Jump to content

Sony Xperia X10 mini και Xperia X10 mini pro


maryjay18
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πάτα το μεσαίο καλύτερα...;)

Με το μεσαίο όμως δεν βγαίνει έξω το αφήνει ανοικτό μάλιστα αν το ξανάπατήσεις σε βγάζει ακριβώς εκεί που ήσουν...

 

Sorry για τα συνεχόμενα posts αλλά έχω ακόμα μια ερώτηση :-) εάν πάρω στο μέλλον ακόμα ένα xperia (10, 10 mini, arc κλπ) με ποιον τρόπο θα μεταφέρω τίς επαφές μού από το δικό μού? Και αντίστοιχα το ημερολόγιο , σημειώσεις κλπ? Περισσότερο οι επαφές με ενδιαφέρουν βέβαια...

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 14χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Με το μεσαίο όμως δεν βγαίνει έξω το αφήνει ανοικτό μάλιστα αν το ξανάπατήσεις σε βγάζει ακριβώς εκεί που ήσουν...

 

Αυτή είναι η φιλοσοφία του android, να μην κλείνουν οι εφαρμογές αλλά να μένουν αδρανείς έως ότου τις ξαναχρειαστούμε. Αν υπάρχει όντως ανάγκη να κλείσεις κάποια εφαρμογή να χρησιμοποιείς κάποιον task manager.

Το τίμημα αυτών που κατέχουν την γνώση, είναι να ζουν έκπτωτοι.....
Link to comment
Share on other sites

Αυτή είναι η φιλοσοφία του android, να μην κλείνουν οι εφαρμογές αλλά να μένουν αδρανείς έως ότου τις ξαναχρειαστούμε. Αν υπάρχει όντως ανάγκη να κλείσεις κάποια εφαρμογή να χρησιμοποιείς κάποιον task manager.

Ναί ε? Καλό αυτό υποθέτω... Αλλά από ότι έχω διαβάσει τα task manager είναι μη προτεινόμενα από τους κατέχοντες...

Link to comment
Share on other sites

Ναί ε? Καλό αυτό υποθέτω... Αλλά από ότι έχω διαβάσει τα task manager είναι μη προτεινόμενα από τους κατέχοντες...

 

Ακριβώς ούτε εγώ χρησιμοποιώ πλέον. Μόνο αν θες να κλείσεις την εφαρμογή οπωσδήποτε πρέπει να χρησιμοποιείς task manager

Το τίμημα αυτών που κατέχουν την γνώση, είναι να ζουν έκπτωτοι.....
Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς ούτε εγώ χρησιμοποιώ πλέον. Μόνο αν θες να κλείσεις την εφαρμογή οπωσδήποτε πρέπει να χρησιμοποιείς task manager

Γιατί να θέλεις να κλείσεις τι εφαρμογή οπωσδήποτε? Θέμα κατανάλωσης?

Link to comment
Share on other sites

Γιατί να θέλεις να κλείσεις τι εφαρμογή οπωσδήποτε? Θέμα κατανάλωσης?

 

Αν πχ μπαίνεις στο facebook μέσω κινητού και υπάρχει περίπτωση να χρησιμοποιήσει την συσκευή σου κάποιος άλλος τότε χρειάζεται να κλείσεις τον browser σου για λόγους προσωπικού απορρήτου :-P . Θέμα κατανάλωσης δεν παίζει, εκτός και αν κάποια εφαρμογή είναι προβληματική.

Edited by mobile_hacker
Το τίμημα αυτών που κατέχουν την γνώση, είναι να ζουν έκπτωτοι.....
Link to comment
Share on other sites

Γιατί να θέλεις να κλείσεις τι εφαρμογή οπωσδήποτε? Θέμα κατανάλωσης?

 

π.χ. υπαρχουν και καποιες ιδιαιτερα μπαταριοβορες οπως το skype που δεν κλεινει με τιποτα. αυτος ηταν και ο λογος που το απεγκατεστησα αν και μου αρεσε πολυ.

 

ρε παιδια η gmail εφαρμογη του κινητου δεν εχει επιλογη για αποθηκευση στυνημμενων? μονο ανοιγμα κανει?

Link to comment
Share on other sites

Το πηρα.. :D SE Χ10 mini pro :D

ακόμα το έχω στο κουτί του βεβαία.. μαλλον αύριο θα ασχοληθώ μαζί του.

απο τον γερμανό μου είπαν οτι η σύνδεση μου θα ενεργοποιηθεί την τρίτη το πρωί, οπότε ούτε τηλ θα μπορώ να πάρω ουτε internet θα μπορώ να μπώ.

