Jump to content

[ΔΗΜΟΣΚΟΠΗΣΗ] Τι λάστιχα φοράτε;


jog
 Κοινοποίηση

Τι λάστιχα έχετε?  

1.245 members have voted

  1. 1. Τι λάστιχα έχετε?

    • Pirelli
      120
    • Michelin
      418
    • Bridgestone
      243
    • Continental
      161
    • Toyo
      57
    • άλλο
      246


Recommended Posts

νικο να σου πω την αληθεια κι εμενα μου φαινεται καπως το να εχεις semislick σε ενα μικρο καθημερινο αμαξακι.. αλλα επιλογες ειναι αυτες.

Desktop: Acer Aspire X-Cruiser, ThermalTake PurePower460W, Core 2 Duo E6400, Gigabyte 965PS3, 2xCrucial 2GB (800MHz, CL4), Gigabyte 9600GT

http://www.cardomain.com/ride/2667388

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

ναι αυτο ειπα κι εγω, αναλογα τις προτεραιοτητες.

αλλα επρεπε να εχουμε πολλα λεφτα, να εχουμε ενα αμαξι για τις μετακινησεις μας και ενα για την πιστα, που τουλαχιστον αυτο για εμενα δε γινεται. και το συγκεκριμενο τουλαχιστον λαστιχο δεν ειναι τοσο δυστροπο, μια χαρα ειναι, νορμαλ, και σημερα με τη βροχη ομορφα πηγα στη δουλεια μου, χωρις να το πιεσω αλλα προσπαθησα να φρεναρω και αποτομα και δεν εγινε τιποτα. (για τα λιμναζοντα ειναι αλλο θεμα).

 

απο την αλλη βρε παιδια, δε μπορω να με φανταστω να παιρνω ενα αμαξι οπου τα μισα μου κριτηρια ειναι να το ευχαριστηθω οσο μπορω και να κανω συμβιβασμους γιατι δε θα ειναι ανετο πχ...δε με νοιαζει! :p

 

ps: εννοειται παιζει ρολο και η τιμη..αν ηταν να δωσω πολλα παραπανω απο τα υπολοιπα λαστιχα, δε θα τα εβαζα..οποτε αφου εδωσα τα ιδια λεφτα, επελεξα να βαλω αυτα.

Link to comment
Share on other sites

δεν αντιλεγω..μπορει να το εχει πολυ καλα στημενο το σουιφτ. παντως, νομιζω πως σεμισλικ για καθημερινη χρηση, και ειδικα χειμωνα με βροχες κλπ, ειναι καπως επιφοβο.

 

ενα φιλαρακι σε Starlet GT ειχε βαλει semislick με Coilover της FK. δε λεω, το σταρλετακι εστριβε μην πω πως, ομως στα νερα πηγαινε κυρια...

Desktop: Acer Aspire X-Cruiser, ThermalTake PurePower460W, Core 2 Duo E6400, Gigabyte 965PS3, 2xCrucial 2GB (800MHz, CL4), Gigabyte 9600GT

http://www.cardomain.com/ride/2667388

Link to comment
Share on other sites

Συμβιβασμοι ειναι αυτοι και αν γινουν σωστα τοτε δεν υπαρχει κανενα προβλημα κατα την αποψη μου... Ουτως η αλλως στη χωρα που ζουμε οι πλειοψηφια των ημερων ειναι στεγνες!!!
Link to comment
Share on other sites

sto neo m s3 exw conti sport contact 2 kai eimai arketa euxaristimenos mexri stigmis!!!

to mellon 8 deiksei;)

225-40-18:happy:

