Jump to content

Sony Xperia X10 mini και Xperia X10 mini pro


maryjay18
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 14χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Για να βαλουμε παραπανω απο ενα winget στο τηλεφωνο,πρεπει να εχουμε καποιον Launcher,οπως τον ADWLauncher ή τον LauncherPro Plus?

Η μπαινει και ετσι και εγω δεν ξερω τον τρόπο!!!

 

Μόνο launcher φίλε duc

Link to comment
Share on other sites

καλημερα σε ολους.θελω να ρωτησω κατι γιατι εχω σκοπο να αγορασω το x10 mini.ο γερμανος κανει προσφορα το εν λογο κινητο στα 149 ευρω,ξερει καποιος αν εχει μεσα λογοτυπα και μενου της cosmote γιατι εγω εχω vodafone και 2ον υπαρχουν αποθεματα η ειναι διαφημιστικα τρικ και οταν παω θα μου λενε εξαντληθηκαν κτλ. ευχαριστω πολυ
Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και μπορείς κατέβασε το superoneclick από εδώ:

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=906742

 

Μετά εγκαθιστάς το Titaniumbackup και μέσω αυτού απεγκαθιστάς όποιο πρόγραμμα δεν σου αρέσει (roadsync,wisepilot κλπ).

 

Για περισσότερες πληροφορίες πήγαινε εδώ:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=287054&page=13

 

οκ ολα καλα ειμαι root και εσβησα καποιες εφαρμογες με βαση αυτο που μου εστειλες τελευταια ερωτηση : αφου εσβησα καποιες εφαρμογες δεν θα επρεπε να αυξηθει η μνημη μου? εκανα reboot αλλα η μνημη μου ειναι η ιδια με πριν σβησω τις εφαρμογες :(

Link to comment
Share on other sites

οκ ολα καλα ειμαι root και εσβησα καποιες εφαρμογες με βαση αυτο που μου εστειλες τελευταια ερωτηση : αφου εσβησα καποιες εφαρμογες δεν θα επρεπε να αυξηθει η μνημη μου? εκανα reboot αλλα η μνημη μου ειναι η ιδια με πριν σβησω τις εφαρμογες :(

 

Έκανες εκκαθάριση της μνήμης Dalvik μέσα από το Titamium?(Αριστερό κουμπί/περισσότερα/εκκαθάριση μνήμης Dalvik)

Link to comment
Share on other sites

οκ ολα καλα ειμαι root και εσβησα καποιες εφαρμογες με βαση αυτο που μου εστειλες τελευταια ερωτηση : αφου εσβησα καποιες εφαρμογες δεν θα επρεπε να αυξηθει η μνημη μου? εκανα reboot αλλα η μνημη μου ειναι η ιδια με πριν σβησω τις εφαρμογες :(

 

Μετά από απεγκατάστασει εφαρμογών ανοίγεις το titanium , πατάς αριστερό πλήκτρο,

περισσότερα και επιλέγεις εκκαθάριση dalvik cashe....

 

Για να έχεις περισσότερο χώρο ρίξε μια ματιά στο thread του ap2sd.

 

@ksoulis βοηθάω και εγώ για να σε ξεκουράσω!!!:lol::lol:

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Xperia X10 Mini Android 2.1 Rooted Iridium Rom by DaRk_dOg:superman:-- MiniCM beta 1 by (nobodyAtall)
Link to comment
Share on other sites

Έκανες εκκαθάριση της μνήμης Dalvik μέσα από το Titamium?(Αριστερό κουμπί/περισσότερα/εκκαθάριση μνήμης Dalvik)

 

wow!!!!!!!!! τωρα μαλιστα :) τωρα ολα καλα :) παμε να δοκιμασουμε την Iridium rom ευχαριστω πολλη :respect: :thanks:

Link to comment
Share on other sites

Σε χάνω...:p Εννοείς το default της συσκευής μας; To Android τα πειράζει αυτόματα, κάνει resize αν είναι μικρό και σου δίνει την δυνατότητα να κάνεις crop αν είναι μεγάλο. Αν θες να κάνεις μια άσχετη εικόνα σε τέτοιες διαστάσεις, χρησιμοποίησε ένα πρόγραμμα που κάνει resize στο PC. Δεν ξέρω αν υπάρχει κάποια app, δοκίμασε το Photoshop express.

