Jump to content

[Εφαρμογή] Αποδείξεις


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Είμαστε στην ευχάριστη θέση να σας ενημερώσουμε πως από τις 26/2/2010 είναι διαθέσιμη στο AppStore η εφαρμογή Αποδείξεις, ένα utility που δημιουργήσαμε στην Netcom Integrator με σκοπό να σας βοηθήσει να οργανώσετε την λίστα με όλες τις αποδείξεις λιανικής που πρέπει να έχετε στο τέλος του χρόνο. Σύμφωνα με την ισχύουσα νομοθεσία, στο τέλος του 2010, πρέπει να καταθέσουμε μαζί με την φορολογική μας δήλωση, λίστα με όλες τις αποδείξεις που έχουμε, η οποία πρέπει να περιλαμβάνει την επωνυμία, το ΑΦΜ, την ημερομηνία και την αξία της συναλλαγής.

 

Δυνατότητες - Λειτουργίες :

 

• Προβολή λίστας με επωνυμία και ημερομηνία όλων των καταγεγραμμένων αποδείξεων.

• Προβολή & επεξεργασία λεπτομερειών συναλλαγής.

• Διαγραφή μιας ή επιλεγμένων συναλλαγών.

• Προσθήκη νέας συναλλαγής με δυνατότητα επιλογής του συναλλασσόμενου – της εταιρείας που μας έδωσε την απόδειξη – από λίστα με τις ήδη καταχωρημένες εταιρείες με δυνατότητα αναζήτησης με επωνυμία ή Α.Φ.Μ.

• Εξαγωγή της βάσης σε email με σκοπό την δημιουργία αντιγράφου και την περεταίρω επεξεργασία των δεδομένων.

• Tab με αναλυτικές οδηγίες χρήσης.

 

Το καλύτερο το κρατήσαμε για το τέλος. Η εφαρμογή διατίθεται από το AppStore ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΩΡΕΑΝ!

 

iTunes Link

 

Στόχος μας είναι να την βελτιώσουμε με βάση τις επιθυμίες των χρηστών αλλά θα πρέπει να δούμε μαζική αποδοχή από τους έλληνες χρήστες. Μπορείτε να στείλετε απορίες, απόψεις και τυχόν βελτιώσεις στο :

 

iphoneapps@netcom.gr

 

Screenshots καθώς & μερικές λιτές οδηγίες :

 

Εκκίνηση της εφαρμογής. Εδώ μπορούμε να διαβάσουμε λίγα λόγια για την Netcom Integrator και πατώντας στο λογότυπο να επισκεφτούμε την σελίδα της εταιρείας.

 

http://i909.photobucket.com/albums/ac299/iphoneapps/IMG_0380.png

 

Στο Tab «Αποδείξεις» μπορούμε να δούμε την λίστα με τις συναλλαγές ενώ επιλέγοντας μια συναλλαγή μεταφερόμαστε σε προβολή – επεξεργασία.

 

http://i909.photobucket.com/albums/ac299/iphoneapps/IMG_0383.png

 

Πατάμε το κουμπί με το «+» και εισάγουμε μια νέα συναλλαγή είτε πληκτρολογόντως την επωνυμία είτε επιλεγοντας από την λίστα. Εδώ απλά να τονίσω πως οι δεκαδικοί αριθμοί χωρίζονται με τελεία και όχι με κόμμα – δηλαδή η σωστή καταχώρηση είναι 12.38

 

http://i909.photobucket.com/albums/ac299/iphoneapps/IMG_0382.png

 

http://i909.photobucket.com/albums/ac299/iphoneapps/IMG_0384.png

 

Η επεξεργασία της βάσης στο PC μας γίνετε με την δωρεάν εφαρμογή SqliteBrowser - http://sourceforge.net/projects/sqlitebrowser/ - για Mac ή PC...

 

http://i909.photobucket.com/albums/ac299/iphoneapps/IMG_0381.png

 

Σύντομα θα δημιουργηθεί ειδικό τμήμα στο site της εταιρείας με σκοπό να ανεβούν και πιο λεπτομερείς εικονογραφημένες οδηγίες.

 

Μην ξεχνάτε να κρατάτε συχνά αντίγραφα ασφαλείας.

 

Ευχαριστούμε θερμά για την φιλοξενία...

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

iAppsHellas.gr : Νέα και εφαρμογές για το iOS από Έλληνες για Έλληνες και… όχι μόνο!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κατεβασα την εφαρμογη.πολυ χρησημη.εστειλα mail για εξαγωγη των στοιχειων.ομως στο εισερχομενο mail σε παραπεμπει σε ενα site για download ενος προγραμματος.ενταξει κατεβαινει ενα ζιπαρισμενο αρχειο το ξεζιπαρουμε και μετα το απεσταλμενο αρχειο τι το κανουμε?δεν διαβαζεται απο excel και βγαζει απαμπουρνεζικα.καμια βοηθεια?

ΒΑΣΙΛΗΣ

IPHONE 4 32GB

Link to comment
Share on other sites

Το είδα το πρόγραμμα και πρέπει να πω ότι είναι πολύ μα πολύ κατώτερο των προσδοκιών κάποιου που ακούει ότι βγήκε application για το iPhone για συλλογή αποδείξεων.

 

Τι προβλήματα βρήκα:

α) ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ το ότι με το που ανοίγει η εφαρμογή τρώμε διαφήμιση για την NetCom. Και μόνο γι' αυτό παίρνει πόδι από το κινητό. Πάμε παρακάτω.

