Jump to content

Sony Xperia X10 mini και Xperia X10 mini pro


maryjay18
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

εγω στην θέση σου θα έκανα φορματ την κάρτα μνημης και θα έκανα ενα copy-paste οτι είχε η καινούργεια..

 

Σαν να μην έχεις άδικο αν και σκέφτομαι όλες αυτές τις φωτογραφίες και τα τραγούδια της παλιάς κάρτας που θα χαθούν με το φορμάτ..:(

 

Θα την αφήσω ως έχει μέσα και θα τα ξανακάνω όλα από την αρχή για πιο σίγουρα, δε βαριέσαι.. θα προσέξω να μην την πατήσω ξανά μιας και όλα στην προηγούμενη συσκευή μου πήγαιναν μια χαρά, μόνο αυτός ο τερματισμός κλήσης ήταν το θέμα που με έβαλε σ'όλη αυτή την ανακατωσούρα..

 

Τέλος πάντων, εμείς να είμαστε καλά κι αυτά φτιάχνουν :)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 14χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

καλησπέρα,

προχτές αγόρασα το mini και έχω μεγάλο πρόβλημα με την κεραία (?). δεν έχει καθόλου καλό σήμα έως καθόλου σήμα σε πολλά μέρη (σπίτι - γραφείο), εννοείται συγκρινόμενο με το παλιό μου SE. πήρα τηλ την SE customer service και μου είπαν ότι μπορεί να φταίει η SIM επειδή είναι παλιά κάρτα.

είναι πιθανό αυτό ?? έχει κανείς άλλος αντίστοιχο πρόβλημα με την κάλυψη?

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα,

προχτές αγόρασα το mini και έχω μεγάλο πρόβλημα με την κεραία (?). δεν έχει καθόλου καλό σήμα έως καθόλου σήμα σε πολλά μέρη (σπίτι - γραφείο), εννοείται συγκρινόμενο με το παλιό μου SE. πήρα τηλ την SE customer service και μου είπαν ότι μπορεί να φταίει η SIM επειδή είναι παλιά κάρτα.

είναι πιθανό αυτό ?? έχει κανείς άλλος αντίστοιχο πρόβλημα με την κάλυψη?

ευχαριστώ

 

Αν δεν χρησημοποιεις το 3G,επελεξε απο "Ασυρματο και δικτυα->Δικτυα κινητης τηλεφωνιας" να χρησημοποιεις μονο 2G ή κατι αντιστοιχο("μονο GSM" αν θυμαμαι καλα).Γιατι εκτος του οτι δεν πιανει καλο σημα το κινητο,χρησημοποιει και αρκετη μπαταρια για την ετοιμοτητα της κυψελης.

Link to comment
Share on other sites

Σαν να μην έχεις άδικο αν και σκέφτομαι όλες αυτές τις φωτογραφίες και τα τραγούδια της παλιάς κάρτας που θα χαθούν με το φορμάτ..:(

 

Θα την αφήσω ως έχει μέσα και θα τα ξανακάνω όλα από την αρχή για πιο σίγουρα, δε βαριέσαι.. θα προσέξω να μην την πατήσω ξανά μιας και όλα στην προηγούμενη συσκευή μου πήγαιναν μια χαρά, μόνο αυτός ο τερματισμός κλήσης ήταν το θέμα που με έβαλε σ'όλη αυτή την ανακατωσούρα..

 

Τέλος πάντων, εμείς να είμαστε καλά κι αυτά φτιάχνουν :)

 

Οσο αφορα τις φωτογραφίες, βάλε την παλία καρτα στο νεο τηλεφωνο και κάνε copy - paste στο pc σου και μετα copy - paste στην καρτα αφου την εχεις κανει format και έχεις τα αρχεία που είχε η καινουργεια.. στον φάκελο που ηταν.. ;)

--------------------------------------

S 20 +

Link to comment
Share on other sites

Μήπως ξέρετε αν θα βγει καμία επίσημη αναβάθμιση για το κινητο?
My phone: iPhone 3gs 32 giga black.. Samsung s3-s4 -note 3.. Nokia 1020...Samsung S8...New iPad ( ΔΗΜΗΤΡΗΣ )
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα,

προχτές αγόρασα το mini και έχω μεγάλο πρόβλημα με την κεραία (?). δεν έχει καθόλου καλό σήμα έως καθόλου σήμα σε πολλά μέρη (σπίτι - γραφείο), εννοείται συγκρινόμενο με το παλιό μου SE. πήρα τηλ την SE customer service και μου είπαν ότι μπορεί να φταίει η SIM επειδή είναι παλιά κάρτα.

