Jump to content

Samsung Galaxy S (Μέρος Ι)


NTROPIC
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα και απο μένα παιδιά γράφω πρώτη φορά και συγχαρητήρια για όλη την καλή δουλειά και οργάνωση εδω μέσα! πήρα και γω το καλύτερο κινητό ever και σαν γαλαξίας που είναι έχω βάλει το aplication με τα αστρα το google sky map που είναι φοβερο!

στο θέμα που ήθελα να σας ρωτήσω αν έχει κάποιος την διάθεση να μου απαντήσει που θα το εκτιμήσω πολύ είναι :

-----πως γίνεται να γράφεις μήνυμα και να μην πηγαίνει σε δεύτερο μήνυμα! για παράδειγμα σε ενα ku990i που έχω φτάνει τους 160 χαρακτήρες και μετά πάει σε δεύτερο μήνυμα στο Galaxy φτάνει μόνο στους 70 περίπου! (εμένα το galaxy με swype γραφει και ελληνικα).

------οσον αφορά το filmware εμένα θέλει αναβαθμιση? η "έκδοση βασικου φάσματος" ειναι I9000XXJF5 και "αριθμός κατασκευής" ECLAIR.XWJG1 αν βοηθάνε αυτά!

 

 

πάντως το κινητό ειναι φοβερό και μετα την οθόνη αυτή νομίζω οτι ο θεός πρέπει να βελτιώσει τα γραφικά της πραγματικότητας!:rolleyes:

 

Μηνυματα-μενου-ρυθμίσεις -εισαγωγή λειτουργίας, επιλεγεις αυτόματο.

 

Αν θελει αναβαθμιση θα το κρινεις εσυ.Εχεις καποιο προβλημα?

Αν οχι,αστο οπως ειναι με τα αστρα.:)

Αν εχεις καποιο ειδους κοληματα βαλε την επισημη I9000XWJM5

 

Ερωτηση κρισεως....

Την οργανωση που την ειδες?Ολα αυτα που σου ειπα εχουν ειπωθει δεκαδες φορες.:!:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καποιος που ασχολειται με αυτα,περνει μια επισημη ρομ,κοβει-ραβει,και ετσι βγαινει η custom rom.Ειναι μια βελτιωμενει σε ολους τους τομεις επισημη ρομ.

Στα θετικα οτι γινεται πολυ καλυτερο το κινητο,στα αρνητικα οτι πρεπει να κανεις ρουτ για να την περασεις,και κανοντας αυτο χανεις την εγγυηση.Υποθετικα αυτο,γιατι πολυ απλα μπορεις να ξαναγυρισεις στην αρχικη μορφη.

 

καταλαβα σε ευχαριστω πολυ.ενω αν εχω καταλαβει καλα για να περασω τα beta firmwares που κυκλοφορουν δεν χρειαζεται root.σωστα?

συγνωμη για τις χαζες αποριες αλλα πρωην χρηστησ iphone ελπιζω απο βδομαδα χρηστης του γαλαξια(περιμενω τη βοντα) και προσπαθω να μαθω το android.

Link to comment
Share on other sites

καταλαβα σε ευχαριστω πολυ.ενω αν εχω καταλαβει καλα για να περασω τα beta firmwares που κυκλοφορουν δεν χρειαζεται root.σωστα?

συγνωμη για τις χαζες αποριες αλλα πρωην χρηστησ iphone ελπιζω απο βδομαδα χρηστης του γαλαξια(περιμενω τη βοντα) και προσπαθω να μαθω το android.

 

Σωστα.για τις επίσημες ρομ δεν θες ρουτ. Θα χρειαστείς μόνο το πρόγραμμα της Samsung και άλλο ένα ονόματι odin.

Θα σου πρότεινα, όσο περιμένεις να διαβάσεις κάποια βασικα πράγματα περί android γιατί όταν με το καλό σου έρθει η συσκευή θα είναι πιο δύσκολα τα πράγματα.νέο λειτουργικό+ νέο κινητό=πολύ άγχος :-)

Edited by hlias77
Link to comment
Share on other sites

Σωστα.για τις επίσημες ρομ δεν θες ρουτ. Θα χρειαστείς μόνο το πρόγραμμα της Samsung και άλλο ένα ονόματι odin.

Θα σου πρότεινα, όσο περιμένεις να διαβάσεις κάποια βασικα πράγματα περί android γιατί όταν με το καλό σου έρθει η συσκευή θα είναι πιο δύσκολα τα πράγματα.

