Jump to content

[ΔΗΜΟΣΚΟΠΗΣΗ] Τι λάστιχα φοράτε;


jog
 Κοινοποίηση

Τι λάστιχα έχετε?  

1.245 members have voted

  1. 1. Τι λάστιχα έχετε?

    • Pirelli
      120
    • Michelin
      418
    • Bridgestone
      243
    • Continental
      161
    • Toyo
      57
    • άλλο
      246


Recommended Posts

Γιατί ρε παιδιά τέτοια ακρίβεια στα λάστιχα στην Ελλάδα. Είδα τώρα σε αυτό το site που αναφέρατε παραπάνω, τα 225/45/17 να βγαίνουν γύρω στα 500 η τετράδα. Γιατί εδώ τα βρίσκεις 700-800; Υποτίθεται οι μεγάλες διαστάσεις ήταν παλιά ακριβές που ήταν σπάνιες. Τώρα γιατί ακόμα τα ακριβοπληρώνουμε;

 

 

τα βρισκεις και 500 απλα πρεπει να ψαξεις, καποιοι τα κοστολογουνε 700-800 γιατι θελουνε να βγαλουνε τα εντερα τους...εγω οταν εψαχνα για λαστιχα μου ειπανε απο 580 μεχρι 750...750 μου ειπε γνωστος που μου εκανε και καλα φιλικη τιμη , ο απατεωνας νομιζε οτι θα τα βαλω ετσι κι αλλιως σε αυτον χωρις να το ψαξω..

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

απο καμσκιλλ εχω παρει και εγω λαστιχα.. μου ειπαν θα ερθουν σε 8-10 εργασιμες και ηρθαν στις 6 (!!!!). επισης ηταν πολυ καλης χρονολογιας!!!

 

ειναι πραγματικα ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ site!

Desktop: Acer Aspire X-Cruiser, ThermalTake PurePower460W, Core 2 Duo E6400, Gigabyte 965PS3, 2xCrucial 2GB (800MHz, CL4), Gigabyte 9600GT

http://www.cardomain.com/ride/2667388

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν είναι να αλάξω και εγώ λάστιχα στο polo μου και θέλω να βάλω τα Toyo Proxes T1-R τι λένε σαν λάστιχα... επήσης στο υγρό οδόστρομα πως πάνε? τους καλοκαιρινούς μίνες τι λένε επήσης? η διασταση που φοράω είναι 195/45 R15

τα BF Goodrich g-Force™ Sport αυτά πως τα βλέπετε?

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

μηπως ειναι 195/50 η διασταση σου και οχι 45? τσεκαρε το, γιατι εκτος απο πολυ λιγα μοντελα, τα περισσοτερα φορανε 195/50 σε 15αρα ζαντα..

Desktop: Acer Aspire X-Cruiser, ThermalTake PurePower460W, Core 2 Duo E6400, Gigabyte 965PS3, 2xCrucial 2GB (800MHz, CL4), Gigabyte 9600GT

http://www.cardomain.com/ride/2667388

Link to comment
Share on other sites

195/45 Toyo T1 που εχει η κοπελα μου στο Corsa B της, ειναι πολυ καλα. εφαμιλλα με τα Uniroyal RainSport θα ελεγα. πολυ ευχαριστημενη απο σταθεροτητα και φρεναρισμα.

Desktop: Acer Aspire X-Cruiser, ThermalTake PurePower460W, Core 2 Duo E6400, Gigabyte 965PS3, 2xCrucial 2GB (800MHz, CL4), Gigabyte 9600GT

http://www.cardomain.com/ride/2667388

Link to comment
Share on other sites

στο βρεγμένο πως συμπεριφέρετε? αποστοφές πως χώνετε τι πλοιροφορίες σου δίνει στο τιμόνι?
Link to comment
Share on other sites

