Jump to content

Sony Xperia X10 mini και Xperia X10 mini pro


maryjay18
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ακριβως ετσι. Και δεν χρειαζεται να εγκαταστησουμε τιποτα. Παμε Ρυθμισεις -> Sony Ericsoon-> Camera και τσεκαρουμε το Γεωγρ.Σημανση

Εχουμε και ενεργοποιημενο το GPS και τελειωσε.

Οταν θα παμε να τραβηξουμε φωτο, εμφανιζεται ενα ασπρο σημαιακι στο κεντρο της οθονης το οποιο σημαινει οτι στα στοιχεια της φωτο θα προστεθουν και οι συντεταγμενες που τραβηχτηκε η φωτο.

Τα εκανα ολα αυτα αλλα τιποτα. Ουτε στα χαρακτηριστικα της, ουτε στις ιδιοτητες της στο astro, ουτε στις ιδιοτητες της στα windows αναφερει πουθενα συντεταγμενες...:(

 

το ιδιο και εδω παιδια!για δωστε τα φωτα σας γτ ειναι γαματη εφαρμογουλα αυτη!!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 14χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

συγνωμη αν μερικα εχουν ηδη απαντηθει αλλα

 

-- πως γινεται να μενει η οθονη αναμμενη κατα τη διαρκεια της κλησης ? ( τωρα μου αναβοσβηνει ανα 10 δευτερολεπετα περιπου )

 

-- πως γινεται οταν ειναι σβηστη η οθονη σε κατασταση αδρανειας, με πατημα κουμπιου να βλεπω την ωρα ? ( αυτο που στα παλια s.e. γινονταν με το πατημα των πλαινων πληκτρων )

 

--προταση για chat σε fcbk και msn και forums ?

 

Για το δεύτερο απλά πατάς το κουμπί στο πάνω μέρος.. Για το πρώτο που λες δεν αναβοσβήνει απο μόνη της, αλλά ο ανιχνευτής που έχει στο πάνω μέρος κάθε φορά που βλέπει κίνηση την κλείνει ή την ανοίγει. Για chat κατέβασε απο το market το Go!Chat

Link to comment
Share on other sites

το ιδιο και εδω παιδια!για δωστε τα φωτα σας γτ ειναι γαματη εφαρμογουλα αυτη!!

 

Πας στο εικονιδιο geotags και στις δειχνει πανω στο χαρτη

 

Για chat κατέβασε απο το market το Go!Chat

 

Αυτη η εφαρμογη δουλευει παραληλα με το facebook?

Link to comment
Share on other sites

Αυτη η εφαρμογη δουλευει παραληλα με το facebook?

 

Στην οθόνη της σου δείχνει μόνο τους Online κλπ του chat. Δεν έχει news feed κλπ

Link to comment
Share on other sites

που ειναι το market access? δε το βρισκω....:wacko:

 

λοιπον τελικα το ελυσα μονη μου. εκανα επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων και το market δουλεψε. παρ ολα αυτα ας μου λυσει καποιος την αποροια που ειναι το market access?

Link to comment
Share on other sites

Πας στο εικονιδιο geotags και στις δειχνει πανω στο χαρτη

 

γινε λιγο πιο συγκεκριμενος αν μπορεις..:)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Για chat κατέβασε απο το market το Go!Chat

Στην οθόνη της σου δείχνει μόνο τους Online κλπ του chat. Δεν έχει news feed κλπ

Αυτη η εφαρμογη δουλευει παραληλα με το facebook?

 

σε σχεση με το e buddy που εχει επισης εχει προταθει , ποιες σοβαρες διαφορες υπαρχουν ?