 

το εχω διαβασει ολο το thread ολουσ τους οδηγους αλλα δεν εχω το κινητο να τα δοκιμασω και αν δεν δοκιμσω εχω αποριες.φανταζομαι βεβαια απο βδομαδα αν το παρω θα διπλασιαστουν αλλ δεν πειραζει.....

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο Ηλια μπήκες γερα.

Από το μεσημέρι δουλεύω αυτό το σύστημα με τον advanced task killer ο οποίος είναι πολύ έξυπνος και υπακουος :)

Κανένα πρόβλημα όλα δουλεύουν ρολόι. Ξέρει τι πρέπει να κλείσει και τι όχι.

 

Για ψάξε να δεις πόση διαθέσιμη ρομ έχει η JP3

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

φίλε hlias77 είχα διαβάσει πιο πριν απο απορία ενός αλλου που πήρε απάντηση να το βάλει στο αυτόματο γιατι του έγραφε το μήνυμα ενδέχεται να ειναι κατεστραμμένο οταν το παραλάβει ο αλλος και το ίδιο γινόταν και με μένα! το έβαλα στο αυτόματο αλλα μετα δεν έστελνε τα μηνύματα ΚΑΝ. τώρα έβαλα την επιλογή Unicode και στέλνει κανονικότατα στα Ελληνικα τα μηνύματα απλά μετα τους 70 χαρακτήρες πάει σε δεύτερο μήνυμα αυτό ειναι το μόνο θέμα πλέον!

...μια χαρά λειτουργεί τώρα το κινητάκι δεν το πειράζω όσον αφορά το filmware!

Link to comment
Share on other sites

φίλε hlias77 είχα διαβάσει πιο πριν απο απορία ενός αλλου που πήρε απάντηση να το βάλει στο αυτόματο γιατι του έγραφε το μήνυμα ενδέχεται να ειναι κατεστραμμένο οταν το παραλάβει ο αλλος και το ίδιο γινόταν και με μένα! το έβαλα στο αυτόματο αλλα μετα δεν έστελνε τα μηνύματα ΚΑΝ. τώρα έβαλα την επιλογή Unicode και στέλνει κανονικότατα στα Ελληνικα τα μηνύματα απλά μετα τους 70 χαρακτήρες πάει σε δεύτερο μήνυμα αυτό ειναι το μόνο θέμα πλέον!

...μια χαρά λειτουργεί τώρα το κινητάκι δεν το πειράζω όσον αφορά το filmware!

 

Δοκιμασε την εφαρμογη HandcentSms ειναι αρκετα καλη και εχει υπσοτηριξη 160 χαρακτηρων. Συν το οτι ειναι παραμετροποιησιμη.

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

Μήπως να προσπαθούσες και πάλι με το

Salling,έχοντας και μια βοήθεια από εδώ;

http://www.navimania.gr/showthread.php?t=23949

 

 

Υγ. Samset 1,9f out tonight... :-)

 

Δυστυχώς προσπάθησα και πάλι αλλά τίποτα. Κολλάει στο πρώτο παραθυράκι που βγάζει και λέει connect your device, δεν κάνει τίποτα παραπάνω, λες και δεν αναγνωρίζει τη συσκευή. Με το double twist πάλι, τη μια αναγνωρίζει τη συσκευή και την άλλη όχι, πρόβλημα που όπως διάβασα στο forum υποστήριξης του doubletwist το παρουσιάζει σε αρκετούς που έχουν το galaxy s.

Βοηθήματα, σημειώσεις, εκπαιδευτικά νέα, όλα συγκεντρωμένα σε ένα site! www.sofikoukouvagia.gr

 

Για να μη σας φαίνονται πια...κινέζικα!!! http://www.e-chinese.gr

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς προσπάθησα και πάλι αλλά τίποτα. Κολλάει στο πρώτο παραθυράκι που βγάζει και λέει connect your device, δεν κάνει τίποτα παραπάνω, λες και δεν αναγνωρίζει τη συσκευή. Με το double twist πάλι, τη μια αναγνωρίζει τη συσκευή και την άλλη όχι, πρόβλημα που όπως διάβασα στο forum υποστήριξης του doubletwist το παρουσιάζει σε αρκετούς που έχουν το galaxy s.

 

Μήπως σε βοηθάει κάτι από εδώ?