είναι πιθανό αυτό ?? έχει κανείς άλλος αντίστοιχο πρόβλημα με την κάλυψη?

ευχαριστώ

 

To χω και γω αυτο το θεματακι.Την καρτα sim την εχω κανα 6αρι χρονια.8α δοκιμασω αυτο που ειπε ο φιλος σε σενα

 

Edit: Εβαλα μονο Gsm και πιανει καμπανα!Ευχαριστω!

Edited by prioxxx
Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Μήπως ξέρετε αν θα βγει καμία επίσημη αναβάθμιση για το κινητο?

Δεν έχει ανακοινωθεί κάτι.

Δεν νομίζω να βγάλει άλλη όμως.

Link to comment
Share on other sites

αν εχεις ας πουμε την .504 εκδοση και πας στην .06 απ οτι θυμαμε δεν χανεις προγραμματα-επαφες κλπ, χανεις το ρουτ και το xrecovery εαν εχεις κανει

 

ευχαριστω πολυ για τον χρονο σου! :)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα! θα ήθελα να σας ρωτήσω αν υπάρχει άλλος τρόπος προβολής του τηλεφωνικου καταλόγου. Πήρε η μητέρα μου το κινητό και θα θέλαμε να προβάλλονται λίγο μεγαλύτερα τα ονόματα και οι αριθμοί. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

κατεβασε το font size απο market,και μεγαλωσε τις γραμματοσειρες,αλλα θα μεγαλωσει οχι μονο τον καταλογο αλλα και τις γραμματοσειρες γενικα στο κινητο σου.δοκιμασε το δε χανεις τιποτα...(και παρε κι ενα back up πρωτα)

Edited by mel68
Link to comment
Share on other sites

Μήπως ξέρετε αν θα βγει καμία επίσημη αναβάθμιση για το κινητο?

Σύμφωνα με το επίσημο site κυκλοφόρησε μια ακόμα έκδοση

http://www.sonyericsson.com/update/?cc=gr&lc=el#

και η οποία όπως αναφέρεται θα προσθέσει βασικά την υπηρεσία ANT+ μεταξύ άλλων και της οποίας η διαθεσιμότητα εξαρτάται από τον κάθε πάροχο όπως λέει.

Xiaomi 13T User

Previously

Motorola C520 - Philips Twist - Bosch 509 - Ericsson T10s - Ericsson T65 - Nokia 3330 - Siemens SL42 - Siemens S55 - SE T610i - Motorola C980 - Siemens SX-1 - SE P800 - SE P900 - SE M600i - HTC Touch Cruise - SE Xperia X10 mini pro - Google Nexus S - Nokia Lumia 1020 - LG G4 - Xiaomi Mi Mix 2

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν χρησημοποιεις το 3G,επελεξε απο "Ασυρματο και δικτυα->Δικτυα κινητης τηλεφωνιας" να χρησημοποιεις μονο 2G ή κατι αντιστοιχο("μονο GSM" αν θυμαμαι καλα).Γιατι εκτος του οτι δεν πιανει καλο σημα το κινητο,χρησημοποιει και αρκετη μπαταρια για την ετοιμοτητα της κυψελης.

@NickThesss

σε ευχαριστώ πολύ!!

το άλλαξα σε gsm μόνο και είναι όντως καμπάνα (όπως και ο φίλος prioxxx). αν επιλέξω αυτόματη επιλογή για gsm / 3g τότε έχει πολύ καλό σήμα μόνο όταν είναι gsm.

λες αν αλλάξω και τη sim να φτιάξει και στο αυτόματο (γιατί το 3g το χρειάζομαι πολλές φορές)?

η απλά δεν πιάνει καλό σήμα γενικώς με 3g αυτό το τηλ.?

 

ευχαριστώ και πάλι

Link to comment
Share on other sites

@NickThesss

σε ευχαριστώ πολύ!!

το άλλαξα σε gsm μόνο και είναι όντως καμπάνα (όπως και ο φίλος prioxxx). αν επιλέξω αυτόματη επιλογή για gsm / 3g τότε έχει πολύ καλό σήμα μόνο όταν είναι gsm.