 

( αυτα καλυτερα να τα γραφαμε στο τοπικ των εφαρμογων )

Link to comment
Share on other sites

λοιπον τελικα το ελυσα μονη μου. εκανα επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων και το market δουλεψε. παρ ολα αυτα ας μου λυσει καποιος την αποροια που ειναι το market access?

http://amip.tools-for.net/wiki/android/marketaccess

 

αφου δεν μπορεις να μπεις φιλε απο το εικονιδιο που αναφεραμε στην θεση σου θα εμπαινα μεσο opera mini, αποθηκευεις την σελιδα και τους κωδικους και γινετε η δουλεια σου ομορφα και ωραια (οπως κανεις και με το pc)

απο το opera πως θα παρω τα mail της otenet και της εταιριας?

 

--σαν browser τι προτεινετε να βαλουμε ?

opera

 

λοιπον τελικα το ελυσα μονη μου. εκανα επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων και το market δουλεψε.

εξηγησε το λιγο...

που πηγες για επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων?

Τι αλλο αλλαξε?

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"

SE X10 Mini Pro 2.2 froyo CM6-v3.2.1

HTC Desire Z

Samsung Galaxy Mini

Link to comment
Share on other sites

Ναι, απο το εικονιδιο gmail παιρνω και εγω κανονικα τα mail μου, απλα καιγομαι για αλλα 2 mail που εχω, το ενα στην otenet και το αλλο της εταιριας μου (diamandis@etairiamou.gr).

 

Για το ένα από τα 2 mail χρησιμοποίησε το πρόγραμμα που έχει η sonyericsson στο κινητό και για το άλλο κατέβασε και χρησιμοποίησε το K-9 mail το οποίο είναι πολύ καλό. 'Η χρησιμοποίησε μόνο το K-9 για όλους τους λογαριασμούς σου.

 

Sent from my E10i using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Για το ένα από τα 2 mail χρησιμοποίησε το πρόγραμμα που έχει η sonyericsson στο κινητό και για το άλλο κατέβασε και χρησιμοποίησε το K-9 mail το οποίο είναι πολύ καλό. 'Η χρησιμοποίησε μόνο το K-9 για όλους τους λογαριασμούς σου.

 

Sent from my E10i using Tapatalk

 

Εισαι Θεά!!! (οπως λεει και ο Ψινακης):D

Oυτε που ειχε παει το μυαλο μου για ξεχωριστη εφαρμογη mail...

 

 

Thank you!!!!:D:D

SE X10 Mini Pro 2.2 froyo CM6-v3.2.1

HTC Desire Z

Samsung Galaxy Mini

Link to comment
Share on other sites

εξηγησε το λιγο...

που πηγες για επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων?

Τι αλλο αλλαξε?

 

πας ρυθμισεις- καρτα sd & αποθηκευτικος χωρος-και εκει επιλεγεις επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων.

το βρηκα τυχαια γιατι εψαχνα για το market access που νομιζα οτι ηταν καπου στο μενου. το συγκεκριμενο tab το χρησιμοποιουσα και σε παλιοτερα se που ειχα. εχει υπερ και κατα. σου επαναφερει το κινητο ακριβως οπως το πηρες απο τη μανα του. το μονο που δεν χανεις ειναι οι φωτογραφιες και τα video σου. Ολες τις υπολοιπες ρυθμισεις σου ομως τις κανεις απο την αρχη. Αυτο για μενα δεν ηταν και τοσο κακο γιατι τωρα ημουν περισσοτερο εξοικειωμενη με το κινητο και καταλαβαινα καλυτερα τι εκανα. τωρα καποιος αλλος μπορει να μη θελει να μπει απο την αρχη σε αυτη τη διαδικασια. Παντως αυτη η επιλογη με εχει σωσει πολλες φορες στο παρελθον και τωρα ενστικτωδως το πατησα. δεν ηξερα αν θα μου λυσει το προβλημα αλλα το λυσε.

Link to comment
Share on other sites

πας ρυθμισεις- καρτα sd & αποθηκευτικος χωρος-και εκει επιλεγεις επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων.

