Jump to content

Samsung Galaxy S (Μέρος Ι)


NTROPIC
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 7,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Για να σας δωσω να καταλαβεται τι παιζει ,ανοιγεις το κιες ενωνεις το κινητο με usb το κιες βλεπει πια εκδοση εχει και εαν εχεις βαλει καποια αλλη εκτος απο αυτη που ειχε οταν την αγορασες δεν σου κανει update , τα αφηνεις ετσι συνδεδεμενα και πας στο pc σου εναρξη-βοηθηματα-εκτελεση γραφεις regedit και μετα HKEY_CURRENT_USER\Software\Samsung\Kies\DeviceDB\1 αφου κανεις τις διορθωσεις

"SoftwareRevision"="I9000XXJF3/I9000OXAJF3/I9000XXJF3/I9000XXJF3"

"ProductCode"="GT-I9000HKDXEU"

"HIDSWVER"="I9000XXJF3/I9000OXAJF3/I9000XXJF3/I9000XXJF3"

"DEVCONINFO"=""

 

πατας update απο το κιες αρα οπως καταλαβαινεις δεν πειραζεις τιποτα απο το κινητο.

 

το πέρασες;

Phone Model: Galaxy A5 [A500FU]
Link to comment
Share on other sites

Ναι απο χθες το μεσημερι .........

 

εκει που γράφει "HKEY_CURRENT_USER\Software\Samsung\Kies\DeviceDB\1"

το τελευταίο ψηφίο το 1 το βγάζει από μόνο του;

και πες μου αν αξίζει να μπω στον κόπο να το κάνω τώρα μία.

Phone Model: Galaxy A5 [A500FU]
Link to comment
Share on other sites

Στο devisedb εαν πατησεις εχει φακελους 1,2 κλπ εσυ πατας στο 1 τωρα οσο αφορα τι ρομ για μενα ειναι οτι καλυτερο εχω δοκιμασει αλλα αυτο δεν σημαινει τιποτα για παραδειγμα πολλα παιδια και εδω μεσα εχουν μεινει ικανοποιημενοι απο την jp3 εμενα μου εκανε κοληματα και τη εβγαλα αμεσως σε αυτα τα πραγματα παιζουν ρολο και αλλοι παραγοντες.
Link to comment
Share on other sites

Ναι απο χθες το μεσημερι .........

 

Access point λειτουργια και ελληνικα εχει?

iPad - Galaxy S

Πρώτη εφαρμογή για Android: http://dl.dropbox.com/u/10320113/ypo.apk

Link to comment
Share on other sites

Στο devisedb εαν πατησεις εχει φακελους 1,2 κλπ εσυ πατας στο 1 τωρα οσο αφορα τι ρομ για μενα ειναι οτι καλυτερο εχω δοκιμασει αλλα αυτο δεν σημαινει τιποτα για παραδειγμα πολλα παιδια και εδω μεσα εχουν μεινει ικανοποιημενοι απο την jp3 εμενα μου εκανε κοληματα και τη εβγαλα αμεσως σε αυτα τα πραγματα παιζουν ρολο και αλλοι παραγοντες.

 

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες φίλε!

Αν ξέρεις εσύ ή κάποιος εδώ μέσα να μου πει αν αφού το περάσω το JPC θα είμαι πλέων μέσα στην εγγύηση και αν μετά από το factory reset είναι σαν να κάνω format.

Για το factory reset ρωτάω γιατί έχω γεμίσει με αρκετά άχρηστα apps από τότε που πειραματιζόμουν και ενώ κάνω unistall μένουν στην μνήμη ένα μέρος τους (το ίδιο νομίζω και με κάθε νέο firmware που εγκατέστησα)

Phone Model: Galaxy A5 [A500FU]
Link to comment
Share on other sites

Αφου περασεις την ρομ επιβαλεται το factory reset για να δουλεψει καλα .Στο μεταφερω αυτουσιο οπως το εγραψε το παιδι που εκανε το howto για την ρομ "AFTER FLASHING TO JPC ITS NECESSARY TO DO A DATA/FACTORY RESET FROM RECOVERY (Volume up + Home + Power). OTHERWISE YOUR PHONE WILL DO MYSTERIOUS THINGS!!! " Edited by roker
λαθος
Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω ενα BIG PROBLEM στο galaxy mou και θελω οποσσηποτε βοηθεια κ αμεσα!

Λοιπον επαιζα με το menu k το είχα βάλει στον συνδυασμό με το δαχτυλικό αποτύπωμα.

Δεν ξέρω αν το έχετε δει.

Είναι μέσα στο menu στο ασφαλές κλείδωμα που λέει.

Δεν θυμάμαι τώρα γιατί μου έχει κλειδώσει το κινητό.