 

To default θέλω... :)

http://i.ytimg.com/vi/1atcHFkxi8M/0.jpg

Edited by amoramor
Nokia 3510i - Nokia 3250 - Samsung D500 - Sony Ericsson W850 - Sony Ericsson K850i - Sony Ericsson W902 - iPhone 3G - Sony Ericsson x10 Mini - iPhone 4S - iPhone 5s
Link to comment
Share on other sites

To default θέλω... :)

 

Κατέβασε το από εδώ (κάνε rename πριν το βάλεις). :)

 

Όσο για την άλλη ερώτηση, νομίζω ότι με τον launcherpro (φαντάζομαι και με άλλους) υπάρχει επιλογή απενεργοποίησης του "διαχωρισμού" του wallpaper σε όλες τις homescreens, αλλά να μένει το ίδιο κάθε φορά. Βέβαια αυτό δεν ξέρω αν αλλάζει κάτι στις διαστάσεις που πρέπει να το κάνεις crop, δοκίμασε το.

Link to comment
Share on other sites

Κατέβασε το από εδώ (κάνε rename πριν το βάλεις). :)

 

Όσο για την άλλη ερώτηση, νομίζω ότι με τον launcherpro (φαντάζομαι και με άλλους) υπάρχει επιλογή απενεργοποίησης του "διαχωρισμού" του wallpaper σε όλες τις homescreens, αλλά να μένει το ίδιο κάθε φορά. Βέβαια αυτό δεν ξέρω αν αλλάζει κάτι στις διαστάσεις που πρέπει να το κάνεις crop, δοκίμασε το.

 

Πως να το βαφτίσω και σε ποιο φάκελο πρέπει να το βάλω γιατί το είχα αλλάξει με κάποιο πρόγραμμα??? :P

Nokia 3510i - Nokia 3250 - Samsung D500 - Sony Ericsson W850 - Sony Ericsson K850i - Sony Ericsson W902 - iPhone 3G - Sony Ericsson x10 Mini - iPhone 4S - iPhone 5s
Link to comment
Share on other sites

Πως να το βαφτίσω και σε ποιο φάκελο πρέπει να το βάλω γιατί το είχα αλλάξει με κάποιο πρόγραμμα??? :P

 

bootanimation.zip στο /system/media/ με αυτά τα permissions:

http://www.myphone.gr/forum/attachment.php?attachmentid=18239&stc=1&d=1295782892

Link to comment
Share on other sites

bootanimation.zip στο /system/media/ με αυτά τα permissions:

http://www.myphone.gr/forum/attachment.php?attachmentid=18239&stc=1&d=1295782892

 

Τα Permissions τα αλλάζω αφού το μεταφέρω στο system folder?Πρέπει να είναι Mount R/O?

Nokia 3510i - Nokia 3250 - Samsung D500 - Sony Ericsson W850 - Sony Ericsson K850i - Sony Ericsson W902 - iPhone 3G - Sony Ericsson x10 Mini - iPhone 4S - iPhone 5s
Link to comment
Share on other sites

Τα Permissions τα αλλάζω αφού το μεταφέρω στο system folder?Πρέπει να είναι Mount R/O?

 

Mount R/W αλλιώς δεν θα μπορείς να γράψεις τίποτα. Βαλ' το μέσα στο /system/, άλλαξε Permissions, και μετά κάνε MOVE μέσα στο /media.:)

Link to comment
Share on other sites

Η

Για να βαλουμε παραπανω απο ενα winget στο τηλεφωνο,πρεπει να εχουμε καποιον Launcher,οπως τον ADWLauncher ή τον LauncherPro Plus?

Η μπαινει και ετσι και εγω δεν ξερω τον τρόπο!!!

Αν βαλεις την iridium rom του darkdog, περιεχει τον stock launcher της SE, ο οποιος υποστηριζει πολλαπλα widget ανα οθονη!

