Jump to content

[ΔΗΜΟΣΚΟΠΗΣΗ] Τι λάστιχα φοράτε;


jog
 Κοινοποίηση

Τι λάστιχα έχετε?  

1.245 members have voted

  1. 1. Τι λάστιχα έχετε?

    • Pirelli
      120
    • Michelin
      418
    • Bridgestone
      243
    • Continental
      161
    • Toyo
      57
    • άλλο
      246


Recommended Posts

Γενικά, θα ήθελα να νιώθω ασφάλεια όταν μπαίνω σε στροφές (δεν τρέχω πάρα πολύ, αλλά δοκιμάζω το αυτοκίνητο να δω τις αντοχές του και τα κρατήματά του και όσο να 'ναι στη Θεσσαλονίκη, ειδικά στον περιφερειακό, χρειάζεσαι κάτι καλό).

o periferiakos einai olo strofilikia?den trexeis poli alla xwnesai stis strofes...fantasou na mhn eixes to yaris kai 1000ari kai na eixes kati pio grhgoro-striftero ti 8a ginotan ston periferiako!!!kalo 8a htan na to xamhlwseis ligaki kai na baleis epwnuma elastika me malakh goma.me ayta 8a niw8eis arketa asfalhs.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/5565hondasport.jpg
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Επίσης το λάστιχο ξεράθηκε μέσα σε 1,5 χρόνο. Έκανε 40,000 χλμ και τα έφτυσε. Πιστεύω οτι είναι φυσιολογικό. Εσύ;

 

Tότε δεν πρέπει να ξεράθηκε αλλά να φαγώθηκε. 40.000χλμ. καλά είναι, πράγματι πρέπει να το πιέζεις λίγο το αμαξάκι ε?:p Εύγε!:D

 

Λοιπόν, προσωπικά έχω άριστη εμπειρία από τα Goodyear Eagle Ventura! Δεν είναι το πιο φτηνό λάστιχο αλλά σίγουρα είναι καλό και αρκετά σπορτίφ. Φθείρεται σχετικά εύκολα αλλά έχει πολύ καλό κράτημα σε στεγνό και βρεγμένο!

 

Τα λάστιχα με μαλακή γόμα (όπως τα Ventura) φθείρονται πιο εύκολα αλλά έχουν καλύτερο κράτημα.

Τα λάστιχα με μαλακά πλαινα τοιχώματα είναι πιο άνετα μιας και αποροφούν κραδασμούς και ανωμαλίες, σε πολύ γρήγορη οδήγηση όμως "διπλώνουν" στις στροφές (το λάστιχο δεν πατάει κάτω με το πέλμα αλλά με το πλαινό τοίχωμα) το οποίο δεν πρέπει να συμβαίνει (αλλά αυτό είναι κάτι που μάλλον δε σε απασχολεί)

 

Ρώτα και στην Toyota τί τύποι ελαστικών έχουν εγκριθεί για το Yaris. Συνήθως είναι καλές επιλογές ελαστικών!

Link to comment
Share on other sites

o periferiakos einai olo strofilikia?den trexeis poli alla xwnesai stis strofes...fantasou na mhn eixes to yaris kai 1000ari kai na eixes kati pio grhgoro-striftero ti 8a ginotan ston periferiako!!!kalo 8a htan na to xamhlwseis ligaki kai na baleis epwnuma elastika me malakh goma.me ayta 8a niw8eis arketa asfalhs.

 

 

γιατι να το χαμηλωσει????

Link to comment
Share on other sites

Τα λάστιχα με μαλακά πλαινα τοιχώματα είναι πιο άνετα μιας και αποροφούν κραδασμούς και ανωμαλίες, σε πολύ γρήγορη οδήγηση όμως "διπλώνουν" στις στροφές (το λάστιχο δεν πατάει κάτω με το πέλμα αλλά με το πλαινό τοίχωμα) το οποίο δεν πρέπει να συμβαίνει (αλλά αυτό είναι κάτι που μάλλον δε σε απασχολεί)

 

Αυτό που λες "διπλώνουν" είναι σαν να νιώθεις οτι το αυτοκίνητο στρίβει λίγο ακόμα αφού εσύ έχεις στρίψει το τιμόνι και νιώθεις οτι πάει να σηκωθεί στις δυο ρόδες; Αν είναι έτσι, τότε αυτό δεν θέλω να συμβαίνει. Φοβάμαι....:O