β) Από πότε στην Ελλάδα βάζουμε τελεία για υποδιαστολή; Με το αριθμητικά conventions που χρησιμοποιούμε, η τελεία είναι το σημείο των χιλιάδων και το κόμμα παίζει το ρόλο της υποδιαστολής. Δε θέλει κόπο παιδιά, locale settings είναι αυτό, φτιάξτε το και μην ξεφτιλίζεστε άσκοπα! (άκου "οι δεκαδικοί αριθμοί χωρίζονται με τελεία και όχι με κόμμα – δηλαδή η σωστή καταχώρηση είναι 12.38")

γ) Πέραν του ότι θα μπορούσε να έχει και κάποιες πληροφορίες παραπάνω (τύπου ΔΟΥ της επιχείρησης, και πολλά άλλα πράγματα), το σημαντικότερο feature θα ήταν φωτογραφία της αποδείξεως, ώστε να μπορεί να τυπωθεί σε περίπτωση που τη ζητήσει η Εφορία - ή έστω απλά για λόγους αναφοράς.

δ) Μηδενικές δυνατότητες για φιλτράρισμα και σύνθετες αναζητήσεις, κάτι που με SQL γίνεται με μία κάποια σχετική άνεση. Επίσης, καμία υποστήριξη για tags, λίστα πληρωτέων, συνήθεις συναλλαγές.

 

Εγώ το δοκίμασα πέντε λεπτά, το διέγραψα και του έβαλα δύο αστεράκια για βαθμολογία: κάνει ακριβώς αυτό που λέει, και γι' αυτό δεν πήρε τον άσσο τον καλό - αλλά ως εκεί. Είναι άκομψο, χοντροκομμένο, και δεν προσφέρει τίποτα παραπάνω από το απολύτως βασικά στον τομέα του.

 

Ξαναγράψτε το παιδιά και βγάλτε έκδοση 2.0, αλλιώς είναι ένα hit 'n' run application, με μόνο σκοπό την προώθηση της εταιρείας που συνέβαλλε στην ανάπτυξή του.

Μπορείτε να προσθέσετε μόνο μια εικόνα μέγιστων διαστάσεων 420 x 150 pixels και μέγιστου μεγέθους 16,3Kb
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κατεβασα την εφαρμογη.πολυ χρησημη.εστειλα mail για εξαγωγη των στοιχειων.ομως στο εισερχομενο mail σε παραπεμπει σε ενα site για download ενος προγραμματος.ενταξει κατεβαινει ενα ζιπαρισμενο αρχειο το ξεζιπαρουμε και μετα το απεσταλμενο αρχειο τι το κανουμε?δεν διαβαζεται απο excel και βγαζει απαμπουρνεζικα.καμια βοηθεια?

 

Θα ανεβούν και στο site της εταιρείας αναλυτικές οδηγίες, αλλά για την ώρα πάμε μία στα γρήγορα:

 

Αφού κάνεις unzip την εφαρμογή SQLiteBrowser, την εκτελείς και μετά με αυτήν ανοίγεις το αρχείο που έστειλες από το iPhone. Στο Tab "Browse Data", επιλέγεις τον πίνακα CoffeeNew. Από το menu File επιλέγεις το export σε CSV και πλέον μπορείς να την διαχειριστείς όπως θέλεις...

 

Ότι χρειαστείς, μην διστάσεις να το ρωτήσεις ή εδώ ή καλύτερα στο:

 

iphoneapps@netcom.gr

 

Με εκτίμηση...

 

Το είδα το πρόγραμμα και πρέπει να πω ότι είναι πολύ μα πολύ κατώτερο των προσδοκιών κάποιου που ακούει ότι βγήκε application για το iPhone για συλλογή αποδείξεων.

 

Τι προβλήματα βρήκα:

α) ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ το ότι με το που ανοίγει η εφαρμογή τρώμε διαφήμιση για την NetCom. Και μόνο γι' αυτό παίρνει πόδι από το κινητό. Πάμε παρακάτω.

β) Από πότε στην Ελλάδα βάζουμε τελεία για υποδιαστολή; Με το αριθμητικά conventions που χρησιμοποιούμε, η τελεία είναι το σημείο των χιλιάδων και το κόμμα παίζει το ρόλο της υποδιαστολής. Δε θέλει κόπο παιδιά, locale settings είναι αυτό, φτιάξτε το και μην ξεφτιλίζεστε άσκοπα! (άκου "οι δεκαδικοί αριθμοί χωρίζονται με τελεία και όχι με κόμμα – δηλαδή η σωστή καταχώρηση είναι 12.38")

γ) Πέραν του ότι θα μπορούσε να έχει και κάποιες πληροφορίες παραπάνω (τύπου ΔΟΥ της επιχείρησης, και πολλά άλλα πράγματα), το σημαντικότερο feature θα ήταν φωτογραφία της αποδείξεως, ώστε να μπορεί να τυπωθεί σε περίπτωση που τη ζητήσει η Εφορία - ή έστω απλά για λόγους αναφοράς.

δ) Μηδενικές δυνατότητες για φιλτράρισμα και σύνθετες αναζητήσεις, κάτι που με SQL γίνεται με μία κάποια σχετική άνεση. Επίσης, καμία υποστήριξη για tags, λίστα πληρωτέων, συνήθεις συναλλαγές.

 

Εγώ το δοκίμασα πέντε λεπτά, το διέγραψα και του έβαλα δύο αστεράκια για βαθμολογία: κάνει ακριβώς αυτό που λέει, και γι' αυτό δεν πήρε τον άσσο τον καλό - αλλά ως εκεί. Είναι άκομψο, χοντροκομμένο, και δεν προσφέρει τίποτα παραπάνω από το απολύτως βασικά στον τομέα του.