κοιτα, δεν το εχει ζορισει παρα πολυ σε στροφες για να δω τα ορια του ελαστικου και οι πληροφοριες που παιρνεις στο τιμονι ειναι κατι που εξαρταται σε μεγαλο βαθμο και απο το ... ιδιο το τιμονι! για παραδειγμα στο Corsa μου, δεν εχω απαιτηση να παιρνω πληροφορηση απο τα λαστιχα, αφου το τιμονι μου ειναι παναθλιο. παντως και η ιδια η ΤΟΥΟ το δινει σαν πιο βροχινο απο το ολοκαινουργιο R1R, οποτε το βρεγμενο θεωρω θα ειναι το φορτε του. εγω το σαββατο τα φοραω στο Corsa μου (195/50/15 βεβαια) και θα σου εχω περισσοτερες εντυπωσεις. παντως απο αλλα ατομα που τα φοραγαν τα καλυτερα εχω ακουσει.

Desktop: Acer Aspire X-Cruiser, ThermalTake PurePower460W, Core 2 Duo E6400, Gigabyte 965PS3, 2xCrucial 2GB (800MHz, CL4), Gigabyte 9600GT

http://www.cardomain.com/ride/2667388

Link to comment
Share on other sites

1) Για terios II 1,5 που φοράει από μαμά dunlop 235/60-16:

 

Tα uniroyal 4x4 street (για ασφάλτινη χρήση μόνο ενδιαφέρομαι και επίσης δεν με ενδιαφέρει η αντοχή σε χλμ διότι κάνω λίγα χλμ/ετος) σε διάσταση 215/65-16 (λέω να βάλω στενότερα) μου τα δίνουν 500 ευρώ.

 

Τα toyo HT allcountry με την προσφορά πάνε 380.

 

Αξίζουν λέτε τα uniroyal τη διαφορά; Να τα βάλω;

 

2) Για A3 160+ ίππους με 225/45-17:

 

continental contact sport 3 μου τα δίνουν 570 ευρώ. Σκεφτόμουν και τα uniroyal rainsport2 (δεν έχω τιμή γι αυτά) καθώς και τα toyo t1r (ή τα proxes) που πάνε 500 τοποθετημένα.

 

(επίσης δεν με ενδιαφέρει η αντοχή σε χλμ διότι κάνω λίγα χλμ/ετος)

 

Καλές επιλογές τα uniroyal για το terios και τα continenral για το Α3; Τις τιμές (με τοποθέτηση) πως τις βλέπετε;

Link to comment
Share on other sites

ουτε να το σκεφτεις να βαλεις κατι διαφορετικο απο τα sport contact 3 και ειδικα σε αυτη την τιμη

 

τα εκτιμώ πολύ αλλά φοβάμαι μήπως αργούν να ζεσταθούν πολύ σε σχέση με τα rainsport και τα tr1...

Link to comment
Share on other sites

πρωτες εντυπωσεις απο ΤΟΥΟ Τ1 πολυ θετικες. σε βρεγμενο δεν νιωθω να χαζοσπιναρει. περισσοτερα μολις το ζορισω και λιγο σε καμμια στροφη..

Desktop: Acer Aspire X-Cruiser, ThermalTake PurePower460W, Core 2 Duo E6400, Gigabyte 965PS3, 2xCrucial 2GB (800MHz, CL4), Gigabyte 9600GT

http://www.cardomain.com/ride/2667388

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παιδιά να γράψω και εγώ τις εντυπώσεις μου. Εδώ και περίπου δύο βδομάδες φοράω τα Μichelin pilot exalto σε διάσταση 205/55/16 με δείκτη ταχύτητας V, με τα οποία έκανα ήδη 2000 χιλιόμετρα. Πριν φορούσα τα Continental premium contact 2. Αν και είναι πολύ νωρίς έχω να γράψω ότι:

1. Είναι πολύ μαλακό ελαστικό.

2. Αν και έχει δείκτη V ζεσταίνεται εύκολα.

3. Είναι πολύ αθόρυβο λάστιχο.

4. Έχει φοβερό κράτημα.

Γενικά, αν οι επιδόσεις αυτές κρατήσουν στο χρόνο, θα είναι το ιδανικό.

