Jump to content

Sony Xperia X10 mini και Xperia X10 mini pro


maryjay18
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

κατεβαζεις το σμαρτ keyboard και στη συνεχεια πχ πας μνμ στο πλαισιο που γραφεις αν πατησεις παρατεταμενα θα σου βγαλει επιλογη μεθοδος εισαγωγης το επιλεγεις και εισαι οκ.

 

Καταργηση εγκαταστασης ενημερωσεων? δλδ? παιζει κατι?

Edited by zxr
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 14χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

το geotagging δουλευει μια χαρά. τώρα δεν ξέρω κατα πόσο δουλεύει σε κανονικές συνθήκες και όχι ιδανικές.

 

1. το δοκίμασα με κλειστό το gps και ανοιχτό μόνο το wifi και το a-gps αλλά δεν μου έδωσε στίγμα στα settings των φωτο.

 

2. δοκίμασα αμέσως μετά να τραβήξω φωτο με το vignette. το συγκεκριμένο προγραμμα έχει 2 τρόπους για να προσθέτει geotags στην φωτογραφια. α) use wireless networks και β) use gps satellites. εγώ το δοκίμασα με την 1η επιλογή. μόλις άνοιξα τις φωτό στον υπολογιστή με το πρόγραμμα faststone image viewer (πολυ καλό πρόγραμμα) και πάτησα να δω το info, είχε όντως geotags η φωτογραφία και δίπλα είχε επιλογή για να ανοιξω το location στο google earth!

ανοιξα και το πρόγραμμα geotags για να δω αν την εμφανίζει στο χαρτη αλλά μάλλον επειδή ήταν η φωτό τραβηγμένη με επιλογή να χρησιμοποιήσει τα wireless networks, δεν την εμφάνιζε στην λίστα. δυστυχώς δεν δοκίμασα να τραβήξω φωτό με επιλεγμένο το use gps satellites για να δω αν θα το εμφανιζει στο geotags.

 

3. δοκίμασα πάλι μετά με το ενσωματωμένο πρόγραμμα κάμερας και αυτή την φορά είχα ενεργοποιημένο το gps μαζί με το a-gps. πιο πριν είχα ανοιξει το gps και έτσι είχε βρει σίγουρα δορυφόρους. τραβάω λοιπον την φωτό και την ανοιγω με το faststone image viewer και βλέπω ότι όντως έχουν προστεθει geotags. ανοιγω μετά το πρόγραμμα geotags στο κινητό και μου εμφανίζει και την φωτό! δειτε παρακάτω screenshot. :)

 

Με δουλεψε με ολους τους τροπους!

 

κατεβαζεις το σμαρτ keyboard και στη συνεχεια πχ πας μνμ στο πλαισιο που γραφεις αν πατησεις παρατεταμενα θα σου βγαλει επιλογη μεθοδος εισαγωγης το επιλεγεις και εισαι οκ.

το εκανα αλλα με βγαζει σαν επιλογη μονο το προεπ.μεθ.εισ.

Παρολο που εγκατασταθηκε κανονικα και εβαλα και στις ρυθμισεις του να ειναι και το προεπιλεγμενο!

 

Καταργηση εγκαταστασης ενημερωσεων? δλδ? παιζει κατι?

 

Δεν ξερω! Και εγω ρωταω! Πως κανουμε το μαρκετ να μην ενημερωνεται???????

Edited by zxr

SE X10 Mini Pro 2.2 froyo CM6-v3.2.1

HTC Desire Z

Samsung Galaxy Mini

Link to comment
Share on other sites

και εμένα μου έχει λειτουργήσει σωστά το geotaging αλλά κάτι δεν μου κάθεται σωστά σε συγκεκριμένο σενάριο. πες ότι τυχαίνει να θες να τραβήξεις κάτι. βγάζεις το κινητό απο την τσέπη, πατάς στο εικονίδιο να ανοιξει το gps και πατάς για να βγάλεις φωτό. θα την τραβήξει την φωτό με geotags; στο vignette ειμαι σιγουρος ότι εν τελει θα προσθέσει το geotag. στο ενσωματωμένο θα το προσθέσει;

 

σημερα και μένα κάνει βλακείες το μάρκετ. μου έχει σπάσει τα νευρα. σταματουσα και έκανα πάλι προσπαθεια για εγκατασταση 200 φορες τις εφαρμογες που ήθελα να κατεβάσω μέχρι να τα καταφέρω.