το βρηκα τυχαια γιατι εψαχνα για το market access που νομιζα οτι ηταν καπου στο μενου. το συγκεκριμενο tab το χρησιμοποιουσα και σε παλιοτερα se που ειχα. εχει υπερ και κατα. σου επαναφερει το κινητο ακριβως οπως το πηρες απο τη μανα του. το μονο που δεν χανεις ειναι οι φωτογραφιες και τα video σου. Ολες τις υπολοιπες ρυθμισεις σου ομως τις κανεις απο την αρχη. Αυτο για μενα δεν ηταν και τοσο κακο γιατι τωρα ημουν περισσοτερο εξοικειωμενη με το κινητο και καταλαβαινα καλυτερα τι εκανα. τωρα καποιος αλλος μπορει να μη θελει να μπει απο την αρχη σε αυτη τη διαδικασια. Παντως αυτη η επιλογη με εχει σωσει πολλες φορες στο παρελθον και τωρα ενστικτωδως το πατησα. δεν ηξερα αν θα μου λυσει το προβλημα αλλα το λυσε.

θα χρειαστει παλι root?

Οι μεταεγκατεστημενες εφαρμογες τι γινονται? Παλι απο την αρχη?

Τηλ Καταλογος?

Θα μπουνε παλι οι βλακεις της Vodafone (360 κτλ)?

 

Αν χρειαστει θα το κανω απλα διαβασα πιο πανω για πολυ πιο απλες λυσεις "ενεργοποιησης" του market αλλα περιμενω καποιον να με πει αναλυτικα τι να κανω:confused:

SE X10 Mini Pro 2.2 froyo CM6-v3.2.1

HTC Desire Z

Samsung Galaxy Mini

Link to comment
Share on other sites

θα χρειαστει παλι root?

Οι μεταεγκατεστημενες εφαρμογες τι γινονται? Παλι απο την αρχη?

Τηλ Καταλογος?

Θα μπουνε παλι οι βλακεις της Vodafone (360 κτλ)?

 

Αν χρειαστει θα το κανω απλα διαβασα πιο πανω για πολυ πιο απλες λυσεις "ενεργοποιησης" του market αλλα περιμενω καποιον να με πει αναλυτικα τι να κανω:confused:

 

τηλ. καταλογος οτι ειχε η sim μεσα θα μεινει κανονικα. root ομως μαλλον θα χρειαστει να ξανακανεις. για τις βλακειες της vodafon που λες δεν ξερω γιατι εγω εχω wind και δεν μου εβγαλε τιποτα σχετικο. οτι εφαρμογη ειχα κατεβασει απο το market ειχε χαθει, ομως αν πας στις ληψεις του market θα τις βρεις εκει κανεις αμεσως εγκατασταση χωρις να χρειαστει να ξαναψαξεις. Τωρα για αυτο που λες για πιο απλες λυσεις ενεργοποιησης του market εξαρταται απο το επιπεδο που εισαι. εγω που ειμαι τελειως noob πιστεψε με το μαρκετ access που εριξα μια ματια νομιζω οτι θα με μπερδευε χειροτερα και στη τελικη δεν ειμαι σιγουρη αν στην περιπτωση μου θα ηταν αυτο που χρειαζεται γιατι εμενα το market αρχικα κατεβαζε κανονικα που σημαινει οτι ολες οι απαραιτητες ρυθμισεις υπηρχαν. το προβλημα ειναι ο λογος που χαθηκαν ξαφνικα..

εσυ θυμασαι αν ειχες κανει κατι και σταματησε να δουλευει το market η εξ αρχης δεν δουλευε?

Link to comment
Share on other sites

εσυ θυμασαι αν ειχες κανει κατι και σταματησε να δουλευει το market η εξ αρχης δεν δουλευε?