 

Ξαναγράψτε το παιδιά και βγάλτε έκδοση 2.0, αλλιώς είναι ένα hit 'n' run application, με μόνο σκοπό την προώθηση της εταιρείας που συνέβαλλε στην ανάπτυξή του.

 

Καλησπέρα φίλε μου,

 

Όλα τα σχόλια θετικά ή αρνητικά είναι καλοδεχούμενα. Εφαρμογή με τις δικές σου απαιτήσεις -αλλά με πιο πολύπλοκη χρήση- υπάρχει και κοστίζει 3.99 Ευρώ...

 

Με εκτίμηση...

Edited by L10nH34Rt
Συνεχόμενα posts. Χρησιμοποίησε το κουμπί "ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΣΗ"!

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

iAppsHellas.gr : Νέα και εφαρμογές για το iOS από Έλληνες για Έλληνες και… όχι μόνο!

Link to comment
Share on other sites

Δε συζητάω το ζήτημα της τιμής στο post μου - είμαι της απόψεως αν κάνουμε μια δουλειά την κάνουμε σωστά ή καθόλου. Ούτε νομίζω χρεώνεται εξτρά το να μη βάλει ο developer φόρα παρτίδα το διαφημιστικό με το που ανοίγει το πρόγραμμα, και να βάζουμε σωστά δεκαδικά στους αριθμούς μας - έτσι, για να πιάσω δύο "απαιτήσεις" που κάθε άλλο παρά παράλογες δεν είναι.

 

Σε κάθε περίπτωση, αν το ότι το υπό συζήτηση πρόγραμμα είναι δωρεάν σε αντίθεση με τον ανταγωνισμό αποτελεί δικαιολογία για την ημιτέλειά του, πάω πάσο. Προσωπικά, έμαθα προγραμματισμό με τη βασική αρχή πως όλα τα προγράμματα αρχίζουν να γράφονται με γνώμονα την ποιότητα, ανεξαρτήτως αν κοστολογούνται ή όχι.

 

My 2¢.

Μπορείτε να προσθέσετε μόνο μια εικόνα μέγιστων διαστάσεων 420 x 150 pixels και μέγιστου μεγέθους 16,3Kb
Link to comment
Share on other sites

Θα ανεβούν και στο site της εταιρείας αναλυτικές οδηγίες, αλλά για την ώρα πάμε μία στα γρήγορα:

 

Αφού κάνεις unzip την εφαρμογή SQLiteBrowser, την εκτελείς και μετά με αυτήν ανοίγεις το αρχείο που έστειλες από το iPhone. Στο Tab "Browse Data", επιλέγεις τον πίνακα CoffeeNew. Από το menu File επιλέγεις το export σε CSV και πλέον μπορείς να την διαχειριστείς όπως θέλεις...

 

Ότι χρειαστείς, μην διστάσεις να το ρωτήσεις ή εδώ ή καλύτερα στο:

 

iphoneapps@netcom.gr

 

Με εκτίμηση...

Coffe new;που το βγάζει αυτο;λιγο αναλυτικότερα δεν είμαστε όλοι προγραματιστες.ευχαριστω πολύ

ΒΑΣΙΛΗΣ

IPHONE 4 32GB

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα με βάση την πάγια τακτική του myphone.gr μεταφέρεται και επισημαίνεται στην αρχική σελίδα της Apple για ένα διάστημα. ;)

[imgalign]http://img411.imageshack.us/img411/2249/applelogo1.gif[/imgalign]Αρτέμης

pushme.to & pingChat2 : djarte

iPhone 4 32GB Black with iOS 4.3, MacbookPro Late 2008 15" with Snow Leopard 10.6.6, Apple Led Cinema Display 24", Airport Extreme BS

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα με βάση την πάγια τακτική του myphone.gr μεταφέρεται και επισημαίνεται στην αρχική σελίδα της Apple για ένα διάστημα. ;)

 

Ευχαριστούμε για την φιλοξενία και την προβολή...

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

iAppsHellas.gr : Νέα και εφαρμογές για το iOS από Έλληνες για Έλληνες και… όχι μόνο!

Link to comment
Share on other sites

Για εμενα εχει αρκετες ελλειψεις και το θεωρω παιδικο σαν προγραμμα.

 

Η επωνυμια και το α.φ.μ θεωρω οτι θα πρεπει να ειναι σε διαφορετικα πεδια.

Επισης με κομμα (,) και οχι τελεια (.) τα δεκαδικα.

Δυνατοτητα sort βαση ημερομηνιας η οποιας αλλης επιλογης θελουμε.

Δυνατοτητα φωτογραφιας της αποδειξης.

Αφου ο Αγγλος δεν γραφει :

“ Χάου αρ γιου”

ΕΣΥ ΓΙΑΤΙ ΓΡΑΦΕΙΣ

“ti kaneis” ?;;;;;;;;;;;?;;;;;;;;;;;;

ΟΧΙ ΑΛΛΑ GREEKLISH!

