημα (!!!) με εχουν ενθουσιασει. Μακαρι να ειχει λιγο σκληροτερο πλαστικο πισω καλυμμα :X

 

Αναμενω το φρόντο προς τελη οκτωβρη αλλα δεν καιγομαι κιολας. Ειμαι ικανοποιημενος απολυτα. :shifty:

 

Συγνωμη για το βιβλιο ποστ, αλλα ηθελα να προσφερω μια γενικη και πιο προσχαρη εντυπωση για τη χρηση του κινητου και να μη γραψω και εγω για τον φροντο, ρουταρισμα, και λαγκφιξ.

 

Ευχαριστω πολυ σε ολα τα παιδια που προσφερουν το χρονο τους για να βοηθησουν κοσμο εδω μεσα (δε λεω ονοματα γιατι θα ξεχασω καποιον και θα ειναι αδικο)

Edited by mihalakis22
Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη 3 απορίες:

1) το Google Chrome to Phone είναι διαθέσιμο αν έχεις κάνει root σωστα;

2) το Google Voice, οι κάτοικοι Ελλάδας τι ακριβώς το κάνετε; Αυτό δεν είναι με την ενοποίηση των τηλεφωνικών αριθμών και δουλεύει μόνο στο αμέρικα;

3) θυμάμαι ένα app, το Google voice actions, που μπορούσες να δίνεις με αυτό εντολές στο κινητό πχ "give me a map of kipseli athens greece".. Αλλά δε μπορώ να τη βρω..

μήπως την είχα δει σε όνειρο και νομίζω ότι είναι πραγματικότητα;

Link to comment
Share on other sites

σε οριζοντια προβολη πως αλλαζει η γλωσσα στο swype...?

 

Mε τον ίδιο τρόπο. Από το Swype button (i) στο Q ( ; )

 

Συγγνώμη 3 απορίες:

1) το Google Chrome to Phone είναι διαθέσιμο αν έχεις κάνει root σωστα;

2) το Google Voice, οι κάτοικοι Ελλάδας τι ακριβώς το κάνετε; Αυτό δεν είναι με την ενοποίηση των τηλεφωνικών αριθμών και δουλεύει μόνο στο αμέρικα;

3) θυμάμαι ένα app, το Google voice actions, που μπορούσες να δίνεις με αυτό εντολές στο κινητό πχ "give me a map of kipseli athens greece".. Αλλά δε μπορώ να τη βρω..

μήπως την είχα δει σε όνειρο και νομίζω ότι είναι πραγματικότητα;

 

http://www.google.com/mobile/voice-actions/

Edited by Tyxerakias
- Alex
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S (Μέρος Ι)
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...