 

για πληκτρολόγιο χρησιμοποίησα το slideIT με το ελληνικό plugin. είναι paid εφαρμογή αλλά πολυ καλή. αν και τελικά κατέληξα στο ενσωματωμένο πρόγραμμα τ9. αν το βάλεις να μην κάνει αυτόματη διορθωση λεξεων, τα σπάει πολύ καλο λεξικο έχει και ειναι το κλασσικο τ9 που όλοι ξερουμε και έχουμε αγαπησει! :P

Link to comment
Share on other sites

και εμένα μου έχει λειτουργήσει σωστά το geotaging αλλά κάτι δεν μου κάθεται σωστά σε συγκεκριμένο σενάριο. πες ότι τυχαίνει να θες να τραβήξεις κάτι. βγάζεις το κινητό απο την τσέπη, πατάς στο εικονίδιο να ανοιξει το gps και πατάς για να βγάλεις φωτό. θα την τραβήξει την φωτό με geotags; στο vignette ειμαι σιγουρος ότι εν τελει θα προσθέσει το geotag. στο ενσωματωμένο θα το προσθέσει;

 

Ναι! Το μονο που εχεις να κανεις ειναι να ενεργοποιησεις το gps και η φωτο θα παρει geotag!

(προποθετει να εχεις τικαρει το Ρυθμισεις, Sony Ericsson, Καμερα, Γεωργ.Σημανση...το οποιο καλλιστα μπορεις να το εχεις μονιμα ενεργοποιημενο!)

 

Το αξιοσημειοτο ειναι στο Vignette, οπου με δορυφορους ειχα ακριβεια 10 μετρων ενω με δικτυο 2 χιλιομετρα!!!

SE X10 Mini Pro 2.2 froyo CM6-v3.2.1

HTC Desire Z

Samsung Galaxy Mini

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω κατι παραπανω εμενα αμεσως εγινε. ισως να υελει ρεσταρτ.ξανακαντω εγκατασταση.η διαδικασια αυτη που σου ειπα ειναι.
Link to comment
Share on other sites

Ναι! Το μονο που εχεις να κανεις ειναι να ενεργοποιησεις το gps και η φωτο θα παρει geotag!

(προποθετει να εχεις τικαρει το Ρυθμισεις, Sony Ericsson, Καμερα, Γεωργ.Σημανση...το οποιο καλλιστα μπορεις να το εχεις μονιμα ενεργοποιημενο!)

 

Το αξιοσημειοτο ειναι στο Vignette, οπου με δορυφορους ειχα ακριβεια 10 μετρων ενω με δικτυο 2 χιλιομετρα!!!

 

φοβάμαι ότι το ενσωματωμένο δεν θα έχει προλάβει να βρει δορυφόρο σε αυτά τα 10 δευτερολεπτα που θα μεσολαβήσουν μέχρι να βγάλεις φωτό με το ενσωματωμένο πρόγραμμα καμερας και έτσι εν τέλει δεν θα προσθέσει το geotag... δεν νομίζω να προστέθει μετέπειτα τα geotags όπως κάνει το vignette δλδ..

 

έχει σήμα από τον δορυφόρο όταν βγαίνει η φωτό; τα προσθέτει. δεν έχει σήμα; δεν έχει geotags. (=με αυτό τον τρόπο φοβάμαι ότι δουλεύει)

Link to comment
Share on other sites

φοβάμαι ότι το ενσωματωμένο δεν θα έχει προλάβει να βρει δορυφόρο σε αυτά τα 10 δευτερολεπτα που θα μεσολαβήσουν μέχρι να βγάλεις φωτό με το ενσωματωμένο πρόγραμμα καμερας και έτσι εν τέλει δεν θα προσθέσει το geotag... δεν νομίζω να προστέθει μετέπειτα τα geotags όπως κάνει το vignette δλδ..