Τι λέει κάπως με μοτίβο..E το ξέχασα τι συνδυασμό είχα βάλει k μετά από πολλούς άκυρους "σιδιασμους" κλείδωσε το κινητό....!

Μου λέει ότι λόγο τον πολλών αποπειρών προσπάθειας θα κλειδώσει k θα μου δοθεί ο συνδυασμός με mail

Καλά ως εδώ..ok

Παω όμως να βάλω το mail μου αλλα το έχω γυρίσει σε ελληνικούς χαραχτήρες...

Εκεί είναι το πρόβλημα!!

Δεν γυρίζει σε αγγλικούς k με τα ελληνικα δεν φαινεται τι γραφω....!!!

Μήπως γνωρίζεται κάτι από αυτό?Σας έχει τύχει παρόμοια κατάσταση?

Πως να γυρίσω από ελληνικά σε αγγλικά?

standart υπαρχει bug στο κινητο γιατι πατωντας παρατεταμενα το γνωστο κουμπακι με το γραναζι δεν βγαινει το menu με τις γλωσσες αλλα απλα μαυριζει.

Δυστυχώς έμεινα από κινητο k όλες μου τις επαφές.

Δεν ξερω τι να κανω....

 

Συγγνώμη για το μακροσκελές μήνυμα μου..

Edited by ZelhS
Link to comment
Share on other sites

μηπως μπορει καποιος να μου πη σε δυο τρεις γραμμες στα ελληνικα (πιστευω να μην τον κουρασω)πως γινεται το ροοτ στην jpc γιατι δεν μπορω να το καταλαβω στα αγγλικα????

ευχ......

Edited by sopyster
Link to comment
Share on other sites

@zelhS

Δοκίμασε κατ' αρχήν να το κλείσεις, να βγάλεις μπαταρία και μετά από λίγη ώρα να ξαναβάλεις την μπαταρία και να το ανάψεις (πιθανόν έτσι να δουλέψουν οι ρυθμίσεις του πληκτρολογίου).

Link to comment
Share on other sites

παιδια να ρωτησω.πως καταλαβαινω αν εχει πιασει το ρουτ?μου εχει βγαλει ενα αππ που λεγεταi superuser permission.ολα οκ ειναι?

Επισης ακουω καποιους που η ραμ τους ειναι 300+ .εμενα γιατι στο τασκ μανατζερ μου λεει 150 περιπου?

 

Ωπ...λαθος...

Link to comment
Share on other sites

@zelhS

Δοκίμασε κατ' αρχήν να το κλείσεις, να βγάλεις μπαταρία και μετά από λίγη ώρα να ξαναβάλεις την μπαταρία και να το ανάψεις (πιθανόν έτσι να δουλέψουν οι ρυθμίσεις του πληκτρολογίου).

 

Μολις το εκανα και αυτο αλλα δεν...

Εβαλα κανονικα το pin μου κ μετα με πηγε κατευθιαν να βαλω το maIl μου αλλα εχει συγκρατησει κανονικα τα ελληνικα το ατιμο...!

 

Ελεοςςς....!!

Link to comment
Share on other sites

Μολις το εκανα και αυτο αλλα δεν...

Εβαλα κανονικα το pin μου κ μετα με πηγε κατευθιαν να βαλω το maIl μου αλλα εχει συγκρατησει κανονικα τα ελληνικα το ατιμο...!

 

Ελεοςςς....!!

 

Σε άλλη android συσκευή που είχαμε αντιμετωπίσει παρόμοιο πρόβλημα χρειάστηκε να γίνει hard reset αλλά αυτό βέβαια τα σβήνει όλα, οπότε δεν λύνεται το πρόβλημά σου.:(

Link to comment
Share on other sites

παιδια να ρωτησω.πως καταλαβαινω αν εχει πιασει το ρουτ?μου εχει βγαλει ενα αππ που λεγεταi superuser permission.ολα οκ ειναι?

Επισης ακουω καποιους που η ραμ τους ειναι 300+ .εμενα γιατι στο τασκ μανατζερ μου λεει 150 περιπου?

 

Μόνο 2 σελίδες πίσω: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3292268#post3292268. Όσο για τον task manager, αυτό που βλέπεις είναι η ελεύθερη RAM. Το 300κάτι είναι η συνολική που βλέπει το τηλέφωνο. (Φαίνεται εύκολα από την JM1 έκδοση και μετά, με τον task manager της Samsung)

 

- Τι έγινε ρε παιδιά; ... την κατέβασαν από το kies την jpc? :( ... δεν προλαβα να αγιασω ... :mad: ... οι xda's έχουν πάρει φωτιά. Όσοι προσπαθούν απο σημερα το απογευμα; με το τρικ στην registry, περνούν την jm1.