Link to comment
Share on other sites

γιατι να το χαμηλωσει????

gia na mhn ksynei ton profylakthra ka8e fora pou xwnetai se strofh :p

gia na exei kalytero pathma kai krathma,den eipa na to kanei sayra,2-3 ekatosta na xamhlwsei.to epomeno bhma einai na balei moter apo glanza 1.5t :devil:

plaka plaka exw odhghsei to 1000ari yaris me 5 atoma mesa kai o kinhthras mou ekane megalh entypwsh,arketa elasthkos kai se anhfores me mikrh klhsh ta kataferne mia xara para ta 5 atoma!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/5565hondasport.jpg
Link to comment
Share on other sites

Τα λάστιχα με μαλακά πλαινα τοιχώματα είναι πιο άνετα μιας και αποροφούν κραδασμούς και ανωμαλίες, σε πολύ γρήγορη οδήγηση όμως "διπλώνουν" στις στροφές (το λάστιχο δεν πατάει κάτω με το πέλμα αλλά με το πλαινό τοίχωμα) το οποίο δεν πρέπει να συμβαίνει (αλλά αυτό είναι κάτι που μάλλον δε σε απασχολεί)

 

Αυτό που λες "διπλώνουν" είναι σαν να νιώθεις οτι το αυτοκίνητο στρίβει λίγο ακόμα αφού εσύ έχεις στρίψει το τιμόνι και νιώθεις οτι πάει να σηκωθεί στις δυο ρόδες; Αν είναι έτσι, τότε αυτό δεν θέλω να συμβαίνει. Φοβάμαι....:O

 

Xm... αυτό μάλλον είναι οι μαλακές (και άνετες) αναρτήσεις σου! Ίσως ο Liapos που σου λέει να το χαμηλώσεις να έχει δίκιο! Αν είναι να το κρατήσεις αρκετό καιρό αξίζει να το κάνεις αυτό αν και θα σου κοστίσει κάμποσο. Για αρχή ρώτα αν μπορούν να μπουν οι αναρτήσεις (αμορτισέρ και ελατήρια) από την έκδοση Tsport.

 

...το επόμενο αυτοκίνητό σου φρόντισε να έχει κάποιο σπορ πακέτο αναρτήσεων!;)

Link to comment
Share on other sites

E, παιδιά! Πολλά μου είπατε! Τώρα έχω ερωτήσεις. Άσχετη, γαρ.... Καταρχάς τι είναι το μοτέρ από glanza? Ντεν καταλαβαίνει το κυρία.....:wacko: Δεύτερον, πόσο κοστίζει το κατέβασμα? Και περνάει απο ΚΤΕΟ κατεβασμένο ή θα κοπώ; (χαζή ερώτηση?) Επίσης, αυτά τα Ventura που λέτε είναι πολύ ακριβά? Γιατί αυτή τη στιγμή, μπορώ να διαθέσω γύρω στα 200 Ευρώ για λάστιχα (δυστυχώς ο προϋπολογισμός μου είναι σαν τον προϋπολογισμό της Ελλάδας αυτή τη στιγμή :O ). Όσο για τις αναρτήσεις, τις άλλαξα πριν απο 20,000 χλμ στην Τογιότα (κλασικά μαλακά αμορτισέρ) και πλήρωσα 300 Ευρώ. Τα πιο σκληρά είναι πιο ακριβά; Υπάρχουν διαβαθμίσεις σκληρών αμορτισέρ; (γιατί όταν μπαίνω σ' ένα φίλο μου - ΠΟΝΑΕΙ Η ΜΕΣΟΥΛΑ ΜΟΥ!!!). Επίσης, το καλοκαίρι σκέφτομαι ν' αγοράσω καινούργιο αμάξι. Θέλω να είναι 1.3 και γύρω στα 12 χιλιάρικα. Επίσης, είμαι φαν των ιαπωνικών. Έχετε να μου προτείνετε κάτι καλό; Ελπίζω να μην σας έπρηξα... :X Οκ, το βουλώνω τώρα.... Ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, άσε το αυτοκινητάκι όπως είναι. Τα Ventura μάλλον θα σου έρθουν πιο ακριβά αλλά δεν ξέρω πόσο, ρώτα κάποιον λαστιχά...ή ρώτα αρκετούς γιατί οι τιμές μπορεί να διαφέρουν και 40 ευρώ από τον ένα στον άλλο.