 

http://forums.doubletwist.com/default.aspx?g=posts&t=275

Galaxy Note II, Nexus 7, Xperia Go
Link to comment
Share on other sites

σημερα το ξεζουμησα το τηλ.διαπιστωσα οτι εγινε αργο αφου επεσε η μπαταρεια κατω απο 50%.εχω την jf5. μεσω kies μου λει οτι δεν υπαρχει καινουρεια αναβαθμιση γιατι ομως?ρωτησα και μου ειπαν να βαλω την jm5.θελω να βαζω μονο επισημες ρομ.η jm5 ειναι επισημη?μηπως να περιμενω την 2.2?ευχαριστω εκ των προτερων
Link to comment
Share on other sites

Η μονη επισημη ειναι αυτη που εχεις μεχρι στιγμης για Ελλαδα.

 

Οτι και να βαλεις θα ειναι "Beta" και το KIES θα σου λεει οτι δεν ειναι δυνατη η αναβαθμιση του κινητου και δεν θα βλεπεις εφαρμογες του market, τις protected.

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ πολύ Prattein_Aloga! όταν στρώσει το ασυρματο μου κάποτε θα την κατεβάσω να δω τι κάνει!:cool:

Μου διέφυγε εντελώς.και να φανταστείς ότι και εγώ χρησιμοποιώ αυτό το πρόγραμμα.

αν θες μπορώ να στο στείλω το μεσημέρι και να το περάσεις μέσω κινητού.από την εφαρμογή τα αρχεία μου.

σημερα το ξεζουμησα το τηλ.διαπιστωσα οτι εγινε αργο αφου επεσε η μπαταρεια κατω απο 50%.εχω την jf5. μεσω kies μου λει οτι δεν υπαρχει καινουρεια αναβαθμιση γιατι ομως?ρωτησα και μου ειπαν να βαλω την jm5.θελω να βαζω μονο επισημες ρομ.η jm5 ειναι επισημη?μηπως να περιμενω την 2.2?ευχαριστω εκ των προτερων

Η πτώση της μπαταρίας δεν έχει να κάνει με το ότι το τηλ έγινε αργό.Βαλε ένα task manager,παρακολούθησε το, και θα καταλάβεις ότι όσο πέφτει η μνήμη θα πέφτει και η απόδοση.

Βέβαια αυτό είναι παράξενο,γιατί γενικά το android δεν χρειάζεται task manager για να δουλέψει σωστά.Το galaxy μαλλον είναι η εξαίρεση του κανόνα.

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο Ηλια μπήκες γερα.

Από το μεσημέρι δουλεύω αυτό το σύστημα με τον advanced task killer ο οποίος είναι πολύ έξυπνος και υπακουος :)

Κανένα πρόβλημα όλα δουλεύουν ρολόι. Ξέρει τι πρέπει να κλείσει και τι όχι.

 

Για ψάξε να δεις πόση διαθέσιμη ρομ έχει η JP3

 

:)

Εχω μπερδευτεί βρε Κώστα.Μέχρι τώρα σε κανένα από τα android κινητά που είχα,δεν χρησιμοποιούσα task manager.

Βάζοντας στο galaxy,βλέπω ότι τρέχουν άσχετες εφαρμογές, οι οποίες δεν θα έπρεπε να έχουν ανοίξει,γιατί δεν είναι καν του συστήματος.πχ msn talk,blapk marketworld newspaper, και γενικά εφαρμογές που δεν εχω ορίσει να κάνουν ανανέωση μέσω internet, αυτές κάνουν.

Edited by hlias77
Link to comment
Share on other sites

καλημερα!

Μηπως θα μπορουσε καποιος να κανει εναν συνοπτικο

οδηγο αναβαθμισης μεσω odin?

Αν γινει αναβαθμιση πρεπει να ξαναπεραστουν ολα

τα προγραμματα που εχουν εγκατασταθει?

εγω θελω να κανω αναβαθμιση απο jf3 σε jf5

και στο αρχειο που κατεβασα υπαρχουν 3 αρχεια

code....tar

csc...tar

modem...tar

ποιο χρησιμοποιω και σε ποια θεση στο odin?

dsmous
Link to comment
Share on other sites

:)

Εχω μπερδευτεί βρε Κώστα.Μέχρι τώρα σε κανένα από τα android κινητά που είχα,δεν χρησιμοποιούσα task manager.

Βάζοντας στο galaxy,βλέπω ότι τρέχουν άσχετες εφαρμογές, οι οποίες δεν θα έπρεπε να έχουν ανοίξει,γιατί δεν είναι καν του συστήματος.πχ msn talk,blapk marketworld newspaper, και γενικά εφαρμογές που δεν εχω ορίσει να κάνουν ανανέωση μέσω internet, αυτές κάνουν.

