Jump to content

Sony Xperia X10 mini και Xperia X10 mini pro


maryjay18
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ιδίως η τελευταία έκδοσή του!

 

Που θα πάει δεν θα έρθει η 2.1?

 

Μετά καρφί για Launcher Pro. ;)

Old noob, plays like a pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 14χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Έχοντας εγκατεστημένο και τον ADW και τον δικό του πώς μπορούμε να τους εναλλάσουμε?
Link to comment
Share on other sites

Έχοντας εγκατεστημένο και τον ADW και τον δικό του πώς μπορούμε να τους εναλλάσουμε?
Πατωντας το κεντρικο πληκτρο;)
Link to comment
Share on other sites

Έχοντας εγκατεστημένο και τον ADW και τον δικό του πώς μπορούμε να τους εναλλάσουμε?

 

πατάς το κεντρικό κάτω πλήκτρο και επιλέγεις

Link to comment
Share on other sites

παιδες δεν ξέρω αν είδατε τις τελευταίες εξελίξεις για την αναβάθμιση. θα αργήσει ένα μήνα και επιπλέον δε θα μπορούμε να λειτουργήσουμε τον φλας πλειερ της αντομπ και η οθόνη δε θα υποστηρίζει 16 εκατομμύρια χρώματα.

πηγή: http://www.xperiax10.net/2010/09/24/more-details-on-android-2-1-xperia-x10-delay/

Edited by stag
Link to comment
Share on other sites

Έχοντας εγκατεστημένο και τον ADW και τον δικό του πώς μπορούμε να τους εναλλάσουμε?

Κατέβασε το EasyHome, φτιάξε κανονικα το ADW με το μεσαίο πλήκτρο να κάνει ότι θες και βάλε ένα shortcut με το μαμίσιο

Link to comment
Share on other sites

παιδες δεν ξέρω αν είδατε τις τελευταίες εξελίξεις για την αναβάθμιση. θα αργήσει ένα μήνα και επιπλέον δε θα μπορούμε να λειτουργήσουμε τον φλας πλειερ της αντομπ και η οθόνη δε θα υποστηρίζει 16 εκατομμύρια χρώματα.

πηγή: http://www.xperiax10.net/2010/09/24/more-details-on-android-2-1-xperia-x10-delay/

 

Καλα τι κουλα ειναι αυτα απο την SE. Αυτοι βγαζουν τα ματια τους μονοι τους. Καλα για τον flash player ηταν λιγο πολυ γνωστο οτι δεν υποστηριζεται στην 2.1. Αλλα τα 16εκατ. χρωματα γιατι? και επισης στο λινκ λεει οτι δεν θα υποστηριζεται και το led-flash της καμερας. Ελπιζω αυτο να ειναι παραπληροφορηση ή λαθος του συντακτη γιατι δεν εχει καμια μα καμια απολυτως λογικη.

Πανω που βγαζουν μια ωραια και καλη συσκευη την χαντακωνουν μονοι τους.

Link to comment
Share on other sites

Όπως είναι γνωστό από το leaked map που είδαμε θα βγουν 2 αναβαθμίσεις ή 3 για την ακρίβεια.

Η 1.6.x , 2.1 & 2.1.x , τα 16εκ. χρώματα θα τα πάρουμε άλλα με την 2.1.x με την οποία θα αναβαθμιστούν και τα Mediascape / Timescape.

 

Αυτό για το LED θέλω να πιστεύω ότι σημαίνει απλά ότι ακόμα και μετά την αναβάθμιση δεν θα χρησιμοποιείται από την εφαρμογή της κάμερας ως φλας. Δηλαδή να ανάβει για να υποβοηθάει το focus και μετά να ανάβει ξανά για την λήψη της φωτογραφίας (όπως λειτουργεί το Xenon Flash στα Cybershot μοντέλα). Αλλά δεν μας προβληματίζει γιατί έτσι κι αλλιώς για αυτά εμείς έχουμε το Vignette. ;)

 

Άντε γιατί βαρέθηκα να περιμένω... :mad:

Link to comment
Share on other sites

παιδιά αυτό με τα 16εκ. χρώματα που γράφει είναι για το μεγάλο το x10. το μίνι είχε και θα έχει τα χρώματα. δεν θα αλλάξει κάτι σε αυτό.

 

όσο για το a2sd που αναφέρεται σε προηγούμενες σελίδες απ ότι κατάλαβα από κάποιες σελίδες που διάβασα, μπορείς να το χρησιμοποιήσεις μόνο σε custom roms. στο δικό μας κινητό δυστυχως δεν έχουμε αυτή την πολυτέλεια αρα τον @@.