μια ερωτησούλα.. μπορώ να κατεβάσω εφαρμογές απο τον υπολογιστή μου και να τις στείλω στο κινητό η μόνο απο το κινήτο μπορώ να κατεβάσω εφαρμογές?

root μπορώ να το κάνω δεν χρειάζεται να εχω net στο κινήτο σωστά?

 

ΥΓ. wifi στο σπιτι δεν έχω.

ΥΓ2. Ευχαριστώ Kalas για το χθεσινό μνμ

--------------------------------------

S 20 +

Link to comment
Share on other sites

( οι οδηγοί που έχει το forum είναι απλά καταπληκτικοί και δοκιμασμένοι -

δεν είναι δικοί μου απλά γράφω την διαδικασία που ακολούθησα εγώ )!!!

 

Αν στόχος σας είναι να αλλάξετε την έκδοση σε 2.1 και να πάρετε δικαιώματα root για να μην διαβάσετε όλα τα άρθρα ακολούθησα τα παρακάτω :

1)Σύνδεση μέσω ενός λογαριασμού gmail στο Market

2)Κατεβάζετε από το Market ένα πρόγραμμα για να κάνετε εγκατάσταση τις εφαρμογές που θα βάλετε στο κινητό σας ( πχ apkinstaller είναι δωρεάν )

3)googlaρετε την εφαρμογή explorer 2.12 και την κατεβάζετε στον υπολογιστή σας (θα χρειαστεί για να κάνουμε αργότερα αναβάθμιση σε 2.1 )

4)εγκατάσταση του PC Companion που θα βρείτε http://www.sonyericsson.com/cws/support/softwaredownloads/detailed/pccompanion/xperiax10mini?cc=gb&lc=en για να περάσουμε μέσα στη κάρτα μνήμης το πρόγραμμα explorer 2.12 ( όχι σε φάκελο - κατευθείαν στην κάρτα μνήμης )

5)ανοίγετε το πρόγραμμα apkinstaller και επιλέγετε το πρόγραμμα explorer 2.12 που βάλατε στην κάρτα μνήμης ( παρατεταμένο κλικ και τρέχετε την εφαρμογή )

6)για να κάνετε την root διαδικασία ακολουθείτε τον εύκολο τρόπο από το forum με τίτλο : [Οδηγός] Διαδικασία root για X10/mini/pro 1.6 ΧΩΡΙΣ flashing που γίνεται με μόνο ένα κλικ

7)[Οδηγός] Unbranding x10 mini/mini pro (Νέα εύκολη μέθοδος 27-11-10) του forum για να πάτε στην 2.1 ( προσωπικά κατέβασα το δεύτερο αρχείο E10i_Nordic.rar (1,6 KB, 146 εμφανίσεις) δουλεύει μια χαρά )

8)[Οδηγός] Διαδικασία root για X10/mini/pro με 2.1 του forum πάλι με μόνο ένα κλικ για root

9)αυτό που θέλω να κάνω ακόμη αλλά δεν έχω δοκιμάσει γιατί περιμένω να αλλάξω την κάρτα σε 8giga είναι να εγκαταστήσω την εφαρμογή apk2sd θα βρείτε σχετικό οδηγό στο forum για εγκατάσταση των εφαρμογών αμέσως στην sd

 

Δοκίμασα το navigon για gps πλοήγηση - αρκετά καλό αλλά του 2010! ( pm )

Link to comment
Share on other sites

Το πηρα.. :D SE Χ10 mini pro :D

ακόμα το έχω στο κουτί του βεβαία.. μαλλον αύριο θα ασχοληθώ μαζί του.

απο τον γερμανό μου είπαν οτι η σύνδεση μου θα ενεργοποιηθεί την τρίτη το πρωί, οπότε ούτε τηλ θα μπορώ να πάρω ουτε internet θα μπορώ να μπώ.

μια ερωτησούλα.. μπορώ να κατεβάσω εφαρμογές απο τον υπολογιστή μου και να τις στείλω στο κινητό η μόνο απο το κινήτο μπορώ να κατεβάσω εφαρμογές?

root μπορώ να το κάνω δεν χρειάζεται να εχω net στο κινήτο σωστά?

 

ΥΓ. wifi στο σπιτι δεν έχω.