Μέγιστο μέγεθος υπογραφής 16 kiB
Link to comment
Share on other sites

Τα πιο "ζεστα" λαστιχακια για 1400αρια για μενα ειναι τα michelin energy. Eξαιρετικο κρατημα στις μεσαιες ταχυτητες αξιοπρεπεστατα σε βρεγμενο δρομο και με μεγαλη αντοχη!
Συμφωνω!;)
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Έχω ένα Mazda 2 ,οι διαστάσεις ελαστικών του είναι 195/45 R16. Πέφτοντας σε μια τεράστια λακκούβα το έκοψα το ένα λάστιχο ( Toyo φοράει από την μάνα του). Μετά άλλαξα τα 2 με Uniroyal και τα άλλα ήταν τα δικά του. Μετά από λίγο καιρό σκίζετε το ένα Uniroyal χωρίς καν να καταλάβω που το χτύπησα . Βάζω τώρα το παλιό Toyo που είχε μείνει και το Uniroyal . Αποτέλεσμα 3 ΤOyo ένα Uniroyal . Σε λίγο καιρό πέφτω σε λακκούβα και πάει και το άλλο Uniroyal . Σκάφτομαι να μεγαλώσω το προφίλ από 45 να το πάω 50 . Θα δε καμία διάφορα σε αντοχή στις κακουχίες του δρόμου η δεν υπάρχει ; Βουλκανιζατέρ που ρώτησα μου είπε θα αυξηθεί το ύψος του αυτοκινήτου κατά 1 πόντο και από αντοχή δεν θα υπάρχει και μεγάλη διαφορά ,αν πέσω σε καλή λακκούβα θα το κόψω και το 50αρι. Μου πρότεινε να βάλω Michelin pilot exalt που έχει ενισχυμένα πλαϊνά. Εσείς τι προτείνετε αλλαγή σε 50 και αν όχι ποίο είναι το ποίο σκληρό σε 45 ;
Link to comment
Share on other sites

να προσέχεις λίγο περισσότερο στο δρόμο ... να μειώσεις ταχύτητα κάτα 10 χλμ ... δεν μου έχει τύχει να σκίσω ...
http://www.imageshack.gr/files/sazwsmc2u6io8pdczlh2.gif
Link to comment
Share on other sites

επισης να προσεχεις πολυ την πιεση. εγω σε μεγαλη λακουβα σκιστηκε λαστιχο και στραβωσε ζαντα (εχω 18αρες momo και λαστιχα fulda carat exelerο 225/40/18)..και μαλιστα μολις τα ειχα παρει. το αλλαξα και εφτιαξα τη ζαντα (και προκειται να αποζημιωθω απο το υπεχωδε συντομα) και απο τοτε μου ειπε ο λαστιχας απο την κανονικη πιεση που ειναι γυρω στο 30-32 να εχω 34 ωστε εστω κι αν κουτσουρευει λιγο, τουλαχιστον να αντεχει καπως πιο πολυ. και βεβαια προσεχω πολυ περισσοτερο και στην οδηγηση..εχω συνεχεια τα ματια μου στο δρομο για ανιχνευση και αμεση αξιολογηση του μεγεθους της επικειμενης λακουβας και των πιθανων τροπων αποφυγης της!
Ericsson GA 628, Ericsson GH 688, Samsung SGH 600, Panasonic GD30, Nokia 8210, Panasonic GD87, Sony Ericsson P800, Siemens CX 65, Sony Ericsson K750i, Motorola V360v, Qtek S110, Samsung ZV30, Nokia N73, LG KS20, Vodafone 541, Samsung Omnia 16GB, HTC Desire, SE Xperia Neo V, HTC Sensation, LG 4X HD, Coolpad F1, Ecoo E04 Plus, Samsung Note 4, Samsung Galaxy S7 Edge, Samsung Note 9 (512/8)
Link to comment
Share on other sites

(και προκειται να αποζημιωθω απο το υπεχωδε συντομα)

 

αν θες, πες μας πως ακριβώς κινήθηκες για να φτάσεις τώρα στο σημείο να αποζημιωθείς...νομίζω έχει πολύ ενδιαφέρον και ίσως αν το κυνηγήσουν πολλοί, να αξιωθούν να φτιάξουν έστω τις ''καραμπινάτες'' κακοτεχνίες...:ninja:

Link to comment
Share on other sites

σε 165/65/14 τι συνιστάται; Clio 1.4

Creek A50i R | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | Kenwood DP-2050 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | Pioneer PL-117D | QED XT Evolution    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

Clio 1 ή 2, 8v ή 16v; Δηλαδή με 60, 80 ή 98 άλογα;

 