Link to comment
Share on other sites

Καλα τι κουλα ειναι αυτα απο την SE. Αυτοι βγαζουν τα ματια τους μονοι τους. Καλα για τον flash player ηταν λιγο πολυ γνωστο οτι δεν υποστηριζεται στην 2.1. Αλλα τα 16εκατ. χρωματα γιατι? και επισης στο λινκ λεει οτι δεν θα υποστηριζεται και το led-flash της καμερας. Ελπιζω αυτο να ειναι παραπληροφορηση ή λαθος του συντακτη γιατι δεν εχει καμια μα καμια απολυτως λογικη.

Πανω που βγαζουν μια ωραια και καλη συσκευη την χαντακωνουν μονοι τους.

 

Τα χρώματα παίζει να τα τσιγκουνευονται γιατί λογικά θα βαρύνει κομματάκι η συσκευή όταν γίνει η μετάβαση. Έχει και λίγη ραμ το MINI. Κάποιοι λένε πως εχει 128 ενώ κάποιοι άλλοι 256 με υποστηριζομενα τα 128 λόγο 1.6 έκδοσης του android. To multitouch που από ότι έχω διάβασει υποστηρίζεται μόνο από το mini και όχι από το pro και την Ναυαρχίδα x10i το αποφεύγουν για να μην έχουν νομικά θέματα με την apple και για να μη χρειάζεται να αναπτυσουν διαφορετικές εκδόσεις για το mini σε σχέση με το mini pro.

Ίσως και για να μην νιώθουν αδικημένοι όσοι αγόρασαν ακριβότερα τα MINI Pro και x10i σε σχέση με αυτούς που πήραν φθηνότερο το απλο mini.

Ελπίζω στο τέλος να εκμεταλευτουν όλες τις δυνατότητες των κινητών τους ακόμα και αν χρειαστεί να περάσει καιρός.

Πάνω από 2.2 είναι σχεδόν απίθανο να δούμε στις τρεις συσκευές αφού το android 3 έχει απίστευτες απαιτήσεις σε μνήμη ανάλυση και επεξεργαστη.

Edited by yiannis_1
Link to comment
Share on other sites

παιδιά το μινι/προ είχε πάντα τα 16εκατ. χρώματα! το μεγάλο ήταν που δεν τα είχε και δεν θα τα αποκτήσει μέσω της αναβάθμισης όπως διακαώς περίμεναν όλοι οι κάτοχοι του. το multitouch το μεγάλο δεν έχει το αναγκαίο hardware για να το υποστηρίξει (αν θυμαμαι καλά η οθόνη φταίει). το μινι δεν του δινει multitouch η σονυ για λόγους πρεστίζ. δεν γίνεται να εχει το μινι multitouch ενώ η ναυαρχίδα της σονυ, το μεγάλο το x10 να μην έχει multitouch.. ;) ουδεμια σχέση δεν έχει με πατέντες απο την apple. είναι παααααρα πολλά τα κινητά που υποστηρίζουν multitouch.
Link to comment
Share on other sites

Το θεμα των 65k χρωματων δεν ειναι λογω αδυναμιας h/w αλλα παλιας εκδοσης του λειτουργικου και ο λογος που δεν θα αυξηθουν στην αμεσως επομενη αναβαθμιση θα ειναι γιατι δεν θα παει στην 2.1.x η οποια υποστηριζει τα 16m χρωματα. Και τα mini/mini pro ειναι στην ιδια μοιρα, ακομα δεν μπορουν να εμφανιζουν πανω απο 65k.
http://mowned.com/sig/don-fedon-kon.jpg
Link to comment
Share on other sites

γεια και χαρα... οταν χρησημοποιουμε για παραδειγμα το adw launsher βρισκουμε μια συντομευση για τον τηλεφωνικο καταλογο του facebook...

αυτη την συντομευση μποροθμε να την εχουμε και στο ''μαμα'' ; οσο κι αν εχω ψαξει δεν την εχω βρει... καμια αποψη σχετικα με αυτο; :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

παιδες δεν ξέρω αν είδατε τις τελευταίες εξελίξεις για την αναβάθμιση. θα αργήσει ένα μήνα και επιπλέον δε θα μπορούμε να λειτουργήσουμε τον φλας πλειερ της αντομπ και η οθόνη δε θα υποστηρίζει 16 εκατομμύρια χρώματα.

πηγή: http://www.xperiax10.net/2010/09/24/more-details-on-android-2-1-xperia-x10-delay/

 

Ειλικρινά αν δεν είχα πάρει το X10 mini λόγω εμφάνισης, αλλά και σαν low-entry λύση στον κόσμο του android, θα το είχα πετάξει απ'το παράθυρο!

