Jump to content

[ΔΗΜΟΣΚΟΠΗΣΗ] Τι λάστιχα φοράτε;


jog
 Κοινοποίηση

Τι λάστιχα έχετε?  

1.245 members have voted

  1. 1. Τι λάστιχα έχετε?

    • Pirelli
      120
    • Michelin
      418
    • Bridgestone
      243
    • Continental
      161
    • Toyo
      57
    • άλλο
      246


Recommended Posts

340 ευρω

 

32 διότι ο κατασκευαστής δίνοντας πχ 29 έχει υπολογίσει ότι όταν ζεσταθεί θα πάει 31-32 και εκεί άρα αποδίδει ΟΚ.

 

Βάλε όσο σου προτείνει, κάνε μιά γρήγορη διαδρομή και μέτρα τα. Οσο λέει ο δείκτης τότε, τόσο να βάλεις αν πας σε άζωτο.

Ευχαριστώ πολυ φίλε μου.

Να χαιρεσαι το golfaki σου όπως και εγω μετά από 154000 χλμ.

Καλά ταξίδια.....

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Να ρωτήσω και κάτι για ένα yaris 1,3 (του 2002).

Θέλω ζαντολάστιχα κυρίως λόγω εμφάνισης.

Τώρα φοράω ατσάλινες με 175 14.

 

Το θέμα είναι ότι το αμάξι κινείται μόνο στην πόλη και έχει όπως είναι τώρα πανάλαφρο τιμόνι που βολεύει πολύ! Πάντως γύρω απο τη θέση της ευθείας δεν κάνει επαναφορά. Δηλαδή όταν στρίψω λίγο δεν επανέρχεται μόνο του. Αυτό σημαίνει γωνία κάστερ μικρή ή πολύ μεγάλο offset προφανώς. Νομίζω ότι απο τη μάνα του έχει 45 offset.

 

Εγώ λοιπόν θέλω να παραμείνει ελαφρύ το τιμόνι αλλά και να βελτιωθεί στην επαναφορά στην ευθεία. Γίνεται;

Να βάλω πχ offset 38 καλύτερα;;

 

Και τι ζαντολάστιχο να βάλω για τη χρήση που λέω:

1) να μείνει όπως είναι 175-14 αλλά με ζαντα με offset <45

2) 185/55-15

3) 195/50-15

4) 185/60-14

Τι λέτε;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

File fonzi, exo to idio autokinito kai to proto pou ekana itan na allakso tis mamisies zantes me 7x15 kai elastiko 205/60/15 tis Yokohama A520. Para poli kalo lastixo, arketa malaki goma, kai aneto. Prin kana xrono ebala 7,5x17 zanta kai 215/45/17 me Goodyear F1 me azoto. Auto pou eida einai oti to F1 den exei kamia sxesi me to yokohama, einai poli pio skliro kai argei na zestanei. Stis 17ares eixa balei kai azoto, to afisa 6 mines kai girisa ston klassiko aera! Me to azoto to amaksi kopanouse agria (ksero oti apaikse rolo kai i allagi apo 15 se 17" + to 45ari profile), alla den tha ksexaso tin mera pou ebgala to azoto kai ebala pali aera, megali diafora se anesi kai kopanima! Akoma den exo katalabei ton rolo tou azotou sta lastixa kai se ti eksipiretei se sxesi me ton aera!

 

Ena euxristo calculator gia ipologismo diametrou:

http://www.tyresave.co.uk/tyresize.html

Link to comment
Share on other sites

Απλά να ξαναπώ ότι τα pirelli p zero rosso είναι υπέροχα λάστιχα και δε παύουν στιγμή να το αποδεικνύουν. Είτε τα έχεις ξεσκίσει στις στροφές, είτε είσαι σε ευθεία, είτε πατάς σε χιόνι/νερά, είτε πέφτεις με το φουλ στα φρένα εντυπωσιάζουν με τις επιδόσεις τους!!! :D :D :w00t:

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

Bridgestone Potenza RE720 195/50/15 for my Ibiza :) ,και κάτι Metzeler για την πάπια.

Στην επόμενη αλλαγή λέω για τα toyo proxes.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Yokohama A539 175/50/13 στο sei μου και δοκιμασμένα με επιτυχία πρόσφατα στο καρτόδρομο Αφιδνών! :rolleyes:
μην το ψάχνεις, εσύ το 'χεις
Link to comment
Share on other sites

Pirelli P7, 195/45/15, σε Suzuki Swift 1.3 GLS!!

CARS, BEERS, METAL AND... SCANIA RULES!!!!!!!

