Jump to content

Sony Xperia X10 mini και Xperia X10 mini pro


maryjay18
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γινεται να το δοκιμασουμε με την 2.0.2.Α.0.24?

 

Γιατι ο wiilweer λεει:

Requirements: Latest 2.1.1.A.0.6 SE firmware(seems to be that kernel is changed bit)

 

Και εν τελει, τι παιζει με την τελευταια εκδοση? Ποια ειναι? η 24 ή η 6? Εχει παρει κανεις την 6? Αν ναι, με τι localisation? Ειναι με dualtouch? Η Iridium Rom ποτε θα την παρει?:D

 

Εγώ το δοκίμασα σε 2.0.2.Α.0.24 αλλά το wifi είχε θέματα (που λένε πως τα λύνει η 2.1.1.Α.0.6)

 

Οχι, δεν γινεται να το περασεις εαν λεει αυτο. Θα πρεπει πρωτα να περασεις την .06 και μετα.

 

Η 2.1.1.A.0.6 ειναι η νεοτερη εκδοση. Νομιζω οτι υπαρχει και με greek localization. Οχι,δεν εχει dualtouch (και εχει ανακοινωθει οτι δεν θα παρουμε). Δεν εχει ουσιαστικες διαφορες, οποτε πιθανοτατα δεν απαιτειται αναβαθμιση της iridium, αλλα αυτο μπορει να το απαντησει σιγουρα μονο ο DaRk_dOg.:-)

 

Sent from my blaaaaahhh...

 

Η καινούρια Iridium είναι στα σκαριά (βασικά ήταν μια ευκαιρία να διορθώσω τα "βρεφικά προβλήματα" της πρώτης εκδοχής, μην φανταστείς οτι είναι τόσο φοβερό το update).

 

Όπως και πριν έτσι και τωρα θα ζητήσω από κάποιον θαρραλέο να ανεβάσει κάπου τα αρχεία από blob_fs Ελληνικής έκδοσης του mini pro.

Old noob, plays like a pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 14χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

καλημερα παιδια.σημερα το πρωι αγορασα και εγω το χ10 μινι απο ενα καταστημα wind.

απο οτι ειδα το πρωι ηταν ηδη σε εκδοση 2.1.στο σπιτι και μετα απο κανα 2ωρο το συνεδεσα και στο pc και μου εκανε και εξτρα αναβαθμιση προφανωσ καποιο νεωτερο "patch" τησ 2.1.τωρα φοραει 2.1-update 1 αρ.εκδοσης 2.1.1.Α.0.6 και kernel 2.6.29.

οντας κατοχοσ μεχρι χτες του νοκια 5530 με symbian (symbian-πολυ καλο και ευχρηστο) και το οποιο εκαψα την touch screen χρησιμοποιοντας το για να ακουμπησω το αναμμενο τσιγαρο μου...(lol?) εχω 3-4 αποριες

1.στο μενου των επαφων και στην αναζητηση αλα iphone δλδ με scroll bar που σου εμφανιζει τα κεφαλαια αρχικα γραμματα των ονοματων,μπερδευεται και αναγνωριζει μονο Α και Ζ προσπερνοντας τα υπολοιπα.ειναι θεμα localization?κατι αλλο?ποτε και πως και αν διορθωνεται?

2.παρολο που κλεινεις το data connexion για να μην χρωνεσαι(την εχω πατησει σε αλλη εταιρια στο παρελθον) αν τυχει ποτε και την ανοιξεις εχω παρατηρησει οτι συνεχεια κατεβαζει κατι αναβαθμησουλες και χαζομαρουλες data απο προγραμματα που εγω εχω κατεβασει και εγκαταστησει μεσω wi fi.δλδ εχω εγκαταστηεσει 30 ας πουμε προγραμματα και μετα απο 3 ωρες τα 4 απο αυτα μπορει να θελουν update.αν εχω το data conn ανοιχτο και το wifi κλειστο, βρισκει την ευκαιρια και τσουπ παει να τα κατεβασει απο κει δλ απο 2g/3g.αρα πρεπει να το χεις μονιμα και συνεχως κλειστο και να μην το ξανανοιξεισ ποτε ασ πουμε.ισχυει?