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή εφαρμογή. Μη τα θέλουμε όλα δικά μας! Μια εφαρμογή που είναι και δωρεάν και δουλεύει είναι αρκετή. Αφού είναι δωρεάν καλά κάνει η εταιρία να προβάλεται μόλις ανοίξει η εφαρμογή. Καλό είναι να μη τα θέλουμε όλα και τσάμπα. Κάποιοι άνθρωποι δούλεψαν και βγάλανε κάτι και το δίνουν και δωρεάν δε πρέπει να προβληθούν κάπου? Απο εμένα ενα bravo.
Link to comment
Share on other sites

Δεν θέλω να ακουστώ επικριτικός απέναντι σε μια εφαρμογή και μάλιστα Ελληνική, αλλά ποιός ο λόγος να χρησιμοποιήσει κάποιος ένα τέτοιο πρόγραμμα με τους όποιους εγγενείς του περιορισμούς και να μην προτιμήσει κάποια από τις εξαιρετικές και απλούστατες databases του iPhone που και περισσότερες δυνατότητες διαχείρισης προσφέρουν, και πλήρη παραμετρικότητα και μεγαλύτερη ταχύτητα και δυνατότητες επέκτασης;

 

Για παράδειγμα, ακόμα και ο πλέον αρχάριος χρήστης, μπορεί μέσα σε 1-2 λεπτά της ώρας χρησιμοποιώντας την ίσως καλύτερη iPhone database, το TapForms, να φτιάξει μια εντελώς παραμετρική βάση δεδομένων αποδείξεων, με data-entry forms και όλα τα καλούδια με πλήρεις native δυνατότητες desktop export, CSV κλπ και δίχως κανέναν από τους περιορισμούς της εφαρμογής για την οποία συζητούμε. Ούτε hard coded record format, ούτε εξωτερικά sql browsers και με πλήθος εργονομικών features που κανένα proprietary app δεν προσφέρει.

Edited by foxx
Δεν είμαι fan ή hater. Πληρώνω, χρησιμοποιώ, κρίνω και επικρίνω!
Link to comment
Share on other sites

Γιατί κάνει 1,59€ (εδώ διαμαρτύρονται πολλοί και για τις τσάμπα εφαρμογές)! Και γιατί κάποιος δε θέλει να ασχοληθεί ή δε ξέρει για να φτιάξει κάτι. Είναι μασημένη και τσάμπα τροφή.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι...

 

Αρχικά θα θέλαμε να σας ευχαριστήσουμε για την αποδοχή και τα θετικά σχόλια που λάβαμε από τους χρήστες της εφαρμογής.

 

Μέσα σε 2 ημέρες η εφαρμογή είναι στο Top 5 του Ελληνικού AppStore!

 

Ήδη έχουμε λάβει κάποια emails με ενδιαφέρουσες προτάσεις για μελλοντικές αναβαθμίσεις και τα επεξεργαζόμαστε...

 

Θα ήθελα εδώ να σας ενημερώσω πως μερικοί χρήστες αντιμετώπισαν κάποια προβλήματα κατά την μεταφορά των δεδομένων στον Η/Υ τους - προβλήματα που δεν έχουν σχέση με την εφαρμογή...

 

Όποιος χρήστης δεν έχει καταφέρει να μεταφέρει τις αποδείξεις του στο PC του μπορεί να επικοινωνήσει μαζί μας στο παρακάτω email :

 

iphoneapps@netcom.gr

 

Μπορούμε να του στείλουμε οδηγίες - οι οποίες σύντομα θα είναι και στο site της Netcom - ή να έρθουμε σε επαφή μαζί του για οποιαδήποτε άλλη βοήθεια θέλει...

 

Θα έχετε νεότερα πολύ σύντομα...

 

Δεν θέλω να ακουστώ επικριτικός απέναντι σε μια εφαρμογή και μάλιστα Ελληνική, αλλά ποιός ο λόγος να χρησιμοποιήσει κάποιος ένα τέτοιο πρόγραμμα με τους όποιους εγγενείς του περιορισμούς και να μην προτιμήσει κάποια από τις εξαιρετικές και απλούστατες databases του iPhone που και περισσότερες δυνατότητες διαχείρισης προσφέρουν, και πλήρη παραμετρικότητα και μεγαλύτερη ταχύτητα και δυνατότητες επέκτασης;

 

Για παράδειγμα, ακόμα και ο πλέον αρχάριος χρήστης, μπορεί μέσα σε 1-2 λεπτά της ώρας χρησιμοποιώντας την ίσως καλύτερη iPhone database, το TapForms, να φτιάξει μια εντελώς παραμετρική βάση δεδομένων αποδείξεων, με data-entry forms και όλα τα καλούδια με πλήρεις native δυνατότητες desktop export, CSV κλπ και δίχως κανέναν από τους περιορισμούς της εφαρμογής για την οποία συζητούμε. Ούτε hard coded record format, ούτε εξωτερικά sql browsers και με πλήθος εργονομικών features που κανένα proprietary app δεν προσφέρει.

 

Δεν υπάρχει λόγος να απαντήσουμε σε όλα τα μυνύματα - θετικά ή αρνητικά - όμως ο φίλος παραπάνω με την εύστοχη παρατήρησή του, μου δίνει την δυνατότητα να αναφέρω κάποιες λεπτομέρειες που δεν θα ήθελα να τις γράψω στην παρουσίαση της εφαρμογής για να μην κουράσω...

 

Η εφαρμογή TapForms είναι μια πολύ ενδιαφέρουσα επιλογή, αν όμως κάποιος θέλει μια αρκετά παραμετροποιήσιμη εφαρμογή αποκλειστικά για αποδείξεις θα μπορούσε να επιλέξει την εφαρμογή Receipts. ΑΛΛΑ...