Όχι γιατί δεν αξίζει σαν κινητό (ίσα ίσα προσφέρει ότι έχει να προσφέρει και με το παραπάνω).

 

Δεν μ'αρέσει όμως η κοροϊδία! Γιατί ρε καλόπαιδα εκεί στην SE αναβολή επί αναβολής?!

Έχω αρχίσει να αισθάνομαι σαν πιτσιρίκι που του υποσχεθήκανε δώρο και του το καθυστερούν!

 

Θεωρητικά είναι πολύ πιθανό να είναι στρατηγικά κόλπα όλα αυτά (πούλα τώρα 1.6 και πουλάς με το επόμενο μοντέλο το 2.1 και 2.2) αλλά χάνετε πελάτες!

 

Προσωπικά στην αρχή σκεφτόμουν να πάρω μετά από λίγο καιρό και τον μεγάλο αδερφό X10 αλλά θα ήταν σαν να παίρνω σασί Ferrari με μοτέρ από Zastava!

 

Οπότε αφήνουμε το X10 και πάμε για κανά HTC και κρατάμε και το mini γιατί είναι όμορφο και εύχρηστο.

Old noob, plays like a pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Απο το eshop:

 

x10i: 4 ιντσών αφής TFT 65.536 χρώματα (480x854 pixel)

 

x10 mini: 2.55 ιντσών αφής TFT 16.7 εκατ. χρώματα (240x320)

 

και το ξαναλέω. είναι θέμα οθόνης για το multitouch. το έχουν γράψει τα παιδιά και στο faq εδώ στο forum.

 

Το μικρό πάντα είχε τα 16 εκ. χρώματα. για κάποιο λόγο που μου διαφέυγει το μεγάλο υποστήριζε μόνο 65κ χρώματα. όλοι ήλπιζαν ότι με το update θα πάει στα 16εκ. αλλά δυστυχώς δεν έγινε. το άρθρο παραπάνω δεν αναφέρει τιποτα πιο καινούργιο απο το οργανόραμα που διέρευσε πριν λίγο καιρό και επιβεβαιώθηκε.

Link to comment
Share on other sites

Απο το eshop:

 

x10i: 4 ιντσών αφής TFT 65.536 χρώματα (480x854 pixel)

 

x10 mini: 2.55 ιντσών αφής TFT 16.7 εκατ. χρώματα (240x320)

 

και το ξαναλέω. είναι θέμα οθόνης για το multitouch. το έχουν γράψει τα παιδιά και στο faq εδώ στο forum.

 

Το μικρό πάντα είχε τα 16 εκ. χρώματα. για κάποιο λόγο που μου διαφέυγει το μεγάλο υποστήριζε μόνο 65κ χρώματα. όλοι ήλπιζαν ότι με το update θα πάει στα 16εκ. αλλά δυστυχώς δεν έγινε. το άρθρο παραπάνω δεν αναφέρει τιποτα πιο καινούργιο απο το οργανόραμα που διέρευσε πριν λίγο καιρό και επιβεβαιώθηκε.

 

TFT capacitive touchscreen, 16M colors (65K effective)

Εκτός αν νομίζεις ότι ξέρουν καλύτερα τα παιδιά στο eshop απο το gsmarena.

Link to comment
Share on other sites

τι ειναι το multitouch?

Γιατι τοσος ντορος γι αυτο?

Ποση διαφορα θα καταλαβεις σε μια οθονη 2,55 ιντσων αν εχεις περισσοτερα απο 65,536 χρωματα? (!)

Τελικα τι το τοσο ουσιωδες θα δωσει η 2.1 και η 2.2? (με παραδειγματα παρακαλω)

SE X10 Mini Pro 2.2 froyo CM6-v3.2.1

HTC Desire Z

Samsung Galaxy Mini

Link to comment
Share on other sites

To multitouch εχει να κάνει με το πόσα δαχτυλα μπορεί να αντιλαμβάνεται η οθόνη ταυτόχρονα.

Μπορείς να κάνεις pinch του zoom και rotate με αυτή την δυνατότητα.

και να παίξεις ενα παιχνιδάκι το οποίο εχει 2 virtual thubsticks. (1 για το μπρος πίσω δεξιά αριστερά και ενα για το fire jump κτλ)

Επίσης μπορείς να πατήσεις σε μια εφαρμογή πιάνου στο κινητό παραπάνω απο 1 πλήκτρο κτλ.

http://www.youtube.com/watch?v=pycB_1e3dm0

http://www.youtube.com/watch?v=B31WgTP_jvo

Τα 65,536 χρωματα είναι σαφώς πιο μουντά απο τα 16M.