ΕΑΝ ΜΕ ΚΑΝΑΝΕ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΚΥΒΕΡΝΗΤΗ,

ΟΛΗΣ ΤΣΗ ΓΗΣ ΠΡΩΤΕΥΟΥΣΑ ΘΑ ΕΚΑΜΑ ΤΗ ΚΡΗΤΗ!!!

http://WWW.SWIFTCLUB.GR http://WWW.SSPC.GR

http://www.dragster.gr/forum/images/avatars/gallery/avatars/SpongeBob.gif

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και απο μενα. Εγω εχω ενα CLIO 1400cc (2003 μοντελο) και εχω κανει μεχρι στιγμης 57.000χλμ. Το αυτοκινητο φοραει λαστιχα MICHELIN απο τον κατασκευαστη του και ειναι αρκετα ικανοποιητικα στην μεχρι τωρα αποδοση τους. Το αυτοκινητο κινειται περισσοτερο σε εθνικο δικτυο (γι' αυτο και τοσα χλμ μεχρι τωρα) αλλα τα λαστιχα παρολα τα χλμ δεν ειναι τοσο πολυ φθαρμενα ωστε να τα αλλαζα νωριτερα. Υπαρχει καποια τακτικη ως προς την αλλαγη τους βαση χλμ η χρονου ζωης???
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και απο μενα. Εγω εχω ενα CLIO 1400cc (2003 μοντελο) και εχω κανει μεχρι στιγμης 57.000χλμ. Το αυτοκινητο φοραει λαστιχα MICHELIN απο τον κατασκευαστη του και ειναι αρκετα ικανοποιητικα στην μεχρι τωρα αποδοση τους. Το αυτοκινητο κινειται περισσοτερο σε εθνικο δικτυο (γι' αυτο και τοσα χλμ μεχρι τωρα) αλλα τα λαστιχα παρολα τα χλμ δεν ειναι τοσο πολυ φθαρμενα ωστε να τα αλλαζα νωριτερα. Υπαρχει καποια τακτικη ως προς την αλλαγη τους βαση χλμ η χρονου ζωης???

μπορείς να μετρήσεις το βάθος του πέλματος αν θεωρείς ότι δεν είναι η ώρα για αλλαγή, αλλά έχεις κάνει πολλά χιλιόμετρα. Αλλά δε ξέρω να σου πω τα όρια ασφαλείας...

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και απο μενα. Εγω εχω ενα CLIO 1400cc (2003 μοντελο) και εχω κανει μεχρι στιγμης 57.000χλμ. Το αυτοκινητο φοραει λαστιχα MICHELIN απο τον κατασκευαστη του και ειναι αρκετα ικανοποιητικα στην μεχρι τωρα αποδοση τους. Το αυτοκινητο κινειται περισσοτερο σε εθνικο δικτυο (γι' αυτο και τοσα χλμ μεχρι τωρα) αλλα τα λαστιχα παρολα τα χλμ δεν ειναι τοσο πολυ φθαρμενα ωστε να τα αλλαζα νωριτερα. Υπαρχει καποια τακτικη ως προς την αλλαγη τους βαση χλμ η χρονου ζωης???

Αν θέλεις την συμβουλή μου : τα 57.000 χλμ. είναι υπερβολικά μεγάλος χρόνος για ελαστικά, ανεξάρτητα από το πού κινείται το αυτοκίνητο και πόσο έχει φθαρεί το πέλμα , καθώς υπεισέρχονται και άλλοι παράγοντες ( π.χ. ξεραίνεται η γόμα κ.α.). Για να έχεις και το κεφάλι σου ήσυχο, (καθώς σε θέματα ασφαλείας, κατά τη γνώμη μου, δεν πρέπει να λογαριάζουμε έξοδα) κάνε αλλαγή ελαστικών το συντομότερο δυνατόν ( όπως το υπολογίζω βέβαια θα σου πάρει πάνω από χρόνο!!:p:p).

Ζήσε τη ζωή σου!!!!

 

Bubby's Community : www.viennas.net/cs

 

Blogs, συζητήσεις, photo galleries και άλλα πολλά!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θέλω λίγο help. Έχω ένα peugeot 307 που φοράει τα μαμίσια του τα continental. Θέλω να τα αλλάξω γιατί έχουν φθαρεί (55,000 χλμ). Τι λάστιχα προτείνεται και αν γνωρίζουμε και κόστος πάνω κάτω.

 

Επίσης αν ξέρετε κανά καλό μαγαζί πείτε μου

 

Τhx guys!

Link to comment
Share on other sites

continental prenium contact 2

uniroyal 550

 

Παντως τα continental που είχε ήταν super.... Μιλάμε το αμάξι ήταν γραπωμένο στο δρόμο. Έχω ακούσει για τα michelin τα energy. Κάποια γνώμη για αυτά?