 

Υπάρχουν 2 βασικοί παράγοντες που διαφοροποιούν τις πιο πάνω εφαρμογές σε σχέση με την εφαρμογή "Αποδείξεις":

 

1. Δεν είναι δωρεάν - γνωρίζω πως το κόστος είναι πολύ μικρό αλλά η εφαρμογή "Αποδείξεις" είναι εντελώς δωρεάν...

 

2. Και 2 δυο εφαρμογές απαιτούν παραμετροποίηση πριν ξεκινήσει κάποιος να τις χρησιμοποιεί - και δεν νομίζω πως όλοι οι χρήστες του iPhone θα τις παραμετροποιήσουν σε 1-2 λεπτά...

 

Στην άλλη πλευρά, η δική μας εφαρμογή είναι άμεσα έτοιμη για καταχώρηση και ικανοποιεί την βασική καταχώρηση αποδείξεων - Επωνυμία, ΑΦΜ, Ημερομηνία & Αξία - με τον ΠΙΟ ΕΥΚΟΛΟ, τον ΠΙΟ ΓΡΗΓΟΡΟ και τον ΠΙΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ ΤΡΟΠΟ από οποιαδήποτε άλλο μέσο. Για να γίνω πιο σαφής...

 

...έχω γνωστούς που περνάνε τις συναλλαγές τους σε XL. Πρέπει να γίνει αποκλειστικά στο PC τους η καταχώρηση και πολλές φορές να ψάχνεις μέσα στην λίστα με τις αποδείξεις να δεις αν υπάρχει η επωνυμία ή το Α.Φ.Μ. πριν το πληκτρολογήσεις - άλλες φορές έρχεται με την αυτόματη συμπλήρωση και άλλες όχι ανάλογα με τις καταχωρήσεις ή το πως έχει ο κάθε χρήστης το XL του...

 

...έχω γνωστούς που χρησιμοποιούν το TaxFriend. Μια ολοκληρωμένη εφαρμογή που όμως απαιτεί σύνδεση στον internet και φυσικά το interface του δεν είναι σχεδιασμένο για το iPhone...

 

Προσωπικά χρησιμοποιώ την εφαρμογή περίπου 20 ημέρες και από την στιγμή που πέρασα μια απόδειξη από κάθε βασικό συναλλασόμενό μου - δηλαδή τα καταστήματα που αγοράζω πιο συχνά στην γειτονία μου - η καταχώρηση των αποδείξεων γίνεται ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΣΤΟΝ ΔΡΟΜΟ ΜΕΣΑ ΣΕ 5'' - χωρίς καμμία υπερβολή...

 

Μόλις εξοικειωθείτε με την μεταφορά των δεδομένων στο PC σας - ώστε να μπορείτε να έχετε αντίγραφα ασφαλείας και να επεξεργαστείτε και στο PC τις συναλλαγές σας - τότε η διαδικάσια της καθημερινής καταχώρησης θα είναι πραγματικά υπόθεση μηδενικού χρόνου...

 

Κάθε σχόλιο - θετικό ή αρνητικό - για εμάς είναι χρήσιμο. Περιμένουμε τις εντυπώσεις σας...

 

Με εκτίμηση...

Edited by L10nH34Rt
Συνεχόμενα posts. Χρησιμοποίησε το κουμπί "ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΣΗ"!

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

iAppsHellas.gr : Νέα και εφαρμογές για το iOS από Έλληνες για Έλληνες και… όχι μόνο!

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι δεν είναι σκόπιμο να συζητάμε για αξιολόγηση της εφαρμογής σε αυτή την έκδοση.

 

Το καλύτερο είναι να βγει γρήγορα μια νέα έκδοση που να ενσωματώνει κάποιες από τις χρήσιμες ιδέες που είμαι σίγουρος ότι σας έχουν κοινοποιηθεί, μιας και το ένστικτο της αγοράς είναι αλάνθαστο ... και μετά να τη θέσετε προς αξιολόγηση γιατί επί του παρόντος είναι καλύτερη η σιωπή :)

iPhone 5, iPad2 WiFi, MacBook Air Rev C, MacMini, iMac, MacPro ...

Προσωπικός ιστοχώρος: kkblog Twitter:kkalog pushme.to:http:\pushme.to\kkalog

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω πως έχει νόημα να μπούμε σε λεπτομέρειες και επικριτικό σχολιασμό γύρω από την όποια χρησιμότητα και ποιότητα της συγκεκριμένης εφαρμογής, τουλάχιστον σε αυτή την πρώιμη μορφή της, αλλά να ξεκαθαρίσουμε κάποια πράγματα.

 

Υπάρχουν 2 βασικοί παράγοντες που διαφοροποιούν τις πιο πάνω εφαρμογές σε σχέση με την εφαρμογή "Αποδείξεις":

1. Δεν είναι δωρεάν - γνωρίζω πως το κόστος είναι πολύ μικρό αλλά η εφαρμογή "Αποδείξεις" είναι εντελώς δωρεάν...

Το "δωρεάν" σε δεύτερη ανάγνωση δεν σημαίνει και πολλά πράγματα. Πέραν του ότι τα 1, 2 ή και 5€ δεν είναι κανένα σοβαρό ποσό για να αποτελέσουν εμπόδιο στην αγορά κάποιας καλοφτιαγμένης αν και μικρής εφαρμογής, οι περισσότερες "δωρεάν" εφαρμογές, μόνο δωρεάν δεν αποδεικνύονται πολλές φορές καθώς ακροβατούν κατά πρώτον μεταξύ ελλειπών χαρακτηριστικών και φτωχής υλοποίησης και κατά δεύτερον μελλοντικών σχεδίων για επί πληρωμή add-ons ή online services. Το έχουμε όλοι δει αυτό να συμβαίνει τόσες φορές που πια η λέξη "δωρεάν" μάλλον ηχεί ύποπτα.