Βάλε τα καινούργια Michelin Energy Saver, αλλιώς τα επίσης πολύ καλά Continental EcoContact3

Panasonic GD70, Ericsson GF768, Panasonic GD30, Nokia 3210, Ericsson T18s, Panasonic GD92, Ericsson R320s, Nokia 6210, Ericsson T65i, SE T300i, SE K700i, Siemens SX1, Nokia 7610, Siemens SX1 Music Edition, SE J210i, Sendo X, Qtek 8500, Nokia 6021, HTC Touch Cruise, HTC HD2, LG Optimus 4X HD, HTC One M7, HTC One M9, HTC 10, Xiaomi Mi8 Lite
Link to comment
Share on other sites

Συμβιβασμοι ειναι αυτοι και αν γινουν σωστα τοτε δεν υπαρχει κανενα προβλημα κατα την αποψη μου... Ουτως η αλλως στη χωρα που ζουμε οι πλειοψηφια των ημερων ειναι στεγνες!!!

 

 

δεν ειναι μονο θεμα βροχης που τοτε πρεπει να προσεχεις πολυ αλλα και θερμοκρασιας. τα λαστιχα που εχεις ζεστενονται πολυ δυσκολα και οποτε ειναι αχρηστα για μεσα στην πολη ακομα και για αυτοκινητα 200+ αλογων, ποσο μαλον για το δικο σου. λαθος επιλογη εκανες. η ασφαλεια σου ειναι σε κινδυνο.

Link to comment
Share on other sites

γιατι εχει κυβικα το λαστιχο; για το χρηση δρομου οκ, αλλα αναλογα τι θελει ο καθενας και εγω δεν ηθελα κατι απλο.

 

για να σου δωσω να καταλαβεις ποσο διαφορετικα σκεφτομαστε, εγω εχω GTI 210 αλογα και φοραω το καλοκαιρι και μονο το καλοκαιρι λαστιχο 225/45 R17 (dunlop sport A) με δεικτη ταχυτητας 240 οσο και η τελικη μου. προτιμησα αυτη τη διασταση αναμεσα σε αυτην και την αλλη που δινει το εργοστασιο (225/40 R18) ε ειμαι συγουρος εσυ θα εβαζες την 18 ζαντα η ακομα και την 19αρα.

να τονισω πως το εργοστασιο δινει και τις δυο διαστασει, εσυ διαλεγεις ποια θελεις, αρα δεν ειναι κατι παραπανο η 18αρα ζαντα αλλα θεωρειται εξισου καλη για το συγκεκριμενο αμαξι .

για τον χειμωνα τα λαστιχα αυτα λογω του σχεδιασμου τους και του δεικτη ταχυτητας, δε ζεστενονται με τιποτα οποτε δεν παταει καλα το αμαξι, οποτε το χειμωνα βαζω τα michelin pilot alpine στη ν ιδια διασταση αλλα με δεικτη ταχτυτητας 210. ετσι ζεστενονται πολυ καλα και γρηγορα ακομα και μεσα στην πολη κ αι οντως το αμαξι παταει πολυ καλα.

απορω πως με το δικο σου αμαξι ζεστενεις τα λαστιχα που ανεφερες. ειδικα τον χειμωνα.

Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι μονο θεμα βροχης που τοτε πρεπει να προσεχεις πολυ αλλα και θερμοκρασιας. τα λαστιχα που εχεις ζεστενονται πολυ δυσκολα και οποτε ειναι αχρηστα για μεσα στην πολη ακομα και για αυτοκινητα 200+ αλογων, ποσο μαλον για το δικο σου. λαθος επιλογη εκανες. η ασφαλεια σου ειναι σε κινδυνο.

Πρωτα απο ολα εγω δεν φοραω semi-slick ελαστικα αλλα τα Michelin Pilot Exalto 2 απο τα οποια μεχρι στιγμης ειμαι πολυ ευχαριστημενος!

