Jump to content

Sony Xperia X10 mini και Xperia X10 mini pro


maryjay18
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα,κανενα προγραμμα για γιορτές όπως το εορτολογιο για τα win δεν εχει?Για να μας ενημερώνει για αυτούς που γιορταζουν μεβάση τα ονοματα απο τις επαφές μας?

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 14χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλησπερα παιδια

 

Θα ηθελα να ρωτησω πως τερματιζω τις εφαρμογες στο παρασκηνιο εντελως? π.χ ανοιγω τις επαφες παταω το πισω αλλα οταν παταω συνεχομενα το μεσαιο πληκτρο δειχνει οτι η εφαρμογη τρεχει ακομη... Ευχαριστω εκ τον προτερων

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Θα ήθελα και εγώ να θεσω 2 ερωτήσεις.

1) Απο΄τι διάβασα το smart call , by default δεν είναι διαθέσιμο. Επειδή μου είναι δύσκολο να ψάχνω μέσα σε 300 επαφές υπάρχει λογισμικό που να το υποστηρίζει?

[με τον όρο smart call εννοώ τη δυνατότητα να αναζητάς μια επαφή με το αλφαβητικό πληκτρολόγιο (ονοματεπώνυμο) μέσω του μενού του τηλεφωνικού καταλόγου ,σε περίπτωση που χρησιμοποιώ λάθος όρο για να το περιγράψω]

2) Οι gps εφαρμογές που είναι διαθέσημες είναι χρηστικές ? (είδα οτι κάποια άτομα υποστηρίζουν οτι είναι λειτουργικές αλλα σκέφτομαι την μετάβαση απο x1 με destinator σε x10 mini pro και με ενδιαφέρει η χρηστικότητα των εφαρμογών που υποστηρίζει).

Ευχαριστώ προκαταβολικά για τον χρόνο όσων απαρνήθηκαν το ζεστό αυγουστιάτικο ήλιο σε κάποια ελληνική παραλία προκειμένου να μου απαντήσουν.

Φιλικά

Στέφανος

Philips Savvy -> Ericsson A2618 -> S.E. T630 -> Nokia 3510 -> S.E. K700 -> S.E. K800 -> S.E. XPERIA X1 -> S.E. C510 -> S.E. XPERIA X8->Samsung Galaxy S
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια

 

Θα ηθελα να ρωτησω πως τερματιζω τις εφαρμογες στο παρασκηνιο εντελως? π.χ ανοιγω τις επαφες παταω το πισω αλλα οταν παταω συνεχομενα το μεσαιο πληκτρο δειχνει οτι η εφαρμογη τρεχει ακομη... Ευχαριστω εκ τον προτερων

 

Κατέβασε την εφαρμογη απο το μαρκετ Advanced Task Killer Free,ανοιγεις το προγραμμα,βλέπεις αυτά που τρέχουν ακομα,πατάς παρατεταμενα με το δαχτυλό σου επάνω σε εκείνο που θες να κλείσεις,κανεις kill και τέλος!!!!

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Δυστυχώς, η επιστήμη σηκώνει ψηλά τα χέρια. Βάζω την δική μου sim στο κινητό της γυναίκας μου, πάω στις ρυθμίσεις βλέπω τον αριθμό κέντρου (έχουμε και οι δυο Vodafone). Το δοκίμασα και με "0030" και με "+30". Κάνω αποθήκευση. Βάζω στη συνέχεια την κάρτα sim στο δικό μου κινητό και πάω στις ρυθμίσεις --> Δίκτυα κινητής τηλεφωνίας --> Κέντρο SMS και μου βγάζει "Δεν ορίστηκε". Μήπως παίζει να φταίει που έκανα απενεργοποίηση το 3g όχι μόνο από το τηλέφωνο αλλά και από τον πάροχο. Δηλ. την 1η μέρα που το είχα, ανακάλυψα ότι κάθε φορά που το ανοίγω αφαιρουνται μονάδες από την κάρτα. Πήρα τηλ. στον πάροχο και μου είπε ότι συνδέεται με το Ιντερνετ. Του είπα να μου απενεργοποιήσει το 3g γιατί δεν στέλνω mms. Μπαίνω ιντερνετ μόνο μέσω wifi (όταν μπαίνω....).