 

2. Και 2 δυο εφαρμογές απαιτούν παραμετροποίηση πριν ξεκινήσει κάποιος να τις χρησιμοποιεί - και δεν νομίζω πως όλοι οι χρήστες του iPhone θα τις παραμετροποιήσουν σε 1-2 λεπτά...

Πολύ σωστά αν μιλούμε για χρήστες που δυσκολεύονται την πρώτη φορά που θα χρησιμοποιήσουν κάποιο DB στο να πατήσουν ένα [+] και να δώσουν ένα όνομα στο παραγόμενο field. Δεν αμφιβάλλω πως υπάρχουν και τέτοιοι χρήστες, αλλά δεν νομίζω πως ενώ δεν έχουν τέτοιες "ικανότητες" θα τις αποκτήσουν όταν έρθει η ώρα χρήσης του SQLiteBrowser κατά το export...

 

Θα επαναλάβω πως δεν έχω τίποτα εναντίον της εφαρμογής ή των ανθρώπων πίσω από αυτή και είμαι βέβαιος πως με τον καιρό θα αποδειχτεί η χρησιμότητά της. Αλλά όπως είπε και ο προηγούμενος φίλος ο kkalog, στην παρούσα φάση και κατά τη γνώμη μου ημιτελή κατάσταση της εφαρμογής "Αποδείξεις" δεν είναι ούτε σκόπιμη ούτε δυνατή η αξιολόγησή της. Δυστυχώς ή ευτυχώς, ένα υποτυπώδες front-end σε μια hard coded database απέχει πολύ από το να χαρακτηριστεί ως εφαρμογή, δωρεάν ή μη.

 

Προσωπική μου φυσικά άποψη, μπορεί και εσφαλμένη...

Πάντα φιλικά. :)

Edited by foxx
Δεν είμαι fan ή hater. Πληρώνω, χρησιμοποιώ, κρίνω και επικρίνω!
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

Η ανταπόκριση σας στην εφαρμογή ήταν εντυπωσιακή. Αυτή την στιγμή είμαστε στο Νο 2 του Ελληνικού AppStore!

 

Για να ανταποδώσουμε και εμείς από την δική μας την πλευρά, αρχικά ετοιμάσαμε ένα αναλυτικό manual το οποίο θα είναι πολύ σύντομα στην διάθεσή σας.

 

Προχωράμε σε ένα update το οποίο περιλαμβάνει ένα νέο TAB το οποίο θα πληροφορεί τον χρήστη για το πλήθος και την αξία των συναλλαγών...

http://i909.photobucket.com/albums/ac299/iphoneapps/IMG_0395.png

 

Επίσης προσθέσαμε στην λίστα με τις αποδείξεις την πληροφορία της αξίας της συναλλαγής...

http://i909.photobucket.com/albums/ac299/iphoneapps/IMG_0394n.png

 

Το update θα περάσει από κάποιους ελεγχους και λογικά θα ανεβεί στο AppStore την ερχόμενη εβδομάδα...

 

Με εκτίμηση...

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

iAppsHellas.gr : Νέα και εφαρμογές για το iOS από Έλληνες για Έλληνες και… όχι μόνο!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Είμαστε στην ευχάριστη θέση να σας ενημερώσουμε πως είναι έτοιμο το αναλυτικό manual της εφαρμογής, το οποίο μπορείτε να το αποκτήσετε αρκεί να επισκεφθείτε την ιστοσελίδα μας...

 

http://www.netcom.gr/

 

Σύντομα θα έχετε και το update...

 

Με εκτίμηση...

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

iAppsHellas.gr : Νέα και εφαρμογές για το iOS από Έλληνες για Έλληνες και… όχι μόνο!

Link to comment
Share on other sites

Ωραία η εφαρμογή. Σκοπεύετε να την βγάλετε και για άλλες πλατφόρμες ή μόνο για iphone OS;
What u take is what u give...
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

Αρκετοί χρήστες μας κάνουν ερωτήσεις που έχουν σχέση με την επεξεργασία του παραγόμενου CSV αρχείου. Το CSV αρχείο μπορεί να το επεξεργαστεί ο χρήστης με διάφορες εφαρμογές. Η δική μας επιλογή ήταν να χρησιμοποιήσουμε την εφαρμογή MS Excel – η οποία διαθέτει πλούσιες επιλογές μεταβολής πεδίων κειμένου σε νομισματικές αξίες, συνένωση και διάσπαση κελιών, δημιουργία συνόλων & υποσυνόλων κ.λ.π.

 

Ίσως κάποιοι χρήστες να μην είναι τόσο εξοικειωμένοι με τις συγκεκριμένες δυνατότητες του MS Excel. Μπορείτε να επικοινωνήσετε μαζί μας στο iphoneapps@netcom.gr και θα σας στείλουμε παραδείγματα σε ότι αφορά θέματα που έχουν σχέση με τις παραπάνω λειτουργίες…

 

Με εκτίμηση…

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

iAppsHellas.gr : Νέα και εφαρμογές για το iOS από Έλληνες για Έλληνες και… όχι μόνο!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Η έκδοση 1.1 περιμένει την έγκριση της Apple για να βγει στο AppStore. Θα ενημερώσουμε μόλις είναι επάνω...

 

@verve77

 

Δεν είναι στις άμεσες επιλογές μας, αλλά ποτέ δεν ξέρεις...