 

Όσο για το νέο αυτοκίνητο στα λεφτά που λες μάλλον Suzuki Suift. Me 12K οι επιλογές είναι περιορισμένες πάντως, μιας και οι τιμές έχουν ανέβει πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, άσε το αυτοκινητάκι όπως είναι. Τα Ventura μάλλον θα σου έρθουν πιο ακριβά αλλά δεν ξέρω πόσο, ρώτα κάποιον λαστιχά...ή ρώτα αρκετούς γιατί οι τιμές μπορεί να διαφέρουν και 40 ευρώ από τον ένα στον άλλο.

 

Όσο για το νέο αυτοκίνητο στα λεφτά που λες μάλλον Suzuki Suift. Me 12K οι επιλογές είναι περιορισμένες πάντως, μιας και οι τιμές έχουν ανέβει πολύ.

Thanks και sorry για το πρήξιμο....

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει πρήξιμο...όλοι εδώ έχουμε ψώνιο με τα αμάξια! lol!

 

Aφού σκοπεύεις να το αλλάξεις σε ένα χρόνο δεν έχει νόημα να αλλάξεις ανάρτηση (κάτι που πιθανώς να φοβίσει και τον πιθανό αγοραστή)

 

Και 250 να πάει ο λογαριασμός πάντως θα σου σύστηνα να τα δώσεις για τα Ventura, τα αξίζουν!

 

Όταν έρθει η ώρα της πώλησης να ξέρεις ότι το Yaris σου θα πιάσει πολλά, οπότε ίσως να μπορέσεις να δώσεις και πάνω από 12Κ για καινούργιο!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Δεν μπορείτε να φανταστείτε τι έπαθα! Είχα αρχίσει να ρωτάω τιμές για λάστιχα (αυτα τα Good year και άλλα γενικά), και χθες τράκαρα το αυτοκίνητο. Γλίστρησα και κοπάνησα απο τα δεξιά. Φανάρι σπασμένο, προφυλακτήρας, καπώ. 800 ευρουλάκια. Ευτυχώς δεν έγινε τίποτα χειρότερο. Κωλόκαιρος και κωλολάστιχα. Είχαν γίνει χάλια και πριν προλάβω να τ' αλλάξω έγινε το κακό. Τώρα... σκατά.... και σαν να μην έφταναν όλα αυτά, έπεσα απο τις σκάλες και δεν μπορώ να περπατήσω... μην γελάτε... σκατά, σκατά, σκατά!!!
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορείτε να φανταστείτε τι έπαθα! Είχα αρχίσει να ρωτάω τιμές για λάστιχα (αυτα τα Good year και άλλα γενικά), και χθες τράκαρα το αυτοκίνητο. Γλίστρησα και κοπάνησα απο τα δεξιά. Φανάρι σπασμένο, προφυλακτήρας, καπώ. 800 ευρουλάκια. Ευτυχώς δεν έγινε τίποτα χειρότερο. Κωλόκαιρος και κωλολάστιχα. Είχαν γίνει χάλια και πριν προλάβω να τ' αλλάξω έγινε το κακό. Τώρα... σκατά.... και σαν να μην έφταναν όλα αυτά, έπεσα απο τις σκάλες και δεν μπορώ να περπατήσω... μην γελάτε... σκατά, σκατά, σκατά!!!

Είναι αυτό που λέμε : ''μην αναβάλεις για αύριο αυτό που (ίσως) μπορείς να κάνεις σήμερα''

Link to comment
Share on other sites

Fiat Punto GT και ελαστικα Bridgestone Potenza S02

"Δεν με πειράζει να πηγαίνω για δουλειά αλλά αυτή η 8ωρη αναμονή για να γυρίσω σπίτι με σκοτώνει!!!!!!!"