Λέτε να φταίει αυτό. Δεν μπορώ άλλο. Εχει και ζέστη... :wacko:

 

Σκίζω τα πτυχία μου :ninja: :X

Μήπως να δοκιμάσεις να βάλεις την κάρτα σου σε κινητό που έχει κάρτα άλλης εταιρείας;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Δυστυχώς, η επιστήμη σηκώνει ψηλά τα χέρια. Βάζω την δική μου sim στο κινητό της γυναίκας μου, πάω στις ρυθμίσεις βλέπω τον αριθμό κέντρου (έχουμε και οι δυο Vodafone). Το δοκίμασα και με "0030" και με "+30". Κάνω αποθήκευση. Βάζω στη συνέχεια την κάρτα sim στο δικό μου κινητό και πάω στις ρυθμίσεις --> Δίκτυα κινητής τηλεφωνίας --> Κέντρο SMS και μου βγάζει "Δεν ορίστηκε". Μήπως παίζει να φταίει που έκανα απενεργοποίηση το 3g όχι μόνο από το τηλέφωνο αλλά και από τον πάροχο. Δηλ. την 1η μέρα που το είχα, ανακάλυψα ότι κάθε φορά που το ανοίγω αφαιρουνται μονάδες από την κάρτα. Πήρα τηλ. στον πάροχο και μου είπε ότι συνδέεται με το Ιντερνετ. Του είπα να μου απενεργοποιήσει το 3g γιατί δεν στέλνω mms. Μπαίνω ιντερνετ μόνο μέσω wifi (όταν μπαίνω....).

Λέτε να φταίει αυτό. Δεν μπορώ άλλο. Εχει και ζέστη... :wacko:

 

Παιδιά νομίζω το πρόβλημα αυτό είχε αναφερθεί από κάποιον προς τις αρχές του τόπικ (ή εδώ ή σε αυτό του X10) και η αιτία ήταν (αν θυμάμαι καλά) ότι η sim ήταν παλιά και δεν συνεργαζόταν σωστά με το κινητό με αποτέλεσμα να μην «περνάει» στις ρυθμίσεις του κινητού, ο αριθμός του κέντρου, που ήταν αποθηκευμένος στην sim. Του την άλλαξαν με καινούρια και λύθηκε το πρόβλημα. Για κάντε κανένα search μήπως το βρείτε…

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα.

οι εφαρμογές που κατεβάζω από το android market μου αποθηκεύονται στην μνήμη του τηλεφώνου. γίνεται αυτό να αλλάξει και να αποθηκεύονται στην κάρτα μνήμης?

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα.

οι εφαρμογές που κατεβάζω από το android market μου αποθηκεύονται στην μνήμη του τηλεφώνου. γίνεται αυτό να αλλάξει και να αποθηκεύονται στην κάρτα μνήμης?

ευχαριστώ

 

νομίζω δεν γίνεται!

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα.

οι εφαρμογές που κατεβάζω από το android market μου αποθηκεύονται στην μνήμη του τηλεφώνου. γίνεται αυτό να αλλάξει και να αποθηκεύονται στην κάρτα μνήμης?

ευχαριστώ

 

Για να γινει αυτο χρειαζεσαι rooted συσκευη και την εφαρμογη a2sd.

http://mowned.com/sig/don-fedon-kon.jpg
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους, έβαλα το handcent για τα sms αλλά όταν μου έρχεται 1 sms και το ανοίγω από το handcent παραμένει πάνω πάνω στα notifications του κινητού και φεύγει μόνο αν διαβάσω το sms και από το αρχικό πρόγραμμα για sms... ξέρει κανείς πως το απενεργοποιώ;