Πάντως, οι πρώτες εντυπώσεις είναι καλύτερες από το Continental. Εννοείται ότι πρόκειται για προσωπική άποψη.

Link to comment
Share on other sites

Στα περισσοτερα συμφωνω εκτος απο την συγκριση με το Continental... Δεν διαφωνω με το πορισμα σου αλλα ειναι καπως αδικο να συγκρινεις ενα καινουριο και φρεσκο ελαστικο με ενα παλιο! Γενικα παντως και εγω εχω την εντυπωση οτι ειμαι πιο ευχαριστημενος απο το Michelin, μενει να δουμε και την διαρκεια του...
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ μαζί σου. 'Αλλωστε για αυτό έγραψα για ΠΡΩΤΕΣ εντυπώσεις και για επιδόσεις που ΑΝ κρατήσουν στο χρόνο, θα είναι για μένα το ιδανικό ελαστικό. Πάντως, προσωπικά, το pilot exalto ΡΕ2 είναι καλύτερο από το premium contact 2, το οποίο φοράει το golf της γυναόκας μου εδώ και 10.000 χιλιόμετρα. Και τα δύο ελαστικά είναι φρέσκα, οπότε μπορεί να γίνει μια πιο "αντικειμενική" προσωπική εκτίμηση. Αυτό που με έχει αφήσει εξαιρετικά ευχαριστημένο είναι το πόσο μαλακό και άνετο ελαστικό είναι. Να χαίρεσαι να κάνεις χιλιόμετρα.

Λίγο άσχετο, αλλά ο πατέρας μου άλλαξε ελαστικά και έβαλε σε διαστάσεις 224/45/R17 τα goodyear F1 asymmetric. Προχθές, έκανα μια βόλτα και μου άρεσε πολύ το κράτημα τους, αλλά ήταν θορυβώδη. Θα δούμε αν αξίζουν τα λεφτά τους σε βάθος χρόνου.

Link to comment
Share on other sites

Στον ίδιο που έβαλα τα Pirelli Zero Rosso για το A3 μου, πήγα και το Saxo 1.1 για φθηνό ελαστικό πόλης σε 165/65/14.

Μου είπε για 170€ κάποια λεει θυγατρικά της Pirelli , Τζία , Τζέα, Tζεο, κάπως έτσι μου τα είπε...

Τα έχει κανείς υπόψην του ή μου λέει παπάδες;;

Link to comment
Share on other sites

τελικά σκεύτωμαι να μίνω στα Michelin Pilot Excalto 2 (εάν και νομίζω πώς εμένα κάπως γλυστράνε αυτά τα ελαστικά)
Link to comment
Share on other sites

φοραω εδω και 3 χρονια τα F1 GS-D3 σε golf iv 1.6 αλλα τωρα σκεφτομαι να βαλω κατι αλλο στην αρχη ημουνα πολυ ευχαριστημενος αλλα λεω να δοκιμασω κατι σε χαμηλοτερο δεικτη τωρα νομιζω ειναι υπερβολικα για 105ps

[sIGPIC][/sIGPIC] Aλέξης

rotary power

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
γύρισα στην παλιά αγαπημένη μου bridgestone, και έβαλα τα potenza RE050A 225/45/R17....όπως και περίμενα, κορυφαίο...:)
Link to comment
Share on other sites

MIchelin pilot exalto 185/60/R14 προς το παρόν. Τρομερά λάστιχα με τρομερό κράτημα. Δεν με έχουν προδώσει ποτέ. Το μόνο άσχημο είναι ότι τρώγονται εύκολα και δεν είναι και η καλύτερη επιλογή για όσους αγαπάνε το χειρόφρενο. (εγώ δεν το αγαπάω πάντως :lol:).

 

Σκοπέυω να μεταπηδήσω στα ίδια με χαμηλότερο προφίλ 55 ή 50

Μέλος της θεατρικής

ομάδας Όχι Παίζουμε

 

"Ποτάμι: Διολίσθηση ύδατος εντός χάντακος ούτινος διαμορφούνται δύο όχθε εκατέρωθεν"

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...