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

iAppsHellas.gr : Νέα και εφαρμογές για το iOS από Έλληνες για Έλληνες και… όχι μόνο!

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο.Πολύ καλή app!

 

Ευχαριστούμε για τα καλά λόγια...

 

Από σήμερα είναι διαθέσιμη η έκδοση 1.1. Περιλαμβάνει ένα νέο TAB το οποίο πληροφορεί τον χρήστη για το πλήθος και την αξία των συναλλαγών. Επίσης προσθέσαμε στην λίστα με τις αποδείξεις την πληροφορία της αξίας της συναλλαγής...

 

ΠΡΟΣΟΧΗ! Πριν την αναβάθμιση, κρατήστε ένα αντίγραφο ασφαλείας. Η Netcom Integrator δεν φέρει καμμία ευθύνη για την απώλεια των δεδομένων κατά την διαδικασία της αναβάθμισης...

 

Με εκτίμηση...

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

iAppsHellas.gr : Νέα και εφαρμογές για το iOS από Έλληνες για Έλληνες και… όχι μόνο!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Από σήμερα είναι διαθέσιμη η έκδοση 1.2. Περιλαμβάνει την εισαγωγή κατηγορίας στην καταχώρηση της απόδειξης. Η καταχώρηση της κατηγορίας μπορεί να πληκτρολογηθεί ή ο χρήστης να επιλέξει από ένα scroll wheel με έτοιμες κατηγορίες. Επίσης διορθώθηκε και ένα bug της αναζήτησης των καταχωρημένων εταιρειών. Τέλος έγιναν μερικές γενικές βελτιώσεις στον κώδικα...

 

ΠΡΟΣΟΧΗ! Πριν την αναβάθμιση, κρατήστε ένα αντίγραφο ασφαλείας. Η Netcom Integrator δεν φέρει καμμία ευθύνη για την απώλεια των δεδομένων κατά την διαδικασία της αναβάθμισης...

 

Με εκτίμηση...

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

iAppsHellas.gr : Νέα και εφαρμογές για το iOS από Έλληνες για Έλληνες και… όχι μόνο!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Έγινε γνωστό πως είναι πιθανό να αλλάξουν τα μέτρα για την υποβολή των αποδείξεων του 2010. Καλό θα ήταν να μην γράψουμε κάποιες ανακρίβειες για κάτι που δεν είναι οριστικό πριν ανακοινωθούν τα νέα μέτρα. Θα παραθέσω κείμενο από το in.gr που δημοσιεύθηκε στις 16/3/2010...

 

«Οι φορολογούμενοι θα πρέπει να προσκομίζουν αποδείξεις ίσες με 10% του εισοδήματος τους για τις πρώτες 12.000 ευρώ και 30% για το τμήμα του εισοδήματος που είναι πάνω από αυτό το ποσό, ώστε να δικαιούνται το αφορολόγητο όριο, σύμφωνα με το νέο φορολογικό νομοσχέδιο.

Με το νομοσχέδιο εισάγονται κίνητρα για τη συλλογή αποδείξεων, καθώς μέρος του αφορολογήτου ορίου θα εξασφαλίζεται με τη συλλογή αποδείξεων από την αγορά αγαθών και υπηρεσιών, ενώ παρέχεται επιπλέον έκπτωση για τη προσκόμιση αποδείξεων πέρα από το απαιτούμενο όριο.

Στις αποδείξεις περιλαμβάνονται όλες οι κατηγορίες αγαθών και υπηρεσιών, εκτός εκείνων που αφορούν αγαθά μεγάλης αξίας που αποτελούν τεκμήριο ελάχιστου εισοδήματος, των τακτικών λογαριασμών στον τομέα των τηλεπικοινωνιών, της ενέργειας, της ύδρευσης κ.λπ., και όσων αναγνωρίζονται ιδιαιτέρως για μείωση του εισοδήματος ή έκπτωση από το φόρο (ιατρικές δαπάνες, δαπάνες ενοικίων, ασφάλιστρα, φροντιστήρια, τόκοι δανείων κτλ).

Για ατομικό εισόδημα μέχρι 6.000 ευρώ δεν απαιτείται η προσκόμιση αποδείξεων δαπανών. Για εισόδημα έως 12.000 ευρώ ο φορολογούμενος χρειάζεται να προσκομίσει αποδείξεις ύψους 10% του εισοδήματος του.

Από 12.000 και άνω χρειάζεται να προσκομίζει αποδείξεις ύψους 10% του εισοδήματος για τις πρώτες 12.000 και 30% για το τμήμα του εισοδήματος που είναι πάνω από τις 12.000 ευρώ.

Όταν οι δαπάνες είναι περισσότερες από τις απαιτούμενες και μέχρι του ποσού των 15.000 ευρώ ατομικά ή 30.000 ευρώ για την οικογένεια, ο φορολογούμενος δικαιούται μείωση φόρου ίση με το 10% της διαφοράς μεταξύ του ποσού των απαιτούμενων για το αφορολόγητο δαπανών και αυτού των δηλούμενων.

Όταν οι δαπάνες είναι λιγότερες από τις απαιτούμενες, ο φορολογούμενος επιβαρύνεται με ποσοστό φόρου ίσο με το 10% του ποσού των δαπανών που υπολείπεται.

Το ανώτερο όριο των αποδείξεων είναι 30.000 ευρώ για τους παντρεμένους και 15.000 ευρώ για τους ελεύθερους.