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
εκανα το λαθος να βαλω στο rallye brigestone potenza (λεγε με κουτσουρο) 195/45/15.για να στριψω εριχνα αγκυρα και εβαζα την ταυτοτητα στο στομα.την λυση δωσανε τα kontinental sport contact 2.βεβαια γυρω στα 35.000 χλμ θα θελει καινουργια αλλα ειδα τεραστια βελτιωση παντου,φρενα,τιμονι,προσφυση.
Link to comment
Share on other sites

οντως ενα λαστιχο που ειναι καλο σε ενα αμαξι, μπορει να ειναι ΚΑΚΙΣΤΟ σε ενα αλλο. τα ποτενζα ειδικα χειμωνα δεν ζεσταινονται με ΤΙΠΟΤΑ!!

Desktop: Acer Aspire X-Cruiser, ThermalTake PurePower460W, Core 2 Duo E6400, Gigabyte 965PS3, 2xCrucial 2GB (800MHz, CL4), Gigabyte 9600GT

http://www.cardomain.com/ride/2667388

Link to comment
Share on other sites

Michelin Pilot Exalto II 205/55/R16 σε Megane II, πολύ καλό λάστιχο, θέλει το ζεσταματάκι του.
Xperia Z5 Premium, Xperia Z2, Xperia Z4 Tablet, Asus Nexus 7 (2013) 16GB
Link to comment
Share on other sites

δφεγω στο astra 1.4 16v exo goodyear eagle f1!

 

 

Σε τι διάσταση τα φοράς? Πόσο σου κοστισαν?

Τα επόμενα λάστιχα που θα φορέσει το αστρα μου θα είναι ή τα F1 ή τα Toyo T1-R.

http://briefcase.pathfinder.gr/download/534985
Link to comment
Share on other sites

Bridgestone turanza,αν και τα είχε το αμάξι απ'τη μάνα του,μέχρι τώρα έχουν αποδειχθεί αρκετά καλά ειδικά στο βρεγμένο.
http://img404.imageshack.us/img404/9686/bestiolnv6nd7.gif
Link to comment
Share on other sites

περιεργο γιατι αν δεν κανω λαθος τα turanza ειναι πιο πολυ για στεγνο ενω τα potenza για βρεγμενο. η τα εχω μπερδεψει και ειναι αναποδα??

Desktop: Acer Aspire X-Cruiser, ThermalTake PurePower460W, Core 2 Duo E6400, Gigabyte 965PS3, 2xCrucial 2GB (800MHz, CL4), Gigabyte 9600GT

http://www.cardomain.com/ride/2667388

Link to comment
Share on other sites

περιεργο γιατι αν δεν κανω λαθος τα turanza ειναι πιο πολυ για στεγνο ενω τα potenza για βρεγμενο. η τα εχω μπερδεψει και ειναι αναποδα??

Δεν αποκλείεται να είναι και έτσι όπως το λές.Άλλωστε επειδή είχα και τα potenza στο προηγούμενο αμάξι,μπορώ να πω με σχετική βεβαιότητα οτι και τα δυο μοντέλα είναι εξίσου καλά στο βρεγμένο,σε αντίθεση με το στεγνό όπου είναι αρκετά κρύα.

http://img404.imageshack.us/img404/9686/bestiolnv6nd7.gif
Link to comment
Share on other sites

σκληρη γομα εχουν και τα δυο, γιαυτο δεν ζεσταινονται ευκολα!

Desktop: Acer Aspire X-Cruiser, ThermalTake PurePower460W, Core 2 Duo E6400, Gigabyte 965PS3, 2xCrucial 2GB (800MHz, CL4), Gigabyte 9600GT

http://www.cardomain.com/ride/2667388

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν έχετε αναφερθεί στα Goodyear Eagle F1 (επειδή δεν έψαξα τα προηγούμενα ποστς), γι'αυτό θα ήθελα την γνώμη σας πάνω σε αυτά. Μπορώ να αλλάξω αυτά που έχω (185/60-14) με άλλα 15άρια ζαντολάστιχα χωρίς να έχω κάποιο πρόβλημα? Έχω Peugeot 206.
Link to comment
Share on other sites

χμμμμ καπως χλωμο το κοβω το πεζακι να καταφερνει να τα ζεστανει. εισαι μαμα?

Desktop: Acer Aspire X-Cruiser, ThermalTake PurePower460W, Core 2 Duo E6400, Gigabyte 965PS3, 2xCrucial 2GB (800MHz, CL4), Gigabyte 9600GT

http://www.cardomain.com/ride/2667388

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...