 

 

Sent from my U20i using Tapatalk

SE X10 Mini Pro 2.2 froyo CM6-v3.2.1

HTC Desire Z

Samsung Galaxy Mini

Link to comment
Share on other sites

Η

Αν βαλεις την iridium rom του darkdog, περιεχει τον stock launcher της SE, ο οποιος υποστηριζει πολλαπλα widget ανα οθονη!

 

 

Sent from my U20i using Tapatalk

 

Καλά το είπες,ΑΝ,εδω φίλε μου σε απλά πραγματα κολλαω,που να παω σε ποιο περίπλοκα,το βλέπω για πεταμα μετά το κινητάκι!!!!:D

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

Τελικά με την μπαταρία έκανε κανείς τπτ? (εξαιτίας της μικρής διαρκειας της)

 

Σκέφτομαι να αγοράσω κάποια μπαταρία απο ebay.

Αν αυτη που θα αγοράσω θα κρατάει παραπάνω καλώς, αλλιως θα κουβαλάω 2 μπαταρίες πάντα μαζί μου.

 

Σε εμένα κρατάει μόλις 2 μέρες η μπαταρία χωρις σχεδόν καθόλου χρήση. Με εχει αφήσει πολλές φορές και με εχει εκνευρίσει.

Link to comment
Share on other sites

Καλά το είπες,ΑΝ,εδω φίλε μου σε απλά πραγματα κολλαω,που να παω σε ποιο περίπλοκα,το βλέπω για πεταμα μετά το κινητάκι!!!!:D

 

Αν εγκαταστήσεις το (xrecovery) τα άλλα ειναι παιχνιδάκι!!!:D:dash:

Xperia X10 Mini Android 2.1 Rooted Iridium Rom by DaRk_dOg:superman:-- MiniCM beta 1 by (nobodyAtall)
Link to comment
Share on other sites

παιδιά HELP !!!!!!!!!!!!!!

Έκανα update σε 2.0.2.Α.24 και αφού ολοκληρώθηκε κάνει μόνο του συνέχεια restart.

(Ξεκινούσα μέ ADW Launcher και ξέχασα να το απενεργοποιήσω)

Link to comment
Share on other sites

λοιπον προβλημα και παλι :) εβαλα το x recovery αλλα ενω το εκανα με βαση τισ οδηγειες δεν μπορω να το ανοιξω. οταν παταω επαναλαμβανομενα το back μενει στασιμο στο λευκο "Sony Ericsson" εκανα ολα οσα αναφερουν (κατεβάζετε το αρχείο, το αποσυμπιέζετε

-πετάς τα 3 αρχεία που έχει μέσα στην SD

-και μετά πας με τον Root explorer στο /system/bin και τα κάνεις αντιγραφή) κοιταξα και τα permissions ολα οπως επρεπε να ειναι αλλα δεν μπαινει καμια ιδεα??????

 

 

 

 

ακυρο δουλευει τελικα εγω εκανα πατατα

Edited by kkgas
Link to comment
Share on other sites

Mount R/W αλλιώς δεν θα μπορείς να γράψεις τίποτα. Βαλ' το μέσα στο /system/, άλλαξε Permissions, και μετά κάνε MOVE μέσα στο /media.:)

 

Είμαι κομπλέ!Ευχαριστώωωω!!!

Nokia 3510i - Nokia 3250 - Samsung D500 - Sony Ericsson W850 - Sony Ericsson K850i - Sony Ericsson W902 - iPhone 3G - Sony Ericsson x10 Mini - iPhone 4S - iPhone 5s
Link to comment
Share on other sites

λοιπον προβλημα και παλι :) εβαλα το x recovery αλλα ενω το εκανα με βαση τισ οδηγειες δεν μπορω να το ανοιξω. οταν παταω επαναλαμβανομενα το back μενει στασιμο στο λευκο "Sony Ericsson" εκανα ολα οσα αναφερουν (κατεβάζετε το αρχείο, το αποσυμπιέζετε

-πετάς τα 3 αρχεία που έχει μέσα στην SD

-και μετά πας με τον Root explorer στο /system/bin και τα κάνεις αντιγραφή) κοιταξα και τα permissions ολα οπως επρεπε να ειναι αλλα δεν μπαινει καμια ιδεα??????