λες αν αλλάξω και τη sim να φτιάξει και στο αυτόματο (γιατί το 3g το χρειάζομαι πολλές φορές)?

η απλά δεν πιάνει καλό σήμα γενικώς με 3g αυτό το τηλ.?

 

ευχαριστώ και πάλι

 

Δυστυχως δεν γνωριζω :(

Link to comment
Share on other sites

Δεν φταίει η sim. Μην μπεις σε έξοδα. Γενικά το σήμα του 3G είναι πολύ πιο ασταθές από το GSM και φυσικά δεν έχει κάλυψη παντού. Όποτε δεν χρησιμοποιείς το 3G απενεργοποίησε το. Εξοικονομείς μπαταρία.
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Εγω παλι αλλαξα την σιμ και την εκανα 3g γιατι την ειχα απειρα χρονια.δεν ξερω αν φταιει αυτο αλλα εχω πολυ καληκαλυψη και με cosmote και με wind τωρα.

Στην τελικη,5 ευρω ειναι μονο.

 

 

Sent from my iPod touch ξαπλα στον καναπε ή στο κρεβατι..

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

κατεβασε το font size απο market,και μεγαλωσε τις γραμματοσειρες,αλλα θα μεγαλωσει οχι μονο τον καταλογο αλλα και τις γραμματοσειρες γενικα στο κινητο σου.δοκιμασε το δε χανεις τιποτα...(και παρε κι ενα back up πρωτα)

 

σ'ευχαριστώ πολύ. ειναι η μοναδική λύση έτσι?

Edited by mariakat
καταλάθος greeklish
Link to comment
Share on other sites

Nα ζητήσω κι εγώ την βοήθειά σας, καλημέρα.

Υπάρχει κάποιος τρόπος (ρυθμιση ή πρόγραμμα) για να συγχρονίσω τις φωτογραφιες του facebook με τις επαφές μου?

Ηξερα το syncmypix, αλλά δεν υπάρχει για το Χ10 mini...

Σας ευχαριστώ πολύ!

My devices: Mi 10T Pro, Sony Xperia Z Ultra

Link to comment
Share on other sites

Δεν φταίει η sim. Μην μπεις σε έξοδα. Γενικά το σήμα του 3G είναι πολύ πιο ασταθές από το GSM και φυσικά δεν έχει κάλυψη παντού. Όποτε δεν χρησιμοποιείς το 3G απενεργοποίησε το. Εξοικονομείς μπαταρία.

στο gsm έχει όντως τέλειο σήμα αλλά το θέμα είναι ότι μου χρειάζεται πολλές φορες και το ίντερνετ. οπότε αν είναι μόνο για 5 ευρώ όπως λέει ο konstantinoslp ίσως δοκιμάσω να την αλλάξω την κάρτα γιατί και η δικιά μου είναι πολύ παλιά. φαντάσου λέει TELESTET πάνω!!

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

MMS στελνει ετσι ανφερει η se πηρα τον οτε και μου εστειλαν μα μειλ τις ρυθμισεις γιατι με sms δεν παιζει. και το περαθετω

 

Για να ορίσετε ένα νέο APN (Σημείο Πρόσβασης), πιέστε HOME  MENU και αγγίξτε και το Settings  Wireless Controls.

1. Μετακινήστε την οθόνη προς τα κάτω και αγγίξτε το Mobile Networks και στη συνέχεια, το Access Point Names.

2. Πιέστε MENU, αγγίξτε το NEW APN και ενεργοποιήστε το πληκτρολόγιο της συσκευής.

3. Στην οθόνη "Edit Access Point", αγγίξτε κάθε μία από τις παρακάτω παραμέτρους για να ορίσετε τις αντίστοιχες ρυθμίσεις και να αποθηκευτούν πιέστε κάθε φορά ΟΚ:

 

 Name: Cosmote MMS

 APN: mms

 Proxy: το αφήνετε κενό

 Port: το αφήνετε κενό

 Username: το αφήνετε κενό

 Password: το αφήνετε κενό

 Server:

 MMSC: http://mmsc.cosmote.gr:8002

 MMSC Proxy:010.010.010.020

 MMS Port:8080

 MCC:202(προκαθορισμένη τιμή)

 NMC:01(προκαθορισμένη τιμή)

 APN type: το αφήνετε στην προκαθορισμένη τιμή

 

 

4. Για να αποθηκευτούν τα παραπάνω πιέστε ΜΕΝU και αγγίξτε το SAVE.