3.τραγικο ρε παιδια να μην λειτουρει το ξυπνητηρι οταν το τηλ. ειναι κλειστο..εν ετει 2011.αυτα τα εκανε ενα ενα windows mobile 6 που ειχα πριν 2 χρονια.υπαρχει κανα προγραμμα για να μην συμβαινει?ξερω ειναι του android αλλα λεω μηπως υπαρχει κατι.

κατα τα αλλα καλο λειτουργικο φαινεται και πολυ γρηγορο το κινιτο και ευχρηστο.

4.γιατι μου εμφανιζει τον καταλογο τηλ. σε 2 υποπεδια?μου εμφανιζει τα μισα ονοματα πανω πανω μετα εχει ενα σαν διαχωριστικο και τα υπολοιπα απο κει και κατω.το ονομα αλεξ το εμφανιζει 1ο στο ανω πεδιο και το αντρεας 1ο στο 2ο υποπεδιο.

Edited by manolatsitsi_25
Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση: επειδη εχουνε μεινει μονο 15 μεγκαμπαιτ στην εσωτερικη μνημη του κινητου και αναγκαστικα πρεπει να περασω το app2sd, πρεπει να εχω κανει ροοτ το κινητο πρωτα? Edited by GEONISED
Link to comment
Share on other sites

αντιμετωπιζω το προβλημα της μη συνδεσης του τηλεφωνου μου με τον υπολογιστη μεσω bluetooth η καλωδιου....σημερα δοκιμασα και συνδεθηκα κανονικα με αλλο τηλεφωνο...δεν ξερω ομως γιατι δεν γινεται και με το XPERIA mini...εβαλα δυο εικονες μπας και βοηθησω...επιπλεον,το XPERIA εχει την τελευταια αναβαθμιση και παλαιοτερα συνδεοτανε κανονικα

 

εδω ειναι η εικονα με το αλλο τηλ.:http://i55.tinypic.com/23uqu8m.png

το δικο μου που οταν παει να κανει αντιγραφη λεει οτι δε βρεθηκαν υπηρεσιες,ματαιωση FTP:http://i56.tinypic.com/11gty5c.png

 

καποιος που να μπορει να βοηθησει?

Link to comment
Share on other sites

Με ΒΤ headset έχει κι εκεί πρόβλημα ή μόνο με car kit?? Γενικώς κατά καιρούς έχω αντιμετωπίσει θέματα με διάφορα κινητά ως προς τον ήχο που στέλνουν στο ΒΤ. Νωρίς, βέβαια, θυμήθηκα να ρωτήσω αλλά ελπίζω να είναι ΟΚ με το Plantronics 975 που χρησιμοποιώ..

 

Καλημερα.... κοιτα εχει αναφερθει να υπαρχει καποιο προβλημα και με ΒΤ headset, τωρα ειναι αναλογος το ποσο τυχερη εισαι (αν συμβαδιζει δηλ με το συγκεκριμενο που εχεις), αφου μεχρι στιγμη εισαι οκ δεν υπαρχει προβλημα

Edited by dimtz
Link to comment
Share on other sites

Ωχ...! Πες μου τέτοια! Δεν το εχω, το έχω παραγγείλει και θα μου έρθει μάλλον Τρίτη..! Και πάντα ήταν από τις πρώτες ερωτήσεις που έκανα γιατί με έχουν κουράσει τα ΒΤ! Πήρα το 975 και με Desire κι ένα Samsung Jet κι ήταν ΟΚ και γενικώς είναι πολύ καλό ακουστικό αλλά τώρα άργησα να ρωτήσω αν δουλεύει σωστά με τα ΒΤ.. Τώρα υπομονή και θα φανεί στο χειροκρότημα!

 

HTC Desire/Tapatalk

Knowledge isn't free. You have to pay attention.

Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση: επειδη εχουνε μεινει μονο 15 μεγκαμπαιτ στην εσωτερικη μνημη του κινητου και αναγκαστικα πρεπει να περασω το app2sd, πρεπει να εχω κανει ροοτ το κινητο πρωτα?

 

Βρηκα αυτον εδω τον οδηγο. http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=287671&highlight=app2sd . Εχω την εκδοση 2.0.2.Α.0.24 , κανει ο οδηγος αυτος για μενα? Επισης δεν καταλαβα τι παιζει με το ext2 k ext3, ποια ειναι η διαφορα τους?