 

έχει σήμα από τον δορυφόρο όταν βγαίνει η φωτό; τα προσθέτει. δεν έχει σήμα; δεν έχει geotags. (=με αυτό τον τρόπο φοβάμαι ότι δουλεύει)

 

Ρε παιδια πως δουλευει σε ολους το geotag εκτος απο μεσα.κατεβασα το vignett αλλα τπτ..κατι κανω λαθος..τα εχω ενεργοποιησει ολα και με βρισκει κανονθκα στο wisepilot.στη φωτο οταν τραβαω δεν κανει απολυτως τπτ μετα..

Εντιτ:και μενα μου μαμιεται αημερα το μαρκετ..

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

φοβάμαι ότι το ενσωματωμένο δεν θα έχει προλάβει να βρει δορυφόρο σε αυτά τα 10 δευτερολεπτα που θα μεσολαβήσουν μέχρι να βγάλεις φωτό με το ενσωματωμένο πρόγραμμα καμερας και έτσι εν τέλει δεν θα προσθέσει το geotag... δεν νομίζω να προστέθει μετέπειτα τα geotags όπως κάνει το vignette δλδ..

 

έχει σήμα από τον δορυφόρο όταν βγαίνει η φωτό; τα προσθέτει. δεν έχει σήμα; δεν έχει geotags. (=με αυτό τον τρόπο φοβάμαι ότι δουλεύει)

 

 

 

δεν σε επιασα....αν δεν εχει σημα, δεν εχει ταγκ κανενα απο τα δυο...δεν ψαχνει το προγραμμα για δορυφορους αλλα το κινητο...(εκτος και αν το Vignette βαζει μονο του ταγκ μολις πιασεις "σημα"!)

Ενταξει, το geotag δεν ειναι για να βγαλεις το κινητο απο την τσεπη και να πιασεις το UFO που περναει απο πανω σου για 1 δευτερολεπτο...το ενεργοποιεις σε μια εκδρομη, σε αξιοθεατα κτλ...

Εξαλλου το X10 Mini ειναι ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ γρηγορο στο κλειδωμα δορυφορων...(μιλαμε για ελαχιστα δευτερολεπτα!)

SE X10 Mini Pro 2.2 froyo CM6-v3.2.1

HTC Desire Z

Samsung Galaxy Mini

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια πως δουλευει σε ολους το geotag εκτος απο μεσα.κατεβασα το vignett αλλα τπτ..κατι κανω λαθος..τα εχω ενεργοποιησει ολα και με βρισκει κανονθκα στο wisepilot.στη φωτο οταν τραβαω δεν κανει απολυτως τπτ μετα..

Εντιτ:και μενα μου μαμιεται αημερα το μαρκετ..

Δεν υπαρχει κατι να κανει!

Ενεργοποιησε το geotag (Ρυθμισεις, Sony Ericsson, Καμερα, Γεωργ.Σημανση)

Βγαλε μια φωτο ενω εχεις κλειδωσει δορυφορους φυσικα.

Περνα την φωτο στο πισι

Ανοιξε την με το Faststone Image Viewer

Πανε στο View->Image Properties

Κατω κατω σε λεει τις συντεταγμενες και εχει και ενα κουμπι για να ανοιξει το google earth και να σε δειξει στον χαρτη που τραβηχτηκε η φωτο!

SE X10 Mini Pro 2.2 froyo CM6-v3.2.1

HTC Desire Z

Samsung Galaxy Mini

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη στο κινητο δεν μπορω να δω με τπτ τις πληροφοτιες;;ουτε με καποιον μανστζερ;

Και κατι ακομα!πως μπορω να κρυψω τους φακελους αλμπουμ και βιντεο απο τα αδιακριτα βλεμματα;κατεβαδα το παντορα που πρεπει να βαλεις κωδικο για να το δεις,αλλα τι να το κανεις οταν οι αλλοι 2 φακελοι ειναι χυμα στο κιν και μπορει να τς ανοιξει καποιος ανα πασα στιγμη?

Edited by konstantinoslp
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη στο κινητο δεν μπορω να δω με τπτ τις πληροφοτιες;;ουτε με καποιον μανστζερ;

Και κατι ακομα!πως μπορω να κρυψω τους φακελους αλμπουμ και βιντεο απο τα αδιακριτα βλεμματα;κατεβαδα το παντορα που πρεπει να βαλεις κωδικο για να το δεις,αλλα τι να το κανεις οταν οι αλλοι 2 φακελοι ειναι χυμα στο κιν και μπορει να τς ανοιξει καποιος ανα πασα στιγμη?