Δευτερον ακομα και αυτο που περιγραφεις θεωρω οτι δεν ειναι προβλημα! Αν εχεις το γνωθις εαυτον αλλα και το "γνωθις ελαστικων" και μεσα στην πολη οδηγεις ακομα πιο φυλαγμενα τοτε δεν εχεις να αντιμετωπισεις κανενα προβλημα! Ολα ειναι θεμα προτεραιοτητων... Αλλος θελει καλο κρατημα σε ολες τις περιπτωσεις, αλλος θελει extreme κρατησε σε καποιες και λιγοτερο σε καποιες αλλες! ;)

Link to comment
Share on other sites

για να σου δωσω να καταλαβεις ποσο διαφορετικα σκεφτομαστε, εγω εχω GTI 210 αλογα και φοραω το καλοκαιρι και μονο το καλοκαιρι λαστιχο 225/45 R17 (dunlop sport A) με δεικτη ταχυτητας 240 οσο και η τελικη μου. προτιμησα αυτη τη διασταση αναμεσα σε αυτην και την αλλη που δινει το εργοστασιο (225/40 R18) ε ειμαι συγουρος εσυ θα εβαζες την 18 ζαντα η ακομα και την 19αρα.

να τονισω πως το εργοστασιο δινει και τις δυο διαστασει, εσυ διαλεγεις ποια θελεις, αρα δεν ειναι κατι παραπανο η 18αρα ζαντα αλλα θεωρειται εξισου καλη για το συγκεκριμενο αμαξι .

για τον χειμωνα τα λαστιχα αυτα λογω του σχεδιασμου τους και του δεικτη ταχυτητας, δε ζεστενονται με τιποτα οποτε δεν παταει καλα το αμαξι, οποτε το χειμωνα βαζω τα michelin pilot alpine στη ν ιδια διασταση αλλα με δεικτη ταχτυτητας 210. ετσι ζεστενονται πολυ καλα και γρηγορα ακομα και μεσα στην πολη κ αι οντως το αμαξι παταει πολυ καλα.

απορω πως με το δικο σου αμαξι ζεστενεις τα λαστιχα που ανεφερες. ειδικα τον χειμωνα.

εε νομιζω υπερβαλλεις λιγακι.. ειναι τι θελει ο καθενας. σε βροχη ετσι κι αλλιως δεν το σκιζω, νορμαλ το 90% και σε νορμαλ εχει πολυ καλη συμπεριφορα.

18αρα δε θα εβαζα με τιποτα εννοειται, ποσο μαλλον 19αρα, ειπαμε...

τη μαμα ζαντα εχω, με το ζορι να τη μικρυνω; :p

Link to comment
Share on other sites

Clio 1 ή 2, 8v ή 16v; Δηλαδή με 60, 80 ή 98 άλογα;

 

Βάλε τα καινούργια Michelin Energy Saver, αλλιώς τα επίσης πολύ καλά Continental EcoContact3

Clio II Phase 1 75 άλογα.. πόσο τα βρίσκεις αυτά;

Creek A50i R | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | Kenwood DP-2050 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | Pioneer PL-117D | QED XT Evolution    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

Clio II Phase 1 75 άλογα.. πόσο τα βρίσκεις αυτά;

 

Η συντριπτική πλειοψηφία των επώνυμων ελαστικών σε αυτή τη διάσταση έχει 210 με 240 ευρώ... Τα Energy Saver τα έβαλε προχτές σε αυτή τη διάσταση ένας συνάδελφος σε Polo 1.4 75ps με 220 ευρώ.

Panasonic GD70, Ericsson GF768, Panasonic GD30, Nokia 3210, Ericsson T18s, Panasonic GD92, Ericsson R320s, Nokia 6210, Ericsson T65i, SE T300i, SE K700i, Siemens SX1, Nokia 7610, Siemens SX1 Music Edition, SE J210i, Sendo X, Qtek 8500, Nokia 6021, HTC Touch Cruise, HTC HD2, LG Optimus 4X HD, HTC One M7, HTC One M9, HTC 10, Xiaomi Mi8 Lite
Link to comment
Share on other sites

σε 215/55/r16 V θα βαζατε continental premium contact2 η michelin pilot primacy hp η goodyear f1.ποιο πολυ θελω να ειναι αθορυβα και μαλακα.τωρα φοραω τα goodyear eagle nct5 και ειναι αθλια
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...