Θα το καταλάβεις κατευθείαν όταν βγει η νέα version...

Η 2.2 εχει speed optimizations, flash support και σου δίνει τη δυνατότητα να αποθηκεύσεις εφαρμογές στην SD.

Edited by yiannis_1
Link to comment
Share on other sites

τι ειναι το multitouch?

Γιατι τοσος ντορος γι αυτο?

Ποση διαφορα θα καταλαβεις σε μια οθονη 2,55 ιντσων αν εχεις περισσοτερα απο 65,536 χρωματα? (!)

Τελικα τι το τοσο ουσιωδες θα δωσει η 2.1 και η 2.2? (με παραδειγματα παρακαλω)

 

Ένα άρθρο που "στο περίπου" εξηγεί τις διαφορές βρίσκεται εδώ.

 

Multitouch με λίγα λόγια είναι η αλληλεπίδραση μιας οθόνης με περισσότερα του ενός σημεία επαφής ταυτοχρονα. (περισσότερα εδώ)

Αν και εμάς δεν μας ενδιαφέρει άμεσα αφού multitouch στο Mini δεν θα δούμε ούτε με το κυάλι :protest:

 

Η 2.1 όπως και να το κάνεις είναι καλύτερη βάση σαν λειτουργικό.

Σίγουρα καλύτερη διαχείριση πόρων συστήματος, που σαν αποτέλεσμα ισως και να κάνει ακόμα πιο γρήγορο το X10.

Αυτό μπορεί να είναι ευεργετικό, ως ενός σημείου, στην αυτονομία της μπαταρίας.

 

Αλλά και ο περιορισμός της RAM στα 128Mb ενώ έχει 256Mb λόγω 1.6?

 

T

Η 2.2 εχει speed optimizations, flash support και σου δίνει τη δυνατότητα να αποθηκεύσεις εφαρμογές στην SD.

 

Βιάζεσαι yiannis_1.

 

Ας βγει με το καλό η 2.1 και 2.1.X να δούμε τι θα δούμε.

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"

Old noob, plays like a pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Σε μένα η δυνατότητα που πραγματικά μου λείπει από το X10 mini pro είναι η μη δυνατότητα λειτουργίας των εφαρμογών απευθείας από την κάρτα SD.

Τα 16Κ χρώματα πιστεύω ότι δεν έχουν τόσο μεγάλη σημασία στη μικρή οθόνη του X10 mini pro, όσο για το multitouch, δεν ξέρω να παίζω πιάνο! :lol::lol::p

Νέα αγάπη (Android OS): OnePlus Nord 12GB/256GB :luck:

Παλιές αγάπες (Android OS): OnePlus 6T 8GB/128GB, OnePlus 5T 6GB/64GB, Vernee MIX 2 6GB/64GB, Doogee MIX 6GB/64GB, Asus Zenfone 2 4GB/64GB

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους!

 

Έχω ένα πρόβλημα με την κάμερα του τηλεφώνου. Όταν έχω κάποια ώρα να την ενεργοποιήσω και πατήσω το κουμπί (είτε από το μενού είτε από το πλάϊ) μου κάνει restart το τηλέφωνο. Με το που ανοίξει λειτουργεί κανονικά, μετά από κάποια ώρα πάλι το ίδιο..

 

Έκανα firmware update (1.1.Α.0.8) αλλά και πάλι ακριβώς το ίδιο πρόβλημα! Το είχε κανείς άλλος??

 

εγω!! αμα βρεις τη λυση να το πεις κ σ εμενα

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

σας το κάνει και με άλλα προγράμματα όπως το vignette kai to camera pro;
Link to comment
Share on other sites

εχω εν προβλημα με το μινι. κανει συνεχεια restart. δεν με αφηνει να μπω καθολου στο μενου. τι μπορει να ειναι? ειναι debrand. εχει σχεση η καρτα μνημης? Edited by manwlis77
Link to comment
Share on other sites

εχω εν προβλημα με το μινι. κανει συνεχεια restart. δεν με αφηνει να μπω καθολου στο μενου. τι μπορει να ειναι? ειναι debrand. εχει σχεση η καρτα μνημης?

 

Αν κατάλαβα καλά σαν να μην ανοίγει η home screen.. Κάτι ανάλογο το είχα αντιμετωπίσει με ένα format

Link to comment
Share on other sites

κατι τετοιο κανει. δεν το εχω τωρα στα χερια μου. βρηκες λυση? και μετα απο sesus update εχει το προβλημα
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia X10 mini και Xperia X10 mini pro

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...