5. Επιστρέψτε στο βασικό MENU και αγγίξτε τα MESSAGES. Στη λίστα των μηνυμάτων πιέστε MENU και αγγίξτε SETTINGS  MMS SETTINGS. Βεβαιωθείτε ότι από τις διαθέσιμες ρυθμίσεις είναι ενεργοποιημένη η αυτόματη ανάκτηση ( Auto – retrieve ).

 

τελος απενεροποιηστε και ενεργοποιητε παλι το κινητο σας.

 

Το πέμπτο (5) βήμα δε μπορώ να το κάνω. Πάω στα μηνύματα, επιλέγω Μενού, αλλά MMS SETTINGS δεν υπάρχει. Στα διαθέσιμα APN υπάρχει το MMS αλλά δίχως κυκλάκι δίπλα του. Πως ενεργοποιείται ρε παίδες;

www.superuser.gr :)
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα για αλλη μια φορα....επειδη συνεχεια βρισκονται απαντησεις και αλλαζουν πολλα,θελω να ξαναρωτησω,μηπως υπαρχει κανενα προγραμμα που οταν ανοιγω το κινητο και λαμβανω μηνυματα να εχουν την ωρα που εχουν σταλει και οχι την πραγματικη ωρα ??? ευχαριστω και παλι!
Link to comment
Share on other sites

γεια σας. απο οτι ειχα διαβασει εδω καπου, ειναι καλο, οταν φορτιζει το κινητο, να το κανουμε μια επανεκκίνηση για να μην χρησιμοποιεί το 100% της μπαταριας του. 1) καλυτερα να κανουμε επανεκκίνηση πατωντας συγχρόνως το πληκτρο on/off και το μεσαίο ή κλίνοντας το και ξανανοιγωντας το? 2) οταν το φορτιζουμε κλειστο, αφου φορτισει και το ανοιξουμε χρειαζετε παλι αυτη η επανεκκίνηση? ευχαριστω εκ των προτέρων
Link to comment
Share on other sites

γεια σας. απο οτι ειχα διαβασει εδω καπου, ειναι καλο, οταν φορτιζει το κινητο, να το κανουμε μια επανεκκίνηση για να μην χρησιμοποιεί το 100% της μπαταριας του. 1) καλυτερα να κανουμε επανεκκίνηση πατωντας συγχρόνως το πληκτρο on/off και το μεσαίο ή κλίνοντας το και ξανανοιγωντας το? 2) οταν το φορτιζουμε κλειστο, αφου φορτισει και το ανοιξουμε χρειαζετε παλι αυτη η επανεκκίνηση? ευχαριστω εκ των προτέρων

 

1. το κλεινεις και το ανοιγεις

2. οχι

Link to comment
Share on other sites

αποφασισα να αγορασω το χ10 μινι,μεταχιρισμενο απο καποιον απο το νετ,θα ηθελα να ρωτησω απο καποιον που το εχει η ξερει καποια πραγματα για το συγκεκριμενο κινητο>>>

τι να προσεξω πριν την αγορα;

ο φιλος που προκειται να μου το πουλησει μου ειπε πως υπαρχει και εγγυειση της συσκευης ακομα!

ευχαριστω..:confused:

Link to comment
Share on other sites

η επανεκκινηση με τα δύο πλήκτρα, επηρεάζει to κινητό καθόλου? Από θέμα μπαταρίας κ' κολληματων εννοω.... Δεν είναι καλό να to κάνουμε έτσι?
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδες..τελικα μπορει κανεις να μου πει γιατι το κινητο μου μετα το hard reset οταν το βαζω κλειστο να φορτισει,ανοιγει?
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδες..τελικα μπορει κανεις να μου πει γιατι το κινητο μου μετα το hard reset οταν το βαζω κλειστο να φορτισει,ανοιγει?

 

Ποια εκδοση λογισμικου εχεις τωρα?

SE X10 Mini Pro 2.2 froyo CM6-v3.2.1

HTC Desire Z

Samsung Galaxy Mini

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia X10 mini και Xperia X10 mini pro

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...