 

application protection αυτο κλειδωνει οποια εφαρμογη θελεις, για φακελο δεν το δοκιμασα ακομα

 

edit με μια γρηγορη ματια που εριξα τωρα μαλλον ολοκληρο φακελο δεν μπορεις να κλειδωσεις (δεν ειμαι 100% σιγουρος) αλλα μπορεις να κλειδωσεις οποια εφαρμογη θελεις που περιεχει ο φακελος

 

edit 2 κλειδωνεις το astro - oi file manager (κλειδωνουν και αυτα) και οποια εφαρμογη θελεις και εισαι ετοιμος δεν προκειτε να δει κανεις τιποτα

Edited by dimtz
Link to comment
Share on other sites

καλημερα παλικαρια-1 μερα ειχα να μπω κ γραψατε ολοκληρα κατεβατα...:wacko:

 

ρε πεδες γιατι οταν βγαζω φωτο απο το κινητο κ τις μεταφερω στο pc ειναι πολυ μικρες..?δεν υπαρχει επιλογη για μεγαλυτερες..?εψαξα για ρυθμισεις καμερας αλλα δεν εχει τιποτα...

Link to comment
Share on other sites

ΠΑιδια μηπως γνωριζετε καποια καλη εφαρμογη για ALARM CLOCK - SNOOZE????Κατεβασα μερικες απο market αλλα δεν δουλευουν αξιοπιστα...

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

πανε στο μαρκετ και γραψε την λεξη donut.

Το εβδομο στη σειρα που θα σε βγαλει ειναι το ADW.Launcher (donut)

Aυτο κατεβαζεις

 

Το κατέβασα, το έκανε εγκατάσταση αλλά δε τόβρισκα πουθενα γιά να το τρέξω. Που υπάρχει?

Link to comment
Share on other sites

Το κατέβασα, το έκανε εγκατάσταση αλλά δε τόβρισκα πουθενα γιά να το τρέξω. Που υπάρχει?

 

Πάτα το κεντρικό κουμπί της συσκευής σου και επέλεξε "ADW Launcher".

 

Την ίδια διαδικασία κάνεις και για να επιστρέψεις στον home Launcher.

Old noob, plays like a pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

application protection αυτο κλειδωνει οποια εφαρμογη θελεις, για φακελο δεν το δοκιμασα ακομα

 

edit με μια γρηγορη ματια που εριξα τωρα μαλλον ολοκληρο φακελο δεν μπορεις να κλειδωσεις (δεν ειμαι 100% σιγουρος) αλλα μπορεις να κλειδωσεις οποια εφαρμογη θελεις που περιεχει ο φακελος

 

edit 2 κλειδωνεις το astro - oi file manager (κλειδωνουν και αυτα) και οποια εφαρμογη θελεις και εισαι ετοιμος δεν προκειτε να δει κανεις τιποτα

 

ευχαριστω φιλε μου.γινεται να μου κανεις μια γρηγορη επεξηγηση πως μπορω να το κλειδωσω;πχ τον φακελο βιντεο..

 

Εντιτ!!δοθλεψε κανονικα φιλαρακι!!ευχαριστω πολυ!!φοβερη εφαρμογουλα!βεβαια αν μπω πχ στις εοκονες,πατησω κωδικο και ξεκλειδωσει και μετα βγω κανω κατι αλλο και ξαναμπω,δεν με ξαναρωταει για κωδικο..μονο αν κλειδωσω το κιν (σβησει η οθονη) περιεργο γτ εχω ενεργη την επιλογη lock everytime!

Edited by konstantinoslp
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

καλημερα παλικαρια-1 μερα ειχα να μπω κ γραψατε ολοκληρα κατεβατα...:wacko:

 

ρε πεδες γιατι οταν βγαζω φωτο απο το κινητο κ τις μεταφερω στο pc ειναι πολυ μικρες..?δεν υπαρχει επιλογη για μεγαλυτερες..?εψαξα για ρυθμισεις καμερας αλλα δεν εχει τιποτα...