ΥΓ2. Ευχαριστώ Kalas για το χθεσινό μνμ

 

φυσικα και μπορεις!με το καλωδιακι σου..πατροπαραδοτα πραγματα!!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

&

Ευχαριστω για τα Pm's σας :)

 

κατι αλλο στην 24 που δεν υπαρχει ενω στην 504 εκδοση το ειχε..! οταν ειχα την 504 και ανοιγα τον τηλεφωνικο καταλογο ειχε 2 καρτελες. η μια καρτελα ηταν για τις επαφες και η 2η καρτελα για αν ηθελες να προσθεσεις καποιες "αγαπημενες" επαφες.

τωρα λοιπον που εβαλα την 24 οταν παω στον τηλεφωνικο καταλογο μου εχει μονο μια καρτελα με τις επαφες. Η 2η καρτελα για τις "αγαπημενες επαφες" δεν υπαρχει!

 

υπαρχει καποια ρυθμιση για να την προσθεσω ή δεν γινετε??

 

ΥΓ Δεν θελω να βαλω αλλη εφαρμογη! θελω αυτην του τηλεφωνου

 

 

να φανταστώ ότι χρησιμοποιείς τον launcherpro? και οι καρτέλες μια χαρά υπάρχουν. αν πας μέσα απ το "συρτάρι" και βρεις και ανοίξεις την εφαρμογή "επαφες" θα δεις οτι η καρτέλα Αγαπημενα είναι ακόμη εκεί. απλώς πήγαινε στην dock του launcherPro και άλλαξε το shortcut ώστε να πηγαίνει στην σωστή επαφή.

 

Mου γεμισε ο χωρος στη sd μνημη απο τις εφαρμογες (εχω κανει το app2sd). Πως μπορω να κανω resize to εχτ2 partition? το mini tool partition wizard ενω σου δινει την επιλογη για resize, στην πραγματικοτητα δεν μπορεις να το κανεις...!! μπορω να κανω resize το αλλο partition, και στην συνεχεια το καινουργιο που θα προκυψει να το κανω εχτ2. Στην ουσια θα εχω μετα 1 κανονικο και 2 ext2 που δεν μπορω να τα κανω merge. οταν θα βαλω την sd sto κινητο θα δουλεψει? ή θα εχω προβληματα? θα συνεχισει να αποθηκευει στο καινουργιο partition? Δεν ξερω απο linux.... ξερει κανεις πως μπορουμε να κανουμε resizing τοext2 χωρις να χασουμε τα δεδομενα...!

 

ευχαριστω....

καλύτερα κάνε shrink to fat32 partition και μετά αφου γίνει, πάτα να κάνεις expand στο κενό χώριο το ext2.

 

παιδια βοηθηστε με :( οταν στελνω μια φωτο απο το κινητο στο λογαριασμο μου στο picasa που πηγαινω για να τη δω;γιατι δε μπορω να τη βρω;

εδω κοιταξες;

 

http://picasaweb.google.com/home

 

αν δεν εχεις ενεργοποιησει το picasa από δω, δεν κάνεις δουλειά.

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

εγω 2 μερες το εχω και του εβγαλα τα ματια, τι root ekana, εβαλα και titanium και εσβησα καποιες εγαρμογες της sony, αλλαξα 4 launchers, και γενικα το κινητο εχει γινει πιο αργο τωρα.

Υπαρχει τροπος να το επαναφερω στην αρχικη μορφη? εχω το .504fw

μετα λεω μηπως βαλω το iridium, αν βαλω το iridium σε αυτη τη κατασταση του που ειναι το κινητο θα εχω προβλημα?

.............

να υποθεσω οτι μπορω να χρησιμοποιησω το xrecovery, αρκει να έχω back up απο τη rom?

Edited by Jery
Link to comment
Share on other sites

Μια απλη ερωτηση που για μενα εχει καταντησει σπαζοκεφαλια:

 

Οπως "επαιζα" βαζοντας-βγαζοντας widget κτλ, εξαφανιστηκε η notification bar.

Πως την επαναφερω?

Εχω Iridium Rom με Launcher Pro Plus

Στις ρυθμισεις δεν ειναι επιλεγμενη η αποκρυψη, αλλα και παλι εκανα αποκρυψη και μετα επανεμφανιση αλλα παλι δεν βγηκε.

Εψαξα ολες τις ρυθμισεις αλλα πουθενα δεν βρηκα κατι αλλο...

 

Sent from my U20i using Tapatalk

SE X10 Mini Pro 2.2 froyo CM6-v3.2.1

HTC Desire Z

Samsung Galaxy Mini

Link to comment
Share on other sites

Μια απλη ερωτηση που για μενα εχει καταντησει σπαζοκεφαλια:

 

Οπως "επαιζα" βαζοντας-βγαζοντας widget κτλ, εξαφανιστηκε η notification bar.