- ... οπότε μέσω odin πια;

 

Ναι, το ίδιο είχε συμβεί με την JM3 που είχε εμφανιστεί σε test mode, για την οποία δεν έγινε τέτοιος ντόρος...σε λίγες μέρες είχε εξαφανιστεί. Οπότε ναι, μόνο από Odin τώρα.

 

Για να σας δωσω να καταλαβεται τι παιζει ,ανοιγεις το κιες ενωνεις το κινητο με usb το κιες βλεπει πια εκδοση εχει και εαν εχεις βαλει καποια αλλη εκτος απο αυτη που ειχε οταν την αγορασες δεν σου κανει update , τα αφηνεις ετσι συνδεδεμενα και πας στο pc σου εναρξη-βοηθηματα-εκτελεση γραφεις regedit και μετα HKEY_CURRENT_USER\Software\Samsung\Kies\DeviceDB\1 αφου κανεις τις διορθωσεις

"SoftwareRevision"="I9000XXJF3/I9000OXAJF3/I9000XXJF3/I9000XXJF3"

"ProductCode"="GT-I9000HKDXEU"

"HIDSWVER"="I9000XXJF3/I9000OXAJF3/I9000XXJF3/I9000XXJF3"

"DEVCONINFO"=""

πατας update απο το κιες αρα οπως καταλαβαινεις δεν πειραζεις τιποτα απο το κινητο.

 

Thanks, αλλά τα είχαμε πει όλα αυτά μόλις βγήκε:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3292101#post3292101

Δεν ισχύει πια τίποτα απ'αυτά, γιατί το firmware δεν υπάρχει πια στο test mode του Κies.

 

παιδια εχει βγει επισημα το froyo για galaxy s? ποια ειναι η καλυτερη custom rom?

 

Όχι δεν έχει βγει επίσημα. Μόνο κάτι beta builds. Επίσημα τέλος Σεπτέμβρη.

 

Η JPC που γράφει και στο forum των xda ήταν η final froyo έκδοση;

 

Όχι

 

Η οθόνη του κινητού είναι κατασκευασμένη από γιαλί?

 

Ναι, ενισχυμένο γυαλί (gorilla glass το λένε).

 

Access point λειτουργια και ελληνικα εχει?

Όχι, η JPC είναι αγγλική ROM. Δεν έχει ελληνικό πληκτρολόγιο, ούτε ελληνικά access points. Φυσικά αν θες βάζεις extra, όπως με όλα.

 

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες φίλε!

Αν ξέρεις εσύ ή κάποιος εδώ μέσα να μου πει αν αφού το περάσω το JPC θα είμαι πλέων μέσα στην εγγύηση και αν μετά από το factory reset είναι σαν να κάνω format.

 

Φυσικά και ΔΕN θα είσαι στην εγγύηση με ένα beta firmware.

Edited by Tyxerakias
- Alex
Link to comment
Share on other sites

Μολις το εκανα και αυτο αλλα δεν...

Εβαλα κανονικα το pin μου κ μετα με πηγε κατευθιαν να βαλω το maIl μου αλλα εχει συγκρατησει κανονικα τα ελληνικα το ατιμο...!

 

Ελεοςςς....!!

 

Αν αλλάξεις το input method σε Swype? (Κράτα πατημένο εκεί που γράφεις μέχρι να σου δώσει την επιλογή)

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Αν αλλάξεις το input method σε Swype? (Κράτα πατημένο εκεί που γράφεις μέχρι να σου δώσει την επιλογή)

 

Τι εννοεις οταν λες πατημενο εκει που γραφω?

Eννοείς στο πλαίσιο που πατάμε για να γράψουμε το mail μας k από κάτω το password?

Tο έκανα αλλα δεν έγινε κάτι δυστυχώς...

Το εκανα κ στα πληκτρα κανονικα κατω...παντου, αλλα τιποτα

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοεις οταν λες πατημενο εκει που γραφω?

Eννοείς στο πλαίσιο που πατάμε για να γράψουμε το mail μας k από κάτω το password?

Tο έκανα αλλα δεν έγινε κάτι δυστυχώς...

Το εκανα κ στα πληκτρα κανονικα κατω...παντου, αλλα τιποτα

 

Ναι, κανονικά μπορείς να αλλάξεις το πληκτρολόγιο αν κρατήσεις πατημένο εκεί που έχει κένο για να γράψεις... αν δε γίνεται, δυστυχώς φαίνεται ότι δεν έχεις ενεργοποιήσει το Swype στα settings.... (είναι ένα κουτάκι για τικάρισμα...) :(

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Ναι, κανονικά μπορείς να αλλάξεις το πληκτρολόγιο αν κρατήσεις πατημένο εκεί που έχει κένο για να γράψεις... αν δε γίνεται, δυστυχώς φαίνεται ότι δεν έχεις ενεργοποιήσει το Swype στα settings.... (είναι ένα κουτάκι για τικάρισμα...) :(

 

Ναι χερω τι λες.Δεν το ειχα τσεκαρει αυτο σιγουρα.