Ευχαριστώ

Samsung I9100 Galaxy S II @ Omega v3.0XT - XXKI4 Gingerbread 2.3.5

 

www.e-arena.gr

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους, έβαλα το handcent για τα sms αλλά όταν μου έρχεται 1 sms και το ανοίγω από το handcent παραμένει πάνω πάνω στα notifications του κινητού και φεύγει μόνο αν διαβάσω το sms και από το αρχικό πρόγραμμα για sms... ξέρει κανείς πως το απενεργοποιώ;

Ευχαριστώ

 

Πηγαινε Μηνυματα > Ρυθμισεις > Ειδοποιησεις, ξετικαρεις την επιλογη και εισαι ετοιμος.

http://mowned.com/sig/don-fedon-kon.jpg
Link to comment
Share on other sites

Πηγαινε Μηνυματα > Ρυθμισεις > Ειδοποιησεις, ξετικαρεις την επιλογη και εισαι ετοιμος.

Ευχαριστώ :D

Btw για navigator πιο είναι το πιο καλό πρόγραμμα που υπάρχει και που μπορώ να το βρω ξεκλείδωτο; (αν ξέρει κανείς :p )

Έβαλα το nDrive αλλά δεν μου γεμίζει το μάτι

Samsung I9100 Galaxy S II @ Omega v3.0XT - XXKI4 Gingerbread 2.3.5

 

www.e-arena.gr

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς αν υπάρχει κάποια ρύθμιση να μένει αναμμένη η οθόνη όταν είναι ανοιχτός ο Browser ή το Gmail;

Είναι λίγο εκνευριστικό να πρέπει να διαβάσεις κάτι και να ακουμπάς την οθόνη για να μη σβήσει.

 

Επίσης, στα συμβατικά κινητά όταν στέλνεις ένα μήνυμα και αυτό δεν παραδίδεται μετά από κάποιες μέρες σου έρχεται ειδοποίηση από το δίκτυο ότι η αποστολή απέτυχε. Εδώ γίνεται κάπως αυτό ή πρέπει να κοιτάμε αν έχει μπει το τικ ή όχι;

Link to comment
Share on other sites

Έχω απενεργοποιήσει και data και gps και της παναγιάς τα μάτια και εξακολουθεί σε πλήρη αχρηστεία να καταναλώνει όλη την μπαταρία μέσα σε 10 ώρες το πολύ. Δεν έχω απαίτηση ενα smartphone που χρησιμοποιώ να το φορτίζω μια φορά το μήνα, αλλά είναι κάτι παραπάνω από προφανές οτι αν δεν το βγάζω καν από την τσάντα και σε λίγες ώρες έχει κλείσει υπάρχει πρόβλημα. Θα επικοινωνήσω με τη sony, απλά επειδή ένας φίλος περιέγραψε το ίδιο πρόβλημα είπα μήπως τελικά είναι κάτι βαθύτερο.
Link to comment
Share on other sites

μολις αγόρασα το συγκεκριμενο κινητο και ενω λειτουργει κανονικα με την sim που εχω τη συνδεση μου..οταν βαλω την καρτα whatsup δεν λειτουργει..μηπως ξέρει κανείς για ποιο λογο?

ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

@eliassot: Ρυθμίσεις -> Ήχος και Εικόνα -> Λήξη χρόνου Ορίου οθόνης.

Βάλτο στα 2 ή στα 10 λεπτά ή στο Ποτέ. Αλλά ισχύει γενικά για το κινητό οπότε αν το φωτίζεις για να δεις την ώρα π.χ. μετά θα πρέπει να θυμάσαι να το ξανακλειδώνεις γιατί αλλιώς η οθόνη θα καίει για όσο την έχεις ρυθμίσει.