μπααα...ειχα καιρο να το χρησιμοποιησω και διαβαζα εδω οτι σε καποιους δεν δουλευε και ελεγα απο μεσα μου "τι ασχετοι, καποια βλακεια κανουνε" αλλα μολις πηγα και εγω να κατεβασω με εκανε τα ιδια:lol:

 

Με φαινεται ομως περιεργο που ξαφνικα αρχισε να μην δουλευει σε πολλους...αλλαξαν κατι στο μαρκετ και δεν ειμαστε ολοι συμβατοι μηπως?

 

Anyway, οπως ειπα, περιμενω καποιον να με πει τι αλλο μπορω να κανω και κραταω την δικια σου λυση σαν τελευταια:)

 

παιδια είστε τόσο σίγουροι ότι σας έφαγε το adw τόση μπαταρια;

+1

16 ωρες μετα την εγκατασταση του 1.2 και η καταναλωση ειναι στα φυσιολογικα επιπεδα

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"

SE X10 Mini Pro 2.2 froyo CM6-v3.2.1

HTC Desire Z

Samsung Galaxy Mini

Link to comment
Share on other sites

1. Παιδιά αν πάτε Ρυθμίσεις-> εφαρμογές, στην λίστα με τις εφαρμογές θα βρείτε και το Μαρκετ. καντε απεγκατάσταση το update και καθαρίστε την cache και κάντε αναγκαστικη διακοπή στην εφαρμογή. Μόλις ξαναμπείτε στο market, θα μπορείτε να κατεβάσετε κανονικά. ούτε επαναφορές, ούτε τιποτα άλλο δεν χρειάζεται.

 

2. το market access είναι ξεχωριστή εφαρμογή και το μόνο που σου κάνει είναι να σου ξεκλειδώνει και τις paid εφαρμογές. δεν καταλαβαίνω τον λόγο που το χρειάζεσαι.

 

3. sto adw launcher του έκανα επαναφορά, έσβησα όλα τα settings και το παραμετροποίησα απο την αρχή. δεν βλέπω κάποιο πρόβλημα στην κατανάλωση της μπαταρίας..

 

4. καμιά καλή εφαρμογή για προβολή των φωτογραφιών υπάρχει; πχ σαν το Mort Player για την μουσική που του λες εσυ ποιους φακέλους θα διαβάζει και θα μας δείχνει τα αρχεία του!

5. καποιος τρόπος στο Astro file manager στην επιλογή "αποστολή" να προστεθεί και το "μέσω bluetooth" ? ή κάποιος άλλος explorer που να το υποστηρίζει;

Link to comment
Share on other sites

εσυ θυμασαι αν ειχες κανει κατι και σταματησε να δουλευει το market η εξ αρχης δεν δουλευε?

 

Αν καποιος που σταματησε να του δουλευει το μαρκετ θυμαται τι ειχε κανει πριν παρακαλω να το αναφερει μηπως βρουμε καμια ακρη για να μην το ξαναπαθουμε. εγω αυτο που θυμαμαι ειναι οτι προσπαθησα να κατεβασω μια εφαρμογη απο το play now οπου για να γινει η ληψη μου ζητουσε να επιτρεψω την εγκατασταση εφαρμογων που δεν βρισκεται στο android market (εφαρμογες-αγνωστες πηγες) το εκανα, ομως μετα απενεργοποιησα παλι την επιλογη. Μπορει βεβαια αυτο να μην εχει καμια σχεση αλλα παλι ποτε δεν ξερεις. Diamandis αν κανεις αυτα που ειπαν τα παιδια για το market access πες μας μετα αναλυτικα τι εγινε για να ξερουμε.

Link to comment
Share on other sites

μπααα...ειχα καιρο να το χρησιμοποιησω και διαβαζα εδω οτι σε καποιους δεν δουλευε και ελεγα απο μεσα μου "τι ασχετοι, καποια βλακεια κανουνε" αλλα μολις πηγα και εγω να κατεβασω με εκανε τα ιδια:lol:

 

Με φαινεται ομως περιεργο που ξαφνικα αρχισε να μην δουλευει σε πολλους...αλλαξαν κατι στο μαρκετ και δεν ειμαστε ολοι συμβατοι μηπως?