Τωρα τι γινεται ομως?

Εχεις καμια ιδεα πως να ενεργοποιησω παλι το menu, εννοω να μπορω να μπω ξανα στο κινητο.

Δεν μπορει...καποιος τροπος θα υπαρχει.

Link to comment
Share on other sites

Πήρα κι εγώ ένα Galaxy S από την Αγγλία (καθότι μετακομίζω εκεί) και με είχε εκνευρίσει απίστευτα το lag που παρουσιάζε μετά από το άνοιγμα μερικών εφαρμογών.

 

Ακολούθησα τις οδηγίες που βρήκα στο ακόλουθο link

 

http://jjroid.wordpress.com/2010/08/25/one-click-lag-fix-for-samsung-galaxy-s-vibrant/

 

και πλέον το κινητό πετάει!! Στο benchmark πρόγραμμα που αναφέρεται στο link μου βγάζει βαθμολογία λίγο κάτω από 2200!! Μιλάμε για τη μέρα με τη νύχτα.

 

Όποιος θέλει ας ελέγξει τη βαθμολογία του κινητού του με το προγραμματάκι και αν είναι γύρω στο 900 τότε αξίζει να εφαρμόσει το fix.

Let me be your fantasy
Link to comment
Share on other sites

Ναι χερω τι λες.Δεν το ειχα τσεκαρει αυτο σιγουρα.

Τωρα τι γινεται ομως?

Εχεις καμια ιδεα πως να ενεργοποιησω παλι το menu, εννοω να μπορω να μπω ξανα στο κινητο.

Δεν μπορει...καποιος τροπος θα υπαρχει.

 

Όπου και να κοίταξα ο μόνος τρόπος είναι να του κάνεις hard reset... δυστυχώς. Όταν μπεις τελικά, βάλε το ΗΤC_IME πληκτρολόγιο ή κάποιο παρόμοιο, ή έστω το Swype, αυτό που δίνει η Samsung είναι το χειρότερο.. Καλή τύχη

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Όπου και να κοίταξα ο μόνος τρόπος είναι να του κάνεις hard reset... δυστυχώς.

 

Στο οποιο χανονται τα παντα?

Οτι εχω κατεβασει απο market κ οτι εχω σεταρει εως τωρα?

 

Κ πως ακριβως γινεται στα galaxy μας??

Link to comment
Share on other sites

Στο οποιο χανονται τα παντα?

Οτι εχω κατεβασει απο market κ οτι εχω σεταρει εως τωρα?

 

Κ πως ακριβως γινεται στα galaxy μας??

 

Πριν, δοκίμασε να μπεις σε safe mode, μπας και δε χρειάζεσαι το lock εκεί... με το κινητό σβηστό, άναψε το έχοντας πατημένο το home button (το κεντρικό που πατιέται)... υποτίθεται έτσι μπαίνει σε safe mode, αν και δεν το έχω δοκιμάσει.

 

Αν δε δουλέψει...

Hard reset γίνεται με σβηστό το τηλέφωνο, κρατάς το volume up (αριστερά), home (το κεντρικό), και power on. Μερικές φορές θέλει να είναι με USB συνδεδεμένο στον υπολογιστή.

Έτσι μπαίνεις στο recovery mode... και από κει μπορείς να κάνεις reset (είναι μια από τις επιλογές).

Αν έχεις μόνο εφαρμογές από το market, θα τις θυμάται το market μόλις ξαναβάλεις το google account σου.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Πριν, δοκίμασε να μπεις σε safe mode, μπας και δε χρειάζεσαι το lock εκεί... με το κινητό σβηστό, άναψε το έχοντας πατημένο το home button (το κεντρικό που πατιέται)... υποτίθεται έτσι μπαίνει σε safe mode, αν και δεν το έχω δοκιμάσει.

 

Αν δε δουλέψει...

Hard reset γίνεται με σβηστό το τηλέφωνο, κρατάς το volume up (αριστερά), home (το κεντρικό), και power on. Μερικές φορές θέλει να είναι με USB συνδεδεμένο στον υπολογιστή.

Έτσι μπαίνεις στο recovery mode... και από κει μπορείς να κάνεις reset (είναι μια από τις επιλογές).

Αν έχεις μόνο εφαρμογές από το market, θα τις θυμάται το market μόλις ξαναβάλεις το google account σου.

 

Οχι δεν γινεται κατι με πατημενο το κεντρικο κουμπι καθως εκανα boot.

Τωρα με το hard reset τι αλλο χανεται εκτος απο τα application tou market?

 

Και ολα αυτα επειδη αρνειται να αλλαξει απο αγγλικα σε ελληνικα..!

Αν δεν ειναι αυτο χoντρο bug τι ειναι??

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S (Μέρος Ι)
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...