 

Μάλλον μεταφέρεις τα Thumbnails

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη στο κινητο δεν μπορω να δω με τπτ τις πληροφοτιες;;ουτε με καποιον μανστζερ;

γιατι θες να ξερεις στο κινητο σου, σε ποια τοποθεσια τραβηχτηκε μια φωτο? Θεωρητικα το geotag ειναι για να το χρησιμοποιησεις μετα απο καιρο, οταν θα ανατρεχεις στις φωτο σου και θα πεις : "Ρε συ, που ηταν αυτο το φοβερο τοπιο? Κατσε να δουμε στο Google Earth..."

 

ρε πεδες γιατι οταν βγαζω φωτο απο το κινητο κ τις μεταφερω στο pc ειναι πολυ μικρες..?δεν υπαρχει επιλογη για μεγαλυτερες..?εψαξα για ρυθμισεις καμερας αλλα δεν εχει τιποτα...

Αν βγαζεις με το Vignette σε Demo εκδοση ειναι φυσιολογικο...δεν υποστηριζει παραπανω η demo...

 

 

ΠΑιδια μηπως γνωριζετε καποια καλη εφαρμογη για ALARM CLOCK - SNOOZE????Κατεβασα μερικες απο market αλλα δεν δουλευουν αξιοπιστα...

Ευχαριστω

Alarm Klock απο το μαρκετ

SE X10 Mini Pro 2.2 froyo CM6-v3.2.1

HTC Desire Z

Samsung Galaxy Mini

Link to comment
Share on other sites

Για να ξερω ποτε λειτουργει και ποτε οχι..τραβαω φωτο με ολα ανοιχτα και δεν κανει τπτ..πως θα ξερω αν οντως προσθεσε τις συντεταγμενες ή οχι;σκεψου πχ να παω εξωτερικο ή καπου εδω ελλαδα και να αρχισω να τραβαω με ολα ενεργοποιημενα και οταν το συνδεσω με το πισι να δω οτι τελικα κατι πηγε στραβα..μλκια δεν θαναι;
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κατι...παω να ανοιξω το SEUS και μου βγαζει error και δεν ανοιγει. Να κανω παλι εγκατασταση? Ειχα αλλαξει τα αρχεια μεσα για να το κανω unbrand και μετα απο καποιο διαστημα σταματησε να λειτουργει.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να ρωτήσω, επειδή μαλλον θα το παρω άμεσα ποια είναι η διαφορά μεταξυ του απλού και του pro? Μονο το πληκτρολογιο?
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να ρωτήσω, επειδή μαλλον θα το παρω άμεσα ποια είναι η διαφορά μεταξυ του απλού και του pro? Μονο το πληκτρολογιο?

 

εννοεις σε τεχνικα χαρακτηριστικα η σε οψη?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να ρωτήσω, επειδή μαλλον θα το παρω άμεσα ποια είναι η διαφορά μεταξυ του απλού και του pro? Μονο το πληκτρολογιο?

 

...Και η μπαταρία στο pro βγαίνει, οπότε μπορείς να κουβαλάς και δευτερη μαζί σου, στο απλό όχι...

Link to comment
Share on other sites

εννοεις σε τεχνικα χαρακτηριστικα η σε οψη?

 

Εννοω αν έχει κατιδιαφορετικό εκτός απο την μπαταρία κ το πληκτρολόγιο, γιατι νομιζω πως εχουν και τα δυο την ιδια εκδοση android.Επίσης, ήθελα να ρωτησω αν αναμενεται αναβάθμιση.

Edited by Panos_theo_
Προσθηκη
Link to comment
Share on other sites

Εννοω αν έχει κατιδιαφορετικό εκτός απο την μπαταρία κ το πληκτρολόγιο, γιατι νομιζω πως εχουν και τα δυο την ιδια εκδοση android.Επίσης, ήθελα να ρωτησω αν αναμενεται αναβάθμιση.

 

ιδια εκδοση εχουν.για αναβαθμιση κατι για αρχες νοεμβρη λεγανε.ειναι λιγο πιο μεγαλο και λιγο πιο βαρυ αλλα ακομα παραμενει το δευτερο μικροτερο σμαρτφον (μετα το Χ10 μινι)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia X10 mini και Xperia X10 mini pro

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...