 

Anyway, οπως ειπα, περιμενω καποιον να με πει τι αλλο μπορω να κανω και κραταω την δικια σου λυση σαν τελευταια:)

 

 

+1

16 ωρες μετα την εγκατασταση του 1.2 και η καταναλωση ειναι στα φυσιολογικα επιπεδα

 

Διαμαντη, εξηγησε λιγο διεξοδικοτερα σε παρακαλω πιο ακριβως ειναι το προβλημα που αντιμετωπιζετε εσυ και καποιοι αλλοι με το market και το market access. Ανοιγει το market? Εχεις κανει emulation απο US στο market access? Που ακριβως ειναι το προβλημα?

 

Sent from my U20i using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Eκανα reset οπως εγραψε ο kallair και εστησα το ADW απο την αρχη για να δω πως θα παει η καταναλωση...νεοτερα αυριο!
Link to comment
Share on other sites

Διαμαντη, εξηγησε λιγο διεξοδικοτερα σε παρακαλω πιο ακριβως ειναι το προβλημα που αντιμετωπιζετε εσυ και καποιοι αλλοι με το market και το market access. Ανοιγει το market? Εχεις κανει emulation απο US στο market access? Που ακριβως ειναι το προβλημα?

 

Sent from my U20i using Tapatalk

 

Το προβλημα δεν ειναι στο market access αλλα στο Market γενικοτερα.

Το μαρκετ ανοιγει, ψαχνεις την εφαρμογη, την βρισκεις και πατας εγκατασταση.

Σε λεει "θα πραγματοποιηθει ληψη του αντικειμενου σας" και μετα απο 10 με 20 δευτερολεπτα σε λεει "Η ληψη δεν ηταν επιτυχης. Προσπαθηστε ξανα". Αυτο το κανει σε ΟΛΕΣ τις εφαρμογες.

 

Το μαρκετ access με δουλευει κανονικα, βλεπω και τις free και της επι πληρωμει εφαρμογες...παντα με US emulation...

 

 

 

edit: τωρα που το σκεφτομαι, το προβλημα ξεκινησε καπου εκει στην αναβαθμιση σε 1.2.Α.1.174

χμμμμ....

 

 

 

 

edit2:

Εκανα αυτο που ειπε ο kallair. Προχωρησε λιγο παραπανω, δηλαδη ξεκινησε να κατεβαζει εφαρμογες αλλα μετα απο λιγο με ελεγε "Ανεπιτυχεις ληψη"

1. Παιδιά αν πάτε Ρυθμίσεις-> εφαρμογές, στην λίστα με τις εφαρμογές θα βρείτε και το Μαρκετ. καντε απεγκατάσταση το update και καθαρίστε την cache και κάντε αναγκαστικη διακοπή στην εφαρμογή. Μόλις ξαναμπείτε στο market, θα μπορείτε να κατεβάσετε κανονικά. ούτε επαναφορές, ούτε τιποτα άλλο δεν χρειάζεται.
Edited by Diamandis

SE X10 Mini Pro 2.2 froyo CM6-v3.2.1

HTC Desire Z

Samsung Galaxy Mini

Link to comment
Share on other sites

διαμαντη ξαναδοκιμασε το. εμενα εκτοτε μετά την απεγκατασταση, δουλεύει τέλεια.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω μια απορία.Κατέβασα το market access το εγκατέστησα κανονικά και έκανα emulate την sim σαν T-Mobile US (310260).Εδώ τώρα έχω το θέμα,ανοίγω το market αλλά δεν βλέπω τις επί πληρωμή εφαρμογές..Ψάχνω επίσης και για το bluex αλλά τζίφος..!!:wacko::wacko:
Link to comment
Share on other sites

διαμαντη ξαναδοκιμασε το. εμενα εκτοτε μετά την απεγκατασταση, δουλεύει τέλεια.