Περί απεσταλμένων μηνυμάτων και αναφορών 3 μόλις σελίδες πιο πριν έχω ήδη απαντήσει για πολλοστή φορά με πλήρες άρθρο:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3275095#post3275095

 

@athinaxperia: Είναι προφανές ότι κάποια εφαρμογή από αυτές που εγκατέστησες είναι κακογραμμένη και δεν αφήνει το κινητό σου να περάσει σε κατάσταση αδράνειας. Το ότι εσύ το αφήνεις απείραχτο μες την τσάντα σου δε χαρακτηρίζεται ως κατάσταση αδράνειας γιατί αυτό το καημένο μπορεί να τρέχει 1000 διεργασίες ακόμα και με σβηστή την οθόνη.

Τι μπορείς να κάνεις... Κατέβασε και εγκατέστησε την εφαρμογή "Spare Parts".

Άνοιξε την και πήγαινε "Battery History" ... εκεί θα δεις κάποιες μπάρες με ποσοστά. Η μπάρα "Εκτελείται" και η μπάρα "Οθόνη Ενεργοποιημένη" θα πρέπει να κινούνται (η κάθε μια ξεχωριστά) γύρω στο 20-30% γενικώς και όχι με διαφορά μεγαλύτερη του 15% αναμεταξύ τους.

π.χ. Δηλαδή αν η μία είναι 5% και η άλλη 25% τότε έχεις πρόβλημα.

Στην περίπτωση που όντως είναι μεγάλη η διαφορά στα μεταξύ τους ποσοστά πάνε πάνω στην λίστα στο γκρι πλαίσιο (εκεί που λέει "Άλλη Χρήση") πάτα το βελάκι και θα εμφανιστεί ένα μενού. Εκεί επέλεξε "Μερική Χρήση Αφύπνισης" και θα σου παρουσιαστεί μια λίστα με τις εφαρμογές που τρέχουν εκείνη τη στιγμή. Μια κολλημένη εφαρμογή θα έχει μεγάλο ποσοστό χρήσης και θα φαίνεται. Δεν γράφει νούμερο με ποσοστό αλλά θα είναι γεμάτη η μπάρα με μπλε σκούρο χρώμα (θα το παρατηρήσεις). Αυτή η εφαρμογή σου τραβάει μπαταρία , απεγκατέστησε την.

 

@mariakak: Έχει ήδη αναφερθεί πως το mini έχει ένα θέμα με τις παλιές SIM και ειδικά με τις παλιές της Cosmote. Πολλές φορές δε λειτουργεί ή δεν αναγνωρίζει αυτόματα αριθμούς που είναι αποθηκευμένοι χωρίς το +30 από μπροστά ή δεν έχει περασμένο το κέντρο μηνυμάτων και δεν μπορεί να στείλει/λάβει SMS. Δοκίμασε να πας σε ένα κατάστημα Comsmote να σου δώσουν μια καινούρια SIM με τον ίδιο αριθμό και λογικά το πρόβλημα θα διορθωθεί.

 

Πριν κάνουμε οποιαδήποτε ερώτηση καλό θα ήταν να κάνουμε μια αναζήτηση στις 5-10 τελευταίες σελίδες του thread , το μόνο σίγουρο είναι ότι θα πάρουμε απαντήσεις χωρίς να χρειαστεί να πληκτρολογήσουμε ούτε μισή πρόταση.

Link to comment
Share on other sites

............................

Περί απεσταλμένων μηνυμάτων και αναφορών 3 μόλις σελίδες πιο πριν έχω ήδη απαντήσει για πολλοστή φορά με πλήρες άρθρο:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3275095#post3275095

 

...................................................

 

Πριν κάνουμε οποιαδήποτε ερώτηση καλό θα ήταν να κάνουμε μια αναζήτηση στις 5-10 τελευταίες σελίδες του thread , το μόνο σίγουρο είναι ότι θα πάρουμε απαντήσεις χωρίς να χρειαστεί να πληκτρολογήσουμε ούτε μισή πρόταση.

 

Μήπως να αναλάβει κάποιος που έχει χρόνο να κάνει ένα FAQ, γιατί βλέπουμε ερωτήσεις που αφορούν όλο τα ίδια και τα ίδια; Από την άλλη καταλαβαίνω και τα παιδιά, ότι είναι δύσκολο να διαβάσουν όλα τα posts του X10 και Χ10mini, γιατί τα θέματα έχουν γίνει τεράστια!