Link to comment
Share on other sites

Για τα Energy διάβασε μια γνώμη μου εδώ

 

Τα έχω σε Megane II (πλάτος 195) για 22.000χλμ, και εξακολουθεί να ισχύει ό,τι γράφω. Το Renault 19 του πατέρα μου, το έχω οδηγήσει με Energy για περίπου 80.000χλμ και λόγω διάστασης (πλάτος 165), το αυτοκίνητο έρχεται στα όρια του ΠΑΝΕΥΚΟΛΑ. Αυτό δεν το γράφω για πλεονέκτημα. Μόνο μια φορά είχε βάλει ο father κάποια Pirelli (πάλι 165) και το αυτοκίνητο είχε πολύ καλύτερο φρενάρισμα και κάμποσο καλύτερη αίσθηση στρίβοντας. Και ήταν και πιο ήσυχα.

 

Αυτά. Με λίγα λόγια θα ήθελα κάτι καλύτερο από ένα λάστιχο. Δεν πρόκειται να μείνω στα ίδια, στο Megane θα τα αλλάξω μόλις μαζέψω λεφτά για ζάντες και λάστιχα.

Panasonic GD70, Ericsson GF768, Panasonic GD30, Nokia 3210, Ericsson T18s, Panasonic GD92, Ericsson R320s, Nokia 6210, Ericsson T65i, SE T300i, SE K700i, Siemens SX1, Nokia 7610, Siemens SX1 Music Edition, SE J210i, Sendo X, Qtek 8500, Nokia 6021, HTC Touch Cruise, HTC HD2, LG Optimus 4X HD, HTC One M7, HTC One M9, HTC 10, Xiaomi Mi8 Lite
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ τα energy έβαλα πρόσφατα. Μετά από CONTINENTAL, PIRELI, HANKUNG, ξαναγύρισα στη MICHELIN. Έχω την αίσθηση ότι είναι τα πιό ισορροπημένα λάστιχα.

https://andrismoi.wordpress.com/

Θέματα που μου κίνησαν το ενδιαφέρον και τα μοιράζομαι

Link to comment
Share on other sites

Καλό θα ήταν, πριν κάποιος προτείνει ένα λάστιχο, για συγκεκριμένο αυτοκίνητο, να το έχει τεστάρει. Πρέπει επίσης να αναφέρει τον τρόπο οδήγησής του,την κατάσταση της ανάρτησής του και το αν κινείται εντός ή εκτός πόλης. Δεν ταιριάζουν όλα τα λάστιχα σε όλα τα αυτοκίνητα: παίζει ρόλο η διάσταση του ελαστικού, η σκληρότητα και οι γωνίες της ανάρτησης, το βάρος του αυτοκινήτου... . Το να λέει κάποιος οτι τα Mishirelli XTB 225/50 WR 17 είναι λάστιχα βεντούζες, γραπώνουν στο στεγνό ή στο βρεγμένο δρόμο με 3.516 νύχια, χώρίς να το έχει δοκιμάσει ο ίδιος, αλλά γιατί "το άκουσε", ή "φήμες το λένε" και άλλα τέτοια, είναι μάλλον λάθος.

Πιστεύω πως η επιλογή ελαστικού πρέοει να γίνεται με βάση α) προσωπικές εμπειρίες και β) γνώμη ΦΙΛΟΥ, έμπειρου και ψαγμένου λαστιχά. Εννοείται πως η ανάρτηση είναι σε άριστη κατάσταση.

Το κακό είναι πως τα λάστιχα-ονόματα στοιχίζουν μια μικρή περιουσία, και μία αταίριαστη για το αυτοκίνητό μας επιλογή μπορεί να σημαίνει επικλήσεις προς τους αγίους, μετά ή ανευ ζοχάδας, για κάποιες χιλάδες χιλιόμετρα.

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο ~50.000Km με Michelin Pilot Premacy εδωσα κατι παραπανω και εβαλα Michelin Pilot Exalto II.Ειμαι απολυτα ευχαριστημενος,τα λαστιχα ειναι καταπληκτικα,το αυτοκινητο εχει πολυ καλη προσφυση.Ειδα μεγαλη βελτιωση σε σχεση με τα παλια που ομως ηταν φθαρμενα αρκετα.Βεβαια το αυτοκινητο κραταει καλυτερα τωρα απ'οτι κραταγε οταν ειχε 10.000Km.Τα συνιστω ανεπιφυλακτα,το μονο κακο ειναι οτι ειναι λιγο ακριβα(αλλα πιστευω οτι το αξιζουν).

 

Το αυτοκινητο μου ειναι ενα Citroen Xsara '01 1600cc 110Hp και η διασταση του ελαστικου ειναι 195/55/15.

Screw you guys,I'm going home.........
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...