μολις με δουλεψε!!! Thanx! :D

 

Παιδιά έχω μια απορία.Κατέβασα το market access το εγκατέστησα κανονικά και έκανα emulate την sim σαν T-Mobile US (310260).Εδώ τώρα έχω το θέμα,ανοίγω το market αλλά δεν βλέπω τις επί πληρωμή εφαρμογές..Ψάχνω επίσης και για το bluex αλλά τζίφος..!!:wacko::wacko:

Περιεργο...σιγουρα το εκανες σωστα?

Μολις εβαλες το 310260 πατησες "set to this value" και σε εβγαλε "emulating custom provider" με μια μπαρα?

Αν ναι, πατα και το Backup value στο setting και μετα πανε στο μαρκετ πατα εφαρμογες->ολες οι εφαρμογες. Εκει πρεπει να σε δειχνει 3 καρτελες. Η πρωτη ειναι οι επι πληρωμη...

Σε εστειλα και το bluex με πμ...

SE X10 Mini Pro 2.2 froyo CM6-v3.2.1

HTC Desire Z

Samsung Galaxy Mini

Link to comment
Share on other sites

Τωρα που λυθηκαν και οι αποριες με το μαρκετ,τι θα γινει με το geotagging ωρε παιδια;; :-)
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Nα κανω μια ερωτηση παιδια.

Πως μπορω να αλλαξω τα στοιχεια στο Market και σε οτι αλλο διαβαζει το G-Mail; Δεν θελω να τα το γυρισω στις εργοστασιακες ρυθμισεις. Απλως θελω να κανω συγχρονισμο με αλλη g-mail διευθηνση. Οταν ανοιγεις για πρωτη φορα το μαρκετ σου λεει να δωσεις τα στοιχεια του g-mail. Μετα πως αλλαζουν αυτα.

Εκανα την ιδια ερωτηση με διαφορους τροπους, αλλα ζηταω μια απλη απαντηση.

Ευχαριστω!

Κωστας - Κατερινη
Link to comment
Share on other sites

Nα κανω μια ερωτηση παιδια.

Πως μπορω να αλλαξω τα στοιχεια στο Market και σε οτι αλλο διαβαζει το G-Mail; Δεν θελω να τα το γυρισω στις εργοστασιακες ρυθμισεις. Απλως θελω να κανω συγχρονισμο με αλλη g-mail διευθηνση. Οταν ανοιγεις για πρωτη φορα το μαρκετ σου λεει να δωσεις τα στοιχεια του g-mail. Μετα πως αλλαζουν αυτα.

Εκανα την ιδια ερωτηση με διαφορους τροπους, αλλα ζηταω μια απλη απαντηση.

Ευχαριστω!

 

Από το faq του ZXR .

Για να καταργήσετε / αντικαταστήσετε τον τρέχοντα λογαριασμό google πηγαίνετε Settings -> Applications -> Manage applications και επιλέγετε να σβήσετε τα data από τα applications: gmail, gmail data, google accounts, google search...(επιλέγετε την εφαρμογή και κάνετε clear data).

Μετά, επιλέγοντας το gmail application θα σας ζητήσει νέο login. Προσοχή, θα χαθεί όλο το ιστορικό των εφαρμογών που κατεβάσατε από το market με τον προηγούμενο λογαριασμό. Επίσης, θα χρειαστεί αρκετός χρόνο για να γίνει synchronised ο νέος λογαριασμός με το κινητό (με umts μετά την έλευση μισής ώρας δεν είχε ολοκληρωθεί ενώ μέσω wifi ολοκληρώθηκε περίπου στο 20λεπτο).

 

Σε εστειλα και το bluex με πμ...

Ευχαριστώ πολύ :D

Edited by kwtsoulis
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia X10 mini και Xperia X10 mini pro

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...