Οι αποδείξεις για την οικογένεια

Οι αποδείξεις που μαζεύει η οικογένεια επιμερίζονται ανάλογα με το ποσοστό που συμμετέχει στο οικογενειακό εισόδημα κάθε ένας από τους συζύγους. Σύμφωνα με παράδειγμα που αναφέρει η εφημερίδα Ελευθεροτυπία:

Ο σύζυγος δηλώνει εισόδημα 30.000 ευρώ και η σύζυγός του εισόδημα 20.000 ευρώ. Καταφέρνουν να συγκεντρώσουν αποδείξεις συνολικής αξίας 20.000 ευρώ. Ο σύζυγος δηλώνει το 60% του συνολικού εισοδήματος (30.000 ευρώ από τις 50.000 ευρώ) και η γυναίκα το 40% (20.000 ευρώ από τις 50.000).

Στον σύζυγο αντιστοιχούν 60%*20.000=12.000 αποδείξεις, ενώ οι υπόλοιπες 8.000 ευρώ αντιστοιχούν στην γυναίκα του.

Ο σύζυγος έχει εισόδημα 30.000 ευρώ, άρα χρειάζεται να μαζέψει 9.000 αποδείξεις. Έχει μαζέψει 12.000, δηλαδή 3.000 ευρώ περισσότερες. Άρα, θα έχει έκπτωση φόρου 3.000*10%=300 ευρώ.

Η σύζυγος έχει εισόδημα 20.000 και πρέπει να μαζέψει 6.000 αποδείξεις. Μάζεψε 8.000 ευρώ, συνεπώς θα έχει έκπτωση φόρου 2.000*10%=200 ευρώ.

Δηλαδή, το συγκεκριμένο ζευγάρι, θα κερδίσει συνολικά 500 ευρώ από τις αποδείξεις που θα μαζέψει.

Υποβολή με συνολική αναφορά του ποσού

Οι αποδείξεις θα υποβάλλονται στην Εφορία σε κλειστούς φακέλους και χωρίς αναλυτική καταγραφή τους, αλλά με μία συνολική αναφορά του ποσού, σύμφωνα με όσα είχε δηλώσει πρόσφατα ο γενικός γραμματέας του υπουργείου Οικονομικών, Η. Πλασκοβίτης.

Σύμφωνα με το αρχικό σχέδιο, οι πολίτες θα έπρεπε να καταγράφουν αναλυτικά τις αποδείξεις (ΑΦΜ, ποσό αγοράς, ημερομηνία κ.ά.) και στη συνέχεια να τις κατέθεταν στην Εφορία.

Τώρα, όμως, οι φορολογούμενοι θα αναγράφουν το συνολικό ποσό των αποδείξεων και θα τις αποστέλλουν στην Εφορία. Εν συνεχεία, οι αρμόδιες υπηρεσίες θα διενεργούν δειγματοληπτικό έλεγχο σε ένα ποσοστό (5%-10%) αυτών των αποδείξεων.

Επίσης, οι αποδείξεις θα μπορούν να υποβληθούν και ηλεκτρονικά. Το υπουργείο Οικονομικών αναμένεται να προχωρήσει τις επόμενες ημέρες στις απαραίτητες διευκρινίσεις.»

 

ΑΡΑ...

 

Δεν είμαστε για τίποτα σίγουροι ακόμα. Και επειδή μπορεί από τις 400 - 500 αποδείξεις που θα μαζέψω να μην περνάνε οι 100 και μερικές φορές ακόμα και από την ίδια την απόδειξη μπορεί και να μην θυμάμαι μετά από 9-10 μήνες τι αφορά, εγώ θα συνεχίσω να κάνω ότι έκανα μέχρι τώρα. Καταχώρηση των αποδείξεων ΑΝΑ ΠΑΣΑ ΣΤΙΓΜΗ, 12 ξεχωριστές διαφάνειες για κάθε μήνα ώστε να μπορώ να βρώ εύκολα την απόδειξη που μπορεί να ψάξω, καθημερινό backup και στο τέλος τους έτους μια επεξεργασία που δεν θα μου πάρει πάνω από 5-10 λεπτά – και πολύ λέω. Η καταχώρηση τώρα περιλαμβάνει και την κατηγορία – κάτι που καθιστά την μετέπειτα επεξεργασία ακόμα πιο εύκολη. Τέλος είναι και ένας απλός τρόπος να δω που χαλάω και τι κάθε μήνα...

 

Δεν νομίζω πως εάν και εφόσον υλοποιηθούν τα μέτρα που περιγράφονται πιο πάνω η χρησιμότητα της εφαρμογής ελαττώνεται. Και μιας και εγώ υποβάλλω την δήλωσή μου ηλεκτρονικά, σίγουρα για εμένα είναι απαραίτητη...

 

Με εκτίμηση...

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

iAppsHellas.gr : Νέα και εφαρμογές για το iOS από Έλληνες για Έλληνες και… όχι μόνο!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε πως έχουμε απαντήσει σε όλα τα emails που μας στείλατε. Κάποιος φίλος που χρησιμοποιεί Hotmail, μας ενημέρωσε πως η απάντηση πήγε κατευθείαν στο Junk Mail. Αν δεν έχετε λάβει ακόμα απάντηση στο email σας, ελέγξετε τον φάκελο Junk Mail. Διαφορετικά μπορείτε να επικοινωνήσετε πάλι μαζί μας...

 

Με εκτίμηση...

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

iAppsHellas.gr : Νέα και εφαρμογές για το iOS από Έλληνες για Έλληνες και… όχι μόνο!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...