 

 

 

 

ακυρο δουλευει τελικα εγω εκανα πατατα

 

Πρώτα από όλα πάρε ένα backup με το xRecovery οπότε ότι και να κάνεις από εδώ και πέρα να μπορείς να επαναφέρεις τα πάντα στην τωρινή σου κατάσταση!!!!

Xperia X10 Mini Android 2.1 Rooted Iridium Rom by DaRk_dOg:superman:-- MiniCM beta 1 by (nobodyAtall)
Link to comment
Share on other sites

Παιδια όσο αφορά το multitouch σε mini και mini προ εγω είχα διαβάσει αυτό σε άρθρο (Άνοιξη 2010).

After a month long debate finally being rested, with Sony Ericsson reconfirming that multi-touch indeed is not supported on the Xperia X10, it seems the action has now shifted to another device, the X10 mini.

 

However, this one isn’t your usual run of the mill rumor. Our friend Michell over at se-blog did a little bit of research on his own. He managed to contact Synaptics, who are a supplier of touchscreen technologies and learned that the X10 mini sports a ClearPad 2000 solution, which means it supports dual touch, which is the basic form of multi-touch. It may not be available out of the box due to the device launching with Android 1.6 onboard, but it’ll certainly be enabled once the Android OS is updated.

 

Strangely, Synaptics is the supplier for only the X10 mini and not the X10 mini pro. Is it because Sony Ericsson thought that the mini would be crippled due to the lack of a physical keyboard and hence opted for the technology to provide a better experience? No idea. Sony Ericsson do have a knack of taking strange decisions, this one being another addition to the list.

Δε θα μου φαινόταν καθόλου περίεργο κάποια mini/mini pro να εχουν multitouch digitizer και κάποια άλλα ίδια θεωρητικά να μην έχουν.

Είτε πρόκειτε για mini είτε για mini pro.

Ελπίζω να μη τα ισοπεδώσουν όλα και κόψουν το multitouch και απο οσες dual touch capable devices κυκλοφόρησαν...

Μαντάρα τα εχουν κάνει...

Edited by yiannis_1
Link to comment
Share on other sites

150€ το δινει ο γερμανος.... νομιζω καλη τιμη...

ερωτησεις επειδη δεν εχω επαφη με android:

υπαρχει περιπτωση να ειναι brand?

διαρκεια μπαταριας με μετρια χρηση? και τελος αξιζει?

Link to comment
Share on other sites

Πάντως παιδιά σχετικά με το dualtouch στο X10 mini, απο οτι ψιλο έψαξα χτές και απο οτι διάβασα και στο XDA, φαίνεται οτι το Microsoft KIN two, το οποίο υποστηρίζει multitouch συμφωνα με το παρακάτω βίντεο
φοράει το ίδιο digitizer (Τ1021) με αυτό του X10 mini (και ίσως μάλιστα παλαιότερο μοντέλο) και το οποίο ίσως δεν ανήκει τελικά στην σειρά synaptics clearpad 1000 (δεν υποστηρίζει dualtouch) αλλά στην σειρά synaptics clearpad 2000 (υποστηριζει dualtouch) . Ισως το (Τ1021) ειναι καποια κωδική ονομασία μόνο για το chip και οχι για την σειρά. Οι παραπάνω πληροφορίες για όποιον ενδιαφέρεται βρίσκονται στό παρακάτω thread http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=921706
SE X10 mini: Iridium Rom
Link to comment
Share on other sites

Αποψή μου hliaspr,

 

ειναι android,

εχει qwerty που εμενα προσωπικά με βολεύει απίστευτα,

ειναι γρήγορο στις εφαρμογές,

εχει γρήγορο touchscreen σε σχεση με αλλες συσκευες.

 

Το μονο ελλάτωμα του πως τελειωνει γρήγορα η μπαταρία.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia X10 mini και Xperia X10 mini pro

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...