Link to comment
Share on other sites

Βρηκα αυτον εδω τον οδηγο. http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=287671&highlight=app2sd . Εχω την εκδοση 2.0.2.Α.0.24 , κανει ο οδηγος αυτος για μενα? Επισης δεν καταλαβα τι παιζει με το ext2 k ext3, ποια ειναι η διαφορα τους?

 

Ναι κάνει, πρέπει όμως πρώτα να κάνεις εγκατάσταση του xrecovery. Σχετικό οδηγό θα βρεις εδώ.

 

To ext2 και το ext3 είναι είδη filesystem. Το ext3 είναι μεταγενέστερο του ext2, όμως δεν υποστηρίζεται ευθέως από τον kernel του mini και εμείς το ενεργοποιούμε με ξεχωριστό module.

 

Αν θέλεις απλά το App2SD χρησιμοποίησε την εκδοχή με ext2 αλλά και για να σου φύγει η απορία, ρίξε λίγο εδώ μια ματιά για τις διαφορές τους.

Edited by DaRk_dOg

Old noob, plays like a pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Ναι κάνει, πρέπει όμως πρώτα να κάνεις εγκατάσταση του xrecovery. Σχετικό οδηγό θα βρεις εδώ.

 

To ext2 και το ext3 είναι είδη filesystem. Το ext3 είναι μεταγενέστερο του ext2, όμως δεν υποστηρίζεται ευθέως από τον kernel του mini και εμείς το ενεργοποιούμε με ξεχωριστό module.

 

Αν θέλεις απλά το App2SD χρησιμοποίησε την εκδοχή με ext2 αλλά και για να σου φύγει η απορία, ρίξε λίγο εδώ μια ματιά για τις διαφορές τους.

 

Ωραια! Με περιμενει δουλεια απ'οτι βλεπω γιατι θελει και root η συσκευη. Βρηκα και τον οδηγο. http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=287054

Δουλευει για μενα ο ευκολος τροπος DaRk_dOg?

Link to comment
Share on other sites

Ωραια! Με περιμενει δουλεια απ'οτι βλεπω γιατι θελει και root η συσκευη. Βρηκα και τον οδηγο. http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=287054

Δουλευει για μενα ο ευκολος τροπος DaRk_dOg?

 

GEONISED θα κατεβάσεις από εδώ το SuperOneClick 1.6.5 (συγκεκριμένα αυτη την έκδοση) και πριν κάνεις root θα επιλέξεις στην εφαρμογή σαν exploit τον psneuter.

 

Αν σε ρωτήσει κατά την διάρκεια της διαδικασίας αν έχεις 2.0 και άνω λογισμικό θα επιλέξεις "Ναι".

Old noob, plays like a pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Με την έκδοση 2.2 τι ακριβώς παίζει ? Είδα κάποια video στο youtube.

Έχει δοκιμάσει κανείς να βάλει ?

 

κατι γινετε απο τους αγαπητικους xda (καλα τα παιδια κανουν θαυματα) αλλα δεν εχει ολοκληρωθει κατα 100%, μπορεις να το δοκιμασεις αν βιαζεσαι και εχεις ορεξη :)

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=946343

Edited by dimtz
Link to comment
Share on other sites

Το έχει δοκιμάσει κανείς εδώ;

 

Το έχω δοκιμάσει εγώ στην εκδοχή για mini.

 

Πολύ καλή και εντυπωσιακή προσπάθεια με κάποια σοβαρά bugs για την ώρα:

 

-Δεν αναγνωρίζει ακουστικά

-Δεν λειτουργει καθόλου η κάμερα

-Δεν αυξομειώνεται ο ήχος των media (μουσικής κλπ)

-Έχει λίγα θέματα με την εγκατάσταση εφαρμογών μεσω market

Old noob, plays like a pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Το έχω δοκιμάσει εγώ στην εκδοχή για mini.