Link to comment
Share on other sites

παιδια καποιο καλο video player γιατι κατεβαζω βιντεακια απο το youtube και τα ποιο πολλα δεν μου τα υποστιριζει.
Link to comment
Share on other sites

παιδια καποιο καλο video player γιατι κατεβαζω βιντεακια απο το youtube και τα ποιο πολλα δεν μου τα υποστιριζει.

 

jetVD apo to market

My dream is to fly Over the rainbow so high!:music:
Link to comment
Share on other sites

γεια σας και απο μενα ειμαι πλεον κατοχος ενος χ10 mini pro μεχρι στιγμης ολα πανε πολυ καλα. οταν το πρωτο ανοιξα εχθες 4 το απογευμα ειχα 25% μπαταρια και με εβγαλε μεχρι τις 1+ οπου και το εβαλα να φορτισει μεχρι τις 5+ το πρωι. αυτη τι στιγμη εχει 57% μπαταρια το γαργαλαω αρκετα για να το μαθω μπηκα και στο market κατεβασα μερικα προγραμματακια* και θα ακολουθησω τις συμβουλες για σωστο φορτισμα τις πρωτες 4-5 μερες.

*εχω κατεβασει τα παρακατω:

gps on-off

battery time lite

wifi on-off

silent mode on-off

retro clock

ADW Launcher

opera mini

live holdem (game)

jewels (game)

convert pad

bluetooth file transfer

ASTRO

compass

barcode scanner

mahjong (game)

θα ηθελα οποιος μπορει να μου προτεινει:

α) εναν καλο browser

b) ενα ρολοι με ημερομηνια και καιρο σαν του HTC

γ)εαν υπαρχει καποιο προγραμμα εορτολογιου

δ)ενα καλο προγραμμα πλοηγησης

και τελος εναν καλο video/music player που να παιζει τα παντα!

p.m are welcome!

Link to comment
Share on other sites

γεια σας και απο μενα ειμαι πλεον κατοχος ενος χ10 mini pro μεχρι στιγμης ολα πανε πολυ καλα. οταν το πρωτο ανοιξα εχθες 4 το απογευμα ειχα 25% μπαταρια και με εβγαλε μεχρι τις 1+ οπου και το εβαλα να φορτισει μεχρι τις 5+ το πρωι. αυτη τι στιγμη εχει 57% μπαταρια το γαργαλαω αρκετα για να το μαθω μπηκα και στο market κατεβασα μερικα προγραμματακια* και θα ακολουθησω τις συμβουλες για σωστο φορτισμα τις πρωτες 4-5 μερες.

*εχω κατεβασει τα παρακατω:

...

Γεια σου και μεγιά την καινούρια συσκευή. Κοίτα να την ευχαριστηθείς. Με μια πρώτη ματιά θα σου πρότεινα να "προσέξεις" λίγο το Battery Time Lite το οποίο συμπεριφέρεται λίγο περίεργα και καμιά φορά ρουφάει μπαταρία. Ο προγραμματιστής του κάνει ταλιμπανιές μερικές φορές. Είδα μεγάλη διαφορά όταν το έβγαλα και το άλλαξα με το Battery Status που κάνει ακριβώς την ίδια δουλειά.

 

θα ηθελα οποιος μπορει να μου προτεινει:

α) εναν καλο browser

Αν δεν βολεύεσαι με τον default του κινητού (που για μένα υπερέχει άσχετα με το τι λένε οι περισσότεροι εδώ) θα σου πρότεινα να δοκιμάσεις τον Dolphin Browser , ο οποίος έχει και μια πληθώρα από addons στο market.

b) ενα ρολοι με ημερομηνια και καιρο σαν του HTC

Οι 2 πιο top εφαρμογές που μου έρχονται στο μυαλό γι' αυτό που ζητάς είναι το Beautifull Widgets και το Weather & Toggle Widget δυστυχώς και τα 2 επί πληρωμή στο market αλλά μπορείς να τα αποκτήσεις είτε αφού κάνεις root την συσκευή σου και το αγοράσεις αφού μετά θα μπορείς να βλέπεις τις επί πληρωμή εφαρμογές , είτε με "υπόγεια μέσα" τα οποία δεν δύναμαι να αναφέρω.