 

Και εγω το ιδιο ειχα διαβασει, πως δεν χρειαζεται task killer. Η αληθεια ειναι πως θεωρω βλακεια να τρεχουν εφαρμογες που ουτε εχω ανοιξει αλλα και καποιες εντελως αχρηστες που ουτε προκειται να ανοιξω ποτε..

Εβαλα χτες λοιπον το προγραμμα που προτεινει ο Κωστας και εντυπωσιαστηκα απο την λειτουργια του, κλεινει ο,τι πρεπει, αγνοει ο,τι πρεπει και γενικα πρισθετει ταχυτητα. Σκεφτηκα να απεγκαταστησω καποιες εφαρμογες default μεσω του titaniun που τις θεωρω αχρηστες, αλλα δεν ειμαι σιγουρος κατα ποσο αυτο θα επηρεασει την σταθεροτητα του συστηματος. Αν πχ εχω βγαλω την εφαρμογη all share (τυχαιο) και καπου υπαρχει η εντολη να την τρεχει κατα το boot, λογικα το λειτουργικο δεν θα παθει κοκομπλοκο? Συνηθισμενος απο τα wm που δεν μπορουσαμε να αφαιρεσουμε εφαρμογες τις rom δεν καταλαβαινω αν αυτο θα εχει επιπτωσεις. Ενας φιλος παραπανω ειπε πως τις εβγαλε χωρις προβλημα και μαλλον θα το κανω και εγω γιατι δεν μου αρεσει να εχω πραγματα που δεν χρησιμοποιω στην συσκευη μου και βλεπουμε... Λογικα αν κρατησω backup της εφαρμογης απο το ιδιο το titanium δεν θα μπορω να την επαναφερω μετα?

 

Επισης, υπαρχει καποιο προγραμμα για backup των επαφων? Τις εχω στο gmail το οποιο το εφτιαξα καθαρα για αυτον το σκοπο, αλλα επειδη δεν βρισκω τον λογο να ειναι συγχρονισμενη η συσκευη με ενα μεηλ που κατα τ'αλλα δεν χρησιμοποιω, ελεγα μηπως με ενα προγραμματακι τυπου pim backup κανω backup και μετα restore και ετσι αφαιρεσω το gmail account απο την συσκευη. Προσπαθησα να το αφαιρεσω ετσι κι αλλιως, αλλα εβγαλε μηνυμα πως θα διαγραφουν και οι επαφες που σχετιζονται με αυτον τον λογαριασμο, οποτε δεν προχωρησα...

 

Τελος να πω πως εστειλα pm στον NTROPIC για να προσθεσει στο πρωτο post τις faq του φιλου που καθησε και τις εφτιαξε καποιες σελιδες πριν :-)

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

Προς diatheke :

Μιας και ανέλαβες να συγκεντρώσεις όλα τα σχετικά με το Samsung S θα σου πρότεινα 2 πολύ απλά και λειτουργικά πραγματάκια:

1.Άνοιξε καινούριο thread με ένα τίτλο σχετικό που θα κάνεις post εκεί ότι έχεις μαζέψει

2.Σε συνεργασία με τον mod συνενοήσου να μην μπορεί να ποστάρει κανείς εκεί παρά μόνο εσύ να μπορείς να κάνεις edit το ήδη υπάρχον post το οποίο θα εμπουλουτίζεις.

Ο εμπλουτισμός θα γίνεται είτε από αυτά που βρίσκεις στις εδώ σελίδες,είτε από PM άλλων χρήστων.Έτσι θα υπάρχει ένα μονοκόματο post με ΟΛΑ τα σχετικά με το θέμα μας.

Τις υποενότητες τις βάζεις με bold να ξεχωρίζει το ένα θέμα με το άλλο.

Διορθώσεις-συμπληρώσεις και τα σχετικά τα συζητάμε και από εδώ.

Εγώ δυστυχώς συμβουλές δεν μπορώ να δώσω όσο αφορά τα τεχνικά του Galaxy S μιας και δεν είμαι κάτοχος ακόμα...