 

Πολύ καλή και εντυπωσιακή προσπάθεια με κάποια σοβαρά bugs για την ώρα:

 

-Δεν αναγνωρίζει ακουστικά

-Δεν λειτουργει καθόλου η κάμερα

-Δεν αυξομειώνεται ο ήχος των media (μουσικής κλπ)

-Έχει λίγα θέματα με την εγκατάσταση εφαρμογών μεσω market

 

Ευχαριστώ, οπότε περιμένουμε λίγο ακόμα και μετά αναβαθμίζουμε; :)

Διάβασα κάτι και για επανεκκινήσεις, που νομίζω ότι είναι το μεγαλύτερο πρόβλημα...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ, οπότε περιμένουμε λίγο ακόμα και μετά αναβαθμίζουμε; :)

Διάβασα κάτι και για επανεκκινήσεις, που νομίζω ότι είναι το μεγαλύτερο πρόβλημα...

 

hariskar από την στιγμή που υπάρχει το xrecovery νομίζω πως είναι πολύ εύκολο να πάρεις backup από το τελευταίο setup σου, και να περάσεις την 2.2.

 

Θα παίξεις λίγο μαζί της, θα δεις τι σε βολεύει και τι σε χαλάει και επανέρχεσαι μετά στην δική σου rom (με xrecovery) χωρίς να έχεις χάσει ούτε byte δεδομένων!

Old noob, plays like a pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Με προβληματίζουν οι επενεκκινήσεις, αλλοιώς θα το έκανα. Δε γίνεται να νομίζω ότι έχω ανοιχτό κινητό και αυτό να περιμένει το PIN για να ξαναανοίξει... Λύθηκε αυτό το θέμα;
Link to comment
Share on other sites

Με προβληματίζουν οι επενεκκινήσεις, αλλοιώς θα το έκανα. Δε γίνεται να νομίζω ότι έχω ανοιχτό κινητό και αυτό να περιμένει το PIN για να ξαναανοίξει... Λύθηκε αυτό το θέμα;

 

Εμένα προσωπικά στο mini δεν μου έκανε τέτοια. Ίσως μια φορά στην αρχή.

 

Επίσης κάτι επανεκκινήσεις κατά την ενεργοποίηση wi-fi λυθήκαν με την 2.1.1.Α.0.6.

 

Τα υπόλοιπα όμως bug παραμένουν (άντε η καμερα καταπίνεται λίγο, τα headphones ομως με τπτ)

Old noob, plays like a pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

 

Επίσης κάτι επανεκκινήσεις κατά την ενεργοποίηση wi-fi λυθήκαν με την 2.1.1.Α.0.6.

 

 

Η αναβάθμιση στη 2.1.1 πώς γίνεται; Γιατί στην ενημέρωση δεν είδα κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Η αναβάθμιση στη 2.1.1 πώς γίνεται; Γιατί στην ενημέρωση δεν είδα κάτι.

 

Σε wind με ελληνικό localization την βλέπει άνετα στο SEUS.

Old noob, plays like a pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

εδω και 3 μερες ειμαι κι εγω κατοχος της συσκευης...σημερα,μετεφερα πολλα αρχεια μεσω μπλουτουθ απο αλλη συσκευη αλλα δεν μπορω να βρω που εχουν αποθηκευτει!τις φωτο τις βρηκα αλλα οχι τους ηχους και τα βιντεο.Αν ξερει καποιος ας μου απαντησει

 

και κατι αλλο...τα gifs(kiνουμενες εικονες) γιατι δεν τα παιζει?Εννοω τα παρουσιαζει ως στατικες εικονες χωρις κινηση

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω περάσει το Link2SD και έχω μεταφέρει όλες της εφαρμογές στην κάρτα μνήμης μου αλλά στο titanium βλέπω ελεύθερη μνήμη στο τηλέφωνο μόνο 82MB από τα 222ΜΒ.

Τα αλλά τι μπορεί να είναι και που μπορώ να τα βρω να τα διαγράψω?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω περάσει το Link2SD και έχω μεταφέρει όλες της εφαρμογές στην κάρτα μνήμης μου αλλά στο titanium βλέπω ελεύθερη μνήμη στο τηλέφωνο μόνο 82MB από τα 222ΜΒ.

Τα αλλά τι μπορεί να είναι και που μπορώ να τα βρω να τα διαγράψω?

 

μπες στο titanium πατα αριστερι κουμπι και μετα την επιλογη εκκαθαριση μνημης dalvik, το εχεις κανει αυτο? μετα απο αυτο θα δεις ποση ελευθερη πραγματικη μνημη εχεις

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia X10 mini και Xperia X10 mini pro

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...