γ)εαν υπαρχει καποιο προγραμμα εορτολογιου

Για ελληνικό εορτολόγιο υπάρχει μόνο μια εφαρμογή το Greek Eortologio το οποίο είναι φτιαγμένο από "δικό μας παιδί" από εδώ μέσα. Στην αρχή με τις πρώτες εκδόσεις (που παρακολουθούσα) δεν ήταν και πολύ καλό αλλά σιγά σιγά βελτιώθηκε και αξίζει να του ρίξεις μια ματιά. Περισσότερες πληροφορίες / υποστήριξη από τον ίδιο τον developer / δήλωση προβλημάτων κλπ. θα βρεις εδώ.

δ)ενα καλο προγραμμα πλοηγησης

Γενικώς η σειρά XPERIA x10 φημίζεται για το GPS της , την ταχύτητα που κλειδώνει και την ακρίβεια του. Οπότε οποιοδήποτε από τα "γνωστά" και να χρησιμοποιήσεις θα σου κάνει. Προσωπικά χρησιμοποιώ το CoPilot αλλά καλά είναι επίσης τα Ndrive και Navigon όλα διαθέσιμα στο market για δοκιμαστική περίοδο (7 μέρες έως 30 μέρες κάποια) και μετά πρέπει να τα αγοράσεις στις πλήρεις τους εκδόσεις.

και τελος εναν καλο video/music player που να παιζει τα παντα!

Για music player θα σου πρότεινα το MixZing Media Player o οποίος είναι free στο market αλλά αν μπορέσεις να βρεις την πλήρη έκδοση για να ξεφορτωθείς τις διαφημίσεις θα ήσουν ευτυχισμένος. Εγώ προσωπικά χρησιμοποιώ τον default του Android.

Για video player αδιαμφισβήτητα το προβάδισμα κατέχει ο Rock Player που παίζει σχεδόν όλα τα video formats και υποστηρίζει και ξεχωριστά αρχεία υποτίτλων!!!

Link to comment
Share on other sites

παιδια επειδη οποτε παω να κατεβασω κατι απο το μαρκετ κολαει στο εναρξη ληψης.....

μηπως υπαρχει τροπος να εγκαταστησω τα αρχεια apk στο κινητο ακομα και αν δεν εχω καποιον κατεβασμενο file manager??? ελεος με την ελλειψη προγραμματος στο pc απο την google

Link to comment
Share on other sites

Κατεβασα απο το μαρκετ το adw launcher κανει κανονικα εγκατασταση αλλα μετα δεν κανει ανοιγμα ουτε βλεπω μεσα στο μενου το εικονιδιο της εφαρμογης. Τι φταιει;

 

Edit: Το βρηκα οκ!

Edited by BMW116i
Link to comment
Share on other sites

Για video player αδιαμφισβήτητα το προβάδισμα κατέχει ο Rock Player που παίζει σχεδόν όλα τα video formats και υποστηρίζει και ξεχωριστά αρχεία υποτίτλων!!!

 

snifsnif καλησπερα.. σου λειτουργει κανονικα το rockplayer? εγω το εγκατεστησα αλλα οταν παω να φορτωσω ενα video avi η και απο το κινητο τραβηγμενα δεν μ τα παιζει... :(

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ :D

Btw για navigator πιο είναι το πιο καλό πρόγραμμα που υπάρχει και που μπορώ να το βρω ξεκλείδωτο; (αν ξέρει κανείς :p )

Έβαλα το nDrive αλλά δεν μου γεμίζει το μάτι

 

έχεις pm...!

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia X10 mini και Xperia X10 mini pro

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...