Το 2 είναι αρκετά σημαντικό μιας και αν αρχίσουν να ποστάρουν χρήστες που δεν ξέρουν τι έχουμε συζητήσει εδώ , θα δημιουργηθεί πάλι το εδώ μπάχαλο.Οπότε συνενοήσου με τον mod να ΜΗΝ μπορεί να ποστάρει άλλος εκτός από εσένα.Άντε και καλή αρχή

[sIGPIC][/sIGPIC]deltahacker.gr Ελληνικό περιοδικό για το ethical hacking

Η αληθινή αξία ενός ανθρώπου φαίνεται στο πως φέρεται σε κάποιον, από τον οποίο δεν μπορεί να έχει κανένα όφελος

Link to comment
Share on other sites

 

Επισης, υπαρχει καποιο προγραμμα για backup των επαφων? Τις εχω στο gmail το οποιο το εφτιαξα καθαρα για αυτον το σκοπο, αλλα επειδη δεν βρισκω τον λογο να ειναι συγχρονισμενη η συσκευη με ενα μεηλ που κατα τ'αλλα δεν χρησιμοποιω, ελεγα μηπως με ενα προγραμματακι τυπου pim backup κανω backup και μετα restore και ετσι αφαιρεσω το gmail account απο την συσκευη. Προσπαθησα να το αφαιρεσω ετσι κι αλλιως, αλλα εβγαλε μηνυμα πως θα διαγραφουν και οι επαφες που σχετιζονται με αυτον τον λογαριασμο, οποτε δεν προχωρησα...

 

Βαck up των επαφών μπορείς να κάνεις από Επαφές --> μενού --> Περισσότερα --> εισαγωγή / εξαγωγη --> εξαγωγη σε sd. Επίσης με το my backup pro μπορεις να κάνεις backup και τις επαφές σου. Το gmail account χρησιμοποιείται και για το Μαρκετ , ειδικά εάν θέλεις να αγοράσεις οπότε δεν σου συστήνω να το απενεργοποιήσεις.

Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Προς diatheke :

Μιας και ανέλαβες να συγκεντρώσεις όλα τα σχετικά με το Samsung S θα σου πρότεινα 2 πολύ απλά και λειτουργικά πραγματάκια:

1.Άνοιξε καινούριο thread με ένα τίτλο σχετικό που θα κάνεις post εκεί ότι έχεις μαζέψει

2.Σε συνεργασία με τον mod συνενοήσου να μην μπορεί να ποστάρει κανείς εκεί παρά μόνο εσύ να μπορείς να κάνεις edit το ήδη υπάρχον post το οποίο θα εμπουλουτίζεις.

Ο εμπλουτισμός θα γίνεται είτε από αυτά που βρίσκεις στις εδώ σελίδες,είτε από PM άλλων χρήστων.Έτσι θα υπάρχει ένα μονοκόματο post με ΟΛΑ τα σχετικά με το θέμα μας.

Τις υποενότητες τις βάζεις με bold να ξεχωρίζει το ένα θέμα με το άλλο.

Διορθώσεις-συμπληρώσεις και τα σχετικά τα συζητάμε και από εδώ.

Εγώ δυστυχώς συμβουλές δεν μπορώ να δώσω όσο αφορά τα τεχνικά του Galaxy S μιας και δεν είμαι κάτοχος ακόμα...

Το 2 είναι αρκετά σημαντικό μιας και αν αρχίσουν να ποστάρουν χρήστες που δεν ξέρουν τι έχουμε συζητήσει εδώ , θα δημιουργηθεί πάλι το εδώ μπάχαλο.Οπότε συνενοήσου με τον mod να ΜΗΝ μπορεί να ποστάρει άλλος εκτός από εσένα.Άντε και καλή αρχή

 

+1 και από εμένα και είμαι διαθέσιμος να βοηθήσω και εγώ.

Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν του εχω κανει αναβαθμιση,θελω να περιμενω την επισημη 2,2 τελη σεπτεμβριου. θα μπορω να την περασω μεσο kies?

Φυσικά αυτός είναι ο τρόπος στο galaxy.

Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Φυσικά αυτός είναι ο τρόπος στο galaxy.

 

Μα να μην υποστηρίζει και OΤΑ της αναβαθμίσεις;;:mad:

Link to comment
Share on other sites

Μήπως σε βοηθάει κάτι από εδώ?

 

http://forums.doubletwist.com/default.aspx?g=posts&t=275

 

Τελικά το πρόβλημα ήταν ότι δεν μπορούσε να κάνει mount το galaxy, και απ' ότι διάβασα το παρουσιάζει σε αρκετούς χρήστες mac. Η λύση είναι να μεταβούμε στις ρυθμίσεις-εφαρμογές-ανάπτυξη και εκεί να ενεργοποιήσουμε τον εντοπισμό σφαλμάτων.

Βοηθήματα, σημειώσεις, εκπαιδευτικά νέα, όλα συγκεντρωμένα σε ένα site! www.sofikoukouvagia.gr

 

Για να μη σας φαίνονται πια...κινέζικα!!! http://www.e-chinese.gr

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S (Μέρος Ι)
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...