Πως την επαναφερω?

Εχω Iridium Rom με Launcher Pro Plus

Στις ρυθμισεις δεν ειναι επιλεγμενη η αποκρυψη, αλλα και παλι εκανα αποκρυψη και μετα επανεμφανιση αλλα παλι δεν βγηκε.

Εψαξα ολες τις ρυθμισεις αλλα πουθενα δεν βρηκα κατι αλλο...

 

Sent from my U20i using Tapatalk

 

Έκανες κάτι με τα gestures?

 

Δοκίμασε να σύρεις το δάχτυλο σου επάνω και κάτω

Old noob, plays like a pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Έκανες κάτι με τα gestures?

 

Δοκίμασε να σύρεις το δάχτυλο σου επάνω και κάτω

Το δοκιμασα και αυτο μπας και, αλλα τιποτα.

Γιατι, εχει gestures o laucher pro? Απο που ρυθμιζονται?

Αυτο με ειχε ξανατυχει παλιοτερα, αλλα τοτε ειχα adw και το εφτιαξα οπως λες. Αν εν τελει δεν γινει τιποτα, θα βαλω τον adw, θα ορισω το swipedown να επαναφερει την μπαρα, θα το κανω και θα τον απεγκαταστησω αμεσως...απλα ειπα μηπως ειναι κατι πολυ απλο που με διαφευγει...

 

 

Sent from my U20i using Tapatalk

SE X10 Mini Pro 2.2 froyo CM6-v3.2.1

HTC Desire Z

Samsung Galaxy Mini

Link to comment
Share on other sites

να περασω iridium ετσι οπως εχει γίνει το τηλ?παιζει κανενα ρολο που εχω σβησει τις εφαρμογες της sony?

 

Οτι και να εχεις κανει θα χαθει ουτως η αλλως βαζοντας την iridium.

Go for it! Κρατα μπακαπ απο οτι θες...

 

Sent from my U20i using Tapatalk

SE X10 Mini Pro 2.2 froyo CM6-v3.2.1

HTC Desire Z

Samsung Galaxy Mini

Link to comment
Share on other sites

Μια μικρή ενημέρωση που απευθύνεται σε όλους:

 

 

Σήμερα έγινε update του thread [Οδηγός] Εγκατάσταση App2SD για X10 mini/mini pro με 2.1 (30-1-2011 Update)

 

Πλέον τα script που χρησιμοποιούνται είναι σχεδόν ίδια με της Iridium, η εγκατάσταση γίνεται μέσω xrecovery και υπάρχει επιλογή για εγκατάσταση App2SD σε ext2 ή ext3.

 

Credits για το edit στον zxr (o άνθρωπος έχει υπομονή!)

 

 

ΥΓ: Επειδή αυτό τον καιρό είχα κάποια deadline στην εργασία, δεν είχα αρκετό χρόνο ώστε να απαντήσω σε pm.

Ζητώ την κατανόηση σας, θα προσπαθήσω να τους ρίξω μια ματιά σήμερα.

 

 

:D

Old noob, plays like a pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Δες από πάνω. Και γενικά όλα τα stickies του section για το mini.

 

ευχαριστω πολυ φιλε μου:)

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

εβαλα το documents on the go γιατι δεχομαι συνεχεια μεηλ με αρχεια που πρεπει να μπορω να δω στο κινητο, αλλα απ'οτι καταλαβα μονο με το paid εχεις ολες τις επιλογες που λεει το προγραμμα. εχει κανενας καμια λυση για τα αρχεια αυτα? ευχαριστω.
Link to comment
Share on other sites

Παίδες καλησπέρα... πήρα εδω και μερικές μέρες το SE X10 mini και εχω το εξής ερώτημα...

Πως μπορώ να σβήσω τις επαφές του τηλεφώνου που περάστηκαν απο την SIM και να κρατήσω μονάχα τις επαφές από το Gmail??

Ευχαριστώ προκαταβολικά....

Link to comment
Share on other sites

εβαλα το documents on the go γιατι δεχομαι συνεχεια μεηλ με αρχεια που πρεπει να μπορω να δω στο κινητο, αλλα απ'οτι καταλαβα μονο με το paid εχεις ολες τις επιλογες που λεει το προγραμμα. εχει κανενας καμια λυση για τα αρχεια αυτα? ευχαριστω.

 

Η non paid έκδοση του D2Go είναι μόνο για view. Πρέπει να αγοράσεις την εφαρμογή για να μπορέσεις να κάνεις τα υπόλοιπα.

Edited by zxr
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia X10 mini και Xperia X10 mini pro

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...